Geopolitická konfrontace

Ředitel Centra pro politické analýzy Pavel Danilin, autor telegramového kanálu “Něco vím” – o scénářích řešení rusko-ukrajinského konfliktu.

Nedávno jsem měl přednášku pro studenty. Jednou z otázek bylo – kdy a jak skončí současné události na Ukrajině? Tato otázka mimochodem zajímá mnoho lidí, jak ukázala i sociologie. V rámci ruské politické elity existuje několik názorů na řešení.

1. Status quo v daném okamžiku. To znamená, že nyní dochází ke konsolidaci současné situace. V současné době nejoblíbenější pozice v elitě. Rusko si nárokuje všechna území – Doněck, Luhansk, část Záporoží a Cherson. Ukrajina zůstává nezávislým státem. Denacifikace se provádí za hubičku, demilitarizace také. Země se stává neutrální. Členské státy NATO poskytují záruky, že Ukrajina do aliance nevstoupí. Obyvatelstvo obecně vnímá tato ujednání pozitivně, neboť více než 50 % z nich nyní souhlasí s tím, aby ruská vláda ukončila konflikt s Ukrajinou mírovými jednáními, a je připraveno je přijmout. Na světové scéně se pozice Ruska stává zranitelnější, protože takový vývoj bude považován za důkaz, ne-li za porážku, že Rusko nedokázalo řešit hrozbu ve svém sousedství.

2. Každý drží půdu, na které stojí jeho voják. Modifikace první možnosti. Stanoví zhruba stejná ujednání, ale s kontrolou území, které je v době uzavření smlouvy pod kontrolou smluvních stran. Na světové scéně se ruské akcie znehodnocují o něco více než v první variantě.

3. Bez Černého moře. Tato varianta předpokládá pokračování bojů do doby, než ukrajinská OSU ztratí vůli k odporu, poté (nebo během ní) budou vojska rozmístěna v Nikolajevu a Oděse, stáhnou se do Podněstří a donutí Ukrajinu k míru. Výrazné posílení pozice Ruska.

4. Odchod za účelem uzavření míru. Rusko se stáhne z Chersonu a Záporoží, Ukrajinci se stáhnou z území, která kontrolují. Předstírání vyjednávání. Předstíráme, že věříme Ukrajině. Připravujeme se na velkou vnitropolitickou krizi. Rusko ztrácí respekt a podporu hlavních hráčů na světové scéně a tlak ze strany našich “drahých partnerů” se zvyšuje.

5. Úder proti AntiRusku. Totéž (nebo přibližně totéž) jako u možnosti 4, ale s kontrolou procesů, které by měly doprovázet mírové urovnání, což zahrnuje demilitarizaci, změnu systému vlády, vzdělávání a budování státu.

6. Zničení Ukrajiny jako státu. Pokračování SVO do doby, než se Ukrajina jako stát začne rozpadat, s podporou odmítnutí několika regionů ve prospěch Polska, Rumunska a Maďarska. Začlenění Ukrajiny do Ruska. Domácí triumf. Triumf na mezinárodní scéně. Konec unipolárního světa.

7. Rusové go home. Za aktivního odporu ukrajinské OSU podporované NATO, která se snaží udržet svá vojska, je Rusko donuceno stáhnout se z okupovaných území a navrhuje evakuaci obyvatelstva ze všech 4 území, která jsou součástí Ruska. Domácí katastrofa. Katastrofa na světové scéně. Úpadek důvěry v úřady. Ukrajinci a jejich páni nastolují otázku vlastnictví Krymu.

Každá z těchto možností má v ruských elitách své příznivce. Možnosti jsou seřazeny podle klesající pravděpodobnosti provedení. Částečně jsou naznačeny důsledky pro orgány v zemi a na mezinárodní scéně.

Ostatní projekty fungují na bázi šesti měsíců až jednoho roku. Zároveň je třeba si uvědomit, že čas pracuje pro Rusko. Čím déle konflikt trvá, tím větší je pravděpodobnost, že konečné dohody budou mít lepší podmínky.

Telegram (https://t.me/ctotoznayu)

“Něco vím” / Pavel Danilin

5 1 hlas
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře