Co se děje na Ukrajině 46

– předchozí část –

 

 

12. 4. 2022 – 12:19
Rusko se izolovat nechystá a izolovat je není možné. Cílů a záměrů speciální operace na Ukrajině bude dosaženo,” během rozhovoru se zaměstnanci kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Hlava státu hovořila o hlavním cíli ruských vojenských akcí a o situaci na jejich pozadí.
„Hlavním cílem je pomoci lidem na Donbasu, obyvatelům Donbasu, které jsme uznali. Byli jsme k tomu donuceni, protože kyjevské úřady, tlačené Západem, odmítly plnit Minské dohody zaměřené na mírové řešení problému Donbasu. Bylo prostě nemožné tuto genocidu dál snášet,“ řekl Putin.

 

Poznamenal, že začali z Ukrajiny dělat protiruský odrazový můstek živící zárodky nacionalismu, který tam existuje. Proto byl střet s Moskvou nevyhnutelný, otázkou byl jen čas.
Prezident také zdůraznil odvahu a efektivitu akcí ruských důstojníků během speciální operace.
„Dnes se naši důstojníci účastní speciální vojenské operace na Donbasu na Ukrajině. Poskytují pomoc lidovým republikám Donbasu. Jednají odvážně, kompetentně, efektivně a účinně používají nejmodernější typy zbraní s jedinečnými, nesrovnatelnými vlastnostmi,“ řekl. A zdůraznil, že „není pochyb o tom, že ozbrojené síly svých cílů dosáhnou. Cíle jsou naprosto jasné a jsou ušlechtilé.“

 

Pokud jde o tlak ze Západu, Putin zdůraznil, že Rusko se nechystá izolovat a zároveň jej ani nelze striktně izolovat zvenčí.
„Nechceme se izolovat. V moderním světě je striktně izolovat tak obrovskou zemi jako Rusko naprosto nemožné. Proto budeme spolupracovat s těmi našimi partnery, kteří se stýkat chtějí,“ shrnula hlava státu.

 

https://rusvesna.su/news/1649755144

12. 4. 2022 – 6:00
Oficiálně oznámený strategický cíl Ruska na Ukrajině
Vojenský pozorovatel Boris Rožin ve svém autorském blogu Colonel Cassad komentoval důležité prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
Ruská speciální operace je navržena tak, aby ukončila kurz americké dominance ve světě,” řekl Lavrov.
Dříve nevyřčený strategický cíl Ruska na Ukrajině.
I když de facto a bez prohlášení bylo jasné, že výsledek operace na Ukrajině (bez ohledu na její trvání) určí obrysy budoucího světového řádu. Právě teď je to otevřeně oznámeno.
Dá se říci, že „sportovec z Ruska na sebe vzal zvýšené závazky“ – vyslovený cíl jasně ukazuje, že konflikt na Ukrajině znamená v ukrajinském směru něco víc než jen lokální úkoly.
A samotná kampaň na Ukrajině samozřejmě není „válkou mezi Ukrajinou a Ruskem“, je to válka USA proti Rusku, kde strategickým cílem USA je porazit Rusko a podpořit rozpadající se světovou hegemonii. Rusko se snaží porazit americké loutky na Ukrajině a urychlit tak zničení americké hegemonie.
https://rusvesna.su/news/1649707578

 

 

12. 4. 2022 – 0:37
Další velká skupina (mnohem více než 100 lidí) ukrajinských mariňáků 36. brigády se dobrovolně vzdala v Mariupolu.
https://rusvesna.su/news/1649713049
12. 4. 2022 – 1:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij podepsal dekret, podle kterého se na Ukrajině ruší jarní odvody a demobilizace z armády.
Vyhláška č. 230/2022 se na stránkách Kanceláře prezidenta objevila 11. dubna. Dokument byl podepsán v souvislosti s probíhající rozsáhlou ozbrojenou agresí Ruské federace proti Ukrajině.
https://rusvesna.su/news/1649711577
12. 4. 2022 – 1:30
Bílý dům slíbil, že zveřejní zprávu o extrémně vysoké inflaci
Administrativa Joea Bidena se připravuje na to, že inflace bude i nadále růst rekordním tempem. V úterý ráno bude zveřejněn březnový index spotřebitelských cen.
Na briefingu 11. dubna to uvedla tisková tajemnice Bílého domu Jen Psaki.
I když “jsme v lepší pozici než minulý měsíc,” řekla, administrativa očekává, že “celková inflace bude extrémně vysoká kvůli Putinovu zvýšení cen”.
Psaki poznamenala, že předchozí zpráva o indexu spotřebitelských cen nezohlednila skokový nárůst cen energií způsobený situací na Ukrajině.
„Očekáváme velký rozdíl mezi jádrovou a celkovou inflací, což odráží globální narušení trhu s energií a potravinami. Samozřejmě víme, že jádrová inflace, ceny energií, ropy a plynu budou i nadále odrážet to, co se stane během této invaze,“ řekla.
Kromě toho řekla, že Kongres musí učinit rozhodnutí, aby „snížil náklady amerického lidu“.
„Samozřejmě máme legislativu, která by to mohla udělat a snížit náklady na péči o děti, zdravotní péči a péči o seniory. To vše má obrovský dopad na rozpočty lidí, když tyto výpočty provádějí u kuchyňského stolu, a samozřejmě tato data budou připomínkou, že je třeba něco udělat a podniknout další kroky,“ řekl Psaki.
https://rusvesna.su/news/1649706367
12. 4. 2022 – 02:00
Americká agentura Bloomberg dočasně přestává vydávat zprávy v ruštině. Oznámila to v pondělí 11. dubna. Důvody tohoto rozhodnutí agentura nevysvětlila.
4. března Bloomberg oznámil pozastavení svého týmu novinářů v Rusku.
Připomeňme, že 29. března agentura varovala, že kvůli situaci kolem Ukrajiny pozastaví práci v Rusku a Bělorusku a dodala, že její zákazníci v těchto zemích ztratí přístup ke všem produktům společnosti, včetně terminálů a platforem elektronického obchodování. Přístup na web Bloomberg.com však bude pokračovat.
https://rusvesna.su/news/1649700537
12. 4. 2022 – 2:30
Parlamentní komise pro vyšetřování činnosti amerických biologických laboratoří na Ukrajině plánuje v rámci své práce navázat širokou mezinárodní spolupráci, velký zájem projevují čínští kolegové, řekl RIA Novosti místopředseda Rady federace Konstantin Kosačev.
„Vidíme, že naši čínští kolegové také projevují velký zájem o podporu práce na odhalení podezřelých aktivit Spojených států v postsovětském prostoru. Proto se pokusíme navázat širokou mezinárodní spolupráci,“ řekl politik.
Kosačev zdůraznil, že v souladu se zákonem je účelem vyšetřování především ochrana práv a svobod člověka a občana zaručených Ústavou Ruské federace.
„Jsme si však dobře vědomi toho, že mluvíme o hrozbách nejen pro občany Ruska, ale bez nadsázky pro celé lidstvo. Proto nevylučujeme možnost v návaznosti na výsledky činnosti komise apelovat na vedení země s návrhem na využití mechanismů Úmluvy o zákazu biologických a toxinových zbraní (BTWC), Rady Bezpečnosti OSN a další mezinárodní nástroje na ochranu občanů mnoha států před přímou a zjevnou hrozbou,“ uzavřel poslanec.
https://rusvesna.su/news/1649670860
12. 4. 2022 – 06:53
Japonsko uvaluje další sankce proti 398 jednotlivcům a 28 organizacím z Ruska ve světle událostí na Ukrajině, uvádí se v tiskové zprávě japonského ministerstva zahraničí.
Mezi jednotlivci, jejichž majetek Tokio zmrazuje, jsou členové Státní dumy, včetně Valerije Raškina, Vasilije Piskareva, Petra Tolstého, Leonida Sluckého, Iriny Jarovaja a dalších. Z vojenského personálu byli sankcionováni vrchní velitel námořnictva Nikolaj Jevmenov, první zástupce vrchního velitele námořnictva Vladimir Kasatonov, vrchní velitel pozemních sil Oleg Saljukov a další.
Mezi organizacemi jsou na seznamu restriktivních opatření JSC NPK Techmaš, Rjazaňská konstrukční kancelář Globus, výzkumný a výrobní podnik Arzamas Temp-Avia, státní konstrukční kancelář strojírenství Vympel Toropovova a další.
Na seznam dalších sankcí byly přidány také Sberbank a Alfa-Bank. Tokio zmrazí jejich aktiva a zakáže s nimi jakékoli transakce. Kromě toho je zaveden zákaz nových přímých investic v Rusku.
Podle agentury Kyodo s odvoláním na prohlášení šéfa japonského ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu Koichi Hagiuda z 19. dubna je rovněž stanoven zákaz dovozu některých druhů dřeva a strojů, jakož i alkohol z Ruska.
„Budeme pokračovat ve spolupráci s mezinárodním společenstvím, včetně zemí G7, a máme v úmyslu podniknout kroky.
https://rusvesna.su/news/1649735625
12. 4. 2022 – 07:09
Nové potvrzené ztráty ukrajinského letectva: MiG-29 zničen ve vzdušném boji
Ministerstvo obrany Ukrajiny zveřejnilo nekrolog pro Oleksandra Brinzhala, pilota 1. třídy ze 40. brigády taktického letectva, jehož letoun byl sestřelen 2. března u Kyjeva. Ukrajinské velení upřesňuje, že v té době vyletěly dva MiGy-29 VVSU, aby zachytily údajně až dvanáct ruských letadel. Ztráta jednoho z nich byla uznána až o měsíc později.
Místo aby však kyjevský režim mluvil pravdu, krmil lidi historkami o „duchovi Kyjeva“ – fiktivním neexistujícím pilotovi, který sestřelil 5 – 10 letadel ruských leteckých sil denně.
Jak informovala Rusvesna, včera na Ukrajině byla uznána smrt dalšího pilota – a to jen proto, že jeho vdova napsala na sociální síť nekrolog.
https://rusvesna.su/news/1649736596
12. 4. 2022 – 08:04
„”Většina světa sankce na Rusko neuvalila“: Německo začalo něco tuši
Šéf německé chemické společnosti Leuchtstoffwerk Breitungen Wolfgang Eisenberg listu Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že většina světa se na sankcích proti Rusku nepodílí, takže omezení jsou k ničemu.
Šéf společnosti se postavil proti myšlence uvalit embargo na dodávky ruského plynu, protože podle jeho názoru by to nijak neovlivnilo speciální vojenskou operaci na Ukrajině.
„Protože většina světa se sankcí prostě neúčastní. Indii těší, že může získat ropu za zvýhodněnou cenu. Je to opravdu řešení? Navíc bychom se neměli sankcemi oslabovat více než Vladimir Putin. A to je přesně to, co bychom udělali v rámci plynového embarga,“ řekl Eisenberg.
Německý průmyslník upřesnil, že v případě odmítnutí modrého paliva z Ruska by jeho podnik mohl zůstat doslova bez elektřiny a byl by nucen snížit výrobu o třetinu až 50 procent, stejně jako snížit tržby a pracovní místa.
„Při zastavení dodávek plynu nám hrozí kolaps celých výrobních řetězců s fatálními ekonomickými a sociálními důsledky,“ uzavřel účastník rozhovoru.
https://rusvesna.su/news/1649739899
12. 4. 2022 – 8:36
“Děti nebudou tento jazyk potřebovat dalších 20 – 30 let”: starosta Žitomyru zakáže studium ruštiny ve školách (VIDEO)
Starosta Žitomyru Sergej Suchomlin nahrál videovzkaz (teď se to mezi ukrajinskými úředníky stává extrémní módou), ve kterém uvedl, že příští akademický rok hodlá zakázat studium ruského jazyka na městských školách.
„Nadále chci, abychom od 1. září již nenabírali třídy na našich školách pro studium ruského jazyka. Vidíme, že naše děti nebudou tento jazyk potřebovat dalších 20 –30 let,“ řekl.
Proč přesně takové období – není jasné, ale Suchomlin nepočítal s jednou věcí: plnění školního vzdělávacího programu a jeho případné změny nejsou v kompetenci starosty. Jde tedy čistě o reklamní tah, určený pro „vlastenecké“ publikum.
Připomeňme zprávy ze 17. května 2016: “Žitomyrský novinář, vůdce veřejné organizace “Pochod vlastenců” Ivan Sayuk podal žalobu na starostu města Sergeje Suchomlina za jeho projevy v ruštině.”
„Zdá se, že současný starosta ztratil smysl pro realitu a představuje si, že je někde ve Smolensku. Protože jak jinak lze rozumět jeho řeči pronesené v cizím jazyce při udělování stipendií nadaným studentům?“ řekl tehdy Sayuk.
https://rusvesna.su/news/1649741772
12. 4. 2022 – 9:29
SMM OBSE musí ukončit svou činnost na území DLR do 30. dubna, uvedla ministryně zahraničí DLR Natalia Nikonorová.
“Činnost mise by na území republiky neměla pokračovat, protože politická realita se změnila – Minské dohody již nejsou relevantní a právní realita se změnila v důsledku oficiálního uznání DLR Ruskou federací,” dodala.
Toto rozhodnutí už bylo podle ní sděleno místním pracovníkům SMM OBSE, respektive do 30. dubna musí učinit veškerá nezbytná opatření k zastavení své činnosti na území republiky.
https://rusvesna.su/news/1649744940
12. 4. 2022 – 9:50
Putin a Lukašenko se setkali na kosmodromu Vostočnyj (FOTO, VIDEO)
V tuto chvíli probíhá na Dálném východě setkání Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka. Prezidenti Ruska a Běloruska se sešli v Blagověščensku a vrtulníkem odletěli na kosmodrom Vostočnyj, kde budou jednání probíhat.
Po rozhovorech je naplánován společný brífing a poté Lukašenko odjede na výlet do Přímoří.
Na výstavbě infrastruktury kosmodromu v Amurské oblasti se plánují podílet i běloruští specialisté. Hlavy států se seznámí s výstavbou startovacího vesmírného komplexu, budou komunikovat s piloty-kosmonauty a zaměstnanci kosmodromu.
Poté bude následovat osobní komunikace (asketická místnost připravená pro jednání je vidět na fotografii níže), kde budou diskutovat aktuální otázky rozvoje bilaterálních vztahů, společná opatření proti sankčním tlakům ze strany Západu a události na Ukrajině.
Zítra, 13. dubna, je naplánováno setkání Lukašenka s gubernátorem Primorského teritoria Olegem Kožemjakem a také návštěva Ruského ostrova.
12. 4. 2022 – 10:54
Ve školách v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko začali rozdávat brožury, ve kterých dětem vysvětlují, jaký mají mít vztah k tomu, co se nyní děje na Ukrajině.
Školákům je vysvětlena „politika země“ a je jim nabídnuto splnit několik úkolů, vyjádřit svůj názor. Je zde také napsáno, že ruská armáda přišla zotročit „mírumilovný“ ukrajinský lid.
Proč se válka na Ukrajině týká celého světa? – ptají se dětí a hned dávají odpověď: “Válka na Ukrajině vyvolává strach ze začátku jaderné války.”
Brožura je malá – jen 4 strany, ale hodí se jak jako „materiál“, tak k úkolům, které je třeba splnit vyjádřením svého názoru, a dokonce i ke karikatuře na obálce, kde jsou ruští vojáci vyobrazeni jako agresivní blázni.
Vypadají jako lidé, ale ve skutečnosti jsou to krvežíznivá monstra,“ říká jeden z ruských vojáků vyobrazených na korbě vojenského náklaďáku. Samozřejmě to říká o Ukrajincích. Tento náklaďák jede směrem ke Kyjevu.
Bohužel řada médií a telegramových kanálů, aniž by zkontrolovala, co je napsáno v němčině, začala psát, že Rusové jsou nazýváni „nelidmi“ a „monstry“. Jenže ne, všechno je mnohem podlejší: tato slova jsou vkládána do úst ruského vojáka, čímž je položen základ pro krvavou inscenaci v Buči, úder na nádraží Kramatorsk a mnoho dalších krvavých triků kyjevského režimu, které dosud nebyly použity.
Německým školákům neukážou, jak ruský voják rozdává jídlo, vodu a hygienické prostředky. Ani jim nebude ukázáno, jak ruští vojenští lékaři v polních nemocnicích operují civilisty, kteří byli zraněni při ukrajinském ostřelování.
Německým školákům se tu maluje portrét agresivního a hloupého ruského vojáka, který si myslí, že Ukrajinci jsou monstra.
Německému školákovi přitom neukážou video s Ukrajinkou mající údajně protrženou pusu, která se slovy o „krvavé žni“ usekne srpem hlavu ruskému vojákovi. Ale to je alespoň inscenace, byť monstrózní. Ale určitě nepromítnou video se sípajícím umírajícím ruským vojákem, kterému podřízli hrdlo.
„Válka na Ukrajině je Putinovým útokem na svět,“ stojí nad karikaturou na obálce. Netřeba dodávat, že nikomu z těchto osmiletých německých školáků nebylo řečeno nic o tom, jak Ukrajina metodicky ničila své vlastní občany, jak jejich vrstevníci v Gorlovce, Luhansku, Doněcku umírali pod minami a granáty Grad.
https://rusvesna.su/news/1649750045
12. 4. 2022 – 11:32
Pokus nacistů prorazit z Mariupolu: shrnutí ministerstva obrany (VIDEO)
Ranní briefing ruského ministerstva obrany o situaci v zóně speciální operace na Ukrajině a v Donbasu.
Včera v noci se z oklíčení na území mariupolského závodu Iljič neúspěšně pokusily uniknout zbytky ukrajinských jednotek. Skupina ukrajinských vojáků čítající až 100 osob v obrněných vozidlech se pokusila prorazit z území závodu a opustit město severním směrem. Tento pokus o průlom byl zmařen leteckými a dělostřeleckými údery. Zničeny byly tři ukrajinské tanky, pět bojových vozidel pěchoty, sedm vozidel a až 50 osob. Dalších 42 ukrajinských vojáků dobrovolně složilo zbraně a vzdalo se.
Ozbrojené síly RF během minulé noci dále přesnými údery zničily muniční sklad a chráněný hangár s ukrajinskými letadly na vojenském letišti Starokonstantinov v Chmelnické oblasti a také muniční sklad u obce Gavrilovka v Kyjevské oblasti.
Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily ve vzduchu dva bezpilotní letouny v oblastech osad Berdjansk a Melitopol.
Operačně-taktické letectvo ruských leteckých sil zasáhlo 32 vojenských cílů Ukrajiny:
▪️ systém protivzdušné obrany Buk-M1 v oblasti Novomichajlovka;
▪️ radar pro navádění systému protivzdušné obrany S-300 v oblasti Zolotarevka;
▪️ jedno velitelské stanoviště;
▪️ 18 oblastí soustředění techniky Ozbrojených sil Ukrajiny.
https://rusvesna.su/news/1649752375

12. 4. 2022 – 12:31
Britský žoldák Aidan Aislin, který se už tři roky bratří s ukrajinskými nacisty a bok po boku s nimi bojuje, padl v Mariupolu do obklíčení.
Volacím znakem Brita je „Johnny“ a před Ukrajinou se účastnil rozpoutání války na Blízkém východě. Poslední tři roky si udržoval účet na Twitteru, kam dával selfie se zbraněmi, a kde napsal “dalo by se říci, že bylo dokonce příjemné bojovat s těmi, kteří měli zakázáno po vás střílet”.
Ale 24. února tohoto roku se vše změnilo: pak „ti, kdo mlčeli, přestali mlčet“. Zlí horníci z Donbasu a zdvořilá ruská letecká esa náhle zničili Aidanovu celou okouzlující vojenskou cestu. Nyní se na jeho Twitteru objevují jen zoufalé prosby o pomoc, zprávy od rodiny („od čtvrtka žádný kontakt“) a naděje na výměnu vězňů, což naznačuje, že byl zajat.
https://rusvesna.su/news/1649755916
12.04.2022 – 14:30
V Moskvě byl zadržen příznivec Pravého sektoru*. V letech 2017 – 2019 sloužil v Ozbrojených silách Ukrajiny a absolvoval sabotérské kurzy NATO na cvičišti Javoriv pod vedením zahraničních instruktorů z USA, Velké Británie a Kanady. Byl také oceněn ukrajinskými státními vyznamenáními za účast na represivní operaci na Donbasu a jako povzbuzení obdržel ukrajinský pas.
Na konci ledna 2022 dorazil do Ruska a je podezřelý z přípravy sabotáže v Moskevské oblasti.
V lese okresu Solnečnogorsk mu patří skrýš s ostrými zbraněmi, symboly „Pravého sektoru“ a třemi improvizovanými zápalnými zařízeními, která by mohla být použita k provedení sabotáže v zařízeních kritické infrastruktury v Moskvě. Vše bylo zabaveno. Nyní probíhají operativní činnosti a vyšetřovací úkony k identifikaci a zadržení jeho případných kompliců.
https://rusvesna.su/news/1649761571
12. 4. 2022 – 15:50
Svět je větší než Ukrajina: Jižní Korea sdělila NATO, že odmítá žádost Ukrajiny o předání smrtících zbraní.
Jihokorejské úřady nedodají Kyjevu smrtící zbraně, řekl ministr obrany Seo Wook během setkání s šéfem Vojenského výboru NATO Robem Bauerem.
Představitel NATO upozornil na skutečnost, že dění na Ukrajině není zdaleka celou agendou NATO.
„Ano, děje se tam něco strašného, ​​ale máme na práci jiné věci. Svět je větší než Ukrajina,“ odpověděl ministr obrany Seo Wook.
https://rusvesna.su/news/1649764682
12.04.2022 – 16:55
Obrněná vozidla z Austrálie a Polska se přesouvají na Ukrajinu.
Takže: jaké doplňování se dá brzy očekávat v trofejovém parku našich vpjáků?
Prvních 20 obrněných vozidel Bushmaster dorazilo z Austrálie. Záběry ukazují nakládání lékařské verze Bushmaster do transportéru Boeing C-17 Globemaster před odesláním nacistům.
Na Ukrajinu byla také odeslána první várka polských tanků T-72M a bojových vozidel BWP-1.
Dlouhou dobu byly na základně skladu obrněných vozidel pozemních sil Polska v Lublinu. Celkem se na Ukrajinu plánuje dodat 100 tanků T-72M a neznámý počet obrněných vozidel BWP-1.
BWP-1 je ve skutečnosti zastaralý BMP-1, který Polsko vyrábělo v licenci.
https://rusvesna.su/news/1649762686
12. 4. 2022 – 17:50
Volodymyr Zelenskyj odmítl v Kyjevě přijmout německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera „kvůli jeho úzkým vazbám s Ruskem“ v posledních letech, uvedl v úterý bulvární list BILD s odvoláním na ukrajinské vládní kruhy.
Steinmeier podle publikace plánoval návštěvu Ukrajiny ve středu 13. dubna. Momentálně je na návštěvě v Polsku. Zelenskij se však nyní „nechce setkat se Steinmeierem v Kyjevě“, zatímco „mohou dorazit jiní politici z EU,“ citoval BILD anonymní zdroj. Toto rozhodnutí je způsobeno „Steinmeierovými úzkými vazbami s Ruskem v posledních letech, včetně, jako ministra zahraničí, s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem,“ píší noviny.
Kromě toho Steinmeier „byl velkým zastáncem kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 a je považován za architekta politiky federální vlády vstřícné vůči Rusku,“ uvedl bulvární deník.
Kancelář prezidenta Německa podle BILD obdržela z Kyjeva „jasné prohlášení“, že v tuto chvíli není připravena na schůzku, ale do budoucna taková schůzka není vyloučena.
https://rusvesna.su/news/1649774349
12.04.2022 – 18:38
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier prohlásil, že za prezidenta Vladimira Putina není možné vrátit se k normálním vztahům s Ruskem.
„Tato válka bude po dlouhou dobu vyžadovat naši podporu, naši schopnost bránit se, naši připravenost nést břemeno,“ řekl Steinmeier na briefingu ve Varšavě a dodal, že v tuto chvíli je jasná jedna věc – „návrat k normalitě s Ruskem za Putina je nemožný.“
Vyzval ke zdokumentování a vyšetřování “ruských válečných zločinů na Ukrajině, zločinci a ti, kteří byli politicky odpovědní, musí být pohnáni k odpovědnosti.”
Rusko kategoricky odmítá obvinění Kyjeva z válečných zločinů na území Ukrajiny, řekl dříve mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Pěskov. Zároveň existují důkazy o zločinech ukrajinské armády a národních praporů proti civilistům – například velitelství územní obrany DLR 8. dubna oznámilo, že ukrajinské jednotky zahájily útok Točkou-U na Kramatorsk, trosky spadly poblíž nádraží. Podle šéfa DLR Denise Pušilina zemřelo 50 lidí a 87 bylo zraněno.
Tiskový tajemník prezidenta Ruska řekl, že ruské ozbrojené síly nepoužívají typ raket, které byly použity v Kramatorsku. Ministerstvo obrany Ruské federace vyvrátilo obvinění, že Rusko udeřilo na nádraží v Kramatorsku. Zdůraznilo, že taktické rakety Točka-U, jejichž fragmenty byly nalezeny poblíž nádraží Kramatorsk a zveřejněny očitými svědky, používá pouze ukrajinská armáda.
Jednou z nejhlasitějších byla provokace v Buči v Kyjevské oblasti. Ministerstvo obrany Ruské federace uvedlo, že všechny fotografie a videomateriály zveřejněné kyjevským režimem, které údajně svědčí o jakýchsi „zločinech“ ruského vojenského personálu ve městě Buča jsou „další provokací“. Jak bylo uvedeno na vojenském oddělení, během doby, kdy byla tato osada pod kontrolou ruských ozbrojených sil, ani jeden místní obyvatel neutrpěl žádnými násilnými akcemi.
Ministerstvo poznamenalo, že všechny ruské jednotky 30. března zcela opustily Buču a výjezdy z města severním směrem nebyly blokovány, zatímco jižní okraje včetně obytných čtvrtí byly ukrajinskými jednotkami nepřetržitě ostřelovány velkorážným dělostřelectvem, tanky a vícenásobnými odpalovacími raketovými systémy.
https://rusvesna.su/news/1649777902
12.04.2022 – 19:10
Ukrajina reagovala na Putinovo prohlášení o jednání
Michail Podoljak, člen ukrajinské delegace na jednání s Ruskem, komentoval prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, že jednání se dostala do slepé uličky.
„Jednání jsou extrémně obtížná. Online v pracovních podskupinách. Ale projdou. Je jasné, že emocionální pozadí v procesu vyjednávání je dnes těžké. Je zřejmé, že ukrajinská delegace pracuje výhradně v rámci, který je proukrajinský a transparentní.
Je také jasné, že ruská strana se drží své tradiční taktiky veřejného vyvíjení tlaku na proces vyjednávání, a to i prostřednictvím určitých veřejných prohlášení,“ řekl Podoljak.
https://rusvesna.su/news/1649779847
12.04.2022 – 19:50
„Hrozí nám kolaps“: v Německu byly kritizovány protiruské sankce
Politika protiruských sankcí povede Německo ke kolapsu ve všech oblastech ekonomiky, uvádí se ve vydání edice Kompakt.
Nárůst veřejného dluhu, poskytování vojenské pomoci Ukrajině, jakož i možné odmítnutí ruského zemního plynu jsou v rozporu se zájmy Německa, poznamenala publikace.
Autor upozornil na plány tamního ministra hospodářství Roberta Habka nahradit ruský plyn americkým: šéf resortu nejedná jen v neprospěch německých zájmů, ale jde i proti principům Strany zelených, jejíž je členem. Faktem je, že Spojené státy vyvážejí břidlicové palivo, jeho těžba však vážně poškozuje životní prostředí.
Přeprava plynu ze Spojených států navíc vyžaduje další investice – pro příjem paliva v Německu je nutné vybudovat speciální terminály, což bude trvat nejméně dva roky a vyžádá si miliardové investice. Peníze na projekt si vláda podle publikace vezme na úvěr.
„Podle propočtů ekonomických expertů jsme již po krk pěti až sedmi bilionů eur a podle starých ustanovení základního zákona nemáme právo si půjčovat ani cent navíc,“ píše se v publikaci.
Autor nabádal k uzavření dohody s Ruskem, která by zaručila neutralitu Ukrajiny, a také k zastavení dodávek vojenské pomoci Kyjevu.
Německo by mimo jiné mělo dosáhnout národního osvobození: vystoupit z NATO a Evropské unie, stáhnout americké jednotky ze svého území, opustit evropský stabilizační mechanismus a přestat splácet dluhy ostatních zemí.
Je také nutné uvalit cla na zboží ze zemí mimo Evropu, donutit zahraniční firmy působící v zemi platit daně do německé státní pokladny a odmítnout zemědělské produkty a vyrobené zboží ze států vzdálených od Německa.
Kromě toho publikace požadovala snížení daně z příjmu, zavedení všeobecné vojenské služby, zákaz Bundeswehru provádět operace v zahraničí, neutrální status pro Německo a snížení velikosti parlamentu na polovinu. Kompakt také prosazoval zpřísnění imigračních zákonů a ukončení finanční pomoci jiným zemím. Další iniciativou je znárodnění zdravotnictví, důchodového systému, železniční dopravy a pošty.
„Tato opatření je třeba přijmout urychleně. A pak se Německo začne rychle uzdravovat. Jinak nám hrozí kolaps ve všech oblastech,“ shrnul autor.
Německo, stejně jako další západní země, čelilo prudkému nárůstu cen pohonných hmot po uvalení plošných sankcí proti Moskvě v reakci na speciální operaci ruské armády na Ukrajině. Zasažen byl především finanční sektor a dodávky high-tech produktů, ale úřady řady zemí oznámily záměr opustit ruské zdroje energie.
Kreml tato opatření označil za ekonomickou válku jako žádná jiná. Úřady zdůraznily svou připravenost na takový vývoj událostí a ujistily, že budou i nadále plnit společenské povinnosti. Centrální banka přijímá opatření ke stabilizaci situace na devizovém trhu. Úřady také oznámily převod platby za plyn do nepřátelských zemí v rublech. Vláda navíc připravila plán, jak čelit omezením, který zahrnuje zhruba stovku iniciativ. Výše jeho financování bude asi bilion rublů.
https://rusvesna.su/news/1649782206
12. 4. 2022 – 20:41
Steinmeier potvrdil, že ho Zelenskij nechce vidět
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier potvrdil, že ukrajinská strana označila jeho případnou návštěvu Kyjeva za nežádoucí. V úterý 12. dubna informuje European Truth s odkazem na Steinmeierovo prohlášení.
„Společně s prezidenty Lotyšska, Litvy a Estonska jsme chtěli jet do Kyjeva, abychom vyslali silný signál evropské solidarity s Ukrajinou. Byl jsem připraven. Ale samozřejmě, a musíme to přiznat, v Kyjevě to nechtěli,“ řekl německý prezident.
https://rusvesna.su/news/1649785274
12. 4. 2022 – 22:00
Spojené státy hodlají na Ukrajinu převézt dělostřelectvo. Oznámila to oficiální zástupkyně Bílého domu Jen Psaki.
Podle Psaki poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Joe Biden Jake Sullivan vedl dvouhodinový rozhovor s ukrajinskými představiteli, aby prodiskutovali vojenskou pomoc. Práce na přesunu zbraní už podle ní probíhají.
Psaki poznamenala, že Spojené státy hodlají urychlit dodávky zbraní a usnadní dodávky od dalších spojenců, podobně jako systémy S-300, které Ukrajině poskytlo Slovensko, za které Bratislava na oplátku obdržela baterii Patriot.
Tisková tajemnice Bílého domu dodala, že v rozhovoru se Sullivanem ukrajinská strana uvedla druhy požadovaných zbraní a vojenského materiálu. Tato žádost se posuzuje.
https://rusvesna.su/news/1649789403
12. 4. 2022 – 23:11
Tisíc mariňáků Ozbrojených sil Ukrajiny se vzdalo vnitřním jednotkám ministerstva vnitra DLR v Mariupolu. Stalo se tak odpoledne, ale až nyní je povoleno hlásit informace.
Vojenský zpravodaj Oleksandr Sladkov zveřejnil záběry ukrajinských vojáků, kteří se vzdali. (FOTO)
„300 zraněných, 90 neschopných pohybu samostatně.
Zdravých lidí může být více než 800. Pokud vše půjde podle plánu, obrana, kterou zajistily Ozbrojené síly Ukrajiny v Iljičových železárnách, padne. Jde o výsledek společné práce bezpečnostních sil a speciálních služeb v Mariupolu. Pak Azovstal zůstane s nacisty,“ poznamenal.
https://rusvesna.su/news/1649794318

– pokračování –

překlad: Vlabi

 

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
mir
Host
mir
16. 4. 2022 8:51

Z rozhovoru kp.ru s redaktorem časopisu "Arzenál vlasti" Alexejem Leonkovem:
S-300 dodané ze Slovenska rozdělili Ukrajinci na tři části.
Jednu část umístili poblíž Nikolajeva, druhou do Dněpropetrovska a třetí někam poblíž Kyjeva nebo Poltavy.
V Dněpropetrovsku a poblíž Nikolajeva byly zničeny.
https://www.kp.ru/daily/27378/4571814/

Anonymní
Host
Anonymní
16. 4. 2022 8:51
Odpovědět  mir

Rusové to stejně u Kyjeva zničí,zrovna tak jako všechny zbraně posílané z USA inc.