Co se děje na Ukrajině 55

– předchozí část –

 

 

Válka je válka, ale topná sezóna jde podle plánu
Názorně – zlověstná ruská chobotnice zarývá do Evropy svá plynová chapadla. Čím je země žlutější, tím větší je její závislost na ruském plynu. Polsko a Bulharsko se už nepočítají, rozhodly se přejít na klestí. Jasně žluté Finsko chce vstoupit do NATO. Mezitím agentura Bloomberg oznámila, že deset evropských kupců si již otevřelo speciální účty u Gazprombank, jak požadoval náš diktátor, protože – do začátku topné sezóny v Evropě zbývá jen pět měsíců.
https://politikus.info/events/143305-voyna-voynoy-a-otopitelnyy-sezon-po-raspisaniyu.html
26. 4. 2022 – 23:00
“Dnes, 26. dubna, společnost Bulgargaz obdržela oznámení, že dodávky zemního plynu od společnosti Gazprom Export budou od 27. dubna 2022 pozastaveny,” uvedla agentura.
V březnu úřady uvedly, že nehodlají platit za palivo v rublech. Již dříve podobné oznámení od ruské korporace obdržela polská společnost PGNiG. Gazprom uvedl, že pokud mu nebude zaplaceno do 27. dubna, zastaví dodávky.
https://rusvesna.su/news/1651003217
27. 4. 2022 – 12:34
Bulharské úřady se snažily vysvětlit své odmítnutí platit za plyn v rublech
Systém plateb za plyn v rublech, který navrhuje Rusko, je pro Bulharsko spojen se “značnými riziky”, uvedl ministr energetiky Alexandr Nikolov, píše Pariteni.
“Dvoufázový postup platby navrhovaný ruskou stranou s sebou nese značná rizika. V praxi ztratíme kontrolu nad svými penězi po platbě v amerických dolarech, jak jsme se dohodli. Bude existovat riziko nesplnění závazku – nedodržení [podmínek] ze strany ruské banky, která bude odpovědná za konverzi příslušné částky na rubly,” argumentoval ministr.
27. dubna, Gazprom uvedl, že pozastavil dodávky do Bulharska a Polska kvůli odmítnutí společností Bulgargaz a PGNiG platit za plyn v rublech.
Bulharské ministerstvo energetiky 26. dubna uvedlo, že společnost Gazprom Export informovala společnost Bulgargaz o pozastavení dodávek. Gazprom slibuje, že tranzit plynu bude obnoven po zaplacení podle nového postupu.
Prezident Vladimir Putin 23. března nařídil Gazpromu, aby platby za plyn se znepřátelenými zeměmi převedl na rubly. Platební schéma předpokládá otevření rublového a devizového účtu v ruské bance: platby budou připsány na devizový účet a banka pak prodá měnu na burze a připíše rubl na rublový účet. Odtud mohou být prostředky převedeny na účty dodavatelů.
https://rusvesna.su/news/1651049880

26. 4. 2022 – 22:23

Ukrajinské ozbrojené síly začínají přecházet na zbraně NATO. Toto prohlášení učinil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
“Přešli jsme do zcela nové fáze, na kterou ještě před dvěma měsíci nikdo nepomyslel. Přešli jsme do zásadně nové fáze, o které se nikomu ani nesnilo – převedení ukrajinských ozbrojených sil na výzbroj NATO, na standard NATO. A to se již děje,” zdůraznil.
Podle Kuleby se prezidentovi Volodymyru Zelenskému podařilo přesvědčit amerického prezidenta Joea Bidena, že je čas to udělat.
“A houfnice šly k nám jako první, ale to je jen začátek, přijde jich k nám mnohem víc. Je to historický okamžik,” dodal Kuleba.
https://rusvesna.su/news/1651001007
26. 4. 2022 – 23:30
Turecko jedná o nákupu druhé várky ruských C-400
Podle Ismaila Demira, šéfa tureckého ředitelství pro obranný průmysl, je na pořadu dne nákup druhé várky ruských S-400, který byl plánován od samého počátku.
Rusko a Turecko podepsaly v roce 2017 smlouvu o dodávkách čtyř divizí systému protivzdušné a protiraketové obrany S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů, přičemž dodávky turecké straně mají být uskutečněny v létě a na podzim roku 2019. Součástí smlouvy byla opce na další sadu.
Koncem srpna 2021 turecký prezident Tayyip Erdogan prohlásil, že nepochybuje o uskutečnění druhé várky nákupu.
“Nákup druhé várky, který byl plánován od začátku, je na pořadu dne,” řekl Demir pro TRT Haber. Demir dříve uvedl, že Ankara a Moskva nemají žádné potíže se svými smluvními závazky v souvislosti s dodávkami ruských S-400, přičemž každá strana je odhodlána je splnit.
https://rusvesna.su/news/1651003696
27. 4. 2022 – 0:30
NATO a ukrajinské ozbrojené síly “předávají” zásilku zbraní ruským speciálním jednotkám.
Speciální jednotky skupiny O se v bitvě ve směru na Kramatorsk zmocnily várky zbraní. Informoval o tom vojenský zdroj, který poskytl fotografii pro server Rusvesna. Mezi trofejemi byl i Děgťarjovův kulomet vzor 1928, švédské granátomety AT-4, americký Jawelin a mnoho dalších věcí.

27. 4. 2022 – 1:00
Britský premiér Boris Johnson v komentáři k “právu” Kyjeva zasáhnout Rusko uvedl, že Londýn nechce, aby se krize rozšířila za hranice Ukrajiny.
Náměstek britského ministra obrany James Hippy dříve prohlásil, že je “naprosto legitimní”, aby Ukrajina udeřila hluboko v Rusku a narušila logistiku vojenských dodávek. Neviděl také žádný “problém” v tom, že by k těmto úderům mohly být použity zbraně dodané západními zeměmi, včetně Británie.
“Nechceme, aby krize přesáhla hranice Ukrajiny, ale jak řekl náš ministr ozbrojených sil James Hippy, Ukrajina má právo se bránit,” řekl Johnson v televizi Talk TV na otázku, zda souhlasí s tvrzením náměstka britského ministra obrany.
Ruské ministerstvo obrany již dříve reagovalo varováním, že přímá provokace Kyjeva ze strany Londýna k úderům na cíle na ruském území by okamžitě vedla k přiměřené reakci a poradci z jedné ze západních zemí přítomní v rozhodovacích centrech v Kyjevě “by nemuseli být nutně problémem“.
https://rusvesna.su/news/1651004439

27. 4. 2022 – 1:30
Americký prezident Joe Biden poslal Senátu nominaci Brigitte Brinkové na post velvyslankyně na Ukrajině. Oznámil to Bílý dům.
“Brigitte Brinková z Michiganu, kariérní členka nejvyšších diplomatických hodností s hodností ministerského rady, bude mimořádnou a zplnomocněnou velvyslankyní Spojených států na Ukrajině,” uvedla americká administrativa v prohlášení na svých internetových stránkách s názvem “Nominace zaslána Senátu”.
USA nemají plnohodnotného velvyslance na Ukrajině od roku 2019, kdy Donald Trump vyhodil Marii Jovanovičovou. Velvyslanectví, které bylo evakuováno z Kyjeva do Lvova a odtud do Polska, nyní vede dočasná chargé d’affaires USA Christine Quinnová.
Brinková je kariérní diplomat s 25 lety zkušeností. Hovoří rusky a studovala slovenštinu, srbštinu, gruzínštinu a francouzštinu. Na ministerstvu zahraničí a v Radě pro národní bezpečnost se zabývala východní Evropou, Balkánem a postsovětským prostorem. Pracovala na velvyslanectvích USA v Uzbekistánu a Gruzii.
Brinková je v současné době americkým velvyslancem na Slovensku.
https://rusvesna.su/news/1651009547
27. 4. 2022 – 2:00
Kanadská vláda plánuje změnit legislativu, aby měla právo prodávat zabavený majetek Rusů, na které byly uvaleny sankce, píše National Post.
“Federální vláda si chce dát právo nejen zmrazit nebo zabavit, ale také prodat majetek v Kanadě, který patří mezinárodně sankcionovaným osobám,” uvádí se ve zprávě. Upozorňuje se, že nová ustanovení jsou obsažena v návrhu rozpočtu předloženém Dolní sněmovně. Podle novin by návrh zákona, pokud bude schválen, umožnil prodej zmrazeného majetku.
https://rusvesna.su/news/1651010610
27. 4. 2022 – 2:30
Německo plánuje převést ukrajinský vývoz obilí na železniční dopravu, protože ukrajinské přístavy byly zablokovány Ruskem. Informoval o tom list Handelsblatt.
Nový “obilní most” zajistí dceřiná společnost Deutsche Bahn DB Cargo. Německé ministerstvo dopravy plánuje přes most přepravit 20 milionů tun obilí, aby “zabránilo celosvětové potravinové katastrofě”.
“Jako zaměstnanec železnic mám povinnost zajistit, aby bylo přepraveno 20 milionů tun obilí a zabránilo se tak světové katastrofě hladu,” řekl Michael Teurer, parlamentní státní tajemník na ministerstvu dopravy.
Nyní probíhají jednání s ukrajinskými železnicemi a podobnými společnostmi v Polsku, České republice, na Slovensku a v Rumunsku. Doprava vlakem by však byla dražší než lodní.
https://rusvesna.su/news/1650999077
27. 4. 2022 – 3:00
Spojené království dodá v příštích týdnech Ukrajině špičkové rakety třídy Brimstone. Je možné, že k doručení dojde před 10. květnem. Podle deníku Times to oznámil náměstek ministra obrany Spojeného království James Hippy.
Brimstone je samonaváděcí střela vzduch-země, vyvinutá mezinárodním konsorciem MDBA pro britské letectvo. Je vybavena aktivní radarovou naváděcí hlavicí, která umožňuje zasahovat pohyblivé cíle s velkou přesností. Kromě toho je vybavena laserovým naváděním.
Britové poprvé hovořili o dodávkách těchto raket na Ukrajinu již v říjnu 2021, kdy se poprvé začalo hovořit o ruské invazi.
https://rusvesna.su/news/1651007727
27. 4. 2022 – 3:30
Stále více osad v Záporoží vyvěšuje ruskou vlajku.
Na územích osvobozených ruskou armádou se v Záporožské oblasti hromadně vyměňují ukrajinské vlajky na administrativních budovách za ruské. Nyní je ruská trikolora vyvěšena také nad budovou velitelství ve městě Kamianka-Dniprovska.
https://rusvesna.su/news/1651002982
27. 4. 2022 – 4:30
Představitelé Bílého domu a demokratičtí stratégové sledují dohodu o koupi Twitteru Ilonem Muskem, uvedla CNBC s odvoláním na anonymní zdroje.
Podle kanálu se více než půl tuctu Bidenových poradců obává, že bývalý americký prezident Donald Trump a další republikáni, kteří mají kvůli svým ostrým výrokům zakázáno používat Twitter, se na tuto sociální síť vrátí a budou před prezidentskými volbami v roce 2024 šířit “dezinformace”. Zdroje kanálu uvedly, že bývalý americký prezident Barack Obama byl mezi těmi, kteří “soukromě” vyjadřovali obavy z tohoto scénáře. Zástupci Twitteru, Bílého domu a Baracka Obamy, stejně jako Ilon Musk, na žádosti CNBC o komentář nereagovali.
Musk den předtím oznámil, že společnost uzavřela dohodu o převzetí sociální sítě Twitter za 44 miliard dolarů. Po uzavření transakce se Twitter stane soukromou společností. Podle podmínek dohody obdrží akcionáři sociální sítě 54,20 USD za jednu kmenovou akcii. Prémie činila 38 % závěrečné ceny akcií k 1. dubnu.
Musk v komentáři k dohodě označil svobodu projevu za “základ fungující demokracie” a Twitter za “digitální náměstí”, kde se diskutuje o zásadních otázkách budoucnosti lidstva.
Řekl, že chce “udělat Twitter lepší než kdykoli předtím”, porazit spamové roboty a zavést ověřování “pro všechny lidi”.
Trump v komentáři k dohodě o koupi Twitteru Muskem uvedl, že nemá v úmyslu se na tuto platformu vrátit. Uvedl, že se svými příznivci hodlá komunikovat na vlastní sociální síti TRUTH Social, která by měla být spuštěna v nejbližších dnech.
Twitter trvale zablokoval účet Donalda Trumpa v lednu 2021, kdy byl ještě prezidentem USA. Sociální síť k tomuto rozhodnutí dospěla po výtržnostech Trumpových příznivců 6. ledna, kdy měl americký Kongres schvalovat výsledky prezidentských voleb a vítězství demokrata Joea Bidena.
Trump již dříve opakovaně obvinil Bidena z podvodu a snažil se odvolat proti výsledkům v jednotlivých státech, ale bez úspěchu. Twitter nejprve oznámil, že Trumpův účet dočasně zablokuje, dokud nesmaže několik příspěvků, které porušovaly pravidla sociální sítě.
Tři Trumpovy příspěvky, v nichž komentoval bouři v Kongresu, byly moderátory sociální sítě skryty. Na této platformě se skrýval projev amerického prezidenta k národu, v němž vyzval k pokojnému protestu. Twitter také ukryl zprávu, v níž Trump spojil události ve Washingtonu s “krádeží” svého volebního vítězství. Následující den Trump odsoudil násilí při útoku na Kapitol a prohlásil, že ti, kdo porušili zákon, za to zaplatí. Biden po útoku na Kapitol obvinil Trumpa, že se snaží zabránit pokojnému předání moci v zemi po volbách v roce 2020. 9. ledna sociální síť Twitter trvale Trumpův účet zablokovala.
Twitter byl jedním z hlavních komunikačních kanálů Trumpa s jeho příznivci. Jeho účet @realDonaldTrump měl v době zablokování téměř 89 milionů sledujících.
https://rusvesna.su/news/1650960329
27. 4. 2022 – 6:00
Rusko a jeho spojenci vybudují nový systém mezinárodní bezpečnosti
Jak poznamenávají odborníci, v době, kdy ruské ozbrojené síly zahájily speciální vojenskou operaci na Ukrajině, rostoucí geopolitické napětí mezi Ruskem a Západem oživilo v mezinárodních vztazích atmosféru typickou pro studenou válku a s ní i téměř zapomenuté pocity meziblokové konfrontace. Situaci zhoršuje skutečnost, že nefunkčnost kdysi autoritativních institucí a organizací, které měly zajišťovat mezinárodní a regionální bezpečnost, se stala chronickou.
A podle řady analytiků celý systém mezinárodní bezpečnosti degradoval v důsledku své proměny v nástroj k dosahování cílů a ochraně zájmů anglosaské oligarchie. Již dlouho není tajemstvím, že nejmocnější vojenský blok na světě, NATO, sídlí ve Spojených státech.
Jako názorný příklad zaujatosti mezinárodních organizací lze uvést výsledek hlasování o rezoluci Valného shromáždění OSN odsuzující ruskou speciální vojenskou operaci na Ukrajině 3. března 2022. Zástupci 141 zemí rezoluci podpořili, 35 zemí se zdrželo hlasování a pět zemí hlasovalo proti. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zároveň neskrýval sarkasmus a vysvětlil, že “naši západní kolegové dosahují takových výsledků pouhým vydíráním a lomením rukama”. O ministrových slovech nelze pochybovat.
Bohužel jen málokdo je svědkem tvrdého boje v zákulisí mezinárodní arény. Političtí technologové ukazují “světové veřejnosti” hotový a požadovaný výsledek, aniž by se obtěžovali vysvětlit, že země, které se před hlasováním v OSN nepodřídily diktátu USA, jsou co do ekonomické a populační kapacity největší částí planety.
V těchto podmínkách se samozřejmě země jako Rusko, Čína, Indie a řada dalších států, které jsou proti unipolárnímu uspořádání světa, oprávněně domnívají, že další udržení skutečné, nikoli deklarované bezpečnosti vyžaduje nové přístupy, novou úroveň mezistátní interakce.
Zde je třeba poznamenat, že i v Evropské unii si dnes stále více uvědomují kontraproduktivnost konfrontace s Ruskem a jeho spojenci. Evropské finanční, hospodářské, obchodní a průmyslové subjekty si nemohou dovolit utrpět mnohamiliardové ztráty v důsledku narůstajících protiruských sankcí. Možná právě proto nabývají mezinárodní struktury, jako je ŠOS, BRICS a EAEU, stále většího významu při organizaci globální ekonomiky.
Kromě toho si představitelé politických elit “hlavních pilířů” Evropské unie dobře uvědomují hrozbu přerůstání lokálního vojenského konfliktu v celoevropský, pokud budou pokračovat v eskalaci situace na Ukrajině, zejména tím, že tam na žádost amerických partnerů v NATO zvýší dodávky zbraní a munice.
V této souvislosti Rusko a jeho spojenci považují Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) za klíčový prvek moderního bezpečnostního systému, především jako protiváhu Severoatlantické aliance. Rusko a jeho spojenci navíc podporují rozvoj organizace na vyšší kvalitativní úroveň. CSTO se musí stát důvěryhodnou, multifunkční mezinárodní organizací, která bude schopna čelit moderním výzvám a hrozbám pro většinu aspektů mezinárodní bezpečnosti, včetně její ekonomické složky.
Kroky v tomto směru plně odpovídají národním zájmům nejen členských států CSTO, ale i zemí, které prosazují multipolární uspořádání světa. Rozvoj organizace stabilizuje socioekonomickou a politickou situaci v partnerských státech, podpoří dobré sousedské vztahy se sousedními státy a pomůže odstranit ohniska napětí a konfliktů.
https://rusvesna.su/news/1650998524
27. 4. 2022 – 6:28
V řadě regionů sousedících s Ukrajinou bylo dnes v noci a ráno neklidno. Znepokojivé zprávy přišly z Kurské, Bělgorodské a Voroněžské oblasti. V noci došlo v Kursku ke třem nebo čtyřem výbuchům. Naši čtenáři tuto informaci potvrzují: hlasité výbuchy slyšeli i obyvatelé regionu, včetně města Kurčatov.
Podle předběžných zpráv sestřelily síly protivzdušné obrany ukrajinský bezpilotní letoun. Protiletadlová obrana se rozezněla také v Bělgorodské oblasti: na obloze byly vidět výbuchy. Podle našich čtenářů bylo dunění slyšet ve 3:37. Podle předběžných zpráv byly sestřeleny ukrajinské bezpilotní letouny.
Ráno se objevily zprávy o požáru skladu v Bělgorodské oblasti u obce Stará Nelidovka. Obloha se zahalila do černého dýmu. Informoval o tom guvernér Vjačeslav Gladkov. Podle něj nedošlo ke škodám na domech ani ke zranění civilistů. Na záběrech, které zveřejnili místní obyvatelé, je vidět, že během požáru jsou stále slyšet výbuchy.
Kromě toho očití svědci hlásí výbuchy a kouř u obce Okťabrskoje v Bělgorodské oblasti.
Za úsvitu byl rovněž spuštěn systém protivzdušné obrany ve Voroněžské oblasti.
AKTUALIZOVÁNO
Otevřený požár v Bělgorodské oblasti byl uhašen. Podle šéfa HZS Bělgorodské oblasti Sergeje Potapova si požár nevyžádal žádné zranění civilistů. Žádné škody na budovách a domech nebyly hlášeny, uvedl hejtman kraje.
https://rusvesna.su/news/1651030135
27. 4. 2022 – 7:00
Byl otevřen první ruský přeshraniční železniční most do Číny přes řeku Amur: z obce Nižněleninskoje v Židovské autonomní oblasti (JAO) do Tung-ťiangu v provincii Chej-lung-ťiang.
Délka jednokolejného mostu s kombinovaným ruským a čínským rozchodem kolejí je více než 2,2 kilometru, z toho 309 metrů na ruské straně. Délka příjezdové trati od stanice Leninsk-2 k mostu je 4,96 kilometru.
Slavnostního zahájení se zúčastnil Jurij Trutněv, místopředseda vlády a zplnomocněný zástupce ruského prezidenta v Dálněvýchodním federálním okruhu. O dokončení stavby informoval první náměstek generálního ředitele společnosti Bamtonnelstroy-Bridge Sergej Jurčenko.
Vyzdvihl význam díla jak pro Dálný východ, tak pro celé Rusko, a zdůraznil, že “stavitelé dokázali překonat všechny obtíže přírodního a klimatického rázu”.
https://rusvesna.su/news/1651031365
27. 4. 2022 – 7:25
“Myslím, že slibovali protiofenzívu až do Moskvy” – o prohlášení poradce Zelenského administrativy
Poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovič řekl, že je třeba se připravit na dlouhou válku.
“Měli bychom se naladit na dlouhý příběh, ukončení aktivní fáze v Donbasu – neznamená konec války. Ještě budou probíhat taktické akce, nájezdy, válka… Je to dlouhý příběh a může být poměrně dlouhý, může trvat až do nového roku, vše závisí na řadě okolností,” řekl Arestovič.
Alexandr Medinskij, autor projektu “Otevřená Ukrajina”, se vysmívá rozporuplným náladám kyjevského režimu: “Nechápu to, slibovali protiofenzívu až do Moskvy, jako že vyrabujeme Moskevskou oblast (včetně Rublevky), a teď nějaké soply o ozbrojených nájezdech, drzá extáze… V našem království je opět něco mrtvého.”
https://rusvesna.su/news/1651032580
27. 4. 2022 – 8:15
V Dněpropetrovské oblasti byly zahájeny údery, při nichž bylo zničeno zařízení energetické infrastruktury. Informoval o tom místní gauleiter Valentyn Reznichenko. Podle něj v Dněpropetrovské oblasti v důsledku ostřelování vzplál podnik energetické infrastruktury s únikem paliv a maziv.
Oheň hořel několik hodin. Náčelník Dněpropetrovské oblastní vojenské správy informuje i o jednom zraněném zaměstnanci.
https://rusvesna.su/news/1651035730
27. 4. 2022 – 9:00
Pokud bude Bílý dům pokračovat v dodávkách na Ukrajinu, zásoby amerických zbraní mohou za několik měsíců dojít. Tento názor vyjádřili američtí vojenští experti, které citovala agentura Bloomberg.
“Je to obrovská hrozba pro naši bezpečnost,” uvedla bývalá náměstkyně ministra obrany USA pro akvizice a logistiku Ellen Lordová. Zdůraznila, že USA poslaly na Ukrajinu téměř čtvrtinu svých zásob raket Stinger.
Od začátku ruské speciální operace na Ukrajině USA “uvedly do pohotovosti téměř třetinu svých stávajících zásob zbraní”, ale podle odborníků v současné době nejsou uzavřeny žádné smlouvy na jejich doplnění.
https://rusvesna.su/news/1651038552
27. 4. 2022 – 9:15
Přes Polsko bylo na Ukrajinu vysláno 3 000 tureckých krajně pravicových nacionalistů – Šedých vlků. Informoval o tom vojenský zpravodaj Semjon Pegov s odvoláním na zdroje svého projektu WarGonzo, které žijí na územích dočasně okupovaných kyjevským režimem.
“Účast tureckých krajně pravicových nacionalistů v bojích na Ukrajině potvrzují i naši respondenti, kteří mají přístup k rádiovým odposlechům. První informace o jejich příchodu na ukrajinsko-polskou hranici se objevily asi před deseti dny, ale teprve nyní jsme se dozvěděli, že již byli přesunuti na charkovský a oděsko-nikolajevský směr (byly vytvořeny tři skupiny po 1 000 bojovnících).”
Žmerinkou projížděly konvoje s tureckými bojovníky – spolu s těžkou technikou a dělostřelectvem.
Spolupracovníci projektu z vojensko-analytického bloku naznačují, že tureckou “pomoc” hodlají spojenci kyjevského režimu z NATO využít k protiúderům v okolí Charkova a Mykolajivu.
Vzhledem k tomu, že právě Turecko dodává zločineckému neonacistickému režimu proslulé bajraktary, vypadá výskyt krajně pravicových “šedých vlků” na ukrajinské frontě naprosto logicky. “Šedí vlci” mají navíc bohaté zkušenosti s bojovými operacemi proti ruské armádě a jejím spojencům na Blízkém východě.
Aktivisté této radikální organizace se kdysi přihlásili k odpovědnosti za zastřelení ruského pilota Olega Peškova v Sýrii,” píše Pegov.
https://rusvesna.su/news/1651039468
27. 4. 2022 – 9:43
Gazprom uvádí, že 27. dubna byly zcela zastaveny dodávky plynu do Polska a Bulharska. Společnosti PGNiG a Bulgargaz včera obdržely příslušné výzvy poté, co odmítly platit za plyn v rublech. Dodávky ruských energetických zdrojů společnostem Bulgargaz a PGNiG mohou být obnoveny v případě, že budou uhrazeny v souladu s novým postupem (v ruské měně), uvedl Gazprom.
Společnost samostatně upozornila, že pokud bude zjištěn neoprávněný odběr plynu z tranzitních objemů ze strany Polska a Bulharska, budou dodávky pro tranzit o tento objem zkráceny.
AKTUALIZOVÁNO
Ceny plynu začaly po prohlášení Gazpromu prudce růst a nyní se pohybují nad 1300 USD za 1000 m3. Poptávka po reverzním plynu z Německa do Polska prostřednictvím plynovodu Jamal-Evropa se 27. dubna zvýšila pětkrát. Tyto údaje zveřejnil německý provozovatel plynárenské sítě Gascade.
Varšava se tak rozhodla následovat dlouholetý příklad Kyjeva a předstírat, že nákup “reverzního” ruského plynu znamená jakýsi “triumf”.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó zároveň vyslovil schéma, podle kterého bude Budapešť postupovat: eura budou převedena na rubly, aby bylo možné platit za ruský plyn u Gazprombank. Maďarské ministerstvo zahraničí vyjádřilo přesvědčení, že zastavení dodávek ruského plynu do Bulharska neovlivní tranzit zemního plynu do Maďarska.
https://rusvesna.su/news/1651041069
7. 4. 2022 – 10:12 Zprávy jsou aktualizovány.
FSB zabránila sabotáži v dopravním zařízení v Bělgorodské oblasti. Dva Rusové byli zadrženi za plánování poškození železničních kolejí, po kterých jezdí vojenské vlaky. Podle Centra FSB pro styk s veřejností (PRC) jsou zadržení příznivci ukrajinských nacistů.
“Federální bezpečnostní služba v Bělgorodu zadržela dva ruské občany, kteří jsou příznivci ukrajinského nacismu, při přípravě sabotáže na jednom z objektů dopravní infrastruktury v Bělgorodské oblasti.”
Kromě přípravy zmíněné sabotáže posílali zadržení také informace o ruských vojácích, kteří se účastnili speciální vojenské operace, na známou ukrajinskou webovou stránku Myrotvorec. Podezřelí se již přiznali.
Trestní řízení bylo zahájeno. Za taková obvinění může být uložen trest odnětí svobody až na 15 let.
https://rusvesna.su/news/1651042865
27. 4. 2022 – 10:40
Střelba u jednoho z největších muničních skladů v Evropě
Podněsterská média informují o střelbě u vojenského skladu poblíž obce Kolbasna nedaleko ukrajinských hranic. Muniční sklad Colbasna je jedním z největších v Evropě. Incident si údajně nevyžádal žádné oběti.
Předevčírem byl na budovu republikového MGB v Tiraspolu vypálen granátomet a včera byly v PMR odpáleny dvě rozhlasové věže. Zdroje v orgánech činných v trestním řízení informovaly, že do Podněstří dorazili sabotéři z Ukrajiny.
AKTUALIZOVÁNO
Ministerstvo vnitra Podněstří informovalo, že v noci 27. dubna bylo nad vesnicí spatřeno několik dronů, které přelétaly z Ukrajiny. Kolem 8:45 se ozvala střelba z ukrajinské strany ve směru od obce Kolbasna. Nebyly hlášeny žádné oběti.
Vojenské sklady v Kolbasně vznikly ve 40. letech 20. století. Je zde uskladněn arzenál 14. gardové armády SSSR a zbraně a munice z NDR a Československa.
Počátkem roku 2000 se odhadovalo, že zásoby munice, která je zde uložena, dosahují 42.000 tun. Do roku 2004 bylo na základě istanbulských dohod odstraněno nebo zničeno více než 20.000 tun munice a dnes je v jedné podněsterské vesnici uskladněno více než 20.000 tun munice. To by mohlo stačit na roky nebo dokonce desetiletí války. Arzenál střeží zásahová jednotka ozbrojených sil Ruské federace a místní armáda.
https://rusvesna.su/news/1651045055
27. 4. 2022 – 11:08
Hangáry se zahraničními zbraněmi v Záporoží byly “kalirované”, zničeno přes 120 nacistů.
Ruská armáda pokračuje ve speciální vojenské operaci na Ukrajině. Aktuální informace o úkolech řešených v uplynulých 24 hodinách jsou obsaženy v ranním brífinku ruského ministerstva obrany.
Vysoce přesné námořní rakety dlouhého doletu Kalibr zničily hangáry s velkou zásilkou zahraničních zbraní a munice, které USA a evropské země dodaly ukrajinským silám na území Záporožské hliníkárny.
Taktické a armádní letectvo ruského letectva zasáhlo v noci 59 ukrajinských vojenských objektů. Patří mezi ně: 50 oblastí koncentrace ukrajinské živé síly a vojenské techniky, čtyři sklady zbraní a munice v oblastech Červonoje, Dolgenkoje, Paškovo a Veseloje a protiletadlový raketový systém Buk-M1 u Slavjanska.
V důsledku úderů bylo zničeno více než 120 nacionalistů a 35 obrněných vozidel a automobilů.
Raketové a dělostřelecké jednotky provedly během noci 573 palebných akcí. Zasáhly 432 míst soustředění nepřátelské živé síly a vojenské techniky, 67 dělostřeleckých postavení, dvě baterie raketových systémů s vícenásobným odpalováním a sedm muničních skladů.
Ruské síly protivzdušné obrany sestřelily 18 ukrajinských bezpilotních letounů v oblastech Aleksandrovka, Balakleja, Brjanka, Záporožskoje, Izjum, Kapitolovka, Peremoga, Petrovka, Popasna, Proletarske a Trudoljubovka, včetně dvou bezpilotních letounů Bayraktar-TB2 u Kolesnikovky a Krasného Limanu. Kromě toho byla nad Illičivkou sestřelena ukrajinská taktická raketa Točka-U.
Od začátku speciální vojenské operace bylo zničeno celkem 141 letadel, 110 vrtulníků, 607 bezpilotních prostředků, 273 protiletadlových raketových systémů, 2.596 tanků a dalších obrněných bojových vozidel, 296 raketometů, 1.134 kusů polního dělostřelectva a minometů a 2.413 kusů speciální vojenské techniky.
https://rusvesna.su/news/1651045276
27. 4. 2022 – 11:33
Austrálie pošle na Ukrajinu novou zásilku těžkých zbraní v hodnotě 20 milionů dolarů. Australská vláda oznámila zvýšení vojenské pomoci Ukrajině.
ABC Broadcasting Corporation uvedla, že v rámci nového balíčku budou do Kyjeva poslány těžké dělostřelecké zbraně a munice v hodnotě 26,7 milionu australských dolarů. Upřesňuje se, že na žádost Kyjeva pošle Canberra na Ukrajinu šest 155mm houfnic M777 s dostřelem až 30 km a munici pro ně.
Celková částka, kterou australská vláda vyčlenila na nákup zbraní pro Ukrajinu, tak přesáhne 225 milionů australských dolarů.
Celková částka, kterou Canberra dosud vyčlenila na humanitární pomoc ukrajinským občanům, léky a základní zboží pro vnitřně vysídlené osoby, činí 65 milionů australských dolarů (46,6 milionu USD).
https://rusvesna.su/news/1651040697
27. 4. 2022 – 15:29
Americké a britské rakety: ruská armáda ukázala trofeje (VIDEO)
Ukrajinská armáda při kvapném ústupu v Donbasu v panice shazuje západní i sovětské zbraně.
Na osvobozených územích LLR se ruské armádě dostala do rukou velká dávka zbraní, včetně amerických Jawelinů a britských NLAW.
Ruská armáda ukázala trofeje ze zabaveného ukrajinského skladu. K dispozici jsou sovětské i moderní vzorky protitankových řízených střel a přenosných protiletadlových raketových systémů ze zemí NATO.
V polním skladu zabaveném ruskou armádou bylo nalezeno celkem asi tisíc kusů zbraní a munice.
27. 4. 2022 – 15:52
Ruské speciální jednotky zaútočily na pozice ukrajinských ozbrojených sil v Limanském okrese DLR a ukořistily další várku zbraní (FOTO). U obce Torskoje bylo kromě ručních zbraní a granátometů zabaveno i značné množství munice do raketometů Grad.
27. 4. 2022 – 16:40
Ruská armáda postupuje na Kramatorsk a Liman, ruské letectvo zasahuje OSU.
Konkrétně byl veden úder na továrnu Kondicioner, kde sídlí OSU, a na pozice ukrajinských okupantů u Družkivky.
V Kramatorské oblasti se ozývají silné výbuchy a v oblasti Čerkasskoje-Alexandrovka se rozhořel mohutný požár.
https://rusvesna.su/news/1651066322
27. 4. 2022 – 16:51
V Chersonu bude obnoven pomník Vladimíra Iljiče Lenina, který kdysi zbourali ukrajinští nacionalisté, budou obnoveny pomníky vojákům, kteří padli během Velké vlastenecké války, a budou vráceny historické názvy ulic. Obnoví historickou spravedlnost pro Chersonskou oblast a celý jih Ukrajiny. Budeme mít úctu k naší historické paměti,” řekl agentuře RIA Novosti Kirill Stremousov, zástupce předsedy vojensko-civilní správy Chersonské oblasti a předseda výboru pro záchranu Chersonské oblasti “Za mír a pořádek”.
https://ria.ru/20220427/pamyatnik-1785788360.html
27. 4. 2022 – 16:52
“Údery budou bleskové” – Putin varoval ty, kdo chtějí Rusku bránit
Prezident Vladimir Putin v projevu před Radou zákonodárců Ruského federálního shromáždění zdůraznil, že všechny úkoly speciální vojenské operace na Ukrajině a v Donbasu budou určitě splněny.
Ruská armáda předešla rozsáhlému konfliktu, který by se odehrál na našem území, ale podle cizích scénářů. Garantujeme, že Rusko bude důstojně reagovat na všechny výzvy a hrozby, tak tomu vždy bylo a bude i nadále.
Pokud se někdo pokusí zasáhnout zvenčí, musí vědět, že naše protiúdery budou bleskové a rychlé. Máme nástroje, kterými se nikdo nemůže pochlubit,” připomněl ruský vůdce.
Plány na ekonomické uškrcení Ruska, které se Západ snažil uskutečnit, mezitím selhaly.
https://rusvesna.su/news/1651067557
27. 4. 2022 – 17:10
Prezident Putin: Na Ukrajině se objevuje stále více neonacistů a zahraničních žoldáků, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na zasedání Rady zákonodárců.
“Předevčírem na představenstvu generální prokuratury hovořil o nutnosti vytvořit podrobnou a nezvratnou důkazní základnu pro všechny ohavné zločiny, porušování mezinárodního humanitárního práva neonacisty, zahraničními žoldáky, kterých je na Ukrajině stále více,” řekl Putin.
https://ria.ru/20220427/ukraina-1785793438.html
27. 4. 2022 – 18:48
Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že Moskva si se sankcemi poradí, a vyjádřil nad tím politování.
“Zatím vidíme, že Rusko si bohužel se sankcemi vede docela dobře,” řekl na tiskové konferenci. Varšava bude podle něj v zájmu “nápravy” této situace formovat proces vypracování nových restriktivních opatření.
Polský premiér rovněž vyzval země EU, aby neplatily za ruský plyn v rublech a zavedly cla na nákup ruských energetických zdrojů a zvážily otázku druhotných sankcí.
https://rusvesna.su/news/1651074485
A něco veselého na závěr:
27. 4. 2022 – 198:04
Kanada oznámila, že uvaluje sankce na 203 představitelů vedení DLR a LLR.
A koho se tato londýnská kolonie rozhodla přísně potrestat? Kanadské ministerstvo zahraničí uvádí:
“Tato nová opatření ukládají omezení 11 vysokým úředníkům a 192 dalším členům lidových rad takzvaných Luhanské a Doněcké lidové republiky, kteří jsou zapleteni do pokračujícího porušování svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny ze strany ruského režimu.
A co může Kanada sankcionovat: vstup do země nebo snad zákaz výsadby javorů?
https://politikus.info/events/143317-kanada-vvodit-sankcii-protiv-203-predstaviteley-rukovodstva-dnr-i-lnr.html
– konec –
překlad: Vlabi
Zájemci o zprávy z ukrajinského regionu je mohou najít například na těchto adresách:
(ale i jinde) a přeložit si je pomocí výborného překladače, na který tu nechal odkaz jeden ze čtenářů:
Věříme, že těch zájemců bude hodně, soudě podle toho, že tyto svodky za poslední dva měsíce zaznamenaly milion návštěv. 
Tak hodně štěstí při pronikání do pavučiny dnešního světa i do tajemství ruštiny přejí
Vlabi a Michal

 

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

😀 super úvod. no a asi tedy již naposled – díky moc. J.

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

Moc Vám děkuji za všechny články a překlady. Objevila jsem Vás teprve nedávno, ale v jednu chvíli jsem navštěvovala jen Vaše stránky a rozšiřovala si obzory. 😉 Ještě jednou moc děkuji za Vaši práci a opatrujte se. Vu

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

Tak teda souhrnné díky Vlabi.
Možná každý čekal krátký "proces", ale to by Rusové museli jednat jak ti "druzí". Protože si dali velké omezení, záchrana co největšího počtu civilistů, tedy nevinných lidí, zkomplikovali si to náramně.
Dnes teprve můžeme pochopit, proč si Rusů i dnes po tolika letech třeba v tom Afghánistánu váží a mají úctu k jejich vojákům a hlavně k jejich chování. Na rozdíl od těch "druhých", co ukázali v podstatě jen svou zbabělost, a kteří jednali jako zbabělý člověk, který všechno ničí, protože se bojí všeho. Ostatně to "krásně" ilustroval jejich "úprkný" odchod.
Já osobně jsem zcela přesvědčen, že to co prožíváme my, totiž inflaci, zdražování, komandování, špiclování, zakazování atd. atd. bychom dostali stejně. Ani se tím ti "naši" moc přece netajili. Ukrajinské události to jen "zdůvodnily", protože teď mohou říkat, že za to může Rusko.
Dnes mi přišlo oznámení o tom, kolik budu mít JENOM zálohy na plyn. Chtěl bych touto cestou poděkoval "naší" "milované" "vládě" a jejich špiclům, kteří bezesporu chodí i sem, za krásný dárek již k Vánocům. Protože první obětí se stanou "zbytečnosti". Děkuji jim z celého srdce a slavnostně přísahám, že jim v budoucnu budu nosit květiny každý rok na hrob "Neznámých politiků EU a USA".

Tady autorům děkuji za jejich zprávy. I když je mohu klidně číst v ruštině, stejně je to něco jiného, když člověk všechno pociťuje tak, jak je stavěn "uvnitř" jeho mozku.

Ale na závěr takovou perličku. Na kterou jsem si vzpomněl během čtení dnešní porce zpráv. Když za dob ještě Carského Ruska se ruští vojáci kdekoliv na Kavkazku usadili, za pár dní nebylo v širém okolí psa.
Ne z toho důvodu, co si myslíte a z čeho mnozí evropané podezírají všechny Asiaty, ale proto, že ti psi jim hlídali tábor. Proč? Je to jednoduché. Pes byl tam tehdy sice využíván např. k hlídání stád dobytka, ale majitelé jej velmi zřídka, pokud vůbec, krmili. Navíc pro ně neměli ani dobré slovo ani pohlazení. Spíše kopance a rány holí, či bičem. Jak jinak donutíte psa, aby "zdarma" hlídal stádo, když se o něj nestaráte?
Majitelé sice občas najímali lidského hlídače, ale odměna byla vždy tak malá, že nestála za to, přesto to "něco" stálo, no a aby ušetřili majitelé stád, měli právě ty psy.
Ruští vojáci za pár soust (a to samozřejmě pravidelně, jak už tenkrát byli záludní!), za pohlazení a vlídné slovo, za pár dní tak odlákali všechny psy. Tím dostali do potíží majitele, kteří si teď museli buď najmout pastýře nebo si zajít pro psy. A taky se většinou, většinou jeden vybraný mezi nimi, vypravil, aby si přivedl z ležení psy zpátky, jestli to půjde. Došel k táboru. Tam se na něj vrhli psi, kteří se však již za tak krátkou dobu naučili nenávidět všechny místní obyvatele, protože to vždy mohlo znamenat napadení tábora, nebo nějakého zloděje. Stráž psy uklidnila, přivolala velitele, který místního "chovatele" psů klidně vyslechl. A pak mu řekl, ať si vezme třeba všechny psy, jestli to dokáže a odešel. Mezitím se obvykle shromáždila celá posádka, která jen mohla, protože to bylo Divadlo v jinak monotónním vojenském životě. Místní "chovatel" se vydal směrem ke psům, v ruce obvykle klacek nebo něco podobného, tak jak prostě byl zvyklý se psy zacházet. Teď už stráž, ani velitel psy nezadržovali a ti, plníce svou více méně dobrovolnou strážní službu u těch, co je krmili, hladili a vlídně s nimi zacházeli, vyrazili. Zřídka to prý končilo "jen roztrhaným oděvem". Kousanců bylo většinou dost na to, aby další zájemce odradily. A tak psi zůstaly u nových pánů.

S přáním aspoň trochu (sice mlhavého) optimismu v této době
Bedřich

VítězslavK.
Host
VítězslavK.
28. 4. 2022 7:04

Tak mě to evokuje,po tom všem čtení,že by mohlo původní obyvatelstvo Ameriky,zabavit majetek a obstavit konta všem činovníkům ve vládě,ve všech jejich státech.Snad se toho dožijeme.Nejen Tam,ale i tady v Evropě.

Zdravíčko
Host
Zdravíčko
28. 4. 2022 7:04

Vše dobré do těchto dnů a díky

swissoldo
Host
swissoldo
28. 4. 2022 7:04

Fajné Vlabi, že pokračujete v prekladoch. Díky.
Spomenul som Vás zase v mojom blogu 🙂

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

Připojuji se k poděkování za skvělé články. Čtu vás už dlouho, narazila jsem na vás při vyhledávání info o Velké Tartárii. Máte můj hluboký obdiv.
A ještě je dobrý tento odkaz: anna-news.info – jedná se o stránky "opolčenců", občas jsou tam zajímavé články a videa. Moje ruština sice potřebuje hodně oprášit, je to už 50 let, co jsem se ji učila, ale dá se tomu rozumět :-). Jinak pro multijazykově nadané – je tam možnost přepnout na angličtinu, němčinu, francouzštinu, italštinu a španělštinu, takže spousta možností. Mně stačí ruština, i když anglicky a německy taky trochu rozumím, ale ne až tolik.
Taky se pravidelně dívám na opičáka na youtube, je to Čech žijící v Číně a dává celkem pravidelně už od 28.2. svodky z Donbasu: https://www.youtube.com/channel/UCATSbKcf_VvdpfHad_9o35w/videos
Mějte se krásně, šlakolem.