Co se děje na Ukrajině 44

– předchozí část –

 

9. 4. 2022 – 22:57

Představitel Čečenska Ramzan Kadyrov ukázal nové zajaté Ukrajince. (VIDEO)
„A znovu vězni. Zajali jsme je ve městě Rubižnoje. Působí žalostným dojmem. Hubení, hladoví, vyčerpaní strachem a zoufalstvím. Podle všech indicií a prvních údajů z výslechu patří k vojákům Národní gardy. Oni sami zjevně nechápou, za co vyšli bojovat a co se vůbec děje. Ani netuší, jak Západ využívá Zelenského a celou Ukrajinu.
Tito mladí vojáci už nebudou zločinnými nacistickými orgány posíláni na jatka. Fortuna se k nim obrátila tváří v tvář v nejkritičtější chvíli, kdy jim už na záda dýchala smrt.
Bylo štěstí, že jim naši vojáci pod vedením drahého BRATRA Apty Alaudinova navrhli, aby se vzdali. Ale dopadne to takhle dobře i pro zbytek na druhé straně?!
Už jsem nechtěl jednotkám Ozbrojených sil Ukrajiny nabízet složení zbraní. Ale při pohledu na tyto dva chudáky jsem se rozhodl to udělat znovu… Vyzývám vojáky ukrajinské armády, aby se vzpamatovali, rozhodli se správně, kontaktovali naše velitele a vzdali se.
Nepromeškejte příležitost, dokud ji máte. Přestaňte dělat blbosti. Využijte šanci a pak se nakonec můžete vrátit ke svým rodinám. Nebo je pro vás důležitější obětovat život v zájmu nacistické ideologie? naléhal Kadyrov.

9. 4. 2022 – 23:30
Americké zpravodajské služby tvrdí, že Rusko může využít západní pomoc Ukrajině jako záminku k „vměšování se“ do americké vnitřní politiky, včetně voleb, ale zatím pro to nenašla žádné důkazy. Není tedy ještě jasné, které kandidáty by mohlo podpořit, píše Associated Press.
Rusko kategoricky odmítá obvinění ze snahy pomoci Donaldu Trumpovi během prezidentských kampaní v letech 2016 a 2020, z nichž první byla korunována vítězstvím republikána a druhá jeho porážkou.
„Vzhledem k antipatii [prezidenta Vladimira] Putina vůči Západu a jeho neustálému odsuzování Ukrajiny se úředníci domnívají, že podporu USA ukrajinskému odporu může považovat za výzvu pro sebe, což bude dalším motivačním faktorem pro akci proti dalším volbám v USA,“ — uvádí se v publikaci.
Agentura zdůrazňuje, že zpravodajské služby nenašly „žádné důkazy“, že by Putin „povolil opatření podobná těm, o nichž se předpokládá, že Rusko přijalo během prezidentských voleb v letech 2016 a 2020 na podporu bývalého prezidenta Donalda Trumpa“.
“Zatím není jasné, které kandidáty se Rusko může pokusit prosadit a jaké metody k tomu použít,” píše se v článku.
Kongresové volby v USA budou letos na podzim a příští prezidentské volby se budou konat v roce 2024, kde je možné nové zúčtování mezi Trumpem a Bidenem.
https://rusvesna.su/news/1649535399
9. 4. 2022 – 23:46
OBSE je vyhoštěna z DLR
Vyhláška Výboru pro obranu státu DLR č. 5 ze dne 9. dubna 2022 uznává činnost SMM OBSE na území Doněcké lidové republiky za nezákonnou a pobyt jejích představitelů je nežádoucí, s výjimkou osob účastnících se plnění činností podle této vyhlášky. Uvádí to dokument zveřejněný GKO.
Zástupci SMM OBSE jsou povinni provést odvoz majetku SMM OBSE, splnit veškeré finanční závazky vůči podnikatelským subjektům – obyvatelům Doněcké lidové republiky, provést další úkony nezbytné k zastavení činnosti SMM OBSE na území Doněcké lidové republiky a rovněž opustit území Doněcké lidové republiky nejpozději do 30. dubna 2022.
Dokument vstupuje v platnost dnem jeho podpisu.
https://rusvesna.su/news/1649535878
10. 4. 2022 – 0:00
Nacisté zakázali oslavu Dne osvobození Oděsy, který spadá na 10.
„Na příkaz náčelníka Oděské oblastní vojenské správy Maxima Marčenka byl na území Oděsy a Oděské oblasti zaveden zákaz vycházení od 21:00 hod. dne 9. dubna 2022 do 06:00 dne 11. dubna 2022.
Je zakázáno zdržovat se po stanovenou dobu na ulicích a jiných veřejných místech bez speciálně vydaných průkazů a osvědčení.
Tedy každý, kdo vyjde 10. dubna do Ševčenkova parku na Aleji slávy, k pomníku Neznámého námořníka – bude zatčen, zabit… Kdo chce uctít památku a vydá se do ulic Oděsy v jeden z nejpamátnějších dnů, nejpamátnější v moderní historii – bude zatčen, zabit…
Nebo upálen zaživa.
https://rusvesna.su/news/1649527633

10. 4. 2022 – 0:30
Země NATO aktivně rozvíjely území postmajdanské Ukrajiny, čímž se stala vojenskou oporou a zdrojem hrozeb pro Rusko. Zdá se, že dlouhodobé pěstování neonacismu na Ukrajině dalo vzniknout zlověstným výhonkům i v samotné Evropě, která dodává rusofobům smrtící zbraně.
Ministr zahraničních věcí S. Lavrov správně poznamenal: „Posedlost vším ruským je až zarážející. Zdá se, že Evropané po dlouhou dobu a dovedně skrývali své jeskynní vnitřnosti. Západ, který ztratil svou obezřetnost, opustil zákony volného trhu a uvalil na Rusko nespočet sankcí. Pokaždé se tomuto prozíravému nepříteli zdá, že když utáhne šroub ještě o půl otáčky, ruská ekonomika se zhroutí. Víme však, že i mravenci s mozkem mnohem méně složitým než lidé jsou dobří při řešení složitých problémů. A americký prezident Biden a německý kancléř Scholz svými hlasitými prohlášeními však ukazují opak: velikost a složitost lidského mozku není předpokladem rozumnosti.
Biden uvalil embargo na dovoz ruské ropy a nutí Evropu, která fakticky ztratila svou suverenitu, aby zničila svou ekonomiku. Evropané, podlézající hegemonovi, souhlasí. Nedostatek ruské ropy a topného oleje způsobí nedostatek motorové nafty v USA a Evropě. Biden a Scholz tak vlastníma rukama vytvářejí energetickou a potravinovou krizi a vrhají do ní polovinu světa.
Zmrazení více než 300 miliard ruských zlatých a devizových rezerv v amerických a evropských bankách ukázalo světu, že dolar a euro nelze použít jako spolehlivou rezervu. Svět začal dolaru jako peněžní jednotce důvěřovat po druhé světové válce, kdy bylo hodně zlata uskladněno v suterénech Spojených států. Od roku 1971 však dolar přestal být zlatým ekvivalentem, čímž se zásadně přestal lišit, relativně vzato, od mongolského tugriku. Vážná světová měna musí mít materiální základ.
V kontextu neustálé globální poptávky po energii ruský rubl, podporovaný největšími energetickými zdroji světa, nepopiratelný základ má. Ze všech velkých vyspělých zemí má přebytek energetických zdrojů pouze Rusko. Naše země je prvním světovým vývozcem zemního plynu, druhým ve vývozu ropy a třetím ve vývozu uhlí. 17 % světového exportu plynu a 12 % ropy pochází z Ruska. Země EU z toho odebírají 60 % ruské ropy a 30 % ruského plynu.
V příštích pěti letech nikdo nebude moci zaujmout ruské místo v dodávkách uhlovodíků do Evropy. A nyní se východ „červená“ a vyjadřuje touhu koupit od Ruska vše, co může Evropa ztratit. Ale naše uhlovodíky jsou ochotny nakupovat také Indie a Čína.
Ve skutečnosti Západ už několik let roztáčí setrvačník, aby zničil ruskou ekonomiku. V reakci na to se jindy zdvořilé Rusko rozhodlo odhalit svou „energetickou zbraň“. Koncem března vybuchly dekrety prezidenta Ruské federace, že pro nákup zemního plynu z Ruska si nepřátelské země musí otevřít rublové účty v ruských bankách. Nová pravidla obchodování s plynem vstoupila v platnost 1. dubna 2022. Pokud kupující z těchto zemí nesplní podmínku platby za plyn v rublech, do začátku května budou stávající smlouvy zastaveny.
Začala operace, která přitáhla země nepřátelské vůči Rusku k ruskému rublu. Ruský prodejce říká: “Pokud chcete plyn, hledejte ruble.” Tento elegantní trik umožní Rusku obnovit zmrazení svých zlatých a devizových rezerv. 
USA a Evropa jsou velmi nervózní. Země G7 a Evropská unie oznámily, že v rublech platit nebudou. Prezidentův mluvčí Dmitrij Pěskov poznamenal, že „toto je unáhlené rozhodnutí se špatnými důsledky“. A špatné dopady jsou již pociťovány.
Energetický sektor většiny evropských zemí odebírá velký podíl z ruském plynu. Německo ročně dostává z Ruska 60 miliard metrů krychlových plynu. Největší světový německý chemický koncern BASF oznámil nemožnost ruský plyn nahradit. V případě zastavení jeho dodávek se v zemi objeví 40 tisíc nezaměstnaných jen v podnicích samotného koncernu.
V Itálii se čtvrtina veškeré energie získává z ruského plynu. Italská média informují, že země bude muset kromě uzavření podniků vypnout i osvětlení světových architektonických památek Kolosea a katedrály svatého Petra v Římě.
Občané USA a staré Evropy jsou zvyklí na vysokou měrnou spotřebu energie v prostorných příbytcích a i zde si budou muset utáhnout opasky: roste cena benzínu a potravin, rostou náklady na vytápění a vaření.
Inflace v Evropě vzrostla na bezprecedentních 7,5 %. Němečtí ministři nabádají, aby v bytě byla povzbuzující teplota +15 stupňů, aby se lidé méně sprchovali a omezili maso. Kvůli drahé energii se aktivují farmáři. Do jejich povstání, ale i širokých mas vůbec není daleko!
Vládní krize v zemích EU jsou nevyhnutelné. Odmítnutí nákupu ruského zemního plynu za rubly bude mít za následek přechod do stavu „ztraceného ráje“ pro země Evropy. Tento pro mnohé atraktivní evropský ráj zajišťovalo z velké části Rusko, které zásobovalo Západ levnou ropou, plynem, uhlím, minerálními hnojivy, pšenicí, dřevem, hliníkem, niklem, mědí a diamanty.
Pokud například Německo vážně odmítne ruské energetické zdroje, může rychle ztratit svou ekonomickou sílu a Evropská unie v tomto případě riskuje, že se stane zapadákovem.
Sankce samozřejmě zasadily ruskému finančnímu systému bolestivou ránu, ale nebyl to knockout. Pro Evropany nečekaně rubl posílil svou pozici vůči dolaru. Krátkodobě Rusko zvýší podíl produktů hlubinného zpracování uhlovodíků na exportu.
Na rozdíl od ropy nepodléhají ceny zpracovaných produktů prudkým skokům. Nahrazení vývozu ropy a zemního plynu vývozem produktů jejich zpracování proto dále posílí a stabilizuje kurz rublu.
Kolektivní Západ, který recesi vlastníma rukama vytvořil, ze všeho viní Putina. Ale ruský prezident učinil 1. dubna 2022 teprve první snadný krok k zpacifikování „šílených slonů“ sjednocených proti Rusku. Nejvyšší velitel Ruska zatím ještě nestihl odhalit neletální ropnou zbraň, ale ta už začala i tak pracovat naplno. Dalším krokem Ruska by mělo být zavázání Západu platit za všechny naše vývozy uhlovodíků ve fyzickém zlatě.
https://rusvesna.su/news/1649529948
10. 4. 2022 – 1:00
Mentální války se proti Rusku vedou dlouhodobě a účelově, uvádí televize Zvězda. Používají různé prostředky, ale cíl je vždy stejný – získat protivníkovy lidi na svou stranu. Jak se Rusko v takových situacích chová, řekl poradce ruského ministra obrany Andrej Ilnický.
„V informačních, zejména mentálních, válkách existuje pouze jedna strategie pro vítězství – to je v první řadě práce. Formování vaší agendy. Ale v čem je naše síla – bude to znít metaforicky, ale věřím, že naší hyperzbraní je pravda,“ řekl ve studiu.
Jde podle něj o to, abychom racionálně využili dostupné zdroje, abychom tuto pravdu zprostředkovali masám.
“Musíme zaútočit. Přestat se vymlouvat, přestat si vymýšlet a pracovat. Máme toho za sebou tolik, od historické pravdy až po správné pochopení současnosti!“ řekl Ilnitsky.
https://rusvesna.su/news/1649536361
10. 4. 2022 – 1:30
Žádná kapitulace! 
Klasická evropská strategie Anglie, která jí zajistila dlouhodobou nadvládu ve světě, spočívala v zabránění sjednocení kontinentu kolem jakékoli síly (protože Anglie sama velmi postrádala síly k ovládnutí Evropy).
Kdykoli se objevila vyhlídka na takovou unii, Anglie vynaložila veškeré úsilí, aby ji podkopala – jakýmikoli prostředky, za každou cenu.
Geohistoričtí dědicové Britského impéria, Spojené státy americké, přijaly tuto strategii a rozšířily ji na celý kontinent. Strategickým úkolem Spojených států bylo zničit – za každou cenu a jakýmikoli prostředky – spojení evropských (především německých) technologií s ruskými přírodními (a ještě více s čínskými lidskými a organizačními) zdroji. Takové sdružení by totiž vytvořilo kvalitativně nový subjekt globální konkurence, před nímž by byly Spojené státy bezmocné.
Právě v rámci praktické realizace této strategie se na Ukrajině dostali k moci její dosavadní vládci. Proto byli důsledně podněcováni proti Rusku a na tomto základě rozdmýchávali v Evropě sebevražednou rusofobii.
Svou roli hraje i povědomí globální vládnoucí třídy o hloubce a zásadní povaze současné krize. Když se jednotlivé světové trhy rozpadnou na makroregiony a společně se zhroutí do globální deprese, ve které bude mnoho dnešních klíčových technologií ztraceno, jen teoretici a filozofové ztrácejí čas věčnými otázkami typu „kdo je vinen?“ a “co dělat?”.
Anglosasové jako praktikující řeší mnohem prozaičtější otázku: „Koho dnes budeme jíst?
Jsme pro ně nepřítel, ale ne jídlo: masa je tu málo a je šlachovité. Krmivem se stane dobře živená a uvolněná Evropa, přičemž si zachová významný lidský a zdrojový potenciál, který bude částečně zničen, částečně zachycen a využit.
Ekonomickým základem EU a eurozóny je Německo. Má 4,5krát méně obyvatel než USA, přitom zajišťuje stejný a někdy i větší vývoz zboží a má vlastní zaručené ziskové zóny pro reálný sektor (EU) a finanční podnikání (eurozóna).
Je to konkurent, kterého musí zničit jeho politická závislost. Němci proto byli nuceni se s Nord Stream 2 rozloučit a jsou nuceni přijímat další a další balíčky sankcí, které německou ekonomiku poškozují.
Agresi jen podněcuje fakt, že s rozpadem světa na makroregiony ztrácí dolar (a s ním i Spojené státy jako organizační struktura globální vládnoucí třídy) svůj výlučný význam. Demonstrativní distancování se od Spojených států Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů se zahájením ruské speciální vojenské operace na Ukrajině znamenalo kolaps petrodolarového mechanismu, který byl od poloviny 70. let základem jejich dominance.
Tento mechanismus měl zvýšit ceny energií s povinností držet finanční prostředky svých dodavatelů ve Spojených státech v americkém finančním systému. Američtí konkurenti tak trpěli vysokými náklady na energii a samotné USA to mohly kompenzovat penězi dostatečnými k urychlení technologického pokroku.
Ale tektonické posuny ve světové agendě donutily monarchie v Perském zálivu, aby si vybraly – a vybraly si Čínu a v některých aspektech Írán. Rusko má navíc šanci stát se zemí, která zajistí bezpečnost dodávek energie z tohoto regionu.
V této situaci se demonstrativní zničení Evropy stává pro Spojené státy kategorickou podmínkou přežití. Pouze zastrašením svých obvyklých satelitů je mohou dostat zpět pod kontrolu a prodloužit agónii jejich ekonomického, a tedy i sociálně-politického modelu.
Je povzbudivé, že pochopení této zásadně destruktivní a nesmlouvatelné pozice Spojených států se projevuje na těch nejneočekávanějších místech. Čínský miliardář Che Jianxin tedy v „Huangqiu shibao“ pevně fixuje: „Spojené státy škrtí Rusko, aby ovládly Evropu“, a přesvědčivě ukazuje, že „kompromisy a kapitulace v boji proti nepříteli (jak přímo odkazuje na Spojené státy) povede jen k jeho ještě větší chamtivosti.”
Rozchod s iluzemi, pochopení nekompromisního charakteru moderní globální konkurence, uvědomění si USA jako nepřítele i představiteli ekonomicky vyspělé Číny, to jsou náznaky úsvitu nového světa.
Aby to bylo přijatelné, budeme ho muset postavit sami: „Všichni jsme svoji“, jak se psalo v roce 2014 na Donbasu.
https://rusvesna.su/news/1649526226
10. 4. 2022 – 2:00
Polsko odmítá spolupracovat s Maďarskem kvůli Ukrajině 
Polsko nemůže spolupracovat s Maďarskem, dokud se nezmění postoj šéfa maďarské vlády Viktora Orbána k událostem na Ukrajině, řekl Radiu Plus polský vicepremiér Jaroslav Kaczynski.
“Když Orban říká, že neví, co se stalo v Buči, měl by mu doporučit, aby navštívil oftalmologa,” řekl Kaczynski.
Orbán doufá, že svými činy sehraje roli v ukončení konfliktu na Ukrajině, ale toto je zcela slepá cesta, řekl polský vicepremiér.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro německý list Bild řekl, že jeden z evropských vůdců od něj požadoval důkaz, že události v Buči nebyly zinscenovány. Odmítl jmenovat tohoto politika, ale European Pravda a RBC Ukraine s odvoláním na zdroje uvedly, že jde o maďarského premiéra Viktora Orbána.
Maďarského premiéra už dříve ukrajinský prezident za to, že nepodporuje Ukrajinu, kritizoval. Kyjev podle Zelenského nepožádal Budapešť o konkrétní pomoc, ale nedostal „ani to, co dělají všichni ostatní“. Orbána také označil za jediného politika v Evropě, který podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina.
Maďarsko odmítlo povolit dodávky zbraní do Kyjeva přes své území. Orbán prohlásil, že země nebude zasahovat do konfliktu a hájí pouze své vlastní národní zájmy. Orbán zároveň pozval Putina k mírovým jednáním se Zelenským v Budapešti.
https://rusvesna.su/news/1649536699
10. 4. 2022 – 03:00
Azovští ozbrojenci v Mariupolu vytahují těla svých i cizích žoldáků, ale vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny jsou ponecháni hnít na bojišti, řekli nám bojovníci DLR.
Tato praxe byla viditelná od prvních dnů bitvy o Mariupol. „Azov“ dělá vše pro to, aby těla jejich ozbrojenců a zahraničních „dobrovolníků“ nenašla vojska DLR a nebylo je možné identifikovat.
Mezi militanty, kteří se usadili na území Azovstalu, se mihli i „dobrovolníci“ tmavé pleti a občas vojáci DLR slyší rozhovory v cizích jazycích.
Ne vždy je možné zachytit rádiovou komunikaci, to provádí ruská rozvědka, protože zahraniční žoldáci a mnozí z azovských militantů jsou vybaveni vysílačkami dodanými NATO, které komunikaci šifrují.
Před časem bylo také oznámeno, že v průmyslové zóně Azovstalu mohou být i řadoví důstojníci zemí NATO, kteří zde uvízli během ofenzivy ruských ozbrojených sil, DLR a čečenských praporů.
https://rusvesna.su/news/1649533388
10. 4. 2022 – 7:30
Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny, kteří zaútočili na ruskou armádu u Chersonu, padli do léčky a uvízli v “kotli”. Nyní se modlí o pomoc. Obklopeni “vušniky” se poschovávali ve vesnici a nyní čekají na záchranu. Vyplývá to ze SMS zpráv rozesílaných ukrajinským skupinám. Zprávy s prosbami o pomoc rozesílají dobrovolníci.
https://rusvesna.su/news/1649544866
10. 4. 2022 – 08:23
Poslanec Státní dumy, první místopředseda Výboru pro záležitosti SNS, euroasijskou integraci a vztahy s krajany Viktor Vodolatskij v rozhovoru pro portál ura.ru uvedl, že podle jeho názoru by se v DLR a LLR mohla konat referenda o připojení k Rusku.
Zároveň však zdůraznil, že před tím je „ještě třeba na území Donbasu vykonat mnoho práce“, zejména obnovit zničenou infrastrukturu.
„Po osvobození LLR a DLR od nacistů v jejich hranicích je nutné obnovit schopnou vládu, sociální služby, vyvinout nové vzdělávací programy pro děti, kterým byly osm let vymývány mozky, začít s obnovou infrastruktury, bydlení, sociálních zařízení a teprve poté mohou být vyhlášena referenda,“ řekl Vodolatsky.
Poslanec vyzval, aby se s touto otázkou nespěchalo, ačkoli připustil, že 99,9 % obyvatel republik je připraveno hlasovat pro znovusjednocení s Ruskem.
https://rusvesna.su/news/1649568238
10. 4. 2022 – 9:35
Když si přečtete nějaké sociální sítě a co tam píšou lidé, kteří si z nějakého důvodu představují, že jsou „svědomím národa“, můžete nabýt mylného dojmu, že Rusové nechápou a nepodporují speciální operaci na Ukrajině a každý se stydí, že je Rus.
Skutečný život se ale dramaticky liší od toho, co se děje na sociálních sítích – a záběry z Kurské oblasti to dokazují. (VIDEO)
Lidé s rudými prapory a státními vlajkami Ruska stojí podél silnic a zdraví svou armádu – mnozí v ní mají manžely, syny, bratry. V reakci na to vojenská auta troubí. Taková podpora je cennější než rozkazy a medaile: otázka „Proč jsme tam?“ má jasnou odpověď.
10. 4. 2022 – 10:26
Hnízdo nacistů a zahraničních žoldáků bylo zničeno v Dněpropetrovsku
Během ranního brífinku Ministerstva obrany Ruské federace hovořil generálmajor Igor Konašenkov o aktuální situaci v zóně NMD na Ukrajině.
Nikolajevská oblast
Vysoce přesné střely odpalované vzduchem v oblasti Starobogdanovka v Mykolajivské oblasti a na vojenském letišti Čugujev zničily odpalovací zařízení ukrajinských protiletadlových raketových systémů S-300 identifikovaných průzkumem.
Dněpropetrovská oblast
V noci ve vesnici Zvoněckoje v Dněpropetrovské oblasti zničily vysoce přesné námořní rakety velitelství a základnu nacionalistického praporu „Dněpr“, kam v těchto dnech dorazily posily zahraničních žoldáků.
https://rusvesna.su/news/1649578743
10. 4. 2022 – 11:46
V námořním přístavu Mariupol se ustupující zbytky ukrajinských nacionalistických jednotek zmocnily dvou cizích lodí “Carevna” a “Lady Augusta”, řekl Eduard Basurin, oficiální představitel DLR UNM, na brífinku v Doněcku 10.
Podle něj azovští nacionalisté po zadržování posádek těchto lodí jako rukojmí střílejí z paluby 120mm minomety, různými typy granátometů a ručních zbraní.
Osud členů posádky těchto plavidel ani jejich zdravotní stav není zatím neznám.
“Lidové milice DLR spolu s ozbrojenými silami Ruské federace dělají vše pro záchranu životů námořníků násilně zadržovaných ukrajinskými nacionalisty,” řekl Basurin.
Je pozoruhodné, že ve zprávách generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny spojenecké síly pouze “útočí na Mariupol”, přičemž ve skutečnosti je ve městě již zavedena moc DLR, byl jmenován starosta, a zbytky skupiny ukrajinských útočníků v Mariupolu byly zatlačeny zpět do moře.
https://rusvesna.su/news/1649580390
10. 4.2022 – 11:51
Ministerstvo obrany Ruské federace ukázalo záběry odpalu řízených střel Kalibr na pozemní cíle na území Ukrajiny.
Fregata Černomořské flotily čtyřmi velmi přesnými údery zničila cíle v oblasti Starobogdanovka (Mykolajivská oblast) a na vojenském letišti Chugujev (Charkovská oblast).
Jak informovala Rusvesna, dnes v noci zasáhlo sedm raket základnu ukrajinských nacistů a zahraničních žoldáků v Dněpropetrovské oblasti.
https://rusvesna.su/news/1649580718
10. 4.2022 – 12:01
Část hlavního města DLR zůstala po ostřelování ozbrojenými silami Ukrajiny bez elektřiny. Palba se vede od samého rána a pokračuje s krátkými přestávkami celé dopoledne: používají se minomety, dělostřelectvo a MLRS.
https://rusvesna.su/news/1649581300
10. 4.2022 – 12:13
Válka očima nepřítele: Britské MANPADS útočí na naše drony (VIDEO)
Na internetu se objevily první záběry bojového použití britských MANPADS Starstreak na dron Orlan ozbrojenci z 95. brigády Ozbrojených sil Ukrajiny.
Starstreak – (doslova přeloženo jako “hvězdná stezka”, “hvězdný pás”) je přenosný protiletadlový raketový systém určený k ničení nízko letících nepřátelských vrtulníků a letadel. Do provozu byl uveden v roce 1997. Jeho nevýhodou je nutnost vizuálního sledování cíle, to znamená, že operátor MANPADS musí dron nebo vrtulník vidět. Británie převedla tyto MANPADS na Ukrajinu jako součást vojenské pomoci na konci března 2022.
Místo a přesný čas střelby nejsou známy.
10. 4.2022 – 12:41
Turecko dodrží úmluvu z Montreux a nedovolí vplutí válečných lodí do Černého moře. Uvedl to ministr národní obrany země Hulusi Ankar a citovala ho turecká televize A Haber.
Toto prohlášení bylo učiněno na pozadí rostoucího napětí kolem Ukrajiny a rizika plnohodnotné eskalace se zapojením zemí NATO, zejména po včerejším prohlášení šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella, že konflikt na Ukrajině je třeba řešit vojensky.
Úmluva z Montreux byla podepsána v roce 1936 a obnovila tureckou suverenitu nad Bosporem a Dardanelami od Černého moře po Středozemní moře.
Zachovává obchodním lodím všech zemí svobodu průjezdu úžinami jak v době míru, tak v době války, ale zavádí jiný režim pro průjezd válečných lodí pro flotily černomořských a nečernomořských států.
https://rusvesna.su/news/1649583666
10.04.2022 – 13:02
Nad budovou městské správy Mariupolu byla vztyčena vlajka Ruska.
https://rusvesna.su/news/1649584940
10.04.2022 – 13:20
Po celé linii kontaktu jsou ukrajinští vetřelci v obležení v kotlích. Oznámil to v sobotu 9. dubna šéf Doněcké lidové republiky Denis Pušilin na Solovjově živě.
Dotkl se také obnovení pokojného života v Mariupolu:
“To jsou naši lidé, absolutně,” zdůraznil, když mluvil o sebeorganizaci občanů ve městě, které je stále ve válce.
Šéf DPR poznamenal, že do vzdělávacích organizací na osvobozených územích se dostávají nové učebnice a literatura, protože knihy dostupné ve školních knihovnách otevřeně propagují nacismus. Upřesnil, že informace byly připraveny zcela profesionálně, za grantové peníze za účasti Sorosovy nadace a organizací OSN.
„Budeme to řešit samostatně a už se k tomu přidala i generální prokuratura a vyšetřovací komise. V tom smyslu, že psali o nacismu pro děti za peníze cizích organizací,“ uvedl vůdce republiky.
Pokud jde o osvobozovací operaci, Mariupol je stále nejžhavějším místem, říká Denis Pušilin. „Posouváme se však vpřed na řadě front. Opevnění směrem na Maryinku je však vážné. O Maryince diskutujeme již několik týdnů. Vše je opevněno, vybaveno, opevnění je víceúrovňové. Naši vojáci musí překonat velmi vážný odpor. Jedna z našich jednotek obsadila vesnici Sladkoje. V osadě Sladkoje byl velmi vážný odpor. Myslím, že tam nemáme co do činění s jednotkami ozbrojených formací Ukrajiny. Existuje předpoklad, že tam pracují jen zahraniční žoldáci. Zatím říkám „předpoklád“, ale velmi netypické jednání z jejich strany, jak pro OSU, tak i pro Národní prapor. A velmi často slyšíme cizí řeč,“ uvedla hlava státu.
Dále vysvětlil „povyk některých západních vůdců“.
„Souvisí to s tím, že jsou sankcionováni nebo podmíněně sankcionováni představitelé cizích států, kteří by tam neměli být a kteří by se tam neměli účastnit. A jak jsem pochopil, jsou to úředníci,“ upřesnil Denis Pušilin.
Šéf DLR se také vyjádřil k výrokům ukrajinských propagandistů ohledně přechodu Ozbrojených sil Ukrajiny do ofenzívy.
„Ukrajinská média a různé robotické farmy na sociálních sítích rozptýlily, že Ukrajinci přejdou do útoku. Dělají to v tomto ohledu velmi profesionálně, protože se mě lidé dokonce začali ptát: opravdu bude teď horko? Opravdu je teď lepší opustit město? Musím to každému říct s vysvětlením vojenských složek na frontě.
Ale chápete, jak mohou všechno zkreslit?!
Ale teď už nemají sílu zaútočit. Jsou to jen velmi krátké výpady, naše jednotky je rychle potlačí. Nic jim už nebude fungovat: podél celé současné linie kontaktu jsou v obležení, v kotlích.
Osvobozovací operace bude nyní jen intenzivnější. Co to znamená, se dozvíme ve velmi blízké budoucnosti,“ uvedla hlava republiky.
https://rusvesna.su/news/1649586049
10.04.2022 – 13:43
Bitvy s policií a plynem: Řekové se snaží zastavit dodávky zbraní NATO na Ukrajinu (VIDEO)
V řeckém městě Soluň bojují přístavní dělníci a znepokojení občané s policií ve snaze zastavit dodávky zbraní NATO na Ukrajinu. Policie se nedokázala vyrovnat s běsněním demonstrantů a použila slzný plyn.
Nejde o první projev řecké občanské odvahy: Rusvesna psala o antifašistickém shromáždění a o zablokovaných železničních tratích, po kterých se do řeckého přístavu Alexandroupolis převáželo vybavení pro ukrajinské nacisty.

10.04.2022 – 15:14
Vy zku*vení geekové se domů nevrátíte“: Ukrajinka ukázala, jak budou zabíjeni Rusové (VIDEO 18+) 
Dnes se na webu objevilo video, kde se dnešní Ukrajina ukazuje, jaká je. Ukazuje dobrovolně a ne bez potěšení. Toto video je určeno Rusům. Rusvesna přeložila text z ukrajinštiny.
„Tato prasata nám po staletí říkali Malí Rusové, šlapali po naší vlajce, smáli se našemu jazyku a vytvořili legrační obrázek Ukrajince s předkusem, sádlem a knedlíkem. Za zvuků opileckého řevu a za zvuků ruské harmoniky nás zabili: nechali nás vyhladovět, ukřižovali v červených mučírnách a poslali do permafrostu sibiřských táborů.
Zabíjeli, dokud se v mírumilovném národě pěstitelů obilí neprobudilo něco strašného, ​​něco, co po staletí dřímalo v útrobách svahů Dněpru – starověký ukrajinský bůh – a my teď sbíráme svou krvavou úrodu,“ říká dívka v ukrajinské košili s „rozbitým“ rtem a srpem v ruce.
S nimi podřízne hrdlo muži. Detailní kamera ukazuje jeho smrtelné křeče.
“Teď na vás všechny čeká smrt.” Za Buču, Irpeň, Kyjev, Charkov, Oděsu, Mariupol. Všichni budete zabiti, vaše mrtvoly, jako nejhorší mršina, budou ležet na polích, v lesních pásech a podél silnic, budou je trhat psi a divoká zvířata,“ říká dívka se smyslným potěšením.
“Vaše matky na vás budou čekat v Tveru, Pskově a Rjazani, ale vy děvko geekové se domů nikdy nevrátíte.”
Vítejte v pekle: Ukrajinci nyní šíří takové video v ruském segmentu sociálních sítí a prozíravě je opatřili i titulky v angličtině.
Pravděpodobně proto, aby Evropa a Spojené státy přesně viděly, jakou destruktivní sektu (a moderní ukrajinismus je právě sektou), kterou sponzorují, a aby obyčejní Britové, Němci, Američané pochopili, za co a pro koho nyní trpí, když si mohou koupit jen jednu láhev rostlinného oleje a nemůžou natankovat auto.
10.04.2022 – 15:40
Vojáci Lidových milicí LPR uklízejí předměstí Rubižně od ostřelovačů a pozorovatelů ozbrojených sil Ukrajiny, kteří se tam usadili.
Ředitelství NM LLR ukazuje záběry pořízené v jedné z těchto cache, vybavených v soukromém bytě.
“Během čistky se našli lidé, kteří neotevřeli dveře, zabarikádovali se a pokusili se vyhodit do povětří granátem, ale našim chlapům se ho podařilo vyrazit z rukou, vše je v pořádku, bez třísetin, bez dvousetin.” říká voják armády LLR.
Na stěně bytu, kterého se ozbrojenci zmocnili, jsou vlajky Národního praporu Aidar a Spojených států, byly nalezeny šipky s volacími znaky, dokumenty a zbraně.
Z okna bytu je výhled na volné prostranství, kde probíhá evakuace civilního obyvatelstva a distribuce humanitární pomoci.
Dále byly v bytě nalezeny obráběcí stroje na výrobu zbraní a rádiová zařízení pro zaměřování a seřizování palby.
10.04.2022 – 15:47
Letiště Dněpropetrovsk zničeno raketovým útokem
Oznámil to šéf regionální správy Valentin Rezničenko. Řekl, že řada úderů dnes vzdušný přístav srovnala se zemí.
Jak informovala Rusvesna, dnes v noci byla zahájena řada raketových útoků na Dněpropetrovskou oblast, zničena byla základna nacistů a zahraničních žoldáků.
https://rusvesna.su/news/1649594869
10.04.2022 – 16:45
V oblasti Kursk je zaveden žlutý stupeň teroristické hrozby
V souvislosti s možnými provokacemi ukrajinských nacionalistů bude v Kurské oblasti od 11. dubna zaveden žlutý stupeň teroristického ohrožení, informuje gubernátor regionu Roman Starovoit.
„Toto je druhá úroveň v zavedeném měřítku. Existují 3: nízká – modrá, vysoká – žlutá a poslední, kritická – červená,“ vysvětlil.
Na území kraje jsou zřízena kontrolní pozorovací místa, kde bude umístěna armáda a policie, je posíleno hlídkování osad.
Obyvatelé úřadů byli požádáni o ostražitost: věnujte pozornost odloženým taškám a podezřelé občany nebo skupinu osob oznamte policii na čísle 102 nebo 112.
“Žádám vás, abyste zůstali v klidu a pomohli našim speciálním službám,” řekl Starovoit.
https://rusvesna.su/news/1649598320
10.04.2022 – 17:17
Během plnění bojových misí v přístavu Mariupol armáda Ruska a DLR osvobodily z palub lodí 47 členů posádek z Ruska, Ázerbájdžánu, Egypta a Ukrajiny. Miny instalované nacisty v přístavních vodách těmto lodím nedovolily včas opustit bojovou zónu a jejich posádky se měly stát lidský štít.
Spojenecké síly Ruské federace a DLR se rychle rozhodly a evakuovaly lidi do bezpečné zóny.
https://rusvesna.su/news/1649600234
10. 4. 2022 – 18:00
Jak již bylo oznámeno, Turecko nepustí válečné lodě NATO do Černého moře.
Turecký ministr obrany Hulusi Akar uvedl, že průchod bude uzavřen pro válečné lodě zemí, které nemají přístup k Černému moři.
Akar také připustil, že ukrajinské miny mohly být na moře vypuštěny úmyslně jako součást plánu nátlaku na Ankaru, aby pustila do Černého moře minolovky NATO.
https://rusvesna.su/news/1649602407
10.04.2022 – 18:26
USA hodlají dodat Ukrajině zbraně, aby „neutralizovaly hrozby v Černém moři“ 
Washington spolupracuje se svými partnery na poskytnutí pobřežních obranných systémů Kyjevu. Toto prohlášení učinil asistent prezidenta Spojených států pro národní bezpečnost Jake Sullivan v rozhovoru pro CNN, odvysílaném v neděli 10.
„Pracujeme s partnery, abychom se pokusili poskytnout Ukrajině systémy pobřežní obrany, které mohou použít k neutralizaci hrozeb v Černém moři,“ řekl poradce amerického prezidenta.
https://rusvesna.su/news/1649604410
10. 4. 2022 19:28
Putin bude 11. dubna jednat s rakouským kancléřem Nehammerem
Již dříve rakouský list Kronen Zeitung uvedl, že rakouský kancléř plánuje po sobotní návštěvě Kyjeva v pondělí navštívit Moskvu. Podle listu byla cesta koordinována s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a německým kancléřem Olafem Scholzem. Jak poznamenal Nehammerův doprovod, rakouský kancléř, který chce působit jako „stavitel mostů“, potřebuje nejen telefonovat, ale také navštěvovat.
https://ria.ru/20220410/peregovory-1782795552.html
10. 4. 2022 – 20:00
Německo přestává vydávat SPZ s písmenem “Z” 
Úřad pro registraci automobilů v německém okrese Herford (Severní Porýní-Vestfálsko) se rozhodl přestat vydávat čísla vozů obsahující písmeno „Z“, které se stalo symbolem podpory ruské speciální operace na Ukrajině.
Je třeba poznamenat, že rozhodnutí ovlivní čísla automobilů, která obsahují samostatné písmeno „Z“: mluvíme o označení „HF-Z“ (HF je kód automobilu Herford). Čísla obsahující kombinace s písmenem “Z” budou i nadále vydávána.
Je třeba zdůraznit, že poznávací značky obsahující kombinace písmen, která jsou spojena s německým nacismem (jako „SS“ a „KZ“), jsou v Německu zakázány.
https://rusvesna.su/news/1649608694
10. 4. 2022 – 20:24
Nářek odsouzenců: Kyjev obětuje azovské ozbrojence (VIDEO)
Nacisté pluku Azov si stěžují, že je už déle než dva týdny nikdo z nejvyššího politického vedení Ukrajiny nekontaktoval.
„Přemýšlel jsi o tom, jaké to tu je, jak bojovat v takových podmínkách, jaké zažívají obránci Mariupolu? Jaké to je, když ti pošlou SMS „jak se máš, příteli?“ A tys před pěti minutami strčil svého bratra, kterého jsi znal sedm let, do černé tašky,“ říká zástupce velitele pluku Svyatoslav Palamar.
Stěžoval si také, že je zradili jejich přátelé, „zavírají oči, bojí se přijít na pomoc“ a řekl, že militanti žijí v naději, že k nim pomoc přijde.
Už dříve řekl, že pokud nebudou propuštěni, „bude to obrovská hanba“.
Ale zdá se, že v Kyjevě buď střízlivě zhodnotili schopnosti Ozbrojených sil Ukrajiny, nebo se rozhodli obětovat militanty kvůli politickým dividendám.
10. 4.2022 – 21:30
Největší evropský zbrojní koncern nabízí Ukrajině nákup desítek bojových vozidel pěchoty
Koncern Rheinmetall nabízí Ukrajině v roce 2022 nákup bojových vozidel pěchoty Marder v počtu 35 kusů. Píše to německé vydání Bildu.
Je třeba poznamenat, že dříve Bild uvedl, že Ukrajina hodlá koupit Marder BMP přímo od německého výrobce. Jednalo se o dodávku 35 obrněných vozidel do konce letošního roku.
Rheinmetall AG je německý koncern založený v roce 1889. Nyní je koncern jedním z největších výrobců vojenské techniky a zbraní v Německu a Evropě.
https://rusvesna.su/news/1649615444
10.04.2022 20:33
Slovenské systémy S-300 na Ukrajine mali veľmi krátku životnosť
Ruské letectvo zničilo protilietadlové raketové systémy S-300 pri Nikolajeve a Charkove. Stalo sa tak po tom, čo ich Slovensko poslalo na Ukrajinu.
„Vysoko presné rakety odpaľované vzduchom v oblasti obce Starobogdanovka, (Nikolajevská oblasť) a na vojenskom letisku Čugujev (Charkovská oblasť) boli zničené odpaľovacie zariadenia ukrajinských protilietadlových raketových systémov S-300 identifikované spravodajskou službou,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany pri informovaní o výsledkoch špeciálnej operácie na Ukrajine za predchádzajúci deň.
Deň predtým poslalo Slovensko na Ukrajinu protivzdušné systémy S-300.
(Díky butrusi!)

překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21

Pro případ přítomnosti Spojených států v Česku by mohly přicházet v úvahu základny v Přerově či Mošnově, řekl dnes v pořadu Partie CNN Prima News ministr práce Marian Jurečka.

Ministryně obrany Jana Černochová v sobotu Deníku N řekla, že po Velikonocích bude jednat ve Spojených státech se svým protějškem Lloydem Austinem a chce otevřít i téma americké přítomnosti v ČR. Podle Jurečky debata kabinetu na toto téma ještě ani nezačala.
https://zpravy.tiscali.cz/jurecka-pro-pritomnost-usa-prichazi-v-uvahu-prerov-ci-mosnov-532450

jirik

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21
Odpovědět  Anonymní

Ach jo, to už jsme na tom opravdu tak špatně ? Jinak díky za info. J.

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21

Jsem asi trochu zvláštní, protože i když jsem obyvatel ČR, která se rozhodla stát se dobrovolně nepřítelem RF ve jménu obrany evropských, amerických a bruselských hodnot, já se raduji, že padnem na hubu díky hroutící se ekonomice EU. A řeknu to obráceně, než jak to slýcháme z úst vlády ČR: "Jsem ochoten přijmout útrapy spojené s hroutící se ekonomikou, jen když budu vědět, že je to pro dobro věci, že to pomůže RF opět se postavit ekonomicky na nohy, aby mohla svět zbavit všech nebo alespoň většiny zlobrů."

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21
Odpovědět  Anonymní

Ono to nejde. Je potřeba balanc. Dohodnout se – jako v civilizovaném světě. Vyslechnout požadavky jedné i druhé strany a pak je respektovat.
J.

MichalB
Host
MichalB
12. 4. 2022 14:21
Odpovědět  Anonymní

Lidská civilizace jako celek není na takovém stupni vývoje, kdy by šlo "Vyslechnout požadavky jedné i druhé strany a pak je respektovat".

Já jsem též za to, aby se to tady a nejenom v ČR celé podělalo co nejvíc a hlavně co nejrychleji. Jedina pak může nastat změna k lepšímu.
Takže za mě také platí "Čím hůř, tím lépe"

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21

Ja som normálne zistil teraz, že k Hagu a Ženeve máme aj platnú vyhlášku
65/1954 Zb. Časová verzia predpisu účinná od 31.12.1954
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1954/65/
a ked sa mi bude chciet, nájdem aj pasáž kde sa píše, že je zakázané viesť vojenské operácie v zastavaných územiach. PRETO!!!!!
Ak ide konvoj cez Buče a vypália naň pancierovku spoza rohu, ako sa tie potkany chvália koľko techniky zničili, a zverejňujú obrázky, je to boj v meste. Ani partizáni si nedovolili útočiť na nemčúrov v dedine, lebo dedina by bola vyhladená. Tak nech sa Zelený nečuduje, že mu vypaľujú dediny čistením od teroristov.
VOJSKO NEMA CO ROBIT V OBYVANYCH OBLASTIACH.
Vojaci maju kopať lopatkami dieri v zemi na poli.
BOTKA
Juraj

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21

Můj názor : je to zlé nechalo se to v dlouhém čase dojít příliš daleko,ruští vojáci jsou nespokojeni s propuštěním zajatců ukrajinské námořní pěchoty ,která se vzdala.RF již vyměnila vrchního velitele speciální akce,lépe později než nikdy .Snad se do konfliktu nepřipojí jiné země,zvažuji kam odejdu z Evropy pokud to bude vůbec možné.Slovenský S-300 je kdesi na Ukrajině zatím bez poškození.Nechápu pana Putina proč si kolem sebe nechává úředníky jako D.Peskov nebo E. Naibullina.
Děkuji za Vaše články,všem lidem MÍR.

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21
Odpovědět  Anonymní
Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21
Odpovědět  Anonymní

To už je asi třetí a pokaždé jiná informace ohledně SK S300 a jejího osudu. Tak čemu má člověk věřit 😉 J.

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21

@butrus ,díky za odkaz,dávám také odkaz kde je neurčitě zmíněn S300 darovaný slovenskou vládou.
http://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&sid=2cf304b969d0734c07bae5c68a72dfbc&start=11440
Jižní fronta. Ukrajinské ozbrojené síly se opět pokusily o protiútok na naše jednotky v Chersonské oblasti. S podporou guvernéra Kima zahájila AFU údery, avšak protiútok se nezdařil – ukrajinské jednotky byly obklíčeny a zablokovány v jedné z vesnic. Nyní mají dvě možnosti – vzdát se, nebo zemřít, protože jsou opuštěni svými veliteli a snaží se volat o pomoc na sociálních sítích: "Vyzývám všechny své přátele, aby to šířili dál! Velení 28. brigády nás neslyší. Žádáme o stažení jednotek z obklíčení, jeden z jejich velitelů je tam odvedl. Dostali další "ilovajský kotel", jejich velitelé je opustili, jsou naživu, přestože byli "odepsáni", žádají o pomoc. U Nikolajeva a Oděsy se situace nezměnila. V Nikolajevské oblasti a na vojenském letišti Čugujev byly nálety zničeny systémy protivzdušné obrany S-300, zřejmě tytéž, které nedávno dodalo Ukrajině Slovensko.

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21

aktualnikonflikty.cz
Brífink ruského ministerstva obrany (11.04.2022)
Ruské ozbrojené síly pokračují ve speciální vojenské operaci na Ukrajině.
– V neděli 10. dubna zničily vysoce přesné rakety Kalibr odpalované z moře na jižním okraji Dněpropetrovska techniku protiletadlového raketového pluku S-300, kterou kyjevskému režimu dodala jedna z evropských zemí a která byla ukryta v hangáru. Zasaženy byly mimo jiné čtyři odpalovací zařízení S-300 a až 25 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil.
– V noci na dnešek zničily vysoce přesné letecké střely u obce Velyka Novoselovka opravárenskou základnu zbraní a vojenské techniky ukrajinských sil protivzdušné obrany, včetně raketových systémů země-vzduch Buk-M1 a OSA-AKM.
– Zničeny byly také dva muniční sklady v oblastech Nikolajev a Žovtneve a radar raketového systému země-vzduch S-300 v oblasti Uspenivka.

mir
Host
mir
12. 4. 2022 14:21
Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21
Odpovědět  mir

vyčkáme na sdělení ruských představitelů – konašenkov nebo zacharovová; anebo můžeme učinit dotaz přímo do ruské federace jak dopadly české a slovenské dodávky zbraní na ukrajinu.

jirik

Anonymní
Host
Anonymní
12. 4. 2022 14:21
Odpovědět  mir

brífink MO RF 11.4. na aktualnikonflikty.cz tam je zničení daru slovenské vlády S 300 oznámeno.

Vlabi
Host
Vlabi
12. 4. 2022 14:21
Odpovědět  mir

Co takhle přejít na 45. díl? 🙂