Co se děje na Ukrajině 45


RIA Novosti – Ruské ozbrojené síly zničily odpalovací zařízení protiletadlových raketových systémů S-300 dodaná kyjevskému režimu z Evropy – informoval o tom na brífingu mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov:
“V neděli 10. dubna zničily vysoce přesné rakety Kalibr vybavení protiletadlové divize S-300 ukryté v hangáru na jižním okraji Dněpropetrovsku. Zařízení bylo kyjevskému režimu dodáno jednou z evropských zemí. Zničena byla čtyři odpalovací zařízení a asi 25 vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny.
V prostoru Uspěnovka byl navíc vyřazen radar pro osvětlení a navádění systému protivzdušné obrany S-300.
Moskva opakovaně prohlásila, že dodávky západních zbraní Ukrajině konflikt jen prodlužují a transport zbraní se stává legitimním cílem.
Slovenský premiér Eduard Heger minulý pátek oznámil, že Bratislava předala Kyjevu systém protivzdušné obrany S-300. Jak upřesnil ministr obrany republiky Jaroslav Nagy, země v blízké budoucnosti obdrží od Spojených států čtvrtý komplex systému Patriot.
Předseda slovenské opozice Robert Fico označil předání systému S-300 na Ukrajinu za čiré šílenství. Politik je přesvědčen, že Bratislava ztratila obranný komplex, který je lepší než americký protějšek Patriot. Navíc vtahuje Slovensko do dění na Ukrajině ve jménu amerických zájmů.
https://ria.ru/20220411/s-300-1782852131.html

10.04.2022 – 21:56
Americká vláda aktivně pracuje na znovuotevření velvyslanectví USA v Kyjevě. Oznámil to asistent prezidenta Spojených států pro národní bezpečnost Jake Sullivan ve vysílání televizní společnosti CBS v neděli 10. dubna.
„Pracujeme na otázce, kdy můžeme obnovit naši diplomatickou přítomnost v Kyjevě. Toto řešení vypracovávají naši bezpečnostní experti a aktivně na něm pracují,“ řekl Sullivan.
https://rusvesna.su/news/1649616968
10. 4. 2022 – 22:13
Mohutné údery byly zasazeny na opevněnou oblast ozbrojených sil Ukrajiny v Marince. Na pozicích nepřítele vypukly požáry.
Právě odsud okupanti již řadu let stříleli do obytných čtvrtí DLR.
https://rusvesna.su/news/1649618004
10.04.2022 – 22:36
Závod Azovstal je jedním z posledních nacistických úkrytů v Mariupolu.
Byli dobře připraveni na obranu, ale do průmyslové zóny už pronikli vojáci Ozbrojených sil Ruské federace a DLR a postupují vpřed.
V přístavu u Azovstalu se povalují mrtvoly nacistických ozbrojenců a poničené vybavení, které ukradli civilistům. Našla se tam i nacistická literatura. (VIDEO)
10.04.2022 – 23:39
V Nikolajevu zahřměl mohutný výbuch (VIDEO). Obloha je zahalená kouřem, místní úřady obyvatelům radí, aby neotevírali okna.
Exploze byla slyšet po celém městě a tlaková vlna rozbila okna v různých jeho oblastech. Podle gubernátora Vitaly Kima je v tuto chvíli znám jeden zraněný.
11.04.2022 – 0:04
HDP Ukrajiny klesne asi o 45 % – Světová banka
Světová banka očekává, že HDP Ukrajiny v souvislosti s probíhajícími válečnými akcemi v zemi letos klesne o 45,1 %.
“Zároveň věříme, že rozsah snížení bude záviset na délce a intenzitě nepřátelských akcí,” píše se v dokumentu. Jak předpovídá finanční instituce, celkový HDP zemí Evropy a Střední Asie v roce 2022 klesne o 4,1 %.
https://rusvesna.su/news/1649624654
11. 4. 2022 – 0:34
Finská premiérka Sanna Marinová uvedla, že země je připravena rychle opustit ruský zemní plyn a ropu.
“V případě Finska mluvíme o týdnech nebo měsících, ne o letech,” řekla Marin.
Pro ostatní země Evropské unie je podle ní situace složitější.
„Je to potřeba udělat rychle. Pravděpodobně však mnoho dalších zemí nedokáže ruské palivo odmítnout tak rychle jako Finsko. Proto nyní musíme hledat celoevropská řešení,“ dodala. Marin poznamenala, že nejde o spolufinancování, ale o to, jak pomoci zemím jako Německo najít alternativní zdroje energie.
https://rusvesna.su/news/1649626459
11.04.2022 – 1:04
Moskva je připravena u soudu dokázat, že udělala vše, co bylo v jejích silách, aby splnila své závazky vůči zahraničním investorům ohledně svých eurobondů, pokud se Západ pokusí je nesplatit, řekl ruský ministr financí Anton Silujanov v rozhovoru pro list Izvestija.
„Samozřejmě, že budeme žalovat, protože jsme podnikli všechny nezbytné kroky, abychom zajistili, že investoři své platby obdrží. Soudu předložíme naše platební příkazy, čímž potvrdíme naši snahu platit jak v cizí měně, tak v rublech,“ řekl Silujanov.
Západní země zavedly několik tvrdých sankcí v reakci na ruskou speciální operaci na Ukrajině. Nové sankce mimo jiné omezily možnost Ruské banky používat zlato a devizové rezervy v cizí měně. Zejména blokace rezerv neumožnila Ministerstvu financí splnit závazky ohledně eurobondů v cizí měně dne 6. dubna z důvodu odmítnutí zahraničního agenta banky, v důsledku čehož Ministerstvo financí provedlo platbu zahraničním držitelům cenných papírů v rublech. Investoři je budou moci převést na cizí měnu okamžitě poté, co Rusko přístup ke zmrazeným devizovým účtům znovu získá.
Silujanov však připustil, že pokud se případ dostane k soudu, nebude to jednoduchý proces.
„Budeme muset velmi aktivně prokázat svůj případ, navzdory všem obtížím. Současná krize ukázala, že všechny západní základy založené na demokracii, nedotknutelnosti soukromého vlastnictví a dalších západních hodnotách se hroutí, takže také zpochybňujeme objektivitu jejich soudního systému,“ řekl ministr.
Připomněl, že default by poškodil image země jako spolehlivého dlužníka, takže Západ jistě vyvine veškeré své úsilí k jeho realizaci.
https://rusvesna.su/news/1649628271
11.04.2022 – 1:32
Ruské uznání suverenity DLR a LLR dokazuje selhání sankční politiky Západu za posledních osm let, píše francouzský list Monde diplomatique.
Autoři článku Helene Richard a Anne-Cecile Robert se domnívají, že omezující opatření přijatá po tomto rozhodnutí Moskvou také pravděpodobně neuspějí, protože takové kroky nebyly nikdy předtím úspěšné, i když byly aplikovány na státy, které nejsou tak mocné jako Rusko.
„Ruské uznání samozvaných republik Donbasu ukazuje selhání politiky západních sankcí uplatňované v posledních osmi letech,“ píše se v článku. Mezinárodní politika ultimát, která tlačí na přijetí odvetných opatření, podle publicistů ukázala svou neefektivnost a nebezpečnost.
“Ubohá náhražka diplomacie, spirála jednostranných opatření nyní hrozí, že povede k válce v Evropě.”
https://rusvesna.su/news/1649629933
11.04.2022 – 1:44
Ukrajinský dron sestřelen na Krymu
Na severu Krymu, poblíž obce Tavričeskij, okres Krasnopěrekopskij, byl silami protivzdušné obrany sestřelen ukrajinský bezpilotní letoun. Trosky dronu poškodily jeden z domů. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Na místě pracují odborníci pořádkových složek kraje.
https://rusvesna.su/news/1649630641
11. 4. 2022 – 2:00
Litva obnoví výcvik ukrajinské armády
V blízké budoucnosti budou v Litvě organizována vojenská cvičení pro ukrajinskou armádu, která jí pomůže připravit se na práci se západní technikou, řekl velitel litevské armády generál Valdemaras Rupshis.
Tato otázka byla samostatně dohodnuta s náčelníkem generálního štábu americké armády Jamesem Charlesem McConvillem, který je nyní v Litvě.
„Ukrajina už téměř dva měsíce nebojuje jen za svou bezpečnost, ale také za bezpečnost a demokracii celé Evropy,“ shrnuje Rupsic.
Ještě před zahájením ruské speciální operace byli z Ukrajiny staženi všichni vojenští instruktoři ze zemí NATO. Rovněž byl zrušen výcvik ukrajinské armády v zemích NATO.
https://rusvesna.su/news/1649631204
11. 4.2022 – 2:30
Šéf Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny hovořil o tajných návštěvách zahraničních politiků v Kyjevě. Oleksiy Danilov vysvětlil náhlé objevení se britského premiéra Borise Johnsona v Kyjevě tím, že zahraniční představitelé Kyjev tajně navštěvují.
„Jsou lidé, kteří navštěvují naše hlavní město. To se děje téměř každý den. Máme mnoho přátel, kteří nás podporují. Ne všechny návštěvy jsou však veřejné, ne všechny se objevují v televizi a médiích. Konzultace a schůzky zkrátka probíhají,“ řekl Danilov.
„Včera jsme tu měli bývalého ministra obrany USA, se kterým jsme hovořili o situaci související s děním na území naší země,“ dodal tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany.
https://rusvesna.su/news/1649627017
4. 11. 2022 – 03:00
Ve Spojených státech lidskoprávní aktivisté zabránili přijetí projektu, který by úřadům umožnil zabavit majetek ruských podnikatelů, na které se vztahují sankce. Informuje o tom Washington Post.
Podle listu byla taková iniciativa předložena k posouzení bipartistické skupině kongresmanů, včetně Toma Malinowskiho (demokrat z New Jersey) a Joe Wilsona (republikán z Jižní Karolíny). Návrh zákona by zmocnil Bidenovu administrativu ke konfiskaci majetku sankcionovaných Rusů v hodnotě více než 5 milionů dolarů a převedení výnosů na Ukrajinu.
Přijetí zákona zabránila nevládní American Civil Liberties Union. Její zástupci sdělili Kongresu, že takový čin by přímo porušil americké právo, protože by neumožnil podnikatelům napadnout zabavení majetku u amerického soudu. Takový výsledek by mohl vést k tomu, že by Moskva nad Washingtonem získala „propagandistické vítězství“.
https://rusvesna.su/news/1649604650
11.04.2022 – 03:30
Agentura Associated Press tvrdí, že Čína provádí polotajné dodávky zbraní Srbsku. A hromadění zbraní na Balkáně během speciální operace na Ukrajině by mohlo ohrozit křehký mír v regionu, obává se Západ.
Podle AP přistálo 9. dubna na civilním letišti v Bělehradě 6 dopravních letadel čínského letectva, která údajně přivezla protiletadlové raketové systémy HQ-22 pro srbské ozbrojené síly. Přelet nad územím dvou členských zemí NATO, Turecka a Bulharska, odborníci považovali za ukázku rostoucího vlivu Číny.
Mezitím již v roce 2020 varovali američtí představitelé Bělehrad před nákupem protiletadlových systémů HQ-22, jejichž exportní verze je známá jako FK-3. AP píše: “Západ se obává, že Srbsko může být tímto způsobem dotlačeno do nové války, aby se problém s Kosovem vyřešil silou.”
Čínský systém je často srovnáván s americkým Patriotem a ruskými systémy protivzdušné obrany S-300, i když jeho dosah je menší než u S-300. Srbsko se stane prvním provozovatelem čínských raket v Evropě.
https://rusvesna.su/news/1649615641
11. 4. 2022 – 4:00
Andrej Maroško, podplukovník Lidových milicí LLR, přináší informace o událostech minulého týdne spojených s Luhanskou lidovou republikou.
Uplynulý týden byl pro obyvatele Luhanské lidové republiky napjatý, těžký a srovnatelný s aktivní fází konfliktu v roce 2014. V důsledku ukrajinské agrese jsou oběti mezi civilisty, civilní infrastrukturní zařízení byla značně poškozena nebo i zničena. Při ostřelování osad nepřítel používal těžké zbraně včetně raketového dělostřelectva. Jednotky Lidových milicí aktivně potlačovaly nepřátelská palebná místa a za palebné podpory ozbrojených sil RF pokračovaly v operaci k osvobození okupovaných území.
Za sedm týdnů od začátku zhoršení na linii dotyku (17. února až 7. dubna) zaznamenalo zastupitelstvo LLR v JCCC 801 ostřelování z ukrajinských ozbrojených formací, během nichž nepřítel vypálil 8.130 střeliva, včetně raket Točka-U”, granáty MLRS “Hurican” a “Grad”.
V důsledku agrese OSU bylo během této doby zabito 12 civilistů a 18 jich bylo zraněno, včetně tří dětí. Bylo zničeno a poškozeno 420 bytových staveb, 61 objektů občanské infrastruktury včetně školek, škol a zdravotnických zařízení, přerušeno elektrické vedení a plynovody.
Ukrajinští nacisté spáchali 5. dubna teroristický čin, kdy vyhodili do povětří nádrž s kyselinou na území výrobního sdružení Zarja v Rubižně. Okamžik výbuchu byl vypočítán s přihlédnutím k větrné růžici: ozbrojenci doufali, že na osvobozené území LLR zamíří obrovský jedovatý mrak, viditelný ze vzdálenosti několika desítek kilometrů.
Ihned po teroristickém činu spěchal luhanský gauleiter Sergej Gaidai, který byl Kyjevem prakticky vydán napospas osudu, obvinit naše jednotky z ostřelování podniku, ale fejk nebylo možné brát vážně, protože argumenty byly, mírně řečeno, nevěrohodné. Navíc vyslovil řadu bodů, které mohli znát pouze ti, kteří se přímo podíleli na organizaci a provedení teroristického útoku.
Přítomnost jedovatých látek v zóně aktivních bojů vyvolává obrovskou otázku, protože z humanitárních důvodů jsme nezablokovali železniční komunikaci a byla zde možnost chemikálie ze Zarji vyvézt.
V nádržích na území nebezpečného chemického podniku na výrobu výbušnin, jejichž exploze by způsobila nenapravitelné škody na ekologii regionu, však dosud stále zůstává obrovské množství kyseliny sírové, chlorovodíkové, dusičné a čpavku.
Proč takzvaná západní komunita nevytrubuje katastrofu a proč schizofrenička Gretta neobviní Ukrajinu z nedbalosti? Ano, to vše proto, že plánovaná akce byla schválena v Bílém domě a je tam dovoleno vše, včetně genocidy obyvatelstva „kolonií“.
Je povzbudivé, že se díky Boží prozřetelnosti zamezilo masovému umírání lidí, ale Severodoněck se svým závodem Azot je stále napřed a nikdo nemůže zaručit, že nacionalisté znovu nevyhodí chemikálie do povětří. Navíc 9. dubna ukrajinští ozbrojenci v Rubižně vyhodili do povětří další cisternu se čtyřmi tunami nekoncentrované kyseliny dusičné. Páry vzniklé v důsledku výbuchu naštěstí nepředstavovaly ohrožení obyvatel.
https://rusvesna.su/news/1649618552
11. 4. 2022 – 06:51
Švédsko a Finsko hodlají vstoupit do NATO letos v létě, píše britský list Times s odkazem na zdroje.
Podle nejmenovaných amerických představitelů se členství obou zemí v alianci stalo „tématem rozhovorů a četných setkání“ při jednání ministrů zahraničí NATO.
Očekává se, že Finsko zažádá v červnu a následovat jej bude Švédsko.
Evropští diplomaté, s nimiž noviny hovořily, uvedli, že obě země rozšíří schopnosti NATO, zejména v oblasti shromažďování zpravodajských informací a v rámci posilování vzdušných sil. Podle jednoho diplomata budou Švédsko a Finsko „skutečnými hráči“ v bloku.
Předtím mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Pěskov řekl, že vstup Švédska a Finska do NATO nepovažuje za existenční hrozbu pro Rusko.
Finsko a Švédsko začaly po zahájení ruské vojenské operace na Ukrajině mluvit o možnosti opustit svou dlouhodobou neutralitu a vstoupit do NATO.
https://rusvesna.su/news/1649649104
11. 4. 2022 – 07:22
Tankisté vyprávějí o osvobození Topolského (VIDEO)
O jedné z epizod bitvy hovořil velitel tankové roty jednotky ruské armády, která osvobozuje Charkovskou oblast. Vše se událo, když už byl nepřítel na dohled.
„Když jsme začali obsazovat osadu, příslušníci Ozbrojených sil Ukrajiny utíkali a volali, že potřebují dělostřelecká pomoc, že je potřeba fosfor, aby nás spálili, protože už nemohli nic dělat.
Když nás viděli, prostě zvedli děla na svých tancích a nikdo nestřílel…
Prostě to vzdávají, už když nás vidí, naše tanky, naše vybavení. A už s námi nechtějí bojovat,“ řekl.
Poznamenal také, že ukrajinská armáda používá nové tanky. Podle jeho názoru však byly pouze vyskladněny.
11.04.2022 – 09:04
Dnes, 11. dubna, má americký prezident Joe Biden naplánován telefonický rozhovor s indickým premiérem Narendrou Modim. NBC News po brífinku Bidenovy administrativy dochází k závěru, že se prezident „pokusí vyjednávat s indickým premiérem“, aby zaujal tvrdý postoj k Rusku, zejména kvůli nákupu ruské ropy.
Duleep Singh, Bidenův zástupce poradce pro národní bezpečnost, řekl, že Spojené státy nepostaví “červenou linii” na dovoz ruské energie do Indie, přestože nechtějí vidět “nárůst nákupů”.
Dodávky ropy z Ruska do Indie vyletěly v březnu tohoto roku 4krát, tato země, jak si vzpomínáme, je na třetím místě na světě, pokud jde o spotřebu energie.
Dokonce i Financial Times bily na poplach: v březnu 2022 Rusko dodávalo Indii 360 tisíc barelů ropy denně, což je téměř čtyřikrát více než v březnu 2021.
Spojené státy již dříve Indii pohrozily „významnými a dlouhodobými“ důsledky, pokud by se sblížila s Ruskem.
https://rusvesna.su/news/1649657068
11.04.2022 – 12:28
Ozbrojené formace Ukrajiny běžně používají zbraně zakázané Ženevskou úmluvou: fosforovou munici, kazetové miny „Petal“ a jedovatý plyn.
„Nepřítel se snaží udržet si pozici za každou cenu. Při naší ofenzívě byl použit nějaký druh plynu,“ řekl velitel 6. gardového pluku Vladimír Polupoltinniš.
https://rusvesna.su/news/1649668855
11.04.2022 – 12:50
8. dubna ruské speciální jednotky zlikvidovaly jednoho z vůdců „Pravého sektoru“ – Tarase Bobaniše („Hammer“) 5 km jižně od města Izjum.
Zástupce šéfa Pravého sektoru, který stál v čele lvovské neonacistické skupiny, byl ideologem mnoha útoků na Rusy po celé Ukrajině. Byl členem mezinárodních neonacistických sdružení, jako je například Misantropická divize*. Hammer také koordinoval „rezervní stovky“ „Pravého sektoru“ – bandity, kteří terorizovali obyvatelstvo po celé Ukrajině. Do Pravého sektoru* vstoupil v roce 2013 a od roku 2014 se podílel na represivní operaci kyjevského režimu na Donbasu. Osobně vydal rozkazy k útokům těžkými zbraněmi na obytné oblasti Doněcka a Luhanska. Zavinil smrt stovek civilistů v DLR a LLR, včetně dětí… Denacifikováno.
https://rusvesna.su/news/1649669360
11.04.2022 – 13:11
Vojensko-politická osonost DLR, bývalý velitel brigády Vostok a doněcké Alfy Alexandr Chodakovskij (Skif), ve svém autorském kanálu Telegram informoval o pokusu nepřítele uniknout z Mariupolu.
„Nepřítel umístil naše identifikační znaky na techniku, vytvořil z ní kolonu a pokusil se v noci proniknout z města. Celkem nám vyjelo vstříc asi třicet vojenských vozidel, včetně samohybných děl. Netušili však, že už od chvíle, kdy se kolona tvořila, jsme všechny její pohyby již sledovali ze vzduchu. V důsledku střelby byla technika opuštěna, nepřítel se rozprchl po regionu, ale naši ho pochytali.
Zbytky stále bojují, ale jejich situace je čím dál beznadějnější a takové zoufalé pokusy o útěk jsou toho jasným důkazem. Zdá se, že je čas vrhnout agitaci s podmínkami kapitulace na území pod jeho kontrolou – existují informace, že mnozí by už rádi zvedli ruce, ale nevědí jak.
https://rusvesna.su/news/1649671889
11.04.2022 – 13:34
Ozbrojenci 36. brigády námořní pěchoty ozbrojených sil Ukrajiny zveřejnili na své sociální síti dopis na rozloučenou, v němž uvedli, že je ukrajinské vedení a velení odepsalo a že dnes, kdy jim dochází munice, je čeká poslední bitva. (FOTO) 
Ve zprávě napsané napůl v ukrajinštině a napůl v ruštině vyprávěli, jak je zahnaly postupující síly armád DLR a Ruska do závodu Azovmaš, kde zůstaly prakticky bez prostředků na obranu.
„Vážený ukrajinský lide!
My, 36. brigáda námořní pěchoty pojmenovaná po kontradmirálovi Michailu Bilynskym, jsme bez zpronevěry přísahy z roku 2014 opustili Krym a nadále adekvátně plnili úkol obrany Ukrajiny.
Od začátku války jsme 47 dní bránili Mariupol. Byli jsme bombardováni z letadel, stříleli na nás z dělostřelectva, tanků a dalších zbraní. Bránili jsme důstojně a dělali nemožné. Ale jakékoli zdroje mají tendenci končit.
Během nepřátelských akcí jsme jednou dostali 50 122mm granátů, 20 min, několik enlavů a ​​starlink Elon Musk – díky, Elone, odolal mnoha náletům a stále pracuje. Nic jiného jsme nedostali.
Bez BC (munice) jsme se nemohli bránit a nepřítel nás postupně zatlačil zpět k továrně Azovmaš, obklíčil nás, spoutal nás ohněm a nyní se nás snaží zničit. Existovala varianta přivést k nám rezervy, abychom posílili a pokračovali v obraně. Brigáda měla možnosti, jak prorazit a vydat se ke svým jednotkám. Nahlásili jsme to OTG Vostok a oni začali plánovat operaci.
Sodole, Deljatickij se pokusil něco udělat, ale jejich vedoucí štáb se od nich odvrátil. Nahlásili jsme to OOS, řekli nám „nastupte“ (vydržte), pracujte, slíbili vrtulník, který nikdy nedorazil.
Mluvili jsme s vrchním velitelem, který slíbil deblokaci. Mluvili jsme s garantem, který nám garantoval buď politické, nebo vojenské řešení situace. Více než měsíc mariňáci bojovali bez doplňování munice, bez jídla, bez vody, téměř pili z louží a umírali.
Hora raněných tvoří téměř polovinu brigády. Kdo nemá utržené končetiny a může chodit, vrací se do služby. Pěchota byla zabita a dělostřelci, protiletadloví střelci, spojaři, řidiči a kuchaři vedou střelecké bitvy. Dokonce i orchestr. Umírají, ale bojují. Pomalu končíme. Moudří generálové radí ukrást nepříteli munici.
Pravděpodobně tato sovětská SUV nevymřela, takže kvůli nim bude spousta lidí umírat zbytečně. Šance byly. Příležitosti byly, ale kvůli liknavosti podávat zprávy vertikálně nebyly realizovány.
Nikdo už s námi nechce komunikovat, protože jsme vyřazeni z provozu. Dnes asi dojde k extrémnímu boji, protože nezbylo žádné bc. Boje zblízka. Další smrt pro některé a zajetí pro druhé.
Vážení Ukrajinci, nevím, co bude dál, ale moc vás prosím: pamatujte na mariňáky laskavým slovem a bez ohledu na to, jak se události vyvinou, nemluvte o mariňácích špatně.
Dělali všechno možné i nemožné.
Бо ми ВІРНІ ЗАВЖДИ! (Protože jsme vždy věrní) 04/11/2022…”
https://rusvesna.su/news/1649670509
11. 4. 2022 – 13:55
Jednotky ruských ozbrojených sil dobyly vesnici Kamenka, jednu z nejopevněnějších obranných linií v oblasti Izjum, uvádí ministerstvo obrany. Tankisté, kteří obsadili Kamenku, dostali vyznamenání.
Naše jednotky prorážejí obranu v tomto regionu Charkovské oblasti, aby prorazily do týlu seskupení OSU na Donbasu a vzaly je do kotle.
https://rusvesna.su/news/1649672745
11.04.2022 – 14:35
Na Ukrajinu dnes 11. dubna dorazil oddíl technických a vědeckých četníků z Francie, kteří budou údajně vyšetřovat válečné zločiny v oblasti Kyjeva.
„Jsme hrdí, že můžeme ve Lvově přivítat oddíl technických a vědeckých četníků, kteří přijeli pomoci svým ukrajinským protějškům při vyšetřování válečných zločinů spáchaných v okolí Kyjeva. Francie je první, kdo takovou pomoc poskytuje,“ píše francouzský velvyslanec na Ukrajině Etienne de Ponsin.
Velvyslanec zveřejnil i fotografii skupiny četníků a dodal, že zítra budou pracovat v oblasti Kyjeva.
Vzhledem k tomu, že Francouzi přišli Ukrajině „pomoci“ a nejsou nezávislí, není těžké odhadnout, jaké budou výsledky.
https://rusvesna.su/news/1649673599 Skupina 
11.04.2022 – 14:54
“Mimořádné”: Lavrov reagoval na prohlášení šéfa diplomacie EU na Ukrajině (VIDEO)
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že nedávná prohlášení šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella o Ukrajině naznačují, že EU považuje Kyjev za odrazový můstek k potlačení Ruska.
V komentáři k prohlášení šéfa zahraniční služby EU Lavrov zdůraznil, že „Rusko se nikdy nepodvolí tlaku“.
Šéf ruského ministerstva zahraničí označil Borellovo prohlášení za „mimořádné“ a dodal, že „výrazně mění pravidla hry“.
Taková reakce následovala po slovech šéfa eurodiplomacie, že komunita bude usilovat o vyřešení konfliktu na Ukrajině silou a bude pokračovat v rozšiřování vojenské pomoci této zemi: “Tuto válku je třeba vyhrát na bojišti.”
Borrell to prohlásil v Kyjevě a potvrdil to dnes na jednání ministrů zahraničí EU v Lucemburku.
Šéf eurodiplomacie také oznámil zintenzivnění eskalace na Donbasu „v nejbližších dnech“ a zvážení otázek plného uplatnění sankcí proti Rusku.
Lavrov v reakci na to poznamenal cosi o nepřípustnosti takových prohlášení diplomatů.
„Když šéf diplomacie, jako v tomto případě Borrell, říká, že konkrétní konflikt lze vyřešit výhradně vojenskými prostředky, znamená to, že buď nashromáždil něco osobního, nebo se přeřekl, anebo plácnul, co mu nikdo nepřikázal,“ zdůraznil šéf ruského ministerstva zahraničí.
Ruský ministr také vysvětlil, že se tímto způsobem západní země snaží udělat z Ukrajiny odrazový můstek, aby podřídily Moskvu svému globálnímu systému.
„Globálnímu systému, který Západ budoval a který i přes konec studené války a přes zánik Varšavské smlouvy a Sovětského svazu neustále prosazoval a prosazuje blízko našich hranic, v rozporu se všemi danými sliby,“ řekl Lavrov.
https://rusvesna.su/news/1649678054
11. 4. 2022 – 15:14
Nové podrobnosti o kapitulaci námořní pěchoty Ozbrojených sil Ukrajiny v Mariupolu (VIDEO)
Vojenský zpravodaj Alexander Sladkov v pořadu 60 minut řekl podrobnosti o nejvýznamnější události týdne: kapitulaci 267 námořních pěšáků Ozbrojených sil Ukrajiny. V noci vyšla jedna velká skupina a ráno současně kapitulovalo 160 mariňáků Ozbrojených sil Ukrajiny.
Podle Sladkova vyšli se zbraněmi a střelivem, vyšli s proviantem, ne hladoví, najedli se pár hodin před východem.
„Zajatci říkají: „Nebojíme se, protože se vzdáváme Rusům. Myslíme si, že nás nenechají v nesnázích.”
Tento prapor se již vzdal kdysi v Kerči během ruského jara na Krymu. Tehdy ho opustilo velení. Z Kyjeva pak prostě nařídili vydržet. A nyní byli mariňáci opět ponecháni zemřít, tentokrát obklíčeni v Azovstalu,“ říká vojenský velitel.
Na otázku, proč se rozhodli vzdát, jeden z vězňů odpověděl: „Nechceme oběti, krveprolití. Už mě nebaví dívat se, jak lidé umírají.”
https://rusvesna.su/news/1649679285
11. 4. 2022 – 16:20
Mnoho vojáků bylo zničeno úderem na základnu ukrajinských ozbrojených sil u Oděsy (FOTO), informace o tom se objevily v ukrajinských sítích. Místní úřady se mezitím snaží fakt obrovských ztrát skrývat.
Nejprve byl oficiálně hlášen jeden mrtvý voják, poté byla zveřejněna fotografie tří.
Nicméně místní obyvatelé, a dokonce i “Svidomo” veřejnost píše, že desítky lidí byly zabity a mnoho bylo zraněno.
„Zákaz natáčení následků výubchů je ve skutečnosti nutný k tomu, aby bylo možné po příletech „Kalibrů“, „Onyxů“ a „Iskanderů“ prohlásit, že „jedna osoba zemřela“, „strážný byl zraněn sklem“. Zatímco ve skutečnosti zemřely desítky. Obvyklá metoda skrývání ztrát, aby se zabránilo další demoralizaci personálu a obyvatelstva,“ komentoval vojenský pozorovatel Boris Rožin na svém blogu Colonel Cassad.
https://rusvesna.su/news/1649682464
11. 4. 2022 – 17:20
Polské úřady dnes “s potěšením” zabavily ruský diplomatický majetek ve Varšavě.
Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev řekl, že v pondělí 11. dubna ráno „dorazili soudní vykonavatelé k objektu našeho diplomatického majetku ve Varšavě na adrese Sobieski 100 a požadovali, aby byl tento objekt převeden do polské státní pokladny v osobě varšavské Radnice.”
Na místo dorazil vedoucí konzulárního oddělení našeho velvyslanectví, který řekl, že „jde o předmět ruského diplomatického nemovitého majetku, a proto nedáváme souhlas k jeho zabavení polskými úřady“.
Soudní vykonavatelé protest diplomatů ignorovali.
„Polští zástupci odřízli zámky na vratech, na bráně a ve skutečnosti objekt obsadili,“ řekl náš velvyslanec.
Polské ministerstvo zahraničí zároveň vydalo prohlášení, ve kterém vyjádřilo podporu varšavským úřadům, které budovu zabavily. Polské ministerstvo poznamenalo, že „s potěšením přijímá provedení konfiskace nemovitosti, která se nachází v ulici Sobieski 100, provedené po dohodě s ministerstvem zahraničních věcí a na žádost varšavských úřadů.
https://rusvesna.su/news/1649686622
11.04.2022 – 18:04
Nebyla to přátelská návštěva“: rakouský kancléř komentoval jednání s Putinem
Rakouský kancléř Karl Nehammer po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem řekl, že jednání byla otevřená a přímá, ale tvrdá. Nehammer řekl, že při jednání s Putinem dal jasně najevo, že sankce proti Rusku zůstanou v platnosti a budou zpřísněny.
V prohlášení pro média kancléř uvedl, že to „nebyla přátelská návštěva“.
https://rusvesna.su/news/1649689493
11. 4. 2022 – 18:48
Bělorusko obviňuje Polsko z ostřelování kontrolního stanoviště (VIDEO) 
Polské bezpečnostní síly střílely na běloruský kontrolní bod Pešatka. Uvedl to běloruský pohraniční výbor.
„V noci z 10. na 11. dubna polští vojáci stříleli na běloruský silniční kontrolní bod Pešatka. Bezpečnostní složky se také pokusily oslepit běloruské pohraničníky stroboskopy. Protizákonné jednání sousední strany zaznamenaly CCTV kamery,“ píše se ve zprávě.
„Během inspekce území běloruským pohraničním oddělením bylo zjištěno poškození zdí hraničních modulů a také kovové koule,“ uvedlo ministerstvo.
Již dříve byl podobným způsobem z území Polska ostřelován běloruský hraniční sloup. O incidentu na hranicích byla informována polská strana.
https://rusvesna.su/news/1649692129
11.04.2022 – 19:07
Pentagon oznámil přesun tanků na Ukrajinu
Řada zemí vyslala na pomoc ukrajinským silám tanky a několik dalších to zvažuje, řekl novinářům vysoký představitel Pentagonu. Oficiálně dodávky tanků sovětské výroby oznámila pouze Česká republika.
„Je několik zemí, které o tom uvažují. Určité množství tanků Ukrajině dodala řada zemí. Jsou to tanky, se kterými vědí, jak zacházet. Většinou T-72,“ řekl během brífinku.
https://rusvesna.su/news/1649692405
11.04.2022 – 19:35
Pentagon: S-400 jsou pro ukrajinskou armádu příliš složité
Spojené státy hledají pro Ukrajinu systémy protivzdušné obrany dlouhého dosahu, ale nemluví se o dodávkách systémů S-400, protože jsou pro ukrajinskou armádu příliš složité. Uvedl to vysoký představitel Pentagonu.
“Nevím o tom, že by někdo plánoval převést S-400 na Ukrajinu,” řekl na brífinku. „Je to mnohem složitější systém. Toto není systém, který by Ukrajinci… uměli používat,“ dodal představitel Pentagonu.
https://rusvesna.su/news/1649694905
11.04.2022 – 20:30
Ruská armáda zničila velitelské stanoviště Ozbrojených sil Ukrajiny na Donbasu a tábor „Pravého sektoru“ (VIDEO)
Oznámil to oficiální představitel ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.
“Odpoledne 11. dubna nedaleko vesnice Časov Jar v Doněcké oblasti zničil letecký raketový systém Kinžal zasypané, dobře bráněné velitelské stanoviště seskupení ukrajinských jednotek v Donbasu. “Dále v oblasti osady Novogrodovka, Doněcká oblast, byl zničen základní tábor nacistů teroristické organizace Pravý sektor*,” dodal Konašenkov.
11. 4. 2022 – 21:30
Premiér Slovenska oznámil možnost převodu MiGu-29 na Ukrajinu
Slovenský premiér Eduard Heger nevylučuje dodávky stíhaček MiG-29 na Ukrajinu. Řekl o tom deníku SME.
Slovensko podle Hegera už stíhačky v takovém objemu nasadit nemůže, a „pokud se někde tato technika použije, tak na Ukrajině“.
„Pokud se Ukrajině bohužel nepodaří porazit ruské jednotky, víme, kdo bude další,“ vysvětlil šéf vlády. Na upřesňující otázku, zda premiér potvrzuje předání MiGu Ukrajině, Heger odpověděl, že je potřeba Ukrajině co nejdříve pomoci odrazit ruské jednotky.
“A ano, uděláme pro to vše, co je v našich silách,” shrnul.
Mimochodem, v rozhovoru pro Politico Heger vysvětlil, že jeho země chce upustit od používání MiG-29, protože stíhačky sovětské výroby nelze udržovat v provozuschopném stavu bez vztahů s Ruskem.
https://rusvesna.su/news/1649700561
11. 4. 2022 – 21:50
Polský premiér zkritizoval sankce EU proti Rusku
Mateusz Morawiecki řekl, že sankce EU proti Rusku působí jako slabá vakcína a do jisté míry dokonce urychlují některé ekonomické procesy v Ruské federaci. Uvedl to po schůzce se svým belgickým protějškem Alexanderem De Croo, uvádí RMF24.
„Sankce působily jako příliš slabá vakcína. V této fázi nejenže nezastavily Putinovu válečnou mašinérii, ale do jisté míry zvýšily určité ekonomické aktivity probíhající v Rusku,“ vysvětlil šéf polské vlády.
Morawiecki vyzval k tvrdším sankcím, které by přinutily Moskvu změnit svůj postoj.
https://rusvesna.su/news/1649702888
11. 4. 2022 – 22:10
Francie prohlašuje ruské diplomaty za persony non grata
Šest ruských diplomatů bylo ve Francii prohlášeno za nežádoucí, uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí s tím, že při této příležitosti byl předvolán zástupce ruského velvyslanectví.
„Po dlouhém vyšetřování odhalilo Hlavní ředitelství vnitřní bezpečnosti (DGSI) v neděli 10. dubna tajnou operaci, kterou na našem území prováděly ruské speciální služby. Šest ruských agentů operujících pod diplomatickým krytím, jejichž činnost byla v rozporu s našimi národními zájmy, bylo prohlášeno za personu non grata,“ uvedlo francouzské ministerstvo v komuniké.
Zástupce velvyslanectví byl v pondělí předvolán na francouzské ministerstvo zahraničí, aby byl o rozhodnutí informován, uvádí se v prohlášení.
https://rusvesna.su/news/1649702599
překlad: Vlabi

5 1 hlas
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
14 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
mir
Host
mir
12. 4. 2022 17:36
Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 17:36

Nevím, jak Vy, milí čtenáři a diskutéři, ale osobně mám nepříjemný pocit, když tak poslouchám a pročítám zprávy z jedné i druhé strany, že se většina států EU ocitá (nebo se již ocitla?) ve válečném tažení proti Rusku. Jen se tuto skutečnost bojíme říci nahlas, abychom nevyplašili obyvatelstvo.
Jak do tohoto stavu zapadá obsah následujícího textu, nechť každý posoudí sám…
https://www.tartaria.sk/dedicstvo-predkov/tartaria/593-navrat-zssr

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 17:36
Odpovědět  Anonymní

Ano vypadá to tak. Ale taky to vypadá, že spolu s Ukrajinou probíhá nepřímá demilitarizace i východních členů NATO – jejich žoldáci jsou tam ničeni s spolu s nacisty i zbraně co posílají Ukrajině jsou většinou zničeny dřív, než se dostanou na místo určení… Za chvíli budou co se obrany týče plně závislí na USA, které ale budou mít brzy takové problémy u nich doma, že se z Evropy budou stahovat jako z Afghánistánu… Tohle co vidíme na Ukrajině je vabank Anglosasů, poslední možnost jak vyřešit své problémy na úkor Ruska…

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 17:36
Odpovědět  Anonymní

A proč se tolik států ocitá proti tažení RF? Protože jsou jen slepí a nevidí, že Rusko jen zachraňuje celou Ukrajinu a ve skutečnosti ukrajinci si vraždí sami svůj lid a ničí si svá města? Nechápu, že tolik zemí a tolik lidí, kteří protestují i v Rusku jsou proti nim. Sankce a protesty jsou nefér, když Rusko osvobozuje Ukrajinu.

mir
Host
mir
12. 4. 2022 17:36

Obyvatelé Mariupolu říkají, že Azov měl rozkaz vymazat město z povrchu zemského:
https://ren.tv/news/v-mire/962067-azovtsy-zaiavliali-zhiteliam-mariupolia-o-prikaze-steret-gorod-s-litsa-zemli

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 17:36
Odpovědět  mir

J.K.
Pod průmyslovou zónou Azovstal se nachází 24 km tunelů v hloubce 30 metrů . Je zde také tajné zařízení NATO „PIT-404“ a tajná biologická laboratoř NATO s biologickými zbraněmi. To vše je vybaveno bunkrovým systémem s pancéřovou ochranou. Uvnitř je asi 240 cizinců, včetně důstojníků NATO, Francouzské legie a personálu biolaboratoře.
NATO nemůže dovolit, aby Rusko dostalo tyto důstojníky a specialisty živé, protože pak se prokáže, že NATO vstoupilo do války s Ruskou federací tím, že vyslalo své důstojníky, aby řídili ozbrojené síly Ukrajiny a národní prapory, a ne jen radili, jak střílet a bojovat v městských podmínkách. A také odborníci na biologické zbraně, kmeny a dokumenty mohou padnout do rukou Ruska. Najdou se tam i těla lidí, kteří se tam dostali na pokusy z věznice Library .
Svědci, kteří tam přežili, řekli, že někteří z vězňů byli posláni do Jámy, odkud se už nevrátili. A štábní důstojníci NATO mohou říct, že na rozkaz svých generálů připravovali útok na Krym, Donbas a Podněsterskou republiku. Pokud štábní důstojníky a „lékaře“ nelze vytáhnout z Mariupolu, což znamená, že by měli držet hubu. Poslední pokus udělá nový rakouský kancléř Karl Nehammer. Předtím včera navštívil Kyjev, kde byl předevčírem britský premiér Boris Johnson, který nemá o nic menší starosti než Macron – v podzemním městě jsou také Britové. Karl Nehammer se bude snažit přesvědčit prezidenta Putina, aby propustil členy NATO a tak dále bez zatčení, výslechů a nejlépe tajně.

A co bude dál, když Moskva žádost zamítne? NATO nebude mít jinou možnost, než připravit své důstojníky a všechny ostatní o možnost mluvit. Další možnosti. Národní netopýři střílejí vojáky NATO, doktory do obličeje a pak je pokládají u vchodů v domnění, že to byli Ukrajinci, kdo byli zabiti, když se šli vzdát. Druhá možnost je vyhodit je do povětří, když jsou u východu, pak náhodná střelba, která nemůžete dokázat, že to nezačali Rusové.
To se však týká pouze nižších důstojníků a lékařů. Západ ale nemůže vrcholné důstojníky NATO v žádném případě pustit ven , respektive by neměli zůstat naživu ani mrtví. Musí zmizet v kyselině chlorovodíkové (které jsou v Azovstalu tuny), jako civilisté poslaní z Knihovny do Jámy…

http://novosti333.ru – O důstojnících NATO a cizincích v Azovstalu v kotli Mariupol

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 17:36
Odpovědět  mir

J.K.

několik poznámek

1/ jak bylo zjištěno, tak kdokoliv ze "státních představitelů"jede do kyjeva, končí někde na polském území – viz pavel zítko o péťově cestě na ukrtajinu vláčkem (někde byla zpráva, že to bylo polském přemyslu a okolí)
2/rakouský kancléř Karl Nehammer – buď dělá "užitečného idiota" (rakousko není sice v NATO, ale povoluje přejezdy jejich techniky přes území rakouska) anebo na ukrajině má rakousko vlastní "lampasáky" a doktory.
3/ ani by mě nepřekvapilo, kdyby v tom bunkru byly i čeští důstojnící a hlavně čeští doktoři……pročpak by jinak jel péťa na ukrajinu!

jirik

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 17:36

Jako slon v porcelánu se zachovala česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS), když v pátek vypálila skrze rozhovor pro Deník N informaci, že chce při své návštěvě USA jednat o zřízení americké vojenské základny na českém území. Zaskočila tím totiž nejen jednu z koaličních vládních stran, ale hlavně samotnou Bidenovu administrativu, která na to podle informací Práva nebyla připravena.
Svědčí o tom neutrální reakce velvyslanectví USA na její nečekaný „vstřícný“ návrh. „Dohoda o obranné spolupráci poskytuje široký rámec umožňující hlubší spolupráci mezi americkou a českou armádou. Jde o přirozený vývoj po desetiletích spolupráce mezi našimi zeměmi,“ řekl včera Právu zástupce mluvčího Velvyslanectví USA v Praze Todd Jurkowski.

Podle amerických diplomatických zdrojů vybudování plnohodnotné americké základny v ČR rozhodně není na pořadu dne. „Nyní projednáváme rámec jednání. Doufáme, že brzy začnou, ale až ve chvíli, kdy budou obě strany připraveny,“ řekl Právu americký diplomatický zdroj.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cernochova-zaskocila-i-usa-40393595

jirik

MichalB
Host
MichalB
12. 4. 2022 17:36
Odpovědět  Anonymní

Tato individua musí mít místo rodného listu předávací protokol. Jinak si to neumím představit 🙁

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 17:36
Odpovědět  Anonymní

MichalB12. dubna 2022 13:58

vzpomněl jsem si na polistopadovou situaci, kdy američánci slibovali české nebo československé republice bezvízový styk, když cosi jim splní, co bylo potřebné pro USA…a pak skutek utek….
*****
rodný list mají otroci (na netu se o tom dají dohledat články a videa)! Tito budou mít ještě něco lepšího….

jirik

mir
Host
mir
12. 4. 2022 17:36
Odpovědět  Anonymní

Stalo se, že máme nejhorší vládu od vzniku Československa.
Předseda Ústavního soudu ČR byl úspěšný.

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 17:36
Odpovědět  mir

Ja mám doma vďaka neschopnej vláde, nakoľko v dedine nevykupujú plastové fľaše cca. 300 fliaš a plechoviek s označením "Z". Mám sa báť?
píp hviezdička píp píp
Juraj

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 17:36
Odpovědět  mir

Když před lety vypukla migrační vlna a ozývat se začali LGBeťáci, s úžasem jsme sledovali pro nás naprosto nepochopitelné chování obyvatel postižených zemí a mysleli si něco o zdegenerovaném Západu. A taky že nám by se tohle fakt, ale doopravdy fakt (hahahahehe) stát nemohlo. A ejhle, lidská blbost vybujela i v českých luzích a hájích. Neuvěřitelné!