Co se děje na Ukrajině 42


8. 4. 2022 – 10:20
Nelidé z Ozbrojených sil Ukrajiny se posmívali starým lidem, kteří vyšli s rudým praporem vstříc těm, kdo byli očekáváni jako osvoboditelé.
Stařenka si spletla ukrajinské nacisty s ruskou armádou a vojáci toho využili k natočení její reakce na to, jak šlapou po vlajce Vítězství.
“Přines sem ten hadr, pojď,” říká Ukrajinec posměšně a dává jí jídlo. Pak jí vezme vlajku, hodí ji na zem a postaví se na ni špinavýma botama.
“Moji rodiče zemřeli pro tuto vlajku a ty jsi na ni šlápl,” říká žena důstojně. “Nepotřebuji tvoje jídlo,” a všechno vrací vojákovi, který chtěl napodobit chování Rusů na osvobozených územích.
Věnujte pozornost tomu, jak pečlivě ona, která pravděpodobně přežila hladomor, vkládá vzácné jídlo zpět do tašky, ale nehodí ho nacistovi pod nohy. Uctivě ho klade vedle vlajky.
Internet na tuto úžasnou scénu reagoval kresbou, na níž křehká stařenka vrhá stín, jehož obrysy zná každý Rus i Sovětský člověk – pomník Matka-Vlast volá.
A to je další odpověď na otázku „Proč tam jsme?“. Protože takoví staří lidé čekají a drží prapor vítězství.

7. 4. 2022 – 23:07
Vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny a národních praporů se v agónii snaží srovnat Donbas se zemí. Domy, budovy jsou ničeny, lidé jsou zraněni. V osvobozených částech Mariupolu je stále neklid a nebezpečí, vetřelci nadále zasahují čtvrti, ničí město. Bohužel ukrajinská munice nezasahuje jen budovy, ale i lidi. Uvádí se, že 33 civilistů bylo zraněno v důsledku ostřelování dříve osvobozené části města Ozbrojenými silami Ukrajiny. 
https://rusvesna.su/news/1649357489
7. 4. 2022 – 23:30
Spojené státy uznaly, že obvinění Ruska z úmyslu použít chemické zbraně na Ukrajině bylo propagandou. Představitelé americké administrativy doslova uvádějí, že „Spojené státy používají zpravodajské informace k vedení informační války proti Rusku, i když jsou tyto informace nespolehlivé“.
„…Tři američtí představitelé řekli tento týden NBC News, že neexistují žádné důkazy, že by Rusko dodalo na Ukrajinu nějaké chemické zbraně. Řekli, že Spojené státy použily informaci pro zadržování Ruska..”
https://rusvesna.su/news/1649359424
7. 4. 2022 – 23:54 
Výbuchy a noční bitvy na Ukrajině: zasažena kritická zařízení v Oděse (FOTO, VIDEO) 
Výbuchy a zvuky bitev nyní zní Oděsou a Charkovem. Z Oděsy hlásili mnoho hlasitých výbuchů a práci protivzdušné obrany. V Charkově probíhají poziční boje. Očití svědci hlásí silnou palbu ve směru na pozice Ozbrojených sil Ukrajiny. Zveřejněny jsou také záběry požáru a výbuchů.
Aktualizováno
Ruské námořnictvo zasáhlo cíle v Oděse. V důsledku raketového úderu z moře byla zasažena zařízení kritické infrastruktury. Hlásí to operační velení “Jih”.
8. 4. 2022 – 0:10
Děsivé záběry z Rubižna lidé umírají, než doběhnou do protileteckého krytu (VIDEO 18+) 
Dopisovatelé Luhanského informačního centra natočili následky úderů ustupujících ukrajinských okupantů na osvobozené části města. Těla tří zavražděných občanů byla nalezena u patrové budovy u školy 
8. 4. 2022 – 0:30
Vojenský pozorovatel Boris Rožin ve svém autorském blogu Colonel Cassad hovořil o situaci v Kyjevě, kde při horečném pátrání po ruských diverzantech se zmocňují vlastních ozbrojených gangů.
„Podle Ozbrojených sil Ukrajiny bylo během 2 dnů v Kyjevě zadrženo 16 ruských sabotážních skupin. Šťastnou shodou okolností se po kontrole ukázalo, že všech 16 „ruských diverzantů“ bylo členy ozbrojených gangů Volkssturm, které se zabývají loupežemi a rabováním. A to jen za 2 dny.
Kolik takových gangů doopravdy je, kolik lidí zabili, kolik členů těchto gangů bylo zabito (a vydáváno za ruské diverzanty), myslím, že se to na Ukrajině stěží spočítá.
https://rusvesna.su/news/1649351501
8. 4. 2022 – 1:30
Světová asociace olympioniků (nezávislá organizace, která sdružuje sportovce účastnící se olympijských her z celého světa, WOA) se postavila proti vyloučení ruských a běloruských sportovců z mezinárodních soutěží.
„Výkonný výbor WOA rozhodl, že základní principy olympismu, jak jsou stanoveny v principech 4. a 6. olympijské charty, musí být vždy respektovány a že právo sportovců jako jednotlivců účastnit se sportovních akcí musí být podporováno a povzbuzeno,“ uvedla asociace v prohlášení.
„To odpovídá prohlášení o podpoře olympijské charty podepsané olympioniky všech kontinentů na Světovém fóru WAO v roce 2015, ve kterém se zavázali „postavit se proti jakémukoli politickému nebo vládnímu zasahování do autonomie sportovních organizací, které by mohlo sportovcům bránit ve cvičení. jejich právo účastnit se olympijských her nebo jiných velkých sportovních akcí, které rovněž ztělesňují olympijského ducha,“ zdůraznil WOA.
Poznamenali také, že výkonný výbor WOA rozumí a respektuje doporučení MOV, které uvádí, že „za účelem ochrany integrity globálních sportovních soutěží a bezpečnosti všech účastníků výkonný výbor MOV doporučuje, aby mezinárodní sportovní federace a pořadatelé sportovní akce nezvali ani neumožňovaly účast ruských a běloruských sportovců a funkcionářů na mezinárodních soutěžích.
WOA je však pevně přesvědčena, že rozhodnutí o tom, zda soutěžit či nikoli, by měla být činěna na základě individuálního sportovce a podle základních principů olympijské charty.
Již dříve byla na doporučení MOV pozastavena účast ruských a běloruských sportovců na většině mezinárodních turnajů.
https://rusvesna.su/news/1649326831
8. 4. 2022 – 02:30
Šéf Vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin pověřil Hlavní vyšetřovací oddělení Ruského vyšetřovacího výboru, aby stíhalo vůdce nacistické „Gruzínské legie“ v ozbrojených silách Ukrajiny Mamuku Mamulašviliho. Je obviněn z porušení válečných pravidel proti vojákům ozbrojených sil Ruské federace a zaměstnancům Národní gardy.
„Podle dostupných informací se zástupci Gruzínské legie v rámci Ozbrojených sil Ukrajiny dopustili protiprávního jednání proti příslušníkům Ozbrojených sil Ruské federace. Kromě toho Mamulašvili učinil veřejné prohlášení o svém úmyslu pokračovat v mučení a zabíjení ruských vojáků a zástupců operační brigády severokavkazského regionu Národní gardy Ruské federace.
Tyto akce jsou v přímém rozporu s ustanoveními Ženevské úmluvy z 12. srpna 1949 o zacházení s válečnými zajatci.
V této souvislosti A. I. Bastrykin nařídil vyšetřovatelům, aby zjistili okolnosti spáchání trestných činů a přivedli všechny osoby, které se na tom podílely, k trestní odpovědnosti,“ vysvětlil ve vyšetřovacím výboru.
https://rusvesna.su/news/1649344159
8. 4. 2022 – 5:00
Válka do posledního Ukrajince: 
Kyjev připravuje mobilizaci, Washington podává zprávy o operačním pumpování ozbrojenců kyjevského režimu zbraněmi. Spojené státy skutečně chtějí vleklý konflikt a ukrajinské úřady jsou připraveny sloužit americkým zájmům životy svých lidí.
Na Ukrajině začala třetí vlna všeobecné MOGILIZACE mobilizace – v ozbrojených silách Ukrajiny povolají záložníky, kteří vystudovali vojenské katedry.
V průběhu třetí vlny mobilizace podléhají branné povinnosti občané patřící do mobilizační zálohy, tedy ti, kteří vystudovali vojenské katedry vysokých škol jako důstojníci v záloze, a také ti, kteří nebyli povoláni během předchozích mobilizačních vln.
„Předseda Sboru náčelníků štábů, generál Mark Milley, řekl, že Pentagon již na Ukrajinu převedl 60 000 ATGM a 25 000 MANPADS. Věří, že Ukrajina se nesmiřuje se ztrátou své územní celistvosti a nic nenasvědčuje tomu, že by Kreml svou agresi zastavil.
Také podle Milleyho nyní Spojené státy hledají obrněná vozidla a dělostřelectvo, které by Ukrajinci mohli používat bez dalšího výcviku. Ministr zahraničí Blinken včera pro NBC řekl, že Ukrajina obdrží 10 protitankových systémů na ruský tank.
Čísla jsou nemyslitelná… zvláště na pozadí nadcházející mobilizace 500 000 lidí na Ukrajině. Ano, lze to nazvat „válkou do posledního Ukrajince“, ale kolik ruských životů si tato válka vyžádá,“ popisují a komentují situaci autoři telegramového kanálu „Putin v Telegramu“.
https://rusvesna.su/news/1649353856
8. 4. 2022 – 7:00
Německý novinář Christoph Herstel hovořil o problémech, kterým Rusové v Německu čelí kvůli ukrajinským uprchlíkům. Ukrajinští uprchlíci podle něj nyní ohrožují Rusy, kteří dlouhodobě žijí v Německu.
„To je velký problém. Ještě větším problémem je, že pokud se mezi uprchlíky budou dál šířit nacistické myšlenky, budou nacisté pokračovat ve válce s Rusy v Evropě. Problém je v tom, že mnoho uprchlíků je plných nenávisti a neúcty ke vztahu mezi Ruskem a Německem.“
Novinář se dotkl i tématu rozšiřování NATO. Poznamenal, že prezident Vladimir Putin předložil přiměřená tvrzení o porušení smlouvy mezi Ruskem a aliancí.
Herstel také připomněl, že za posledních pět let vstoupilo do NATO dalších 14 členů, což je v naprostém rozporu se smlouvou.
https://rusvesna.su/news/1649389748
8. 4. 2022 – 8:50
Austrálie daruje Ukrajině 20 obrněných vozidel Bushmaster PMV. Celkové náklady na vozy se odhadují na 38 milionů dolarů. Dva kusy jsou vyrobeny v lékařské verzi. První čtyři letouny mají být z australské letecké základny Amberley dodány do Polska dnes.
Bushmaster Protected Mobility Vehicle je obrněné vozidlo pěchoty s pohonem všech kol uvedené na trh v roce 1997. Nyní je v provozu s armádami Austrálie, Nizozemska, Británie, Japonska, Indonésie, Fidži, Jamajky a Nového Zélandu.
Hmotnost 11,4 tuny, pojme 10 osob včetně řidiče. Vybaven 12,7 mm těžkým kulometem nebo 40 mm granátometem. Používá se u pěchoty, zdravotní služby, pro potřeby velení.
https://rusvesna.su/news/1649397007
8. 4. 2022 – 9:21
