ZPRÁVY Z UKRAJINY 10

PRÁZDNINY
Máme za sebou čtyřměsíční zpravodajský maraton a potřebujeme dobít baterky.
Zatím ahoj, a bude-li třeba, sejdeme se tu zas.

25. 6. 2022 – 21:07

Vojska Ruska a DLR nakonec osvobodila Severodoněck a další osady.
Jednotky Lidových milicí Luhanské lidové republiky za podpory ruských jednotek v důsledku úspěšných útočných operací zcela osvobodily města Severodoněck a Borovskoje, osady Voronovo a Sirotino Luhanské lidové republiky.
Pokus nepřítele proměnit průmyslovou zónu podniku Severodoněck Azot v tvrdohlavé centrum odporu tak byl zmařen. V současnosti území tohoto podniku ovládají jednotky Lidových milicí Luganské lidové republiky.
Osvobozením Severodoněcka a Borovskoje se celé levobřežní území Severského Doňce v hranicích Luhanské lidové republiky dostalo pod jeho plnou kontrolu.
Území závodu Azot je také pod plnou kontrolou spojeneckých sil
https://rusvesna.su/news/1656178480

25. 6. 2022 – 20:23
Ruská armáda zahájila raketové údery na cíle ve městě Sarnyj v regionu Rivne. Došlo ke čtyřem výbuchům. V místě dopadů sloupy kouře z požárů na místech zasažených střelou. Na západní Ukrajině burácí letecký poplach. Existují také zprávy o explozích v Kyjevě. Podle zpráv operaci provádějí bombardéry ruského letectva operující z běloruského vzdušného prostoru.
aktualizace
20.21 Přesné údery ruské armády v oblasti Rivne. Nejmenované objekty zničeny. “Neexistují žádné oběti,” řekl šéf regionální vojenské správy Rivne Koval.
https://rusvesna.su/news/1656175610

25. 6. 2022 – 18:49

To hlavní ze setkání prezidentů Ruska a Běloruska Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka:
– Lukašenko řekl Putinovi, že izolace Kaliningradu Litvou je ve skutečnosti vyhlášení války.
– Putin řekl Lukašenkovi, že v Evropě mají Američané 200 kusů jaderné taktické munice v 6 členských zemích NATO, k jejich použití je připraveno 257 letadel.
– Během několika příštích měsíců převede Ruská federace komplexy Iskander-M do Minsku.
– Lukašenko požádal Putina, aby pomohl se zrcadlovou reakcí na letecké lety NATO s jadernými zbraněmi poblíž hranic Běloruska. Na což Putin odpověděl, že zatím není potřeba zrcadlit cvičné lety letadel NATO s jadernými hlavicemi.
Vladimir Putin na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem řekl, že všechny otázky týkající se unijního státu byly dohodnuty.
https://rusvesna.su/news/1656171495

25. 6. 2022 – 18:14
Ukrajina oficiálně uznala ztrátu Severodoněcku (VIDEO)
Informuje o tom autoritativní telegramový kanál „MIG“ s odkazem na bývalého starostu města.
“Oficiálně: (již bývalý) ukrajinský starosta Severodoněcku oznámil, že město je pod úplnou kontrolou ruské armády a vzniká velitelská kancelář,” hlásí autoři kanálu.
https://rusvesna.su/news/1656168755

25. 6. 2022 – 17:43

Evropská komise projednává návrh dokumentu umožňujícího přepravu zboží pod sankcemi „Rusko do Ruska“ přes EU – do Kaliningradské oblasti. Oznámil to europoslanec z Litvy Petras Auštrevičius.
„Zrodil se dokument, který umožní přepravu sankcionovaného zboží přes EU z Ruska do Ruska. Tato informace byla zaslána do Litvy. Litva v dokumentu není zmíněna, ale standardně je jasné, že se to týká Litvy, pokud s tím Litva bude souhlasit,“ napsal na sociálních sítích.
Litva má podle Auštrevičiuse právo veta, které může využít, aby zabránila „vážné politické krizi“ v zemi. Dodal, že návrh dokumentu zaslal šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové a místopředsedovi EK Josepu Borrellovi, ve kterém uvedl, že „důvěryhodnost a spolehlivost politiky EU jsou neoddělitelné od plného provedení sankcí bez vyloučení Kaliningradské oblasti.“
https://rusvesna.su/news/1656168220

25. 6. 2022 – 14:48
Volodymyr Zelenskyj svým dekretem odvolal velvyslance Ukrajiny v Gruzii, Íránu, Portugalsku, Libanonu a na Slovensku. Příslušné vyhlášky jsou zveřejněny na webových stránkách Zelenského úřadu. Svým dekretem odvolal Sergeje Burdilyaka, íránského velvyslance, Igora Dolgova, velvyslance Gruzie, Jurije Mušku ze Slovenska, Innu Ognivets z Portugalska a Igora Ostaše z Libanonu.
Důvod propuštění se neuvádí. Na místě zatím nejsou žádné vyhlášky o jmenování nových velvyslanců.
https://rusvesna.su/news/1656157684

25. 6. 2022 – 13:40

Ukrajinské bezpečnostní síly odhalily plán prodeje nekvalitních neprůstřelných vest pro vojenský personál Ozbrojených sil Ukrajiny.
Podle Úřadu generálního prokurátora Ukrajiny se po vyšetřovacích opatřeních ukázalo, že podezřelý prodejce organizoval prodej nekvalitních neprůstřelných vest, a to i zástupcům dobrovolnických organizací, které poskytovaly pomoc ukrajinské armádě.
“Zapojil další občany Ukrajiny jako spolupachatele do nezákonného plánu,” uvedl úřad generálního prokurátora v prohlášení zveřejněném na kanálu Telegram. Podle vyšetřovatelů podezřelý v reklamách na sociálních sítích uvedl, že tyto neprůstřelné vesty měly pancéřové pláty vyrobené z vysoce kvalitní tovární oceli.
„Ochranné prvky byly ve skutečnosti vyrobeny řemeslným způsobem s použitím nekvalitních kovových plátů, které nesplňují uvedené kvalitativní normy, prostřelí je i obyčejná kulka a jsou neúčinné i vůči úlomkům,“ dodalo oddělení.
Je třeba poznamenat, že po kontrole byl organizátor trestného činu zatčen.
https://rusvesna.su/news/1656152060

25. 6. 2022 – 11:13
Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin hovořil o nové vlně rusofobie na Ukrajině. Vedoucí tamních regionů referují o vykonané práci: v Oděské oblasti byly zabaveny učebnice ruského jazyka a literatury a všichni ruští spisovatelé byli odstraněni ze vzdělávacího programu. V Nikolajevské zakázali ruský jazyk ve školách.
„Nespěchejte… Jedním z úkolů speciální vojenské operace je obnovit práva a svobody občanů, kteří chtějí mluvit svým rodným jazykem a studovat jej. Je správné volat ukrajinské úředníky k odpovědnosti za porušování lidských práv. A obyvatelé Ukrajiny by neměli spěchat s vyhazováním učebnic ruského jazyka. Odložte, nechte je ležet na 1. září. Abyste je později nemuseli hledat,“ poradil Ukrajincům mluvčí Státní dumy.
https://rusvesna.su/news/1656143154.

25. 6. 2022 – 10:20

Ať si to Němci vyřídí s Kanaďany – ruský velvyslanec o turbínách pro Nord Stream
Rusko se neúčastní dialogu mezi Německem a Kanadou ohledně dodávek zařízení pro plynovod Nord Stream, který byl zablokován kvůli sankcím, řekl RIA Novosti ruský velvyslanec v Kanadě Oleg Stepanov. Gazprom už dříve omezil tok plynu přes Nord Stream s odkazem na fakt, že turbíny vyrobené německou společností Siemens nebyly vráceny z Kanady z oprav.
„Nejsme v oficiálním kontaktu s Kanadou v této záležitosti. Z pohledu ambasády jde o problém především mezi Kanadou a Německem. Ukázalo se, že dvě divize Siemensu jsou od sebe odříznuty, pokud jde o plnění smluvních závazků, kvůli široké interpretaci vlastních sankcí Kanady vůči Rusku, takže to musí vyřešit Němci a Kanaďané,“ řekl Stěpanov.
Velvyslanec poznamenal, že nevidí potřebu „stát se stranou v té či oné formě těchto německo-kanadských řízení“. “V současné době prostě nevidím naši roli,” dodal.
https://rusvesna.su/news/1656141608

25. 6. 2022 – 8:37
Hromadný úder ruských leteckých sil z Běloruska: 24 raket zasáhlo vojenská zařízení v oblasti Žitomir (FOTO, VIDEO) Ruské vzdušné síly z Běloruska zahájily masivní útok na oblast Žitomir: 24 raket bylo vypáleno na vojenská zařízení.
Starosta města Sergej Suchomlin uvedl, že na předměstí byly zasaženy vojenské objekty Ozbrojených sil Ukrajiny. Ruské letectvo odpálilo rakety ze vzdušného prostoru Běloruska.
Samotný Žitomir nebyl zasažen. Podrobnosti o škodách a obětech v objektech Ozbrojených sil Ukrajiny se upřesňují.  https://rusvesna.su/news/1656134802

25. 6. 2022 – 8:16

Kromě útoků na cíle v Kyjevské, Žitomirské, Charkovské a Černihovské oblasti byly ráno napadeny také objekty v Nikolajevu a v noci v Dněpropetrovské oblasti. Na cíle v Nikolajevu bylo provedeno nejméně sedm úderů. Na místě výbuchů jsou patrné sloupy kouře z požárů. Video také zaznamenalo start rakety z Chersonské oblasti
V Dněpropetrovské oblasti byl v noci zasažen cíl, po explozi byla na noční obloze po mnoho hodin vidět záře z ohně. Úřady regionu hlásí, že napadena byla oblast Zelenodolsk, cíl zasažen, žádné oběti.
https://rusvesna.su/news/1656134021

25. 6. 2022 – 6:12
Na cíle na Ukrajině byl proveden masivní raketový úder. Požáry byly zaznamenány ve Lvovské a Černihovské oblasti, výbuchy v Charkově, Žitomiru a Kyjevě. Nebe nad Lvovskou oblastí je pokryto černým kouřem, cíl byl zasažen řízenou střelou a je v plamenech. Před výbuchy viděli obyvatelé různých regionů průchod řízených střel. Po celé Ukrajině burácí náletový poplach.
Aktualizace
Výbuchy pokračují v Žitomiru už dvě hodiny. Po raketových útocích v oblasti Kyjeva a ve Lvovské oblasti zůstávají sloupy kouře z požárů.
Raketový úder na Charkovskou oblast: cíl v Chuguevu je v plamenech, zařízení OSU v Desně zasaženo u Černigova.  https://rusvesna.su/news/1656122569

25. 6. 2022 – 6:00

V Maďarsku společnost MOL, považovaná za největší ropnou a plynárenskou společnost v zemi, stanovila maloobchodní limit na benzín na pevnou cenu 50 litrů na osobu a den. Dříve mělo Maďarsko na čerpacích stanicích limit 100 litrů na osobu a den. Nyní bude muset být překročení limitu paliva uhrazeno za tržní ceny, uvedla společnost v pátek 24. června.
Omezení se nedotknou velkých dopravců a zemědělské techniky.
Již dříve maďarská vláda rozšířila regulaci cen pro řadu potravinářských a palivových produktů. Premiér Viktor Orbán uvedl, že cena litru benzinu zůstane na stejné úrovni 480 forintů (asi 1,2 eura). Omezení bylo zavedeno i na nákup pohonných hmot v tuzemsku majiteli aut se zahraničními čísly.
Orbán spojuje zdražování v Maďarsku a dalších zemích EU s událostmi na Ukrajině a sankcemi proti Rusku, zejména částečným zákazem dodávek ruské ropy. Premiér řekl, že dokud nebude na Ukrajině nastolen mír, bude v Evropě panovat „válečná inflace“. https://rusvesna.su/news/1656090317

25. 6. 2022 – 5:30
Spojené státy jsou proti tomu, aby Rusko kontrolovalo ukrajinské lodě vplouvající do přístavu Oděsa kvůli zásilkám zbraní, a věří, že taková myšlenka nemá žádný právní základ a „nedává smysl“, řekl americký ministr zahraničí Anthony Blinken.
Agentura Bloomberg začátkem června napsala, že Moskva údajně trvá na inspekcích ukrajinských lodí připlouvajících do Oděsy kvůli dodávkám zbraní.
„Pokud jde o inspekce, jakým právem a jakou logikou Rusko trvá na inspekcích lodí vlastněných Ukrajinou, které opouštějí ukrajinské přístavy a míří do jiných zemí? Nedává to žádný smysl,“ řekl na tiskové konferenci Blinken, který je na návštěvě Německa, kde se summit G7 bude konat 26. až 28. června.
Podle státního tajemníka OSN aktivně pracuje na usnadnění vývozu ukrajinského obilí a Spojené státy toto úsilí plně podporují.
„Usilují o sblížení Ruska a Ukrajiny, do tohoto procesu je zapojeno i Turecko, které toto úsilí podporuje. Pokud se jim podaří dosáhnout nějaké dohody, byl by to velmi pozitivní vývoj,“ dodal Blinken.
OSN opakovaně konstatovala hrozbu potravinové krize kvůli nedostatku obilí, Západ obvinil Rusko, že působí proti dodávkám ukrajinského obilí na světové trhy, Moskva taková obvinění kategoricky odmítla.
Přitom samotné kyjevské úřady vytvořily mnoho překážek vývozu obilí na export: kromě odhaleného žhářství obilí v přístavu Mariupol prováděly ukrajinské jednotky minování v Černém moři, což nedovoluje obilí dopravovány na světové trhy loděmi.
Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko nezasahuje do vývozu obilí z Ukrajiny, a pokud Kyjev vyčistí přístavy od min, lodě s obilím budou moci bez problémů odplout.
https://rusvesna.su/news/1656092162

25. 6. 2022 – 4:30

V budoucím evropském politickém společenství se plánuje pozvat do EU všechny evropské země s výjimkou Běloruska a Ruska. Včetně pozvání a Ukrajiny. Po summitu EU v Bruselu to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Sdělil, že do komunity budou pozvány země od Islandu po Ukrajinu.
„Rozšiřování EU je proces, který nám svým tempem a tím, jak dlouho trvá, neumožňuje vyřešit vše, co v Evropě potřebujeme. A chceme, aby tento nový přístup zapojil všechny, od Ukrajiny po Island, do spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany, energetiky, infrastruktury, zdraví a ekonomické solidarity,“ řekl Macron.
https://rusvesna.su/news/1656092821

25. 6. 2022 – 03:00
Německý vicekancléř Robert Habeck řekl, že na pozadí potřeby šetřit energií se začal méně sprchovat. Řekl to v rozhovoru pro Der Spiegel.
„Držím se toho, co doporučuje moje ministerstvo. Výrazně jsem zkrátil dobu sprchování,“ řekl Habek. Šéf německého ministerstva hospodářství navíc zdůraznil, že se domů vrací pozdě, vstává v šest ráno a z práce odchází v sedm.
„V zimě nemusíte topit vůbec. Něco jiného platí pro lidi pracující z domova, důchodce s malým důchodem, rodiny,“ konstatoval.
Německý kancléř Olaf Scholz zase v komentáři k doporučení pro všechny obyvatele Německa, aby zkrátili dobu sprchování, řekl: „Myslím si, že ministr chtěl o této otázce mluvit pouze svým jménem, ​​nikoli říkat ostatním, co mají dělat.”  https://rusvesna.su/news/1656096178

25. 6. 2022 – 0:30

Po snížení dodávek z Ruska do Německa mohou ceny plynu vzrůst až třikrát. Řekl to šéf německé spolkové síťové agentury Klaus Müller, uvádí The Guardian.
Moskva minulý týden omezila tok plynu plynovodem Nord Stream 1 o 40 % s odkazem na technické důvody, jež Berlín odmítá jako omluvu, která způsobila čtyř až šestinásobné zvýšení tržních cen, sdělil Mueller.
Je nepravděpodobné, že by se takové “obrovské cenové skoky” zcela přenesly na spotřebitele, řekl, ale němečtí občané se musí na cenové skoky připravit.
“Možná zdvojnásobení nebo ztrojnásobení,” řekl.
https://rusvesna.su/news/1656097964

24. 6. 2022 – 23:25
Ozbrojené síly Ukrajiny potřebují palebnou paritu s ruskými jednotkami, aby stabilizovaly situaci v Luhanské oblasti. Vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj to řekl v telefonickém rozhovoru s Markem Milli, předsedou Sboru náčelníků štábů USA.
„Diskutovali jsme o operační situaci a pokroku v poskytování mezinárodní technické pomoci obranným silám Ukrajiny. Zaměřil jsem se na potřebu vytvořit palebnou paritu s nepřítelem, což by nám umožnilo stabilizovat situaci v nejobtížnějším směru Luhansk,“ řekl Zalužnyj.
https://rusvesna.su/news/1656102359

24. 6. 2022 – 22:20

Vojáci Ozbrojených sil, kteří se vzdali skupině „Odvážní“ v Gorsko-Zolotom kotli, dostali možnost zavolat svým rodinám.
„Jsem v zajetí v Luhanské oblasti. Když jsme ustupovali, zůstali jsme na cestě. Vzdali jsme se, protože nebylo na výběr,“ řekl své ženě jeden z důstojníků OSU. „Máme se dobře, chovají se k nám normálně. Je co jíst,“ poznamenal zajatec. “Ruská strana má zájem nás vyměnit za ruské vojáky,” dodal a rozplakal se.
https://rusvesna.su/news/1656095102

24. 6. 2022 – 00:17
Ozbrojenci Aidaru, kteří jsou v závodě Azot v Severodoněcku, jsou připraveni vzdát se za podmínky příměří a bezpečnostních záruk pro civilisty. Několik civilistů již továrnu opustilo, uvádí TASS s odkazem na svůj zdroj.
https://politikus.info/events/144685-boeviki-aydara-na-azote-gotovy-sdatsya.html

24. 6. 2022 – 22:00

Spojené státy jsou připraveny podpořit jakákoli možná diplomatická řešení konfliktu na Ukrajině. Na tiskové konferenci v předvečer summitu G7 to prohlásil americký ministr zahraničí Anthony Blinken. Zároveň ale řekl, že Spojené státy budou Ukrajině nadále poskytovat vojenskou pomoc, a to tak dlouho, jak to bude potřeba.
Blinken také hovořil o přání Západu zpřísnit sankce proti Rusku, aby bylo co nejdříve dosaženo ukončení války na Ukrajině.
https://rusvesna.su/news/1656094786

24. 6. 2022 – 21:39
Země NATO, které vyvolaly prohloubení ukrajinské krize, nebezpečně balancují na pokraji přímého ozbrojeného konfliktu s Ruskem. Uvádí to komentář oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharové v souvislosti s dokončením první konference smluvních států (CSP) Smlouvy o zákazu jaderných zbraní (TPNW).
„Prohlášení učiněná v předvečer KGU v souvislosti s ukrajinským konfliktem ohledně „vzájemných hrozeb použitím jaderných zbraní“, jakož i jednotlivá prohlášení z řečnické tribuny o údajném ruském „jaderném vydírání“, nemohou jinak než způsobit zmatek.“ poznamenala Zacharova.
„Znovu zdůrazňujeme: nikdy nebyly žádné „jaderné hrozby“ z Ruska a nejsou. Ruské přístupy jsou založeny výhradně na logice odstrašování, a to i v současných podmínkách, kdy členové NATO, kteří vyprovokovali prohloubení ukrajinské krize a rozpoutali hybridní kampaň proti Rusku, kteří se prohlásili za „jadernou alianci“, jsou nebezpečně balancující na pokraji přímého ozbrojeného konfliktu s naší zemí.
Ať se nám to líbí nebo ne, dokud existují jaderné zbraně, logika odstrašování zůstává účinným způsobem, jak zabránit jaderné kolizi a rozsáhlým válkám.
Zkreslení podstaty ruské politiky v této oblasti pro propagandistické účely, založené na postulátu nepřípustnosti jaderné války, je naprosto nepřijatelné,“ zdůraznila zástupkyně MZV.
https://rusvesna.su/news/1656095975

24. 6. 2022 – 20:42

Rusko vítězí, Ukrajina je odsouzena k záhubě – americký důstojník
Americký podplukovník Daniel Davis řekl na Fox News, že „situace na Ukrajině je pro Rusko úžasně příznivá“.
“Neexistuje žádný racionální důvod doufat, že se válka může otočit, protože Rusko metodicky postupuje vpřed a ničí ukrajinské vojenské síly na Donbasu. Nejenže zabírá území, ale ničí jejich schopnost bránit zemi kdekoli jinde,” řekl.
“A dokonce i celkové množství všech zbraní, které jsme slíbili poskytnout, je mnohem menší – je to sotva desetina toho, co by bylo nutné minimum.” A pokud se podíváte pouze na tyto dvě věci, pak pro Ukrajinu neexistuje žádná racionální cesta k vítězství,“ zdůraznil Davis.
https://rusvesna.su/news/1656090652

24. 6. 2022 – 19:20
Americké vydání Army Recognition s politováním přiznává, že ruská armáda zvýšila účinnost boje s protibaterií pomocí UAV. Drony firmy Zala nenechají dělostřelcům Ozbrojených sil Ukrajiny žádnou šanci na přežití.
„Dron Zala umožňuje ruskému dělostřelectvu detekovat baterii 155mm houfnic M777 ukrajinské armády a následně je s vysokou přesností zničit. V minulosti musely dělostřelecké jednotky využívat k detekci cílů pozorovatele umístěné na bojišti, ale s použitím dronů se přesnost detekce nepřátelských pozic výrazně zvyšuje,“ píší noviny.
Řeč je o bezpilotním letounu ZALA 421-16E HD, kterému se v armádě říká neviditelný dron. Je určen pro průzkum, má speciální konstrukci elektromotoru, malé rozměry a je vyroben ze speciálních kompozitních materiálů. Dron má nízký kontrast ve viditelném i infračerveném a radarovém rozsahu a má sníženou hladinu hluku. A co je nejdůležitější, není zachycován termálními naváděcími hlavami pro MANPADS. Ve vzduchu vydrží přes 4 hodiny a má dolet 75 kilometrů.
https://rusvesna.su/news/1656085436

24. 6. 2022 – 19:00

Ruské dráhy dočasně pozastavily nakládku některého zboží převáženého přes Bělorusko do Polska, píše se ve zprávě společnosti. Poznamenali dále, že:
„V komunikaci s Polskem se nemluví o úplném zastavení dopravy,“ uzavřely ruské dráhy. https://rusvesna.su/news/1656084969

24. 6. 2022 – 18:21
Putinova účast na summitu BRICS je jako budíček pro USA – WSJ.
Účast ruského prezidenta Vladimira Putina na 14. summitu BRICS vyslala do Spojených států alarmující zprávu. To tvrdí sloupkař pro The Wall Street Journal James Areddy.
Korespondent zdůraznil, že čínský prezident Si Ťin-pching poskytl hlavě Ruské federace „nejhlasitější mezinárodní pódium“ od zahájení speciální operace na Ukrajině. Toto gesto by mělo být vnímáno jako „tvrdá připomínka“ Spojeným státům jejich neúspěšné protiruské kampaně, uvedla PolitRussia.
„Přítomnost pana Putina ukázala strategický význam Ruska pro různé části světa a omezenou touhu některých klíčových zemí připojit se k západnímu obchodnímu bojkotu,“ uvedl Areddy v článku.
Summit BRICS by měl být podle novináře považován za první v řetězci nešťastných politických událostí pro Bílý dům.  https://rusvesna.su/news/1656081906

