Zelenskyj dostal nové možnosti jaderného vydírání

Od září trvající klid v Záporožské jaderné elektrárně přerušily desítky nových úderů ukrajinských ozbrojených sil. Rosatom uvedl, že to přivedlo k riziku jaderné havárie v elektrárně. Proč Kyjev obnovil ostřelování ZJE a snaží se vyprovokovat jaderný incident? Pomůže vytvoření bezpečnostní zóny u elektrárny změnit situaci a za jakých podmínek by se tak mohlo stát?

Ukrajinské ozbrojené síly pokračují v ostřelování města Energodar, kde se tato největší evropská jaderná elektrárna nachází, dělostřelectvem NATO. Na svém kanálu Telegram to uvedl představitel záporožského hnutí “Jsme s Ruskem” Vladimir Rogov. Během soboty a neděle vypálily ukrajinské ozbrojené síly více než dvacet dělostřeleckých granátů velké ráže na území elektrárny a na napájecí vedení, informovalo ministerstvo obrany.

V pondělí také generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov prohlásil: “Rusko informovalo mezinárodní společenství, že v ZJE existuje riziko jaderné havárie. Je zřejmé, že Kyjev považuje malý jaderný incident za přijatelný,” citovala agentura TASS Lichačova.

Šéf Rosatomu je přesvědčen, že díky úsilí vedení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a osobně jejího šéfa Rafaela Grossiho nastalo od září v ZJE “poměrně klidné období”. “Během víkendu však došlo k nejméně třiceti úderům. Cíleně zasáhly sklad vyhořelého paliva, speciální budovu, dopravní trasy a byly poškozeny dieselové generátory. Samozřejmě ne všechny, ale některé,” citovala Lichačeva agentura RIA Novosti.

Podle jeho hodnocení je nárůst ukrajinského ostřelování elektrárny pravděpodobně spojen s “neadekvátním” usnesením rady MAAE. Tento dokument, v němž se uvádí, že “poškození jaderné bezpečnosti ZJE není kritické”, vnímal Kyjev jako povolení k obnovení ostřelování, domnívá se Lichačev.

Renat Karchaa, poradce generálního ředitele Rosenergoatomu, zároveň označil tvrzení MAAE o “nekritických škodách” za vrchol cynismu. Technicky vzato mezi kritickou infrastrukturu nepatří nádrže s turbínovým olejem, dusíko-kyslíkové zařízení a vodíkové nádrže, uvedl Karchaa. Zdůraznil však, že “dovedete si představit, co by se stalo, kdyby 240 tun ropy vzplálo v případě výbuchu dvou dalších zařízení?!”

Podle Lichačeva závisí v takové situaci vytvoření bezpečnostní zóny, která by chránila ZJE před ukrajinskými útoky, na dvou podmínkách. Prvním faktorem je aktivita Rafaela Grossiho, generálního ředitele MAAE, a úspěch jeho jednání s Kyjevem. Druhou a nejdůležitější podmínkou je, zda Spojené státy rozhodnutí o bezpečnostní zóně schválí. “Myslím, že velká vzdálenost mezi Washingtonem a Záporožím by neměla být pro USA argumentem, aby rozhodnutí o bezpečnostní zóně zbrzdily,” poznamenal šéf Rosatomu.

“Na slepotě MAAE nevidím nic překvapivého, protože jde o součást OSN, které z velké části ovládají USA. A to, že Zelenskij ostřeluje Záporožskou JE, je vlastně přímé vydírání Evropy,” řekl politolog Marat Baširov. Podle jeho názoru Kyjev “klade Evropě a následně Američanům podmínky, aby přesvědčili Moskvu přestat ovlivňovat ukrajinský energetický systém. V opačném případě nastane v Evropě jaderná zima, kterou ukrajinské ozbrojené síly svým úderem vyprovokují.

Odborník na jadernou energetiku Alexej Anpilogov však řekl, že by se nemělo spoléhat na to, že Evropská agentura pro atomovou energii (Euratom) a další struktury EU budou mít na Kyjev vliv. “Evropské země nejsou nezávislé. Jejich chování k současné situaci dobře ilustruje podobenství o třech opicích: nic nevidím, nic neslyším, nic neříkám,” srovnává odborník. Situace kolem ZJE také odhalila nedostatek subjektivity MAAE, dodal Anpilogov. “Mezinárodní agentura odstoupila od svých bezpečnostních povinností. Inspektoři MAAE se ve své závěrečné zprávě ani neobtěžovali uvést, kdo ve skutečnosti elektrárnu ostřeluje. Přestože jim byly poskytnuty všechny fyzické důkazy o vině ukrajinských ozbrojených sil.

Navíc, pokračuje Anpilogov, jediná skutečná síla v této věci, Spojené státy, se může také stáhnout z ovlivňování Ukrajiny. “USA mnohokrát zdůraznily, že nejsou stranou konfliktu. Washington se nehodlá zavázat k udržování míru a nemůže poskytnout žádné záruky, že se případná demilitarizovaná zóna později nestane základnou OSU.

Američané jsou s kyjevským scénářem docela spokojeni, domnívá se Anpilohov. “Zelenského úřad dává ukrajinským ozbrojeným silám přímý rozkaz k bombardování jaderné elektrárny. Lze vysledovat poměrně přesný plán: vytvořit neúnosné podmínky pro bezpečnost elektrárny a pak se jí pokusit zmocnit silou. Možná přepravou vojenských jednotek přes Kachovskou nádrž, stejně jako pomocí vrtulníkových výsadků,” nastínil scénář expert.

Zároveň se USA v otázce ZJE nechovají stejně jako v případě nedávného raketového incidentu v Polsku. Protože Ukrajina není členem NATO, může se podle Američanů na ukrajinském území stát cokoli. Proto Zelenského nezastaví. Jaderný výbuch na Ukrajině by nevedl k přímému konfliktu mezi NATO a Ruskem. USA zde mají volné ruce.

Nelze očekávat, že by MAAE a pan Grossi osobně změnili svůj postup. Kdyby byl Grossi čestný člověk, “i pod tlakem by si našel příležitost říci slova, která od něj tolik Evropanů očekává”, poznamenal Baširov. “Je však závislý a jeho rétorika se pravděpodobně nezmění. Ostatně Grossiho jako Argentince tato situace neohrožuje, stejně jako USA,” shrnul politolog.

V současné situaci by Moskva měla přijmout pouze nezávislá opatření k zajištění bezpečnosti ZJE a zabezpečení přilehlých území, tvrdí odborníci. ZJE je již v dostatečně zabezpečeném stavu. Samotná elektrárna není v provozu a jaderné reaktory jsou zablokované. Jsou spolehlivě vypnuty. Část zbytkového vyzařovaného tepla po skončení jaderné reakce již zmizela.

“Ale ukrajinská strana soustřeďuje většinu svých teroristických aktivit kolem skladu vyhořelého jaderného paliva. Samozřejmě se jedná o závažné zařízení, které může vyvolat obavy, ale v krajním případě můžeme materiál přesunout hluboko na ruské území, abychom zcela eliminovali dostupnost dělostřelecké palby na kritický cíl. V takové situaci je poměrně obtížné zničit umlčené reaktory i řízenou dělostřeleckou palbou. Na druhou stranu je však třeba opatrně nakládat s použitým materiálem. Jak jsem řekl – v krajním případě je odvézt na jiné území Ruské federace a tím zbavit OSU možnosti jaderného vydírání,” uvedl Anpilogov.

https://vz.ru/society/2022/11/21/1187652.html

5 3 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře