Co se děje na Ukrajině 53

25. 4. 2022 – 0:30   
Senzační prohlášení Západu o úmrtích civilistů v Buči 
The Guardian uvádí, že byly zveřejněny výsledky forenzního zkoumání těl nalezených v Irpenu a Buči. Podle nich byli lidé, které odborníci vyšetřili, zabiti nikoliv kulkami, ale protipěchotními granáty. To znamená, že byli zabiti během ostřelování.
Publikace uvádí, že v tělech obětí byly nalezeny malé kovové šipky, tzv. flešety.
“V tělech mužů a žen jsme našli několik velmi tenkých předmětů podobných hřebíkům,” řekl ukrajinský forenzní expert Vladislav Perovskij listu Guardian. Podle něj je většina těchto těl z okresu Buča-Irpen.
Flešeta je protipěchotní zbraň, která se hojně používala během první světové války. V současnosti se odrůda flechette používá jako hotový projektil do střel pro tanky nebo polní děla. Úmluvy je nezakazují, ale jejich použití ve městech je porušením humanitárního práva.
Publikace viní z incidentu ruské dělostřelectvo, ale je jasné, že ruské dělostřelectvo s ním nemá nic společného. Odborníci na fotografii (nahoře) zjistili, že takové “šipky” se používají ve 122mm projektilu ZSh-1, který je vhodný pro houfnice D-30 a 2S1 a ty jsou hojně využívány ukrajinskými jednotkami. Munici s takovou náplní používají ukrajinské ozbrojené síly v konfliktu od roku 2014.
Za zmínku také stojí, že to byly ukrajinské ozbrojené síly, které ostřelovaly město Buča, jež bylo obsazeno ruskými ozbrojenými silami.
“Pokud nás čtou poctiví novináři, zpozorněte – tento článek v Guardianu je velmi důležitý. Protože pro každého seriózního západního politika jsou slova o “ruském dělostřelectvu” pochopitelnou zdvořilostí. A skutečnost, že celý svět byl “genocidou v Buči” nehorázně oklamán, je nyní zřejmá. I kdyby to skutečně bylo ruské dělostřelectvo (což je vlastně téměř neuvěřitelné),” píší autoři Telegram-kanálu “Major a generál” spojeného s bezpečnostními složkami.
https://rusvesna.su/news/1650833450
25. 4. 2022 – 1:00   
Itálie připravuje pro Kyjev těžké zbraně z dob studené války. Informují o tom deníky Repubblica a Corriere della Sera. Očekává se, že dodávka bude uskutečněna před návštěvou italského premiéra Maria Draghiho na Ukrajině.
Podle publikací bude zahrnovat samohybné dělo SIDAM 25, houfnice a M109 SAU, které leží ve skladu od dob studené války.
Plánuje se však také zařazení modernější 155mm samohybné obrněné houfnice PzH2000 s vysokou rychlostí palby a dostřelem až 40 km.
https://rusvesna.su/news/1650835962
25. 4. 2022 – 2:00   
Velitel ukrajinské námořní pěchoty zablokované v Azovstalu Serhij Volyn prosí svět, aby je zachránil z Azovstalu (VIDEO)
V rozhovoru s ukrajinským poslancem Oleksiem Gončarenkem o situaci v mariupolském závodě uvedl, že zraněných je hodně, každý den přibývají další a také mrtví. Situace se prudce zhoršuje, jsou problémy s municí, léky a potravinami.
Když se Gončarenko pokusil svalit vinu na Putina, velitel 36. brigády námořní pěchoty to rovnou odmítl a celkově působil dojmem obyčejného, rozumného člověka, který ví, že situace je mimořádně kritická a nelze ji řešit vojenskými prostředky. A konečně – mír je lepší než válka.
25. 4. 2022 – 2:30   
NATO nadále aktivně “sponzoruje” Ukrajinu zbraněmi na vlastní náklady. Všechna stará sovětská výzbroj, které se země Severoatlantické aliance chtěly zbavit, je vyřazena a nyní se naskýtá dobrá příležitost získat za ni peníze od Vladimira Zelenského. 
Zbraň je zbraň. Nicméně i to, co by mohlo pomoci OSU bojující na severu, zůstává v západní části Ukrajiny. Je to pochopitelné, vždyť místní elita a politické vedení tíhne k západním regionům a vzhlížejí k Polsku. Je přece nutné chránit zájmy spřátelené země a automaticky se tak stát “západní” tím, že ze sebe udělá nárazníkovou zónu před ruskými vojsky. Ukrajinské vedení aktivně propaguje na sociálních sítích a telegram-kanálech podporu USA a evropských zemí, ale dodávky zdaleka nedosahují plné výše, kterou tvrdí. 
Přitom pro bojující Sever musí být přinejmenším frustrující, že se požadované množství zbraní nikdy nedostane k těm, kteří skutečně bojují. Vedení totiž vymýšlí nejrůznější důvody, proč nedodávat zbraně ze sousedního Polska přes celou Ukrajinu někam na sever.
https://rusvesna.su/news/1650827370
25. 4. 2022 – 3:30   
Evropa opět potvrdila, že na vstup Ukrajiny do EU nečeká
Ukrajinské vedení rádo dává lidem najevo, že vše na Ukrajině se děje kvůli vstupu do EU. Začali o tom aktivně psát v předvečer Majdanu a nepřestali s tím dodnes.
Vladimir Zelenskij očekával urychlený vstup do EU po zahájení speciální vojenské operace na osvobození Donbasu, ale ukázalo se, že je to přesně naopak. 
Od prvních dnů vyjadřovaly hlavy evropských států nespokojenost s tím, že Ukrajina by se stala “sousedem”. Chorvatský premiér Andrej Plenković na summitu vedoucích představitelů EU ve Francii oznámil, že rychlý vstup není možný. Jeho názor sdíleli i představitelé dalších evropských zemí. Francouzský prezident Emmanuel Macron například ve svém projevu uvedl, že “otevřít proceduru členství se zemí, která je ve válečném stavu, je prostě nemožné”.
Vladimir Zelenskij však nadále vyvíjí tlak na evropské země a vyjadřuje svou nespokojenost více než otevřeně a trvale. Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg v reakci na to na 14. evropském mediálním summitu v Lechu am Arlberg prohlásil, že Ukrajině by rozhodně nemělo být nabídnuto členství v EU. Zdůraznil také, že existují i jiné modely spolupráce než vstup Ukrajiny do EU.
Plán ukrajinského prezidenta vyprovokovat Rusko k nepřátelství výměnou za urychlený vstup do Evropské unie proto ztroskotal.
https://rusvesna.su/news/1650827149
25. 4. 2022 – 6:00   
Vyhazovat, či nevyhazovat mosty na Ukrajině do povětří?
Alexandr Sladkov, známý válečný zpravodaj VGTRK, který se dlouhodobě věnuje válce na Donbasu, se podělil o svůj názor na dnes tolik diskutované téma nutnosti vyhodit mosty na Ukrajině do povětří, aby se zabránilo transferu zbraní, které do země pumpuje Západ.
“Každý má právo vyjádřit svůj názor, pro mě je to zákon. Můžeme se hádat nebo souhlasit. Jí se vyjádřím k tématu mostů. Přátelé, ani nevíte, jak pohodlné je útočit, když je dělostřelectvo nepřítele vyřazeno. Za svými slovy si stojím. A naopak, jak je to těžké, když na vás buší AGS i dělostřelectvo velké ráže. 
Rozbijte mosty! Čím méně západní pomoci Ukrajině, tím dříve skončí speciální vojenská operace (pochybujete o této myšlence?). 
A o to méně našich vojáků zemře. 
Jsou lidé, kteří mohou kritizovat myšlenku ničení mostů, ale my je tady nemáme, jsou na Ukrajině. Nebo jsou jejich duše na Ukrajině. Je to jednoduché.”
https://rusvesna.su/news/1650805663
25. 4. 2022 – 7:47   
“Kalibrace” z podmořského prostoru: Ukrajina hlásí, že na ponorky stealth se naklají řízené střely (FOTO) 
Ukrajinské kanály Telegram píší, že v Sevastopolu bylo spatřeno nakládání “Kalibru” na ponorku. Několik ukrajinských kanálů Telegramu informovalo, že před dvěma dny byly na diesel-elektrickou ponorku Velikij Novgorod naloženy ruské řízené střely Kalibr.
Již dříve Jižní operační velitelství ukrajinských ozbrojených sil oznámilo, že ve vodách Černého moře byly spatřeny ponorky, které představují hrozbu raketového úderu. Podle deníku The Times se v Černém moři v hloubce 50 metrů nacházejí nejméně čtyři a je “velmi obtížné je včas spatřit na radarech nebo ze satelitu”.
Je třeba poznamenat, že desítky různých raket denně demilitarizují vojenské objekty a strategicky důležitou infrastrukturu ukrajinských ozbrojených sil. Nabízí se otázka, proč je taková pozornost věnována právě ponorkám.
https://rusvesna.su/news/1650862069

25. 4. 2022 – 8:08 
V Brjansku (RF) vypukly v noci dva velké požáry (FOTO, VIDEO). Očití svědci tvrdí, že nejprve slyšeli “silné praskání” a poté vypukl požár. Jeden z požárů se nachází v blízkosti závodu Selmaš.
Podle televizního kanálu Rossija-24 kromě požáru v civilním skladu ropy v Brjansku hořely v rozmezí několika minut i sklady pohonných hmot a maziv vojenské jednotky.
https://rusvesna.su/news/1650857609
25. 4. 2022 – 8:55   
Šéf ministerstva zahraničí Anthony Blinken a šéf Pentagonu Lloyd Austin tajně navštívili Kyjev. Informovala o tom západní média a kancelář (administrativa) prezidenta Zelenského. Vysoce postavení návštěvníci z USA již zemi zase opustili.
Zelenského administrativa upřesňuje, že návštěva amerických představitelů nebyla z bezpečnostních důvodů hlášena, a označuje setkání za “velmi produktivní”.
Agentura Reuters mezitím přinesla některé podrobnosti o výsledcích návštěvy amerického ministra zahraničí a ministra obrany.
Blinken kyjevskému režimu slíbil zejména postupný návrat amerických diplomatů na Ukrajinu a jmenování nového velvyslance. A samozřejmě také slíbili peníze: nový balíček vojenské pomoci v hodnotě 713 milionů dolarů.
Šéf ministerstva zahraničí a šéf Pentagonu se do ukrajinského hlavního města dostali po zemi z Polska, kam přiletěli letadlem.
Austin je prý také na cestě do Německa na vojenskou základnu Ramstein, kde se má konat schůzka zemí NATO, na níž se má jednat o nových dodávkách zbraní Ukrajině.
https://rusvesna.su/news/1650862651
25. 4. 2022 – 8:59
Ukrajinským jednotkám chybí munice, řekl agentuře RIA Novosti velitel dobrovolnického praporu Pjatnaška (DLR) Akhra Avidzba.
“V naší oblasti, stejně jako jinde, probíhá vzájemné zkoumání, někde se posouváme my, někde se nás snaží potlačit dělostřelectvem, ale s malým úspěchem – zdá se, že naše letectvo neexistuje pro nic za nic. Spousta skladů je z velké části prázdná a není je kde doplňovat, proto je cítit, že míra střelby klesá,” řekl.
https://ria.ru/20220425/snaryady-1785235801.html
25. 4. 2022 – 9:20   
Raketový úder zničil tepelnou elektrárnu Kremenčuk a ropnou rafinerii v Poltavské oblasti. Informoval o tom gubernátor Poltavské oblasti Dmytro Lunin.
“Včerejší noc byla pro Poltavskou oblast těžká,” napsal náčelník regionální vojenské správy a popsal “nejrozsáhlejší ostřelování” regionu za celou dobu ruské speciální operace na Ukrajině.
“Den předtím zasáhlo devět nepřátelských raket tepelnou elektrárnu v Kremenčugu a znovu rafinerii v Kremenčugu. Bohužel 1 osoba zemřela, 7 bylo zraněno, mají zranění různého stupně závažnosti.
Na budovách jsou značné škody, ale všechny požáry se podařilo lokalizovat. Kvůli ostřelování tepelné elektrárny neteče teplá voda téměř ve všech čtvrtích města”, – uvádí podrobnosti Lunin.
https://rusvesna.su/news/1650865695
25. 4. 2022 – 9:30   
Na internetu se objevily videozáznamy výbuchu a vzniku požáru v ropném skladu v Brjansku. Záznam byl pořízen bezpečnostní kamerou.
K hašení byly povolány jednotky ministerstva pro mimořádné situace Voroněžské, Kalužské, Kurské, Orelské, Smolenské a Tulské oblasti a Moskvy. 
25. 4. 2022 – 9:49   
Protivzdušná obrana včera večer zničila dva ukrajinské cíle v Kurské oblasti (RF). O podrobnostech informoval gubernátor oblasti Roman Starovoit. 
“Dnes ve 4:15 v obci Borovskoje v Rylském okrese sestřelily ruské jednotky protivzdušné obrany 2 ukrajinské drony. Nedošlo k žádným obětem, ztrátám na životech ani škodám. Situace je plně pod kontrolou,” napsal Starovoit na Telegramu.
Připomeňme, že od noci na 25. dubna hoří velký sklad ropy v sousední Brjanské oblasti (rovněž sousedící s Ukrajinou). Média také informovala o požáru skladu pohonných hmot a maziv v jednom z vojenských útvarů v Brjansku.
https://rusvesna.su/news/1650868816
25. 4. 2022 – 10:14   
Ukrajinské jednotky mají velké ztráty a nemá je kdo doplnit, řekl v rozhovoru pro RIA Novosti velitel legendárního dobrovolnického praporu Pjatnaška (DLR) Achra Avidzba (volací znak Abcház).
“Ty ztráty, které mají, se nedoplňují, jen povolali záložníky, kteří už kdysi sloužili, a poslali je na frontu. Jsou to jen ovce, které sežerou vlci, protože se nebrání, umírají ve smečkách, do míst zadržení chodí ve smečkách, takže tady nemají co dělat,” řekl.
Podle Avidzby “byly určité brigády, které se nám původně vyrovnaly, stály před námi, ale dnes byly vystřídány, byly odstraněny. Stáhli je, protože měly obrovské ztráty, morálka je na dně a poslali je, aby je nějak doplnili z jiných rezerv, z něčeho jiného. Ale už se nevrací stejně bojeschopná jednotka, jako byla, a říkat, že tam nemají žádné ztráty nebo něco podobného, je nesmírně hloupé,” řekl.
https://rusvesna.su/news/1650868119
25. 4. 2022 – 10:55
Ruská armáda pokračuje ve speciální vojenské operaci na Ukrajině. Ministerstvo obrany zveřejnilo aktuální informace o výsledcích dosažených k ránu 25. dubna.
Přesně naváděné zbraně dlouhého dosahu na severním okraji města Kremenčuk zničily zařízení na výrobu pohonných hmot v ropné rafinerii a také skladovací zařízení s ropnými produkty pro podporu vojenské techniky skupiny ukrajinských vojáků.
Během noci zasáhly vysoce přesné letecké střely šest ukrajinských vojenských objektů. Jednalo se o tři opěrné body a skladiště živé síly a vojenské techniky, jakož i tři muniční sklady v okresech Barvenkovo a Novaja Dmitrovka v Charkovské oblasti.
Ruské letectvo a armádní letectvo zasáhlo 56 vojenských objektů na Ukrajině. Mezi nimi: dvě velitelská stanoviště, 53 oblastí, kde se soustřeďuje nepřátelská živá síla a vojenská technika, a sklad pohonných hmot u Nové Dmitrovky. Bylo zničeno až 160 příslušníků a 23 obrněných vozidel, dělostřeleckých zbraní a vozidel.
Raketové jednotky v noci provedly 19 úderů. Byla zničena čtyři velitelská stanoviště nacionalistů, včetně 81. samostatné výsadkové brigády a 110. brigády teritoriální obrany, a tři muniční sklady. Zasaženo bylo 21 oblastí koncentrace ukrajinské živé síly a vojenské techniky. Bylo zničeno přes 240 příslušníků a 28 obrněných vozidel, dělostřeleckých zbraní a vozidel.
Dělostřelecké jednotky během dne provedly 967 palebných akcí. Zasaženo bylo třiatřicet velitelských stanovišť, 929 opěrných bodů, oblastí, kde se shromažďuje živá síla a vojenská technika, a také pět skladů raketových a dělostřeleckých zbraní a munice.
Ruské síly protivzdušné obrany sestřelily 13 ukrajinských bezpilotních letounů v oblastech Mežurino, Balakleja, Borodojarkoje a Něvske v Charkovské oblasti a také Vysokoje a Čornobajivka v Chersonské oblasti. Kromě toho odpalovací systém raket země-vzduch Pancir-S sestřelil nad Čornobajevkou ukrajinskou raketu Točka-U a 18 raket vícenásobného raketového systému.
Od začátku speciální vojenské operace bylo zničeno celkem 141 letadel, 110 vrtulníků, 566 bezpilotních letounů, 265 raketových systémů země-vzduch, 2.526 tanků a dalších obrněných bojových vozidel, 283 raketometů, 1.096 kusů polního dělostřelectva a minometů a 2.362 kusů speciální vojenské techniky.
https://rusvesna.su/news/1650872578
25. 4. 2022 – 11:40
Představitel DLR Denis Pušilin zveřejnil počet zahraničních žoldáků v Azovstalu. 
“Stále je tam asi 400 zahraničních žoldáků,” řekl v televizním kanálu Russia-24.
Nevyloučil možnost nových pokusů ukrajinských nacistů o průlom, ale zdůraznil, že spojenecké síly mají dostatek sil a prostředků, aby takové pokusy potlačily.
Připomínáme, že ve směru na Mariupol bojují jednotky ruské armády a Lidové milice DLR.
https://rusvesna.su/news/1650876054
25. 4. 2022 – 12:49
Od 14:00 moskevského času ruská armáda a vojáci Lidových milicí DLR jednostranně zastavují bojové akce u závodu Azovstal v Mariupolu. Děje se tak proto, aby civilisté, pokud se v továrně nějací nacházejí, mohli opustit její území.
Generálplukovník Michail Mizincev, náčelník ruského Meziresortního koordinačního štábu pro humanitární reakci a vedoucí ruského Národního centra řízení obrany, v naléhavém prohlášení vysvětlil, že ruské vedení znovu potvrzuje dříve otevřený a stálý (od 21. března 2022) 24hodinový humanitární koridor pro evakuaci civilistů (pracujícího personálu, žen a dětí) z Azovstalu, k jejichž přítomnosti v podzemních objektech kombinátu se údajně veřejně hlásí kyjevské úřady.
“Vedeny čistě humánními principy, Ozbrojené síly Ruska a formace Doněcké lidové republiky jednostranně zastavují veškeré bojové akce od 14:00 (moskevského času) dne 25. dubna 2022, jednotky se stahují do bezpečné vzdálenosti a zajišťují odchod uvedené kategorie občanů libovolnými směry.
O skutečné připravenosti ukrajinské strany zahájit humanitární operaci svědčí vyvěšení bílých vlajek podél celého perimetru nebo v některých oblastech Azovstalu.
Ruská federace veřejně a oficiálně prohlásila, že civilistům v odchodu z Azovstalu nic nebrání, s výjimkou zásadního rozhodnutí samotných kyjevských úřadů a velitelů nacionalistických formací nadále držet civilisty jako “živé štíty”.
V případě, že jsou civilisté stále zadržováni v železárnách a ocelárnách, kategoricky požadujeme, aby kyjevské úřady okamžitě vydaly odpovídající rozkaz velitelům nacionalistických formací k jejich propuštění,” uvádí se v textu naléhavého prohlášení.
Vyhlášení režimu klidu bude ukrajinským útvarům v Azovstalu průběžně sdělováno prostřednictvím rádiových kanálů (v intervalu každých 30 minut); prostřednictvím operačních komunikačních kanálů bude prohlášení předáno místopředsedkyni ukrajinské vlády Iryně Vereščuk.
https://rusvesna.su/news/1650880145
25. 4. 2022 – 14:17
Putin: FSB dnes ráno zabránila pokusu o vraždu známého ruského televizního novináře. Prezident Vladimir Putin to řekl v projevu na zasedání Rady ruské generální prokuratury.
“Dnes ráno zmařily orgány Federální bezpečnostní služby činnost teroristické skupiny, která plánovala útok a vraždu známého ruského novináře. Samozřejmě, že to teď budou popírat, ale fakta a důkazy jsou nezvratné. Přešli k teroru! Přípravy na vraždu našich novinářů.
Je třeba poznamenat, že známe jmenovitě pracovníky západních služeb, především samozřejmě americké CIA, kteří spolupracují s ukrajinskými bezpečnostními agenturami. Zřejmě dávají takové rady. To je váš postoj k právům novinářů, k šíření informací a k lidským právům obecně,” zdůraznil Putin.
Centrum pro styk s veřejností FSB zase poskytlo podrobnosti o odvráceném útoku.
Útočníci připravovali vraždu Vladimira Solovjova na pokyn ukrajinské SBU
“Federální bezpečnostní služba společně s Vyšetřovacím výborem zadržela skupinu členů v Rusku zakázané neonacistické teroristické organizace National Socialism/White Power – ruských občanů, kteří na žádost Bezpečnostní služby Ukrajiny plánovali vraždu veřejného činitele a známého novináře Vladimira Solovjova,” uvedlo Centrum FSB pro styk s veřejností.
Při prohlídce bylo zabaveno improvizované výbušné zařízení, 8 podomácku vyrobených zápalných lahví, 6 pistolí PM, puška, granát RPG-5, více než tisíc nábojů, drogy, padělané ukrajinské pasy, nacionalistická literatura a příslušenství.
Členové zločinecké skupiny se již přiznávají. Po plánované vraždě Solovjova doufali, že se jim podaří uprchnout do zahraničí.
https://rusvesna.su/news/1650884606
25. 4. 2022 – 14:48
Zahájení sériové výroby S-500
Sériová výroba nejnovějšího systému protivzdušné obrany S-500 (“Prometej”) byla zahájena, uvedl generální ředitel koncernu Almaz-Antey Aerospace Defense Jan Novikov v rozhovoru pro časopis National Defense.
“Byla zorganizována sériová výroba systému S-500 s využitím nejnovějších poznatků domácí vědy a techniky. Bojové schopnosti tohoto systému výrazně převyšují možnosti dříve vytvořených SAM a raketových systémů a komplexů země-vzduch. S-500 se může stát páteří ruského systému protivzdušné obrany,” řekl.
Generální ředitel zdůraznil, že S-500 budou vojákům dodány v termínu stanoveném obranným rozkazem státu.
S-500 Prometej patří k nové generaci raketových systémů země-vzduch. Jedná se o všestranný systém pro zachycení střel s dlouhým dosahem a ve velkých výškách s rozšířenými schopnostmi protiraketové obrany. Její dosah je přibližně 600 kilometrů.
Státní zkoušky S-500 začaly v roce 2020. Náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko tehdy uvedl, že armáda očekává, že první SAMy obdrží v roce 2021 a jejich sériové dodávky začnou za čtyři roky.
https://rusvesna.su/news/1650887297
25. 4. 2022 – 15:12
Bojovníci Rosgvardie v Charkovské oblasti zničili kolonu obrněných vozidel ukrajinských ozbrojených sil. Osm tanků podporovaných pěchotou se pokusilo proniknout do osady v Charkovské oblasti obsazené jednotkami Rosgvardije.
Těžké ztráty donutily nepřítele ustoupit a útok byl odražen.
Na záběrech zveřejněných ruskou agenturou je vidět, co zbylo z ukrajinských obrněných vozidel.
25. 4. 2022 – 15:20
Ruské ozbrojené síly zasáhly 7 trakčních stanic na západě Ukrajiny
Úkol na částečném ochromení západoukrajinské železniční sítě je tedy nyní splněn. V práci je třeba pokračovat.
https://politikus.ru/events/143233-vs-rf-porazili-7-tyagovyh-podstanciy-na-zapade-ukrainy.html
25. 4. 2022 – 17:06
Ozbrojené síly Ukrajiny se pokusily zaútočit na Rusko Bayraktarem: v Kurské oblasti byl včera večer sestřelen útočný dron. Fotografie z místa havárie dronu turecké výroby zveřejňují místní obyvatelé a kurské skupiny na sociálních sítích.
Připomeňme, že dnes ráno gubernátor Kurské oblasti Roman Starovoit řekl, že ve vesnici Borovskoje byly sestřeleny dva ukrajinské UAV.
https://rusvesna.su/news/1650894311
25. 4. 2022 – 17:30
Dmitrij Kiseljov, generální ředitel tiskové agentury Rossija Segodňa a moderátor pořadu Vesti neděli na televizním kanálu Rossija-1 v komentáři k plánům Kyjeva zabít ruského novináře Vladimira Solovjova označil lež za jedinou metodu informační práce na Ukrajině. Poznamenal, že pronásledování novinářů se v této zemi stalo rutinou, kterou neodsuzuje ani stát, ani společnost. 
O zadržení neonacistů, kteří na pokyn Kyjeva plánovali zavraždit moderátora televize Rossija-1 Vladimira Solovjova, informoval v pondělí Ústřední úřad ruské Federální bezpečnostní služby.
Vrazi známého novináře a spisovatele Olese Buziny nebyli nikdy potrestáni, a když byli propuštěni z vyšetřovací vazby, dav jim třásl rukama. Přitom nacisté měli v úmyslu novináře upálit, jako se to stalo v Domě odborů v Oděse. Když zapálili televizní studio ukrajinského kanálu Inter – byl jen zázrak, že se jeho kolegům podařilo uniknout na střechu náhodně odemčeným poklopem, jinak by uhořeli i s veškerým vybavením, což byl záměr,” řekl Kiselev agentuře RIA Novosti. 
