Kyjev plánuje využít humanitární katastrofu v Chersonu

Ukrajinské úřady oznámily zahájení „dobrovolné“ evakuace obyvatel z Chersonu. Odsun lidí se vysvětluje složitou humanitární situací v předvečer zimy. Ale humanitární katastrofa, kterou svým ostřelováním zavinil Kyjev, je jen jedním z několika důvodů pro evakuaci. Co dalšího přimělo ukrajinský režim vyčistit město okupované ozbrojenými silami Ukrajiny od obyvatel?

Dobrovolná evakuace do „bezpečnějších oblastí“ začala z území, která se nedávno dostala zpět pod kontrolu Kyjeva, především z Chersonu. Oznámila to v sobotu místopředsedkyně ukrajinské vlády a současně ministryně pro reintegraci „dočasně okupovaných území Ukrajiny“ Iryna Vereščuk. Rozhodnutí ukrajinských úřadů vysvětlila tím, že pro obyvatelstvo bude těžké přežít nadcházející zimu. Vereščuk zároveň ujistila, že evakuace nebude masová.

Správa Chersonské oblasti (po stažení ruských ozbrojených sil z Chersonu se dočasně nachází v Geničesku) v pátek agentuře RIA Novosti sdělila, že v době, která uplynula od obsazení Chersonu ozbrojenými silami Ukrajiny, kyjevské úřady přivedly město do humanitární katastrofy. Podle očitých svědků ve městě není elektřina ani voda, v důsledku toho ani topení a plyn. V Chersonu je také nedostatek potravin a léků.

“Ukrajinské úřady skrývají humanitární katastrofu, která začíná ve městě,” poznamenal minulý týden člen Veřejné komory Ruska Alexandr Malkevič, nezávislý poradce úřadujícího gubernátora Chersonské oblasti Vladimira Salda. Hovořil o důkazech toho, co se dělo, zachycených na fotografii, zveřejněné v ukrajinských zdrojích před zavedením přísné cenzury. “Viděli jsme, že lidé nabírají vodu z Dněpru do věder, protože tam jsou problémy s vodou a elektřinou kvůli tomu, že obecní infrastruktura Chersonu byla poškozena při ostřelování z ukrajinské strany,” řekl člen občanské komory Ruské federace.

Odborníci uvádějí, že existuje několik důvodů pro rozhodnutí ukrajinských úřadů zahájit evakuaci lidí z okupovaného Chersonu. Objektivně narůstající humanitární krize je jen jednou z nich.

„Ukrajina nemůže a ani nebude poskytovat obyvatelům Chersonu teplo, elektřinu a vodu. V důsledku ostřelování ukrajinskou armádou dnes ve městě chybí elektřina i voda. Údajně se rozděluje humanitární pomoc, která se sem však z Ukrajiny vozí v tak skrovném množství, že to obyvatelům nemůže stačit,“ řekla Larisa Šesler, šéfka Svazu politických emigrantů a politických vězňů Ukrajiny, bývalá zástupkyně ukrajinského parlamentu. „Ukrajinská strana ve skutečnosti nehodlala ani opravovat elektrické vedení poškozené během nepřátelských akcí, ani dodávat vodu. To, co se chystali udělat, bylo vyvést lidi z města. Údajně dobrovolně, ale ve skutečnosti to bylo vynucené, jelikož v takových podmínkách lidé ve městě prostě nemohou existovat.

„Když byly ruské jednotky ve městě, probíhaly bitvy na pravém břehu a ostřelovalo se z Ukrajiny. Přesto Rusové zajistili elektřinu, plyn, vodu i mobilní komunikaci. Bylo tam jídlo, platy, dokonce byla možnost koupit benzín,”  poznamenal Alexander Malkevič. “Teď, když dorazili ‚osvoboditelé‘, nejsou žádné vyhlídky. Velmi složitá situace, blízká humanitární katastrofě, se vyvinula také v sousední Nikolajevské oblasti. Tamní úřady jsou tak uneseny „hrou na válku“ – zejména vojenský guvernér Vitalij Kim, který se cítil jako hrdina sociálních sítí –, že zásobování prostě neexistuje,“ zdůrazňuje Malkevič. „K tomu musíme přidat korupci a krádeže všech příchozích prostředků. Pro Nikolajevské úřady je také výhodné svést všechny své chyby a nedostatky na ruskou speciální operaci – a podle mého názoru bude Nikolajevská oblast po Chersonské evakuována také.”

Obtížná humanitární situace, kterou zdůrazňují kyjevské úřady, bude dalším důvodem k tomu, aby režim Vladimira Zelenského požádal o finanční prostředky na „pomoc obětem“ takzvané ruské agrese. „Názorným příkladem je Chersonská regionální univerzální vědecká knihovna pojmenovaná po Olesi Gončarovi na nábřeží Dněpru. Okna jsou rozbitá, všechno uvnitř zničené. Dělali to lupiči, podporovaní Ozbrojenými silami Ukrajiny. A tyto obrázky budou jistě předloženy Západu: podívejte, to je to, co zničili Rusové – a to všechno je třeba obnovit. Pak se vše děje podle známého scénáře: dostanou peníze, zahájí napodobování oprav, po kterém se to buď vyhodí do povětří, nebo se vyvolá odvětná palba z ruských pozic. A zas tu bude poškozená budova, a tak se může znovu požádat o další finance na “pokračování” obnovy”.

“Jsme si dobře vědomi toho, že obyvatelstvo funguje jen jako vyjednávací štít pro kyjevské úřady,” poznamenává Šesler. “Toto je štít, který ukrajinští vůdci vystavují před svými zahraničními kurátory: „Podívejte se, jak lidé trpí!“. Samotné kyjevské úřady přitom nedělají nic pro zmírnění tohoto utrpení a už vůbec nechtějí za civilní obyvatelstvo převzít odpovědnost.

“Druhým důvodem evakuace Chersonu (kromě neschopnosti a neochoty kyjevských úřadů zajistit lidem normální život) je potřeba vytvořit informační blokádu a mediální obraz. S informacemi pocházejícími od ukrajinských zajatců se vyvinula paradoxní situace”, poznamenal Malkevič. „Ve městě je na jedné straně utahování šroubů, nejtvrdší cenzura, každodenní „filtrační opatření“ a bohužel i popravy. Na druhé straně ukrajinské úřady, především pro vojenské účely, nasazují mobilní komunikační systémy a mobilní internet. Ukazuje se však, že jde o dvousečný meč – přístup k internetu začínají využívat i obyvatelé. A tak dostáváme důkazy o tom, co se děje v Chersonu. Víme, kolik tam stojí benzín: přeloženo z hřiven – až 500 rublů za litr. Vidíme fronty na generátory, potravinové fronty a další projevy humanitární krize. Vidíme, jak dostávají falešnou humanitární pomoc – když takový autobus přijede s „pomocí“, ukáže se, že jsou tam jen hadry z evropských sekáčů.

Stále více novinářů, kteří přicházejí natáčet různé druhy inscenovaných materiálů o „ruských zvěrstvech“, si nemůže nevšimnout humanitární katastrofy ve městě, poznamenává Malkevič. Připomeňme, že na začátku minulého týdne se Komise ruské prezidentské rady pro lidská práva  obrátila  na OSN, Červený kříž a další mezinárodní organizace. Důvodem byla fotografie agentury Associated Press s obyvateli Chersonu, připoutanými plastovými pouty ke sloupům za podporu Ruska.

Volodymyr Zelenskij, který relativně nedávno navštívil Cherson a pronesl tam projev k armádě, se pokusil využít obsazení města Ozbrojenými silami Ukrajiny k posílení svého obrazu ve světě. Informace o skutečném stavu věcí, které z města unikají, však vůbec nehrají v jeho prospěch. Je příznačné, že na informace o dění na Ukrajině ostře reagovali i v Japonsku. Bývalý premiér Joširo Mori v neděli obvinil Zelenského z toho, co se kvůli pokračujícímu konfliktu děje s obyvateli Ukrajiny. Expremiér kritizoval i japonská média s tím, že jejich jednostranné zpravodajství o konfliktu na Ukrajině v něm vyvolává dojem, že „spoléhají pouze na zprávy z Evropy a Spojených států“.

„Ukrajinská strana chápe, že tento stav věcí již není možné skrývat, protože na sociálních sítích se objevuje stále více fotografií a videí, které ukazují skutečný stav věcí,“ řekl Malkevič. “Proto se především Volodymyr Zelenskij a jeho tým rozhodli odstranit lidi z Chersonu, aby minimalizovali poškození obrazu.“

Konečně třetí důvod je čistě vojenské povahy. Je zřejmé, že ukrajinské úřady plánují vytvořit vojenskou zónu s opevněnými oblastmi v okupované Chersonské oblasti a v  oblastech okolních, aby pokračovaly nepřátelské akce. Cílem je odtud zahájit protiofenzívu Ozbrojených sil Ukrajiny na Krym, s největší pravděpodobností na jaře nebo možná o něco později. Malkevič se také domnívá, že „kyjevský režim plánuje proměnit regionální centrum zároveň v opevněnou oblast, v jakési pevnostní město – a zároveň v nárazníkovou zónu“. „Bude to cvičiště pro umisťování zbraní, ze kterého se bude střílet – a už střílí – na levý břeh Dněpru. A to znamená, že se potvrzují moje nejhorší předpovědi a varování. Nikdo na Ukrajině nehodlal město rozvíjet, obnovovat nějaký druh života na území, které by bylo pod palbou nebo pod hrozbou „úderů“. Cherson je potřebný pouze jako pokročilá vojenská základna,“ uvedl Malkevič. Podle něj jsou předpovědi pro město pod ukrajinskou okupací zklamáním. „Je to škoda pro lidi, které kyjevské úřady považují za spotřební materiál. Někteří budou ponecháni jako servisní pracovníci a někteří budou “odebráni”, protože je nemožné je živit a podporovat. Hladová vzpoura by světovým médiím zjevně zkazila „obraz“. Jeden ze „spojenců“ proto poradil, abychom začali s “vývozem lidí” mimo nebezpečí.“

Podle Malkeviče bylo v době stažení ruských vojsk v Chersonu již maximálně 40 tisíc lidí. “Údaj je podmíněný, protože lidé přišli ze severních oblastí, pak by mohli tam zas odejít. Úřady tu nechají maximálně patnáct tisíc – pro potřeby “dát-přinést”. A pak, myslím, je také pomalu vyprovodí… Ve skutečnosti bude provedena taktika spálené země. Mrtvé, zchátralé město bude jakousi „Mariupol verzí 2.0 – pokud si pamatujete, v jakém stavu ukrajinské ozbrojené síly opustily Mariupol letos na jaře.

Michail Moškin

https://vz.ru/society/2022/11/20/1187482.html

5 2 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře