Co se děje na Ukrajině 48

14. 4. 2022 – 2:55 
V důsledku požáru na vlajkové lodi Černomořské flotily, raketovém křižníku Moskva, vybuchla munice a loď byla vážně poškozena. Posádka byla zcela evakuována, příčina požáru není známa.
Oddělení masové komunikace ruského ministerstva obrany rozeslalo do médií tiskovou zprávu, všechna státní média ji zveřejnila – informace je 100% potvrzena.
Během požáru loď plnila úkoly v Černém moři.
Poznámka redakce: Je to velmi smutné, ale život jde dál, není čas klesat na duchu, postupujeme vpřed až k vítězství.
https://rusvesna.su/news/1649894131
AKTUALIZACE
Prohlášení Ministerstva obrany Ruska k výbuchům na raketovém křižníku “Moskva” (foto) 
Ministerstvo obrany Ruska učinilo prohlášení o situaci s ohněm a detonací munice na raketovém křižníku “Moskva”.
– Požár v křižníku “Moskva” je lokalizován. Neexistuje žádný otevřený odeň. Výbuchy munice skončily.
– Křižník “Moskva” si zachovává vztlak. Základní raketové zbraně nejsou poškozeny.
– Personál byl evakuován na lodi černomořské flotily nacházející se v této oblasti.
– Přijímají se opatření k odtažení křižníku do přístavu.
– Příčiny požáru se zjišťují.
Dnes v noci Ministerstvo obrany informovalo o vážném poškození křižníku: V důsledku požáru detonovala munice. Posádka byla zcela evakuována.
Tiskový tajemník prezidenta Ruska Dmitrij Pěskov rovněž uvedl, že po linii MO byl o situaci informován Vladimir Putin.
https://rusvesna.su/news/1649930245
14.04.2022 – 16:46
Pentagon vydal prohlášení k incidentu s raketovým křižníkem Moskva
Mluvčí Pentagonu John Kirby řekl, že raketový křižník Moskva se dokázal dostat vlastní silou do Sevastopolu k opravě.
Zástupce amerického ministerstva obrany potvrdil skutečnost, že křižník Moskva je na hladině. Zdůraznil, že přesné příčiny požáru nejsou známy, čímž vyvrátil vítězné zprávy Kyjeva.
Jak informovala Rusvesna, ruské ministerstvo obrany nahlásilo požár a výbuch munice na křižníku, v důsledku čehož byl vážně poškozen. Kyjev zároveň uvedl, že ruskou loď zasáhl on.
 https://rusvesna.su/news/1649944017

13. 4. 2022 – 23:48
Zrada: Generální tajemník OSN António Guterres neoznačil události na Ukrajině za genocidu, jak by si Kyjev přál. Guterres to oznámil na tiskové konferenci 13. dubna.
O tom, zda v zemi došlo ke genocidě, či nikoli, může podle generálního tajemníka OSN rozhodnout pouze soud. Vysvětlil, že pojem „genocida“ má v mezinárodním právu striktní definici a že na Ukrajině působí vyšetřovatelé Mezinárodního trestního soudu.
“Určení o přítomnosti nebo nepřítomnosti genocidy ponecháváme na soudních orgánech, které jsou pro tuto otázku relevantní,” řekl Guterres.
https://rusvesna.su/news/1649882898
14. 4. 2022 – 0:30
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij označil slova francouzského vůdce Emmanuela Macrona, že Ukrajinci a Rusové jsou „bratrské národy“, za bolestivá a oznámil svůj záměr s ním na toto téma diskutovat. Řekl to ve středu 13. dubna a odpovídal na otázky novinářů během brífinku s prezidenty Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska.
„K otázce Francie. Upřímně jsem toto prohlášení od prezidenta Francouzské republiky neslyšel. Neztrácíme jediný detail, takové věci jsou pro nás velmi bolestivé,“ řekl Zelenskyj.
Zelenskyj dodal, že toto prohlášení s francouzským lídrem určitě probere, až bude mít příležitost.
“Určitě udělám vše, co bude v mých silách, abych s ním tuto záležitost probral. Když ne dnes, tak zítra, až si najde čas,“ dodal ukrajinský prezident.
https://rusvesna.su/news/1649885445
14. 4. 2022 – 0:57
Německá ekonomika utrpí ztráty ve výši stovek miliard eur, pokud se opustí ruský plyn, varuje Bloomberg.
V příštích dvou letech, s výhradou okamžitého zastavení dodávek energie z Ruska, hrozí SRN a jejímu průmyslu „ostrá recese“. Zejména dojde k poklesu výroby o 220 miliard eur, píše se v článku.
„Výbuch z ukrajinského konfliktu zasáhne ekonomickou aktivitu jak na straně nabídky, tak na straně poptávky,“ řekl Stefan Kotz, viceprezident Kielského institutu pro světovou ekonomiku. “Rostoucí ceny klíčových energetických zdrojů se zahájením ruské operace zvýšily tlak na růst cen.”
Již dříve bylo známo, že hospodářský růst v Německu v roce 2022 bude pouze 2,7 %, na podzim prognóza počítala se 4,8 %, inflace bude 6,1 %. Podle prognóz odborníků může růst HDP v roce 2022 klesnout na 1,9 %, v roce 2023 – pokles o dalších 2,2 %, přičemž nejsilnější ekonomický pokles se očekává ve druhém čtvrtletí příštího roku – s mínusem téměř 5 %. 
Německo, stejně jako další západní země, čelilo prudkému nárůstu cen pohonných hmot po uvalení plošných sankcí proti Moskvě v reakci na speciální operaci ruské armády na Ukrajině. Zasažen byl především finanční sektor a dodávky high-tech produktů, přesto úřady řady zemí oznámily záměr opustit ruské zdroje energie.
https://rusvesna.su/news/1649887059
14. 4. 2022 – 2:00
Konflikt na Ukrajině hrozí vyhladověním 1,7 miliardy lidí, z nichž třetina už nyní žije v chudobě. Uvedla to Organizace spojených národů.
„36 zemí, včetně několika nejchudších a nejzranitelnějších států světa, dostává více než polovinu svého dovozu pšenice z Ruské federace a Ukrajiny,“ uvádí zpráva. Jak tvrdí OSN, dopad války je globální a systémový.
https://rusvesna.su/news/1649888801
14.04.2022 – 07:48
Ukrajinští ozbrojenci stříleli na kolonu s uprchlíky z LLR, (+ FOTO) dva lidé zemřeli, další tři byli zraněni. Militanti zahájili palbu z minometů a ručních zbraní na kolonu aut v Charkovské oblasti.
Bylo zahájeno trestní řízení (formálně tyto úkony spadají pod definici válečného zločinu – pozn. RV), okolnosti incidentu zjišťují vyšetřovatelé.
https://rusvesna.su/news/1649911712
14. 4. 2022 – 9:18
Masivní drancování humanitární pomoci v Oděse vyvolalo nespokojenost v Bukurešti. Rumunské úřady se proto rozhodly dodávky humanitární pomoci do Oděsy a Oděské oblasti zastavit.
Motivací pro takové rozhodnutí byly masivní krádeže humanitární pomoci místními úřady, uvedla oděská média.
Městská správa Oděsy, úředníci a velitelé tzv. oddílů územní obrany vyplenili všechny balíčky s potravinami a nezbytnosti dodávané z Rumunska. Jen malá část se dostala k běžným Oděsanům, jinak zboží z humanitární pomoci leželo otevřeně na pultech oděských obchodů.
https://rusvesna.su/news/1649917102
14. 4. 2022 – 9:45
Kyiv Volkssturm se vloupal do luxusního hotelu
Opojení silou zbraní vtrhli 13. dubna večer do do pětihvězdičkového hotelu Premier Palace v Kyjevě bandité z Volkssturmu a požadovali znárodnění hotelu. (FOTO, VIDEO)
Jeho majitelé jsou podle jejich názoru občané Ruska. Dotazy zástupce hotelu, jaké právo má obrana k provádění případných prověrek na předmět majetku, ozbrojenci samozřejmě ignorovali.
Všiměte si barvu pásků na rukávech banditů: stále častěji spolu s modrou a žlutou ukrajinští bojovníci (zatím jen z theroddefense) používají zelené pásky. Na těchto záběrech je to vidět a stále více lidí z Kyjeva o tom píše na sociálních sítích.
14. 4. 2022 – 10:15
A znovu zrada: Le Penová odmítla označit události na Ukrajině za genocidu
Francouzská prezidentská kandidátka, vůdkyně krajně pravicové strany Národní shromáždění Marine Le Penová odmítla označit to, co se děje na Ukrajině, za genocidu.
“Genocida je právně velmi jasná definice, která neodpovídá aktuálně známým faktům,” řekla politička v rozhovoru pro televizi France 2 v odpovědi na novinářskou otázku, zda by to, co se děje na Ukrajině, označila za genocidu.
Jak informovala Rusvesna, dosavadní francouzský prezident Emmanuel Macron označil Rusy a Ukrajince za bratrské národy a ruské počínání na Ukrajině nehodnotil jako genocidu s tím, že nyní je třeba být opatrný s hodnocením.
Le Penová navíc diplomaticky hovořila o Zelenského nekonečných požadavcích:
“Čas od času žádá (Zelensky) jiné státy o více, než můžou dát,” dodala kandidáka na prezidenta.
https://rusvesna.su/news/1649920540
14. 4. 2022 – 10:54
Poradce šéfa Zelenského administrativy Alexej Arestovič pohrozil Moskvě odvetným úderem v případě útoku na Kyjev. (VIDEO) Uvedl to v rozhovoru s bývalým ruským právníkem Markem Feiginem.
“Je třeba mít na paměti, že na jakýkoli výstřel na naše rozhodovací centra máme vlastní odpověď. Zde musíte být opatrní. Protože chci hned říci, že v Rusku máme skvělé příležitosti. Ale zatím je nechceme používat, protože každá válka má stupně eskalace,” řekl Alexej Arestovič.
Jak informovala Rusvesna, ministerstvo obrany Ruské federace včera oznámilo, že je připraveno provést vysoce přesné údery „na rozhodovací centra, včetně Kyjeva“, pokud dojde k „pokusům o sabotáž a údery ukrajinských jednotek na objekty na ruském území.“
https://rusvesna.su/news/1649922877
14. 4. 2022 – 11:40.
Ruská armáda zasáhla další vojenská zařízení na Ukrajině vysoce přesnými zbraněmi (VIDEO)
Ministerstvo obrany Ruské federace ukázalo záběry objektivní kontroly, které ukazují ničení vojenské infrastruktury Ozbrojených sil Ukrajiny.
Kvalita snímku umožní vidět spoustu nákladních vozů na železniční trati. Je dost možné, že byl zničen další „dárek“ od ukrajinských západních partnerů. Vojenská pomoc ze západu země je zpravidla přepravována po železnici.
V zóně speciální operace na Ukrajině bylo včera a v noci zničeno 12 nepřátelských cílů, včetně dvou dělostřeleckých skladů, stíhačky MiG-29, vrtulníku Mi-8 a bezpilotního letadla Bayraktar TB-2.
https://rusvesna.su/news/1649925611
14. 4. 2022 – 12:23
“Toto je odmítnutí pro celé Německo”: Německý vicekancléř ostře kritizoval Zelenského 
Německý vicekancléř Robert Habeck kritizoval kyjevský režim za zrušení návštěvy spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.
„Bohužel musím říci toto: ukrajinská strana udělala diplomatickou chybu. Spolkový prezident – to je Německo. A proto je odmítnutí prezidenta Zelenského odmítnutím pro celé Německo,“ cituje Habka německý Spiegel.
Na otázku, zda na Ukrajinu pojede on nebo kancléř Olaf Scholz, Habek jasně řekl, že zatím nemá cenu o tom mluvit.
“Nyní se musíme všichni ujistit, že jsme problém vyřešili a nezhoršili.” K tomu byly vynalezeny telefony,“ řekl.
Připomeňme, že Zelenskij vysvětlil odmítnutí návštěvy Steinmeiera jeho údajně proruským postojem, zejména k protiruským sankcím. Kancléři Olafu Scholzovi bylo na oplátku nabídnuto, aby přijel, ale ten odmítl s tím, že je „tím nepříjemným odmítnutím zmatený“.
https://rusvesna.su/news/1649928209
14. 4. 2022 – 13:36 
Ze strany Ukrajiny byla ostřelována ruská část hraničního přechodu v Brjanské oblasti. Uvádí se, že granáty dopadaly i na město Klimovo.
Podle obyvatel města byly slyšet výbuchy. Jeden zahřměl v soukromém sektoru, druhý – poblíž nemocnice.
Záběry z místa činu byly zveřejněny na internetu.
FSB hlásí ostřelování i na hraničním přechodu Nový Jurkovič.
Aktualizováno
FSB upřesňuje, že na hraničním přechodu byla v důsledku ostřelování poškozena 2 auta patřící uprchlíkům.
V okrese Klimovsky bylo úderem zraněno 7 lidí včetně těhotné ženy a dítěte, řekl agentuře TASS zástupce příjmového oddělení Centrální okresní nemocnice Klimovskij.
“Dva dospělí jsou ve vážném stavu a další tři jsou ve středně těžkém,” uvedl zdroj.
Hasiči likvidovali požáry ve dvou domech, které byly zasaženy střelami.
14. 4. 2022 – 14:02
„Moc se stydíme. Nevěděli jsme, co se tady děje, odpusťte nám,“ zajatí ukrajinští vojáci u památníku v obci Vidnoye, (LLR) padli na kolena a žádali o odpuštění za vraždy civilistů na Donbasu. Pomník byl postaven na místě hromadného pohřbu zabitých obyvatel Lugansku. Zajatci byli přivedeni k památníku, řekli jim o ostřelování škol a domů označených korektikory, čímž bylo jasné, že civilisté byli cílem jen proto, že nechtěli skákat na Majdanu.
„Kdyby přišly matky těchto dětí, neměli byste ani čas požádat o odpuštění,“ řekli jim lidé.
14. 4. 2022 – 14:25
V Černihovské oblasti mina odpálila traktor, řidič zemřel. Informovala o tom dnes tisková služba Hlavního ředitelství NPÚ v Černihovské oblasti. Dvaačtyřicetiletý místní obyvatel vyvážel na traktoru odpadky. Při návratu přes pole do vesnice se dostal na zaminované území a najel na protitankovou minu.
Ukrajinské úřady a média nepřekvapivě pokračují v přesouvání odpovědnosti za chaotické zaminovávání ruskou armádu, a to i přes foto a video důkazy o zapojení ukrajinských militantů do vytváření minové hrozby.
14. 4. 2022 – 14:45
Ostřelování Jasinovaté bohužel pokračuje s novými oběťmi a zraněnými. Od časného rána bylo na město vypáleno již více než padesát raket z Gradu. Okupanti útočí i na Doněck.
https://rusvesna.su/news/1649936725
14. 4. 2022 – 15:25
Volodymyr Zelenskyj řekl předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, že Kyjev potřebuje měsíčně okamžitou finanční pomoc ve výši 7 miliard dolarů na pokrytí sociálních dávek a platů, uvádí Bloomberg s odkazem na zdroje.
“Ukrajina potřebuje měsíčně nouzovou finanční pomoc ve výši 7 miliard dolarů na pokrytí sociálních dávek a platů,” řekl prezident Volodymyr Zelenskyj předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, když minulý týden navštívila Kyjev,” uvedla agentura v prohlášení.
Zelenskyj podle agentury hovořil také o problémech, kterým Ukrajina čelila při pokusu o vývoz obilí. Podle zdrojů von der Leyenová uvedla, že EU uplatní zrychlené postupy při překračování hranic, aby pomohla Kyjevu v této záležitosti.
Již dříve se Rada EU dohodla na přidělení dalších 500 milionů eur na vojenskou pomoc Ukrajině, celková výše vojenské pomoci EU Kyjevu tak bude činit 1,5 miliardy eur.
https://rusvesna.su/news/1649937137
14. 4. 2022 – 15:40
Řecký ministr obrany Nikos Panagiotopoulos uvedl, že Řecko již nebude do Kyjeva posílat zbraně, protože dodávky velkého množství zbraní by mohly snížit obranu Řecka, zejména na ostrovech, uvádí Euractiv.
Předtím Řecko poslalo Ukrajině s vojenskou pomocí dva transportní letouny S-130, včetně útočných pušek Kalašnikov a MANPADS.
Zároveň podle publikace s odkazem na nedávné průzkumy veřejného mínění 66 % Řeků nesouhlasí s dodávkami vojenského materiálu na Ukrajinu a pouze 29 % takové rozhodnutí podpořilo.
Údaje z průzkumu potvrzují nedávné násilné střety mezi řeckými dělníky a policií v Soluni, když se místní snažili zastavit dodávky zbraní NATO na Ukrajinu. Policie musela k rozehnání demonstrantů použít slzný plyn.
https://rusvesna.su/news/1649936464
14. 4. 2022 – 16:07
Armáda DLR a ruská armáda nadále utahují kruh kolem Azovstalu v Mariupolu. Nacisté jsou uvězněni v továrně, ale nadále bojují se zuřivým odporem. Bojuje se o každý metr, o každý dům. Nicméně, k záhubě odsouzení ozbrojenci se začali stále více pokoušet proniknout z obklíčení. Jeden po druhém, jako včera „ztracený“ sniper, nebo ve velkých skupinách spolu s technikou. Jak informovala Rusvesna, i poslední takový pokus o průlom skončil krvavým neúspěchem.
https://rusvesna.su/news/1649928980
14. 4. 2022 – 16:30
Ruský prezident Vladimir Putin učinil řadu prohlášení o odmítnutí nespolehlivých partnerů a měn a také nařídil přeorientovat export ruských energetických zdrojů ze Západu na trhy Jihu a Východu a připravit k tomu vhodnou infrastrukturu.
Hlava státu pokračuje v řadě oborových setkání. Prezident Ruska dnes učinil řadu prohlášení, když diskutoval o situaci v ropném a plynárenském sektoru, dlouhodobých plánech jeho rozvoje a řešení problémů, kterým čelí společnosti v palivovém a energetickém komplexu.
Putin poznamenal, že „nepřátelské země uznávají, že se neobejdou bez ruských energetických zdrojů, včetně plynu, a že dodávky ze Spojených států do Evropy budou stát mnohonásobně více než ruské“.
Zdůraznil také, že pro Evropu prostě neexistuje žádná rozumná náhrada zemního plynu a pokusy Západu vytlačit ruské dodávky energie nevyhnutelně ovlivní celou globální ekonomiku.
Prezident také řekl, že banky nepřátelských zemí zdržují platby za ruské energetické zdroje.
„Dochází k selhání plateb za exportní dodávky ruských energetických zdrojů. Banky z těchto nejnepřátelštějších zemí zdržují převody plateb.
Dovolte mi, abych vám připomněl, že již byl stanoven úkol převádět platby za energetické zdroje do národních měn, abychom se postupně vzdalovali od dolaru a eura,“ řekl Putin.
V dohledné době dojde ke snížení ruského exportu energie na Západ s cílem přesměrovat se na jiné trhy. V tomto ohledu Putin nařídil přeorientovat export ruských energetických zdrojů ze Západu na trhy jihu a východu a připravit k tomu vhodnou infrastrukturu.
Kromě toho hlava státu vzala na vědomí následující body:
— Rusko hodlá radikálně zvýšit podíl zúčtování v národních měnách v systému zahraničního obchodu. Klíčovým úkolem je připravit domácí devizový trh na takový přechod tak, aby jakákoli cizí měna mohla být volně a v potřebném objemu směněna za ruské rubly.
„Odmítnutí nespolehlivých, kompromitovaných měn a jurisdikcí je strategickým úkolem z hlediska finančního a ekonomického zabezpečení naší země.
Je to důležité pro udržení a zvýšení objemu zahraničního obchodu, navázání stabilních vazeb s předvídatelnými partnery, kteří dodrží slovo, váží si své obchodní pověsti a chápou důsledky svých rozhodnutí,“ zdůraznila hlava státu.
— Rusko by se nyní, stejně jako v příštích letech, mělo řídit svými vlastními zájmy: jde o stabilní dodávky energetických zdrojů na domácí trh, rozvoj hlubinného zpracování ropy a plynu a diverzifikaci exportních dodávek.
— Zvláštní pozornost vyžadují otázky dovozní náhrady zařízení pro těžbu ropy a plynu. To je důležité jak pro stávající obory, tak pro rozvoj nových lokalit.
https://rusvesna.su/news/1649942470
14. 4. 2022 – 18:20
Kuleba: Ukrajina potřebuje více zbraní ze Západu, aby odemkla Mariupol. Situace ve městě je „zoufalá“.
Na brífinku se svým irským protějškem to uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba.
“Mariupol je v zoufalé situaci. Je nesmírně bolestivé přijímat zprávy odtamtud. Děláme vše pro to, abychom podpořili civilní obyvatelstvo a obránce Mariupolu (???). Ale abychom Mariupol odemkli a zachránili, potřebujeme více zbraní a pracujeme s partnery na jejich získání,“ řekl Kuleba.
https://rusvesna.su/news/1649948487
14. 4. 2022 – 18:40
Ministerstvo zahraničních věcí Polska oznámilo připravenost NATO na válku s Ruskem.
„Na to jsme vždy připraveni. A nejen my, ale i naši spojenci. Všichni členové NATO jsou připraveni. Pokud Vladimir Putin zahájí nějakou agresi proti Polsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku nebo Finsku, pokud to bude v NATO, bude to pro nás všechny červená linie,“ uvedl mluvčí polského ministerstva zahraničí Lukasz Jasina v rozhovoru s jedním z ukrajinských televizních kanálů.
“Ale přál bych si, aby Vladimir Putin už nikdy s žádnou agresí nezačal,” dodal Jasina.
https://rusvesna.su/news/1649950848
14. 4. 2022 – 19:25
Ukrajina znovu udeřila na území Ruska
Ze strany Ukrajiny byla ostřelována vesnice Žuravlevka ležící nedaleko hranic v oblasti Bělgorod. Oznámil to gubernátor bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.
„Z ukrajinské strany došlo k ostřelování naší vesnice. Došlo k poškození obytných budov a sociálních zařízení. Zatím nejsou informace o obětech či zraněných,“ napsal na svém kanálu Telegram.
„V této obci byl již vyhlášen nouzový režim a lidé z ní byli evakuováni. Bližší informace budou k dispozici po podrobném průzkumu území,“ dodal Gladkov.
https://rusvesna.su/news/1649953539
14. 4. 2022 – 20:49
Vojáci čečenských speciálních jednotek na Donbasu zabili amerického zpravodajského důstojníka. Video s pasem zavražděného Američana zveřejnil ministr informací a tisku Čečenské republiky Achmed Dudajev.
“Takový je osud představitelů amerických speciálních služeb, jež padli do rukou bojovníků z Čečenské republiky, kteří nenechali jediný zločin (na civilním obyvatelstvu LDNR) nepotrestán!” napsal.
14 04. 2022 – 21:36
Zelenskij oznámil nejbližší cíl Ruska
Bezprostředním cílem Ruska je obklíčit ukrajinskou armádu v totální bitvě o Donbas a území si přivlastnit, řekl Zelenskij v rozhovoru pro BBC News.
Prezident Ukrajiny zdůraznil, že Donbass je nyní pro Ozbrojené síly Ukrajiny nejobtížnější situací, a poprvé oznámil počet ukrajinských vojáků v regionu.
„Bezprostředním cílem Ruska je obklíčit 44 000 ukrajinských vojáků v totální bitvě o Donbas a získat ho zpět,“ řekl.
https://rusvesna.su/news/1649961413
14. 4. 2022 – 21:26
Podle služby flightradar24 je vysoká aktivita vládních letadel Ruské federace. Pozorována byla i neobvyklá aktivita dopravních letounů ruských leteckých sil. Je předpoklad, že dnes večer proběhne nějaká rozsáhlá operace. 
Ruské ministerstvo obrany včera varovalo Kyjev, že v případě ostřelování ruského území bude zasazena rána na rozhodovací centra v ukrajinské metropoli. Dnes byly ostřelovány pohraniční osady v oblastech Brjansk a Bělgorod. Proto je pravděpodobnost úderu na Kyjev této noci extrémně vysoká.
https://politikus.ru/v-rossii/142874-segodnya-veroyaten-udar-po-kievu.html

14.4.2022 – 23:00
Křižník Moskva, který byl předtím poškozen detonací munice, se potopil. Informovalo o tom ministerstvo obrany.
„Během tažení křižníku Moskva do přístavu určení ztratila loď v důsledku poškození trupu obdrženého během palby od detonace munice stabilitu. V rozbouřeném moři se loď potopila,“ říká zpráva.
Přátelé, neztrácejte odvahu, Rusko postaví nový křižník, hlavní je, že prakticky nebyly žádné ztráty, a přitom jich mohly být stovky, díky bohu za všechno, pracujeme dál – až do vítězství.
Situaci komentoval známý milicionář, exvelitel brigády Vostok a doněcké Alfy Alexandr Chodakovskij (Skif)
 “K otázce křižníku Moskva: vše, co nás nezabije, to nás posílí,” napsal.
https://rusvesna.su/news/1649966422
14. 4. 2022 – 23:36
Mluvčí Pentagonu John Kirby řekl, že Spojené státy nevidí, že by se Rusko pokoušelo přerušit tok amerických zbraní na Ukrajinu.
Předtím ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že jakýkoli náklad, který obsahuje zbraně pro Ukrajinu, se stane legitimním cílem pro Rusko. Ministerstvo zahraničí Ruské federace uvedlo, že země NATO si dodávkami zbraní na Ukrajinu „zahrávají s ohněm“.
Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Pěskov poznamenal, že pumpování Ukrajiny zbraněmi ze Západu nepřispívá k úspěchu rusko-ukrajinských jednání a bude to mít negativní efekt.
„Lety do tranzitních bodů v regionu stále probíhají.
Na Ukrajině stále dochází k pozemnímu pohybu tohoto materiálu. Každý den Ukrajina dostává bezpečnostní pomoc, zbraně, zásoby a podpůrné vybavení.
Jak jsme řekli dříve, budeme v tom pokračovat tak rychle, jak to jen bude možné,“ odpověděl Kirby na otázku, zda existují nějaké obavy, že by Rusko mohlo „zpochybnit“ trasy dodávek amerických zbraní na Ukrajinu.
„Nezaznamenali jsme žádné pokusy Ruska zablokovat tento tok. A budeme v tom pokračovat,“ dodal.
Kirby poukázal na to, že Washington nezveřejňuje podrobnosti o tomto toku zbraní, aby „zachoval bezpečnost akce“.
„Neustále to sledujeme (tok zbraní na Ukrajinu), sledujeme, měníme a podle potřeby přizpůsobujeme,“ řekl.
Vysoký představitel Pentagonu již dříve uvedl, že USA očekávají, že do měsíce dokončí odeslání veškeré vojenské pomoci na Ukrajinu v rámci nového balíčku 800 milionů dolarů.
https://rusvesna.su/news/1649968618
překlad: Vlabi)

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
19. 4. 2022 14:22

Ja mám vonku od marca nachystané pivečko, cigaretky, zapalovač. Až sa zablisne nad Mochovcami, vybehnem von, zapálim, otvorím pivečko a kukám na ten pyroplastický mrak čo sem rýchlosťou 700 kmhod dorazí za cca. 7 minút. Samozrejme jedna 50 MT bombička na Mochovce dorazí celé (názov tohto štátu mi nejde do huby).

Len nech ukropi provokujú. Amíci skončili vojnu vyvraždením civilistov HiroNaga.
Aby sme nemali HiroNaga version 2.1389 update 2.2.
Juraj

honzo
Host
honzo
19. 4. 2022 14:22

Vlabi, neviem, kto ste a ako dokážete i v týchto príšerných podmienkach fungovať, ale vzdávam Vám hold. Viem si predstaviť časovú i fyzickú záťaž, ktorú Vám tento webb prináša zrejme na úkor Vašich iných aktivít i Vašej rodiny. Klobúk dole pred Vami a veľké ĎAKUJEM. Okrem nositeľa aktuálnych a čerstvých správ ste i objektívnym korektorom mainstreamových kecov. Držte sa!

Kamila
Host
Kamila
19. 4. 2022 14:22
Odpovědět  honzo

Já se taky připojují velký obdiv a velký dík!!! Kamila

Vlabi
Host
Vlabi
19. 4. 2022 14:22
Odpovědět  honzo

Díky za doping. Do té padesátky to ještě dotáhnu, ale pak už fakt musím jít sázet brambory. 😉

Dagmar
Host
Dagmar
19. 4. 2022 14:22
Odpovědět  honzo

i ja se připojuji se svymi diky a obdivem za tak ohromnou praci, děkuji
dagmar

BAcon
Host
BAcon
19. 4. 2022 14:22
Odpovědět  honzo

i Jižní Morava děkuje

brambory už sů v zemi

Anonymní
Host
Anonymní
19. 4. 2022 14:22

Taková zajímavost.

Česko poslalo tanky na Ukrajinu, ale něco se nepovedlo …
Česko předalo vadné tanky Ukrajině: „Mají špatný systém gyrostabilizátorů“
Tanky, které na Ukrajinu dorazily z České republiky, se podle více informačních zdrojů najednou ukázaly jako závadné. Řeč je o obrněných vozech, které Praha za úderů bubnů pompézně předala Kyjevu. Seznam dárků obsahuje desítky tanků T-72B a BMP-1.

„Česká republika se stala první zemí NATO, která poskytla Ukrajině těžká obrněná vozidla,“ prohlásili místní představitelé s neskrývanou hrdostí.
Ale jak se říká, jen na papíře to bylo krásně. Píší o tom pražské noviny Echo-24:

„Česká republika poslala na Ukrajinu staré nemodernizované tanky T-72 , které byly ve výzbroji české aktivní zálohy. V armádních skladech bylo přibližně 90 takových strojů. Skutečnost, že vybavení je staré, má určitou výhodu, protože Ukrajinci tento zbraňový systém dobře znají a nebudou se muset přeškolovat.
Nicméně titíž Ukrajinci okamžitě zjistili spoustu problémů. Již u první várky vychvalovaných rarit byly objeveny závady. Ukázalo se, že darovaní koně mají vážné nedostatky:

„Problém je v tom, že tyto systémy jsou založeny na gyroskopických stabilizátorech. Ale můžete je získat pouze v Rusku. Vážný problém je také s dálkoměry na tancích a mechanismy 73mm děl na BMP-1. Ukazuje se, že BMP a T-72 mohou řídit a dokonce střílet, ale nebudou se moci nikam dostat. Oprava a uvedení tanků a bojových vozidel pěchoty do bojové pohotovosti potrvá nejméně čtyři týdny. A zde nastává další potíž – většinu náhradních dílů, stejně jako továrny na opravy obrněných vozidel, zničili Rusové.
S opravou by mohlo pomoci Polsko. Ve Varšavě však dali okamžitě najevo: jen za peníze, ty zřejmě nebyly a ozbrojené síly Ukrajiny zoufale potřebují obrněná vozidla, která ruské jednotky systematicky ničí. Proto se rozhodli využít vadné tanky k zamýšlenému účelu.
Ale ani tady to nevyšlo. Obrněná vozidla dovezená ze zahraničí se dostala pod útok ruských letadel na nádraží Lozovaja v Charkovské oblasti a byla zničena. Do podoby kovového šrotu.

Takový je příběh česko-polsko-ukrajinského přátelství s nešťastným koncem.

https://cont.ws/@nikkuro/2262451

Bedřich

Anonymní
Host
Anonymní
19. 4. 2022 14:22
Odpovědět  Anonymní

Bez gyroskopu sa dá strieľať, bez diaľkomeru tiež. Ale ak tam nemajú kurbličku na točenie veže a odíde motorček, potom je zábava.
Tak ako sa dá jazdiť bez abs, bez cúvacích senzorov, gepees…
Juraj

Tom
Host
Tom
19. 4. 2022 14:22
Odpovědět  Anonymní

bez gyroskopu nenatočíš věž (automaticky bez kliky ) a bez dálkoměru míříš mimo . Takže múžeš maximálně postřelovat pěchotu PKT , když vidíš kam to sypeš koriguješ . Šroty bez významu . Klička na točení věže manuálně tam samozřejmě je , ale nechcete s ní být v boji , to dělá z tanku něco jako terč neschopnej se bránit .

Anonymní
Host
Anonymní
19. 4. 2022 14:22

14. dubna 2022 21:32
Ty "stroje" byly "zakonzervovány" a odešly evidentně bez praktické kontroly.
Tank není hračka ani "jen" pásový traktor. Jestliže tanky např. T-34 v období války neměly prakticky žádná taková "vylepšení", pak si musíte uvědomit, že oproti němu výrazně modernizovaný tank, bez spolehlivé výbavy, je dokonalým cílem. Dnes se nedá dost dobře jezdit bez vyjmenovaných abs a senzorů, protože jsou již naprosto jiné požadavky v boji. Nepřítel vám na „zacouvávání“ sem tam nedá čas, byl by v.l.
Každý senzor je součástí nejen přesného pohybu v prostoru, ale především určuje schopnost přesně zaměřovat cíl. Dnes je požadavek (nejen) u tanků nejen střílet po sobě navzájem z hlavní, jako to bylo v dobách bitvy u Kurska, ale výhodu má ten tank, který dokáže zničit protivníka na co největší vzdálenost, dnes se zaměřuje často i mimo přímou viditelnost cíle. K tomu prostě musíte vědět, kde přesně jste, abyste mohl využít informace zaměřovače. Těžko vás nepřítel nechá se zastřelovat stojíce na místě, trpně čekaje na "konečný" zásah.
Proč se nevyužívá Armata? Ze tří důvodů. Jednak nikdo přesně neví kolik jich je. Za druhé modernizované tanky starší výroby mají podobné vlastnosti (kromě několika málo konstrukčních) a mají zajištěnou infrastrukturu "automaticky" a personál nejen přímé obsluhy je má zažité. Za třetí bych dal, že dokud nejsou použity v "horkém" boji, nepřítel nebude znát skutečné parametry tohoto tanku a to je velmi kritická informace. Je to podobná situace, kdy novinky ve vybavení RA na počátku války T-34 a tanky řady IS bojovaly sice úspěšně, ale vzhledem k obrovské převaze nepřítele a jejich celkovému relativně malému počtu byly nakonec zničeny, zneškodněny a následně prozkoumány německými odborníky, kteří tak získali velmi cenné informace a snažili se je zavést i u nich. Jiná otázka je, že Němci nedokázali vyrobit dokonalou analogii T-34, jak vyžadoval osobně Hitler.
Německé tanky Tygr a Panther byly při svém uvedení do boje silnější, ale měly především menší pohyblivost (navíc nevýhodou bylo palivo) a Německo de facto s nimi dopadlo podobně jako předtím SSSR s výše uvedenými svými tanky, protože jednak byly nalezeny jiné prostředky ničení tanků (malé "nevinné" bombičky shazované naráz letadly prý zničily značnou část německých tanků v průběhu bojů o Kursk horním pancířem, který byl slabší) a nová taktika – palebných "hnízd", sice riskantní (mimochodem němečtí velitelé ve svých pamětech psali, že se nedařilo Němcům odhalovat předem zamaskované sovětské vojáky a zbraně a neodhalovali ani RA zaminované prostory), znamenaly likvidaci opěrné úderné síly Wehrmachtu a předznamenaly nevyhnutelnost výsledku války, protože zničené tanky byly nahromaděné za delší období (dokonce o několik měsíců byla tato operace z německé strany odložena nejen kvůli kvalitě pancéřování, ale i pro nahromadění počtů) a bylo na ně věnováno mnoho cenných zdrojů a surovin. Výroba tanků pak již nebyla v té "stoprocentní" kvalitě a Německo už nebylo schopno je vyrábět tak rychle.
Takže "maličkosti" nakonec rozhodují o všem. Rudá armáda vyhrávala bitvy i díky méně pancéřovaným tankům T-34, ale s vysokou pohyblivostí a spolehlivostí v boji (a palivo nemuselo být tak kvalitní jako u německých). Výroba byla levnější, posádky se díky změnám v přípravě (sledovali povinně proces montáže tanku, a dokázali opravovat závady sami). Protože výroba byla jednodušší, snadno se zaváděla výroba v dalších podnicích. Náhrada byla snadnější. Až ke konci války (od cca r. 1944) Rudá armáda měla ve výzbroji kvalitativně lepší tanky, které osvobodily i Prahu v roce 1945.
A dnes je těch maličkostí mnoho. Dnes je trochu zmodernizovaný tank složitější než plně elektronicky vybavené auto, ale zároveň přitom musí umožňovat "jednoduché" a rychlé reakce v pohybu, při jízdě a samozřejmě spolehlivost v boji.
Jinak řečeno, tisíckrát nic umořilo slona, s tím rozdílem, že z toho tisíce stačí i jen jedno "nic".

Bedřich

Anonymní
Host
Anonymní
19. 4. 2022 14:22
Odpovědět  Anonymní

Plný súhlas,
ALE
roku pána 2021 počas super korony a uzáverov v čechách veselo bežali "traktor festivaly"
cez jednu obrovskú blatovú jamu jazdili parádne traktory, bolo to super
zrazu sa tam zjavil starý modrý traktorík s malinkími kolieskami vpredu bez predného náhonu, povedal som nemá šancu. spadla mi sánka keď tú jamu doslova preletel. a najvacsie super moderné stroje tam zapadli alebo hrabali.

aj v zime pri jazde autom je jedno či máte letné alebo zimné.
Najdôležitejší je vodič, v tomto prípade strelec. Trafí aj bez gyro. 🙂 🙂
Juraj

mir
Host
mir
19. 4. 2022 14:22

14. dubna 1912 ve 23:40 se Titanic srazil s ledovcem. Po necelých třech hodinách, nad ránem 15. dubna v 02:20, klesl ke dnu.
Křižník Moskva se potopil v den 110. výročí potopení Titaniku. …Náhoda?

Anonymní
Host
Anonymní
19. 4. 2022 14:22
Odpovědět  mir

Až na to že Titanic nenajel na ledovec. Na palubě byli všichni odpůrci FEDu, Astor atd. No a J.P.Morgan který je tam všechny pozval na poslední chvíli vystoupil. Takže bombička v podpalubí a lehké založení FEDu. Dokonce to možná ani nebyl Titanic jakože nová loď, ale načančaný Olympic. Přece nebudou stavět novou loď, když ji chtějí potopit. Dazhbog

MichalB
Host
MichalB
19. 4. 2022 14:22
Odpovědět  mir
Anonymní
Host
Anonymní
19. 4. 2022 14:22
Odpovědět  mir

Čtu převážně na mobilu a sloupek tu není. Ale máš pravdu, po přepnutí na PC verzi, je to tam. Ale jak je i v článku zmíněno Jsou to celkem známé informace, ale nikdy není na škodu je opakovat… tak snad pravda jednou vyjde na světlo. Dazhbog

mir
Host
mir
19. 4. 2022 14:22

Oficiální verze Ruska k výbuchu a požáru na palubě křižníku Moskva je neutrální. Rusové mohou potrestat jak Kyjev, tak NATO – zbývá si vybrat:
https://tsargrad.tv/news/russkie-mogut-nakazat-i-kiev-i-nato-ostalos-vybrat_530681

mir
Host
mir
19. 4. 2022 14:22

Španělské město Fuentes de Andalucía bude na týden přejmenováno na Ukrajinu 😡
https://politikus.ru/events/142890-ispanskiy-gorod-na-nedelyu-pereimenuyut-na-ukrainu.html

MichalB
Host
MichalB
19. 4. 2022 14:22

Komentujícímu VaKla již nějakou dobu nejsou a i nadále nebudou schvalovány komentáře.
Dávám na vědomost jen proto, abych mu ušetřil čas a námahu s psaním textů.

MichalB
Host
MichalB
19. 4. 2022 14:22

Vysvětlení pro VaKlu:
Názorů se nebojíme a to ani těch opačných (proto je také dodatek pod oknem s komentáři "Názory v diskuzi se nemusí shodovat s názory redakce blogu.)

Vaše komenty nejsou zvěřejňovány, protože nejde o psaní názorů, ale o pomlouvání, zesměšňování a znevažování všeho a všech, ke kterým jste se v minulosti kdy vyjadřoval.

Nešlo o psaní názorů, ale o radost z kopnutí do každého, kdo tu prezentoval cokoli, s čím nesouhlasíte. A možné s tím, s čím i souhlasíte. Důležité bylo vždy ono kopnutí si. Stejně jako u jiných, co nejsou zveřejněni, nejde o obsah, ale o formu. A to, že schválně nepoužijete vulgarismy, neznamená, že nejde o útoky v osobní rovině. Jen je schováváte pro někoho za na první pohled nevinná slova a věty.

A že budete používat jiné nicky? To jen potvzuje vše, co jsem napsal výše. Je to jak vyšité chování internetových trollů bez morální záklopky.

Nejde tu o nezveřejnění textů nicku VaKla, ale textů, které porušují to, co je uvedeno jako podmínky pro zveřejňování. A to platí pro všechny, kteří nenajdou své komentáři v diskuzi.