24. 6. 2022 – 17:31

Představitel Čečenska Ramzan Kadyrov ve svém kanálu Telegram označil kotel Gorsko-Zoloto za nejúčinnější speciální operaci z hlediska vojenské ekonomiky.
„Osvobození osad Zolote a Gorskoje bude zařazeno do vojenských učebnic jako nejúčinnější speciální operace z hlediska vojenské ekonomiky. Za každou vynaloženou patronu naše speciální jednotky obdržely obrovský arzenál ukořistěných zbraní v cizím stylu. Velké množství javelinů, minometných instalací a zcela jiných druhů munice zanechali našim bojovníkům prchající nacionalisté a banderovci. Téměř každý zákop je posetý granáty, nábojnicemi a dalšími zásobami, které lze bezpečně použít k dalšímu postupu našich jednotek.
Nyní bojovníci zvláštního policejního pluku pojmenovaného po Hrdinovi Ruska Achmat-Khadži Kadyrovovi z ministerstva vnitra Čečenské republiky pokračují v pronásledování ukronacistů a banderovců, kteří se snaží ukrýt před odplatou. Paralelně probíhají práce na vyčištění osad.
V blízké budoucnosti vyčistíme od nepřítele celé území Donbasu. Máme v úmyslu dojít až do hořkého konce a nikdy se neodchýlíme od zamýšleného cíle! ACHMAT JE SÍLA!“ uvedl čečenský vůdce v prohlášení.  https://rusvesna.su/news/1656080570

24. 6. 2022 – 17:06
Putin promluvil o postoji Západu k potravinové krizi (VIDEO)
Hlava státu Vladimir Putin hovořil o postoji Západu k potravinové krizi slovy, která jednou řekla francouzská královna Marie Antoinetta: „No, když nemají chleba, ať jedí koláče.” Podle legendy to řekla, když se z okna svého paláce podívala na stávkující hladové občany.
Podle Putina právě s takovým cynismem nyní některé západní země přistupují k problémům tohoto druhu a destabilizují globální zemědělskou produkci. Například když uvalují omezení na dodávky hnojiv z Běloruska a Ruska nebo brání vývozu ruského obilí na světové trhy, řekl prezident.
„Máme dobrou úrodu. Dá-li Bůh, bude s námi všechno v pořádku. A místo 37 milionů tun, které dodáváme na světový trh, budeme letos s největší pravděpodobností schopni dodat 50 milionů tun obilí na světové trhy,“ uvedla hlava státu k účastníkům summitu BRICS Plus prostřednictvím video konference.
Prezident obvinil západní země z vytváření umělého napětí kolem problémů s dodávkami ukrajinského obilí. Ujistil, že Moskva tomu nebrání.
Organizace spojených národů opakovaně varovala před hrozbou celosvětové potravinové krize kvůli nedostatku obilovin. Na Západě říkají, že Moskva vytváří překážky pro export obilí z Ukrajiny. V Rusku jsou tato prohlášení odmítána. Samotný kyjevský režim vytvořil mnoho překážek pro vývoz výrobků z Ukrajiny. Jde o pálení obilí v přístavu Mariupol a zaminování Černého moře, které představuje hrozbu pro lodě.  https://rusvesna.su/news/1656078463

24. 6. 2022 – 16:45

Události na Ukrajině vedou ke zhoršení celosvětové potravinové krize. Uvedli to 24. června ve společném prohlášení ministři zahraničí Skupiny sedmi (G7).
“Ministři dali jasně najevo, že ruská speciální operace proti Ukrajině zhoršuje potravinovou nejistotu, mimo jiné tím, že blokuje Černé moře, bombarduje sýpky a přístavy a poškozuje ukrajinskou zemědělskou infrastrukturu,” stojí v prohlášení po schůzce. Ministři zahraničí oznámili údajně nepravdivé informace o sankcích, které Rusko šíří.
G7 zároveň poznamenala, že byly akceptovány výjimky pro všechna omezení uvalená na Ruskou federaci, pokud se týkají dodávek potravin a zemědělských produktů na světový trh.
Ministři zahraničí G7 vyzvali k ukončení speciální vojenské operace, vyjádřili podporu Ukrajině a přislíbili jí vojenskou a obrannou pomoc. Šéfové resortů rovněž uvítali rozhodnutí Evropské unie udělit Ukrajině status kandidáta na vstup do unie.
Schůzka ministrů se uskutečnila krátce před summitem G7, který se bude konat od 26. do 28. června v německém Elmau. Den předtím Spojené státy oznámily, že summit nastolí otázku tlaku na Rusko.
https://rusvesna.su/news/1656077256

24. 6. 2022 – 15:50
Ukrajina cíleně tráví obyvatelstvo Ruska drogami, když zařídila dodávky svého zboží do země. Uvedl to zástupce vedoucího hlavního ředitelství pro kontrolu drog (GUNK) ministerstva vnitra Ruska Kirill Smurov.
„Pokud jde o Ukrajinu, během naší práce jsme naráželi (kvůli známým politickým událostem v sousední zemi) s cílenou politikou saturovat náš trh omamnými látkami a vysílat speciálně vyškolené emisary, kteří organizovali výrobu a distribuci těchto drog v Rusku,“ řekl generálmajor Smurov na tiskové konferenci 24. června.
Bylo období, kdy byl tento proces méně intenzivní, ale koncem loňského roku opět zesílil, uvedl zástupce vedoucího Hlavního ředitelství vnitřních věcí Ministerstva vnitra.
Policisté zároveň v druhé polovině roku 2021 provedli v regionech Ruské federace sousedící s Ukrajinou řadu úspěšných akcí: bylo zajištěno velké množství omamných látek a zadrženi lidé, kteří je převáželi přes hranice.  https://rusvesna.su/news/1656073877

24. 6. 2022 – 14:43

Uskupení Ozbrojených sil Ukrajiny se v Lisičansku ocitlo v operačním obklíčení, pokus ukrajinských ozbrojenců o jeho průlom skončil obrovskými ztrátami.
Skupina “Odvážní” šla do Volchejarovky a převzala palebnou kontrolu nad dálnicí Seversk-Lisičansk. Pokusy stáhnout přeživší jednotky vedly v řadách nepřítele k obrovským ztrátám.
Pouze 81. brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny během útěku po ostřelované silnici na Seversk dokázala kvůli ztrátám stáhnout maximálně 10 % personálu praporu.
Rozvědka „Odážných“ říká, že situaci v jednotkách Ozbrojených sil Ukrajiny v Lisičansku lze popsat jediným slovem – panika. Mnozí z toho viní vedení v Kyjevě a Zelenského osobně, kteří kvůli informační agendě a politice obětovali sedmitisícovou posádku Lisičansku.
https://rusvesna.su/news/1656069219

24. 6. 2022 – 14:26
Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny se hromadně vzdávají.
Jen v Zoloto-Gorském kotli se za půl dne vzdaly desítky ukrajinských ozbrojenců  skupině „Odvážní“ a Lidovým milicím LLR. Všichni chápou, že byli jednoduše uvrženi na porážku, bez komunikace a podpory, zatímco velení Ozbrojených sil Ukrajiny vědělo, že je odsuzuje k smrti.
“Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny, vidíte “O” – vzdejte se, je to jediný způsob, jak si zachránit životy.
https://rusvesna.su/news/1656069402

24. 6. 2022 – 13:43

EU a NATO shromažďují koalici pro válku s Ruskem – Lavrov (VIDEO)
Řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci po jednání s jeho ázerbájdžánským protějškem Jeyhunem Bayramovem.
„Když začala druhá světová válka, Hitler shromáždil pod svým praporem významnou, ne-li velkou část evropských zemí pro válku proti Sovětskému svazu. Nyní EU a NATO shromažďují stejnou moderní koalici, aby bojovaly – a většinou válčily – s Ruskou federací. Na to vše se velmi pečlivě podíváme,“ zdůraznil Lavrov. https://rusvesna.su/news/1656067393

24. 6. 2022 – 11:45
Ministerstvo obrany: 2000 “vušniků”, nacistů a zahraničních žoldáků je zablokováno v Gorském kotli (+VIDEO) 
Ruská armáda pokračuje ve speciální vojenské operaci na Ukrajině.
V důsledku úspěšných útočných operací skupiny ruských vojsk na Luhanském směru byly během pěti dnů osvobozeny osady Loskutovka, Podlesnoye, Mirnaja Dolina, Shchebkarier, Vrubovka, Nyrkovo, Nikolaevka, Novoivanovka, Ustinovka a Ray-Aleksandrovka.
V oblasti osad Gorskoje a Zolote bylo seskupení ukrajinských jednotek zcela zablokováno.
V dalším, nyní Gorském, kotli jsou obklíčeny čtyři prapory: 3. mechanizovaný prapor 24. mechanizované brigády, 15. horský útočný prapor 128. horské útočné brigády, 42. motorizovaný pěší prapor 57. motorizované pěší brigády, 70. praporu 101. brigády územní obrany, dále brigádní dělostřelecká skupina 57. motorizované pěší brigády, formace nacistického „Pravého sektoru“* a oddíl zahraničních žoldáků.
Celkem je nyní v Gorském kotli zablokováno až dva tisíce lidí: asi 1 800 vojáků, 120 nacistů z Pravého sektoru, až 80 zahraničních žoldáků a také více než 40 jednotek obrněných bojových vozidel a asi 80 děl a minometů. Jen za posledních 24 hodin se 41 vojáků v této oblasti vzdalo odporu a dobrovolně složilo zbraně. Obklíčená ukrajinská skupina je podle zajatců vyčerpaná. Personální obsazení útvarů je méně než 40%. Řízení jednotek vyšším ukrajinským velením je ztraceno. Dodávky zbraní, střeliva, paliva a dalšího materiálu byly zcela zastaveny.
Ruské jednotky mačkají prstenec Gorského kotle a způsobují nepříteli nepřetržité střelné škody. Během včerejška byla pod kontrolou polovina města Zoloto. Nepřítel má značné ztráty i v jiných směrech.
V důsledku úderů vysoce přesnými zbraněmi ruských leteckých sil na tři místa rozmístění zahraničních žoldáků v Nikolajevu, Golicinu v Nikolajevské oblasti a Oleški v Charkovské oblasti bylo více než 200 „vojáků štěstěny“ a až 100 ukrajinských nacionalistů zabito.
V Ozbrojených silách Ukrajiny jsou stále rozšířenější případy dezerce a odmítnutí účasti v boji. Takže v oblasti osady Aleksandropol Doněcké lidové republiky více než 30 ukrajinských vojáků jednoho z praporů 25. výsadkové brigády, kteří zde zanechali své osobní zbraně, bez povolení opustilo své pozice.
K doplnění ztrát na živé síle na Doněckém a Luhanském směru je ukrajinské velení nuceno vytvořit v každém regionu samostatné střelecké prapory z nevycvičených občanů nuceně povolaných k mobilizaci. https://rusvesna.su/news/1656059709

