Putin oznámil začátek rozpadu západní hegemonie

“Rozpad západní hegemonie je nezvratný. Už to nebude jako dřív,” zdůraznil Putin.

V pátek došlo k historické události, když v Kremlu Vladimir Putin a hlavy Donbasu, Chersonské oblasti a Záporoží podepsali dohody o sjednocení historických ruských zemí s Ruskem. Lidé žijící na těchto územích se navždy stávají našimi občany, zdůraznil prezident. Ve svém projevu pojmenoval hlavní příčiny současné konfrontace se Západem a nezvratnost již probíhajících procesů směřujících k rozbití unipolárního světového řádu.

“Lidé se rozhodli, a to jednoznačně,” řekl Vladimir Putin na začátku svého projevu v kremelském Georgijském sále. Těmito slovy shrnula hlava státu úterní referenda v lidových republikách Donbasu, Cherson a v osvobozené části Záporožské oblasti.

V pátek byla vůle dokumentována: ruský vůdce a hlavy nezávislých republik a regionů podepsali smlouvy o připojení DLR, LLR, Chersonské oblasti a Záporoží k Rusku. Nadpoloviční většina hlasovala pro to, aby se tyto země staly součástí Ruska a aby lidé, kteří tam žijí, přestali být, jak řekl prezident, “odtrženi od své vlasti”.

Putin dvakrát upozornil posluchače a zdůraznil: lid využil svého nezadatelného práva, a to nejen v souladu se základním principem Charty OSN, ale také na základě historické jednoty, “ve jménu které zvítězily generace našich předků, těch, kteří od počátků starověkého Ruska po staletí budovali a bránili Rusko”. Putin připomněl, že Suvorov a Ušakov bojovali v Novorosii, Kateřina Veliká a kníže Potěmkin zakládali města. “Naši dědové a pradědové zde stáli na život a na smrt během Velké vlastenecké války,” zdůraznil Putin a připomněl i hrdiny ruského jara – mezi nimi padlého šéfa DLR Alexandra Zacharčenka, velitele Arsenije Pavlova (Motorolu) a Alexeje Mozgovoje -, jejichž jména publikum přijalo potleskem, po němž následovala minuta ticha.

“Není nic silnějšího než odhodlání milionů lidí, kteří se díky své kultuře, víře, tradicím a jazyku považují za součást Ruska,” řekl Putin. Poznamenal, že Rusko neusiluje o obnovení Sovětského svazu, ale o obnovení jednoty národa zničené v roce 1991. Hlava státu zdůraznila:

“Chci, aby mě kyjevské úřady a jejich skuteční páni na Západě slyšeli, chci, aby si to všichni pamatovali: lidé žijící v Luhansku a Doněcku, Chersonu a Záporoží se stávají našimi občany. Navždy.”

Putin dal jasně najevo, že nový status Doněcka, Luhanska, Záporoží a Chersonu je konečný a nelze o něm diskutovat. “Rusko nezradí volbu lidu,” prohlásila hlava státu za potlesku publika. Ruský vůdce zároveň vyzval – prakticky ultimativně – kyjevský režim, aby okamžitě zastavil válku, která byla rozpoutána v roce 2014, a vrátil se k jednacímu stolu.

Putinův projev, který nebyl ani tak určen Kyjevu, jako spíše jeho skutečným pánům – Washingtonu, Londýnu a Bruselu, zahájil část projevu, v níž v podstatě formuloval novou ruskou zahraničněpolitickou doktrínu, která přímo navazuje na slavný mnichovský projev z roku 2007. Připomeňme, že tehdy Moskva poprvé v postsovětské historii vytyčila právo na geopolitickou suverenitu a postavila ji do kontrastu s unipolárním světem, který budovaly USA.

“Mnichovský projev v roce 2007 byl o bezpečnosti a tento projev je o civilizační volbě, zda se svět posune vpřed, nebo zanikne. A týká se to jak osobní sociokulturní volby, tak volby států: zda být suverénní, nebo vazal,” napsal politický technolog Marat Baširov na svém kanálu Telegram a dodal: “Zdá se, že jsme si nyní sami vytyčili novou červenou linii míru.

Skutečné důvody hybridní války

Putin přímo obvinil Západ – a zejména anglosaský tábor, který v postsovětské éře “hledal a stále hledá novou příležitost, jak na nás udeřit, oslabit a zničit Rusko”. “Anglosasové nemají sankcí dost. Přistoupili k sabotáži, neuvěřitelné, ale faktické, tím, že zorganizovali bombardování mezinárodních plynovodů Nord Stream,” zdůraznil Putin bez obalu. Zdůraznil také:

“Skutečné důvody hybridní války, kterou Západ vede proti Rusku, spočívají v chamtivosti a v záměru zachovat si neomezenou moc.”

Zde jsou podle Putina příčiny systémové rusofobie, nenávisti k Rusku a jeho kultuře. “Přímou hrozbou je pro ně naše myšlení a filozofie, proto se pokoušejí útočit na naše filozofy,” řekl prezident. Zdůraznil: “Oni Rusko vůbec nepotřebují, potřebujeme ho my.” Poslední věta se setkala s dlouhým potleskem.

