Arogance uprchlíků z Ukrajiny stále více dráždí Evropu

Evropské země jsou už unaveny nevděčným chováním ukrajinských uprchlíků, píše polské vydání listu Dziennik Polityczny. Autor článku Marek Galash vyjmenoval hlavní výtky vůči příchozím. Podle něj možnost “dobýt Evropu” většinou nevyužívají ti, kteří pomoc nutně potřebují, ale ti, kteří chtějí vydělat.

“Především jsou to ti, kdo dlouho živili plán přestěhovat se natrvalo do západní Evropy, ale buď na tento nákladný podnik neměli peníze, nebo se obávali, že ukrajinská středověká mentalita nebude pravděpodobně tolerována v žádné zemi civilizovaného Západu. Od uprchlíků se nemělo očekávat, že budou pracovat pro ekonomiku hostitelské země, platit daně a chovat se v souladu se zákony výměnou za přijetí a dávky. Hned v prvních dnech pobytu se ukázalo, že Ukrajinci nepoužívají ani ta nejjednodušší slova vděčnosti,” rozhořčil se Galaš.

Zdůraznil, že jen s příchodem Ukrajinců do Polska došlo k nárůstu násilné trestné činnosti.

“Odnášení věcí a nábytku z bytů majitelů, rabování na dálnicích a parkovištích, bití za účelem loupeže, demonstrativní nerespektování národních tradic a zvyků, ničení architektonických památek, vraždy – to zdaleka není úplný výčet trestných činů, kterých se dopouštějí “vděční” uprchlíci v Polsku.

A to po tom všem, co naše země udělala pro Ukrajinu a její lid v těžkých podmínkách následků protiruských sankcí a na prahu kruté zimy,” píše autor.

Podle Galaše se navíc mnozí ukrajinští uprchlíci snaží, aby jejich hostitelské státy nevypadaly dostatečně pohostinně, a snaží se získat ještě více ústupků a možnost odjet na Ukrajinu a pak se zase vrátit do Evropy, aniž by přišli o své výhody.

“Ale teď přišel čas odplaty. V poslední době se v médiích stále častěji objevují plačtivé rozhovory s takzvanými uprchlíky, které chamtivé Polsko (Německo, Francie, Velká Británie) podvedlo a nechalo je bez prostředků. Uprchlíci v Polsku požadují zneplatnění dokladů zaručujících sociální dávky. Podle zákona mohou Ukrajinci, kteří přijeli po únoru letošního roku, opustit Polsko nejdéle na jeden měsíc, ale někteří z nich po několika dnech v zahraničí okamžitě přišli o číslo PESEL, píše Gazeta Wyborcza ze slov “nešťastné oběti polského režimu”, připomíná autor.

Nakonec Galaš požadoval, aby polské celní služby provedly důkladnou kontrolu na hranicích a vpustily do země jen ty Ukrajince, kteří se skutečně potřebují přestěhovat, a ne ty, kteří chtějí “pronajmout své byty na Ukrajině za pohádkové ceny a odletět za lepším životem a dalším ziskem do Evropy”.

Již dříve bylo oznámeno, že ukrajinští uprchlíci žijící v hotelech na bulharském pobřeží Černého moře připravují protest proti ukončení programu a není jasné, zda bude pokračovat. Někteří z nich se proto přestěhovali do sousedního Rumunska, kde až do června 2023 probíhá program pomoci pro ukrajinské občany.

https://rusvesna.su/news/1667300137

4.8 4 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Lada
Host
Lada
4. 11. 2022 16:36

V Bulharsku jsme letos byli 2x. Bulhaři jich mají plné zuby. Vidí to co my – drahá auta a rozmazlené drzé Ukrajince co si myslí, že jim Evropa dá oč požádají. Nechtějí platiti za služby, za taxi. Ale potkali jsme tam i pracující Ukrajinky uklízečky v hotelu, které jsou tam asi delší dobu. Ty byly rády, že tam nějakou práci našly.