Co se děje na Ukrajině 34

31.03.2022 – 17:15
Ministerstvo obrany zveřejnilo údaje o Bidenově účasti na vytváření biologických zbraní na Ukrajině 
Ruská armáda zveřejnila korespondenci Huntera Bidena se zaměstnanci Úřadu pro snižování hrozeb amerického ministerstva obrany a dodavateli Pentagonu na Ukrajině. Ministerstvo obrany zdůrazňuje, že důležitým výsledkem speciální operace ozbrojených sil RF bylo zastavení činnosti 5 kyjevských biologických laboratoří, kde se pracovalo s patogeny.
Kyjevský režim vyvíjí technické prostředky pro dodávku a použití biologických zbraní, zatímco Spojené státy považují rozvojové země za testovací místo pro testování součástí biologických zbraní.
Přítomnost materiálů zveřejněných na Huntera Bidena potvrzují západní média. Obsah dopisů dokazuje, že Bidenův syn sehrál důležitou roli při vytváření finanční příležitosti pro práci s patogeny na Ukrajině a zajistil peníze pro Black and Veach a Metabiota.
Tato korespondence ukazuje, že skutečné cíle Pentagonu na Ukrajině nejsou ani zdaleka vědecké.
V jednom z dopisů viceprezident Metabioty poznamenává, že práce společnosti bude podle ruského ministerstva obrany zaměřena na zajištění „kulturní a ekonomické nezávislosti Ukrajiny na Rusku“.
Také ruské ministerstvo obrany uvedlo jména lidí zapojených do vytváření komponent biologických zbraní na Ukrajině:
▪️ Robert Pope – v té době zaměstnanec Pentagonského úřadu pro snižování hrozeb (DTRA) a ředitel Kooperativního programu snižování hrozeb, jehož účelem bylo zapojit postsovětské země do vojenských biologických aktivit, autor myšlenky tzv. ​​​​vytvoření centrálního depozitáře zvláště nebezpečných mikroorganismů v Kyjevě
▪️ Joanna Wintrall, vedoucí kanceláře DTRA na Ukrajině, vedla koordinaci vojenských biologických projektů a výběr účastníků, pod jejím dohledem byly realizovány americké projekty UP-4, UP-6, UP-8 na studium smrtících patogenů, včetně antraxu, konžsko-krymské horečky a leptospirózy
▪️ Lance Lippencott – vedoucí ukrajinské divize Black and Veach, hlavní kontaktní osoba pro ministerstvo obrany a ministerstvo zdravotnictví Ukrajiny, jehož společnost od roku 2008 vede projekty pro Pentagon na studium potenciálně nebezpečných bioagentů – mezi nimi UP-1 pro studium rickettsie a klíšťové encefalitidy u členovců na severozápadě Ukrajiny a UP-2 o zavedení dálkového sledování výskytu tularémie a antraxu na ukrajinských biologických objektech.
▪️ David Mustra – úzce spojen s dalším dodavatelem Pentagonu Metabiota a dohlížel na biomonitoring a přenos informací, dříve vedl vojenské biologické projekty na Ukrajině a ve východní Evropě v rámci Kooperativního programu snižování hrozeb
▪️ Mary Guttieri je zástupkyní Metabioty na Ukrajině a důvěrnicí Huntera Bidena, její společnost je známá svým vývojem v předpovídání propuknutí infekčních chorob a byla zapojena Pentagonem do modelování epidemiologické situace v postsovětském prostoru
▪️ Scott Thornton – dohlížel na modernizace laboratoře, radil místním zaměstnancům ohledně zacházení s vysoce rizikovými patogeny v ukrajinských projektech DTRA
Kromě toho byly nalezeny kuriózní dokumenty o Bayraktarech. „Za pozornost stojí žádost ukrajinského „Motor Sich“ tureckému výrobci „Bayraktarov“ o možnosti rozprašování aerosolů z nich. Ve skutečnosti mluvíme o vývoji kyjevského režimu nosičů biologických zbraní s možností použití proti Rusku,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.
https://rusvesna.su/news/1648734823 

30.03.2022 – 22:42
V ukrajinských přístavech je nadále blokováno více než 60 zahraničních lodí. Informuje o tom ruské ministerstvo obrany.
“Hrozba ostřelování vytvořená Kyjevem v jeho vnitřních vodách a teritoriálním moři a vysoké minové nebezpečí nedovolují lodím bezpečně se dostat na otevřené moře,” uvedlo ministerstvo.
https://rusvesna.su/news/1648669329 
30.03.2022 – 23:04
Nový úder byl zasazen regionu Dněpropetrovsk
Šéf Oblastní státní správy Valentin Rezničenko oznámil, že cílem byl závod ve městě Novomoskovsk. Předtím bylo v Dněpropetrovsku zničeno skladiště ropy.
https://rusvesna.su/news/1648670666 
30.03.2022 – 23:34
Americká administrativa rozhodla o stažení amerických válečných lodí z Černého moře již v lednu. Oznámil to 30. března na slyšení ve Výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů Kongresu USA vrchní velitel spojeneckých ozbrojených sil NATO v Evropě generál Tod Walters.
Na otázku jednoho ze zákonodárců, zda jsou nyní v Černém moři americké lodě, generál odpověděl záporně. Generál vysvětlil, že americké lodě opustily Černé moře „kolem ledna“.
Na otázku, zda jde o „politické rozhodnutí“, Walters odpověděl: „Ano, je.“
Celeste Wallander, náměstkyně ministra obrany pro mezinárodní bezpečnostní záležitosti, která vystoupila na stejném slyšení, nedokázala jednoznačně odpovědět na otázku zákonodárce, proč k takovému rozhodnutí došlo.
Walters také dodal, že nad Černým mořem létají americká letadla a drony.
https://rusvesna.su/news/1648672448 
31.03.2022 – 0:00
Bílý dům: USA se vyhýbají krokům, které by vedly ke střetu s Ruskem
Americký prezident Joe Biden neučiní rozhodnutí, která by vedla k přímému konfliktu s Ruskou federací, uvedla ředitelka komunikace Bílého domu Kate Bedingfieldová.
„Jak prezident Biden mnohokrát řekl, nehledá přímý konflikt mezi USA a Ruskem. Neučiní rozhodnutí, která by k tomu vedla,“ řekla Bedingfieldová na briefingu. Odpověděla tedy na otázku o možnosti přesunu stíhaček na Ukrajinu.
Bedingfieldová zdůraznil, že objem obranné pomoci ze strany Spojených států je již bezprecedentní a do Kyjeva se přesouvají ty části vybavení, které Pentagon považuje za nejnutnější.
https://rusvesna.su/news/1648672925 
31.03.2022 – 0:30
Ruská armáda zničila na území Vojenského institutu tankových sil NTU „KhPI“ v Charkově mnoho tanků, samohybných děl a dalších obrněných vozidel Ozbrojených sil Ukrajiny. Na obrázcích můžete vidět zbytky zařízení, které již nelze obnovit.
https://rusvesna.su/news/1648673357 
31.03.2022 – 1:00
Velkolepé záběry: Čečenští bojovníci zaútočili na ukrajinské pozice (VIDEO)
Ramzan Kadyrov ve svém kanálu Telegram ukázal, jak čečenští bojovníci zaútočili na ukrajinské pozice v Rubižně v LLR.
„Chlapi pod velením mého drahého BRATRA Ismaila Agueva útočí na budovu v Rubižně v Luganské lidové republice, ve které se usadili nacisté. Budova je obklíčena a bandité nemohou uniknout, jak tomu bylo dříve.
Bylo rozhodnuto pálit na dobře opevněné postavení pomocí granátometů. To je také riskantní – granátomet se na pár sekund stane vhodným cílem pro odstřelovače. Ale nacisté byli tak vyděšení, že se neodvážili ze svých hnízd ani vykouknout. Myslím, že nemá cenu říkat, jak to dopadlo.”
https://rusvesna.su/news/1648675474 
31.03.2022 – 1:30
Ministerstvo obrany: Nejkritičtější humanitární situace se dnes vyvíjí na Ukrajině v Charkově, řekl šéf Národního kontrolního střediska obrany Ruské federace generálplukovník Michail Mizincev.
„Humanitární situace v řadě osad kontrolovaných Kyjevem se nadále rychle zhoršuje, zatímco nejkritičtější situace se dnes vyvíjí v Charkově. Ve městě byl zaveden zákaz vycházení,“ řekl generál. Zdůraznil, že místní obyvatelé jsou ze strachu z provokací ze strany nacionalistů nuceni uchýlit se do sklepů. V mnoha domech není topení, elektřina a plyn a veřejné služby neprovádějí opravárenské práce.
„V nemocnicích je civilnímu obyvatelstvu odepřena lékařská péče, jsou ošetřováni pouze příslušníci ozbrojených sil Ukrajiny a ozbrojenci územní obrany. V lékárnách nejsou žádné životně důležité léky,“ řekl Mizincev. Obchody s potravinami jsou podle něj ve městě otevřené dvě až tři hodiny denně, ale nejsou v nich prakticky žádní zákazníci, protože mnoha lidem prostě došly peníze. Muži, kteří zůstali ve městě, neopouštějí své domy – bojí se, že budou násilně odvedeni do praporů územní obrany.
https://rusvesna.su/news/1648675006 
31.03.2022 – 1:57
Odvetný úder armády DLR na ukrajinské pozice: raketové systémy operují u Doněcku, “lustry” na obloze (VIDEO) Očití svědci zveřejňují záběry, na kterých můžete vidět osvětlovací munici nad městem – takzvané “lustry”.
Na dálnici 140 Doněckskoje byly zaznamenány značné škody a požár v důsledku přímého zásahu střely do střechy autosalonu Hyundai.
https://rusvesna.su/news/1648681022 
31.03.2022 – 02:30
Nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že mírová dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem nepovede k ukončení sankcí proti Rusku. Dokument by podle něj měl respektovat území a suverenitu Ukrajiny a neměl by přispívat k oslabení evropských sankcí vůči Moskvě.
„Mírová dohoda se ztrátou ukrajinského území a suverenity není cestou k návratu k normálnímu životu. A to automaticky nepovede k uvolnění našich sankcí,“ řekl Rutte v projevu během návštěvy Španělska.
https://rusvesna.su/news/1648664107
31.03.2022 – 03:30
Spojené království učinilo důležité vysvětlení ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu. Britský vicepremiér Dominic Raab uvedl, že Londýn by mohl zvážit žádost Ukrajiny o možnost stát se garantem její bezpečnosti, ale vylučuje převzetí závazků, jaké mají členové NATO v rámci aliance. Informuje o tom The Guardian.
„Budeme se podrobně zabývat vším, co prezident Zelenskij říká, že potřebuje. Ale myslím si, že nebudeme jednostranně opakovat závazky NATO,“ řekl Raab.
Rozhodnutí Británie o její připravenosti stát se garantem bezpečnosti Ukrajiny „bude záviset na tom, o co přesně jde“. Vyloučil ale, že by garanční dohoda mohla zahrnovat možnost přímé účasti britských jednotek ve válce s Ruskem.
„Dali jsme jasně najevo, že se nenecháme zatáhnout do přímé vojenské konfrontace s Ruskem. Ukrajina není členem NATO,“ řekl Raab.
https://rusvesna.su/news/1648656924 
31.03.2022 – 04:00
30. března dorazila na území Donbasu první skupina dobrovolníků z „Mladé gardy Jednotného Ruska“ a „Dobrovolnické roty Bojového bratrstva“ na pomoc uprchlíkům. Tábor dobrovolníků je postaven ve dvou bodech Doněcké oblasti: ve vesnici Volodarskoje a vesnici Bezymennoe. Dobrovolníci již zahájili svou činnost ve dvou střediscích dočasného ubytování (TAC), kde jsou tisíce lidí. Uvedl to předseda „Mladé gardy Jednotného Ruska“ Anton Děmidov.
„Náš konsolidovaný oddíl dobrovolníků dorazil na území Doněcké lidové republiky a okamžitě začal pracovat ve dvou dočasných ubytovacích střediscích, kde jsme zřídili vlastní autonomní polní tábor. To nám umožní nenechat se rozptylovat každodenními problémy. Po rozhovoru se zástupci samosprávy jsme identifikovali klíčové oblasti naší práce: asistenci při registraci osob do TAPů, vykládání a třídění humanitární pomoci, lékařskou a psychologickou pomoc lidem, organizování volnočasových aktivit pro děti a mnoho dalšího. Situace je opravdu složitá, lidé přicházejí většinou z Mariupolu. Naší povinností je dát jim naše rameno v těžkých časech,“ řekl Demidov.
Připomeňme, že 28. března se první skupina dobrovolníků z Mladé gardy Jednotného Ruska a Dobrovolnické roty skládající se z 50 lidí vydala na Donbas, aby obyvatelům lidových republik poskytla nezbytnou pomoc. Mezi dobrovolníky jsou lékaři, psychologové a lidé s bohatými zkušenostmi v mimořádných situacích.
https://rusvesna.su/news/1648653976 
31.03.2022 – 04:30
Polský premiér je hrdý na „stanovení standardů“ pro rusofobii 
Předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Leonid Slutsky ve svém kanálu Telegram komentoval prohlášení polského premiéra Mateusze Morawieckého.
„Polský premiér Mateusz Morawiecki našel důvod k národní hrdosti. Tvrdí, že Polsko „určuje standardy“ pro rusofobii, která se v Evropě stává mainstreamem. Taková je realita.
Zdá se, že polský premiér žije v převrácené realitě. Nevidí ostřelování DLR a LLR ze strany ukrajinské armády, ani vraždy a mučení civilního obyvatelstva Donbasu neonacisty, ale dochází k „obchodování s rusofobií“ v rámci „AntiRuska“ V rámci projektu se objevují padělky o speciální operaci a existují nezákonné sankce proti Rusku, kterými nyní budou trpět především Evropané.
Myslím si, že úspěchy Polska jako tvůrce trendů rusofobie brzy ocení evropští spotřebitelé, zejména na pozadí nedávných událostí na energetickém trhu.
Vážní hráči byli v posledních dnech v naprostém zmatku po rozhodnutí Ruska převést platby za dodávky plynu do ne-přátelských zemí na rubly. Slyšíme sice, že je to v rozporu se smlouvami, ale zástupci úřadů zemí EU jsou již nuceni dávat obyvatelům rady, jak spotřebovávat méně elektřiny.
Zprávy z nové reality přicházejí i z Polska. Šéf opoziční strany Občanská platforma, expremiér Donald Tusk, věří, že cena chleba v zemi by se mohla do konce letošního roku zčtyřnásobit.
A to je jen část ceny, kterou obyčejní Poláci zaplatí za rusofobní politiku Varšavy.“
https://rusvesna.su/news/1648658309 
31.03.2022 – 06:30
Ukrajina se obrátila na Spojené státy mimo jiné s žádostí o darování útočných letounů Su-25 ruské výroby jako vojenskou pomoc, uvedla CNN s odkazem na seznam zbraní obdržených z Kyjeva.
Podle kanálu ukrajinská strana také požádala Washington o průzkumné a útočné drony, taktické radary, systémy elektronického boje s bezpilotními letouny.
Připomeňme, že dříve Pentagon nepovolil Polsku převést několik desítek letadel MiG-29 sovětské výroby ukrajinské armádě.
https://rusvesna.su/news/1648697436 
31.03.2022 – 06:48
Basurin: Ukrajinští nacisté nedostanou koridor pro výjezd z Mariupolu  (VIDEO)
Tiskový tajemník vojenského velení DLR Eduard Basurin řekl, že ukrajinští nacisté nedostanou koridor k opuštění Mariupolu. Vysvětlil, že ozbrojenci z Azova jsou váleční zločinci, kteří zabíjeli civilisty. Nacistům je podle něj slíbeno, že jim život zachrání, ale nepropustí.
„Taková nabídka již byla učiněna. Odmítli. Už to nejsou ozbrojenci, jsou to zločinci, protože zabíjeli civilní obyvatelstvo. Ano, garantujeme, že jim zachráníme životy, ale to neznamená, že je necháme jít,“ uzavřel.
https://rusvesna.su/news/1648698510 
31.03.2022 – 07:22
Americký investor Adam Townsend byl nesmírně překvapen, jak ruský rubl posílil na pozadí tlaku západních sankcí.
„Rubl získal zpět všechny své sankční dopady,“ napsal na svou stránku na Twitteru. Dále poznamenal, že nyní je míra inflace v Rusku nižší než v zemích Evropské unie a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Připomeňme, že ve Francii se již mluví o zavedení potravinových lístků pro nejpotřebnější vrstvy obyvatelstva, v Německu se kvůli prudkému zdražování pohonných hmot zavírá největší světová chemička.
Německu také, a to je první ekonomika EU, omezili prodej řady potravinářských výrobků podle množství na osobu. Mouku, rostlinný olej a obiloviny lze tedy koupit nanejvýš po jednom kuse.
https://rusvesna.su/news/1648700544 
31.03.2022 – 07:43
Večer 30. března bylo zničeno skladiště ropy v Lisičansku (dočasně okupované území LLR, kontrolované Ozbrojenými silami Ukrajiny). Uvedla to luhanská vojensko-civilní správa ovládaná Kyjevem. Zásobník ropy s největší pravděpodobností využívaly jednotky ozbrojených sil Ukrajiny umístěné tímto směrem.
Za zmínku stojí, že v Lisičansku je ropná rafinérie, založená v roce 1976, po rozpadu SSSR se stala druhou největší na Ukrajině. Díky „šikovnému vedení“ v letech „nezávislosti“ závod ztratil výrobní kapacitu, přecházel z jednoho vlastníka na druhého a podle dokumentů byl ztrátovým podnikem. Válka, která začala v roce 2014, mu vdechla druhý život: na jaře 2016 začal závod s novým elánem pracovat a dodávat palivo a maziva pro Ozbrojené síly Ukrajiny na Donbasu.
https://rusvesna.su/news/1648701834 
31.03.2022 – 08:16
Spojené státy stáhly ruská hnojiva ze sankcí, – Forbes
Hnojiva byla postavena na roveň základnímu zboží, takže všechny takové produkty a podniky, které je vyrábějí, nejsou automaticky zahrnuty do sankčního seznamu.
Odborníci již říkají, že Spojené státy učinily takový krok, aby se vyhnuly velmi reálným vyhlídkám na hladomor v zemi.
Dnes je Rusko jedním z největších výrobců dusíkatých, fosforečných a potašových hnojiv na světě.
Připomeňme, že v Británii a Německu jsou regály supermarketů již zcela prázdné a řada produktů v evropských zemích se prodává po jednom kuse na domácnost.
https://rusvesna.su/news/1648703780 
31.03.2022 – 08:53
Podle vojáka armády DLR změnili ukrajinští militanti v Mariupolu taktiku, protože nemohou porazit přesilu ruských a republikových ozbrojených sil. Přešli na tzv. partyzánskou válku. (VIDEO) 
“Zastrašováním místních obyvatel, vyháněním je z jejich bytů, okupují je a vytvářejí malé léčky, čímž získávají čas,” řekl.
Obyvatelé Mariupolu a vesnic přilehlých k městu vyprávějí různé, ale tak podobné příběhy: o tom, jak se chovali azovští ozbrojenci, jak ostřelovali obytné budovy, ve kterých nebyl nikdo kromě jejich obyvatel, a dokonce i ty, kteří seděli ve sklepích.
Naopak armády DLR a Ruska jim daly příděly a vodu.
Jak informovala Rusvesna, síly DLR nedovolí nacistickým ozbrojencům opustit Mariupol, vypršela totiž lhůta pro návrh na složení zbraní a odchod po zeleném koridoru.
https://rusvesna.su/news/1648705981 
31.03.2022 – 09:25
Volodymyr Zelenskij odvolal velvyslance z Maroka a Gruzie kvůli „nedostatku výsledků na diplomatické frontě války s Ruskem“. Sám to oznámil v nočním vydání svého videoblogu, kterému kyjevský režim říká „prezidentské adresy“.
Gruzie podle něj Ukrajině nijak nepomohla, a dokonce ani neuvalila sankce nebo alespoň omezení na ruský byznys. Překvapivě z toho vinil velvyslance s tím, že tak by tomu bylo u každého, kdo „nezvládá své povinnosti“.
Nároky vůči velvyslanci Maroka a této zemi jsou podobné.
„Nevěříme v nikoho, v žádné krásné slovní konstrukce. Na bojišti je reálná situace. A teď je to hlavní. Nic nevzdáme a budeme bojovat o každý metr naší země, o každého z našich lidí,“ říká.
Jak Zelenskij bojuje za každého člověka v Mariupolu, vidíme každý den. Vidíme, jak obyvatelé Mariupolu volají „zasraného prezidenta“, aby přijel do města a podíval se na výsledky tohoto boje.
Samostatně poznamenáváme, že Zelenskij z nějakého důvodu neodvolává velvyslance ze Spojených států, ačkoli Washington opakovaně zdůrazňoval, že nebude bojovat za Ukrajinu, a dokonce nedovolil Polsku převést sovětská vojenská letadla do Kyjeva. Pentagon navíc včera uvedl, že Spojené státy stáhly své válečné lodě z Černého moře kvůli událostem na Ukrajině a zatím nerozhodly o načasování jejich návratu.
https://rusvesna.su/news/1648707917 
31.03.2022 – 10:15
Bylo rozhodnuto zorganizovat dočasnou práci na rozebírání suti ze zničených bytových, sociálních a infrastrukturních zařízení na územích osvobozených od ukrajinských okupantů. Uvedl to 31. března šéf DLR Denis Pušilin.
„Lidé na osvobozených územích přesto, že dostávají humanitární pomoc, začnou se hned ptát po práci – tak funguje fungující Donbas.
Bylo přijato rozhodnutí organizovat dočasnou práci prostřednictvím pracovních center, aby se odstranily složité sutiny zničených bytových, sociálních a infrastrukturních zařízení,“ řekl. Za takovou práci se podle něj budou vyplácet mzdy v rozmezí 32 000 rublů měsíčně.
„Toto opatření dá okamžitě příležitost těm, kteří si přejí vydělat peníze, a také rychle zahájí uklízení osad na Donbasu zničených ozbrojenými formacemi Ukrajiny,“ uzavřel Pušilin.
https://rusvesna.su/news/1648709381
31.03.2022 – 11:32
Armáda DLR sestřelila dva ukrajinské vrtulníky, na kterých se ukrajinské velení pokusilo evakuovat vůdce azovských nacistů z Mariupolu.
Dnes ráno byly našimi systémy protivzdušné obrany poblíž Mariupolu detekovány a zničeny dva nepřátelské vrtulníky, z nichž jeden spadl do oblasti Vesnice Rybatskoje. Jeden ze sestřelených ukrajinských vrtulníků Mi-8 zničila vycvičená posádka z ukořistěných MANPADS Stinger ukořistěných při osvobozování Mariupolu. Na místě havárie vrtulníku byla nalezena těla azovských nacionalistů. Dva ozbrojenci měli to štěstí, že přežili, nyní se s nimi provádějí operační opatření.
Znovu apelujeme na ukrajinské vojáky a důstojníky opuštěné kyjevským vedením v Mariupolu. Úřady vás úplně odepsaly, jste jim lhostejní, Zelenského ani velení ozbrojených sil Ukrajiny váš osud nezajímá.
Jediná šance, jak zůstat naživu, je dobrovolně složit zbraně. Jinak jste odsouzeni k smrti.”
Připomeňme, že včera Basurin řekl, že ukrajinští nacisté nedostanou koridor k opuštění Mariupolu. Vysvětlil, že ozbrojenci z Azova byli váleční zločinci, kteří zabíjeli civilisty, takže se o jejich propuštění neuvažuje.
https://rusvesna.su/news/1648714907
FOTO, VIDEO https://rusvesna.su/news/1648738949
31.03.2022 – 12:23
Další nacistická základna „Azov“ byla zničena v Mariupolu.
Spojené oddíly ozbrojených sil Ruska a DLR se účastní čištění levého břehu Mariupolu. Ukořistěné zbraně, munice a vybavení ze zničené základny Azov budou použity při osvobozování měst Doněcké lidové republiky okupovaných ukrajinskými ozbrojenci.
https://rusvesna.su/news/1648718198 
31.03.2022 – 12:50
Velvyslanectví Slovinska v Kyjevě bylo nuceno odstranit vlajku, protože “vypadá jako ruská” (FOTO, VIDEO) 
Řekl to slovinský chargé d’affaires na Ukrajině Boshtjan Lesyak. Národní garda Ukrajiny podle něj trvala na tom, aby byla „dočasně odstraněna“ bílo-modro-červená vlajka republiky.
https://rusvesna.su/news/1648716353 
31.03.2022 – 13:12
New York Post prezentoval raketový útok na Doněck jako „ruské bombardování ukrajinských měst“ (FOTO, VIDEO). Západní propagandisté ​​se při pokrytí situace na Ukrajině a Donbasu nadále zapojují do arogantních a cynických podvodů.
„Rusko pokračuje v bombardování ukrajinských měst,“ zněl včera titulek New York Post.
https://rusvesna.su/news/1648720912 
31.03.2022 – 14:16
Ruský jazyk se stal oficiálním ve FIFA 
Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) schválila ruštinu jako oficiální jazyk. Rozhodl o tom kongres organizace, který se koná v hlavním městě Kataru Dauhá. 187 členů-sdružení hlasovalo „pro“ a čtyři proti.
Dříve bylo oznámeno, že vedení FIFA navrhlo přidat arabštinu, portugalštinu a ruštinu na seznam oficiálních jazyků, aby podpořilo „reprezentativnější přístup k jazykům, kterými se mluví v členských asociacích po celém světě“.
Až dosud byly podle stanov organizace jejími oficiálními jazyky angličtina, španělština, francouzština a němčina.
https://rusvesna.su/news/1648723199 
31.03.2022 – 14:40
Ruské ministerstvo obrany vydalo odpoledne 31. března prohlášení o složité situaci ve vodách Černého a Azovského moře, která byla způsobena kriminálním jednáním ukrajinských úřadů.
„V rámci turné po parlamentech západních zemí za účelem shromažďování zbraní na „obranu Evropy a demokracie“ Vladimir Zelenskij, který 30. března hovořil k poslancům norského Stortingu, obvinil Rusko z údajné „těžby na moři“ a blokování cizích lodí v ukrajinských přístavech.
S ohledem na Zelenského neznalost skutečné situace mimo Kyjev a aktivity jeho vlastních podřízených oficiálně oznamujeme:
V období od 25. února do 4. března ve vodách Černého a Azovského moře zbytky minonosných sil ukrajinského námořnictva postavily asi 420 námořních kotevních min zastaralé konstrukce typu YaM-1: v Černém moři – 370 a v Azovu – 50.
V důsledku bouří v Černém moři a kvůli nevyhovujícímu technickému stavu se u asi 10 ukrajinských min přetrhly kabely se spodními kotvami. Od té doby se vlivem větru a povrchových proudů ukrajinské miny volně pohybovaly v západní části Černého moře jižním směrem. Jedna z ukrajinských min byla nedávno objevena a neutralizována tureckými námořníky. Druhá byla neutralizována v rumunských výsostných vodách.
Kam sejsou dnes unášeny zbývající ukrajinské miny, to neví nikdo, zejména ne vedení kyjevského nacionalistického režimu, který svým zločinným jednáním vytvořil přímou minovou hrozbu pro dopravní a nákladní lodě všech černomořských zemí.
Pokud jde o Zelenského lži o údajném zablokování asi 100 cizích lodí v ukrajinských přístavech, vysvětlujeme:
Ukrajinské úřady v současnosti násilně zadržují 68 lodí patřících Turecku, Číně, Švýcarsku, Řecku, Maltě, Panamě, Marshallovým ostrovům, Sieře Leone, Komorám, Belize, Libérii, Kajmanským ostrovům, Dánsku a Sýrii.
Ruská federace zároveň denně od 08:00 do 19:00 moskevského času otevírá bezpečný koridor o délce 80 a šířce 3 námořních mil pro vyplutí těchto plavidel z teritoriálních vod Ukrajiny na jihozápadě směr. Posádky těchto lodí nám však během rádiových rozhovorů sdělily, že jakýkoli výjezd cizího plavidla z ukrajinských přístavů je ukrajinskými úřady zakázán pod hrozbou okamžitého potopení.
https://rusvesna.su/news/1648726248
31.03.2022 – 15:33 
31. března švédská média píší, že do vzdušného prostoru země vstoupila ruská letadla nesoucí „jaderné zbraně“. Podle kanálu TV4 k incidentu došlo 2. března poblíž ostrova Gotland.
Dva útočné letouny Su-24 v doprovodu dvou stíhaček Su-27 údajně odstartovaly z letecké základny v Kaliningradu a zamířily k hranicím Švédska.
Útočné letouny přitom „byly vyzbrojeny jadernými zbraněmi – něčím, co chtěli ruští piloti jasně předvést“, říkají autoři materiálu.
Švédská armáda odmítla komentovat výroky novinářů o „jaderných zbraních“ ruských posádek, zatímco vrchní velitel vzdušných sil země Karl-Johan Edstrem incident označil za „úmyslné narušení vzdušného prostoru. “
„Incident jsme analyzovali, a i když je jasné, že nelze vyloučit špatnou navigaci, vše nasvědčuje tomu, že šlo o úmyslný čin. Že (úmyslně) narušili hranice Švédska,“ řekl Edstrom.
Švédská média píší, že tamní letectvo v reakci na objevení se Su-24 a Su-27 nad Gotlandem zvedlo k nebi dvě stíhačky JAS 39 Gripen.
https://rusvesna.su/news/1648720865 
31.03.2022 – 16:22
V Mariupolu, který je téměř zcela osvobozen od nacistů, kteří se ve městě usadili, hovořily speciální jednotky z Čečenska se zajatými ukrajinskými vojáky a policisty.
Hlava Čečenské republiky Ramzan Kadyrov prohlásil, že při zajetí se každý ze „statečných“ ukrajinských vojáků stává velmi chápavým.
Odsuzují jejich vedení, omlouvají se národům Ruska a Ukrajiny za jejich protilidové aktivity, vyzývají ke složení zbraní namířených proti představitelům ruských donucovacích orgánů a ke kapitulaci.
https://rusvesna.su/news/1648729199
31.03.2022 – 16:35
Putin dnes podepsal dekret o novém postupu při placení za plyn (VIDEO)
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o novém postupu při placení za ruský plyn. Nepřátelské státy nově budou moci platit pouze v rublech. Dokument vstupuje v platnost 1. dubna. Od zítřka si tedy nepřátelské země potřebují otevřít bankovní účty v Rusku.
Putin vysvětlil, že pokud od 1. dubna odmítnou platit za plyn v rublech, bude to považováno za nesplnění závazků ze smluv. To následně povede k pozastavení stávajících smluv.
Nám nikdo nic neprodává zadarmo, a tak ani my se nechystáme dělat charitu,” zdůraznila hlava státu.
Mezitím podle obchodních údajů ceny plynu v Evropě vzrostly a po prezidentském dekretu o platbách z Ruska v rublech vyskočily na téměř 1 450 dolarů. 
https://rusvesna.su/news/1648733116
31.03.2022 – 17:37
Evropští lídři reagovali na informaci, že prezident Ruska podepsal dekret o novém postupu při placení za ruský plyn od 1. dubna.
Německý kancléř Olaf Scholz zopakoval, že země nebude za plyn platit v rublech.
“Podívali jsme se na smlouvy, platby tam jsou v eurech a dolarech, řekl jsem Putinovi, že to tak zůstane,” řekl Scholz.
Řekl také, že Německo do roka „pravděpodobně odstraní závislost“ na dovozu plynu a ropy z Ruska.
Francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire uvedl, že Paříž a Berlín připravují plán pro případ, že by dodávky plynu z Ruska byly přerušeny a nebudou platit v rublech.
“V rámci G7 jsme se rozhodli, že nebudeme akceptovat požadavek platit za plyn v jiné měně, smlouvy je třeba respektovat,” řekl Bruno.
Odmítnutí platit za modré palivo v ruské měně komentoval i německý ministr hospodářství Robert Habek.
„Ministři energetiky G7, a tím i velké průmyslové země, reagovali rychle, důrazně a jednotně, že smlouvy je třeba dodržovat.
To je reakce na to, jak se konsensuálně projevovaly všechny sankce, jak se jednota Západu projevovala. To je něco zvláštního, když se podíváte zpět na poslední roky. Vazby, které jsme si vybudovali, jsou pevné a pokus znovu nás postavit proti sobě, možná nás rozdělit, opět selhal.
Jsme dobře připraveni na všechna rozhodnutí, která Putin učiní. Dodávky plynu do Německa jsou stabilní, zásoby ve skladech rostou. Je pro nás důležité, abychom nedali signál, že dovolíme Putinovi, aby nás vydíral,“ řekl Khabek.
Mezitím mluvčí Evropské komise Eric Mamer uvedl, že EU bude postupně zvyšovat dovoz amerického zkapalněného zemního plynu, aby nahradila ruský plyn, a očekává, že v roce 2022 pokryje 10 % poptávky:
„Dohoda se Spojenými státy je zaměřena na zvýšení objemu LNG dodávaného ze Spojených států v porovnání s tím, co již máme. V roce 2021 mluvili o 22 miliardách metrů krychlových. Počítáme s 15 miliardami kubíků navíc díky této dohodě, což je 10 % ruského plynu, který každý rok dostáváme,“ řekl Mamer.
Prezident Ruska však již vysvětlil, v co se Evropě převrátí, bude-li obsluhovat zájmům Spojených států.
„Spojené státy se znovu pokusí vyřešit své problémy na úkor někoho jiného, ​​včetně spuštění nové vlny emisí a rozpočtových deficitů. Ta už rostla přemrštěně a inflace láme rekordy v předních evropských ekonomikách a ve Spojených státech. A přitom se snaží své chyby v hospodářské politice svalit na nás.
Spojené státy se budou i nadále snažit využít globální nestability, jak tomu bylo během první a druhé světové války, během jejich agresí proti Jugoslávii, Iráku a Sýrii. Globální trhy klesají a hodnota akcií společností amerického vojensko-průmyslového komplexu jen roste.
Ze stejného soudku jsou i pokusy převést Evropu na americký zkapalněný plyn.
Evropané jsou nejen nuceni vydělat peníze, ale také vlastníma rukama podkopat konkurenceschopnost evropských společností a odstranit je z globálního trhu.
Pro Evropu to znamená rozsáhlou deindustrializaci a ztrátu milionů pracovních míst a na pozadí rostoucích cen potravin, benzínu, elektřiny, bydlení a komunálních služeb také snížení životní úrovně občanů,“ řekl Putin.
https://rusvesna.su/news/1648737460 
31.03.2022 – 19:55
Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona o otázce placení ruského plynu v rublech řekl, že Británie to nehodlá dělat.
“To není to, co máme v úmyslu udělat,” odpověděl mluvčí britského premiéra na otázku, zda existují nějaké okolnosti, za kterých by Spojené království platilo za ruský plyn v rublech.
Spojené království také uvedlo, že monitoruje možné důsledky požadavků Ruské federace na platby v rublech pro evropský trh, uvádí agentura Reuters.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil 23. března přesun plateb za zemní plyn do zemí EU a dalších zemí, které zavedly restriktivní opatření, do rublů, aby přestaly při výpočtech používat dolary, eura a řadu dalších měn.
31. března prezident podepsal odpovídající dekret a řekl, že Rusko bude považovat nepřátelské země za neplnění závazků plynoucích ze smluv o plynu, pokud nebudou od 1. dubna platit v rublech.
https://rusvesna.su/news/1648745705
31.03.2022 – 21:20
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že Ankara přikládá velký význam dialogu s Moskvou a nehodlá se připojit k sankcím proti Rusku, aby nepoškodilo vlastní ekonomiku a nechalo otevřený kanál dialogu s Moskvou.
Zdroj: https://rusvesna.su/news/1648750817
31.03.2022 – 20:31
Rusko zařadilo nejvyšší vedení Evropské unie na černou listinu a zakazuje mu vstup do země, uvedlo ministerstvo zahraničí.
https://rusvesna.su/news/1648747863
31.03.2022 – 21:43
USA budou odebírat ropu ze strategických rezerv
Americký prezident Joe Biden, uprostřed přerušení dodávek ropy, ve čtvrtek oznámil, že USA uvolní 1 milion barelů denně ze strategických zásob po dobu šesti měsíců.
„Dnes povoluji uvolnění jednoho milionu barelů ropy denně po dobu následujících šesti měsíců. Ze strategických rezerv tak bude přiděleno více než 180 milionů barelů,“ řekl Biden během projevu o reakci americké administrativy na rostoucí ceny ropy a benzínu.
Jak poznamenal majitel Bílého domu, objem ropy uvolněný ze strategických zásob USA bude stačit na dorovnání jejího deficitu, pokud země do konce letošního roku zvýší domácí produkci ropy.
“Jde o největší únik ropy ze strategických zásob v historii,” řekl Biden.
Americký prezident dodal, že Washington tento krok učiní v koordinaci se spojenci a partnery po celém světě.
„Už jsme dostali přísliby z různých zemí, že uvolní na trh desítky milionů barelů ropy. Celkové množství uvolněné ropy tak výrazně přesáhne 1 milion barelů denně,“ řekl Biden.
https://rusvesna.su/news/1648752211 
31.03.2022 – 22:31
V Německu se diskutuje o znárodnění dceřiných společností Gazpromu a Rosněftu — Handelsblatt
Německé ministerstvo hospodářství zvažuje v souvislosti s možným zastavením dodávek energie z Ruska znárodnění německých dceřiných společností Gazprom a Rosněfť, uvedl list Handelsblatt s odvoláním na vládní zdroje.
Jak píší noviny, nepřátelské akce na Ukrajině „umožnily na federálním ministerstvu hospodářství uzrát plány, které byly ještě před pár týdny nemyslitelné“.
Vedení ministerstva podle Handelsblattu z vládních kruhů zvažuje „výrazně dalekosáhlejší kroky“, například „interně se hraje o vyvlastnění a znárodnění německých dceřiných společností ruských energetických společností Gazprom a Rosněfť“.
Publikace s odvoláním na několik představitelů německé vlády uvedla, že pozadím takových úvah, „ve kterých je zapojen i kancléř Olaf Scholz“, jsou obavy o bezpečnost dodávek v Německu. 
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Vašek
Host
Vašek
1. 4. 2022 13:55

"…ceny plynu v Evropě vzrostly a po prezidentském dekretu o platbách z Ruska v rublech vyskočily na téměř 1 450 dolarů…"
Ceny samy o sobě nikam nevyskočí, někdo musí rozhodnout o jejich zvýšení. Vzhledem k tomu, že Rusové cenu nezvýšili, někdo si na tom pěkně mastí kapsu a vytváří problémy pro Evropu.