Rusko není jen velkou tisíciletou mocností, ale civilizovanou zemí, která se nebude řídit zmanipulovanými a falešnými pravidly, jež jí vnucuje Západ, zdůraznil Putin. Následující teze, na kterou prezident kladl zvláštní důraz, z tohoto prohlášení přímo vyplývala.

Rozbití unipolárního světového řádu

Podle Putinova názoru je pro Spojené státy (jedinou zemi na světě, která dvakrát použila jaderné zbraně) a jejich satelity kriticky důležité, “aby se všechny země vzdaly své suverenity ve prospěch Spojených států”, takže všechny státy světa zůstanou součástí neokoloniálního systému, objekty drancování, závislé na síle dolaru a technologickém diktátu.

“A my – jsme hrdí na to, že to byla naše země, která ve 20. století vedla protikoloniální hnutí, jež otevřelo mnoha národům světa možnosti rozvoje, snížení chudoby a nerovnosti, překonání hladu a nemocí,” zdůraznil prezident. Zároveň připomněl, že Západ nadále využívá hlad jako nástroj politické nadvlády.

Z toho vyplývá, že Rusko, které se po staletí nenechávalo okrádat a po otřesech v 90. letech 20. století znovu získalo svou sílu, by mohlo být příkladem pro zbytek lidstva. To platí nejen pro země třetího světa, ale také pro Německo, Japonsko, Jižní Koreu a další země “prakticky okupované” Amerikou, které USA cynicky nazývají “rovnocennými spojenci”.

“Celý unipolární světový řád je ze své podstaty antidemokratický a nesvobodný. Je to skrz naskrz falešné a pokrytecké,” zdůraznil Putin. – Americký diktát je založen na hrubé síle, na moci pěstí. Ve snaze udržet si globální nadvládu se Anglosasové snaží podkopat jakákoli suverénní centra rozvoje, aby zabránili vzniku multipolárního světa. “O zadržování Ruska, Číny a Íránu jsme již slyšeli. Věřím, že další země v Asii, Latinské Americe, Africe a na Blízkém východě jsou na řadě,” řekl Putin.

Ruský vůdce však zdůraznil, že “svět vstoupil do období revolučních proměn. Mají zásadní charakter; vznikají nová rozvojová centra, představují většinu světového společenství a jsou připraveni nejen deklarovat své zájmy, ale hájit je.”

“Putin prohlásil Rusko za vůdce antiglobalistické, protizápadní, antikoloniální, tradicionalistické internacionály, za druhou supervelmoc s alternativní univerzální ideologií,” uvedl na svém kanálu na Telegramu Jevgenij Minčenko, prezident komunikačního holdingu Minchenko Consulting. Připomeňme, že prezident hovořil nejen o právu států suverénně určovat svou politiku, ale také o právu na zachování morálních hodnot, tradičních postojů k rodině a náboženství.

“Vladimir Putin oznámil vytvoření jakéhosi alternativního globalismu, ekonomického, ale ne politického a kulturního”, – domnívá se zase expert Ruské rady pro zahraniční věci (RIAC), politolog Alexej Naumov.

Obecně lze prezidentův projev chápat jako výzvu ostatním zemím o nutnosti řešit nahromaděné problémy ne silou, ne podvodem a ne podlostí, říká člen Veřejné komory Moskvy, politolog Alexandr Asafov, jehož názor cituje portál “Nezávislý veřejný monitoring”. Asafov také poukázal na paralelu mezi současným Putinovým projevem a mnichovským projevem – v obou případech se jedná o historické projevy, zdůraznil politolog.

“Prezidentův projev byl poměrně rozsáhlý a zahrnoval mnoho okolností našeho života – historický základ toho, co se děje, odkazy na náš hodnotový obraz světa a nastínění geopolitických podmínek, které nás obklopují a které jsou příčinou toho, co se děje, včetně těch destruktivních akcí, které jsou podnikány proti naší zemi,” shrnul Asafov.

“Už to nebude jako dřív.”

Je třeba poznamenat, že v závěru svého projevu Putin možná vyjádřil kvintesenci svého poselství zemi a světu. “Dnes bojujeme za spravedlivou a svobodnou cestu především pro sebe, pro Rusko, za to, aby diktát, despocie byly navždy minulostí,” řekl prezident. – Jsem přesvědčen, že země a národy chápou, že politika založená na výlučnosti kohokoli, na potlačování jiných kultur a národů je ve své podstatě zločinná, že musíme tuto hanebnou stránku obrátit. Započatý rozpad západní hegemonie je nezvratný. A opakuji: nebude to stejné jako dříve.

Podle prezidenta je “bojiště, na které nás povolal osud a dějiny, bojištěm za náš národ, za velké historické Rusko. “Dnes potřebujeme konsolidaci celé společnosti. A taková jednota může být založena pouze na svrchovanosti, svobodě, tvoření a spravedlnosti. Naše hodnoty jsou lidskost, milosrdenství a soucit,” řekl Putin.

(zkráceno)

autor: Michail Moškin, Olesja Otrokova

zdroj: https://vz.ru/politics/2022/9/30/1177906.html

5 2 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře