Co se děje na Ukrajině 54

– předchozí část –

 

Kalibr, zdroj
26. 4. 2022 – 0:00
Spojené státy a Británie vyvíjejí tlak na Ukrajinu, aby protahovala mírová jednání, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
„Ani USA ani Spojené království nedoporučují (Vladimiru) Zelenskému, aby jednání urychlil. Doporučují přitvrdit svou pozici,“ řekl Lavrov na Prvním kanálu. Ukrajina podle ministra odmítla podepsat teze navržené na jednání v Istanbulu, což byl podle něj obrovský krok zpět v procesu vyjednávání.
„Myslím, že tento krok zpět byl učiněn především na radu našich amerických a britských kolegů. Možná tady hráli nějakou roli Poláci a Balti,“ řekl Lavrov.
https://rusvesna.su/news/1650919264

 

26. 4. 2022 – 0:30
Uživatelé bulharského webu Dnes ostře kritizovali výzvu premiéra Kirilla Petkova „darovat svůj plat“ ukrajinské vládě. Vybrané finance budou podle něj použity na nákup munice.
„A co našim důchodci? A co sirotci, kteří nemají co na sebe? Nebo postižení, zanechaní napospas osudu? A co naše děti, pro které nejsou místa ve školkách?“ komentuje jeden z čtenářů pobouřeně.
“Co ty jsi zač, že se dokážeš svým lidem takhle smál?” zeptal se další čtenář.
“Zbláznil ses?” – napsal jiný uživatel ostře.
„Navrhuji, abys daroval nejen celý plat ministra, ale i své bydlení zdarma,“ napsali v komentářích.
https://rusvesna.su/news/1650920155
26. 4. 2022 – 1:04
Slovensko vede intenzivní jednání s EU o kompenzaci za ty vojenské materiály, které byly darovány Ukrajině, především za systém protivzdušné obrany S-300, uvedla mluvčí ministerstva obrany Martina Koval-Kakaščiková. Cituje ji online publikace Teraz.
„Slovensko zatím Ukrajině poskytlo vojenský materiál v celkové výši asi 62 milionů eur a také protiletadlový systém S-300 v hodnotě asi 68 milionů eur,“ uvedla Koval-Kakaščiková s tím, že jednání o možnosti kompenzace probíhají.
Podle mluvčí probíhá vyhodnocování žádosti o kompenzaci v rámci EU v několika fázích. Konečný výsledek bude záviset na celkovém počtu takových nároků z členských států EU a jejich výši.
https://rusvesna.su/news/1650924243
26. 4. 2022 – 1:30
Konflikt na Ukrajině skončí smlouvou, ale její parametry budou určeny fází bojovývh akcí, během nichž bude uzavřena. Tento názor vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
„Jako v každé situaci, kdy jsou použity ozbrojené síly, vše samozřejmě skončí smlouvou, ale parametry této smlouvy budou určeny fází bojů, ve které se tato smlouva stane skutečností,“ uvedl ministr.
„Pokud jde o souvislost mezi situací na zemi a obrysy hypotetického nebo řekněme případného mírového urovnání, taková souvislost samozřejmě existuje. A jak jsme od samého začátku zdůrazňovali v prohlášení, které Putin učinil při oznámení této speciální operace, samozřejmě především chceme, aby se ukrajinský lid mohl sám rozhodnout, jak dál žít,“ řekl Lavrov.
https://rusvesna.su/news/1650925277
26. 4. 2022 – 2:30
Americký plukovník ve výslužbě a bývalý poradce amerického ministra obrany Douglas McGregor v komentáři pro španělský El Mundo upozornil na to, jak Rusko pečlivě postupuje v rámci speciální vojenské operace na Ukrajině, která je pro západní země netypická.
„Ruské síly udělaly něco, co jsme na Západě nečekali. Dostaly pokyn, aby se zabránilo vedlejším škodám a civilním obětem,“ řekl.
Není to poprvé, co byl McGregor překvapen ruskými kroky „netypickými pro západní země“.
Už v březnu například tvrdil, že Moskva „nechodila po Ukrajině s palicí“. Ve stejném projevu Američan poznamenal, že ruský prezident Vladimir Putin „navzdory všemu nadále zachází s Ukrajinci jako se sousedy“ a také uvedl, že právě v takových chvílích jsou rozdíly mezi Západem a „Rusy“ nejzřetelněji vidět.
https://rusvesna.su/news/1650907921
26. 4. 2022 – 03:00
Německo může Ukrajině dodat 88 tanků Leopard 1A5. Informuje o tom publikace Welt s odvoláním na dokumenty, které se mu dostaly do držení.
Německý obranný koncern Rheinmetall podle publikace zaslal německé vládě žádost o schválení dodávek této techniky na Ukrajinu.
Welt uvádí, že odpovídající žádost obdržela německá vláda na konci minulého týdne. Náklady na dříve používané tanky Leopard 1A5 jsou asi 115 milionů eur.
Návrh na přesun tanků obdržel Kyjev 14. dubna, koncern je připraven „do několika týdnů“ provést první dodávky: prvních 22 tanků – za šest až osm týdnů, zbývajících 66 bude převedeno postupně do konec roku 2023.
Navrhuje se také dodat 3,5 tisíce kusů munice a poskytnout odpovídající výcvik v Německu pro 32 ukrajinských vojáků.
https://rusvesna.su/news/1650916254
26.04.2022 – 4:00
Britské zpravodajské služby se domnívají, že ruská speciální operace významně narušila ukrajinskou zemědělskou produkci. V pondělí 25. dubna to v tiskové zprávě uvedlo britské ministerstvo obrany.
Podle odborníků bude letošní ukrajinská sklizeň obilí pravděpodobně o 20 % nižší než v loňském roce, a to v důsledku zmenšení obdělávaných ploch.
Kromě toho ministerstvo obrany upřesnilo, že vzhledem k tomu, že Ukrajina je čtvrtým největším producentem a vývozcem zemědělských produktů na světě, povede snížení dodávek obilí z Ukrajiny k inflačním tlakům a zvýšení světových cen obilí.
https://rusvesna.su/news/1650923859
26. 4. 2022 – 5:30
Silné výbuchy a požáry v Brjansku v noci na 25. dubna jsou důkazem odhodlání kyjevského režimu zaútočit dostupnými prostředky na cíle na ruském území. Vojenští novináři a analytici se shodují, že takových úderů na pohraničních územích bude mnohem více, a sdílejí své názory na to, co by se mělo udělat.
Vojenský publicista Boris Rožin píše na svém autorském blogu Colonel Cassad:
“V noci došlo k výbuchům na dvou místech v Brjansku – v ropném skladu Družba a pravděpodobně ve skladu paliv a maziv v jednom z vojenských útvarů. Ráno pokračovalo hašení požárů. Nabízí se útok bezpilotního letounu, sabotáž a útok na velké vzdálenosti. Zatím není nic jasné.
Historie ukazuje, že zařízení v příhraničních oblastech se Sumskou a Černihivskou oblastí budou i nadále napadána. Aby se snížily možnosti úderů, je nutné znovu obsadit alespoň sever Černihivské a Sumské oblasti.
Pokud jde o rozhodovací centra, je třeba si uvědomit, že rozhodovací centra nejsou na Ukrajině. Přesto bych viděl několik zásahů ve správním obvodu Kyjeva.
Alexander Sladkov, známý válečný zpravodaj, který se válce na Donbasu věnuje již řadu let, píše:
“Ukrajina, speciální vojenská operace a úder v Brjanské oblasti. Úderů bude mnohonásobně více. Protože u Doněcku bude kotel. Desítky tisíc ukrajinských vojáků buď zemřou, nebo se vzdají. A Kyjev nebude nečinně přihlížet. Zasáhne Rusko a Donbas.
Co dělat? Bránit. Vyřešit otázku pod Doněckem a bránit Rusko. Během války nespadla na Moskvu jediná nacistická bomba. Dokážeme to? Můžeme”.
https://rusvesna.su/news/1650908013
26. 4. 2022 – 06:59
Německý novinář Thomas Röper, který navštívil území Donbasu osvobozené od nacionalistů, hovořil o vztahu obyvatel Melitopolu a Volnovachy k ukrajinským a ruským ozbrojeným silám:
“Ptal jsem se lidí na chování ruských a ukrajinských vojáků a byl jsem velmi překvapen, že rabovali jen Ukrajinci, zejména před ústupem… Všichni si všimli, že Rusové se chovají korektně, snaží se pomáhat, a dokonce se dělí o léky, pokud je to možné. Na ruské vojáky nebyly vůbec žádné konkrétní stížnosti. Ale o Ukrajincích – ano, že stříleli do civilistů, rabovali a tak dále.
Čekal jsem, že si na Rusy budu alespoň trochu stěžovat, ale mýlil jsem se. Úžasné! Dokonce i ve Volnovaše, menším městě než Mariupol, které je také zcela zničené. Při ústupu odtud ODU záměrně ostřelovala nemocnici tanky.
https://rusvesna.su/news/1650945569
26. 4. 2022 – 07:55
Výsledek Zelenského zločinného rozhodnutí nekontrolovaně rozdávat zbraně obyvatelstvu na sebe nenechá dlouho čekat. Po tragédiích, při nichž došlo ke střelbě na civilní auta, sanitky, a dokonce i na lidi na ulici, byly použity granáty.
Ve městě Irpin v Kyjevské oblasti hodili lupiči granát RGD-5 na dvě ženy, které si všimly jejich rabování a chtěly zavolat policii. Video z incidentu bylo zveřejněno na webu 25. dubna.
Podle očitých svědků rabovali dva muži, otec a syn. Jejich počínání si všimly dvě ženy, které jim vynadaly a chystaly se zavolat policii. Starší muž na to reagoval tím, že po nich hodil granát, který explodoval a ženy zranil. Jedna z obětí byla hospitalizována v kritickém stavu.
https://rusvesna.su/news/1650948917
26. 4. 2022 – 08:27
Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov prohlásil, že akce amerických úřadů mají za cíl zdržet ruskou speciální operaci na Ukrajině. Antonov se tak vyjádřil k informacím o žádosti Bílého domu o dodatečné prostředky od Kongresu.
“Podle médií Bílý dům žádá Kongres o dodatečné prostředky, aby zajistil nepřetržitý přísun zbraní na Ukrajinu. A to i přesto, že celková vojenská pomoc od nástupu současné vlády přesáhla 4 miliardy dolarů. Nebylo by lepší použít tyto prostředky pro obyčejné Američany, kteří byli zasaženi rekordní inflací?
Je zřejmé, že za kroky Washingtonu stojí snaha zdržet ruskou speciální operaci jakýmikoliv prostředky, snaha způsobit Rusku maximální škody a bojovat do posledního Ukrajince.
USA chtějí v Evropě udržet ohnisko nestability. Tím se kolem nich shromáždili západní spojenci, aby si Spojené státy udržely své postavení na světové scéně. Svět nicméně směřuje k multipolaritě. Tuto skutečnost nelze ignorovat.
Konflikt na Ukrajině a obraz Ruska jako vnější hrozby jsou rovněž aktivně využívány establishmentem k odvedení pozornosti voličů od vlastních selhání ve vládnutí a rostoucího kómatu politických a socioekonomických problémů ve Spojených státech.
To vše naznačuje, že ukrajinský konflikt byl záměrně vyprovokován Západem.
Sousední země je proti Rusku využívána jako vojenské beranidlo. Rusko nebude sraženo na kolena. Iluzorní západní projekty jsou minulostí. Je nejvyšší čas, abychom to pochopili a respektovali ruské národní zájmy.
Zdůrazňuji, že naše speciální vojenská operace není namířena proti Ukrajincům. Hlavními cíli jsou: ochrana DLR a LLR, neutrální a nejaderný status Ukrajiny a demilitarizace a denacifikace této republiky. Pro naši národní bezpečnost je důležité eliminovat hrozby vycházející z ukrajinského území kvůli jejich rozvoji ze strany NATO. Úkoly, které před námi stojí, budou splněny v plném rozsahu.”
https://rusvesna.su/news/1650950827
26. 4. 2022 – 09:05
Po návštěvě šéfů ministerstva zahraničí a Pentagonu na Ukrajině CNN píše o změně Bidenovy strategie vůči Rusku.
Austinovo tvrzení, že USA chtějí „oslabit“ Rusko, zdůrazňuje Bidenův posun ve strategii.
Novým cílem je „porazit Rusko na bitevním poli tak rozhodně, že se zdrží jakýchkoli nových útoků“.
Partneři CNN v Radě národní bezpečnosti USA říkají, že měsíce plánovali, jak „udělat z této invaze strategické selhání pro Rusko“. “Chceme, aby Ukrajina vyhrála,” řekl úředník.
Nyní se americké snahy „zaměřují na ruský obranný průmysl, aby podkopaly ruskou ekonomickou a vojenskou sílu“.
Další formulací strategie Washingtonu je „Rusko vychází z konfliktu slabší než předtím“. Američtí představitelé to přitom dříve přímo neřekli, říkají novináři. Naopak dali jasně najevo, že je možné dosáhnout dohody.
Nyní se věří, že „vojenská podpora Ukrajiny by mohla vést k vážným úderům proti Rusku, které oslabí jeho dlouhodobý vojenský potenciál, což přinese strategické výhody Spojeným státům“.
Dodávky zbraní na Ukrajinu zdroje CNN nazývají „investicí do neutralizace ruské armády a námořnictva na příští desetiletí“.
Samotné americké úřady přitom tuto strategii vnímají jako omezení. Musíte být opatrní ze dvou důvodů. Za prvé kvůli vedlejším škodám, které by tvrdé sankce mohly způsobit globální ekonomice. Za druhé kvůli riziku, že by se Putin mohl „rozzlobit“, kdyby byl zahnán do kouta (tedy náznak jaderného konfliktu nebo tvrdších úderů na Ukrajinu, které spolu již nesouvisí).
Američtí představitelé v tomto smyslu považují prohlášení šéfa Pentagonu Lloyda Austina o jeho záměru „oslabit Rusko“ za příliš upřímná a dávají Ruské federaci důvod tvrdit, že NATO je agresivní organizace. Ale obecně, poznamenávají noviny, Austinova prohlášení odrážejí skutečnou strategii Washingtonu.
https://rusvesna.su/news/1650952754
26. 4. 2022 – 9:30
Západní zbraně, desítky mrtvých – Oleksandr Kots podává hlášení ze zničeného protitankového postavení OSU. Jednotka, která střílela na ruskou techniku, byla zcela zničena dělostřeleckými údery.
Ukrajinské velení se snažilo zastavit ofenzívu ruské armády tím, že v lesních úsecích vybudovalo protitankové pozice a vyzbrojilo špatně vycvičené záložníky protitankovými střelami Javelin a NLAW.
Výsledkem jsou desítky mrtvých vojáků OSU, rozbité pozice a západní zbraně zabavené ruskou armádou.

 

 

26. 4. 2022 – 10:51
Ranní brífink ruského ministerstva obrany.
Během noci zasáhly vysoce přesné rakety ruského letectva čtyři ukrajinské vojenské objekty: včetně dvou oblastí, kde se soustřeďovala nepřátelská živá síla a vojenská technika, a dvou muničních skladů v okresech Kurulka a Nová Dmitrovka v Charkovské oblasti.
Operačně-taktické a armádní letectvo zasáhlo 87 ukrajinských vojenských objektů. Patří mezi ně: 79 oblasti koncentrace ukrajinské živé síly a vojenské techniky.
U obce Rubcy (DLR) bylo zničeno přibližně 500 příslušníků nepřátelské armády, 59 obrněných vozidel, dělostřeleckých zbraní a vozidel a více než 60 bojovníků nacionalistické formace Donbas. Kromě toho byla zničena dvě odpalovací zařízení raketových systémů země-vzduch Buk-M1 a Osa AKM v oblastech Vesjoloje a Prišib a dva muniční sklady v oblastech Novoselovka a Slovjansk.
Raketové jednotky a dělostřelectvo během dne provedly 1.299 palebných úkolů. Zasaženo bylo 37 velitelských stanovišť, 114 opěrných bodů ukrajinských jednotek, 983 oblastí, kde je soustředěna živá síla a vojenská technika, 139 ukrajinských dělostřeleckých pozic a 21 muničních skladů. U obce Barvenkovo byly rovněž zničeny dva ukrajinské raketové systémy země-vzduch S-300, odpalovací zařízení taktických raket Točka-U a stanice elektronického boje.
Ruské síly protivzdušné obrany sestřelily 13 ukrajinských bezpilotních letounů v oblastech Nový Mir, Očertino, Mirne, Doněck, Novoljubovka, Balakleja a Kozačja Lopan. Kromě toho protiletadlové raketomety Buk-M1 sestřelily dvě ukrajinské rakety Točka-U nad Tokmakem v Záporožské oblasti a Svatovem v Charkovské oblasti.
Od začátku speciální vojenské operace bylo zničeno celkem 141 letadel, 110 vrtulníků, 583 bezpilotních prostředků, 269 protiletadlových raketových systémů, 2.576 tanků a dalších obrněných bojových vozidel, 287 raketometů, 1.131 kusů polního dělostřelectva a minometů a 2.392 kusů speciální vojenské techniky.
https://rusvesna.su/news/1650959484
26. 4. 2022 – 11:38
Šéf DNR Denis Pušilin prohlásil, že po stažení spojeneckých sil (jednotek ruské armády a Lidové milice republiky) k hranicím bývalé Doněcké oblasti by měla být zahájena další etapa speciální operace s ohledem na dění v Podněstří a ostřelování ruských území sousedících s Ukrajinou.
“Samozřejmě je pro nás důležité dosáhnout ústavních hranic (DLR), abychom mohli pokračovat v dalších etapách operace, které jsou téměř nezbytné po tom, co vidíme, že se děje v Podněstří, co se děje v pohraničních oblastech ruských regionů,” upřesnil Pušilin v pořadu Plný kontakt na kanálu Solovjov Live.
Současnou Ukrajinu označil šéf DLR za neschopný teroristický stát.
https://rusvesna.su/news/1650962287

26. 4. 2022 – 11:50

Podněstřím otřásly násilné výbuchy
26. dubna brzy ráno otřásly podněsterským rozhlasovým střediskem Majak dvě exploze. V důsledku sabotáže byly vážně poškozeny dvě komunikační věže. Podněsterské ministerstvo vnitra uvedlo, že k prvnímu výbuchu na území rozhlasového střediska došlo v 6:40 a k druhému v 7:05.
“Dvě nejvýkonnější antény byly vyřazeny: jedna je megawattová a druhá půlmegawattová. Oba vysílaly rádiové vysílání. Mezi zaměstnanci regionálního rozhlasového telecentra a místními obyvateli nedošlo k žádným obětem,” upřesnilo ministerstvo. Pracovníci ministerstva obrany zahájili prohlídku všech zařízení radiotelecentra.
Včera byla v podněsterském hlavním městě Tiraspolu ostřelována budova ministerstva státní bezpečnosti z protitankového granátometu. Kanceláře ministerstva v horních patrech byly poškozeny, ale nedošlo k žádným obětem ani zraněním.
AKTUALIZOVÁNO
10:10. Na vojenské letiště u Tiraspolu byly z bezpilotních letounů NATO shozeny natovské miny kalibru 60 mm.
11:50. Bezpečnostní rada Podněstří stanovila “červený” stupeň teroristického nebezpečí v republice.
Moldavská prezidentka Maia Sanduová po explozích na území Podněstří rovněž svolala zasedání Rady bezpečnosti.
https://rusvesna.su/news/1650954562
26. 4. 2022 – 12:06
Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin zhodnotil pokusy ukrajinských speciálních služeb zahájit teroristickou válku proti ruským občanům.
“Včera FSB zabránila pokusu o útok na novináře Vladimira Solovjova, Margaritu Simoňjan, Dmitrije Kiseljova, Jevgenije Popova, Olgu Skabejevovou a Tigrana Keosajana.
Poté, co Kyjev rozpoutal válku proti vlastnímu lidu na Donbasu, přešel k teroristickým útokům proti civilistům v jiných zemích. K tomu vede podpora neonacistické ideologie. Je třeba uznat, že Ukrajina je teroristický stát. Zelensky musí být pohnán k odpovědnosti. Pachatelé musí být potrestáni.
To, co se stalo, dokazuje správnost a včasnost zahájení speciální vojenské operace Ruské federace na Ukrajině,” napsal Volodin v Telegramu.
 https://rusvesna.su/news/1650960382
26. 4. 2022 – 13:34
Gubernátor Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov poskytl podrobnosti o následcích ostřelování několika ruských vesnic v příhraničních oblastech ukrajinskými ozbrojenými silami.
Oblastní náčelník uvedl, že v důsledku zločinného ostřelování z území Ukrajiny bylo poškozeno celkem více než 100 domácností ve dvou okresech Bělgorodské oblasti. Naštěstí nedošlo k žádným obětem z řad místních obyvatel.
“Znovu jsme obešli Žuravlevku a Něchotejevku (okres Bělgorod). Po včerejším ostřelování Žuravljovky bylo poškozeno 14 domů, někde byly zničeny ploty, někde rozbita okna, někde střechy. Provádíme kontroly a měření. Jakmile se situace uklidní, pomůžeme vše obnovit.
V Něchotějevce – 4 domy a 2 auta. Navštívili jsme zemědělce. Došlo k poškození 2 sýpek na uskladnění obilí, poskytneme veškerý potřebný materiál pro obnovu.
Mluvili jsme s lidmi. Snažíme se všechny přesvědčit, aby z vesnice odešli na bezpečnější místo. Někteří s tím souhlasí, jiní to kategoricky odmítají. Budeme pokračovat v přesvědčování těch, kteří vůbec nechtějí odejít.
Co se týče Golovčina (okres Graivoron): záchranné služby začaly pracovat v noci, hned poté, co místní obyvatelé uslyšeli první výbuch. Po prvním ostřelování přibylo dalších osm domů.
Ve městě Graivoron bylo poškozeno celkem 92 domů a 29 vozidel. 26 domů již bylo opraveno a práce na dalších 8 domech budou dokončeny dnes.
Nejdůležitější je, že nebyli zraněni žádní civilisté. Zbytek bude obnoven. Stavební týmy provádějí příslušná měření, instalují okna a obnovují hospodářské budovy,” uvedl Gladkov na Telegramu.
https://rusvesna.su/news/1650966890
26. 4. 2022 – 14:01
Byl proveden raketový úder na most v Zátce v Oděse.
“Most ze Zátoky směrem na Bělgorod-Dnistrovskij je uzavřen. Pokud jedete z Oděsy nebo do Oděsy, budete otočeni. Most mohl být zasažen, čeká se na oficiální potvrzení,” napsaly místní publikace.
Městská rada Bilhorod-Dnistrovskij skutečnost úderu okatě potvrdila s tím, že provoz na mostě byl uzavřen “kvůli poškození”.
https://rusvesna.su/news/1650970542
26. 4. 2022 – 15:08
Budova podněsterského ministerstva státní bezpečnosti (MGB) v Tiraspolu byla ostřelována osobami, které do republiky vstoupily z území Ukrajiny. Řekl to zdroj z podněsterských vládních kruhů agentuře Interfax.
“Tento teroristický čin provedly tři zatím neznámé osoby, které v pondělí kolem 17:15 vstoupily z území Ukrajiny mimo kontrolní stanoviště.”
Podle zdroje narušitelé pronikli na území PMR v oblasti Novovladimirivka, 8 km severně od Tiraspolu. Kolem 18. hodiny se zločinci vydali na území Ukrajiny.
Podle zástupce agentury “Ukrajina provokuje rozšíření konfliktu na území Podněstří”. Neznámé osoby pak střílely z granátometů na budovu MGB v Tiraspolu. Ze tří výstřelů jeden zasáhl okno v prvním patře. Při útoku nedošlo k žádným obětem a budova nebyla poškozena.
Kromě toho byly v úterý kolem sedmé hodiny ranní vyhozeny do povětří stožáry rozhlasového vysílání na území Podněsterského radiotelecentra (zařízení Majak, které je v bilanci Federálního státního unitárního podniku Ruská televizní a rozhlasová síť). Ani při tomto útoku nedošlo k žádným obětem na životech.
Moldavský vládní úřad pro reintegraci již den předtím vyjádřil znepokojení nad pondělními výbuchy v Tiraspolu. “Cílem dnešního incidentu je vytvořit záminku pro zhoršení bezpečnostní situace v Podněstří, které není pod kontrolou ústavních orgánů,” uvedl úřad v prohlášení.
https://rusvesna.su/news/1650973467
26. 4. 2022 – 15:35
Na internetu se objevily záběry, které údajně ukazují výsledky raketového útoku Kalibrem na strategicky důležitý železniční most u Oděsy. Most přes ústí řeky Dněstr mezi městy Zatoka a Bělorod-Dněstrovskij je pro Ukrajinu strategicky důležitým objektem, přes který probíhají dodávky paliv a maziv, zbraní a munice.
Jeho poškození nebo zničení by mnohonásobně zkomplikovalo vojenskou logistiku.
26. 4. 2022 – 15:56
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci po jednání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem v Moskvě zhodnotil vyhlídky na jednání s Ukrajinou a učinil také důležitá prohlášení o OSN a NATO.
– Podle Lavrova nebudou rozhovory o Ukrajině pravděpodobně úspěšné, pokud bude Západ pokračovat v dodávkách zbraní do země.
– Chování ukrajinské strany na jednáních s Ruskem je deprimující a zdá se, že o jednání nemají zvláštní zájem, uvedl ministr.
– Ruský ministr zahraničí uvedl, že Ukrajina byla po mnoho let využívána zeměmi NATO jako odrazový můstek k podráždění a odstrašení Ruska.
– Lavrov zdůraznil, že dnes nastal okamžik pravdy v mezinárodních vztazích: rozhoduje se o tom, zda lidstvo bude nadále žít na základě Charty OSN.
– Právo veta v Radě bezpečnosti OSN přitom nikam nezmizí, je to jeden z nosných pilířů organizace, je přesvědčen ruský ministr.
– Rusko má zájem spolupracovat s OSN při poskytování pomoci civilnímu obyvatelstvu Ukrajiny, uvedl ministr zahraničí. Generální tajemník OSN Guterres zase uvedl, že Lavrovovi navrhl, aby ve formátu OSN-Rusko-Ukrajina vytvořil kontaktní skupinu, která by se zabývala humanitárními otázkami.
https://rusvesna.su/news/1650977819
26. 4. 2022 – 16:33
Riziko jaderných provokací v ukrajinských jaderných elektrárnách ze strany nacionalistů, teroristů nebo zahraničních žoldáků existuje, uvedl v komentáři stálý zástupce Ruska při OSN.
“V průběhu speciální vojenské operace na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny převzala ruská vojska plnou kontrolu nad Černobylskou a Záporožskou jadernou elektrárnou,” uvádí se v prohlášení.
“Bylo to učiněno výhradně proto, aby ukrajinské nacionalistické nebo jiné teroristické skupiny, stejně jako zahraniční žoldáci, nevyužili současné situace v zemi k jaderné provokaci, jejíž rizika nepochybně existují,” poznamenává ruská strana.
Již dříve šéf Vojsk radiační, chemické a biologické ochrany Ruských ozbrojených sil Igor Kirillov nevyloučil provokaci v jaderných energetických zařízeních na Ukrajině, především v Ruskem kontrolované Záporožské jaderné elektrárně. Uvedl, že 21. dubna byla kolona deseti vozidel s nebezpečným nákladem směřující do jaderné elektrárny zastavena na kontrolním stanovišti jednotek Národní gardy a vrácena zpět do města Záporoží.
https://ria.ru/20220426/provokatsii-1785600013.html
26. 4. 2022 – 16:38
Ve snaze potlačit Rusko se Američané s pomocí svých zástupců v Kyjevě rozhodli vytvořit antipod Ruska a cynicky si k tomuto účelu vybrali Ukrajinu a snaží se rozdělit v podstatě jednotný národ.
V rozhovoru pro list Rossijskaja gazeta to řekl tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Podle něj Washington nenašel žádný pozitivní důvod, jak přilákat Ukrajince na svou stranu, a tak jim dlouho před státním převratem v roce 2014 vštípil výjimečnost a nenávist ke všemu ruskému.
“Historie nás však učí, že nenávist nikdy nemůže být spolehlivým faktorem lidové jednoty. Jestli dnes lidi žijící na Ukrajině něco spojuje, pak je to strach ze zvěrstev nacionalistických batalionů,” poznamenal Patrušev.
Proto podle jeho názoru jediným možným výsledkem politiky Západu a jím ovládaného kyjevského režimu bude rozpad Ukrajiny na několik států.
https://rusvesna.su/news/1650980056
26. 4. 2022 – 17:40
Spojené státy z nějakého důvodu diskutují o možném selhání Ruska, ačkoli je načase, aby to vyhlásily o sobě, a to kvůli velkým problémům v jejich vlastní ekonomice, řekl Nikolaj Patrušev, tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace.
„Ve snaze podpořit svou ekonomiku nacházející se v neustálém předkrizovém stavu Spojené státy aktivně pumpují své banky, podniky a obyvatelstvo penězi zajištěnými vládními závazky. Výsledkem je vysoká míra inflace v Americe a Evropě,“ řekl Patrušev v rozhovoru pro Rossijskaja Gazeta.
„Zároveň zahraniční dluh Spojených států přesáhl 30 bilionů dolarů. A přitom z nějakého důvodu Američané řeší možné selhání Ruska. Je načase, aby vyhlásily default,“ dodal.
https://rusvesna.su/news/1650984026
26. 4. 2022 – 18:00
Ministerstvo obrany RF odpovědělo Londýnu, který se domnívá, že Ukrajina má “zcela legitimní právo” udeřit na vojenská zařízení na ruském území.
“Ruské ministerstvo obrany upozornilo na prohlášení náměstka šéfa britské obrany Jamese Hippyho, že by “nemuselo být problémem”, kdyby zbraně poskytnuté Kyjevu Spojeným královstvím byly použity k úderům na objekty na ruském území.
Rádi bychom zdůraznili, že přímá provokace kyjevského režimu ze strany Londýna by v případě pokusu o takovou akci okamžitě vedla k naší přiměřené reakci.
Jak jsme již varovali, ruské ozbrojené síly jsou v nepřetržité pohotovosti, aby mohly provést odvetné údery přesnými zbraněmi dlouhého doletu proti rozhodovacím centrům v Kyjevě.
Poradci v ukrajinských rozhodovacích centrech v Kyjevě, kteří jsou státními příslušníky západní země, “nebudou nutně představovat problém” v odvetném rozhodování Ruska.”
https://rusvesna.su/news/1650984719
26. 4. 2022 – 18:25
Svět se kvůli protiruským sankcím Západu ocitl v bezprecedentní potravinové krizi a desítky milionů lidí se ocitly na pokraji hladomoru, uvedl tajemník ruské Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev.
“Na pozadí protiruských sankcí se svět postupně propadá do bezprecedentní potravinové krize. Desítky milionů lidí v Africe nebo na Blízkém východě se kvůli Západu ocitnou na pokraji hladu,” řekl Patrušev listu Rossijskaja gazeta.
“Aby přežili, budou spěchat do Evropy. Nejsem si jistý, zda Evropa krizi přežije. Politické instituce, nadnárodní sdružení, ekonomika, kultura a tradice mohou být minulostí,” uvedl tajemník Rady bezpečnosti.
“Evropa se bude stále kousat do loktů, zatímco Amerika se zbaví svého hlavního geopolitického strachu – politického a hospodářského svazku mezi Ruskem a Evropou,” shrnul Patrušev.
https://rusvesna.su/news/1650986704
26. 4. 2022 – 19:05
Rusko zastavilo dodávky plynu do Polska
Dodávky ruského plynu do Polska plynovodem Jamal-Evropa jsou od 26. dubna zastaveny, informoval polský portál Onet. Uvádí, že polská strana nebyla o důvodech zastavení dodávek informována. Onet situaci s pozastavením dodávek ruského plynu chápe tak, že minulý pátek vypršela lhůta pro platbu https://rusvesna.su/news/1650989111
26.04.2022 – 19:55
EU a Rusko potřebují reorganizovat vztahy a dohodnout se na bezpečnostních zárukách, ale proces bude dlouhý a obtížný, řekl diplomat EU Josep Borrell.
„Pokud nechceme zůstat ve stavu věčného napětí nebo konfliktu, a to rozhodně není varianta, kterou EU preferuje, budeme muset najít způsoby, jak reorganizovat vztahy mezi EU a Ruskem a dohodnout se na bezpečnostních zárukách a najít mechanismy, které umožní nastolit mírové soužití. Bude to jistě velmi obtížný a zdlouhavý proces,“ napsal Borrell na svém blogu k aktuální situaci na Ukrajině.
Šéf evropské diplomacie také dodal, že „ruské vedení musí nejprve pochopit, že vlastní bezpečnosti nemůže a nebude dosaženo na úkor evropské bezpečnosti a bezpečnosti jeho sousedů“.
„EU, USA a NATO pečlivě reagovaly na dohody a dopisy navržené Ruskem. Z naší strany bylo poselství jasné: jsme připraveni diskutovat o všech aspektech bezpečnosti, včetně ruských odkazů na „nedělitelnost“ bezpečnosti. Ale to nelze udělat, dokud boje pokračují,“ dodal Borrell.
Dodal také, že EU je pro brzké diplomatické řešení krize na Ukrajině, ale do té doby bude nadále poskytovat Kyjevu komplexní podporu.
https://rusvesna.su/news/1650992137
26. 4. 2022 – 20:51
Ruský prezident Vladimir Putin na setkání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem připomněl rozhodnutí mezinárodního soudu o situaci v Kosovu, které všichni podpořili, a řekl, že Luhanská a Doněcká lidová republika se staly nezávislými analogicky k tomuto rozhodnutí.
“Osobně jsem si přečetl všechny dokumenty mezinárodního soudu OSN o situaci v Kosovu. Dobře si pamatuji rozhodnutí mezinárodního soudu, kde se píše, že při uplatňování práva na sebeurčení není území žádného státu povinno žádat o povolení vyhlásit svou svrchovanost ústřední orgány země. To bylo řečeno v souvislosti s Kosovem a je to rozhodnutí mezinárodního soudu. A toto rozhodnutí všichni podpořili,” řekl Putin.
Dodal, že DLR a LLR mají stejné právo vyhlásit svou suverenitu bez odvolání k ústředním orgánům, protože “byl vytvořen precedens”.
“Pokud byl vytvořen tento precedens, pak by totéž mohly udělat republiky Donbasu… My jsme zase dostali právo uznat je jako nezávislé státy. V souvislosti s Kosovem tak učinilo mnoho států na světě, včetně našich protivníků na Západě. Kosovo bylo uznáno jako nezávislý stát mnoha zeměmi. Totéž jsme udělali v případě donbaských republik,” řekl Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin se v únoru po mimořádném velkém zasedání Rady bezpečnosti obrátil na ruské občany a prohlásil, že považuje za nezbytné přijmout rozhodnutí o okamžitém uznání svrchovanosti LLR a DLR, protože ti, kdo se vydali cestou krveprolití, násilí a bezpráví, neuznali a neuznají žádné jiné řešení konfliktu v Donbasu než vojenské. Bezprostředně po projevu prezident v Kremlu podepsal dekrety o uznání LLR a DLR. Putin ve svých dekretech nařídil ruským ozbrojeným silám, aby zajistily udržení míru v DLR a LLR.
https://rusvesna.su/news/1650995497
26. 4. 2022 – 21:03
Předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Leonid Sluckij v komentáři ke slovům náměstka britského ministra obrany Jamese Hippy o úderech Kyjeva proti “legitimním vojenským cílům” v Rusku označil Ukrajinu za vyjednávací kartu a prostředek nejen nátlaku, ale i vojenského odstrašení Ruska.
Již dříve Hippy prohlásil, že je “naprosto legitimní”, aby Ukrajina udeřila hluboko v Rusku a narušila logistiku vojenských dodávek.
Masky byly odhozeny. Britské ministerstvo obrany totiž veřejně signalizovalo, že Ukrajina je jen vyjednávací žeton, prostředek nejen k vyvíjení tlaku, ale i k vojenskému odstrašení Ruska,” napsal Sluckij na svém kanálu Telegram a dodal, že pro západní země je Ukrajina “jen zdrojem pro oslabení Ruska”.
Podle jeho slov se to neskrývá ani ve Washingtonu. Připomněl, že americký ministr zahraničí Anthony Blinken a šéf Pentagonu Lloyd Austin před několika dny navštívili Kyjev, kde bylo oznámeno, že Washington vyčlení 713 milionů dolarů na vojenskou pomoc Ukrajině a dalším 15 evropským zemím; Austin později řekl, že Spojené státy chtějí vidět Rusko “oslabené”.
Ale nic vám, pánové, nevyjde. Vaše “pomoc” nezabrání speciální vojenské operaci na Ukrajině. Vámi řízená fašistická junta se bude muset dříve či později ze všech zločinů zodpovídat,” uzavřel Sluckij.
https://ria.ru/20220426/slutskiy-1785630840.html
26. 4. 2022 – 21:40
Polský PGNiG obdržel oznámení od Gazpromu, že dodávky plynu budou pozastaveny od 27. dubna, uvedla dovozní společnost.
Gazprom informoval PGNiG o svém záměru zcela pozastavit dodávky podle smlouvy z Jamalu na začátku smluvního dne 27. dubna.
Ruská korporace již dříve uvedla, že dnes je Varšava povinna platit v souladu s novými pravidly. Polské úřady zároveň uvedly, že nebudou platit pohonné hmoty v rublech, jak požaduje Moskva. Obdobný postoj zaujalo i vedení PGNiG – dekret ruského prezidenta pro něj podle firmy „není závazný“.
“Navíc (Rusko. — pozn.) nemá žádné smluvní důvody pro zastavení dodávek plynu podle smlouvy z Jamalu, protože PGNiG nemá vůči Gazpromu žádný dluh a včas plní všechny platební závazky,” uvedli tam.
Firma takový krok ze strany ruské korporace považuje za porušení smlouvy.
https://rusvesna.su/news/1650998422
26. 4. 2022 – 22:00
Ministr obrany Spojených států Lloyd Austin prohlásil, že Ukrajina se může v budoucnu znovu pokusit o členství v NATO. Šéf Pentagonu to řekl 26. dubna na tiskové konferenci v německém Ramsteinu.
“Věřím, že v budoucnu, pokud se naskytne příležitost, se Ukrajina znovu pokusí požádat o členství v NATO,” řekl Austin. Dodal, že Aliance bude vždy dodržovat zásadu otevřených dveří.
Zároveň označil úvahy o vstupu Kyjeva do NATO za “nepříliš produktivní spekulace”. Vyzval také ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se vrátil k jednání s Ukrajinou o ukončení konfliktu.
https://rusvesna.su/news/1650998347
překlad: Vlabi

 

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Michal Kvetoslav
Host
Michal Kvetoslav
28. 4. 2022 7:04

Pekne zdravím, pre mňa je kľúčové vyhlásenie Borella o potrebe jednania s Ruskom. Vidím tu značný posun na rozdiel s jeho nedávnymi vyhláseniami na štýl "Delenda Carthago". Že by pomohlo prezrieť odstavenie plynu Poliakom?

Vlabi: Vďaka, že sa obťažuješ. Síce si to viem prečítať na rusvesne, ale je to takto pokope výrazne pohodlnejšie. 🙂

zlobor
Host
zlobor
28. 4. 2022 7:04

Vlabi vdaka za zhrnutie

Jirka
Host
Jirka
28. 4. 2022 7:04

Děkuji velmi za všechny tyto informace.

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

K úvodní informaci:
Zelenskij nedostal doporučení, ale příkaz. Slouhovi se dávají jenom příkazy.

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

Děkuji moc za všechny informace a přeji jen to dobré.

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

Takisto vekla vdaka za tieto sumare. Momentalne je velmi malo takychto SK/CZ prehlad. Na druhej strane som opat spat so svojou rustinou. Uz sa tesim na SNP 2, ma Kosicky Vladny Program 2, na oslobodenie od Hegero-Skladka-Nad Nacistov.
Treba prilozit ruku k dielu. Treba zacat uvazovat co bude po vojne. Po vojne Slovenska s Ruskom, kde chceme patrit. Do EU? Sklamem EU filov. EU sa po vojne rozpadne ako sa rozpadla Hitlerova 3 risa? Do zapadnej civilizacie s DE a FR? Zase sklamem. DE a FR sa zmenia na islamsky Chalifat. Ostava nam Rakusko-Uhorsko 2 alebo Rusko. Osobne sa citim bezpecnejsie s bratom Rusom ako s Orbanom a rakusanmi.
Krok 1 pre mna je obnovenie CSFR a nasledne oprasenie druzby s Ruskom. Je na nas aby sme otvorili Cechom oci. Momentalne ich maju krvave a chcu smrt Moskve. My sme boli vzdy konzervativny a srdce nam vzdy vravelo ze patrime tam, do Ruskeho-Sloveni-Slovan-Vedruskeho sveta. My nie sme anglosasi. Pre nich sme a budeme vzdy len odpad, 3 trieda.

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04
Odpovědět  Anonymní

Opravil bych, nejde ani tak o krvavé oči jako spíš o vymyté mozky.
Nechali jsme si tu roztáhnout a diktovat čtvrtým pilířem moci – nikým nevolenými médii a pseudo-novináři. To oni mají právě ty krvavé oči a nerozumím proč to mnohým lidem připadá autentické, důvěryhodné.
Pochopil bych ty novináře, z kapes jim čumí zelené papírky a pochvaly od páníčků se jen hrnou, prsten moci jim zatáhl žaluzie, ale proč tomu lid věří, když tím každý den jen ztrácíme zbytky své důstojnosti, to mi uniká. Asi pořád ještě není tak zle aby přemýšlel statisticky významně soudržně.

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

Mně se líbí, jak dostal Putin toho představitele OSN tím Kosovem. "Všichni to podpořili…" Ten OSňák se ani nenamáhal udělat si domácí úkol.
Takové obraty mám rád.
Bedřich