Co se děje na Ukrajině 52

24. 4. 2022 – 1:00
Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin ohodnotil zprávu o úspěšném zkušebním startu mezikontinentální rakety Sarmat a nepříliš adekvátní reakci západních médií na tuto událost.
„Washington Post, New York Times, CNN, Fox News, Radio Liberty* a všechna další přední americká média napsaly, že je vůbec nezajímá skutečnost, že Rusko úspěšně otestovalo mezikontinentální raketu Sarmat.
Ani jaderného „Sarmata“ americká média nezajímají – píší něco?, o čem píší? nebo nepíší vůbec? Jeho zajímají pouze souřadnice nepřítele,“ napsal Rogozin na Telegramu.
https://rusvesna.su/news/1650696736
24. 4. 2022 – 17:39
Zaručený zásah cíle: velitel strategických raketových sil o nové raketě Sarmat
Nejnovější ruská mezikontinentální balistická raketa Sarmat může nést několik hypersonických hlavic Avangard. Oznámil to Sergej Karakajev, velitel Raketových vojsk strategického určení.
První start ICBM Sarmat v rámci státního testovacího programu z odpalovacího sila na kosmodromu Pleseck se uskutečnil 20. dubna. Ministerstvo obrany uvedlo, že projektové charakteristiky ve všech fázích letu byly potvrzeny a že cvičné jednotky dorazily do cílové oblasti zkušebního polygonu Kura na Kamčatce.
“Pokud jde o Sarmat, jde o jiný raketový systém. Je založen na nosiči, který je mnohem výkonnější než nosič Avangardu. A byl vytvořen i pro bojovou techniku Avangardu s ohledem na to, že jejich počet na tomto komplexu může být větší,” řekl Karakajev v televizním kanálu Rossija 1. 
Podle něj se s příchodem Avangardu otevírá nová éra, éra hypersonických zbraní. Velitel strategických raketových sil poznamenal, že kromě Ruska dnes žádná jiná země na světě nemá takové jednotky v bojové službě.
Po dokončení testů bude raketový systém Sarmat uveden do provozu a nahradí rakety Vojevoda. V raketové formaci Užur v Krasnojarském kraji již probíhá výcvik. Sarmat má širší škálu bojového vybavení jak z hlediska počtu bojových hlavic, tak jejich typů: může nést klouzavé hypersonické střely.
Podle ministerstva je nový systém schopen zasahovat cíle na velké vzdálenosti s využitím různých letových drah a zaručeně překoná všechny stávající i budoucí systémy protiraketové obrany.
Nosič, který je nejvýkonnější na světě a má nejdelší dosah zasažení cíle, by měl výrazně posílit bojovou sílu ruských strategických jaderných sil.
https://rusvesna.su/news/1650811175
24. 4. 2022 – 1:30
Pentagon vydírá Indii, aby ukončila obranné programy s Ruskem
Spojené státy požadují, aby Indie a další země opustily společné obranné aktivity s Ruskem, řekl mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby podle Times of India.
“Dali jsme Indii a dalším zemím jasně najevo, že nechceme, aby se při svých obranných potřebách spoléhaly na Rusko,” řekl. Kirby zároveň poznamenal, že spolupráci s Indií ve vojenské sféře naopak oceňují Spojené státy.
„A jak se před týdnem ukázalo, hledáme způsoby, jak takový vývoj dále zlepšit. Bude to pokračovat, protože na tom záleží, na tom záleží,“ uzavřel.
Indie je největším obranným partnerem Ruska. Podle ruského velvyslance v Indii Denise Alipova celkové portfolio indických obranných zakázek přesahuje 14 miliard dolarů (asi čtvrtina všech ruských prodejů zbraní do zahraničí).
V prosinci Rusko a Indie podepsaly dohodu o programu vojensko-technické spolupráce do roku 2031. Jeho projednání se uskutečnilo v rámci rusko-indického summitu v Dillí, kterého se zúčastnili indický premiér Narendra Modi a ruský prezident Vladimir Putin. Strany zároveň podepsaly smlouvu za 590 milionů dolarů, podle které se budou v Indii vyrábět útočné pušky AK-203.
V březnu Washington oznámil, že americká administrativa zkoumá možnost uvalení sankcí proti Indii v souladu se zákonem CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act).
Zákon z roku 2017 stanoví uvalení opatření proti jednotlivcům mimo USA, kteří spolupracují se zakázanými ruskými sektory, projekty a jednotlivci. Poté Indie 17. dubna plán nákupu 48 vojenských transportních vrtulníků Mi-17V5 z Ruska odložila. Jak upřesnily zdroje agentury ANI a portálu India Today, rozhodnutí nevzniklo na nátlak Washingtonu, bylo učiněno dávno před jeho začátkem – v rámci podpory národního programu Make in India přijatého premiérem Narendrou Modim.
https://rusvesna.su/news/1650707882
24. 4. 2022 – 2:00
Západ přechází ve vztazích s Ruskem k „nucenému realismu“
Ruský senátor, předseda komise Rady federace pro informační politiku Alexej Puškov uvedl, že západní země směřují k „nucené realismu“ a již vážně neuvažují o možnosti úplného embarga na dovoz ruských energetických zdrojů.
„Země EU se bez ruského plynu prostě neobejdou a hrozba embarga se nestala účinnou pákou tlaku na pozici Ruska. To je to, co ve skutečnosti uznávají v Berlíně a Paříži.
Pokusy donutit země EU, aby odmítly dodávky z Ruska, hlavní státy Evropy odmítly. Tento přístup lze nazvat „nuceným realismem“.
Zdá se, že Bidenova administrativa tedy svůj přístup k uvalení embarga na dovoz ruské ropy a plynu do Evropy přehodnocuje. Americká ministryně financí Jennette Yellenová podle The Hill uvedla, že totální embargo na dovoz ruských energií ruské ekonomice příliš neuškodí, ale tvrdě zasáhne Evropu, kde by došlo k obrovskému nárůstu cen energií. Další příklad vynuceného realismu v postupech zemí západní aliance,“ napsal Puškov na Telegramu.
https://rusvesna.su/news/1650711015
24. 4. 2022 – 2:30
Od zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině se postavení Volodymyra Zelenského výrazně změnilo jak v zemi, tak mimo ni. Získal mimořádnou (a pro ukrajinského prezidenta neslýchanou) popularitu a následně i moc, a to vůbec ne díky svým ústavním pravomocem a váze země.
Zdá se, že Zelenskému tato nová role docela sedla a hraje ji s nadšením. Malé video, které natočil (a které bylo z oficiálních stránek okamžitě smazáno, ale rychle se stalo virálním na síti), jasně ukazuje, jak si libuje ve svém postavení a zjevně hodlá dosáhnout velkých věcí (všechno vyhrát).
Vnitropolitický aspekt
Zelenskij si jako vrchní velitel okamžitě získal obrovskou oblibu. Podle výzkumu sociologické skupiny “Rating” provedeného ve dnech 11. – 18. února mu do jisté míry důvěřovalo 41 % respondentů, podle výzkumu zveřejněného 1. března jeho kroky podpořilo již 93 % dotázaných.
Později se průzkumy o postojích k prezidentovi nekonaly, ale nepřímo lze podporu prezidenta vyčíst z údajů průzkumu o tom, zda se věci v zemi ubírají správným směrem. Před zahájením operace se 25 % respondentů domnívalo, že směr je správný (18 % plně důvěřovalo prezidentovi), podle průzkumu z 30. – 31. března to bylo 73 % (lze předpokládat, že počet těch, kteří plně důvěřovali prezidentovi, přesáhl 50 %).
Bylo by asi chybné vyvozovat, že voličům chyběla k úplné spokojenosti jen velká válka, ale faktem zůstává, že pokud před operací byl Zelenskyj jen lídrem ratingu, který ve druhém kole snadno porazil jakéhokoli konkurenta, nyní na Ukrajině nemá konkurenci…
Zelensky a jeho úřad však neusínají na vavřínech, ale aktivně pracují na dalším vyčištění politického pole.
Za prvé, nespokojení příslušníci regionální elity se stali manažery územní obrany, pevně spjatými s vojensko-administrativní vertikálou, a stali se tak spoluviníky zločinů vládnoucího režimu.
Za druhé, Zelenskij postavil oligarchy na jejich místo a stal se jedinou osobou, která chrání jejich majetek a superzisky. Vliv oligarchů na centrální úrovni se tak výrazně snížil. Zohledněna byla i chyba z roku 2014, kdy byla část mocenské složky de facto předána Kolomojskému, s nímž se pak museli o moc dělit. Nyní už nic takového neexistuje – dobrobati byli začleněni do obranného systému.
Za třetí, Zelenskij se chopil příležitosti vyčistit politický prostor. Šéf PLFP Viktor Medvedčuk byl zatčen. Je pod ochranou amerického velvyslanectví, ale je válečné období.
Zahraničněpolitický aspekt
Ještě včera byl Zelenskyj prezidentem poměrně velké, ale politicky nepříliš významné země. Nyní stojí v čele “odrážení ruské agrese”. V tomto postavení ho podporuje celá obrovská západní propagandistická mašinérie. Navíc je mu skutečně hodně odpuštěno.
Stačí si vzpomenout, jak Zelenskij a jeho okolí zachází s nejmocnějším evropským státem – Německem. Nejenže je velvyslanec Melnyk k Němcům neustále hrubý, ale hrubý byl i sám Zelenskyj, když odmítl v Kyjevě přijmout spolkového prezidenta Steinmeiera.
Vypukl obrovský diplomatický skandál, představitelé OP museli vysvětlovat, že nechtěli urazit Němce obecně ani Steinmeiera konkrétně, ale… Nakonec Německo nejenže umožňuje Ukrajině dodávat zbraně z Pobaltí, ale také dodává vše, co může. A předpokládá se, že bude dodávat ještě více. Zelensky je tedy vítězem.
Vůdcem “civilizovaného světa” je nyní obecně Vladimir Zelenskij, který si může dovolit mnoho věcí.
Odpouští se mu zahraničněpolitické hulvátství, odpouštějí se mu represe proti jeho odpůrcům (i když ty mu byly odpuštěny ještě před operací – nejde o válku, ale o to, že po “Bidenově kroku” je směšné vznášet tvrzení o “nedostatečné demokracii”), odpouštějí se mu i zjevné válečné zločiny…
A pochopitelně se mu dostává velkých darů – nikdy předtím nebyla Ukrajina tak napumpována penězi a zbraněmi. Je pravda, že to všechno není určeno k rozvoji Ukrajiny, ale k jejímu zničení. Ani investice do ukrajinského vojenského průmyslu v předchozích letech však nebyly malé. Ukrajinská armáda má každopádně zbraní dost.
Vyhlídky “světového lídra”.
Pokud jde o ukrajinskou vnitřní politiku, existují dva scénáře:
Varianta 1: Jak předpovídá prezidentská kancelář, každá nová porážka na frontě pomůže sjednotit národ kolem prezidenta. Díky tomu bude moci Zelenskij konečně zlikvidovat nejen své odpůrce, ale i rivaly a vybudovat plnohodnotný nacistický režim s černými skládkami a koncentračními tábory (a možná i šibenicemi – už se to blíží).
Varianta 2: Vojenské porážky a ekonomické problémy povedou Ukrajince k přesvědčení, že se věci nevyvíjejí dobře. Elity si uvědomí, že Zelenskij je přivede na pokraj sil, a pokusí se ho odstranit – buď přímým pučem, nebo mu podstrčí otrávený kokain.
Ze zahraničněpolitického hlediska je zřejmé, že Západ nepotřebuje Zelenského jako takového, ale jako nástroj k vedení války proti Rusku rukama jiných. “Vůdcem civilizačního světa” zůstává jen do té doby, dokud vede válku.
V budoucnu bude potřebný pouze jako oběť “ruské agrese”. Pokud však budou ekonomické problémy Západu kvůli sankcím příliš velké, může ho Západ sám odstranit ve jménu částečného usmíření s Ruskem.
O Zelenského budoucnosti se obecně rozhoduje v Kremlu. Zatím Rusko se Zelenským jedná. Zdá se však, že nespolupracuje. Oficiálně Rusko nemá v úmyslu změnit moc na Ukrajině. Je však docela možné, že přes všechny dobré úmysly nebude mít na výběr.
https://rusvesna.su/news/1650719547
24. 4. 2022 – 03:00
Složitá humanitární situace na nově osvobozených územích Doněcké lidové republiky vyžaduje naléhavé řešení, aby si obyvatelé zachovali své živobytí. Vyplývá to ze shrnutí velitelství územní obrany DLR za večer 23. dubna.
Orgány DLR pokračují v provádění prioritních opatření zaměřených na obnovu sociální a humanitární oblasti. Byla spuštěna základnová stanice v Privolnoje, obnoveny optické komunikační linky rozhlasového a televizního vysílacího střediska v Mariupolu a opraveno zjištěné poškození optické komunikační linky Manguš-Mariupol.
Kromě toho zaměstnanci REC opravili vedení vysokého napětí – obnoveno 1.040 metrů vedení.
Důchody a sociální dávky byly vyplaceny v 11 sídlech.
Zaměstnanci Ministerstva zdravotnictví DLR nadále přijímají občany na osvobozených územích. Více než 1.440 pacientů obdrželo kvalifikovanou lékařskou pomoc.
Záchranáři EMERCOMu prohlédli více než 8 hektarů osvobozeného území a zneutralizovli 819 výbušných předmětů. V Mariupolu byla obyvatelstvu rozdána humanitární pomoc v podobě 10.827 balíčků.
Do Bahčeviku a Zacharovky bylo dodáno 24 lahví kapalného plynu a do Sartany 36 lahví.
V Mariupolu bylo dodáno a distribuováno 54 tun vody. Na osvobozených územích bylo vyrobeno více než 5 tun chleba.
V Mariupolu, Blagodatně a Vladimirovce byl zorganizován pojízdný obchod.
Okresní správy nadále přijímají informace o problémech a potřebách obyvatelstva v osvobozených osadách.
Ministerstvo vnitra a vojenské velitelství DLR kontrolují pasový režim a zajišťují veřejný pořádek ve všech osvobozených osadách.
Žádáme obyvatele DLR, aby věnovali zvýšenou pozornost podezřelým osobám v obydlených oblastech:
– obyvatelům prázdných nemovitostí;
– těm, kteří se v místě nevyznají;
– těm, kdo se vyhýbají rozhovorům s místními obyvateli;
– těm, jejichž řeč nebo barva hlasu nejsou typické pro danou oblast;
– cestují v malých skupinách v noci;
– nosí oblečení, které je viditelně nevhodné nebo má výrazně špatnou velikost;
– žádají místní obyvatele o nezvyklé (název místa bydliště, půjčení telefonu k telefonování, zaplacení zboží v cizí měně atd.).
https://rusvesna.su/news/1650747254
24. 4. 2022 – 03:30
Jak probíhá vojenská operace na Ukrajině?
Naším partnerem je vojenský analytik, doktor vojenských věd, člen korespondent Ruské akademie raketových a dělostřeleckých věd Konstantin Sivkov.
— Konstantine Valentinoviči, lze říci, že hlavní úkoly speciální operace a vlastně i vojenská konfrontace se Západem – demilitarizace a denacifikace Ukrajiny (a nejen Donbasu) – se daří plnit?
— Dá se říci zcela jasně: v současnosti se úkoly plní úspěšně. Oproti původnímu plánu došlo k určitému zpoždění, ale to není kritické. Zpoždění je způsobeno tím, že se počítalo s tím, že odpor Ozbrojených sil Ukrajiny bude méně prudký. Předpokládalo se, že alespoň velká část důstojníků a vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny bude dodržovat příčetnější pozici.
— Bude mít Rusko dostatečnou vojenskou sílu (lidský potenciál, zbraně, palivo) a také soudržnost přední a zadní části, aby zvítězilo?
— Věřím, že zbraně a síly naší armády budou samozřejmě stačit k plnění úkolů přidělených operaci. Navíc v tuto chvíli ruské ozbrojené síly vedou bojové operace efektivně.
O výsledku speciální operace se ale podle mě nerozhoduje na bojištích, armáda nezklame. O tom se rozhoduje v Moskvě. Jak osobně pozoruji, bylo odhaleno mnoho akcí, které jsou vesměs v zájmu Západu a banderovské Ukrajiny, a nikoli našich vojáků a ukrajinského lidu, kteří trpěli. Řekl bych, že to narušuje normální průběh operace a projevuje se to v různých věcech.
Zaprvé se to projevilo vyhověním požadavkům na otevření humanitárních koridorů, i když se ukázalo, že to byl jen trik kyjevských úřadů, aby v klidu vyřešily své problémy.
Za druhé to bylo vyjádřeno v rozhodnutí stáhnout jednotky z řady osad osvobozených našimi jednotkami, ačkoli, jak se mi zdá, nebylo potřeba. Zejména se tak stalo po jednání s Ukrajinci v Istanbulu. Nebo zde je rozhodnutí přijaté západními kupujícími platit za náš plyn v rublech. Na první pohled dobrý. Ale to se ve skutečnosti neliší od placení měnou dolary nebo eury. Ano, měna nepřichází přímo přes Gazprombank, ale měna je pro nás nyní jen odpad. Kvůli sankcím si za to nemůžeme koupit nic potřebného.
Podle mého názoru by bylo správnější požadovat neplacení zbytečnou měnou, ale konkrétními materiálními hodnotami – stroje, zařízení, podniky, robotické komplexy. To je životně důležité. Pokud by se nám na základě dohod takové cennosti prodávaly za rubly, bylo by to normální.
Opakuji, o všem se rozhodne v Moskvě.
Jmenování armádního generála, hrdiny Ruska Alexandra Dvornikova, aby velel našim jednotkám účastnícím se operace, nás nakopává k optimismu. To znamená, že kurz se bere pro jeho úspěšné dokončení. I přes místní úspěchy si myslím, že „pátá kolona“ nebude mít sílu ovlivnit konečný výsledek operace.
— Řekni nám něco o Dvornikovovi.
— Alexander Vladimirovič je skutečný bojový generál, zejména úspěšně velel jednotkám v Sýrii. Z velké části jeho zásluhou došlo v této arabské zemi k obratu v konfrontaci s destabilizujícími silami. Byl velitelem Jižního vojenského okruhu, nyní byl jmenován velitelem našich jednotek zapojených do speciální operace.
— Je reálné, že se NATO, Spojené státy, které v zemi prožívají těžké časy, rozhodnou vstoupit do války s použitím všech druhů zbraní?
— Určitě ne. Každý chápe, že taková válka by byla pro NATO a Spojené státy sebevražedná. Vědí, jaké zbraně máme. V předchozím rozhovoru jsem mluvil o některých typech („LG“, č. 3, 2022). To vše donutí členy NATO desetkrát přemýšlet, než se rozhodnou pro dobrodružství. Zatím očekávají, že prodlouží konflikt dodávkou zbraní kyjevským úřadům a také se spoléhají na svobodné nebo nevědomé zástupce „páté kolony“, o které jsme mluvili.
https://rusvesna.su/news/1650720939
24. 4. 2022 – 04:30
Dodávkou zbraní do Kyjeva se Německo a další členové NATO stali stranou konfliktu a Ukrajina se stala centrem konfrontace mezi aliancí a Ruskem.
Německé osobnosti veřejného života napsaly otevřený dopis německému kancléři Olafovi Scholzovi s výzvou k zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu. Autoři výzvy se domnívají, že vyzbrojení Kyjeva členy NATO prodlužuje boje a odkládá vyhlídky na diplomatické urovnání. Text dopisu zveřejnil list Berliner Zeitung.
Autoři dopisu varují před nekontrolovanou eskalací na Ukrajině, která může mít pro svět nepředvídatelné důsledky, a také nabádají k tomu, aby se čelilo prodlužování bojů a krveprolití kvůli dodávkám zbraní do Kyjeva ze strany západních zemí.
Podle jejich názoru se Německo a další členové NATO dodávkami zbraní vlastně stali stranou konfliktu a Ukrajina se kvůli bezpečnosti v Evropě ocitla v centru konfrontace mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem.
Autoři výzvy srovnávají míru vojenské eskalace s dobami první světové války a vyzývají německého kancléře, aby zastavil to, co se děje, protože hrozí „nová velká válka“, tentokrát však „s jadernými zbraněmi, širokým ničením a koncem lidské civilizace.”
„Vyzýváme proto německou vládu, země EU a NATO, aby zastavily dodávky zbraní ukrajinským vojákům a požadovaly po vládě v Kyjevě, aby se nebránila vyjednávání o příměří a politickém urovnání,“ stojí v textu zprávy.
Dále se v ní uvádí, že dohoda „o uznání Krymu“ a „referenda o budoucím statutu republik Donbasu“ poskytují reálnou šanci situaci vyřešit.
Diskuse o stažení ruských jednotek z Ukrajiny by navíc měla být podpořena návrhy zemí NATO zohledňujícími zájmy Ruska a jeho sousedních zemí v oblasti bezpečnosti, uvádí výzva.
Mezi signatáři dopisu jsou bývalá místopředsedkyně Bundestagu Antje Vollmer, exposlanci německého parlamentu Norman Paech a Lucrezia Jochimsen, bývalý náměstek generálního tajemníka OSN Hans-Christoph von Sponeck a novinářka Daniela Dan, známá např. svou kritikou znovusjednocení Německa. Celkem se pod dopis podepsalo 18 lidí.
Na pozadí ruské speciální operace oznámily západní země včetně Německa zvýšení vojenské podpory pro Kyjev. Berlín do 24. února odmítal dodávat zbraně Ukrajině, ale později změnil názor.
Na konci března agentura DPA napsala, že Německo poslalo na Ukrajinu 1.500 přenosných protiletadlových raketových systémů Strela, 100 kulometů MG3 a několik milionů nábojů do ručních zbraní. Německý kancléř Olaf Scholz v polovině dubna oznámil, že německé ozbrojené síly vyčerpaly limit na dodávky zbraní na Ukrajinu ze svých záloh.
Rusko opakovaně kritizovalo západní země za jejich vojenskou podporu Kyjevu. Ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval, že objevené zásilky se zahraničními zbraněmi se stanou cílem ruských vojáků. Ruské ministerstvo obrany v polovině dubna oznámilo zničení skladu u Lvova, kde se podle ministerstva nacházely velké zásilky amerických a evropských zbraní.
https://rusvesna.su/news/1650724059
24. 4. 2022 – 5:00
Sergej Markov o vstupu Finska do NATO:
„Finský parlament hlasoval pro vstup do NATO. Je to špatné? Je to špatně, ale i irelevantní. To znovu ukazuje nepřátelství NATO vůči Rusku. Své nepřátelství projevili asi 10 tisíckrát. A tady je to znova. Ano, už víme.
Finsko již není neutrální zemí. Finsko je již dlouho neformálním členem NATO. A aktivně se účastní hybridní války NATO proti Rusku.
Takže je to jako jít na matriční úřad po 10 letech civilního sňatku a oficiálně se zaregistrovat. Pro matku nevěsty je to pravděpodobně důležité.“
https://rusvesna.su/news/1650718892
24. 4. 2022 – 10:00
Evropa se stále více obrací k Ukrajině zády
Kyjev vkládá velké naděje do návrhů řady východoevropských států udělit Ukrajině status kandidáta na členství v Evropské unii ve velmi blízké budoucnosti. Ne všichni v EU však s tímto pohledem souhlasí. Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg učinil pozoruhodné prohlášení, když řekl, že nepovažuje za nutné nabízet Ukrajině členství v Evropské unii. Poznamenal, že Ukrajina by rozhodně v červnu neměla získat status kandidáta, jak o tom sní prezident Zelenskij a snaží se tím Ukrajince uklidnit. Státy západního Balkánu už ke kandidatuře ušly mnohem delší cestu.
Šéf rakouského ministerstva zahraničí se navíc vyslovil pro hledání jiné cesty pro Ukrajinu, než je plné členství. Jako možné varianty spolupráce navrhuje zvážit vstup do Společné hospodářské zóny Evropské unie nebo vše ponechat tak, jak je: tedy jednoduše zachovat současnou úroveň asociační dohody.
https://rusvesna.su/news/1650782885
24. 4. 2022 – 10:46
„Země jde do pekla“ – Trump kritizoval Bidena, který vítal prázdnotu (VIDEO)
Zmatek současného amerického prezidenta Joea Bidena zničí zemi a přivede ji do pekla, prohlásila bývalá hlava státu Donald Trump. Exprezident Spojených států na shromáždění příznivců v okrese Delaware kritizoval úřadujícího vůdce USA, který se v poslední době již dvakrát pokusil potřást rukou vzduchem na veřejných akcích. Naposledy se Biden ztrapnil nedávno v Seattlu, předtím – ve státě Severní Karolína.
„Faktem je, že volby byly podvodné, ukradené. A nyní je naše země ničena. Země je zničena, země jde do pekla. Nikdy tu nic takového nebylo,“ řekl Trump.
Joe Biden “absolutně nechápe, co se sakra děje,” řekl bývalý americký prezident.
https://rusvesna.su/news/1650786408
24. 4. 2022, 11:32
Bulharsko s rozhodnutím o dodávkách zbraní Ukrajině nespěchá kvůli neshodám v této otázce ve vládnoucí koalici, uvádí Bloomberg.
Vládnoucí koalice v bulharském parlamentu se skládá ze čtyř stran. Jde o příznivce premiéra Kirila Petkova ze strany „Pokračovat ve změnách“, Bulharské socialistické strany, „Demokratického Bulharska“ a „Existuje takový lid“.
Proruští socialisté opakovaně varovali, že koalici opustí, pokud Sofie schválí dodávky zbraní do Kyjeva. Podobně se vyjádřili i zástupci středopravých demokratů, dodává agentura.
Spory v bulharském parlamentu se v této otázce protáhly. Očekává se, že poslanci vládní koalice budou o této otázce diskutovat v parlamentu příští týden.
https://radiosputnik.ria.ru/20220424/oruzhie-1785151762.htm
AKTUALIZOVÁNO
Bulharsko jako člen NATO oficiálně odmítlo dodávat Ukrajině zbraně, a to navzdory rostoucímu tlaku ze strany evropských zemí. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Dodávky zbraní vyvolaly v Sofii kontroverzi mezi členy vlády, a proto se vládnoucí koalice rozhodla dodávky odmítnout. 
Bulharsko, přestože je známým výrobcem pušek kalašnikov a munice, dosud dodávalo Ukrajině pouze přilby a neprůstřelné vesty.
https://rusvesna.su/news/1650795836
24. 4. 2022, 11:43
Švýcarsko vetovalo žádosti německých úřadů o reexport munice používané v německých bojových vozidlech pěchoty typu Marder (IFV) na Ukrajinu, uvedl v neděli švýcarský list SonntagsZeitung.
Podle listu se munice vyrobená ve Švýcarsku používá pro bojová vozidla pěchoty typu Marder, ale Konfederace omezuje jejich reexport do oblastí konfliktů. Mluvčí švýcarského státního sekretariátu pro hospodářské záležitosti deníku řekl, že Německo zaslalo už dvě žádosti o převoz munice na Ukrajinu.
“Obě německé žádosti byly zodpovězeny záporně s odkazem na švýcarskou neutralitu a povinná kritéria pro odmítnutí podle zákona o válečných materiálech,” uvedl mluvčí.
Již dříve publikace Welt uvedla, že německý obranný koncern Rheinmetall, který vyrábí bojová vozidla pěchoty typu Marder, zaslal německé vládě oficiální žádost o schválení prodeje 100 kusů této vojenské techniky Ukrajině. Předtím šéf koncernu Armin Papperger listu Handelsblatt řekl, že Rheinmetall vyjádřil připravenost dodat Kyjevu až 50 tanků Leopard 1 a také až 60 bojových vozidel pěchoty typu Marder.
Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová již dříve agentuře RIA Novosti potvrdila, že ruská strana poslala nótu všem zemím včetně Spojených států kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu. Obsah poznámky neupřesnila.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že jakýkoli náklad, který obsahuje zbraně pro Ukrajinu, se stane pro Rusko legitimním cílem. Ministerstvo zahraničí Ruské federace uvedlo, že země NATO si dodávkami zbraní na Ukrajinu „zahrávají s ohněm“. Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Pěskov poznamenal, že pumpování Ukrajiny zbraněmi ze Západu nepřispívá k úspěchu rusko-ukrajinských jednání a bude mít negativní efekt.
https://ria.ru/20220424/ukraina-1785157683.html
24. 4. 2022 – 12:20
Zraněného důstojníka Ozbrojených sil Ukrajiny jeho vojáci opustili, ale ruská armáda mu zachránila život.
Sám svůj příběh vyprávěl novinářům.
“Volal jsem, aby mě odnesli. Ale ti, co byli poblíž, ti prostě utekli a hotovo. A zůstal jsem sám. V určitém okamžiku jsem ztratil vědomí, a když jsem se probral, nějaký chlap mě stahoval nohu škrtidlem. Řekl mi, abych vydržel a také odběhl. Pak jsem se skoro tři dny plazil podél místa výsadku. Ve středu odpoledne mě našla ruská armáda,“ říká důstojník.
Z posledních sil na ně zavolal. Všimli si a zastavili.
„Přišli, zkontrolovali, že pode mnou nejsou žádné granáty, nic, že ​​nejsem zaminovaný, a pak mě vytáhli. Naložili mě a dovezli na nějaké místo – tam mi poskytli lékařskou pomoc,“ pokračuje.
Poté byli zranění transportováni do zdravotnického zařízení, kde pokračovali v poskytování lékařské pomoci a následující den byli převezeni vrtulníkem do nemocnice.
Ukrajinský voják děkuje lékařům, jejichž přístup ho naprosto ohromil, stejně jako ho překvapila rychlost a profesionalita poskytnuté pomoci.
“Děkuji moc doktorům. Abych byl upřímný, byl jsem si jistý, že se mi budou posmívat, bít mě. Ale něco takového jsem vůbec nečekal,“ říká důstojník.
https://rusvesna.su/news/1650791555
24. 4. 2022 – 12:40
Brífing ruského ministerstva obrany 24. dubna ráno
U Dněpropetrovska byla zničena továrna na střelný prach, přes noc byly zlikvidovány stovky nacistů a objektů. 
Speciální operace pro demilitarizaci a denacifikaci na Ukrajině pokračuje. 
– Vysoce přesné pozemní rakety v oblasti Pavlograd (Dněpropetrovská oblast) zničily obchody podniku na výrobu výbušnin a střelného prachu pro ukrajinské ozbrojené síly.
– Vysoce přesné vzdušné střely ruských leteckých sil zasáhly 9 vojenských objektů na Ukrajině: včetně jednoho velitelského stanoviště brigády ozbrojených sil, 4 pevností a míst soustředění živé síly a vojenské techniky, jakož i 4 skladů raketových a dělostřeleckých zbraní v okresech Barvenkovo, Novaja Dmitrovka a Ivanovka v Charkovské oblasti.
– Operačně-taktické a armádní letectvo ruských leteckých sil zasáhlo 26 vojenských objektů Ukrajiny. Mezi nimi bylo zničeno velitelské a pozorovací stanoviště praporu a také 25 oblastí koncentrace živé síly a ukrajinské vojenské techniky. Bylo zničeno až 150 nacionalistů a až 40 obrněných vozidel a vozidel.
– Raketové jednotky a dělostřelectvo dokončily v noci 423 palebných misí. V důsledku úderů bylo zasaženo 26 velitelských stanovišť, 367 pevností a oblastí akumulace živé síly a vojenské techniky a také 25 postavení dělostřeleckých baterií. V oblastech Gusarovka a Velikaja Kamiševacha byly zničeny 4 sklady raketových dělostřeleckých zbraní a munice.
– Ruské systémy protivzdušné obrany v oblastech osad Barvinok, Vasiljevka, Krasnogorovka, Kremennaja, Nový Pervomajsk, Poltavka, Tomarino, Fedorovka, Jasinovataja zničily 10 ukrajinských UAV.
Celkem 141 letadel, 110 vrtulníků, 551 bezpilotních prostředků, 264 protiletadlových raketových systémů, 2.496 tanků a jiných obrněných bojových vozidel, 282 vícenásobných raketometů, 1.093 polních děl a minometů a také 2.343 speciálních vojenských vozidel.
https://rusvesna.su/news/1650789587
24. 4. 2022 – 13:00
Ruská armáda prolomila obranu Ozbrojených sil Ukrajiny v Charkovské oblasti a vstoupila do okupované části DLR (VIDEO) Osvobozovací postup vojsk pokračuje. První severní osady DLR byly osvobozeny.
https://rusvesna.su/news/1650793959
24. 4. 2022 – 13:19 
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že Poláci, Litevci a Lotyši stojí podél běloruských hranic a žádají o průjezd, aby si mohli koupit pohanku a sůl.
“Podívejte se, co se děje se sousední Litvou a Lotyšskem i s Poláky. O Ukrajině v tomto případě ani nemluvím. Byli tak šťastní, veselí. Žili ve “svobodném světě”, měli všechno. A kde jsou dnes? Stojí u hranic a prosí, abychom je pustili do Běloruska. Alespoň na nákup pohankové krupice. Žádají nás o sůl,” informuje Sputnik Bělorusko.
Podle Lukašenka “jako ušlechtilí lidé otevíráme tuto hranici, a to zejména v předvečer náboženských svátků: přijďte, váš lid je zde.
https://ria.ru/20220424/lukashenko-1785166278.html
24. 4. 2022 14:12 
Velká Británie dodá Ukrajině 20 samohybných dělostřeleckých systémů AS-90 ráže 155 mm a desítky tisíc nábojů, informoval deník Express s odvoláním na své zdroje.
Britský premiér Boris Johnson minulý týden uvedl, že Británie dodá Ukrajině dělostřelectvo.
“Včera večer zdroje potvrdily, že Spojené království tento týden dodá do Polska 45.000 vysoce explozivních nábojů a samohybné houfnice AS-90,” napsala publikace. Express upřesňuje, že se jedná o převod 20 samohybných houfnic AS-90 do Kyjeva. Uvádí se, že ukrajinská armáda nejprve dostane instrukce k obsluze zařízení v Polsku a poté bude odesláno na Ukrajinu.
https://ria.ru/20220424/ukraina-1785170561.html
24. 4. 2022 – 14:27
73 % Američanů je prý kvůli nekonečným krizím „na pokraji nervového zhroucení“. Takové údaje byly získány jako výsledek průzkumu provedeného Americkou psychologickou asociací.
Podle moderátora Fox News Grega Gutfelda to znamená, že téměř kdokoli na ulici se může vyděsit a zaútočit na vás pěstmi. Poznamenal, že zbývajících 27 % respondentů „se stalo tak šílenými, že nemohli dokončit průzkum“ (na seznamu je velmi velké množství otázek).
Gutfeld poznamenal, že lidé dokonce omdlévají strachem kvůli přívalu špatných zpráv. Jak jinak, když se osoba zodpovědná za jejich bezpečnost ztratí ve vesmíru a pozdraví prázdnotu?
Než si Američané stačili zvyknout na změněné zvyky kvůli pandemii, zasáhly jejich ekonomiku protiruské sankce.
https://rusvesna.su/news/1650798877
24.04.2022 – 15:18
„Kalibry“ krásně ničí západní zbrojní zásoby (VIDEO)
Na záběrech Rusvesny ze zóny speciální operace je zachycen okamžik „kalibrace“ strategicky důležitého dopravního uzlu na západní Ukrajině. Velké logistické centrum ve Lvově, kam byly právě přivezeny západní zbraně, zasáhly ruské ozbrojené síly přesnými zbraněmi hned dvakrát.
Jak Moskva opakovaně zdůrazňovala, veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu se stanou pro ruské jednotky legitimním cílem ničení.
24. 4. 2022 – 17:00
Od “Maxima” k “Javwelinu”: nové trofeje ruské armády (FOTO)
Vojáci Centrálního vojenského okruhu dobyli velký arzenál Ozbrojených sil Ukrajiny. Rusvesně to oznámil vojenský zdroj, který poskytl fotografii.
Mezi trofejemi je mnoho druhů zbraní – od kulometu Maxim až po protitankové systémy Jawelin.
Zbraně pro Ukrajinu se shromažďují z celého světa, ale pokud nejsou hned zničeny, dříve nebo později se stanou trofejemi ruské armády a spojeneckých sil LDNR.
https://rusvesna.su/news/1650805578

24. 4. 2022 – 17:21 
Představitel Doněcké lidové republiky Denis Pušilin prohlásil, že ukrajinským nacionalistům, kteří se usadili na území železáren Azovstal v Mariupolu, “nezbývá z různých důvodů mnoho času“.
“Situace v Mariupolu je stále složitá, ale tato složitost se soustřeďuje v Azovstalu. Páteř neonacistů zůstává, k útoku, jak řekl prezident, nedošlo. Nicméně víme, že jim vzhledem k různým okolnostem nezbývá mnoho času,” řekl Pušilin novinářům.
https://ria.ru/20220424/azovstal-1785187744.html
24. 4. 2022 – 18:20
Ukrajina požaduje od EU uznání svých „zásluh“.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí je zklamané slovy rakouského ministra zahraničí Alexandra Schallenberga, že by si Kyjev místo plného členství měl najít jiný model spolupráce s Evropskou unií.
„Považujeme je za strategicky krátkozraké a neodpovídající zájmům sjednocené Evropy. Taková prohlášení také ignorují skutečnost, že většina obyvatel zakládajících zemí EU podporuje členství Ukrajiny,“ uvedl v prohlášení mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko.
Nikolenko zdůraznil, že Ukrajina „má všechny důvody požadovat uznání svých zásluh a strategické role pro Evropskou unii“, protože se stala „baštou chránící bezpečnost EU, evropské svobody a evropské hodnoty“.
https://rusvesna.su/news/1650811995
24. 4. 2022 – 19:06   
Arestovič vysvětluje, proč už Kyjev nežádá NATO o uzavření oblohy
Ukrajina již nevyjednává s NATO o uzavření oblohy nad Ukrajinou, uvedl poradce vedoucího prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč.
Uvedl, že Ukrajina dnes potřebuje pouze systémy protivzdušné obrany, kterými je Kyjev již vybaven.
“Jedná se o uzavřenou záležitost. Potřebujeme systém protivzdušné obrany, který nám již byl poskytnut. A oblohu zavřeme sami,” řekl Arestovič.
https://rusvesna.su/news/1650816372
24. 4. 2022 – 20:21   
Evropské státy by se měly v zájmu vlastní bezpečnosti vzdát plného členství Ukrajiny v EU. S tímto návrhem přišel britský politik a bývalý zástupce východoanglického regionu v Evropském parlamentu Andrew Duff v dopise časopisu The Economist.
“Spíše než předkládat návrhy na vstup Ukrajiny do EU by bylo pro Kyjev lepší usilovat o nový typ přidruženého členství v Evropské unii,” zdůraznil Duff.
Takový formát neposkytuje plnohodnotný status a ukládá členům určitá omezení v jejich činnosti. 
Podle Brita se Ukrajina může stát dalším příkladem “neúspěšného” členství. A zastánci rozhodnutí přijmout Kyjev v plném postavení podceňují všechna rizika.
Nové partnerství s Ukrajinou by podle něj mohlo být vybudováno na základě dvoustranných obchodních a bezpečnostních smluv namísto politické, hospodářské a měnové unie mezi zeměmi.
Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg již dříve vyjádřil podobnou myšlenku, že Kyjev a Brusel by měly najít způsob, jak budovat vztahy, aniž by to znamenalo plné členství Ukrajiny v EU.
https://rusvesna.su/news/1650820901
24. 4. 2022 – 20:40 
Kyjev a Washington jednají o možnosti využití zmrazených ruských aktiv na obnovu Ukrajiny, uvedl premiér Denis Šmygal.
“Vedeme taková jednání s USA, se všemi našimi partnery… Je to cíl pro celý civilizovaný svět, abychom našli řešení, jak v tomto případě převzít tato zmrazená aktiva a finance a financovat obnovu Ukrajiny,” řekl v rozhovoru pro televizní kanál CBS.
Ruský ministr financí Anton Siluanov zase dříve uvedl, že ruská strana považuje zmrazení svých rezerv v zahraničí za krádež.
Rádio Sputnik dříve informovalo, že ukrajinská Nejvyšší rada přijala zákon, který zjednodušuje mechanismus konfiskace majetku Rusů.
https://radiosputnik.ria.ru/20220424/aktivy-1785209463.html
24. 4. 2022 – 21:06
Londýn si nedá pokoj, dokud nebude ruský prezident Vladimir Putin poražen. Britská ministryně zahraničí Elizabeth Trussová uvedla:
“Vstupujeme do třetího měsíce Putinovy nezákonné války s Ukrajinou,” řekla a obvinila Rusko z “hrozných zvěrstev”.
“Nedáme pokoj, dokud nebude Putin poražen a Ukrajina nezvítězí,” zdůraznila ministryně.
https://rusvesna.su/news/1650823566
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

Díky Vlabi.
Mám jen poznámku. Bylo mi divné, že by amíci kritizovali v souvislosti s textem dodávky zbraní. Jedná se o text k obrázku, který je odkazem na jiný článek. Ale to je maličkost.V tom fofru je to pochopitelné.

Zde je uvedený text, označeno pomlčkami:

vyjádřil připravenost dodat Kyjevu až 50 tanků Leopard 1 a také až 60 bojových vozidel pěchoty typu Marder.
—–Američané kritizovali dodávky zbraní na Ukrajinu
Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová j

Nemusí se to ani zveřejňovat. Úplně stačí jen první řádek, jestli je to možné.

Bedřich

mir
Host
mir
28. 4. 2022 7:04

Tabulka, jak západní země pumpují Ukrajinu smrtícími zbraněmi:
https://tsargrad.tv/news/kto-i-kak-vooruzhaet-ukrainu-postavki-stran-nato-v-odnom-kadre_536219

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

"Vstupujeme do třetího měsíce Putinovy nezákonné války s Ukrajinou," řekla a obvinila Rusko z "hrozných zvěrstev".

¨Nemohu odolat. Tohle řekla zástupkyně země, která má na svědomí miliony mrtvých, vyhubení celých národů, genocidy, ke svým vlastním lidem se vždy chovala a chová šíleně (tak jak nám tady "slibují" zástupci "naší" vlády).
Na outsidermedia teď vychází série překladů – Vyznání bývalé anglofilky, a já jsem si to již přečetl celé v ruském originálu. Je to síla. Tak taková země se odvažuje říci, že někdo jiný jedná nezákonně. Ostatně co se divit, její nástupce USA se chová stejně. Jak se říká – to je přece něco úplně jiného.
Nechci být "zlý a zlomyslný", ale to jméno Truss je česky také plné barvitého významu, stejně jako Schwab, ne?
Zde je odkaz na zatím poslední přeloženou část:https://outsidermedia.cz/vyznani-byvale-anglofilky-1-cast-4/

Bedřich

mir
Host
mir
28. 4. 2022 7:04
Odpovědět  Anonymní

Taky nemohu odolat.
Kujme pikle, kujme pikle, obvyklé i neobvyklé… – Můžeme prý přijmout konfiskační zákon, který by pracoval s příslušností konkrétní osoby k režimu 🙁
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Co-muzeme-Rusku-zabavit-Moravec-zjistil-od-piratskeho-ministra-co-se-chysta-700090

Unknown
Host
Unknown
28. 4. 2022 7:04

Děkuji Vám za Vaši práci!!!!!

nestastny
Host
nestastny
28. 4. 2022 7:04

Ahojte, nechcem nikoho strašiť, ale podľa najnovšieho Pjakina je táto vojna prehraná a všetko je v prd.li

mir
Host
mir
28. 4. 2022 7:04
Odpovědět  nestastny

Pjakin?
Nepostrašil jste 😉

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04
Odpovědět  nestastny

Pokud myslíte toto:
https://pjakin.webnode.cz/l/18-4-2022-otazka-odpoved/
tak popisuje situaci jako vážnou vzhledem k prozápadním zrádcům v generálském sboru (nebrání dostatečně efektivně přísunu západních zbraní a zřejmě se podíleli na zničení křižníku Moskva), zrádcům na vysokých postech řízení Ruského státu a pod., ale rozhodně se nikde ani slovem nezmínil, že by měla být věc ztracena – spíš kritizuje špatné jednání a ukazuje jaké škody působí.
Jinak na frontě – na Donbasu – se situace pomalu překlápí ve prospěch Ruské armády – blíží se přerušení zásobovací trasy ke Slavjansku, došlo k vyřazení napájecích stanic ukrajinských železnic a tím dalšímu ztížení zásobování jednotek…
A nejen bábušky chodí se sovětskou vlajkou:
http://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&sid=7140236229c87863e04f55b0367de9c8&start=11760#p260395
Takže hlavu vzhůru, nebuď nešťastný…
pařez

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04
Odpovědět  nestastny

No, osobně Pjakina již dost dlouho neposlouchám, poslouchal jsem jej kvůli informacím a souvislostem, ale nemohu si pomoci, nesedl mi. Pročetl jsem skorem vše, co KSB nabízí, ale nevím. Jednou bych to hodnotil tak, podruhé onak. Ale je tam rozkol nebo co (píše o tom i Leva-Net). Takže nevím. Já bych doporučoval navíc po případném vyslechnutí zapnout především vlastní hlavu. Ovšem ty knihy – O světě křivých zrcadel – nejsou až tak kontroverzní, tedy pro mně.
Já si osobně myslím, že když si člověk začne uvědomovat důležitost mozaikového skládání a kontroly přijímaných informací a naučí se to, pak si myslím dokáže dělat závěry sám. A to je zase podle mne důležitější, než "jen" někoho poslouchat a brát za bernou minci. Pochopte, já nikoho nikomu nemlouvám a ani bych si to netroufl.
Já třeba hodně chodím na web http://ru-an.info/, který zase navazuje na Levašova (taky nějaké zakázané knihy, jako u KSB) a ne se vším souhlasím, ale to je mé právo a oni zase mají právo na svůj pohled na věci (někomu může vadit ten fakt, že tam operují s mimozemským vlivem (ale ne tak, jak je zvykem "tady na Západě" – UFO atd.) podle Levašovových knih a videí). Jinak zveřejňované informace jsou tam dost kvalitní a i rozbory důležitých událostí.

Bedřich

Peter
Host
Peter
28. 4. 2022 7:04

Na koho výplatnej páske Pjakin je, si každý môže zistiť sám…

Anonymní
Host
Anonymní
28. 4. 2022 7:04

Možte prosím prezradit kto ho teda platí???