Co se děje na Ukrajině 47


13. 4. 2022 – 1:30
Téměř 2000 ukrajinských mariňáků se za týden vzdalo v Mariupolu, podle autorů kanálu Major a General Telegram spojeného s bezpečnostními silami.
„Mnoho je zraněných a vyčerpaných, dnešních tisíc, o kterých mluvil Alexander Sladkov, se během dne vzdali, opustili je velitelé, hladoví, zranění vojáci, mnozí vypadají jako polomrtvoly. Mnozí se ustrašeně vydali kapitulovat, protože kyjevská propaganda vykresluje Rusy jako krvežíznivé bestie. Samotný Kyjev ale nenechal na svých vojácích volbu a nechal je napospas osudu.
A právě teď v této době Arestovič vtipkuje v ukrajinské televizi, že snadno porazí ruskou armádu. Ten idiot ještě nebyl informován, že v Mariupolu došlo k porážce obrany a hromadné kapitulaci?” píší.
https://rusvesna.su/news/1649801032

13.04.2022 – 0:43
Kadyrov komentoval bezprecedentní kapitulaci ukrajinské námořní pěchoty. Situaci komentoval na svém kanálu Telegram.
Více než tisíc mariňáků ukrajinských ozbrojených sil se dnes vzdalo v Mariupolu. Mezi nimi stovky zraněných. Toto je správná volba.
Ukrajinské skupiny jsou denně rozbíjeny jedna za druhou. Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny nevědí, co mají dělat se zraněnými, nechápou, kam jít a co dělat dál, protože odpor je zbytečný a bojové síly prakticky nezbývají. Operují pouze samostatné malé skupiny, které se z nějakého důvodu bojí vyjít s bílou vlajkou k ruským jednotkám.
Nebojte se. Přemýšlejte o svých blízkých, zraněných, o svém vlastním i cizím životě, o tom, jak může zbloudilá kulka přinést do domu tragédii.
V útrobách Azovstalu je aktuálně asi dvě stě zraněných, kteří nemohou dostat lékařskou péči. Bylo by pro ně i pro všechny ostatní lepší tuto nesmyslnou konfrontaci ukončit a vrátit se ke svým rodinám.
Děkujeme, že jste tento krok učinili. Ruské jednotky by přesto pokračovaly v osvobozování Mariupolu až do hořkého konce. A váš dnešní krok je vědomou volbou, jak se vyhnout zbytečnému a nesmyslnému krveprolití.
Apeluji na ty, kteří jsou stále zalezlí ve sklepích a tunelech závodu: víte, že s vězni zacházíme jako s lidskými bytostmi. Vyjděte! Myslete na své rodiny a rodiny ostatních, jako to dnes udělalo více než tisíc mariňáků.
https://rusvesna.su/news/1649799780
13. 4. 2022 – 2:00
V Japonsku si stěžovali na neúčinnost sankcí proti Rusku
Odpojení Ruska od SWIFT nedokázalo snížit jeho národní hospodářství. Tento závěr učinil doktor ekonomie Junichi Yadova v článku pro japonské vydání Shū kan Gendai.
Začátkem března se Evropská unie rozhodla odpojit od systému SWIFT sedm ruských bank: jedná se o banky VTB, Rossiya a Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Sovcombank a státní korporaci VEB. RF.
Dvě banky – Sberbank, která je na prvním místě, a Gazprombank, která je třetí v ruském finančním sektoru – nespadají pod toto nařízení, řekl Yadova.
„Sedm bank, na které se vztahují sankce, tvoří pouze 30 procent celkových bankovních aktiv. Čili nijak zásadně situaci neovlivňuje. Když se podíváte na počet členských bank SWIFT, v Rusku jich je více než 300. Pokud budou uvaleny sankce na celý finanční sektor země, pak bude všech těchto 300 linek pozastaveno. Ale teď to zdaleka není ten případ,“ napsal.
Sankce, poznamenává expert, neměly náležitý charakter kvůli naprosté závislosti Západu na ruských energetických zdrojích.
„Sankční opatření k odpojení Ruska od systému SWIFT, která byla původně považována za rozhodující, jsou neúčinná,“ shrnuje Yadova.
https://rusvesna.su/news/1649803190
13. 4. 2022 – 2:30
Zajatá ruská plavidla budou Ukrajinou znárodněna
V Oděské oblasti bylo zadrženo 10 ruských lodí, které nyní Ukrajina znárodní. Informuje o tom Státní úřad pro vyšetřování.
Vyšetřovatelé Státního úřadu pro vyšetřování spolu se Státní pohraniční službou zabránili stažení 8 ruských nákladních lodí a 2 tankerů z Ukrajiny, které byly ve vodní oblasti přístavu Oděské oblasti kvůli opravám.
Majitelé se pokusili stáhnout lodě z Ukrajiny změnou vlajky domovské země.
Zaměstnanci Státního úřadu pro vyšetřování však plavidla předali ke skladování Správě ukrajinských námořních přístavů a ​​předložili materiály Oděské oblastní vojenské správě s iniciativou znárodnění.
https://rusvesna.su/news/16497872
13. 4. 2022 – 3:00
Německo chce potrestat Indii za to, že se nepřipojila k sankcím proti Rusku
Německé úřady chtějí potrestat Indii za to, že odmítla odsoudit ruskou speciální operaci na Ukrajině a nepřipojila se k protiruským sankcím Západu. Německo může stáhnout pozvání Indie na summit G7, píše Bloomberg. Jméno indického premiéra Narendry Modiho bylo na předběžném seznamu hostů. Nyní je však jeho účast na summitu G7 v Bavorsku ohrožena.
Publikace uvádí, že Německo se chystá pozvat Senegal, Jižní Afriku a Indonésii. O pozvání do Indie se jedná.
Indie se zdržela hlasování o vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva a neuvalila sankce. Nové Dillí je významným kupcem ruských zbraní. Po zahájení speciální operace Indie také zvýšila objem dodávek ruské ropy.
https://rusvesna.su/news/1649784579
13.04.2022 – 04:30
Vojenský pozorovatel Boris Rožin ve svém autorském blogu Colonel Cassad poznamenal, že situace na Ukrajině je pro lidi ve světě stále méně zajímavá. A aby upoutali pozornost, uchýlí se západní technologové k hlasitým krvavým provokacím a představením.
“O tom jsem psal minulý týden.
Válka vstoupila do fáze rutinizace a většina z nich si již zvykla jednoduše bojovat jako součást obnovené normality. Proto jsou ve skutečnosti vyžadovány různé krvavé provokace či vystoupení s chemickými zbraněmi, aby se zabránilo dalšímu odsouvání války do pozadí mainstreamových médií.
Ale i v tomto případě se zájem zvedne skokově, s rychlými vzestupy a neméně rychlým odezníváním zájmu o další válku, kde někdo bojuje a někdo je bombardován. Jak se to již stalo v Libyi, Sýrii, Iráku, Jemenu, Afghánistánu.
https://rusvesna.su/news/1649792241
13. 4. 2022 – 06:49
Moskva nevylučuje scénář, že na Ukrajinu může být dopraven jaderný materiál ze třetích zemí, řekl v rozhovoru pro RIA Novosti náměstek ruského ministra zahraničí Oleg Syromolotov.
https://rusvesna.su/news/1649821756
13. 4. 2022 – 07:16
MZ RF: Hrozba chemického terorismu ze strany kyjevského režimu je reálná.
Ukrajinské úřady chystají plány na chemické provokace na Donbasu, není vyloučeno opakování teroristických útoků proti podnikům s toxickými látkami, řekl v rozhovoru pro RIA Novosti náměstek ruského ministra zahraničí Oleg Syromolotov.
“Zvažujeme hrozbu chemického terorismu ze strany fašistických nacionalistů operujících pod záštitou současného kyjevského režimu a jednotek ozbrojených sil Ukrajiny pod jejich kontrolou,” řekl.
Podle diplomata je „vysoká pravděpodobnost realizace takového scénáře způsobena četnými chemickými provokacemi organizovanými ozbrojenými extremistickými skupinami řízenými Spojenými státy a jejich spojenci v NATO během syrského konfliktu“.
Syromolotov jako příklad uvedl provokaci v Buči, stejně jako plány spolupracovníků Vladimíra Zelenského, plány chemických provokací na Donbasu, o kterých Rusko opakovaně informovalo Radu bezpečnosti OSN a OPCW.
„Nepřekvapí nás, pokud proti nám budou vznesena podobná obvinění v souvislosti s nedávnými událostmi v závodě Zarja (město Rubižnoje), kde se militanti zavázali vyhodit do vzduchu nádrže s kyselinou dusičnou, aby vzniklý oblak toxických látek byl unášena větrem do osady Kudryjašovka osvobozené od nich.
Nevylučujeme, že se podobné útoky budou opakovat, protože podle některých odhadů v tomto podniku zůstává asi 40.000 tun vysoce toxických látek, včetně kyseliny dusičné, sírové, chlorovodíkové a také čpavku,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Ruská federace.
Ukrajinské úřady se opakovaně uchýlily k takovému inscenování, s jehož pomocí se pokusily obvinit Rusko z masakrů.
Například v prvních dubnových dnech kolovaly ukrajinskými a západními médii fotografie a videa z Buči, které údajně zachycovaly mrtvá těla, jež zůstala ležet na ulicích města poté, co je opustila ruská vojska. Nicméně mnoho uživatelů internetu pravost těchto materiálů zpochybňovalo.
Ruské ministerstvo obrany označilo tyto instalace za provokaci a zdůraznilo, že ani jeden obyvatel Buči netrpěl jednáním ruské armády a všechny jednotky 30. března město zcela opustily. Ve stejnou dobu však ukrajinské jednotky nepřetržitě ostřelovaly město z dělostřelectva, tanků a vícenásobných odpalovacích raketových systémů.
Ukrajinské úřady uspořádaly 8. dubna další provokaci a obvinily Rusko z raketového útoku na nádraží v Kramatorsku, kde bylo zabito více než 50 lidí.
Ministerstvo obrany vysvětlilo, že na místě incidentu zůstaly trosky z rakety Točhka-U, která byla v Rusku již dávno vyřazena z provozu, a úder byl proveden ze strany pozic Ozbrojených sil Ukrajiny. O příslušnosti rakety Ukrajině svědčí i její sériové číslo, které je patrné na snímcích z místa činu.
Jak poznamenal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, po předložení důkazů byl incident v Kramatorsku v západních médiích velmi rychle umlčen.
https://rusvesna.su/news/1649823374
13. 4. 2022 – 07:39
Ruská armáda na území jedné z vojenských jednotek opuštěných ozbrojenými silami Ukrajiny našla dron s nádobami na kapaliny a rozprašovači. (VIDEO)
“Pravděpodobně by tento aparát mohl být použit k rozprašování jedovatých látek, které by poškodily jak ruské ozbrojené síly, tak civilní obyvatelstvo a zemědělskou půdu,” řekl jeden z ruských vojáků.
https://rusvesna.su/news/1649824771
13. 4. 2022 – 08:09
Rostoucí účty za elektřinu a rostoucí ceny potravin tlačí rostoucí počet britských domácností „na pokraj,“ píše The Independent. Podle listu se na úřady země s varováním obrátila skupina zástupců více než 550 potravinových bank. „Jsme hluboce znepokojeni rozsahem utrpení, které již vidíme, a také naší schopností zabránit hladovění občanů v nadcházejících týdnech a měsících,“ uvedla britská nezávislá síť potravinové pomoci v dopise premiérovi Borisi Johnsonovi. 
Zástupkyně organizace Second Chance Medway Penny Keevil pro The Independent řekla, že jde o „nejhorší chudobu“, jakou za posledních 30 let viděla.
„Lidé k nám přicházejí v slzách a říkají: ‚Buď zaplatím účty, nebo nakrmím děti‘,“ řekla. Některé potravinové banky musely snížit množství jídla, které vydávají, protože poptávka převyšuje nabídku.
Koordinátor potravinové banky Micah Liverpool Paul O’Brien publikaci řekl, že poptávka po pomoci v posledních měsících prudce vzrostla. “Nikdy jsem neviděl takové potíže: vidíme rodiny žijící ve stejné místnosti, aby se zahřály, protože si nemohou dovolit zapnout topení,” řekl.
Zástupci charitativní Občanské rady zase uvedli, že někteří rodiče sahají k ručnímu praní prádla, protože si nemohou dovolit zapnout pračku, jiní se zabalí do přikrývek, protože si nemohou dovolit používat topení.
Připomeňme, že v Británii není žádné ústřední vytápění, každý dům, soukromý nebo vícebytový, má svůj vlastní kotel, obvykle plynový nebo elektrický, a autonomní systém vytápění.
https://rusvesna.su/news/1649826554
13. 4. 2022 – 08:24
Ruští sapéři vyklízejí pole v Charkovské oblasti, aby místní farmáři mohli zahájit osevní kampaň. (VIDEO) 
Mnoho zemědělců se bojí pracovat bez předběžné pomoci ruské armády. Po celém území totiž sapéři nalézají munici a nevybuchlé náboje uprchlých nacistů.
I přes začátek osévací kampaně zůstala většina velkých sdružení bez vedení, lidé jsou bez mzdy, chybí hnojiva a hlavně paliva.
„Na farmách je jen 10 % paliva, to fakticky znamená, že palivo není vůbec žádné,“ řekl Sergej Čelombitko, který je zodpovědný za provádění jarních polních prací. Zemědělci z Ruska jsou však připraveni přijít ukrajinským kolegům na pomoc.
Připomeňme, že svět již začal mluvit kvůli ukrajinské krizi o hrozbě hladu.
https://rusvesna.su/news/1649827463
13. 4. 2022 – 08:47
Na jihu Ukrajiny se může konat referendum jako na Krymu 
Místopředseda vlády regionu Georgij Muradov, povolil uspořádání referenda v osvobozených jižních oblastech Ukrajiny s tím, že lidé, kteří tam žijí, mají právo na sebeurčení.
„Žádný region nemůže existovat ve stavu anarchie. Vůle lidu je samozřejmě v normální společnosti vždy fixována demokratickými procedurami, jako je například referendum, které se konalo v roce 2014 na Krymu. Pouze tyto postupy podle mého názoru mohou určit konečný postoj lidí k jejich budoucnosti. Obyvatelstvo má právo na sebeurčení,“ řekl Muradov agentuře RIA Novosti.
Pokud se podle něj území jižní Ukrajiny vrátí pod kontrolu ukrajinských nacionalistů, pak se před Krymem znovu objeví ohrožení jeho bezpečnosti.
„Pokud si představíme pro mě tak nemyslitelnou situaci, že jižní území budou opět ponechána napospas současným ukrajinským úřadům nepřátelským Rusku, pak tamní obyvatelstvo čeká katastrofa, represe a možná i fyzická likvidace mnoha tisíc lidí. To je nepřijatelný vývoj.
Musíme proto buď dokončit denacifikaci Ukrajiny, pomoci ji tvarovat ve formátu, který je neutrální a přátelský k Rusku, nebo musíme chránit jižní území jiným způsobem, aby tam ukrajinští nacisté už nevkročili. Ale konečné slovo má lid,“ zdůraznil stálý zástupce.
Krym je podle něj připraven podělit se o své zkušenosti a pomoci územím jižní Ukrajiny, která jsou s ním součástí jediného civilizačního prostoru – mnohonárodnostního ruského světa.
Připomeňme, že celá Chersonská oblast a jih Záporožské oblasti jsou nyní pod kontrolou ruské armády a formování vojensko-civilních správ tam již začalo.
https://rusvesna.su/news/1649828823
13. 4. 2022 – 10:54
Ministerstvo obrany Ruské federace během ranního brífinku informovalo o situaci v zóně speciální operace na Ukrajině. Generálmajor Igor Konašenkov oznámil, že během noci zničily vysoce přesné námořní a vzdušné rakety v oblastech osad Sadovoje a Čudnov dva velké sklady raketových a dělostřeleckých zbraní ukrajinských jednotek.
Na vojenském letišti Mirgorod byly také zničeny čtyři ukrajinské vrtulníky – dva Mi-24 a dva Mi-8.
Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily ve vzduchu nad vesnicí Afanasjevka dva bezpilotní letouny.
V Mariupolu, v oblasti hutního závodu Iljič dobrovolně složilo zbraně a vzdalo se 1026 vojáků ozbrojených sil 36. brigády námořní pěchoty. Mezi nimi je 162 důstojníků a 47 žen. 151 zraněným byla na místě poskytnuta primární lékařská péče a poté byli všichni převezeni k ošetření do městské nemocnice v Mariupolu.
Výsledky práce VKS
Operačně-taktické letectvo ruských leteckých sil zasáhlo 46 vojenských objektů Ukrajiny:
– 2 velitelská stanoviště a radarová stanice v oblasti Borovoje;
– 2 instalace MLRS;
– 4 oblasti koncentrace ukrajinské vojenské techniky v oblastech Borovoje a Pěski Radkovskije;
Raketové jednotky a dělostřelectvo zasáhly 692 nepřátelských cílů, z toho:
– 676 nahromadění personálu a vybavení,
– 11 kontrolních bodů,
– 5 logistických skladů.
Celkem bylo od začátku speciální vojenské operace zničeno:
– 130 letadel a 103 vrtulníků,
– 244 protiletadlových raketových systémů,
– 447 bezpilotních prostředků,
– 2169 tanků a jiných obrněných bojových vozidel,
– 243 vícenásobných odpalovacích raketových systémů,
– 931 polních děl a minometů,
– 2076 kusů speciálních vojenských vozidel.
https://rusvesna.su/news/1649836479
13.04.2022 – 11:13
Jak informovala Rusvesna, během minulé noci zničily vysoce přesné námořní a vzdušné střely v oblastech osad Sadovoje a Chudnov (oblast Ternopil a Žitomyr) dva velké sklady raketových a dělostřeleckých zbraní ukrajinských jednotek.
Ministerstvo obrany Ruské federace ukázalo záběry odpalů raket z Černého moře.
V této souvislosti připomeňme, že před třemi týdny přesvědčovali ukrajinští vojenští propagandisté, jako například bývalý parodie herec Alexej Arestovič, občany, že Rusku ve skutečnosti už došly rakety a údery na vojenské cíle brzy přestanou.
https://rusvesna.su/news/1649837617
13.04.2022 – 12:28
“Sázky Západu ve válce na Ukrajině jsou mnohem vyšší než v Sýrii, takže mrtvoly v ukrajinských dramatizacích budou skutečné, na rozdíl od smějících se a kouřících „obětí chemických útoků“ v Sýrii, řekl místopředseda federace Konstantin Kosačev. Rada Ruské federace.
„Vzhledem k tomu, že Ukrajina má v této totální válce Západu proti Rusku úkol dodavatele obrázků a emocí, jsou další provokace jako ta špinavá v Buči prostě nevyhnutelné.
Samozřejmě existovala naděje, že se to obejde s obvyklou inscenací, jako u pomyslných „obětí chemických útoků“ v Sýrii. Zde jsou však sázky mnohem vyšší a lidé skutečně zemřou.
Vzhledem k tomu, jak často si Anglosasové ve vztahu k Ukrajině připomínají zejména téma chemických zbraní, je to obzvláště znepokojivé. Důvody jsou zcela zřejmé: Západ již více než deset let využívá svého vlivu na technický sekretariát OPCW k obviňování svých odpůrců z používání chemické války. A tady je záležitost uvedena do proudu.
Mohu dobře předpokládat, že „chemický Hollywood“ již natočil šokující záběry budoucích „otrav“ na Ukrajině. Bílé přilby již vyslechly „svědky“ a „Bellingcat“* shromáždil na webu „100%“ důkazy o tom, jak speciální jednotka „Kurské divize chemické genocidy“ dodala na Ukrajinu obrovskou dávku „Novičoku“ nebo tak něco, samozřejmě se značkou „Made in Russia“.
Mnozí nyní říkají, že Washington měl pravdu, když „předpověděl“ ruskou operaci na Ukrajině. Myslím si však, že vše je jednodušší: nehádali, ale věděli jistě, že Kyjev připravuje rozsáhlou ofenzívu na Donbasu a patrně i na Krymu. A byli si jisti, že Rusko neopomene reagovat, jako v roce 2008 na Kavkaze.
Jediné, co nebrali v úvahu, bylo, že Rusko bude jednat proaktivně.
Proto sebevědomé řeči Washingtonu a Londýna o nadcházejících chemických útocích nemohou jen znepokojit. To, že se všechno dá dělat dost neobratně, už nikoho netrápí: jejich publikum je „nažhavené“ natolik, aby uvěřilo jakékoli inscenaci.
I kdyby pravda vyšla najevo později, nic to nezmění: zodpovídal se někdo za hoax „Zkumavka Colina Powella“? Jaký je rozdíl, Saddám je stále špatný.
Přesně tohle je nyní vnášeno do hlav západního laika v médiích, „dvě minuty nenávisti“ – proti Rusům je dovoleno vše. Neplatí pro ně zákony, pravidla a hodnoty.
Ukrajinci nechápou jednu věc: v těchto inscenacích budou obětováni. Ne „skuteční“ Evropané, ale ti, kterých není škoda a kterým je přisouzena hrdinská role sjednocení Západu,“ napsal na svém kanálu Telegram.
https://rusvesna.su/news/1649842085
13.04.2022 – 13:45
Putin učinil prohlášení o nových příležitostech v energetických zdrojích
Rusko bude moci zvýšit vlastní spotřebu a zpracování energetických zdrojů a jejich dodávky v alternativních směrech. Na schůzce o rozvoji Arktidy to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Hlava státu poznamenala, že „se naší zemi otevírají alternativní příležitosti, možnosti a nová okna příležitostí“.
V tomto ohledu může Rusko zvýšit spotřebu svých zdrojů na domácím trhu – plynu, ropy a uhlí.
„Budeme schopni stimulovat hloubkové zpracování uhlí a také zvýšit dodávky energetických zdrojů do jiných oblastí světa, kde jsou skutečně potřeba,“ zdůraznil Putin.
K vyřešení tohoto problému se podle prezidenta nyní využívají všechny dostupné možnosti. Mezi nimi je rozvoj dopravních koridorů, včetně severní širokorozchodné železnice.
https://rusvesna.su/news/1649846721
13.04.2022 – 14:13 
BBC připouští, že útok na nádraží Kramatorsk mohly způsobit i Ozbrojené síly Ukrajiny. Největší světový mediální gigant zveřejnil výsledky vyšetřování útoku na nádraží Kramatorsk, ale viníka neuvedl. V článku BBC se píše, že viník je neznámý, nádraží mohly zasáhnout obě strany. 
Britové neobviňují Rusko! To je hlavní zklamání pro ukrajinské propagandisty.
https://rusvesna.su/news/1649843999
13.04.2022 – 15:09
Ukrajinští ozbrojenci zběsile zaútočili na Doněckou lidovou republiku těžkými zbraněmi a několika odpalovacími raketovými systémy; ostřelují obytné domy desítkami granátů a zabíjejí civilisty. Počet obětí a zraněných roste. Po celý den zůstává Jasinovatá pod masivní palbou ukrajinské MLRS. (FOTO, VIDEO) Kyjevští vetřelci se masivními raketovými údery snaží město srovnat se zemí. 
Neméně složitá je situace v Doněcku. Z pozic v Avdijevce útočí Ozbrojené síly Ukrajiny nejen na Jasinovatou, ale také na Kyjevský obvod Doněcka. 
13.04.2022 – 15:34
Ruský hraniční přechod v Kurské oblasti byl dnes Ukrajinci ostřelován z ručních zbraní. Oznámil to gubernátor Kurské oblasti Roman Starovoit. Uvedl, že palebné stanoviště bylo potlačeno zpětnou palbou, z ruské strany nebyly žádné oběti.
https://rusvesna.su/news/1649853256
13.04.2022 – 16:25
Rusko varovalo Spojené státy před důsledky převozu zbraní na Ukrajinu: konvoje se zahraničními zbraněmi se stanou legitimním cílem ruských ozbrojených sil, uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.
„Varovali jsme Spojené státy, že pumpování zbraní na Ukrajinu z řady jimi organizovaných zemí není jen nebezpečným krokem, ale jsou to akce, které mění odpovídající konvoje v legitimní cíle,“ řekl Rjabkov.
„Varovali jsme před důsledky bezmyšlenkovitého přesunu takových typů zbraní, jako jsou například přenosné systémy protivzdušné obrany, na Ukrajinu,“ dodal.
https://rusvesna.su/news/1649854756
13.04.2022 – 17:10
Satelity zaznamenaly velké síly ruské armády u hranic s Ukrajinou západním směrem. Satelitní společnost Maxar Technologies zveřejnila nové snímky velké koncentrace obrněných vozidel poblíž osad Soloti a Valujki v oblasti Bělgorod.
https://rusvesna.su/news/1649849713

13.04.2022 – 18:00
Zelenskij nahrál videovzkaz v angličtině, ve kterém vyzval svět, aby dal Ukrajině zbraně.
Uvedl, že ruská armáda mění strategii a chce ještě více tlačit na Charkov a celý Donbas včetně Mariupolu a neplánuje se zastavit na Ukrajině:
“Apeluji na občany celého světa s žádostí, aby pomohli zprostředkovat vašim vládám, prezidentským administrativám, vůdcům vašich zemí skutečné potřeby Ukrajiny, což pomůže zastavit válku.”
Seznam požadovaných zbraní zahrnuje těžké dělostřelectvo, těžká obrněná vozidla, systémy protivzdušné obrany a letectvo:
– dělostřelecká děla (ráže 155 mm) a munice;
– dělostřelecké granáty (ráže 152 mm) – co nejvíce;
– vícenásobné odpalovací raketové systémy: “Grad”, “Hurricane” nebo americký M142 HIMARS;
– obrněné transportéry (obrněný transportér, bojové vozidlo pěchoty atd.);
– tanky (T-72, americké nebo německé protějšky);
– SAM (S-300, BUK nebo podobné moderní západní systémy protivzdušné obrany);
– válečná letadla.
https://rusvesna.su/news/1649861506
13. 4. 2022 – 18:28
Německý parlament schválil dodávky těžké vojenské techniky na Ukrajinu. Oznámil to poslanec Bundestagu ze Svobodné demokratické strany (FDP) a člen poslaneckého klubu pro obrannou politiku Markus Faber.
„Vážení přátelé, Německo nyní rychle dodá těžkou techniku ​​Ukrajině. Jsem rád, že jsme o tom mohli přesvědčit naše koaliční partnery z poslaneckého klubu FDP v Bundestagu,“ řekl politik.
Poslanec Bundestagu řekl, že z hlediska logistiky a času nebude tento úkol jednoduchý, ale Německo je připraveno začít.
„Ukrajinci potřebují naši finanční pomoc, aby ochránili svou republiku před sousední diktaturou. Jako mnoho jiných demokracií po celém světě jim toto dáváme,“ řekl Faber.
O den dříve německá ministryně zahraničí Annalena Burbock řekla, že Kyjev potřebuje těžké zbraně a „teď není čas na výmluvy v této věci“.
https://rusvesna.su/news/1649863734
13.04.2022 – 18:46
Rakouský kancléř Karl Nehammer řekl, že Vídeň, Berlín a Budapešť jsou proti uvalení embarga na dodávky ruského plynu, protože sankce by měly být bolestivé především pro Rusko, nikoli pro Evropskou unii.
„Rakousko není v této otázce proti plynovému embargu osamocené… Na druhé straně je Rakousko na straně ostatních členských států EU a na straně sankcí vůči Rusku. Ale sankce by měly zasáhnout Rusko tvrději než Evropskou unii,“ řekl na CNN.
Evropská komise a Rada EU podle kancléře již o dodávkách ropy jednají, ale plyn je „samostatnou záležitostí“, protože průmysl řady zemí je na tomto zdroji závislý.
„Víte, Evropská unie se rozhodla, že bychom se měli pokusit udělat vše pro to, abychom ukončili závislost na ruském plynu, Rakousko to samozřejmě chce také. Ale teď je to nemožné. Bude to chvíli trvat,“ řekl kancléř.
Připomeňme, že Nehammer se v pondělí setkal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
https://rusvesna.su/news/1649864780
13. 4. 2022 – 19:10
Mnoho vyšších důstojníků z Ukrajiny uprchlo -říká Arestovič 
Na začátku speciální operace uprchlo z Ukrajiny mnoho důstojníků, včetně generálů. Uvedl to poradce vedoucího kanceláře prezidenta Alexej Arestovič.
„Samozřejmě, že spousta lidí utekla. Málokdo o tom mluví. Obrovské množství vyšších důstojníků uprchlo, obrovské množství generálů. Na silových ministerstvech se občas pořádaly porady, že je čas utéct. S největší pravděpodobností kromě ministerstva obrany na všech. A někteří respektovaní lidé říkali: „Jsem starý sovětský voják, vím, že jsme v háji, je to otázka několika hodin,“ říká Arestovič.
Také podle něj zazněly návrhy na evakuaci na Západ a „odtud řídit odpor, který tu zůstane“.
Podle jeho názoru bude mít Ukrajina několik dalších vojenských střetů s Ruskem.
„Buď s Putinem, nebo s Navalným do roku 2032 – 35 budeme mít ještě minimálně dvě nebo tři kola s Ruskem. Ne tak velká, i když jedno bude také velké. A dvě malá – hraniční incidenty, pokus o dobytí Charkova, zvlášť – Mariupol. S pravděpodobností 95 % to bude,“ věří Arestovič.
https://rusvesna.su/news/1649865671
13. 4. 2022 – 19:57
Žalobce Mezinárodního trestního soudu: Ukrajina je místo zločinu
Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu Karim Khan po návštěvě Buči označil Ukrajinu za „místo činu“ a upozornil na nutnost nezávislého vyšetřování. Uvádí to sdělení soudu na Twitteru.
„Ukrajina je místo zločinu. Jsme zde, protože máme rozumné důvody se domnívat, že zde dochází k páchání zločinů v jurisdikci soudu. Musíme rozptýlit mlhu války, abychom se dostali k pravdě. To vyžaduje nezávislé a nestranné vyšetřování,“ řekl Khan.
Ve městě by podle něj měla začít pracovat skupina soudních znalců ICC.
https://rusvesna.su/news/1649869065
13. 4. 2022 – 20:06
Přístav Mariupol byl zcela osvobozen od ozbrojenců z Azova, uvedl oficiální představitel ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.
„Ve městě Mariupol byl obchodní přístav zcela osvobozen od militantů z nacistické formace „Azov“. Všechna rukojmí držená nacisty na lodích v přístavu, včetně zahraničních, byla propuštěna,“ řekl na brífinku.
“Zbytky ukrajinských jednotek a nacistů z Azova ve městě jsou zablokovány a zbaveny možnosti uniknout z obklíčení,” řekl Konašenkov.
https://rusvesna.su/news/1649869592
13.04.2022 – 20:30
Ministerstvo obrany v souvislosti s pokusy o sabotáže a údery ukrajinských jednotek na objekty na území Ruské federace varovalo ukrajinské úřady před možnými důsledky.
„Vidíme pokusy o sabotáže a údery ukrajinských jednotek na objekty na území Ruské federace. Pokud budou takové případy pokračovat, Ozbrojené síly Ruské federace zaútočí na rozhodovací centra, včetně Kyjeva, čehož se ruská armáda zatím zdržela,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov. 
https://rusvesna.su/news/1649869896
13. 4. 2022 – 20:50
Ve středu 13. dubna podle finské televize YLE zaslal Kabinet ministrů Finska parlamentu zprávu o výzvách, kterým může země čelit v případě vstupu do NATO. 
Kromě výhod, které by Finsko mohlo získat, se podle televizního vysílání zpráva zabývá také možnými riziky, zejména těmi, která jsou spojena s reakcí sousedů, včetně Ruska.
Den předtím finský ministr zahraničí Pekka Haavisto na tiskové konferenci řekl, že zpráva neobsahuje žádné závěry ani hodnocení ohledně současných politických postojů.
Finský prezident Sauli Niiniste k situaci uvedl, že závažná rozhodnutí tohoto druhu vyžadují důkladnou analýzu.
„Zveřejněním zprávy začíná parlamentní fáze, to znamená, že zpráva bude projednána v parlamentu. Nyní musíme určit jasný směr, kterým se bude Finsko ubírat,“ řekl Niiniste. Dodal, že jde o vlastní bezpečnost Finska, ale že to nikomu neublíží.
https://rusvesna.su/news/1649871732
13.04.2022 – 21:32
Rusko zařadilo na černou listinu 398 amerických kongresmanů.
„V reakci na další „vlnu“ protiruských sankcí, které administrativa Joea Bidena uvalila 24. března proti 328 poslancům Státní dumy Federálního shromáždění Ruské federace, což s přihlédnutím k dříve uvedeným ruským poslancům tvoří téměř celé její složení, „zrcadlí“ omezení sankcí vůči 398 členům Sněmovny reprezentantů Kongresu USA,“ píše se ve zprávě.
„Tyto osoby, včetně vedení a předsedů výborů dolní komory Kongresu USA, jsou na ruském „stoplistu“ průběžně zařazovány.
Spolu s dalšími současnými zákonodárci, kterým byl stejně jako předsedkyni N. Pelosiové dříve odepřen vstup do Ruské federace, byli všichni američtí kongresmani „zařazeni na seznam“ na základě reciprocity,“ poznamenalo ministerstvo.
„Vzhledem k neustále uvalovaným americkým sankcím jsou v blízké budoucnosti plánována nová oznámení ruských protiopatření, která zahrnují zvýšení počtu lidí zařazených na „stoplist“ a další odvetné kroky,“ zdůraznilo ministerstvo zahraničí.
https://rusvesna.su/news/1649874757
13.04.2022 – 22:01
Spojené státy poskytují Ukrajině nový balíček vojenské pomoci ve výši 800 milionů dolarů, který bude zahrnovat dělostřelectvo, obrněné transportéry a vrtulníky, řekl americký prezident Joe Biden po telefonickém rozhovoru s Volodymyrem Zelenským.
„Právě jsem mluvil s prezidentem Zelenským a sdělil jsem mu, že moje administrativa povoluje převod dalších 800 milionů dolarů v podobě dalších zbraní, munice a další bezpečnostní pomoci na Ukrajinu,“ uvedl Biden v prohlášení.
Nový balíček podle něj bude zahrnovat jak „mnoho vysoce účinných typů zbraní“, které byly dříve převedeny ukrajinským silám, tak i nové nástroje, které jim mohou být užitečné v případě očekávané „široké ruské ofenzívy na východní Ukrajině. “
„Tato nová aktiva zahrnují dělostřelecké systémy, dělostřelecké granáty, obrněné transportéry. Také jsem schválil přesun dalších vrtulníků,“ řekl Biden.
Kromě přesunu zbraní z Pentagonu Spojené státy vyjednávají se svými spojenci také o zaslání významné vojenské pomoci Ukrajině, dodal prezident.
https://rusvesna.su/news/1649876473
13. 4. 2022 – 22:20
Mariupol by mohl být osvobozen během několika hodin – britský analytik
Mariupol mohou osvobodit jednotky Ruské federace a DLR během několika hodin.
13. dubna to uvedl britský vojenský analytik profesor Michael Clarke v rozhovoru pro Sky News. Rozhovor byl nahrán kolem 14:00 moskevského času.
Na otázku, zda je pravděpodobné, že Mariupol padne, odpověděl Clark kladně.
“Ano to je. Mnozí věří, že nyní to může trvat několik hodin, ne dní,“ řekl odborník.
Vysvětlil, že ukrajinské síly v Mariupolu byly zahnány do dvou kapes a zatlačeny zpět k moři.
“Byl bych překvapen, kdyby Mariupol zítra touto dobou nebyl v rukou Rusů,” řekl analytik.
„Pokud dokážou porazit Ukrajince v Mariupolu, pravděpodobně tam uvolní polovinu svých sil, nejméně 6.000 nebo možná 8.000 vojáků, aby začali tlačit na sever,“ dodal Clarke.
Mezitím, po tomto prohlášení, Ministerstvo obrany Ruské federace oznámilo, že vzali námořní přístav Mariupol pod plnou kontrolu.
https://rusvesna.su/news/1649877154
13. 4. 2022 – 22:48
Útok v Mariupolu: 1350 ukrajinských mariňáků se vzdalo vojákům (VIDEO)
8. a 9. dubna vtrhli vojáci ruské armády a operačně-bojové taktické formace DLR do závodu Iljič v Mariupolu. V důsledku operace se mnoho ukrajinských vojáků vzdalo. Zajatci říkají, že je to jediná šance na přežití.
Vojáci DLR OBTF však v Mariupol berou do zajetí další ukrajinské vojáky. Večer 13. dubna již kapitulovalo 1350 vojáků námořní pěchoty Ozbrojených sil Ukrajiny.
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
16. 4. 2022 8:51

11/4 VEČERNÍČEK:
DNES večer 3.600 lidi LIVE! To je BOMBA!
Co uteklo za info od INSIDER zaměstnankyně MODERNA? Hrůzná FAKTA!
Jaké šarže Pfizer!/Biontech jsou nejnebezpečnější v Německu z hlediska vedlejších účinků a smrtnosti?
A kdy zveřejní naše data Válek?
11.dubna: Mezinárodní den osvobození vězňů z nacistických koncentračních táborů!
cca 50 minut

https://rumble.com/v10p1lf-114-veernek.html

jirik

ps: trochu mimo téma, ale informačně důležité!

Anonymní
Host
Anonymní
16. 4. 2022 8:51

ukrajinský výpadek nahrazen!!!

12/4 CHEMTRAILS nad Kadaní
Už zase… Byl nahrazen výpadek biochemických laboratoří na Ukrajině, kde jich bylo cca 10% světové produkce biologických sraček, kterými se otravuje a vyhlazuje lidstvo.
Letečtí dispečeři, jedete v tom taky!

https://rumble.com/v10p1nn-124-chemtrails-nad-kadan.ht

jirik

Anonymní
Host
Anonymní
16. 4. 2022 8:51
Odpovědět  Anonymní

jirik: Chemtrails jsou nesmysl, technický, logistický a technologický. Jenom jednu otázku – odkud ti "práškaři" startují, kde přistávají, kde jsou letouny servisovány, kým jsou pilotovány a kým jsou servisovány. Dnes už není místa na zeměkouli které je nefotografováno a nezmapováno, a takové letiště s příslušnými zařízeními se jen tak neschová v době, kdy lze z oběžné dráhy přečíst novinové titulky…..
Takže podle mého názoru NESMYSL:-)
VaKla

Anonymní
Host
Anonymní
16. 4. 2022 8:51

VaKla:
– už minule jsi dostal plno odkazů, že s nimi neumíš náležitě pracovat je tvůj problém nikoliv těch, kteří ti potřebné odkazy dodaly…
– kontaktuj Pavla Zítka pro bližší informace:
Zkopírujte si všechny odkazy a najdete nás vždy a všude!!!!!!!!!

KDE NÁS NAJDETE:
TV Twitch: https://www.twitch.tv/srdcem_pro_vlast
Použijte email pro zprávy:
pavel.zitko.extra@gmail.com

Web: http://www.sprov.cz, http://www.srdcemprovlast.cz
Telegram: https://t.me/srdcemprovlast_zive
VK (VKontakte): https://vk.com/srdcemprovlast

Rumble: https://rumble.com/c/SrdcemproVlast
Telegram Pavel Zítko EXTRA: https://t.me/pavelzitkoextra (business info)

FB TV Světlo Aliance: https://www.facebook.com/tv.svetlo.aliance/
TV Světlo Aliance Duo: https://www.facebook.com/tv.svetlo.aliance.duo/
*****
MichalB: jak dopadla anketa o zablokování šprtajzlíka Vakla?!

jirik

MichalB
Host
MichalB
16. 4. 2022 8:51
Odpovědět  Anonymní

Anketa vycházela cca 6:4 ve neprospěch dotyčného. Měl jsem však podezření na manipulace s hlasy, nacož stačilo jednoduše se přihlásit na blog pod VPN (jiná IP), tak jsem jí odstranil.

Ale abych byl upřímný – ani mě tolik nesejří VaKla samotný (jeho komentáře většinou nečtu), ale to, že se pokaždý najde někdo, kdo sedne na lep a musí reagovat.

Anonymní
Host
Anonymní
16. 4. 2022 8:51

Dobrý den, díky Vám za informace z Ukrajiny, z Ruska i odjinud z pohledu "druhé strany", které mají hodnotu (oproti mainstreamu, který zná jen jednostranný obraz).

Vadí mi texty mimo téma, které zde publikují asi dva lidé. Opravdu zde nechci vídat "bombastické informace" o kovidu, vakcínách, chemtrails apod. P.S. Na autory nehodlám reagovat. Díky za pochopení.
M.

MichalB
Host
MichalB
16. 4. 2022 8:51
Odpovědět  Anonymní

Tajemný M.
ten jeden z nich jsem já – zakladatel blogu. Proto, chca nechca, musíte se smířit s tím, že na svém blogu budu občas publikovat i ony "bombastické informace". Pokud je nechcete vídat, stačí je nečíst. Nic složitého. Děkuji za pochopení.

MichalB
Host
MichalB
16. 4. 2022 8:51
Odpovědět  Anonymní

Ostatně, jak sám název i pospis blogu říká – nejsme zpravodajský web.

Bubák
Host
Bubák
16. 4. 2022 8:51

Asi se nedozvím, jak byl poškozen křižník Moskva, že? A proč není prvořadě zničena místa, odkud ničí Doněck a další města na Donbasu UK dělostřelectvo a raketomety?

MichalB
Host
MichalB
16. 4. 2022 8:51
Odpovědět  Bubák

Bubáku,
jednou (v brzké době) se to pravděpodobně budeme moct dozvědět. A proč nejsou prvořadě ničena ona místa? Těch důvodů je povícero, nicméně umím si představit, že vrchní velitelé pracují s informacemi (o kterých my nemáme ani ponětí) jako šachisté – mnoho tahů dopředu. A hlavně na mnoha úrovních zároveň. A stejně jako v šachách, tak i zde není takticky rozumné tyto plánované tahy dopředu veřejně sdělovat druhé straně – tedy až na některé. Ve vhodný čas se i část z nich určitě dozvíme, nebojte 🙂

Anonymní
Host
Anonymní
16. 4. 2022 8:51
Odpovědět  Bubák

Mám čím dál tím větší pocit, že ani absolování vojenské služby mnoha nestačí, aby pochopili jednoduchou věc, že vojenští velitelé a zvláště za bojů nikdy neříkají skoro nic. Jak se říkalo "maul halten und weiter dienen" už dávno před Švejkem. To nemyslím ani tak vůbec na diskusi zde, ale na ty na které jsem už přestal chodit, kde je tolik "gaučových" generálů, že bychom museli vyhrát všechny války světa už jen tím, že si "přendáme ovladač z levé ruky do pravé a přitom budeme vsedě hopsat", ty otřesy při hopsání by totiž důkladně zničily vojenské generální štáby jakékoliv armády 🙂 .
Proto musíme při hodnocení vycházet tak často jen z dohadů, protože občas nepříjemné záležitosti (pokud by to tak bylo) během krize mají možné následky i pro budoucnost. Ostatně je to podobné jako u práce výzvědných služeb. Málokdo ví, že velmi často prakticky až devadesát procent tajné informace je veřejně přístupno ((vzpomeňte si i na slavných Šest dní kondora) a někdy jen i tím, že "najednou" není přístupná, podobně jako to bylo při vzniku atomových zbraní, kdy v USA a v SSSR práce na její vytvoření povzbudilo právě zjištění nepřítomnosti dříve uveřejňovaných informací) a na špionážní činnost "ulovení zlaté informace" připadá "ten" zbytek. I po dnešní dobu není odtajněno mnoho událostí "řemesla gentlemanů" ani z období kolem Druhé světové války, protože to může ovlivnit mnohé i dnes.
Ten kdo prodělal i jen vojenskou základní službu, by to měl chápat.

Bedřich

mir
Host
mir
16. 4. 2022 8:51

V oblasti umístění křižníku "Moskva", na kterém došlo k výbuchu a pak k požáru, bylo údajně vidět americké vojenské letadlo:
https://avia.pro/news/v-rayone-chp-s-rossiyskim-kreyserom-moskva-byl-zamechen-amerikanskiy-voennyy-samolyot

Kromě dříve zaslaných dávek tanků a bojových vozidel pěchoty poslala ČR na Ukrajinu také nejméně 20 raketových systémů RM-70 s vícenásobným odpalováním:
https://avia.pro/news/chehiya-otpravila-na-ukrainu-bolee-20-rszo-rm-70