Takže Rusy neporazíme

K jakým závěrům dospěli v Pentagonu

Akce ruské armády na Ukrajině pozorně sledují generální štáby po celém světě, analyzují je, předpovídají a vyvozují závěry. Brusel rozhodl o navýšení sil rychlé reakce NATO na 300.000 vojáků. Některé evropské země zvyšují nákupy zbraní. A USA upravují svůj program rozvoje pozemních sil. Plány Pentagonu jsou popsány v článku agentury RIA Novosti.

Chudý příbuzný

Poprvé od druhé světové války se na evropských pláních střetly dvě moderní armády o celkové síle stovek tisíc lidí. Rozsáhlá speciální operace se od konfliktů posledních desetiletí zásadně liší svým rozsahem, povahou a zvláštnostmi operačního prostoru. Západ si zvykl na vážné pozemní střety s využitím všech typů techniky a zbraní a nakonec se spolehl na drtivou leteckou a námořní sílu. Ukrajinská zkušenost však ukázala, že bez úspěchu v terénu nelze dosáhnout jistého vítězství nad podobně silným nepřítelem.

Pozemní síly v amerických ozbrojených silách byly po mnoho let považovány za “chudého příbuzného”. Úřady daly přednost investování rozpočtu do rozvoje a modernizace letectva a námořnictva, rozvoje vesmírných a hypersonických technologií. Úloha armády byla omezena na boj proti teroristům a partyzánům. V návaznosti na novou agendu Bílý dům postupně omezoval armádní programy vyzbrojování.

V roce 2009 tak Pentagon uzavřel slibný projekt Future Combat Systems (FCS), který předpokládal vytvoření řady bojových vozidel nové generace, sjednocených ve společné síti. Celkové náklady na tento program však přesáhly 300 miliard dolarů, a proto byl zrušen. V té době Spojené státy neměly protivníka, který by byl vnímán jako bezprostřední bezpečnostní hrozba. Proto byly peníze uvolněné po ukončení projektu FCS použity na nákup obrněných vozidel pro americké kontingenty v Iráku a Afghánistánu.

Dnes se situace mění. Po téměř osmi měsících speciální vojenské operace bylo západním stratégům zřejmé, že bez drtivé převahy ve vzduchu nebudou mít americké jednotky zrovna nejvýhodnější pozici. Útok, kdy dělostřelectvo nepřítele není potlačeno a jeho obrněná technika a pěchota jsou aktivní, znamená těžké ztráty. A USA jim už dávno odvykly.

Dělostřelectvo a speciální jednotky

Potřeba modernizace pozemních sil je uznávána na nejvyšších místech. Nedávno vystoupila americká ministryně armády Christine Wormuthová na konferenci Maneuver Warfighting ve Fort Benningu v Georgii a nastínila šest koncepčních směrů rozvoje svého úřadu do roku 2030. Podle ní by do té doby měly být americké pozemní síly plně připraveny na válku s takovými protivníky, jako jsou Rusko a Čína. Jednoduše řečeno, armáda by se měla stát “smrtonosnější, mobilnější a obranyschopnější”.

Podle Wormuthové je hlavním cílem armády získat schopnost vidět dál než nepřítel. Zaprvé je to další nasycení bojových jednotek bezpilotními letouny pro různé účely. Jak ukázaly zkušenosti z bojů na Ukrajině, bezpilotní letouny do značné míry rozhodují o výsledku operace. Za druhé, Wormuthová má na mysli zavedení pokročilých automatizovaných systémů řízení vojsk, které zvýší situační povědomí velitelů i jednotlivých vojáků na bojišti.

Navrhla také, aby se více investovalo do sil pro speciální operace, které budou v budoucích ozbrojených konfliktech hrát roli předvoje, potlačovat nepřátelskou protivzdušnou obranu, ničit velitelství a pustošit týlové služby nepřítele. Třetí slibnou oblastí vývoje je dělostřelectvo dlouhého dosahu.

“Uznáváme, že Čína a Rusko mají palebnou sílu, která v některých případech výrazně převyšuje tu naši,” řekla Christine Wormuthová. – V současné době posilujeme naše dělostřelecké formace a zlepšujeme jejich dostřel, rychlost palby, smrtící schopnost a mobilitu. Za tímto účelem vyvíjejí Spojené státy nové zbraně s doletem až 2500 kilometrů. Prioritou jsou hypersonické zbraně.

Pentagon již provedl úpravy svých plánů na nákup zbraní a oznámil záměr pořídit do roku 2028 dalších 500 raketových systémů HIMARS. Tyto zbraně se poměrně dobře osvědčily v oblasti speciálních vojenských operací. Bílý dům se zjevně domnívá, že HIMARS prošly zkouškou na bojišti. Toto rozhodnutí zatíží zakázkami americkou armádu a zejména společnost Lockheed Martin, která vyvíjí MLRS.

Sdílená síť

Za čtvrtou perspektivní oblast rozvoje armády, bez níž předchozí tři nemají smysl, považuje ministryně zlepšení ochrany na bojišti. V tomto bodě se zaměříme na zdokonalení systémů elektronického boje, eliminaci elektromagnetické stopy vlastních jednotek, účinné komplexy proti dronům a rušení nepřátelských průzkumných prostředků. Tato opatření by mohla zahrnovat vytvoření mobilních velitelských stanovišť schopných rychle měnit polohu a vyhýbat se palbě.

Wormuthová věnovala pátý bod modernizace armády zdokonalení komunikačních systémů. Uvedla, že pozemní síly budoucnosti musí být schopny “rychlé výměny dat” na taktické a operační úrovni, počínaje jednotlivými vojáky. Zdůraznila, že armáda usiluje o propojení prostředků v rámci doktríny multidoménových operací. Společná řídicí síť bude pokrývat všechny zbraňové systémy, a to jak vlastní, tak spojenecké. Tato síť je testována v rámci každoročního cvičení Project Convergence. Pokud se jej podaří zavést do jednotek, budou Američané schopni výrazně zkrátit dobu rozhodování. Zhruba řečeno, každý pěšák bude moci požádat o dělostřelecký nebo letecký úder na zadané souřadnice nebo předat informace o cíli vyšším velitelům.

Šestou oblastí je logistika. Není žádným tajemstvím, že jednou z největších předností americké armády je její schopnost rychle zásobovat své bojové jednotky vším, co potřebují. Právě logistika umožňuje americké armádě vyhrávat ozbrojené konflikty s minimálními náklady. Wormuthová však tvrdí, že to nestačí: je třeba vytvořit nové jednotky tankovacích letadel, nákladních letadel a těžkých vrtulníků. Tento bod se samozřejmě týká spíše Číny. V Evropě nemají USA žádné logistické problémy, ale ve vodách jihovýchodní Asie by mohly velmi rychle nastat.

Americká armáda má na dosažení těchto cílů přibližně sedm let. To je dostatek času na to, aby Rusko a Čína proti nové strategii Pentagonu vypracovaly opatření. Pouze skutečný ozbrojený konflikt může potvrdit, zda je Bílý dům na správné cestě k rozvoji pozemních sil.

zdroj:

https://zakonvremeni-ru.translate.goog/analytics/10-6-/57269-tak-my-russkikh-ne-pobedim-kakie-vyvody-sdelali-v-pentagone.html?_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

původní zdroj: ria.ru

5 1 hlas
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Bedřich
Host
Bedřich
27. 9. 2022 13:26

To všechno, pravda v jiných kontextech a o jiné výzbroji, hovoří Američané více méně neustále nejméně od konce II. sv. války. Chtějí mít nejmodernější armádu, nejlépe vyzbrojenou a zásobovanou. Jenže dnes se svět za posledních cca 20 let změnil a i když se to nezdá, vše je stále závislé na globálním oběhu surovin a výrobků. Minimálně proto, aby se nahradilo to, co je využito z “domácích zdrojů” pouze pro vojenské účely.
Plány mít mohou, ale realita bude nejspíše trochu jiná. Dnes sice mají určitou převahu v bezpilotní výzbroji (i pro použití na moři) ale jinak jsou nanejvýše na stejné úrovni. Je si třeba uvědomit, že Rusko na Ukrajině až na výjimky nevyužívá celký svcůj potenciál, jednak z důvodů utajení skutečných vlastností, jednak pro nedostatečný počet.
USA potřebují především odstranit korupci, zase pravda, jinak pojmenovanou, jak je to v USA zvykem. Až příliš drahá výzbroj – za všechny “proslulé” F35, které chtějí koupit i k nám – stagnace, budou mít problémy “sehnat” pořádné vojáky, nebo za ně budou bojovat ti různí transové a jiní “duhoví”? Amerika nejspíše v celkem dohledné době bude mít svých problémů víc než dost. A vůbec ne vojenských.
A navíc dělá jednu zásadní chybu, kterou nejspíše nedokáže napravit. Spolu s Anglií se dlouho, až příliš dlouho, snažila zničit, oslabit Evropu a EU. Tím se zbavuje spojence, který jí bude chybět. Ekonomicky zničená Evropa nebude mít jednak dost sil a jednak ani už chuť za ně jen tak “zadarmiko” bojovat, či je podporovat. Nesmí nás plést, že jsou u moci ještě proamerické vlády. S každou obtíží v životě Evropanů bude narůstat pravděpodobnost jejich urychleného odchodu. Chtěli tím zničit Rusko, ale to se dokázalo samo připravit v tom nejdůležitějším, a dokázalo se domluvit a spolupracovat s Čínou, Íránem a přeorientovalo se. Takže zničení EU je pak celkem zbytečný krok.
Jejich doktrína je sice působivá, ale má zásadní chybu. Kdo ji bude plnit? Lidé, kteří podle amerického zákona v jednom státě USA mohou používat číslo “pí” se rovná čtyřem? Nebo rostoucí počet narkomanů?
Když začala druhá část velké třicetileté války ve dvacátém století, ukázalo se, ža na ni jsou nejhůře připraveni ti, kteří vyhráli její první “horkou” čast . Francie a Anglie. Ustrnuli i přes vytváření nových a nových modelů výzbroje a zbraní. Nedokázali tak bojovat s Hitlerem, ponechme stranou to, že část tamních elit to ani nechtěla. Podobně jsou na tom USA. Jejich dlouhodobá převaha je ukolébala a přes všechna slova za ně mluví činy. Nedávný úprk z Afghánistánu nebyl projevem rozumu ani dobré vůle, ale vynuceným krokem. Navíc je třeba si uvědomit, že tam opustili velmi výnosná pole na produkci látek pro narkotika.
Bedřich
Myslím, že jejich představy nic neurychlí a ani podstatně nezmění. Prostě končí éra USA jako hegemona. Nějakou dobu to bude doznívat, ale bude konec a pak se teprve ukáže, jaká je ve skutečnosti ekonomika USA a vůbec celé “naší civilizace”.

Nenimito
Host
Nenimito
27. 9. 2022 13:27

Všude na netu se píše o globální ekonomice, o amících, o rusech, o úkáčkách, ale přijde mi, že nějak nikdo neřeší to, co týká nás samotných…
Občas čtu na těch mainstreamech, jak se obchoduje na burze, v eu nebo ve světě s cenami energií což jsou pro mnoho lidí úplně nepřestavitelné ceny, protože vůbec netuší, jak se to vlastně promítne do jejich faktur.
Jak bude plyn drahý, což i bez regulace zastropování bude asi (jen) 5x tolik. Ale nějak nikdo neřeší obrovské zdražení elektriky… a jako chápe vůbec někdo proč jako? Jakože celá eu dodává úkáčkům elektriku, co potřebují na válku? Nebo chápe vůbec někdo, proč nám všem ČEZ(stát) zdražuje elektriku o 10ti(!!) násobek? Kvůli Greendealu, který paradoxně reklamou financují rušští oligarchové, vč. Gréty?
Chápe někdo, proč se v Bruselu prosazuje zrušení spalovacího průmyslu, který drží celý oběh všech ekonomik eu, a jeho nahrazení elektroautomobilismem, který díky nedávnému obrovskému skoku ceny lithia a nyní i 10x ceny 1kWh elektřiny bude za chvilku(do roka) 1,5x dražší provoz než spalovacího provozu aut, který chtějí vyřadit? Kdo “lobuje” u eu úředníků a posranců za to, aby totálně zničili celou ekonomiku eu? Amíci? Vážně? Pokud si tohle někdo myslí, tak má chybu v matrixu…

Nedávno mi “tiše” do mailu přišlo od ČEZu….
“Dobrý den,
rádi bychom Vás informovali, že jsme Vám do záloh na elektřinu promítli příspěvek státu na úhradu nákladů za energie, tzv. úsporný tarif, a odpuštění poplatku za podporované zdroje energií (POZE). Vše proběhlo automaticky a z Vaší strany není potřeba podnikat žádné kroky.
Navíc vláda České republiky informovala o zastropování cen silové elektřiny pro domácnosti, živnostníky a maloodběratele na ceně 6,05 Kč za kWh včetně DPH (bez plateb za distribuci), a to od 1. 1. 2023. Cena elektřiny na příští rok se v září pohybuje kolem ceny 15 Kč za kWh včetně DPH a její zastropování je tedy výraznou pomocí ze strany státu.
Uvědomujeme si, že vysoké ceny energií mají zásadní dopad do rozpočtů domácností, a proto jsme Vám chtěli dát co nejdřív vědět, jak by se zastropování ceny týkalo Vašeho odběrného místa.
Nyní platíte 1,17 Kč za kWh včetně DPH a tuto cenu máte zafixovanou do 31.07.2023. Vaše cena je nyní stále nižší než zastropovaná. Garantujeme Vám, že se do uvedené doby Vaše cena nezmění.
Pokud bude nová cena po konci fixace vyšší než zastropovaná, budeme Vám samozřejmě účtovat zastropovanou, tedy nižší cenu.

Pokud přemýšlíte, jaké kroky podniknout, abyste snížili spotřebu energií a minimalizovali díky tomu dopad na rozpočet Vaší domácnosti, navštivte http://www.setrim.cz. Energorádce jsme připravili ve spolupráci s nezávislými odborníky a můžete tam zjistit:
– jakou spotřebu mají podobné domácnosti,
– a především tipy, jak snížit Vaši spotřebu.
Budeme Vás informovat, jakmile o zastropování cen získáme více informací.
S pozdravem
ČEZ Prodej, a.s. “

Čili přeložim… jste v prdeli, ale nebojte se, protože naše státní dobrodiní vám to nezdraží 10x, ale jen 5x jako všem u plynu, tak držte hubu a šetřete mrznutím v 18°C. My šetřit nemusíme, protože jsme to za vás vyřešili:-)

Uvědomuje si někdo, jaký dopad na jakékoliv výrobky, nebo vůbec schopnost udržení se na trhu, bude mít 10x zvýšení ceny 1kWh pro naše továrny?
A nejenom naše…
Hlavně, že se nám snaží ČEZ(stát) radit, jak máme ušetřit, ale sami mají ty své paláce rozsvíceny, jak vánoční stromečky, a do Bruselu i po Praze jezdí 8 nebo 10ti válci…
Mám stále pocit, že většina lidí stále vůbec netuší, co se SKUTEČNĚ děje:-) Ačkoliv mají plnou pusu debilních úkáček nebo amíků, kteří si tu židli stejně podříznou sami.

Nenimito
Host
Nenimito
27. 9. 2022 13:27