Spojenecké síly DLR a Ruska postupují vpřed v oblasti závodu Azovstal (VIDEO), což znamená, že bitvy o Mariupol vstoupily do závěrečné a nejtěžší fáze. Náměstí na okraji závodu prostřelují ukrajinští odstřelovači.
Vojenský velitel Oddělení lidových milicí DLR hlásí, že proti ukrajinským nacistům je použito celé spektrum povolených zbraní.
8. 4. 2022 – 9:49
Proběhl raketový útok z moře na zařízení Ozbrojených sil Ukrajiny v Oděské oblasti.
V noci ze 7. na 8. dubna zaútočila ruská armáda z moře na objekty vojenské infrastruktury v Oděské oblasti, hlásí operační velení Ozbrojených sil Ukrajiny „Jih“.
„V důsledku raketového útoku z moře byla zasažena infrastruktura v Oděské oblasti. Podrobnosti se upřesňují,“ stojí v prohlášení. Předseda Oděské krajské civilně-vojenské správy Bratčuk noční raketové útoky potvrdil.
Připomeňme, že nyní byla na Ukrajině zavedena trestní odpovědnost za fotografování a natáčení úderů a jejich následků, a tak není zatím zcela jasné, co se přesně stalo cílem ruských raket v Oděské oblasti.
https://rusvesna.su/news/1649400574
8. 4. 2022 – 10:40
Na ranním briefingu ruského ministerstva obrany k situaci ráno 8. dubna 2022 hovořil generálmajor Igor Konašenkov o hlavních událostech uplynulého dne:
Vysoce přesné střely z pobřežního raketového systému Bastion v oblasti osady Krasnoselka severovýchodně od Oděsy zničily Středisko pro shromažďování a výcvik zahraničních žoldáků.
Vysoce přesné rakety odpalované vzduchem v Doněcké oblasti na železničních stanicích Pokrovsk, Slavjansk a Barvenkovo ​​​​zničily zbraně a vojenské vybavení rezerv ukrajinských jednotek, které dorazily na Donbas.
Síly protivzdušné obrany sestřelily ve vzduchu u obce Staraja Zburjevka dva ukrajinské vojenské vrtulníky Mi-8 a Mi-24 a také pět UAV, včetně dvou Bayraktar TB-2 v oblasti Krivoj Rog.
Operačně-taktické letectvo ruských leteckých sil a raketových sil zasáhlo 81 vojenských objektů Ukrajiny. Mezi nimi:
► dva kontrolní body,
► protiletadlový raketový systém “Osa”,
► tři instalace vícenásobných odpalovacích raketových systémů,
► 9 pevností a 59 oblastí koncentrace ukrajinské vojenské techniky.
8. 4. 2022 – 10:44
Ministerstvo obrany Ruské federace zveřejnilo videozáznam zásahu vysoce přesné rakety Onyx pobřežního komplexu Bastion v Oděské oblasti.
Jak informovala Rusvesna, úder byl uskutečněn brzy ráno a skutečnost, že raketa dosáhla cíle, potvrdila Oděská okupační vojenská oblastní správa.
A na ranním brífinku oznámilo ruské ministerstvo obrany cíl úderu – centrum pro shromažďování a výcvik zahraničních žoldáků.
Pravděpodobně v blízké budoucnosti tak či onak na internet uniknou záběry odklízení sutin a odvážení těl, která přijela bojovat na straně zločinného kyjevského režimu, jako tomu bylo po úderu na Javorivské cvičiště.
8. 4. 2022 – 11:32
Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily raketový útok na Kramatorsk (FOTO, VIDEO 18+). Zaútočily na železniční stanici Kramatorsk, podle předběžných údajů raketou Točka-U.
Stejně jako včera, i dnes se město snaží opustit civilní obyvatelstvo: 8. dubna oznámila Ukrazaliznycja řadu evakuačních vlaků.
Úlomky rakety Točka-U dopadly v bezprostřední blízkosti stanice. Soudě podle zveřejněných záběrů je množství obětí.
Připomeňme, že takovýto raketový systém byl aktivně používán po celých 8 let a i nyní jej používají ukrajinští ozbrojenci.
Dnešní úder byl proveden s cílem zdiskreditovat spojenecké síly DLR a Ruska.
8. 4. 2022 – 12:00
Jak informovala Rusvesna, dnes kolem 11:00 zahájily Ozbrojené síly Ukrajiny raketový útok na železniční stanici Kramatorsk. V té době probíhala na stanici evakuace civilního obyvatelstva. Podle předběžných údajů v důsledku tohoto podlého útoku zemřelo 30 lidí a 100 bylo zraněno. Taková čísla uvádějí úředníci Ukrzaliznytsia.
Na fotografii z místa dopadu jsou jasně vidět trosky a ocas střely Točka-U, kterou ozbrojené síly Ukrajiny aktivně používají po celých 8 let války.
8. 4. 2022 – 12:32
Navzdory tlaku německých představitelů německý kancléř Olaf Scholz odkládá konečné rozhodnutí o dodávkách tanků na Ukrajinu, uvádí Politico s odvoláním na představitele obeznámené se situací.
Ministr hospodářství Robert Habek a ministryně zahraničí Annalena Burbock vypracovali plán, jak dodat Ukrajině asi 100 tanků, uvedly zdroje. Úředníci říkají, že Německo zpočátku neplánovalo dodávky těžkých zbraní, ale později někteří změnili svůj postoj a uvěřili, že Kyjev by mohl tyto tanky použít “v pozdější fázi” eskalace.
Očekávalo se, že rozhodnutí ve věci padne tento týden. Podle úředníků je však tato záležitost nyní v „pozastaveném stavu“. Scholz tvrdí, že Německo musí v této otázce nejprve „dosáhnout společné řeči“ se západními spojenci, než bude Ukrajině dodávat těžkou vojenskou techniku.
Noviny tvrdí, že kancléřovo váhání vyvolalo odpor ostatních politických stran v Německu. Například předseda výboru Bundestagu pro záležitosti EU Anton Hofreiter v rozhovoru pro Politico řekl, že Německo by mělo „prokázat vůdcovství“ v EU a NATO a neschovávat se za jiné země.
„Jsem pro zvrácení rozhodnutí německého kabinetu ministrů nedodávat těžké zbraně, a to co nejdříve,“ citovaly noviny Hofreitera.
https://rusvesna.su/news/1649408019
8. 4. 2022 – 13:43
Ostřelování Ozbrojených sil Ukrajiny ve městě Jasinovataja (DLR). V důsledku dopadu Grad MLRS byly poškozeny dětská klinika, mateřská škola, vysoká stavební škola, městská správa, palác kultury, park, vícebytové a soukromé domy. Toho si ale světová média samozřejmě nevšimnou.
Kyjev pokračuje v teroru proti civilistům Donbasu. 
https://rusvesna.su/news/1649410929
8. 4. 2022 – 14:01
Rada EU v pátek zveřejnila pátý balíček sankcí proti Ruské federaci.
Stanoví zákaz vývozu high-tech produktů z Evropské unie a dovoz řady zboží z Ruska, včetně dřeva a cementu.
V komuniké zveřejněném v Bruselu se uvádí, že nařízení Rady EU stanoví „další zákazy vývozu leteckého paliva a dalšího zboží, jako jsou kvantové počítače a pokročilé polovodiče, high-tech elektronika, software, citlivá zařízení a dopravní zařízení“.
EU také zakazuje „dovoz produktů, jako je dřevo, cement, hnojiva, mořské plody a lihoviny“ z Ruska.
Poznamenává, že zákazy vývozu a dovozu v hodnotovém vyjádření dosahují 10 miliard eur, respektive 5,5 miliardy eur.
Zákaz EU na přepravu zboží přepravou Ruska a Běloruska, zavedený v rámci pátého balíčku sankcí, se nevztahuje na přepravu léků a potravin. „Výjimkou je přeprava řady zboží, jako jsou farmaceutické, lékařské, zemědělské a potravinářské produkty včetně pšenice,“ stojí v tiskové zprávě zveřejněné na webu Rady EU.
Sankce se navíc nevztahují na silniční dopravu přepravující pro humanitární účely.
Samotný zákaz znamená „zabránění přepravě zboží po zemi v rámci EU, včetně tranzitní přepravy“.
Zákaz dodávek ruského uhlí
Embargo na dodávky uhlí z Ruska do EU, které zajišťuje pátý balíček sankcí proti Rusku, vstoupí v platnost od srpna 2022, uvádí se v tiskové zprávě Rady EU.
„Sankční balíček zahrnuje zákaz nákupu, dovozu nebo převodu uhlí a dalších druhů pevných fosilních paliv do EU, pokud pocházejí z Ruska nebo jsou odtud vyváženy od srpna 2022,“ uvádí dokument.
Roční objem dovozu uhlí do EU v současnosti podle tiskové zprávy činí 8 miliard eur.
https://rusvesna.su/news/1649415434
4. 8. 2022 – 14:29
Bojovník z praporu Aidar řekl, že už viděl příliš mnoho mrtvých, a rozhodl se vzdát.
Roman Nedostup říká, že jeho jednotka byla obklíčena, kolona rozbita, mnoho ozbrojenců bylo zabito nebo zraněno.
Velitelé ajdarovce opustili a Nedostup a jeho kolegové udělali správnou volbu: vzdali se bojovníkům DLR.
Nyní „Aidar“ posílá pozdravy Zelenskému a omlouvá se obyvatelům Donbasu.
08.04.2022 – 14:57
Ruské ministerstvo obrany vydalo nové prohlášení, které odhaluje cynické podsouvání ukrajinské strany, že ruská armáda údajně používá raketové systémy Točka-U, a oznámilo přesné místo, odkud byla odpálena ukrajinská raketa, která zabila desítky lidí na nádraží Kramatorsk. (FOTO, VIDEO 18+) 
„Kyjevský režim za účelem obvinění Ruska z údajného raketového útoku na nádraží Kramatorsk nahrál na sociální sítě fotografie odpalovacích zařízení Točka-U, která se účastnila rusko-běloruského cvičení „Allied Resolve-2022“ v únoru 2022.
Upozorňujeme však, že žádná z fotografí ze cvičení Allied Resolve 2022 zveřejněných Kyjevem nezachycuje ruské raketové systémy.
Taktickou raketu “Točka-U”, jejíž úlomky byly nalezeny poblíž železniční stanice Kramatorsk, používají pouze ukrajinské ozbrojené síly.
Podle aktualizovaných údajů úder na železniční stanici provedla raketová divize Ozbrojených sil Ukrajiny z oblasti obce Dobropolje, 45 km jihozápadně od města.
Účelem úderu kyjevského režimu na nádraží v Kramatorsku bylo narušit masový exodus obyvatel z města, protože bylo plánováno je použít jako „lidského štítu“ k obraně pozic Ozbrojených sil Ukrajiny. Stejně jako v mnoha dalších osadách na Ukrajině,“ zdůraznilo ministerstvo obrany.
https://rusvesna.su/news/1649419035
8. 4. 2022 – 16:07
Vojska Ruska a lidových republik Donbasu pokračují v ničení nepřítele.
Ve směru Vuglodar tlačí na ukrajinské okupanty jednotky ozbrojených sil RF a Lidových milicí DLR.
Cesta z Krasnaja Poljana do Novomlinovky je poseta spálenou technikou Ozbrojených sil Ukrajiny a Národních praporů.
8. 4. 2022 – 16:32
Šéfka ministerstva zahraničních věcí DLR Natalja Nikonorová oznámila blokování cizích lodí v Mariupolu ukrajinskými bezpečnostními silami.
„Podle informací, které máme, se v současné době ve vodách přístavu Mariupol nachází šest zahraničních plavidel s posádkami cizích státních příslušníků, zejména občanů Bulharska, Syrské arabské republiky, Ázerbájdžánu, Turecka, Libérie a Egypta.
Nemohou opustit přístav Mariupol kvůli hrozbě použití zbraní ze strany ukrajinských ozbrojenců nebo možná proto, že přístavní vodní plocha byla  ještě před zahájením speciální operace zaminována,“ řekla Nikonorová na dnešní tiskové konferenci.
Upozornila také na opakované výzvy úřadů DLR na ukrajinskou stranu s žádostí o evakuaci cizích lodí a cizích občanů, ale z ukrajinské strany nebyly žádné reakce.
Ministryně zahraničí vyzvala světové společenství a představitele těch států, jejichž občané se nacházejí v přístavu Mariupol, aby vyvinuli veškeré úsilí k vyvinutí tlaku na ukrajinskou stranu k okamžité evakuaci:
„Neexistují žádné překážky pro evakuaci ze strany DLR. Musí být provedena co nejdříve, aby se předešlo případným provokacím z Kyjeva.
Jak jsme dnes viděli z tragédie v Kramatorsku, stejně jako z děsivých případů ostřelování Točkou-U centra Doněcka a ze situace ve městě Buča, ukrajinský režim je připraven na jakékoli zvěrstvo, jakýkoli krvavý zločin, jak proti obyvatelům Donbasu, tak proti cizím státním příslušníkům.“
Připomeňme, že včera Rusvesna napsala, že ozbrojenci a specialisté Azova z 83. TsIPSO Ozbrojených sil Ukrajiny zapálili ukrajinskou velitelskou loď Donbas a tureckou loď Azburg operující pod dominikánskou vlajkou v přístavu Mariupol.
https://rusvesna.su/news/1649422855
8. 4. 2022 – 16:52
Kurz eura v Rusku klesl na úroveň z června 2020
8. dubna rubl výrazně posílil vůči euru a dolaru, vyplývá z dynamiky obchodování na moskevské burze.
Do 15:33 (moskevského času) euro kleslo o 4,05 rublu na 77,40, dolar klesl o 4,29 rublu na 71,46.
Ve stejnou dobu, o několik minut dříve, euro kleslo na 77,08 rublů – poprvé od června 2020, a dolar – na 71 rublů, nejméně od loňského podzimu.
https://rusvesna.su/news/1649417941
8. 4. 2022 – 17:16 
Počet obětí provokace Ozbrojených sil Ukrajiny s použitím „Točka-U“ vzrostl na 50 lidí. Oznámil to šéf okupační „Doněcké oblastní vojensko-civilní správy“ Pavlo Kirilenko. Pět z mrtvých jsou podle něj děti.
98 raněných bylo převezeno do městských nemocnic, 12 z nich později zemřelo.
Na místě zabila ukrajinská raketa Točka-U 38 lidí.
https://rusvesna.su/news/1649408410
8. 4. 2022 – 17:42
Ozbrojené síly Ukrajiny pokračují v úderech na dlouhodobě trpící město Jasinovataja (DLR), které se nachází poblíž frontové linie.
Ranní útok ukrajinským militantům nestačil a odpoledne hlásilo velitelství Územní obrany DLR zásah na místní internátní školu.
„V důsledku ostřelování začala hořet budova internátní školy. Navíc byla poškozena i blízká bytová výstavba,“ uvedlo ministerstvo.
https://rusvesna.su/news/1649428783
8. 4. 2022 – 18:22
Útok Točka-U na Kramatorsk: identifikován velitel brigády ozbrojených sil, který vydal rozkaz (FOTO, VIDEO 18+) 
Hlavní vyšetřovací oddělení Vyšetřovacího výboru Ruské federace zahájilo trestní řízení ve věci ranního úderu rakety Točka-U v oblasti železniční stanice Kramatorsk.
„Vyšetřováním bylo zjištěno, že 8. dubna 2022 příslušníci 19. samostatné raketové brigády ozbrojených sil Ukrajiny provedli úmyslně trestné rozkazy velitele brigády a dalších vyšších velitelů a úředníků Ministerstva obrany Ukrajiny.
Jednali záměrně a za použití taktického raketového systému Točka-U s kazetovou náloží, který má vysoké škodlivé vlastnosti, stříleli na zařízení civilní infrastruktury v oblasti železniční stanice v Kramatorsku, Doněcká lidová republika.
V důsledku ostřelování bylo zabito nejméně 30 civilistů včetně dětí a nejméně 100 lidí bylo zraněno.
Podle zpráv je velitelem 19. samostatné raketové brigády plukovník F. S. Jaroševič.
Vyšetřující orgány stanoví okruh osob, které trestní příkaz provedly… V jejich jednání jsou spatřovány znaky trestného činu podle části 1 čl. 356 Trestního zákoníku Ruské federace (špatné zacházení s civilním obyvatelstvem, použití v ozbrojeném konfliktu prostředků a metod zakázaných mezinárodní smlouvou Ruské federace).
Ukrajinská strana zároveň šířila záměrně nepravdivé informace o tom, že úder na město zasadili ruští vojáci.
Na základě této skutečnosti bylo rovněž zahájeno trestní řízení pro trestný čin podle čl. 207.3 Trestního zákoníku Ruské federace (veřejné šíření vědomě nepravdivých informací o použití ozbrojených sil Ruské federace),“ uvedl Sledkom.
https://rusvesna.su/news/1649430919
8. 4. 2022 – 18:49
Rusko přijalo odvetná opatření v souvislosti s vyhoštěním ruských diplomatů z Polska. Moskva vyhostí stejný počet polských diplomatů, kteří musí zemi opustit do 13. dubna.
V reakci na nepřátelské akce Polska k vyhoštění ruských diplomatů na základě principu reciprocity bylo prohlášeno za „osobu“ non grata 45 zaměstnanců Velvyslanectví Polské republiky a generálních konzulátů Polské republiky v Irkutsku, Kaliningradu a Petrohradu“.
https://rusvesna.su/news/1649431077
8. 4. 2022 – 19:37
Česká republika dodala Ukrajině tanky, MLRS, houfnice a bojová vozidla pěchoty v rámci vojenských dodávek za stovky milionů dolarů.
Zdroje českého ministerstva obrany potvrdily agentuře Reuters pomocí videa dodávku pěti T-72 a pěti BMP-1 a uvedly, že nejde o první dodávky těžké techniky.
“Během několika týdnů dodáváme těžkou pozemní techniku ​​- říkám to obecně, ale z definice je to jasné – jsou to tanky, bojová vozidla pěchoty, houfnice a vícenásobné odpalovací raketové systémy. To, co z České republiky odešlo, se rovná stovkám milionů dolarů,“ uvedl vysoký představitel českého ministerstva obrany.
https://rusvesna.su/news/1649432641
8. 4. 2022 – 21:00
V Mariupolu je blokován značný počet žoldáků z různých zemí 
Ruské ministerstvo obrany během večerního brífinku informovalo o velkém počtu zahraničních žoldáků, především z Evropy, nacházejících se v Mariupolu.
Výsledky rádiových odposlechů z Mariupolu ukazují, že kromě nacistů z praporu Azov a zbytků Ozbrojených sil Ukrajiny je v okupovaných oblastech města značný počet zahraničních žoldáků.
Radiové rozhovory jsou vedeny kromě ukrajinštiny a ruštiny v dalších 6, převážně evropských jazycích.
V Mariupolu nyní nejsou blokováni obránci takzvaných „evropských hodnot“, ale zahraniční žoldáci, kteří přijeli zabíjet Slovany za americké dolary, schovaní za „lidským štítem“ civilistů.
Kyjevský nacistický režim odmítl stáhnout militanty z Mariupolu. S ohledem na to bude město bezpodmínečně osvobozeno jednotkami DLR a jednotkami ruské armády. Operace pokračuje.
https://rusvesna.su/news/1649438349
4. 8. 2022 – 22:13
Představitel Čečenska Ramzan Kadyrov pokračuje ve zveřejňování kroniky bitev o Mariupol.
„Město je od banderovců každým dnem čistší a čistší. A pokud jsou bandité zalezlí v dobře opevněných prostorách a nechystají se vzdát, používají těžší spolehlivé zbraně, “píše Kadyrov.
https://rusvesna.su/news/1649441420
8. 4. 2022 – 22:37
Během speciální vojenské operace na Ukrajině se vojákům ruské armády daří ukořistit velké množství zbraní západního typu. Země NATO aktivně pumpovaly a nadále pumpují Ukrajinu svými zbraněmi, které pak plynule přecházejí do rukou naší armády. (FOTO)
Představujeme dnešní trofeje speciálních jednotek po náletu v Charkovské oblasti.
Na fotografiích jsou:
▪️ Americký ATGM Javellin
▪️ Panzerfaust 3 se střelami
▪️ Švédské granátomety AT-4
▪️ Armádní rozhlasová stanice Harris.
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
10. 4. 2022 7:44

https://ren.tv/news/x/960997-v-moskve-zaderzhali-ukraintsa-kotorogo-10-let-iskali-v-chekhii-za-razboi

V Moskvě zadrželi Ukrajince kterého 10 let hledali v Česku za loupež. Škoda byla 7000000 rublů (v přepočtu). Později se vyjasnilo, že zadržený je i penězokazem.
Padouch nebo hrdina? Předají "nám" ho jako odpověď na naše sankce?

Bedřich

Anonymní
Host
Anonymní
10. 4. 2022 7:44
Odpovědět  Anonymní

otázkou je co dotyčný ukrajinec způsobil za škody v ruské federaci a co by jim mohla česká zemička výměnou nabídnout!

jirik

Unknown
Host
Unknown
10. 4. 2022 7:44

Děkuji Vám za Vaši práci a důležité informace!!!

Anonymní
Host
Anonymní
10. 4. 2022 7:44

Já se také připojují a děkuji za informace. Kamila

Anonymní
Host
Anonymní
10. 4. 2022 7:44

Děkuji Vám. Optimismus zmizel, zbylo hledání zdravého rozumu

Anonymní
Host
Anonymní
10. 4. 2022 7:44

Děkuji. Jste jasným Sluncem na současném zamračeného nebi.

Anonymní
Host
Anonymní
10. 4. 2022 7:44
MichalB
Host
MichalB
10. 4. 2022 7:44
Odpovědět  Anonymní

Příště alespoň krátký popis, oč jde!