Co se děje na Ukrajině 50

16. 4. 2022 – 15:30
Obrovské kolony směřují k frontě: gubernátor Luhanské oblasti předpovídá ofenzivu ruské armády na Donbas, jakmile deště skončí (VIDEO) Již dříve oznámil, že na frontu byly staženy obrovské síly ruské armády.
“Co se týče počtu personálu a vybavení, jsou již připraveni na průlom,” řekl šéf okupační regionální vojenské správy Lugansk. Ruská armáda podle jeho názoru současně zahájí průlomy v Doněcké i Luhanské oblasti.
„Vidíme… jsou jich tady desetitisíce, stovky kusů techniky, všechno se vozí a vozí, přivážejí se zásoby. Myslím, že ano, skončí deště a začne ofenzíva.
Pauza v ofenzivě byla způsobena dešti … co do počtu personálu a techniky už mají vše pro průlom. V zásadě se nepřestávají snažit někde prorazit naši obranu,“ říká Gaidai.
Začátkem tohoto týdne již v ukrajinské televizi informoval, že „obrovské síly ruské armády jsou staženy na frontu k silnému úderu“.
“Ofenziva ruských jednotek v LLR se zpomaluje, čekají, až zem zamrzne, dlouhotrvající déšť skončí,” řekl S. Gaidai, šéf Luhanské okupační správy.

16. 4. 2022 – 0:00
Ukrajina požádala Spojené státy o protilodní střely. Informuje o tom New York Times.
USA již na tuto žádost odpověděly přidáním prostředků pobřežní obrany k balíčku ve výši 800 milionů dolarů oznámeném tento týden.
Je třeba poznamenat, že na schůzce 13. dubna vysocí představitelé Pentagonu řekli, že američtí vojenští dodavatelé by měli vypracovat návrhy dalších protilodních střel, které by USA mohly dodat Ukrajincům nebo americkým spojencům.
https://rusvesna.su/news/1650054455
16. 4. 2022 – 0:30
Zrada: Německý vicekancléř Robert Habeck odmítl poslat tanky na Ukrajinu. Informuje o tom americké vydání Politico.
Publikace píše, že změnil názor kvůli neshodám uvnitř vládnoucích stran v Berlíně o tom, jak aktivně stojí za to zasahovat do ukrajinsko-ruského konfliktu.
Khabek již dříve uvedl, že pomoc ukrajinské armádě by měla být poskytnuta rychle v reakci na žádost Kyjeva o tanky a dělostřelectvo. Po včerejší změně rétoriky však Habek podpořil linii německého kancléře Olafa Scholze, uvádí Politico.
Habek také zmínil obavy spojenců z NATO, že by dodávky moderních tanků od západních výrobců mohly ze Západu udělat „cíl“ pro Rusko.
Olaf Scholz váhal s odesláním těžkých zbraní na Ukrajinu. Jeho postoj nesdílí německá ministryně zahraničí Annalena Berbock. Předsedkyně výboru pro obranu Spolkového sněmu Marie-Agnes Strack-Zimmermannová uvedla, že mezi ministerstvy chybí koordinace, pokud jde o rozhodování. A obvinila Scholze, že neprojevuje potřebnou úroveň vedení.
Jedním ze zvažovaných řešení by podle Politico mohlo být vyslání sovětských tanků východoevropskými zeměmi na Ukrajinu výměnou za modernější z Německa nebo jiných spojenců NATO.
Strack-Zimmermann řekl, že Polsko přijalo tento nápad “s velkým zájmem”.
Habek však pouze uvedl, že „rozhodnutí ještě nepadlo“. Podle něj není jasné, zda si úředníci mohou navzájem garantovat výměnu sovětských tanků za moderní.
https://rusvesna.su/news/1650056024
16. 4. 2022 – 1:30
Důvěra v amerického prezidenta Joea Bidena dosáhla rekordního minima, cituje v pátek CNN výsledky. Podle kumulativní analýzy průzkumů veřejného mínění zveřejněných tento týden čtyřmi organizacemi je míra důvěry v prezidenta USA asi 41 % a podle jednoho z nich dokonce pouze 33 %. To je rekordně málo ve srovnání se všemi Bidenovými předchůdci ve stejném časovém úseku prezidentského období.
“To je opravdu velmi, velmi špatný ukazatel,” shrnul situaci zpravodaj televizního kanálu.
Pro srovnání, podle údajů CNN byl rating důvěry Donalda Trumpa v tomto segmentu prezidentského období vyšší než u Bidena – 42 % oproti 41 %.
„Když tři nebo čtyři průzkumy ukazují nejnižší důvěru v prezidenta USA, znamená to, že čelíme prezidentovi, který má velké problémy,“ analyzuje situaci kanál.
https://rusvesna.su/news/1650039812
16. 4. 2022 – 03:00
“Lovi Kalibr”: kam se obrátit s informacemi o zločinech ukrajinských úřadů
V souvislosti s rychlým nárůstem počtu zájemců o poskytování informací o zločinech ukrajinských úřadů vytvořili IT specialisté Doněcké lidové republiky vylepšenou verzi Telegram-bota Lovi Kalibr, hlásí velitelství územní obrany DLR.
Připomínáme, že bot umožňuje komukoli pomáhat při vedení speciální vojenské operace Ozbrojených sil Ruské federace, Doněcké a Luganské lidové republiky poskytováním jakýchkoli informací o činnosti Ozbrojených sil Ukrajiny a různých s nimi sousedících ozbrojených formací.
Za dobu existence první verze bota bylo přijato více než 100 000 zpráv. Většina informací se ukázala jako významná.
Fungování robota si povzneseně všimli i ukrajinští specialisté, kteří utratili obrovské množství peněz, aby našeho telegramového robota deaktivovali. Nepodařilo se jim však prolomit ani první stupeň ochrany.
V současné době je operační systém Telegram-bota Lovi Kalibr výrazně vylepšen a umožňuje současně přijímat a zpracovávat neomezený počet zpráv od občanů, kteří vyjadřují svůj aktivní postoj vůči ukrajinským trestním orgánům.
https://rusvesna.su/news/1650050588
16. 4. 2022 – 03:30
Spojené státy americké plánovaly přijmout až 100.000 Ukrajinců prchajících před „ruskou invazí“. Oznámil to americký prezident Joe Biden. Americkým uprchlickým programem však v březnu prošlo jen 12 Ukrajinců. Agentura Reuters vysvětluje, proč se tak stalo.
Zatímco několik tisíc Ukrajinců vstoupilo do Spojených států přes hranici s Mexikem a někteří na legální víza, v rámci současného uprchlického programu dorazilo v březnu pouze 12 Ukrajinců. Proč USA nepřijaly více uprchlíků z Ukrajiny?
Jak bylo uvedeno, existuje několik způsobů, jak mohou Ukrajinci legálně vstoupit do Spojených států:
– speciální program pro uprchlíky, který vám později umožní požádat o občanství;
– možnosti platných víz;
– program humanitární pomoci, který zaručuje pouze dočasný vstup v době nouze.
Všechny tyto snahy však mohou přesáhnout současný fiskální rok končící 30. září.
Přesídlení uprchlíků může trvat roky a rychlost vyřizování amerických víz je velká. Takže kvůli velkému množství žádostí je nestihnou vyřídit.
Mohou USA přijmout více ukrajinských uprchlíků?
Podle údajů ministerstva zahraničí USA přijaly v lednu a únoru 514 ukrajinských uprchlíků, fakticky před ruskou „úplnou invazí“ na Ukrajinu, a pouze 12 lidí bylo přesídleno v březnu.
Mluvčí ministerstva zahraničí uvedl, že pozastavil aktivity pro uprchlíky v ukrajinském hlavním městě Kyjevě, ale pokračoval ve vyřizování případů prostřednictvím kanceláře v Kišiněvě v Moldavsku.
Mnoho ukrajinských žadatelů, kteří skutečně dostali azyl, mělo v březnu odletět do Spojených států z Ukrajiny. To se však, jak bylo uvedeno, stalo nemožným kvůli zrušení letů v důsledku vypuknutí aktivních bojů.
Co se stane s Ukrajinci, kteří se pokusí dostat do USA z Mexika?
Podle amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) bylo minulý týden povoleno asi 3000 Ukrajincům vstoupit do USA přes hranici s Mexikem. Je třeba poznamenat, že tato trasa je v současnosti pro Ukrajince nejdostupnější, i když vyžaduje, aby vstoupili do Mexika na turistická víza a přišli na hranici bez záruk, že jim bude povolen vstup.
K 7. dubnu bylo ve městě asi 2400 Ukrajinců, kteří čekali na překročení hranic USA, uvedl ředitel pro imigrační politiku Tijuany Enrique Lucero.
Jak jinak vstupují Ukrajinci do USA?
Agentura Reuters uvádí, že americké ministerstvo zahraničí odmítlo poskytnout statistiky o vízech vydaných Ukrajincům v březnu a ministerstvo zdravotnictví neuvedlo, kolik Ukrajinců během tohoto období do USA vstoupilo.
Podle ministerstva zahraničí však asi 200 Ukrajinců dostalo v únoru přistěhovalecká víza a téměř 1.500 dostalo dočasná nepřistěhovalecká víza, jak uvádí ministerstvo zahraničí, ačkoli většina těchto víz byla s největší pravděpodobností vydána před ruskou „invazí“ na Ukrajinu koncem února.
Ministerstvo zahraničí uvedlo, že kvůli pandemii COVID-19 mohou žadatelé o víza obecně zaznamenat delší čekací doby na některých amerických ambasádách a konzulátech.
Ukrajinci, stejně jako ostatní žadatelé, mohou požádat o urychlené přezkoumání, pokud to okolnosti vyžadují, uvedlo ministerstvo a zdůraznilo, že uprchlíci by se neměli pokoušet vstoupit do USA na turistická nebo jiná dočasná víza.
Podle osoby obeznámené s touto záležitostí od února požádalo o humanitární povolení pro vstup do USA ze zahraničí více než 350 Ukrajinců. Samostatně bylo schváleno 28 žádostí o vstup související s lékařskou péčí o děti, uvedl zdroj.
Pokud USA nepřijímají mnoho ukrajinských uprchlíků, co dalšího dělají?
Reuters zdůrazňuje, že navzdory skutečnosti, že Spojené státy nepřijímají mnoho ukrajinských uprchlíků, Washington přiděluje evropským zemím, které přijímají uprchlíky, významnou ekonomickou pomoc.
Zákonodárci a právníci zároveň vyzvali Bidena ke zjednodušení a urychlení vyřizování žádostí Ukrajinců s tím, že „se udělalo příliš málo“.
Již dříve Biden podepsal návrh zákona o financování, který poskytuje Ukrajině a evropským spojencům pomoc ve výši 13,6 miliardy dolarů, včetně asi 4 miliard dolarů na pomoc uprchlíkům.
V březnu americká vláda také oznámila, že udělí dočasně chráněný status (TPS) přibližně 75.000 Ukrajincům, kteří již v USA jsou, ale nebude se vztahovat na lidi, kteří přišli po 1. březnu.
Tento týden 65 zákonodárců ve Sněmovně reprezentantů USA vyzvalo Bidena, aby provedl technickou změnu v definici TPS, která by zahrnovala více nedávno příchozích Ukrajinců.
USA se připravují na spuštění nového programu pro ukrajinské uprchlíky. Administrativa amerického prezidenta Josepha Bidena připravuje spuštění nového programu pro Ukrajince, podle kterého budou moci v zemi po určitou dobu legálně pobývat. Informovala o tom CNN s odvoláním na představitele Bílého domu.
Uvádí se, že to bude nový program, který nebude spojen s tím, podle něhož Spojené státy slíbily přijmout 100.000 Ukrajinců. Aby lidé mohli přijet do USA, budou muset svým jménem vyplnit žádost o sponzorství, řekl jeden úředník z administrativy. Detaily programu se stále dolaďují. Na programu se podílí ministerstvo zahraničí a ministerstvo vnitřní bezpečnosti, řekl úředník administrativy.
Je třeba poznamenat, že Bílý dům se nyní částečně zaměřuje na ochranu zranitelných uprchlíků, včetně těch, kteří mají zvláštní zdravotní potřeby, nebo těch ze třetích zemí, kteří již uprchli na Ukrajinu, aby se vyhnuli pronásledování jinde, včetně disidentů, novinářů a zástupců LGBTQ+.
https://rusvesna.su/news/1650048760
16. 4. 2022 – 04:00
Ukrajina i nadále každý den zveřejňuje nekrology o padlých vojácích Ozbrojených sil Ukrajiny, takže titul hrdinů v Charkovské oblasti posmrtně získali dva noví ozbrojenci:
poručík Julian Stupak.
vojín Alexander Garbuz.
Důvody pro udělení titulu hrdiny jsou velmi podivné a hrubě propagandistické: “Během plnění bojové mise byl zajat a umučen ruskými monstry.”
Kyjev formuje falešné hrdiny a řeší své politické úkoly na jejich kostech.
https://rusvesna.su/news/1650016713
16. 4. 2022 – 5:00
Vicepremiér Alexander Novak v článku pro časopis Energy Policy hovořil o budoucnosti světové energetiky a mimo jiné poznamenal, že západní země pravděpodobně nebudou schopny zcela nahradit ruskou ropu a plyn v příštích 5. – 10 letech. Novinář Dmitrij Smirnov provedl výběr Novakových hlavních citací na témata, která v článku popsal:
– Ekonomické sankce proti Rusku mají bezprecedentní dopad na globální ekonomiku. Vysoká volatilita a raketově rostoucí ceny energií byly bleskovou reakcí na nejistotu způsobenou sankcemi. V březnu vzrostly ceny všech hlavních energetických nosičů během několika hodin na rekordní maxima.
– Na vrcholu dosahovaly ceny plynu téměř 4000 dolarů za metr krychlový, ropa se blížila 140 dolarům za barel, uhlí se obchodovalo za 460 dolarů za tunu.
A odborníci si jsou jisti, že to není limit.
– Další balíček sankcí EU vůči Rusku již obsahuje zákaz dovozu uhlí od letošního srpna. Polsko oznámilo svůj záměr vyřadit uhlí z Ruska do května. Německo se plánuje do konce roku 2022 stát téměř nezávislým na ropě z Ruska.
– Připomínám, že podíl dodávek ropy do zemí EU z Ruska dosahuje 30 %, plynu – 40 %. Podíl ruského uhlí na celkovém evropském dovozu tvoří zhruba třetinu všech nákupů.
– Klíčoví průmysloví hráči se shodují, že je nepravděpodobné zcela nahradit ruskou ropu a plyn v příštích 5 – 10 letech. Evropa se snažila snížit závislost na ruském plynu pomocí uhlí, jehož cena také rostla.
Dnes, v krizové situaci, jsou Evropané nuceni uchýlit se k zastaralým zdrojům energie. Například obyvatelé Německa se začali masivně zásobovat palivovým dřívím.
– Někteří evropští politici uvažují o úplném odmítnutí nákupu ruského plynu kvůli neochotě platit za dodávky v rublech. Dovolte mi zdůraznit, že převod plateb za plyn do národní měny je způsoben objektivními důvody – touhou získat platbu za dodané zboží se 100% zárukou. Podmínky pro kupující přitom zůstávají co nejpohodlnější.
Několik kupujících již souhlasilo s převodem plateb za plyn na rubly, čekáme na rozhodnutí dalších dovozců.
– Co se týče možných alternativních exportérů uhlovodíků, kteří by nahradili Rusko, američtí producenti LNG se již několik let hlásí k roli předních dodavatelů plynu do Evropy s cílem získat významný podíl na evropském trhu. Ale je zde řada důležitých nuancí. Nedostatek potřebné infrastruktury pro příjem LNG neumožní rychlé zvýšení dodávek. Objem ruského plynu na evropském trhu loni přesáhl zhruba 156 miliard metrů krychlových, což je více než 10krát více než objemy ohlašované Spojenými státy. Kromě toho jsou náklady na zkapalněný plyn mnohem vyšší než na plynovodní plyn z Ruska.
– Rozumná alternativa k energetickým zdrojům z Ruska tak dnes téměř neexistuje. Vezmeme-li v úvahu podíl Ruska na trhu, je zřejmé, že bez ruských energetických zdrojů nelze hovořit o garanci energetické bezpečnosti Evropy. Osud evropského průmyslu a pohodlí občanů EU jsou proto nyní zcela závislé na racionalitě rozhodnutí vedoucích představitelů zemí EU.
– V současné situaci vedou ani ne činy, ale už i jen prohlášení o ukončení dodávek energie z Ruska k prudkému nárůstu cen na světových trzích. Pokud svět narazí na nikoli hypotetická, ale fyzická velká omezení, ceny klíčových paliv by mohly výrazně překročit již dosažená historická maxima.
– Krize, která nastala na globálním energetickém a následně výrobním, potravinářském a pracovním trhu v důsledku uvalení sankcí proti Rusku, opět potvrzuje postavení naší země jako lídra světové energetiky a předního účastníka planetárního ekonomický systém.
Bez zohlednění zájmů Ruska, rovného dialogu a hledání kompromisů není možný stabilní rozvoj palivového a energetického sektoru a potažmo ekonomiky po celém světě.
https://rusvesna.su/news/1650024697
V noci na 16. dubna a brzy ráno útočí ruská armáda na vojenské cíle na Ukrajině. Demilitarizační operace pokračuje. V oblastech západní Ukrajiny ráno houkají náletové sirény. Informace o explozích již přišly z řady měst.
Sirény zněly v Chmelnickém, Volyňském, Rivném, Lvově, Ivano-Frankivsku, Černovci, Ternopilu a Zakarpatské oblasti.
V Záporoží a Nikolajevu hřměly silné exploze. V Nikolajevu před tím nefungovaly náletové sirény.
Výbuchy hlásí také Kyjev a Lvov. Místní obyvatelé zachytili v důsledku dopadu oblak kouře nad Kyjevem.
Navíc byl v noci zahájen raketový úder na letiště v Kirovogradské oblasti. Informaci potvrdil starosta města Sergej Kuzmenko.
Aktualizováno
V řadě regionů Ukrajiny byl vyhlášen letecký poplach. V Dněpropetrovské, Charkovské a Záporožské oblasti duní sirény
https://rusvesna.su/news/1650087456
16. 4. 2022 – 9:30
Podráždění ministerstva zahraničí roste: USA zastrašují země v Latinské Americe kvůli Rusku
Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov se vyjádřil k napjaté situaci ve vztazích Washingtonu se zeměmi Latinské Ameriky kvůli jejich postoji k Rusku.
Poznamenal, že na ministerstvu zahraničí roste podráždění kvůli odmítnutí latinských zemí připojit se k protiruským sankcím.
Náměstek ministra zahraničí pro západní polokouli Brian Nichols včera řekl, že Washington očekává, že Latinská Amerika bude dodržovat sankce proti Rusku, jeho finančním institucím a soukromým společnostem úzce spojeným s vládou. Toto téma bude mimo jiné součástí agendy plánované cesty na 19. až 20. dubna šéfa ministerstva zahraničí Anthonyho Blinkena do Panamy.
„Je vidět, že na ministerstvu zahraničí roste podráždění kvůli nezávislému postavení latinskoamerických států, které se odmítají připojit k sankční „křížové výpravě“ proti Rusku a mají vlastní vizi ukrajinské krize.
Účel takových prohlášení je prozaický: zastrašit své partnery hrozbami sekundárních omezení jako trestu za to, že se nepřipojily k protiruské kampani.
Washington se zároveň neobává zjevného poškození hospodářského rozvoje zemí regionu, jejich potravinové bezpečnosti a sociální stability,“ vysvětlil ruský diplomat.
https://rusvesna.su/news/1650090326
16. 4. 2022 – 11:31
Během noci bylo zničeno 67 oblastí koncentrace živé síly a techniky ukrajinské armády: zpráva ministerstva obrany
Ozbrojené síly Ruské federace pokračují ve speciální vojenské operaci na Ukrajině. Večer 15. dubna a v noci 16. dubna zničila ruská armáda řadu pozic a objektů. Na ranním brífinku to oznámil zástupce ministerstva obrany.
Vysoce přesné dálkové vzdušné zbraně zničily výrobní budovy tankového závodu v Kyjevě a dílny na opravy vojenské techniky v Nikolajevu.
Během noci bylo vysoce přesnými střelami odpalovanými ze vzduchu zasaženo 16 nepřátelských cílů. Mezi nimi zničené:
– v osadách Povstanskoje, Oděská oblast, Barvenkovo, Lisičansk, Sribnoje, Petrovsky a Opytnoje 11 oblastí, kde je soustředěna ukrajinská vojenská technika a zbraně;
– v oblasti Nikolajev dva sklady raketových a dělostřeleckých zbraní;
– na jihovýchodě Poltavy centrální skladiště pro radarová průzkumná a komunikační zařízení;
– jižně od Poltavy, skladiště protiletadlových raketových zbraní;
– v osadě Gusarovka, oblast soustředění jednotek 95. samostatné výsadkové útočné brigády.
Operačně-taktické letectvo během noci zničilo 67 oblastí koncentrace personálu a ukrajinské vojenské techniky.
Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily ukrajinský letoun Su-25 ve vzduchu 15 kilometrů jižně od města Izjum.
Raketové síly a dělostřelectvo zasáhly 811 cílů, včetně: 43 velitelských stanovišť ukrajinských jednotek, 8 konvojů s palivem pro vojenskou techniku ​​a také 760 oblastí koncentrace nepřátelské živé síly.
Celkem bylo od začátku speciální vojenské operace zničeno: 133 letadel, 458 bezpilotních prostředků, 246 protiletadlových raketových systémů, 2.246 tanků a jiných obrněných bojových vozidel, 252 vícenásobných raketometů, 981 polních dělostřeleckých děl a minometů a také 2.146 speciálních vojenských jednotek automobilové techniky.
https://rusvesna.su/news/1650096400
16. 4. 2022 – 12:16
Ruská armáda zničila tankový závod v Kyjevě: hlavní město kryjí obrovská oblaka kouře (FOTO, VIDEO)
Ruská armáda dnes ráno zničila výrobní budovy tankového závodu v Kyjevě úderem vysoce přesných zbraní. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany a již to oficiálně potvrdil i starosta města Vitalij Kličko.
Starosta řekl, že oblast Darnica byla ostřelována, přičemž z nějakého důvodu zapomněl zmínit, že raketový útok byl proveden na tankový závod, nikoli na civilní infrastrukturu.
Očití svědci zveřejňují záběry požáru v Darnické čtvrti Kyjeva, kde se nachází továrna. K nebi stoupají obrovské oblaky hustého černého kouře.
https://rusvesna.su/news/1650098643
16.04.2022 – 12:40
Silný úder byla zasazena objektu v Charkově (VIDEO) Předtím lidé viděli průlet řízené střely. Místní média uvádějí, že byla zasažena bývalá tovární budova. Právě v takových objektech si ozbrojenci domobrany a Ozbrojených sil Ukrajiny často zřizují základny.
Podle ruského ministerstva obrany bylo jen té noci na Ukrajině zničeno 67 oblastí koncentrace personálu a techniky ukrajinské armády.
https://rusvesna.su/news/1650100271
16. 4. 2022 – 12:59
Politolog Jewish News Syndicate Josh Block řekl, že k udržení Číny a Ruska je nutné bombardovat íránská jaderná zařízení
„Bidenova administrativa si neuvědomuje, že svět se mění přímo před jejich očima. Spojené státy nyní nemohou souhlasit s jadernou dohodou s Íránem, protože ruští specialisté tam okamžitě půjdou a postaví proti nám 40 reaktorů.
Svět vstoupil do fáze nové studené války a Amerika musí ukázat svou sílu tím, že zasáhne íránskou jadernou infrastrukturu. Bude to znamení pro všechny nepřátele, že USA jsou připraveny použít odstrašující sílu.
To obnoví víru v americké zbraně, odradí zvláště dobrodružné evropské spojence od nezávislé politiky a ukáže moc po neúspěšném stažení z Afghánistánu.
S příchodem Bidena vyřešily Rusko a Čína všechny své neshody a zvýšily úroveň finanční, vědecké a obchodní interakce. Čínská média podporovala falešná ruská obvinění z vývoje amerických biologických zbraní a šířila příběh o osvobození Ukrajiny od fantomových nacistů.
Prezidentská administrativa diskutuje o duševním zdraví Putina, který převedl jaderné síly do zvláštního režimu a vyhrožuje zemím NATO, že je proti nim v případě zásahu okamžitě použije.
Aby USA pokořily ruské nadšení a ovládly Čínu, musí zničit íránskou jadernou infrastrukturu, aby zabránily těmto třem zemím sjednotit se proti Západu.
Tímto způsobem USA obnoví svůj status a ukážou všem, že nedovolí překračování červených linií.“
Josh Block je bývalý mluvčí USAID za Clintonovy vlády. Židovský zpravodajský syndikát je financován izraelskou komunitou a je využíván lobbisty k prosazování izraelských zájmů v médiích.
https://politikus.ru/events/142929-udar-po-yadernym-obektam-v-irane-chtoby-sderzhat-rossiyu-i-kitay-127470127473127482127480.html
16. 4. 2022 – 13:47
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zpochybnila správnost jeho výroků o „genocidě“ na Ukrajině. Americká televizní stanice NBC uvedla, že někteří představitelé prezidentské administrativy pochybují o přesnosti jeho slov o genocidě.
Kromě toho představitel amerických zpravodajských služeb také televiznímu kanálu řekl, že podle jejich zpravodajských informací na Ukrajině ke genocidě nedošlo.
https://rusvesna.su/news/1650090616
16. 4. 2022 – 14:30
Důstojník DLR k situaci v Mariupolu: zbyl jen závod Azovstal, stále je tam mnoho nepřátelských sil (VIDEO 18+) 
Důstojník armády DLR s volacím znakem „Kaban“ hovořil o situaci v Mariupolu. Řekl, že téměř všechny obytné oblasti poblíž Azovstalu byly vyčištěny a zůstala už pouze továrna, kde se „koncentroval nepřítel“.
Důstojník uvádí, že militanti jsou tam stále četní, takže se derou zpět.
„Na územích továrny probíhají boje – je to síť železobetonových konstrukcí, dobře opevněných. Sovětský beton je silný,“ říká Kaban.
Samotný závod byl původně postaven tak, aby fungoval v době války. Konstrukce jsou velmi pevné a stabilní a jsou zde i podzemní dílny.
Důstojník také hovořil o propuštěných ciilních rukojmích z lékařského komplexu, kterým se Azovští ozbrojenci vysmívali – represivní akce prováděli speciálně vyškolení lidé.
https://rusvesna.su/news/1650105884
16.04.2022 – 15:00
V Lisičansku, okupovaném OSU, (LLR), byla raketou zasažena rafinérie ropy. Na internetu jsou zveřejněny fotografii hořícího závodu. Hašení pokračuje.
16. 4. 2022 – 16:00
Silné záběry: speciální jednotky DLR a ruská armáda osvobodily závod Iljič v Mariupolu. Zpráva ministerstva vnitra DLR ukazuje práci útočných skupin, letectví a dělostřelectva.
Včera, na prvních snímcích z osvobozeného závodu bylo vidět velké množství rozbité ukrajinské techniky.
Jak informovala Rusvesna, ruské ministerstvo obrany včera ráno na briefingu oznámilo, že ocelárna byla osvobozena.
16.04.2022 – 16:30
Epizody války: Vojáci DLR zachraňovali nemocniční pacienty pod palbou nacistů z Azova (VIDEO) Podrobnosti o evakuaci pacientů nemocnice č. 4 vypráví voják s volacím znakem “Rail” ve zprávě tiskové služby armády DLR.
Postižení a upoutaní na lůžko byli pro nacisty lidskými štíty.
„Byli tam lidé se zlomenýma nohama s Ilizarovovým aparátem. Jeden byl dědeček bez nohy. V prvním patře ležela 45letá žena, měla také rozdrcenou nohu…,“ říká zachránce.
16. 4. 2022 – 18:01
V Moldávii se lidé postavili proti zákazu svatojiřské stuhy (VIDEO)
Ve městě Balti se obyvatelé zúčastnili protestu proti skandálnímu zákazu nošení svatojiřské stuhy. Jedním z řečníků byl i 9letý chlapec, jehož dědeček bojoval proti nacistům a dostal se až do Berlína. Řekl, že nenechá nikoho, aby tuto stuhu zakázal.
16. 4. 2022 – 18:08
Důsledky silného úderu na ukrajinské pozice (VIDEO)
16. 4. 2022 – 19:25 
MOSKVA, 16. dubna – RIA Novosti. 
Kyjev odmítne jednat s Moskvou v případě zničení ukrajinské armády v Mariupolu, prohlásil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.
“Mariupol je možná jako deset Boroďjanek a chci říct, že zničení naší armády, našich hochů, ukončí všechna jednání,” citovala ho Strana.ua.
Sjednocená skupina armád obklíčila Mariupol 7. března a od té doby je město čištěno. Většinu už vzali pod kontrolu, ministerstvo obrany dnes oznámilo úplné osvobození území Iljičových železáren od ozbrojenců.
Střety pokračují především v oblasti závodu Azovstal, kde se ukrývá významná část nacionalistického pluku Azov, proti jehož bojovníkům se v Rusku vede trestní řízení.
Během této doby se vzdalo asi jeden a půl tisíce ozbrojenců. Předtím šéf DLR Denis Pušilin řekl, že zbývající příslušníci národních praporů mají zjevně v úmyslu pokračovat v odporu, a proto budou zničeni.
https://ria.ru/20220416/pomosch-1783895666.html?in=t
16. 4. 2022 – 19:33 
PRAHA 16. dubna – RIA Novosti. 
České ministerstvo zahraničí nebude reagovat na ruskou nótu o nepřípustnosti poskytování zbraní sovětského původu třetím zemím, řekl v sobotu český ministr zahraničí Jan Lipavský.
“Ministerstvo zahraničí ČR obdrželo nótu (RF), že zbraně sovětského původu by údajně neměly být poskytovány třetím zemím bez povolení Ruska. Ministerstvo zahraničí (ČR) na tuto nótu nereagovalo a nebude reagovat z důvodu, že to je faktický nesmysl a že tento materiál (v dokumentech) neobsahuje klauzuli o reexportu. To je další falešný způsob, jak Rusko usiluje o ukončení naší podpory Ukrajině,” řekl ministr zahraničí, citovaný tiskovou agenturou ČTK.
Vojenská a jiná pomoc Ukrajině podle Lipavského jednoznačně odpovídá strategickým zájmům České republiky.
https://ria.ru/20220416/nota-1783909832.html
16. 4. 2022 – 20:42
MOSKVA, 16. dubna – RIA Novosti.
Ukrajinská armáda ztratila více než 23.000 mrtvých, řekl v sobotu novinářům generálmajor Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany.
Ruské ministerstvo obrany má podle Konašenkova k dispozici údaje o skutečných ztrátách ukrajinské armády, Národní gardy a zahraničních žoldáků, kteří dorazili, což se Zelenskij bojí říct lidu Ukrajiny.
“Dnes dosahují nenahraditelné ztráty 23.367 lidí. Brzy zveřejníme některá data z ukrajinských dokumentů o našich ztrátách, odhalující místo úmrtí, místa pohřbívání mrtvých,” řekl Konašenkov.
https://ria.ru/20220416/ukraina-1783914399.html
16. 4. 2022 20:46
MOSKVA, 16. dubna – RIA Novosti. 
Protivzdušná obrana sestřelila ukrajinský vojenský transportní letoun naložený velkou dávkou západní vojenské techniky, uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.
„Ruské systémy protivzdušné obrany v Oděské oblasti sestřelily ve vzduchu ukrajinské vojenské dopravní letadlo, které dopravovalo velkou dávku zbraní dodávaných Ukrajině západními zeměmi,“ řekl.
Nad osadami Lozovaya a Veselaya byly navíc sestřeleny dva ukrajinské drony.
https://ria.ru/20220416/samolet-1783914498.html
16. 4. 2022 – 21:00
Odpověď Zelenskému: proč je mariupolský kotel mnohem horší než ten z Ilovaj
Fejetonista Boris Rožin dnes komentoval Zelenského slova, že by u Mariupolu mohl být nový Ilovajsk.
“Ano, možná Ilovajsk” (řekl) Zelenskyj.
U Ilovajsku podle ukrajinských údajů činily ztráty až 1000 zabitých + zraněných + zajatých. A to bylo považováno za největší porážku Ozbrojených sil Ukrajiny od roku 2014.
V Mariupolu bylo podle ukrajinských údajů obklíčeno až 14,5 tisíce lidí. Z nich se 3 – 3,5 tisíce stále brání. Všichni ostatní jsou zabiti, zraněni, zajati, pohřešováni, dezertováni nebo propuštěni v malých skupinách do oblasti Záporoží.
Již nyní je rozsah porážky mariupolského seskupení Ozbrojených sil Ukrajiny několikanásobně větší než rozsah porážky u Ilovajska.
To ale nikdo oficiálně neuznává, protože by to znamenalo, že ani za Porošenka neutrpěly Ozbrojené síly Ukrajiny takovou porážku jako za Zelenského.
Z večerní zprávy ruského ministerstva obrany o situaci v zóně speciální operace:
…V Mariupolu byly v době jeho obklíčení 11. března: 
36. samostatná brigáda námořní pěchoty, 
109. brigáda územní obrany, 
503. samostatný prapor námořní pěchoty, 
rota 53. samostatné mechanizované brigády, 
jednotky 17. protitankové brigády, 
nacistické formace “Azov”, “Aidar”, “Pravý sektor”*, 
jednotky policie a státní pohraniční služby a také 
zahraniční žoldnéři.
Celkový počet této skupiny byl asi 8 tisíc 100 osob. Během osvobozování Mariupolu se již vzdalo 1464 ukrajinských vojáků. Počet kapitulujících se každým dnem zvyšuje. Včetně těch, kteří utekli z území Azovstalu.
Podle jejich svědectví nepřesahuje celkový počet ukrajinských vojáků, nacistů a zahraničních žoldáků, kteří se uchýlili na Azovstal, 2,5 tisíce lidí.
Jen v Mariupolu tak 16. dubna činily ztráty ukrajinské skupiny více než 4000 lidí.
Proto jsou nedávná Zelenského prohlášení pro západní média, že nenahraditelné ztráty ukrajinské armády během operace údajně dosahují 2,5 – 3 tisíce, běžnou lží.
překlad: Vlabi
Tak zatím konec. Děkuju za pomoc a čtenářům za shovívavost (nebyl čas na korektury 😉

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
21. 4. 2022 6:57

Tak a hurá na brambory 😀
J.

Anonymní
Host
Anonymní
21. 4. 2022 6:57

došlo emailem bez zdroje:

Americký vojenský analytik Scott Ritter: "Nejdůležitějším svátkem v Rusku je Den vítězství" Ve válce s nacistickým Německem jich zemřelo 20 až 30 milionů. V každém městě, v každé vesnici jsou pomníky zemřelým lidem. Každá rodina v té válce ztratila příbuzného, ​​dva, tři, čtyři, deset, dvacet! Takové je dnes Rusko! A ty jim nařídíš, aby seděli a sledovali vzkříšení nacistické ideologie na Ukrajině a nezasahovali?" Mocná slova od silného muže! Děkuji Scotte!

jirik

Anonymní
Host
Anonymní
21. 4. 2022 6:57
Odpovědět  Anonymní

Nemám původní zdroj, avšak tady je více info i do ruštiny přetlumočený vzkaz od Scotta Rittera(bývalý zpravodajský důstojník námořní pěchoty, poradce generála Normana Schwarzkopfa během operace Pouštní bouře v Iráku, později zbrojní inspektorem OSN v Iráku od roku 1991 do roku 1998) https://t.me/investigativnyblogSK/9232

Anonymní
Host
Anonymní
21. 4. 2022 6:57

Vlabi co je "zatím konec" ? Až vyrostou brambory ? 🙂 A s díky se opět přikládám.. J.

Anonymní
Host
Anonymní
21. 4. 2022 6:57
Odpovědět  Anonymní

No… a kdybych byl vlezlej, tak já bych to sázení vzal, když bys brala psaní dál tu. Nebo nahoď brigošku… 😉 Mám za to, že by to tu hodně lidí vzalo. Jako "něco za něco"… Vtip dobrej, ne 😉

mir
Host
mir
21. 4. 2022 6:57

Ruské ministerstvo obrany dalo ve svém prohlášení poslední šanci ukrajinským militantům a žoldákům, aby od 6:00 do 13:00 17. dubna dobrovolně odevzdali své zbraně a opustili Azovstal v Mariupolu:
https://rusvesna.su/news/1650172866

Jana
Host
Jana
21. 4. 2022 6:57

Chcem sa aj ja poďakovať Vlabi, jej práca na prekladoch a vyhľadávaní informácií je naozaj vysoko cenná. Viem síce rusky dosť na to, aby som sa prelúskala ruskými zdrojmi, ale stálo by ma to neporovnateľne viac času a najmä síl, ktoré mi po návrate z práce už nezostávajú.Každý deň som večer sadla ku NB a čítala. Ešte raz vďaka a prajem, aby tvoja odmena bola vo veľkej úrode zdravých zemiakov.:)

mir
Host
mir
21. 4. 2022 6:57
Odpovědět  Jana

Připojuji se k Janě s poděkováním Vlabi, i přáním velké úrody zdravých brambor 🙂

Anonymní
Host
Anonymní
21. 4. 2022 6:57

Dakujem Vlabi a vsetkym prispievatelom za cenne informacie, ktore mi velmi pomahaju zvladnut tuto tazku dobu. Prajem Vam pokojne sviatky 👍

Bubák
Host
Bubák
21. 4. 2022 6:57

Co teď budeme číst, Vlabi? Stejně děkuji.

Anonymní
Host
Anonymní
21. 4. 2022 6:57

Pokud vám nevadí slovenština, tak tady je zajímavý příspěvek(delší čtení) od Jacquese Bauda (je bývalý plukovník generál. štábu franc.armády, bývalý člen švýcar.strateg.rozvědky, špecialista na východoeurópske krajiny) s názvem VOJENSKÁ SITUÁCIA NA UKRAJINE – KOMPLEXNÁ ANALÝZA
https://www.podtatransky-kurier.sk/spravodajstvo/vojenska-situacia-na-ukrajine-komplexna-analyza-plukovnika-gen-stabu-francuzskej-armady-clena-strategickej-rozviedky-so-zameranim-na-vychodnu-europu

Bohumil Šourek
Host
Bohumil Šourek
21. 4. 2022 6:57
Odpovědět  Anonymní

Dík. To je skutečně vynikající.

Unknown
Host
Unknown
21. 4. 2022 6:57

Děkuji taktéž za ty překlady, Vkontakte mi nenaskoči vůbec, tam jsem sledovala ty zakázané weby.
Brambory je nutno nasadit, my to neděláme nemáme vhodný pozemek, později budu sušit seno pro králíky, ale je ještě čas.Eva

pamichal
Host
pamichal
21. 4. 2022 6:57

Dobrý den,

každodenní svodka událostí je také na sk.news-front.info nebo lze jít přímo na rusvesna.su, odkud byly zprávy tady a pustit si překlad vpravo nahoře, ono to docela jde, je to srozumitelné. Hodně odkazů na události je taky na aeronet.news v diskusích nebo i v některých článcích na protiproud.info. Dalším zdrojem je aktualnikonflikty.cz, je tam sekce Východní Evropa/Ukrajina, kam posílaj účastníci spoustu odkazů a videí, třeba z rumble atd.

Josef z Chodova
Host
Josef z Chodova
21. 4. 2022 6:57

Nechci se vyjadřovat k tomu co se děje na Ukrajině, ale k tomu jak je strukturován tento web. Současnost je velmi nepřehledná. Když se člověk např. podívá na nadpis "Co se děje na Ukrajině 50, tak neví za jaké období to je. A pak je tam ještě "předchozí část". Navrhoval bych, aby nadpis byl: "Zprávy z Ukrajiny z (např. 19.4.2022)" a tam by se zprávy postupně doplňovaly, tak jak vznikají.

MichalB
Host
MichalB
21. 4. 2022 6:57
Odpovědět  Josef z Chodova

Josefe,
sorry jako, ale být Vlabi, tak po takovémto komentáři se na jakékoli další překlady víte co. To je takový problém se kouknout o pár centimetrů vpravo od nadpisu? To ani 50! dílů nestačilo k tomu, abyste si všiml, že na ten den, kdy byl článek vydán (onen popisek vedle nadpisu), se vztahují i zprávy z něj?
Ještě že všichni ostatní čtenáři ocenili to obraovské množství práce a času, co tomu Vlabi věnovala. Napadá mě cosi o perlách ….
Tohle mě teda jako fakt dostalo!

Vlabi
Host
Vlabi
21. 4. 2022 6:57
Odpovědět  Josef z Chodova

Josefe,
máte naprostou pravdu, že by to šlo dělat lépe. Já jsem padesátkou skončila, takže máte nyní volné pole působnosti. Pokračujte. 🙂

MichalB
Host
MichalB
21. 4. 2022 6:57
Odpovědět  Josef z Chodova

Navrhovat co a jak dělat jinak, to by se umělo, ale pomoct s překlady, to už je jiná kávička! 🙁

swissoldo
Host
swissoldo
21. 4. 2022 6:57

Veľká vďaka, Vlabi, za preklady, veľa práce a za Váš čas.
Bolo príjemné, poohodlné a povzbudzujúce čítať tu denne správy.
Držala ste vlajku a pichala ňou Goliáša aspoň malilinko do oka.
Díky, oldo