24. 6. 2022 – 10:37

Americká média a veřejnost jsou ohromeni podrobnými instrukcemi, které prezident Joe Biden obdržel od poradců před oficiální akcí.
Biden omylem ukázal reportérům připravený podvodný list. Krok za krokem na něm byly popsány jeho úkony na setkání se zástupci odvětví větrné energetiky.
„Vejdete do Rooseveltovy místnosti a pozdravíte účastníky. Posaďte se. Ptáte se na Liz Schuler, prezidentku AFL-CIO (účastní se schůzky na dálku). Děkujeme účastníkům. Odcházíte.“ Pokyny jsou úsměvné, ale zároveň děsí.
Jeden z uživatelů sítě položil v komentářích rozumnou otázku: „Zajímalo by mě, co je napsáno v jeho pokynech pro případ jaderné války.
https://rusvesna.su/news/1656054913

24. 6. 2022 – 09:18
Děsivé záběry: okamžik pádu letounu Il-76 a první minuty po katastrofě v Rjazani (VIDEO)
Síť dnes ráno získala záběry pádu vojenského transportního letounu Il-76 v Rjazani. Je jasně vidět, že motor vzplál ještě ve vzduchu. Jak bylo informováno, Il-76 havaroval téměř okamžitě po startu. Posádka se rozhodla přistát s letounem na zemi. Celkem bylo na palubě devět lidí, čtyři z nich zemřeli, zbývajících pět je ve vážném stavu. Na palubě nebyl žádný náklad.
Připomeňme, že ministerstvo obrany uvedlo příčinu tragédie.
https://rusvesna.su/news/1656051494

24. 6. 2022 – 7:50

Ministerstvo obrany označilo za příčinu havárie IL-76 v Rjazani. Důvodem tvrdého přistání Il-76 byla porucha motoru, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
Je známo, že letadlo letělo bez nákladu. Motor začal ihned po vzletu selhávat, a posádka se proto rozhodla pro nouzové přistání na zem, při kterém byl letoun částečně zničen. Jak informovala Rusvesna, zemřeli čtyři lidé.  https://rusvesna.su/news/1656046254

24. 6. 2022 – 07:21
Johnson vyzval NATO a G7, aby zabránily konci války na Ukrajině.
Britský premiér Boris Johnson apeloval na země G7 a NATO s výzvou, aby zabránily „špatnému míru“ na Ukrajině, což znamená územní ústupky ze strany Kyjeva, uvádí list Guardian. Tématu řešení situace na Ukrajině se Johnson ve čtvrtek věnoval při návštěvě rwandského hlavního města Kigali.
„Můj vzkaz kolegům z G7 a NATO bude znít takto: „Nyní není čas povzbuzovat Ukrajince, aby souhlasili se špatným mírem, s mírem, za který se jim nabízí vzdát se částí svého území výměnou za příměří. Myslím, že by to byla katastrofa,“ řekl Johnson.
Summit G7 se bude konat 26. až 27. června v Německu, o pár dní později se bude konat summit NATO v Madridu.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve uvedl, že Moskva nevidí možnost, že by Ukrajině bylo „umožněno vrátit se“ k jednání s Ruskem. Zároveň poznamenal, že pokud bude chtít Kyjev obnovit jednání s Ruskem, bude Moskva vycházet ze situace „na místě“ a zohlední neochotu řady osvobozených regionů vrátit se pod kontrolu kyjevských úřadů.
https://rusvesna.su/news/1656044483

24. 6. 2022 – 6:30

Ve Rjazani se zřítilo vojenské letadlo. S jistotou je zatím známá pouze jedna oběť.
Letadlo havarovalo poblíž obytných budov, v oblasti Michajlovské dálnice, na loukách nivy řeky Pletenka. Poblíž místa havárie jsou vidět trosky, příď letadla je mezi stromy, všude kolem jsou hasičské vozy a sanitky. Otevřený oheň již není vidět, ale hašení probíhá na třech bodech, samotné místo mimořádné události bylo uzařeno.
Aktualizováno
Upřesňuje se, že havaroval vojenský transportní Il-76, který prováděl cvičný let. Počet obětí v 7:00 jsou 4 lidé. Zbytek obětí je v kritickém stavu.
https://rusvesna.su/news/1656041449

24. 6. 2022 – 4:30
Portugalsko se bojí, že se Evropská unie po vstupu Ukrajiny rozpadne.
Integrace Ukrajiny do EU může vést k rozpadu EU, nikoli k jejímu posílení, a dokonce se může stát pastí pro Ukrajinu, pokud nebudou přijata důsledná rozhodnutí. Podle Euractiv to uvedl portugalský premiér António Costa.
„Aby byla brána vážně a byla konzistentní, potřebuje EU novou institucionální a rozpočtovou architekturu v obavě, že tato integrace nebude posílením EU, ale jejím rozpadem, nikoli podporou Ukrajiny, ale pastí na Ukrajinu,“ řekl Costa.
Připomeňme, že Evropský parlament podpořil udělení statusu kandidátů do Evropské unie Ukrajině a Moldavsku. Poté albánský premiér označil rozšíření EU za „podvodný proces, kdy se rozhodnutí odkládají na neurčito“. Poradil také Ukrajině, aby si nedělala iluze o rychlém členství v EU.
https://rusvesna.su/news/1656006886

24. 6. 2022 – 04:00

Johnson: Británie je připravena pomoci vyčistit ukrajinské pobřeží.
Spojené království je připraveno poskytnout pomoc při čištění pobřeží Ukrajiny pro bezpečný vývoz obilí přes Černé moře. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl britský premiér Boris Johnson.
Otázky odblokování „obilního koridoru“ se podle něj řeší na mezinárodní úrovni.
„Je potřeba udělat hodně práce. Spolupracujeme s Turky a dalšími evropskými přáteli a spojenci, abychom zjistili, co můžeme udělat.“
Zároveň poznamenal, že Londýn zvažuje možnost poskytnutí suverénních záruk na pojištění lodí, které budou vyvážet ukrajinské obilí. Britský premiér navíc kladně reagoval na otázku pomoci při odminování.
“Nechci zabíhat do technických nebo vojenských podrobností, ale můžete si vzpomenout, co jsme již udělali dodáním zbraní na ochranu Ukrajinců. A mluvíme s nimi na technické úrovni, abychom pomohli odminovat Oděsu,“ dodal Johnson.
Všimněte si, že operace na vyčištění Černého moře může být největším pokusem od íránsko-irácké války v 80. letech. Předpokládá se, že práce potrvají několik měsíců.
https://rusvesna.su/news/1656007556