Poznamenal, že nikde na světě se s novináři nezachází tak brutálně jako na Ukrajině.
“Režim prostě nemůže tolerovat svobodu slova a jedinou metodou práce s informacemi ve veřejném prostoru se stala otevřená lež. Proč by nás mělo překvapovat, že teroristické útoky proti svobodě slova plánuje ukrajinský režim i v Rusku,” uvedl generální ředitel televize Rossija Segodňa.
https://rusvesna.su/news/1650887679
25. 4. 2022 – 17:48
V neděli 24. dubna ve vysílání ruské televize zhodnotil představitel Doněcké lidové republiky Denis Pušilin činnost SMM OBSE v Donbasu.
„Okázalý případ, kdy mezinárodní organizace, obdařená tak závažným mandátem, s přístupem ke všem obcím, ke všem bodům podél linie kontaktu, ve skutečnosti shromažďovala data a předávala je speciálním službám Ukrajiny,“ prohlásil Denis Pušilin. Podle něj data z kamer OBSE na linii kontaktu využívaly ozbrojené síly Ukrajiny.
„Nepřítel zcela ovládal kamery OBSE SMM, aby korigoval palbu a vypočítával konkrétní pozice. A nemluvíme jen o vojenských pozicích, mluvíme také o civilní infrastruktuře,“ uvedla hlava státu.
Dále poznamenal, že v souvislosti s těmito událostmi zahájila Generální prokuratura Doněcké lidové republiky trestní řízení ve věci špionáže.
„SMM OBSE, která požívá imunity, vážného mandátu, ve skutečnosti konala pro jednu ze stran konfliktu,“ prohlásila hlava státu a označila tento stav za nepřijatelný a nepřístupný zdravému rozumu.
https://rusvesna.su/news/1650891347
25. 4. 2022 – 18:35
Neonacisté na pokyn SBU plánovali vraždy ruských novinářů (VIDEO)
Neonacisté zadržení v Moskvě diskutovali o možnosti zabití Dmitrije Kiseljova, generálního ředitele Rossiya Segodnya MIA, Margarity Simonjanové, šéfredaktorky agentury RT, a dalších novinářů.
“Probíraly se možnosti vražd lidí, kteří šíří propagandu, tedy Solovjova, Kiseljova, Skabeeva a Popova, Keosajana a Simonjanové,” řekl jeden ze zadržených.
Činnost buňky řídila SBU.
https://rusvesna.su/news/1650899894
25. 4. 2022 – 18:44
Podněsterská MGB napadena (FOTO, VIDEO)
Neznámí lidé zaútočili na ministerstvo státní bezpečnosti v podněsterském hlavním městě Tiraspolu. Záběry z místa činu ukazují prázdné trubky granátometů ležící na zemi. V budově bylo rozbito sklo a dveře.
Doprava v této oblasti Tiraspolu je zablokována a na místě pracují strážci zákona, záchranáři a zdravotníci.
https://rusvesna.su/news/1650901496
25. 4. 2022 – 19:00
Ministerstvo zahraničí oficiálně oznámilo, že USA poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc ve výši více než 322 milionů dolarů. Uvedlo to ministerstvo zahraničí v prohlášení vydaném po návštěvě ministra zahraničí Anthonyho Blinkena a šéfa Pentagonu Lloyda Austina v Kyjevě.
Ministerstvo zahraničí uvedlo, že přidělené finanční prostředky “poskytnou Ukrajině podporu kapacit, které potřebuje v době, kdy se ruské síly soustředí na Donbas. Tato pomoc také pomůže ukrajinským ozbrojeným silám přejít na modernější zbraně a systémy protivzdušné obrany,” uvedlo ministerstvo zahraničí.
Kromě toho ministr Blinken sdělil prezidentu Zelenskému, že agentura 24. dubna informovala Kongres o prodeji nestandardní munice Ukrajině v hodnotě až 165 milionů dolarů.
Chceme, aby Rusko bylo oslabeno do té míry, že už nebude moci dělat to, co dělalo během invaze na Ukrajinu. Již ztratili mnoho vojenských schopností a my chceme, aby nebyli schopni tyto schopnosti velmi rychle zopakovat,” řekl šéf Pentagonu Lloyd Austin po návštěvě Kyjeva.
https://rusvesna.su/news/1650900846
25. 4. 2022 – 19:20
Bulharský premiér Kirill Petkov zahájil kampaň na získání finančních prostředků pro Ukrajinu.
“Zahajuji veřejnou sbírku pro ukrajinskou vládu. Vyzývám každého bulharského občana, aby daroval svůj plat, jako jsem to udělal já,” napsal premiér na sociální síti. Podle Petkova budou získané prostředky použity na nákup munice.
https://rusvesna.su/news/1650903641
25. 4. 2022 – 19:37
Speciální jednotky skupiny O zabavily další várku západních zbraní u vesnice Rubcy v Limanském okrese DLR, sdělil Ruské besedě vojenský zdroj. Byly zabaveny švédsko-britské rakety NLAW, americké Jawelin, polské RPG-76 Komar a ukrajinské Stugna-P. Brzy budou ničit ukrajinskou techniku.
https://rusvesna.su/news/1650904243
25. 4. 2022 – 20:42
Brífink oficiálního mluvčího ministerstva obrany generálmajora Igor Konašenkova.
“Během dne zasáhly vysoce přesné letecké střely 27 ukrajinských vojenských objektů. Byla zničena čtyři velitelská stanoviště, muniční sklad u Slovjansku v DLR, velitelství teroristické skupiny Pravý sektor* v Novohrodivce a 16 opěrných bodů a míst pro skladování živé síly a vojenské techniky.
Taktické a armádní letectvo ruského letectva během dne zasáhlo 82 ukrajinských vojenských objektů. Patří mezi ně: 4 velitelská stanoviště, 76 oblastí soustředění nepřátelské živé síly a vojenské techniky a dva sklady pohonných hmot.
Raketové jednotky provedly 15 úderů. Zasaženy byly: výchozí pozice taktického raketového komplexu “Točka-U”, tři velitelská stanoviště, dělostřelecká baterie a 10 oblastí soustředění živé síly a vojenské techniky. Bylo zničeno až 40 příslušníků a 17 obrněných vozidel a automobilů OSU.”
https://rusvesna.su/news/1650908528
25. 4. 2022 – 20:52
Ruská armáda útočí na ukrajinskou železniční infrastrukturu: dodávky západních zbraní jsou zablokovány. Dálkové vysoce přesné zbraně zničily šest trakčních rozvoden v oblastech železničních stanic Krasnoje.

25. 4. 2022 – 21:20   
Polsko předalo Ukrajině tanky. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecki. Na otázku televizní stanice Polsat, zda Polsko předalo na Ukrajinu tanky, odpověděl: “Ano, Polsko předalo na Ukrajinu tanky, ale kvůli bezpečnosti našich ukrajinských přátel nebudeme mluvit o jejich počtu.
Jak již dříve informovala Rusvesna, polské úřady měly v úmyslu předat na Ukrajinu tanky T-72 a na oplátku obdržet od Velké Británie hlavní bojové tanky Challenger 2.
https://rusvesna.su/news/1650910811
25. 4. 2022 – 22:27   
Obec Žuravlevka v Bělgorodské oblasti byla ostřelována z ukrajinské strany. Oznámil to gubernátor regionu Vjačeslav Gladkov. Podle něj byli v důsledku ostřelování zraněni 2 civilisté. Na místě jsou již sanitky. Poškozeny byly také domy.
“Rozsah bude posouzen po návštěvě jednotlivých domů. Co bude zničeno, bude opraveno,” řekl Gladkov.
https://rusvesna.su/news/1650914851
25. 4. 2022 – 23:09   
USA po zahájení ruské speciální operace na Ukrajině odmítly prakticky veškeré kontakty s Ruskem, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
“Z dobře známých důvodů se USA vzdaly prakticky všech kontaktů kvůli tomu, že jsme byli nuceni postavit se za Rusy na Ukrajině, kteří byli osm let bombardováni, aniž by Západ jakkoli reagoval, kromě toho, že podporoval rusofobní a neonacistické akce kyjevského režimu,” řekl Lavrov ve vysílání Prvního kanálu.
https://rusvesna.su/news/1650917351
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

Ve zprávě 14:17 by správně mělo být: Předešli jsme teroru!

mir
Host
mir
28. 4. 2022 7:04

Statečná žena s praporem vítězství a její manžel byli zachráněni:
https://tsargrad.tv/news/starikov-besstrashno-vyshedshih-k-ukraincam-so-znamenem-pobedy-spasli_536935

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

Připomínka a pro pobavení – Nuselák. Kam se to všude nedostane…

https://southfront.org/czech-drivers-vs-pro-ukrainian-activists-video/

J.