Co se děje na Ukrajině 37

– předchozí část –

 

03.04.2022 – 16:16
V Buče zabíjely ukrajinské ozbrojené síly své vlastní: proč je „ukrajinská Srebrenica“ fejk
Zvláštní zpravodaj KP.ru Alexander Koc, který strávil poslední týdny přesunem s předsunutými jednotkami ruské armády směrem ke Kyjevu, vysvětluje, proč Kyjev a Evropa nebudou moci vinit ruskou armádu z lidských obětí mezi civilním obyvatelstvem Bučy, a co je špatného na příběhu o „ukrajinské Srebrenici.
Ukrajina šíří nový „zločin proti lidskosti“. Když nacionalisté z terbatů vstoupili do měst v oblasti Kyjeva, která ruské jednotky opustily v rámci přeskupení, najednou nacházeli ulice poseté mrtvolami civilistů. Stopy mučení, svázané ruce, šarlatová krev – záběry z města Buča mrazí na duši.
Ukrajinská propaganda vykresluje strašlivý obraz „ruské okupace“, za níž skuteční sadisté ​​šikanovali místní obyvatele. Tady to je, ukrajinská Srebrenica.
Analogicky k „masakru“ bosenských muslimů v Jugoslávii, ze kterého byli obviněni Srbové. Přestože jejich verzi, která byla v měřítku výrazně horší než ta oficiální, nikdo nebral v úvahu.
Nyní vysvětlím, proč je Srebrenica v Bučy lež. Nebudu rozebírat polohu těl vůči vozovce a hledat podobnosti mrtvol na různých místech. Mnozí to už za mě udělali. Ukázali, jak se tam pohybují ruce „mrtvol“ a “zabití” ve zpětném zrcátku jsou zázračně vzkříšeni.
Taktika videodramatizací mě přestala udivovat už v Sýrii, kde se na základě takových inscenací Bílých přileb rozhodovalo o masivních raketových úderech. A tady jsou učitelé informací a psychologických operací stejní – s jasně odstávajícíma britskýma ušima.
Mluvím o něčem jiném. Byl jsem ve městech jako Buča v oblasti Kyjeva. A v Bučy jsem byl. Viděl jsem, jak se mění přístup místních k ruské armádě. Zpočátku se jich báli – výsledek hloubkového vymývání mozků v televizi. Pak byl postoj ostražitý, když zvědavost zvítězila a lidé vylézali ze sklepů. Pak – obchod: místní navázali naturální výměnu s armádou.
Například benzín do generátoru jsme vyměnili za mléko a tvaroh. Navíc jsme nepožadovali mléko, palivo jsme dávali zdarma. Sousedé ale považovali za svou povinnost „splatit“. Armáda dávala suché dávky, přinášela léky… A pokud někoho nutila jít dolů do sklepa, bylo to jen pro jeho vlastní bezpečnost.
Ale to samozřejmě není hlavní argument ve prospěch toho, že ukrajinská Srebrenica je padělek. Během tohoto měsíce a půl ruské jednotky ani na jediný den Buču úplně neovládly. A situace tam neprospívala „vytrvalé“ komunikaci s místními. Neustálé bitvy, ostřelování, čelní srážky – dříve ne.
Pravdou je, že ruské jednotky opustily Buču v rámci přeskupení pár dní před odhalením „obětí okupace“. Ozbrojené síly Ukrajiny si to hned neuvědomily a ještě téměř tři dny zasypávaly město dělostřelectvem, pod kterým klidně mohli padat civilisté.
A když přišli k rozumu, jako obvykle zahájili „hon na čarodějnice“ a hledali ty, kteří podle jejich názoru kolaborovali s „okupačními silami“. V horečce válečných časů se nikdo neobtěžuje dokazovat, objevují se těla vhozená do studní se svázanýma rukama.
Jen stav těchto těl napovídá, že byli zabiti nejpozději včera. Vím, jak vypadají mrtvoly po několika dnech ležení na ulici. Tady je úplně jiný obrázek.
Je nepravděpodobné, že by mé argumenty zvážil prezident Evropské unie Charles Michel, který spouští hashtag „Bučanský masakr“ a vyhlašuje nové sankce proti Rusku. I když není těžké ověřit, co říkám. Stačí provést vyšetřování, které ukáže čas smrti nešťastníka. A korelovat s údaji objektivní kontroly NATO, které jasně naznačí datum stažení ruských jednotek. Ale to by bylo, pokud y se skutečně hledala pravda. A kdo to na Západě potřebuje, že?

04.03.2022 – 15:27
Zatímco v Evropě se snaží rozšířit informační vlnu na téma „Bučanský masakr“ a ukazují šokující záběry zničených domů a těl v ulicích Bučy, opuštěných ruskými vojsky, sami Ukrajinci jim celou hru kazí.
Starosta Bučy ukazuje výsledky ostřelování města ze strany MLRS Ozbrojených sil Ukrajiny, v důsledku čehož byla spálena ruská technika a byly způsobeny značné škody na obytných budovách a oběti byly i mezi civilním obyvatelstvem.
Přizvukuje mu neznámý ukrajinský voják a na sociální síti klade rozumnou otázku: „Proč když orkové ustupují, dělostřelectvo to valí ještě víc?“ (Orky jsou na Ukrajině v rámci dehumanizace nazývány armády Ruska a donbaských republik.)
A sám na tuto otázku odpovídá: munice byla přivezena z východu země, není radno ji vozit zpět (a v rámci rychle se snižujících zásob PHM a maziv na Ukrajině je to plýtvání).
„Logické je prohánět munici infrastrukturou a opakovaně procvičovat výpočty, než ji použijí,“ píše a ukazuje výsledky takového „běhu“.

04.03.2022 – 22:31

Zástupce posledního legitimního svolání Nejvyšší rady Ukrajiny Oleg Carjov o stažení ruské armády z Kyjeva.

“Omlouvám se za odmlku. Kvůli stěhování nebyl vůbec čas. Jezdili jsme celý den.

Více než měsíc jsem strávil hlavně v osadách patřících do okresních center u Kyjeva, Borodjanky a Ivankiva. Nyní ruská armáda tyto osady opustila. Doufám, že se všem, kteří s námi z místních obyvatel začali spolupracovat, podařilo Ukrajinu opustit.

Mysl chápající správnost tohoto rozhodnutí je stále rozrušená. Rozhodnutí o přestěhování padlo už dávno a mnozí o tom věděli a byli na to psychicky připraveni. Ale pořád to bolí. Znovu opakuji, že z vojenského hlediska je rozhodnutí opustit kyjevské předmostí správné. Doufám, že nyní dojde k pochopení vážnosti situace. Zdá se mi, že až dosud mnoho lidí vážnost situace nechápalo.

Rusko má mnoho nepřátel. Všichni touží Rusko zničit. Ne oslabit, ale zničit. Z této války vedou jen dvě cesty. Buď vítězství, nebo porážka. Nebude nám dovoleno podepsat mír a odejít z konfliktu.

Musíme si uvědomit, že události dávno přesáhly rámec speciální operace. Nyní je to válka za Rusko. A nebojují s námi jen bratři Ukrajinci. Jako obvykle s námi válčí polovina světa. Bojují rukama Ukrajinců. Vítězství nebude snadné. Ale bude. Rusko není v takové situaci poprvé.

Začneme vyhrávat, když pochopíme, že vše je velmi vážné. A když pochopíme, že nejde o speciální operaci, ale o válku. Když pochopíme, že jde o život naší země.

A ještě jedna věc: musíme se shromáždit kolem našeho vrchního velitele!

Protože na Ukrajině Rusové, kteří proti nám bojují, opustili svou ruskost, můžeme si slova Rasterjajevovy písně „Ruské cesty“ připsat jen sami sobě. A výsledek bude stejný jako v té písničce:

“Pamatuj na tajemnou taktickou techniku ​​- Když ustupujeme, jsme to my, kdo jdeme vpřed!”

https://rusvesna.su/news/1648927669

 

04.03.2022 – 23:08

Ozbrojené síly Ukrajiny odstřelily hráz vodní nádrže Oskol. Řeka Seversky Doněc se vylila z břehů a ohrožovala Svjatogorskou lávru (VIDEO). Voda dosáhla Studenki v okrese Izjumsky v Charkovské oblasti a Svjatogorsku v Doněcké oblasti a valí se dál.

https://rusvesna.su/news/1648929264

 

 

04.03.2022 – 23:30

Ukrajina se údajně obrátila na Čínu s bezpečnostními zárukami

David Arachaimia, člen ukrajinské delegace na jednání s Ruskem, řekl, že Kyjev vyjednává s Čínou o bezpečnostních zárukách. V sobotu však ředitel evropského odboru čínského ministerstva zahraničí Wang Lutong v komentáři k předchozímu summitu lídrů Číny a EU řekl, že Čína z Kyjeva žádné žádosti o to, aby se Peking stal garantem ukrajinské bezpečnosti, neobdržela.

“Probíhají jednání s Čínou prostřednictvím diplomatických kanálů, aby se stala ručitelem Ukrajiny,” uvedl Arachaimija v kanálu Telegram. Zároveň poznamenal, že s Čínou se tento problém zatím řešil méně než s jinými zeměmi.

Dříve Arachaimia uvedl, že Kyjev navrhuje nový systém bezpečnostních záruk pro Ukrajinu. Kyjev podle něj vidí jako garanty své bezpečnosti země Rady bezpečnosti OSN a také Turecko, Německo, Kanadu, Itálii, Polsko a Izrael.

https://rusvesna.su/news/1648931262

 

04.03.2022 – 0:00
Americká publikace Vanity Fair v posledních měsících tajně prováděla vlastní vyšetřování příčin zrodu nového koronaviru, píše KP.ru.
Novináři shromáždili a analyzovali více než 100 000 stran různých materiálů. Po jejich pečlivém prostudování došli k jednoznačnému závěru, že Spojené státy financovaly výzkum vytvoření COVID-19, a poté, co se koronavirus uvolnil z laboratoře Wuhan v Číně, se pokusily důkazy o své účasti na projektu zničit.
Jedním z hlavních „hrdinů“ zrodu COVID-19 byla podle novinářů americká nezisková organizace EcoHealth Alliance. Její vedoucí Peter Dashak zasvětil svůj život získávání a rozvoji různých grantů. Před začleněním EcoHealth Alliance vedl záchranné hnutí proti vymírání kapustňáků, které mělo vážné finanční potíže.
Novináři malují portrét Dashaka jako „plešatějícího a obvykle oblečeného v pochodové uniformě, napůl obchodníka, napůl vizionáře, který jasně viděl, že lidský zásah do přírodního světa může vést ke vzniku nebezpečných patogenů“.
Před pár lety Dashak upozornil na skutečnost, že americká vláda vyčleňuje nemalé finanční prostředky na studium různých virů. Deklarovaný cíl byl ušlechtilý a zněl jako „studium zvířecích virů s cílem zabránit jejich přenosu na lidskou populaci“.
V té době americká vláda, vyděšená ebolou a bioterorismem obecně, začala na tento druh výzkumu přidělovat spoustu peněz. Dokumenty ukazují, že EcoHealth Alliance obdržela svůj první grant ve výši 3,7 milionu dolarů v roce 2014. Platební příkaz podepsal Anthony Fauci, ředitel Amerického státního institutu pro studium alergických a infekčních nemocí.
Grant byl udělen na studii „Porozumění riziku koronaviru u netopýrů“. Část těchto peněz šla do Číny, později nechvalně proslulému Wuhanskému virologickému institutu. Vanity Fair se podařilo zjistit, jak se koronavirus zrodil a jak skončil mezi lidmi. Mnoho důkazů také svědčí o tlaku, který americká vláda vyvíjela na světové společenství, aby skryla svou účast na financování výzkumu EcoHealth Alliance.
Novináři citují případ jednoho z expertů, který po vypuknutí první vlny pandemie navštívil Wuhanský virologický institut jako člen delegace Světové zdravotnické organizace. Expert uvedl, že stejně jako jeho kolegové strávil polovinu měsíční cesty v jednom z hotelů, v karanténě. A skutečnou kontrolou byl krátký rozhovor s čínskými virology, kteří zámořské hosty ujistili, že pečlivě dodržují bezpečnostní normy.
Dashak, který pak tuto kontrolu komentoval pro média, řekl, že inspektoři neměli jinou možnost, než dát Číňanům slovo. „Položili jsme jim těžké otázky. A odpovědi, které nám Číňané dali, se zdály věrohodné, správné a přesvědčivé,“ řekl.
Publikace také obsahuje kopie dopisů Ministerstva zdravotnictví USA a Ministerstva obrany USA, které svědčí ve prospěch skutečnosti, že se Američané od samého počátku pandemie snažili odstranit všechna data o zapojení EcoHealth Alliance ve výzkumu provedeném ve Wuhanském institutu virologie, který nakonec vedl ke vzniku COVID-19, jenž si vyžádal životy milionů lidí.
https://rusvesna.su/news/1648933228

 

04.03.2022 – 04:00
Evropa otevřela své dveře uprchlíkům z Ukrajiny dostatečně dokořán. Pak se je snažila trochu přivřít, ale Spojené státy Evropany seřvaly, aby souhlasili s dalším přijímáním uprchlíků, přestože Washington nechal pro Ukrajince dveře do Ameriky zavřené.
Pokud by se přitom milionům Ukrajinců dveře do EU neotevřely, uprchlíků by bylo mnohonásobně méně. Faktem je, že významná část vyšší a střední třídy Ukrajiny se začala stěhovat na západní Ukrajinu již v prosinci 2021 až lednu 2022, kdy Američané poprvé začali pumpovat téma nevyhnutelné „ruské invaze“.
Pronajali si tam domy a byty: někteří na týden, někteří na měsíc, pár – na šest měsíců. Když se proto po 24. únoru začali masově stěhovat uprchlíci na západní Ukrajinu a ceny bydlení začaly rapidně růst, při přeregistraci na nový termín už mnozí nebyli schopni opět platit nájem.
V polovině března dokonce proudil do Kyjeva a dalších měst střední Ukrajiny proud navrátilců ze Západu. Na jednu stranu se ofenziva ruské armády prakticky zastavila, média kyjevského režimu začala informovat o chystaných „protiofenzívach“ Ozbrojených sil Ukrajiny, na druhou stranu mnozí prostě neměli dost peněz k pronájmu bydlení na západní Ukrajině.
Za těchto podmínek by západní regiony mohly (bez Evropy) „strávit“ maximálně 5 – 6 milionů uprchlíků (přibližně stejný počet tam v posledním měsíci trvale pobývá). Zbytek by se musel vrátit domů.
Ale Evropa, která začala slibem, že přijme 5 – 6 milionů lidí, nyní hovoří o možnosti distribuce asi 10 milionů uprchlíků po celé EU. Spolu s 5 – 6 miliony lidí na západní Ukrajině je to asi 15 milionů, tedy polovina skutečné populace Ukrajiny v předvečer speciální operace a více než třetina (asi 40 %) té nominální.
Zároveň je třeba mít na paměti, že nominální počet obyvatel šesti západoukrajinských regionů je více než 10 milionů lidí. Když si odeberete alespoň dva miliony trvale zaměstnaných v EU – 8 milionů. Pokud ruské jednotky dosáhnou západní hranice Ukrajiny, minimálně polovina vlastního obyvatelstva těchto regionů a minimálně polovina tam žijících uprchlíků půjde také do EU, což zajistí dalších 7 milionů uprchlíků.
Pokud se předtím EU podaří přijmout 10 milionů uprchlíků z Ukrajiny (a to je reálné, vzhledem k tempu, které se ukázalo v prvních týdnech), pak s přihlédnutím k hostujícím pracovníkům, kteří odešli již dříve, bude asi 20 milionů občanů Ukrajiny v Evropě.
Otázkou je, proč EU potřebuje tolik ukrajinských uprchlíků?
Rád bych ještě jednou zdůraznil, že Evropská unie dělá vše pro to, aby jich bylo co nejvíce. Je jim poskytnuto bezplatné bydlení, pomoc s jídlem a oblečením a také finanční pomoc. Dostávají možnost pracovat bez získávání dalších povolení a dalších byrokratických průtahů. Souhlasíte s tím, že pro uprchlíky (zejména pro chudé, což je naprostá většina Ukrajinců) jsou podmínky výborné?
Oproti podmínkám pro syrské a irácké uprchlíky, které EU přijala nerada a snažila se je udržet v Turecku, jsou Ukrajinci prakticky zváni.
Ale je tu nuance. EU usilovně blokuje možnost uprchlíků z Ukrajiny získat občanství či povolení k pobytu v členských zemích unie. Je jasné, že tyto zákazy někdo obejde, ale Ukrajinci se nebudou moci stát plnohodnotnými „Evropany“ tak snadno jako nedávno Iráčané nebo Syřané. Všechny asistenční programy v EU jsou koncipovány na jeden a půl až dva roky, poté se předpokládá, že Ukrajinci opustí území EU a vrátí se do své vlasti.
Proč takové období?
Pokud EU očekává, že Rusko rychle stáhne své jednotky z Ukrajiny, pak by bylo možné poskytnout azyl na šest měsíců nebo rok.
Pokud EU věří, že Rusko zůstane na Ukrajině dlouho, proč si Ukrajinci mohou užívat evropské odměny jen dva roky?
Myslím, že problém spočívá v záměru Evropy a Spojených států (kolektivního Západu) použít tyto lidi proti Rusku dvakrát.
V první fázi jsou to uprchlíci (vysídlené osoby). Samozřejmě všem řeknou, že utekli před „ruskou agresí“ a popíší její hrůzy. Západ bude moci křičet o humanitární katastrofě a etnických čistkách, přičemž jako důkaz předloží polovinu až dvě třetiny předválečného obyvatelstva Ukrajiny, které se ocitlo na území EU.
V zásadě si myslím, že pragmatická Evropa očekávala přijetí asi deseti milionů: třetina obyvatel Ukrajiny jako vysídlené osoby by také stačila k obvinění Ruska ze všech smrtelných hříchů.
Ale mazaní Ukrajinci zjevně hodlají proniknout do Evropy v mnohem větším počtu. Někteří, když se sami usadili, začínají vyvážet příbuzné, navíc do vzdálených zemí (někteří do Švédska, někteří do Francie), nemluvě o Polsku, Maďarsku, Rumunsku, kde si západoukrajinští pašeráci prošlapávali cesty odnepaměti.
EU mimochodem nepovolila Ukrajincům zůstat v zemi azylu, takže se stačí nějakým podvodem dostat třeba do Rumunska a pak dál, kam si dušinka přeje a kde je dost peněz (alespoň do Portugalsko).
Takže živých “argumentů” budou mít evropští rusofobové spoustu.
Tato fáze již není tak neškodná, jak se zdá, protože vytváří odpovídající veřejné mínění v Evropě, vyvíjí tlak na úřady a komplikuje manévr i docela adekvátním evropským politikům, kteří se absolutně nechtějí hádat s Ruskem.
Ale uplyne rok a půl nebo dva roky a začne druhá etapa. Milionům Ukrajinců, kteří během této doby nestihnou získat nějaké evropské Ausweis, bude nabídnuto, aby šli domů. Někdo se zase bude moci na poslední chvíli přimknout k Evropě, někdo odejde do Latinské Ameriky. Do Afriky jich moc nepojede. Ale 5 – 7 milionů se jich bude muset vrátit tak jako tak.
Takže na začátku Rusko dostává prázdné, zdevastované země s pokud možno nejvíce zničenými městy. Přeživší populace zjevně nestačí k obnově infrastruktury a restartu ekonomiky. Moskva potřebuje investovat značné prostředky do překonání humanitární katastrofy. Nikdo jí nepomáhá, Západ hází klacky pod nohy, zároveň prohlašuje, že to bylo Rusko, kdo způsobil humanitární katastrofu, „genocidu“ a „etnické čistky“.
Uběhnou dva roky, situaci se daří trochu stabilizovat. V této době začíná zpětný tok bývalých uprchlíků, kteří nenávidí Ruskou federaci, kteří chtějí okamžitě dostat bydlení a příjem, buď stejný, jaký měli poslední dva roky v EU, nebo stejný, jaký měli před emigrací. Navíc jejich příjem v jejich vzpomínkách bude dvakrát až třikrát vyšší, než byl ve skutečnosti.
Tyto lidi nelze nevpustit – jsou občany Ukrajiny a vracejí se do své vlasti. Dorazí ve velkých skupinách během krátké doby (5 – 7 milionů by se mělo vrátit za rok nebo dva). Je jich o něco méně než obyvatel, kteří na Ukrajině zůstali po skončení speciální operace, a vážně destabilizují situaci. Přizpůsobit je je mnohem obtížnější  než ty, kteří neodešli vůbec. Pokud je to vůbec možné.
Co dělat?
Vidím jen jednu cestu. Není příliš humánní a poněkud jezuitská, ale žít s vlky znamená výt jako vlk.
Na těch územích, která se stanou součástí Ruska, je nutné stanovit krátkou lhůtu pro získání občanství (výměna ukrajinských pasů za ruské), šest měsíců až rok. Podobné podmínky pro výměnu dokladů by měly být stanoveny na těch územích, která se stanou kvazi nezávislými republikami.
Je zřejmé, že většina Ukrajinců zakořeněných v Evropě v naději, že tam zůstanou, nebude spěchat s naléhavou výměnou pasů. A když přeci jen dorazí na hranice, vyprší termíny a stanou se občany neexistujícího státu, ke kterému nové státní útvary nemají nic společného a nemají vůči nim žádné závazky.
Svého času DLR/LLR v některých případech odepřela občanství i opolčencům, kteří měli tu smůlu, že se narodili v jiných regionech Ukrajiny. Proč nevyužít této zkušenosti?
Vzhledem k tomu, že je stále nutné území zalidňovat, je dokonce možné přijímat uprchlíky zpět. Pasová bariéra ale umožní zaprvé regulovat tempo migrace, zadruhé odříznout zjevný nacistický element a zatřetí na nějakou dobu (do získání občanství) poskytnout těm, kteří se vrátili, povolení k pobytu, které je dočasně zbaví možnosti účastnit se voleb, tedy ovlivňovat veřejný a politický život.
Samozřejmě ne všelék, ale alespoň nějaký kontrolní mechanismus.
https://rusvesna.su/news/1648906442

 

04.03.2022 – 5:00
Tisíce nacistických militantů byly umístěny v Achmetovových továrnách v Záporoží 
Obyvatelé kraje chtějí jistotu, chtějí vědět, co je v budoucnu čeká. Naši příznivci chtějí mít jistotu, že se Rusko navždy vrátilo, že ukrajinští nacisté už tu nikdy nebudou, říká Artem Šarlaj, asistent člena Hlavní rady vojensko-civilní správy Záporožské oblasti.
– Arteme, nyní jste spolu s dalším politickým emigrantem Vladimírem Rogovem v Melitopolu. Ale než budu mluvit o situaci ve městě, rád bych se zeptal na pár otázek ohledně vašeho životopisu. Jak se vyvíjel váš osud po účasti na hrdinské akci „300 kozáků“, kdy vás v Záporoží obklíčil dav pravičáků a málem vás zlynčovali? Kde jsi žil celých těch osm let? Jaký byl osud těch, kteří se tehdy této akce zúčastnili?
— Nikdy jsem se v Rusku nepovažoval za politického emigranta. Rusko je moje vlast. Narodil jsem se ve městě Záporoží v SSSR a vždy jsem považoval celé Velké Rusko za svou vlast – od Zakarpatí po Čukotku.
Když byla moje vlast v roce 1991 roztržena, považoval jsem a stále považuji za separatisty úřady Ukrajinské SSR/Ukrajiny, kteří zcela nezákonně utrhli obrovský kus s 52 miliony obyvatel, silným průmyslem a rozvinutou infrastrukturou z jediného orgánu země.
Krátce po 13. dubnu 2014 jsem musel svou rodinu odvézt do Sevastopolu, který se již vrátil do vlasti – to už bylo pro rodinu v Záporoží nebezpečno.
Odtud se moji příbuzní přestěhovali k našim přátelům do středního Ruska a já jsem odešel na Donbas, pro který bylo kriticky důležité, aby se všichni účastnili boje proti nacistům z Porošenkova režimu. V Oděse 2. května se konečně ukázalo, že s lidmi, kteří se v roce 2014 zmocnili Ukrajiny, nemůže být mír v žádné podobě.
Po mohutných kotlích srpen-září 2014 na Donbasu, ve kterých se „navařily“ elitní jednotky nacistů a Ozbrojených sil Ukrajiny, byly uzavřeny mírové dohody, podle kterých bylo na nacisty zakázáno střílet. Krátce po dohodách z Minsku jsem odešel do Ruska – neměl jsem v Rusku vlastní bydlení, musel jsem živit rodinu.
Osudy chlápků z řad „300 kozáků“ se vyvíjely různě: někdo zůstal v Záporoží v okupaci, někdo odešel bojovat proti nacistům na Donbas, někdo skončil za svou politickou funkci v kobkách SBU, mnozí chlapi nyní osvobozují svou rodnou zemi od militantů Zelenského režimu. Kdo lépe než my může vědět, zda na Ukrajině jsou nacisté – známe je od vidění!
— Jak a proč jsi se dostal do Melitopolu? Co teď děláš v tomto městě?
— Melitopol je největší město v osvobozené části Záporožské oblasti, odtud Civilně-vojenská správa koordinuje obnovu mírového života na celém osvobozeném území našeho regionu. Jsem členem CAA jako asistent člena Hlavní rady Vojensko-civilní správy – Vladimíra Rogova.
Jsme zaneprázdněni nastolením klidného života pro obyvatelstvo regionu, v rámci možností pomáháme obyvatelstvu, které kyjevský režim zanechal napospas osudu. Lidem se nevyplácejí důchody a platy a každý potřebuje jídlo a léky.
Zelenského režim funguje na osvobozených územích na principu „čím hůř, tím lépe“, úředníci s ním integrovaní sabotují zařízení na podporu života a kritickou infrastrukturu – obnovujeme systém řízení sídel a kritické infrastruktury, vynakládáme veškeré úsilí, abychom návrat obyvatelstva k poklidnému životu proběhl co nejrychleji a bezbolestně.
Narodili jsem se a žil v Záporoží více než 30 let, takže obyvatelům našeho regionu rozumím. Ano, a pro lidi je mnohem snazší obrátit se na krajany.
– Byla ve městě vytvořena vojensko-civilní správa? Jaké vlajky vlají ve městě? A co humanitární situace? Je otevřena doprava, obchody, vzdělávací instituce? Jaká je měna ve městě?
– V regionu Záporoží byla vytvořena Civilně-vojenská správa, která se zabývá nastolením mírového života na osvobozených územích. Vojenská složka zajišťuje bezpečnost lidí a civilní jim zajišťuje nejnutnější a postupné začlenění do tvůrčího procesu a mírového života.
Ve městě Melitopol přibývá transparentů Vítězství, které dříve Porošenko-Zelenského režim pod hrozbou trestního stíhání zakázal, je tu mnoho ruských vlajek – lidé si uvědomují, že přišli osvoboditelé a zdraví je. Nad radnicí Energodaru byl vztyčen prapor vítězství.
V Melitopolu funguje doprava, obchody místních podnikatelů jsou otevřené, ale velké obchodní řetězce na osvobozených územích sabotují a nechtějí obyvatelům prodávat potřebné produkty a zboží. Vzdělávací systém se připravuje na obnovení práce, děti a mladí lidé se brzy vrátí do škol a dalších vzdělávacích institucí. Hřivna ve městě stále obíhá, ale protože kyjevský režim nevyplácí platy a důchody, hřivna rychle mizí z oběhu. Lidé se těší na realizaci opatření na podporu obyvatelstva vyhlášených naším prezidentem – výplaty 10 000 rublů důchodcům a státním zaměstnancům.
Objevení se rublové měny na osvobozených územích konečně nahradí hřivny, kterým lidé stále méně důvěřují a kterých se postupně zbavují. S peněžní zásobou probíhají stejné procesy jako na Donbasu v roce 2014, jen ve zrychleném tempu.
— Jaká je situace v Melitopolu? Za prvé, jaká je nálada ve městě? Co chtějí jeho obyvatelé? Sympatizují s Ruskem? Panují v Melitopolu proukrajinské nebo proruské nálady? Chtějí se obyvatelé Záporožské oblasti připojit k Rusku?
„V Melitopolu se zavádí poklidný život, lidé se klidně procházejí ulicemi, veřejné služby fungují, domy jsou vytopené, teplá voda a elektřina. V Melitopolu, díky bohu, nedošlo téměř k žádným bojům a téměř veškeré ničení a všechna úmrtí občanů byla způsobena ostřelováním města Ozbrojenými silami Ukrajiny balistickými raketami Točka-U.
Nálada ve městě není jednotná. Obyvatelé Melitopolu byli osm let v informační bublině, kterou pro ně vybudoval kyjevský režim a jeho západní páni. Jakákoli alternativa k oficiálnímu stanovisku byla potlačena v zárodku. Teprve když jsem sem přišel a pokusil se použít ukrajinský internet, uvědomil jsem si, jak přísně je vše blokováno: žádné obvyklé služby, žádné důvěryhodné zdroje informací – pouze propaganda režimu Porošenko-Zelenského a jemu věrná online media.
Proto jsou lidé zmanipulováni až do krajnosti a jsou připraveni věřit ve všechny druhy „peremogie“. Mluví se v Melitopolu a celém Záporožském regionu, jako před „Majdanem“, pouze rusky, celý tok státních dokumentů a školní učebnice jsou v „Move“. To znamená, že lidé byli účelově zbaveni práva používat svůj rodný jazyk v úřední sféře a vzdělávání.
Obyvatelé kraje chtějí jistotu, chtějí vědět, co je v budoucnu čeká. Naši příznivci chtějí mít jistotu, že Rusko je navždy zpět – že ukrajinští nacisté už tu nikdy nebudou.
Naši odpůrci kvůli nejistotě statutu speciální operace a rozporuplným prohlášením vyjednavačů stále živí iluze, že brzy odejdeme a vrátí se síla západních loutek. Pokud by lidé slyšeli přímou a jasnou odpověď na tuto otázku, počet našich příznivců by se okamžitě dramaticky zvýšil: už by se nebáli nejistoty a těch 30 % populace, která vždy podporuje moc, by uvidělo v ruské vládě a v odchodu Zelenského režimu – nové příležitosti.
Nyní jsou v Melitopolu zapnuty ruské televizní kanály – lidé vidí život z úplně jiného úhlu, uviděli pravdu, zbavují se kognitivní disonance způsobené ukrajinskou propagandou. Tento proces není příliš rychlý, ale nevyhnutelný.
– Je nějaké proruské aktivum?
– Je. Pro náš majetek, který i přes 8 let nacistického teroru přežil od dob ruského jara, se osvobození našich rodných měst a vesnic stalo skutečným dlouho očekávaným svátkem.
Majetek zůstal zachován a je doplňován lidmi, kteří dříve nebyli našimi příznivci. Lidé vidí, jak téměř každý den Ozbrojené síly Ukrajiny odpalují balistické střely Točka-U po obytných čtvrtích Melitopolu a ruské jednotky protivzdušné obrany chrání Melitopol před raketami „rodných“. A lidé chtě-nechtě začínají myslet.
Než přešli na ruské televizní kanály, mohli obyvatelé Melitopolu vidět „úžasné věci“: když například centrální ukrajinské televizní kanály tvrdily, že obyvatelé Melitopolu „střílí samy na sebe“. Pak lidé přesně vědí, odkud a od koho vše přichází.
— Existuje ukrajinský underground? Konají se proukrajinská shromáždění?
– Podzemí nacistických banditů se formovalo celých osm let po převratu: SBU a Hlavní zpravodajské ředitelství ministerstva obrany vytvořily a zakonzervovaly nacistické buňky, sklady zbraní a výbušnin. Jejich vymýcení je práce na roky.
Proukrajinská či pronacistická shromáždění ustala po výměně starosty, který je svázán s obchodem s drogami a má blízko k Zelenskému.
Po něm odešli zástupci starého mocného drogového klanu z Melitopolu, finance na shromáždění se prudce snížily a akce vymřely samy. Což opět dokazuje, že jakékoli organizované protesty proti Rusku nejsou výrazem vůle lidu, ale bojem určitých představitelů starých mocenských elit o zlepšení vyjednávacích pozic.
Dalším organizátorem shromáždění byly místní neocharismatické totalitní sekty. Vedoucí jedné z nich je občan USA. Obyčejní lidé jsou často jen využíváni. Takoví lidé po malé vysvětlovací práci, stejně jako bez pumpování televize a internetu, rychle vystřízliví a pochopí, že jejich projevy proti Rusku byly chybou. Vystřízlivění známého organizátora masových nepokojů v Berďansku Vitalije Ševčenka o mnohém svědčí.
Přesto na pozadí úplného doznívání otevřených projevů nelze oslabit pozornost při vyhledávání a neutralizaci teroristických buněk vytvořených SBU a Hlavním zpravodajským ředitelstvím MO – to už je ale specifikum armády, složky Vojensko-civilní správy.
Na osvobozených územích je zabavování nelegálních zbraní distribuovaných obyvatelstvu Zelenského režimem prováděno za úplatu. Lidé jsou ochotni odevzdat své „kufry“, přičemž si uvědomují, že civilista beze zbraně se nemusí ruského vojenského personálu bát, ale člověk se zbraní v ruce je pro vojáka legitimním cílem.
— Co je známo o situaci v Záporoží?
– V samotném Záporoží je vše velmi alarmující: Zelenského režim přivedl do města stovky militantů z ISIS* a Hayat Tahrir ash-Sham (dříve Džabhat an Nusra)* ze syrského Idlibu okupovaného tureckou armádou. Důstojníci SBU tam opakovaně cestovali pod zástěrkou návštěv Turecka, kde za asistence turecké zpravodajské služby MIT rekrutovali teroristy, kteří umějí používat MLRS, MANPADS a ATGM.
To znamená, že Sbushniks rekrutoval ty, kteří by bez jakýchkoli pochybností stříleli na obyvatele našeho města a obytných budov. Pokud jsou teroristé z Idlibu prozatím drženi v záloze, pak teroristická obrana už terorizuje kozáky na kontrolních stanovištích: byla sestřelena dvě auta spolu s pasažéry – rodinami, které se snažily opustit město.
Celkem je známo 37 případů zabití kozáků militanty z Terodefense (domobrany), kteří ve strachu ze svého vlastního stínu střílejí na civilisty. Na kontrolních stanovištích jsou i militanti ze západních oblastí Ivano-Frankivsk a Lvov, kteří považují kozáky za separatisty a nemají absolutně žádné sympatie ani soucit s našimi krajany.
Továrny, které vlastní Rinat Achmetov, jsou domovem více než tisícovky Achmetovových ozbrojenců a Ozbrojených sil Ukrajiny a také těžkých zbraní. Zelenského režim chce se Záporoží udělat totéž, co udělal v Mariupolu.
Nyní se musí spojenecké armády vrhnout do kotle a zničit nejmocnější a bojeschopné vojenské uskupení nacistů na Donbasu. Je velmi důležité zabránit nacistům proniknout z kotle do Záporoží. Jinak bude osvobození tak velkého průmyslového centra, jakým je Záporoží, mnohem obtížnější a mezi vojáky-osvoboditeli a civilním obyvatelstvem bude mnohem více obětí.
O vítězství nad Zelenského nacistickým režimem však není pochyb – vítězství bude naše!
https://rusvesna.su/news/1648906773

 

04.03.2022 – 7:00
Bílý dům ztratil kontakt s realitou
Sergej Mironov, předseda strany Spravedlivé Rusko – Za pravdu, šéf frakce Dumy SRZP, považoval za další projev neschopnosti komentář ředitelky komunikace Bílého domu Kate Bedingfieldové k situaci v ruské ekonomice.
Podle Bedingfieldové už kvůli „umělé inflaci rublu“ jeho směnný kurz není adekvátním ukazatelem stavu ruské ekonomiky. Podle mluvčího Bílého domu jsou přesvědčeni, že sankce proti Rusku fungují, což potvrzuje „dramatická inflace“ a odmítání investorů investovat.
„Podle legendy nařídil perský král Xerxes bičovat moře, které pak rozmetalo jeho lodě. Americká administrativa byla pohoršena devizovým trhem poté, co prezident Biden oklamal celý svět svým fantastickým směnným kurzem 200 rublů za dolar.
Nemohou zbičovat nikoho jiného než sebe, pokračují v úžasných prohlášeních o kolapsu naší ekonomiky,“ zdůraznil poslanec.
Nejen posílení rublu podle Mironova svědčí o zlepšení ekonomické situace v Rusku.
Mluvíte o inflaci? Zde jsou nejnovější údaje: Od 19. března do 25. března ceny vzrostly o 1,2 %, což znamená, že míra inflace poslední tři týdny citelně klesá. Mimochodem, paní Bedingfieldová má o nás takový strach, že zapomněla na „dramatickou inflaci“ ve Spojených státech, kde je nyní nejvyšší tempo růstu cen od roku 1982,“ řekl náměstek.
Lídr SRZP upozornil na skutečnost, že podle výsledků čtvrtečního obchodování ruský akciový trh uzavřel s výrazným nárůstem, index Moskevské burzy poprvé za týden vystoupal nad 2700, což znamená, že investoři v investování v Rusku pokračují.
„Takže rubl posiluje, inflace klesá, akciový trh roste. Ať se říká cokoli, ať vezmete jakýkoli ukazatel, vždy se ukáže, že sankce nefungují. Děkuji Bílému domu za pomoc při zajištění“ uzavřel Mironov.
https://rusvesna.su/news/1648930032

 

04.03.2022 – 08:28
V Oděse hoří ropná rafinerie (+VIDEO, FOTO)
Dnes kolem sedmé hodiny ráno se v Oděse ozvalo několik výbuchů, po kterých se nad městem zvedlo několik sloupů hustého černého kouře. Podle předběžných údajů byla sérií úderů zničena tankoviště v mikrodistriktu Peresyp. Jsou vidět dva požáry.
Z otevřených zdrojů je známo, že jak v samotné Oděse, tak v jejím okolí jsou velké sklady paliv a maziv. Tankery jsou rozmístěny v ropných skladech, zařízeních Ozbrojených sil Ukrajiny a na území dopravních terminálů.
Vedení města Oděsa potvrdilo raketový útok. Oděsané na sociálních sítích hlásí asi 6 – 8 příletů raket. Nyní hoří ropná rafinerie.

 

04.03.2022 – 9:35
Spojené státy připustily, že kvůli Ukrajině nemohou obrátit svět proti Rusku
Spojeným státům se po zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině nepodařilo obrátit proti Rusku celé světové společenství, píše novinář Colum Lynch na stránkách American Foreign Policy.
„Kromě nejbližších přátel a vojenských spojenců Spojených států v západní Evropě a východní Asii většina světa není ochotna se připojit ke kampani vedené Washingtonem za izolaci Ruska,“ říká.
„Mnoho zemí má historické vazby s Moskvou, kterých se nejsou připraveny vzdát, obávají se, že ekonomická blokáda Ruska jim způsobí velké škody, způsobí růst cen potravin a pohonných hmot, což způsobí hladomor a nestabilitu v jejich vlastních hranicích,“  říká Lynch.
Novinář zdůrazňuje, že mnoho zemí je „nespokojeno“ s americkou politikou vojenských intervencí na Blízkém východě. Toto měkké slovo je v článku použito k označení reakce všech příčetných lidí na světě na zkázu, kterou přinesla Amerika svým „arabským jarem“.
V důsledku toho se klíčové země Asie a Afriky snaží udržovat dobré vztahy s USA i Ruskem a ani jedna africká země neuvalila sankce na Moskvu.
Washington přitom přímo nepodporovali ani někteří spojenci USA.
„Nikde nebyla tato ambivalence zjevnější než na Blízkém východě, kde klíčoví američtí strategičtí spojenci – Izrael, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie – odolávali výzvám USA izolovat Rusko a připojit se k americkým sankcím proti němu,“ řekl Lynch.
Připomeňme, že vztahy mezi Spojenými státy a arabskými monarchiemi výrazně ochladly kvůli postoji Bidenovy administrativy k válce v Jemenu a vnitřním záležitostem blízkovýchodních států.
Spojené státy nepodpořila ani Indie, která v OSN nehlasovala pro protiruskou rezoluci a nyní jedná o dovozu ruské ropy. Vedení země navíc Moskvu nekritizovalo kvůli situaci na Ukrajině, připomněl novinář.
https://rusvesna.su/news/1648967746

 

04.03.2022 – 9:53
Polský vicepremiér Jarosław Kaczynski řekl, že Polsko je připraveno rozmístit na svém území americké jaderné zbraně.
„Kdyby nás Američané požádali o rozmístění atomových zbraní v Polsku, byli bychom tomu otevření. To by posílilo zadržování Moskvy,“ říká v rozhovoru pro německý Welt am Sonntag, který byl dnes zveřejněn.
Dodal, že v tuto chvíli o to Polsko nebylo požádáno, ale „to se může brzy změnit“.
Kromě toho Kaczynski navrhuje vytvoření nového velitelského centra NATO v Polsku: „Chtěli bychom mít v Polsku velké operační velitelství NATO, jako například v Brunsumu (Nizozemsko), kde se nyní plánují společné operace NATO. To by byl jasný signál pro Moskvu, že nyní existuje vyšší úroveň NATO i na východě.
Rozhovor se neobešel bez Ukrajiny: aliance by podle Kaczynského měla udělat více pro řešení situace na Ukrajině.
„Zaprve provést mírovou misi. To je samozřejmě možné pouze se souhlasem Ukrajiny. Zadruhé, země NATO by měly konečně poskytnout zbraně, které Zelenskij aktivně požaduje,“ argumentoval Kaczynski.
Připomeňme, že kromě postu místopředsedy vlády zastává Kaczynski i post šéfa Výboru pro národní bezpečnost a obranné záležitosti Polska.
https://rusvesna.su/news/1648968833

 

03.04.2022 – 13:26
V DLR byl zřízen nový orgán
Šéf DLR ustavil Státní výbor obrany (GKO) Doněcké lidové republiky.
Odpovídající vyhláška je zveřejněna na oficiálních stránkách hlavy republiky a vstupuje v platnost okamžikem podpisu.
Nový vládní orgán se stane hlavním v podmínkách vyhlášeného stanného práva, bude koordinovat činnost ministerstev a resortů především v oblasti obrany, bezpečnosti státu a vnitřních věcí.
Do oblasti působnosti Výboru pro obranu státu bude patřit i nastolení mírového života na osvobozených územích – zřízení fungování orgánů státní správy a místní samosprávy zde.
Předsedou Výboru pro obranu státu je podle vyhlášky hlava DLR. Struktura Výboru pro obranu státu rovněž zahrnuje šéfy ministerstev komunikací a zdravotnictví.
https://rusvesna.su/news/1648981596

 

03.04.2022 – 15:04
Představitel DLR Denis Pušilin komentoval vznik Výboru pro obranu státu v republice.
„Výbor obrany státu, vytvořený jako nouzový řídící orgán na samém začátku Velké vlastenecké války, řídil vojenské a hospodářské záležitosti SSSR z jednoho centra.
Takové přímé řízení umožnilo dosáhnout efektivity a koordinace všech struktur při řešení obrovského množství úkolů. To významně přispělo k vítězství.
Osvojením si nejlepších zkušeností z boje proti nacismu našich dědů a pradědů byl v republice vytvořen Výbor obrany státu – podepsal jsem odpovídající dekret.
Účast vedoucích představitelů všech složek státní správy, ale i pořádkových a záchranných složek zvýší efektivitu rozhodnutí, jejichž rychlost dnes rozhoduje o osudu obrovského množství lidí,“ uvedl.
https://rusvesna.su/news/1648987496

 

04.03.2022 – 13:49
Při osvobozování a čištění Izyumu v Charkovské oblasti byla objevena další várka zahraničních zbraní a vybavení.
Mezi trofejemi můžete vidět britský NLAW ATGM, německý protitankový granátomet Panzerfaust 3, švédský jednorázový granátomet AT4, český RPG-75 a také optické přístroje (americký monokulár Bushnell 16×52, čínský LEIDORY 25×50 dalekohled) a americká protihluková sluchátka 3M Peltor.
To vše bude brzy k dispozici armádám DPR a LPR. Celé světové společenství se složilo na výzbroj Republik Donbasu.

 

04.03.2022 – 14:17
Střela OSU sestřelena nad regionem Bělgorod
Nad hranicí Ruska v oblasti Bělgorod byl protivzdušnou obranou sestřelen objekt, dříve identifikovaný jako raketa Ozbrojených sil Ukrajiny.
Obyvatelé pohraničních osad v regionu Bělgorod slyšeli výbuch. Trosky spadly ve vesnici Tokmakovka, aniž by způsobily škodu.
Jak řekl vojenský zdroj, sestřeleným objektem nemusela být raketa, ale střela ze ze Smerše nebo Uraganu MLRS Ozbrojených sil Ukrajiny. Jednou z verzí je i zničení útočného bezpilotního letounu Ozbrojených sil Ukrajiny.
https://rusvesna.su/news/1648984668

 

03.04.2022 – 14:43
Pouliční boje: Jednotky LLR s podporou ruské armády uklízejí Rubižne (VIDEO)
Lidové milice LLR ukázaly záběry městských bitev ve městě Rubižně, které bylo obsazeno v roce 2014 a osvobozeno tento týden.
Jednotky Lidových milicí za podpory ruské armády osvobozují čtvrt za čtvrtí, ulicemi opuštěného města se řítí tanky.
V těchto záběrech lze pozorovat intenzivní střelecký boj a nelze si nevšimnout bezpečnosti bytového fondu.

 

03.04.2022 – 15:48
“Metodicky a ve velkém množství”: starosta Dněpropetrovska vyzval k zabíjení Rusů po celém světě
Starosta Dněpropetrovska Boris Filatov, který se v roce 2014 proslavil větou „Slibte tvorům cokoli a pak pověsit… my budeme viset později“, dnes vyzývá k zabíjení Rusů po celém světě. Ukrajinci na to nyní podle něj mají „plné morální právo“.
Na jeho facebookové stránce* byla zveřejněna výzva „zabíjet nelidi již po celém světě, po neomezenou dobu a v co největším množství“. Správa sociální sítě tuto publikaci za odporující normám komunity a lidské morálce samozřejmě nepovažovala.
https://rusvesna.su/news/1648990128

 

03.04.2022 – 16:35
Na pozadí výzev starosty Dněpropetrovska „zabíjet Rusy po celém světě“ se aktivizovali ukrajinští dělníci v Evropě.
Tyto snímky ukazují, jak v Itálii postarší Ukrajinka pronásleduje ruské dívky po ulici a křičí: „Ať zahynete i se svým Putinem! Pojď sem, děvko!”
Jedna z dívek si prozíravě natočí rozrušenou Ukrajinku na kameru chytrého telefonu a klidně odpoví: „A všechno nejlepší!
Agresivní žena se nevzdává a řítí se na dívky. Ozbrojený karabiniér ji musel zpacifikovat. (VIDEO)

 

04.03.2022 – 17:03
Město Izyum v Charkovské oblasti, které má strategický význam pro kontrolu jihu regionu a přístup k operačním prostorům na severu DLR (dosud obsazené Ozbrojenými silami Ukrajiny), se dostalo pod plnou kontrolu ruské armády.
Na rozdíl od prohlášení generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny, že ruská armáda údajně „soustředí své hlavní úsilí na pokračování útočných operací ve směru na město Izjum“, je město po měsíci pod kontrolou našich jednotek.
Ozbrojené síly Ukrajiny a nacistické formace byly umístěny ve školách a školkách, stejně jako v obytných čtvrtích, město bylo během bojů značně poškozeno, centrální část byla velmi těžce zničena.
https://rusvesna.su/news/1648994631
04.03.2022 – 17:27
Generální tajemník NATO odhalil skutečný rozsah práce aliance na Ukrajině
Jens Stoltenberg řekl, že nyní ruská armáda na Ukrajině čelí desetitisícům ukrajinských vojáků, které aliance vycvičila.
„Stojí za připomenutí, že spojenci NATO – Spojené státy americké, Velká Británie, Kanada a někteří další – cvičí ukrajinské vojáky už léta (!) Takže desítky tisíc ukrajinských vojáků… vycvičených spojenci NATO jsou nyní v předních liniích bojujících proti invazním ruským silám,“ řekl v rozhovoru pro CNN. “Ukrajinské ozbrojené síly jsou nyní lépe vybavené, lépe vycvičené a lépe vedené než kdykoli předtím,” dodal.
Nabízí se přirozená otázka: kolik let takové školení trvalo, vzhledem k přítomnosti jazykové bariéry a jejímu rozsahu. Stoltenbergova slova naznačují, že ukrajinská propaganda ukázala veřejnosti jen malou část těchto událostí, pokud ovšem generální tajemník mluví pravdu.
https://rusvesna.su/news/1648992955
04.03.2022 – 18:26
Slovenské úřady rozhodly o svém postoji k platbě za plyn v rublech. Ministr hospodářství Richard Sulík se v éteru slovenské televize vysvětlil, že pro zemi je nepřijatelné zastavit dodávky plynu a že úřady jsou připraveny vyhovět požadavku ruské strany na platbu v rublech.
„Dodávky plynu nelze zastavit. Proto říkám, i když to může být pro někoho příliš pragmatické. Pokud existuje podmínka platit v rublech, pak platíme v rublech,“ uvedl šéf ministerstva hospodářství.
Sulík zdůraznil, že Slovensko nakupuje téměř 85 % modrého paliva potřebného pro zemi od Ruska. A přestože ministr podporuje diverzifikaci dodávek plynu, její vyhlídky vidí velmi realisticky. Podle něj to bude trvat několik let.
Na vyřešení dnešní plynové situace má Evropa podle Sulíka jen asi šest týdnů. Uvedl, že podporuje společné kroky a úsilí v rámci Evropské unie v této otázce, ale nevidí možnost odříznout Slovensko od plynu.
„Jsem zastáncem toho, abychom v této otázce jednali společně v rámci EU a hledali společné řešení. Ale nemůžeme být odříznuti od plynu,“ řekl ministr.
https://rusvesna.su/news/1648999594
04.03.2022 – 18:45
Ruské ministerstvo obrany odmítá obvinění kyjevského režimu z údajných vražd civilistů ve vesnici Buča v Kyjevské oblasti. Na brífinku oddělení uvedlo následující:
►Všechny fotografie a videa zveřejněná kyjevským režimem, které údajně ukazují jakési „zločiny“ ruského vojenského personálu ve městě Buča v Kyjevské oblasti, jsou další provokací.
►Za dobu, kdy byla osada Buča pod kontrolou Ozbrojených sil Ruské federace, netrpěl ani jeden místní obyvatel žádným násilným jednáním. Ruští vojáci naopak dodali a vydali 452 tun humanitární pomoci do osad v oblasti Kyjeva.
►Po celou dobu, kdy bylo město Buča pod kontrolou Ozbrojených sil Ruské federace se místní obyvatelé volně pohybovali po městě a používali mobilní komunikaci
►Výjezdy z města Buča nebyly zablokovány. Všichni místní obyvatelé měli možnost volně opustit město severním směrem, včetně Běloruské republiky. Jižní okraj města, včetně obytných čtvrtí, byl přitom nepřetržitě ostřelován ukrajinskými jednotkami z velkorážného dělostřelectva, tanků a MLRS.
►Všechny ruské jednotky se zcela stáhly z Bučy 30. března, den po osobním kole rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku
Starosta města Buča Anatolij Fedoruk navíc 31. března ve svém videovzkazu potvrdil, že ve městě není žádná ruská armáda, ale nezmínil se ani o místních obyvatelích zastřelených v ulicích se svázanýma rukama.
►Není divu, že všechny takzvané „důkazy o zločinech“ v Bučy se objevily až čtvrtý den, kdy do města dorazili důstojníci SBU a zástupci ukrajinské televize.
►Zvlášť znepokojivé je, že všechna těla lidí, jejichž snímky zveřejnil kyjevský režim, po nejméně čtyřech dnech neztuhla, nemají charakteristické kadaverózní skvrny a nesraženou krev v ranách.
To vše nezvratně potvrzuje, že fotografie a videozáznamy z Buči jsou další produkcí kyjevského režimu pro západní média, stejně jako tomu bylo v Mariupolu s porodnicí, ale i v jiných městech.
https://rusvesna.su/news/1648998852
04.03.2022 – 19:00
Volodymyr Zelenskyj řekl v rozhovoru pro CBS, že Spojené státy a Evropa nesouhlasí s poskytnutím bezpečnostních záruk Ukrajině v podobě, v jaké je chce Kyjev.
„Rád bych poděkoval Spojeným státům a Bidenově administrativě za jejich podporu a za vše, co pro nás dělají. Ale přesto nám Spojené státy neposkytly bezpečnostní záruky. To je třeba pochopit,“ řekl ukrajinský prezident, který není schopen zastavit krveprolití v zemi. Evropští „partneři“ a další země však také kyjevské úřady neuklidnily.
Zelenskyj dodal, že zatím „od nikoho bezpečnostní záruky neobdrželi“.
https://rusvesna.su/news/1649001336
04.03.2022 – 20:10
Kyjevský gauleiter stále okupovaných území “Doněcké oblasti”- Pavel Kirilenko vyzval všechny civilisty, aby odešli do bezpečných oblastí. Je pozoruhodné, že to řekl v rozhovoru pro jedno z ukrajinských vydání. Kirilenko hovořil o zjevném zhoršení situace v regionu.
„A v tomto případě bude jednou z důležitých pák pro manipulaci a dosahování výsledků pro nepřítele obyvatelstvo. Lidé proto potřebují odejít, aby tuto páku okupantovi vyrazili z rukou. A pro obránce Donbasu bude mnohem snazší porazit nepřítele,“ říká gauleiter.
Na pozadí situace nejen s Donbasem, ale i s dalšími regiony na Ukrajině se však nabízí nejzávažnější otázka: propustí civilisty ozbrojenci Národního praporu, kteří potřebují lidi jako „lidský štít“?
https://rusvesna.su/news/1649005808
03.04.2022 – 22:13
“Naše jednotky prorazily na území Azovstalu v Mariupolu,” hlásí válečný zpravodaj Murad Gazdijev.
“Tento obrovský hutnický závod proměnili nacisté ve skutečnou pevnost. Náš armádní tým šel podél pobřeží. Nacistům téměř došly buď zbraně, nebo munice. Prakticky nedochází k vystřelení protibaterie. Zůstala hrstka minometů, se kterými náhodně střílejí po městě v naději, že zpomalí postup. Nejzuřivější bitvy nyní probíhají na severozápadě levého břehu Mariupolu,“ hlásí z místa Murad Gazdiev.
03.04.2022 – 22:48
Téměř po celé Ukrajině řvou sirény. Byla zveřejněna aktuální mapa regionů, ve kterých výstražné signály fungují.
Uvádí se, že v Ternopilské, Rivné a Ivano-Frankivské a Chmelnické oblasti hřmí exploze. Demilitarizační rakety dosáhly svých cílů. Útoky jsou hlášeny v regionálních centrech a Kolomyji.
O vzletu stíhaček z území Běloruska píší i Ukrajinci.
V různých okresech Charkova dochází k bitvám a výstřelům z děl dělostřelectva.
Starosta Ternopilu výbuchy potvrdil. Jde o první výbuchy v regionu od začátku ruské speciální operace. Město duní.
U Nikolajeva probíhají urputné poziční boje, na předměstí hřmí výbuchy.
https://rusvesna.su/news/1649015310
aktuální mapa regionů, ve kterých zní výstražné signály

 

03.04.2022 – 22:37
Rusko na žádost Turecka zítra od 06:00 opět otevírá humanitární koridor z Mariupolu a přístavu Berdjansk pro vstup evakuačních lodí.
Uvádí se to v prohlášení Mezirezortního koordinačního velitelství Ruské federace pro humanitární odezvu na Ukrajině.
„V souladu s přijatými humanitárními závazky Ruská federace provádí systematickou a koordinovanou práci na evakuaci civilistů a cizích občanů z nebezpečných oblastí a také zavádí soubor opatření k poskytování komplexní pomoci Doněcké a Luganské lidové republice a obyvatel v kontrolovaných oblastech Ukrajiny.
Každý den od 10:00 (moskevského času) otevírají ruské ozbrojené síly humanitární koridory ve směru Charkov a Mariupol. Neustálá připravenost přijímat uprchlíky obsahuje dostatečný počet kontrolních bodů na území Ruské federace a Běloruské republiky, v případě potřeby jsme připraveni co nejdříve rozmístit další humanitární koridory jakýmkoliv směrem a zajistit bezpečnou evakuaci civilistů a cizích občanů.
Ukrajinská strana oznámila na aktuální den sedm koridorů v Záporožském a Doněckém směru, z nichž stejně jako dříve ani jeden není ve směru do Ruské federace.
Ozbrojené síly Ruska, stejně jako formace Doněcké a Luhanské lidové republiky, přísně dodržují „tichý režim“ na všech trasách, včetně těch deklarovaných ukrajinskou stranou.
Ruská federace vítá a pohotově reaguje na všechny pozitivní humanitární iniciativy přicházející ze strany cizích států a mezinárodních organizací.
Na osobní žádost prezidenta Ruské federace Vladimira Vladimiroviče Putina, prezidenta Francie a spolkového kancléře Německa od 31. března 2022 denně, jakož i na žádost prezidenta Turecké republiky
Ruská strana vytvořila 3. dubna 2022 všechny potřebné podmínky k zajištění bezpečnosti humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů a cizích občanů z Mariupolu do Berďansku, následně pozemní dopravou do Republiky Krym nebo Záporoží (na území kontrolovaná kyjevskými úřady), jakož i námořní dopravou ve vybraných směrech.
Bohužel dobře organizované a připravené humanitární operace na záchranu obyvatel Mariupolu a cizích občanů byly cynicky narušeny ukrajinskou stranou: úsek trasy přiléhající k městu Mariupol byl opakovaně vystaven intenzivní palbě jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny a nacionalistických praporů, mimo jiné z minometů a ručních palných zbraní velké ráže.
Výsledkem bylo, že humanitární konvoj v doprovodu zástupců Mezinárodního výboru Červeného kříže strávil dva dny ve shromažďovacích prostorech (Berďansk, Manguš) v neustálém očekávání faktického příměří ze strany nacionalistů a potvrzení kyjevskými úřady zavedení „tichého režimu“, který jim doposud nebyl poskytnut.
Humanitární iniciativy plně podporované Ruskou federací, podniknuté vedením Francie, Německa a Turecka, byly tedy oficiálním Kyjevem cynicky ignorovány.
Ruská federace, výhradně pro humanitární účely, z iniciativy turecké strany, od 06:00 dne 4. dubna 2022 znovu otevírá humanitární koridor pro záchranu cizích občanů a civilistů z Mariupolu a je také připravena zajistit vjezd lodí podílejících se na evakuaci do přístavu Berďansk a vyplutí z něj v souladu s mezinárodním námořním právem.
Úspěch této humanitární operace ale závisí pouze na ukrajinské straně. Vzhledem k tomu, že ozbrojenci nacionalistických formací nejsou fakticky podřízeni oficiálnímu Kyjevu, pokračují v neustálém ostřelování vyhlášených humanitárních koridorů, ukrajinská strana nikdy nesplnila své závazky k evakuaci občanů, ani jedna humanitární kolona ze západního směru nebyla schopna vstoupit do Mariupolu.
Spoléháme na podporu našich tureckých kolegů, abychom přiměli ukrajinské úřady, aby důsledně plnily své závazky vytvořit humanitární koridor a dodržovaly „tichý režim“ během operace evakuace občanů směrem na Mariupol.
Upozorňujeme Mezinárodní výbor Červeného kříže, OBSE, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a další mezinárodní organizace na nelidskou, kriminální politiku oficiálního Kyjeva vůči občanům a cynické porušování mezinárodního humanitárního práva.
Navzdory všem potížím a překážkám, které Kyjev vytvořil, bylo za poslední den bez účasti ukrajinských úřadů, Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Mezinárodního výboru Červeného kříže evakuováno do Ruska 27 893 lidí z Doněcké a Luhanské lidové republiky, stejně jako z nebezpečných oblastí na Ukrajině, z toho – 5 535 dětí a celkem od zahájení speciální vojenské operace – již 585 458 osob, z toho 117 405 dětí.
Státní hranici Ruské federace překročilo 72 995 osobních vozidel, z toho za den – 3 628.
Již 123 686 lidí bylo zachráněno z Mariupolu humanitárním koridorem východním směrem bez jakékoli účasti ukrajinské strany před bezprávím organizovaným nacionalisty, včetně 1 939 za poslední den.
Každodenní analýza výzev ukrajinských občanů na „horkou linku“ Mezirezortního koordinačního velitelství Ruské federace pro humanitární reakci na Ukrajině, federálním výkonným orgánům, různým veřejným organizacím, jakož i ustavujícím subjektům Ruské federace, příbuzným, přátel a známých žijících v Rusku, ukazuje, že značná část populace násilně držené nacionalisty v ukrajinských městech stále hledá jakoukoli příležitost k evakuaci na ruské území.
Jen za posledních 24 hodin bylo přijato dalších 1 236 takových žádostí a celkem jich je v databázi již 2 735 935 z 2 124 sídel Ukrajiny.
Ukrajinští nacionalisté nadále drží 6 546 cizích občanů z 19 států jako rukojmí, jako lidské štíty.
V ukrajinských přístavech je navíc nadále blokováno 67 zahraničních lodí. Hrozba ostřelování a vysoké minové nebezpečí vytvořené oficiálním Kyjevem v jeho vnitřních vodách a teritoriálních vodách nedovolují lodím bezpečně se dostat na otevřené moře.
Ruské ozbrojené síly denně od 08:00 do 19:00 (moskevského času) otevírají námořní humanitární koridor, což je bezpečný pruh v jihozápadním směru od teritoriálního moře Ukrajiny, 80 dlouhý a 3 námořní míle široký.
Informace o fungování námořního humanitárního koridoru jsou vysílány nepřetržitě (každých 15 minut) prostřednictvím VHF rádia na 14 a 16 mezinárodních kanálech v angličtině a ruštině.
Znovu varujeme celé mezinárodní společenství před hrozbou unášení ukrajinských min vytržených z kotev podél pobřeží černomořských států.
Vyzýváme Mezinárodní námořní organizaci a vedení rejdařských společností, aby ovlivnili oficiální Kyjev k přijetí opatření zaměřených na odblokování a zajištění bezpečnosti výjezdů lodí cizích států z ukrajinských přístavů.
V subjektech Ruské federace nadále pravidelně funguje více než 9,5 tisíce středisek dočasného ubytování, kde se individuálně pracuje s příchozími uprchlíky a je poskytována pomoc při řešení nejrůznějších problémů.
Na kontrolních stanovištích je dostatečný počet autobusů pro přepravu osob do vybraných míst bydliště nebo do míst přechodného ubytování, kde je organizována lékařská péče a teplá jídla.
Federální výkonné orgány spolu s ustavujícími subjekty Ruské federace, různými veřejnými organizacemi a vlasteneckými hnutími nadále hromadí humanitární pomoc.
Největší podíl na poskytování pomoci měli:
Ministerstvo Ruské federace pro civilní obranu, mimořádné situace a odstraňování následků přírodních katastrof, Ministerstvo průmyslu a obchodu Ruské federace, Ministerstvo energetiky Ruské federace, Federální agentura pro státní rezervy, Federální daňová služba, Federální služba pro Státní registrace, katastr a kartografie, Federální úřad pro záležitosti národností;
republiky Burjatsko, Tatarstán a Krym, Archangelsk, Bělgorod, Moskevská, Kurská a Rostovská oblast, Krasnodarská oblast;
mezi politickými stranami a neziskovými organizacemi – “Jednotné Rusko”, Všeruské veřejné hnutí “Lidová fronta”, Všeruská veřejná organizace veteránů “Bojové bratrstvo”, autonomní nezisková organizace na podporu humanitárních programů „Ruská humanitární mise“, Všeruská veřejná organizace „Boxerská federace Ruska“, Všeruská veřejná organizace „Svaz Arménů Ruska“ a Všeruská veřejnoprávní organizace „Svaz žen Ruska“.
Ve sběrnách je připraveno přes 22,5 tisíce tun potravin, léků a nezbytných věcí.
Od 2. března již Ruská federace dodala na Ukrajinu 7 842,3 tun humanitárního nákladu, provedla 739 humanitárních akcí, včetně šesti za posledních 24 hodin v Doněcké a Luganské lidové republice, Záporoží a Chersonské oblasti, během nichž bylo civilnímu obyvatelstvu převezeno 353 tun základních věcí, potravin a léků.
3. dubna 2022 se v Doněcké a Luganské lidové republice, Charkovské a Chersonské oblasti koná 15 humanitárních akcí, během kterých je obyvatelům předáno 330 tun základních věcí a potravin.
https://rusvesna.su/news/1649012395

překlad: Vlabi

 

 

4 1 hlas
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
4. 4. 2022 6:25

Díky za překlad chlape… Ti Vlabi, vlastně ženo.. Jak jsme se dozvědeli tuším včera… 😀 Ale je to jedno. Díky… 😉

Anonymní
Host
Anonymní
4. 4. 2022 6:25

Sedíte si všichni na drátech?Všichni už dávno víme,že Vlabi je holka….Jinak,taktéž díky za záslužnou práci!

Anonymní
Host
Anonymní
4. 4. 2022 6:25

děkuji moc,moc.jste chytry člověk

Anonymní
Host
Anonymní
4. 4. 2022 6:25

Vlabi, děkuji za tu energii se kterou celou dobu sdílíte Myšleny o… sleduji vás již hodně dlouhou dobu a vždy jsem znovu a znovu obohacen. Obdivuji vaši vytrvalost a rád bych přispěl – je nějaký způsob jak?

Vlabi
Host
Vlabi
4. 4. 2022 12:10
Odpovědět  Anonymní

Děkujeme za nabídky, ale jedeme na jiný pohon. 🙂

Anonymní
Host
Anonymní
4. 4. 2022 6:25

Vďaka Vlabi za tvoju prácu

Anonymní
Host
Anonymní
4. 4. 2022 12:10

Moc děkuji za každodenní informace, je to ohromná a nesmírně záslužná práce, každý večer už nedočkavě čekám, co je nového. A taky bych ráda přispěla, pokud je nějaká cesta.

Fanny
Host
Fanny
4. 4. 2022 12:11

Děkuji za vyčerpávající informace,děláte záslužnou práci,toto se v ČT nedozvíme
Na vaše stránky jsem narazila náhodou,ale myslím,že někdo,nebo něco tam nahoře mě vedlo otevřít odkaz,tímto si člověk může udělat vlastní názor,zhodnotit informace od msm a být opravdu v obraze,ještě jednou díky.

mir
Host
mir
4. 4. 2022 12:35

Буча – (nejen)Zelenský mluví o genocidě, ale video ukrajinské Národní gardy to jasně vyvrací:

https://politikus.ru/events/142446-bucha-pochemu-zelenskiy-govorit-o-genocide-hotya-video-nacigvardii-ukrainy-eto-oprovergayut.html

Anonymní
Host
Anonymní
4. 4. 2022 18:06

Srovnejte si datum, jinak dobrý.

Jana
Host
Jana
4. 4. 2022 18:07
Odpovědět  Anonymní

Dátumy sú podľa ruských zdrojov,nezabúdať na časový posun.