24. 6. 2022 – 03:30
Británie uvalila nové obchodní sankce proti Rusku. Seznam dalších omezení zveřejnilo ve čtvrtek 23. června britské ministerstvo zahraničí.
Sankce zahrnují zákaz vývozu zboží a technologií souvisejících s výrobou chemických a biologických zbraní do Ruské federace. Zakázala také vývoz leteckého paliva a palivových aditiv, jakož i zboží a technologií pro rafinaci ropy. Británie navíc zastaví dodávky bankovek denominovaných v librách šterlinků a eurech do Ruské federace.
Rozšířila se omezení poskytování technické pomoci, finančních a zprostředkovatelských služeb souvisejících s dovozem železa a oceli a byly zavedeny nové sankce vůči zboží a technologiím souvisejícím s námořní dopravou.
Je třeba poznamenat, že některé z těchto zákazů se budou vztahovat nejen na Rusko, ale také na takzvaná „území nekontrolovaná Ukrajinou“.
https://rusvesna.su/news/1656018261

24. 6. 2022 – 03:00

Šéf amerického Federálního rezervního systému (FRS) Jerome Powell odhalil lži amerického prezidenta Joea Bidena, který rekordní inflaci v zemi označil za „Putinův růst cen“. Cituje ho Fox News.
Během slyšení senátního výboru se republikán Bill Hagerty zeptal předsedy Fedu, zda růst cen ve Spojených státech není způsoben ruskými kroky. Powell odpověděl, že inflace byla vysoká i před událostmi na Ukrajině.
“To rád slyším. Zdá se, že Bidenova administrativa je odhodlána osvobodit se,“ řekl Hagerty. Podle senátora se americké vedení zabývá dezinformacemi a přesouvá odpovědnost za vlastní selhání v hospodářské politice na Moskvu.
Minulý týden ruský prezident v komentáři ke slovům šéfa Bílého domu o „Putinově zdražení“ poznamenal, že taková prohlášení jsou určena lidem, kteří neumí číst a psát. Problémy s potravinami a pohonnými hmotami jsou důsledkem systémových chyb současné administrativy ve Washingtonu a evropské byrokracie, připomněl.
V USA již několik měsíců dochází ke zvyšování cen energií a spotřebního zboží. Cena benzinu vzrostla nad 5 dolarů za galon ze 3 dolarů před rokem. Inflace překonala 40leté rekordy a dosáhla 8,5 %. Pokusy úřadů vzdorovat negativním trendům v ekonomice nepřinesly výrazné výsledky.
https://rusvesna.su/news/1656010841

24. 6. 2022 – 02:51
Evropská unie uvedla, že bude „rychle“ pracovat na zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu a také na finanční pomoci. Uvádí to tisková zpráva zveřejněná po prvním dni summitu EU.
Evropská rada vyzývá Evropskou komisi, aby „rychle pracovala na dalším zvýšení vojenské podpory“.
Rusko zas bylo v Evropě vyzváno, aby se „okamžitě přestalo zaměřovat na zemědělské cíle a vývoz obilí a místo toho odblokovalo Černé moře, zejména přístav Oděsa, aby umožnilo vývoz obilí a obchodní lodní operace“.  https://rusvesna.su/news/1656019705

24. 6. 2022 – 02:00
Vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny oznámil přechod ukrajinské armády na “manévrovatelnou obranu”. Ukrajinští vojáci byli nuceni přejít na mobilní obranu, protože palebná převaha je na straně Rusů. Uvedl to vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj.

„Je to pro nás velmi těžké, protože palebná převaha je na straně nepřítele. Navzdory všemu se však držíme. Situace je těžká, ale zvládnutelná. Jsme nuceni vést mobilní obranu a obsadit výhodnější linie a pozice,“ napsal. Je třeba chápat, že v kontextu Zalužného citátu znamená “mobilní obrana” ústup ukrajinských jednotek.  https://rusvesna.su/news/1656020352

24. 6. 2022 – 00:30
MLRS, munice a hlídkové čluny: USA poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 450 milionů dolarů. Na briefingu v Bílém domě to oznámil koordinátor pro strategickou komunikaci Rady národní bezpečnosti USA John Kirby.
Podle něj se bavíme o systémech HIMARS a desetitisících kusů munice.
Celkem poskytly Spojené státy od února Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 6,1 miliardy dolarů a od začátku vlády Joea Bidena 6,8 miliardy dolarů, dodal Kirby.
Jak již dříve řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, Spojené státy nebudou moci přinutit Rusko, aby se řídilo jejich pravidly, dodávkami zbraní Ukrajině.
Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov uvedl, že pumpování Ukrajiny zbraněmi je cestou ke konfrontaci mezi Ruskem a Spojenými státy.
https://rusvesna.su/news/1656017317

24. 6. 2022 – 0:00

Aniž by čekalo na rozhodnutí soudu, Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) prohlásilo, že letoun MH17 byl v červenci 2014 sestřelen ruskou raketou Buk.
Dokument uvádí, že na základě důkazů poskytnutých orgány Ukrajiny a Nizozemska PACE považuje za „nejpřesvědčivější scénář“, že let MH17 byl sestřelen nad Ukrajinou v roce 2014 raketou Buk poskytnutou vojenským jednotkám řízeným Ruskou federací. V tutéž dobu byly argumenty Ruska ve shromáždění nazvány dezinformacemi: „Namísto poskytování spolehlivých informací kompetentním vyšetřovacím orgánům šíří ruské úřady dezinformace, včetně konzistentních protichůdných verzí událostí, jejichž cílem je vytvořit zmatek.
https://rusvesna.su/news/1656016284