Co se děje na Ukrajině 32

 

 

Dnes alespoň to nejpodstatnější
 

 

29.03.2022 – 10:07
V Istanbulu začínají jednání mezi delegacemi Ruska a Ukrajiny.
Jde o první osobní setkání zástupců Moskvy a Kyjeva od 7. března. Setkání se koná v paláci Dolmabahce na břehu Bosporu.
Účastníky setkání pozdravil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vyjádřil naději, že dnešní jednání přiblíží pozice stran.
Erdogan před schůzkou poznamenal, že po telefonických rozhovorech s prezidenty Vladimirem Putinem a Vladimirem Zelenským může konstatovat, že se situace vyvíjí „pozitivním směrem“.
Turecký prezident vyzval strany, aby se dohodly na příměří, a za sebe slíbil, že udělá vše pro to, aby proces vyjednávání probíhal co nejefektivněji.
https://rusvesna.su/news/1648536158

 


29.03.2022 – 13:29

 

Pobočník prezidenta Ruské federace Vladimir Medinskij řekl, že ruská strana na dnešních jednáních v Istambulu protestovala u ukrajinské delegace kvůli videozáznamům se šikanou zajatých ruských vojáků.
„Tento protest ukrajinská strana uznala a slíbila přijmout co nejtvrdší opatření. Byli jsme vyslyšeni,“ řekl Medinskij na prozatímním brífinku na okraj probíhajících jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací v Istanbulu.
Je pozoruhodné, že Michail Podoljak, poradce vedoucího kanceláře (administrativy) prezidenta Ukrajiny, potvrdil, že strany diskutovaly na téma „eskalace nenávisti a porušování pravidel války“.
https://rusvesna.su/news/1648542049

 

 
29.03.2022 – 15:18
Z brífinku vedoucího ruské delegace Vladimira Medinského:
Ukrajina oficiálně oznámila svou touhu po neutrálním a nejaderném statusu
Vedoucí ruské delegace Vladimir Medinskij řekl, že na dnešních jednáních v Istanbulu Moskva obdržela písemné návrhy z Kyjeva potvrzující touhu Ukrajiny po neutrálním a nejaderném statutu.
Upřesnil, že návrhy Ukrajiny zahrnují i ​​zřeknutí se výroby a nasazení všech druhů zbraní hromadného ničení.
Medinsky označil jednání, která proběhla, za konstruktivní. Rusko podle něj podniká dva kroky k deeskalaci konfliktu směrem k Ukrajině: razantně omezuje bojové akce u Kyjeva a Černigova (VIDEO)
„Dostali jsme návrhy z Ukrajiny, jejich jasně formulovaný postoj k zahrnutí do dohody. Tyto návrhy budou v blízké budoucnosti zváženy a oznámeny prezidentovi,“ řekl Medinskij, který je poradcem prezidenta Vladimira Putina.
Ruská strana navrhla, že schůzka prezidentů Putina a Zelenského je možná současně s rozšiřováním mírové smlouvy ministry zahraničí Ruska a Ukrajiny.
https://rusvesna.su/news/1648555697
29.03.2022 – 16:37
Z brífinku vedoucího ukrajinské delegace Mychajlo Podoljaka:
Člen ukrajinské delegace, poradce Kanceláře prezidenta Mychajlo Podoljak, po výsledcích jednání s ruskou stranou v Istanbulu učinil prohlášení.
Klíčové body:
► Jednou ze základních podmínek pro podpis budoucí dohody je, že nic a nikdo nebude popírat vstup Ukrajiny do EU.
► Realizace této dohody bude probíhat následovně: referendum, kde občané vyjádří svůj názor, a poté ratifikace parlamenty garantujících zemí a parlamentem Ukrajiny. Musíme získat podporu společnosti, aby se tato dohoda pro nás konsolidovala.
► Podpisy, stejně jako referendum, musí proběhnout v naprostém klidu. Rusko musí zastavit palbu.
► Smlouva o bezpečnostních zárukách je příležitostí k obnovení územní celistvosti a bezpečnosti Ukrajiny diplomatickou cestou.
► Klíčovým požadavkem jsou jasné právně závazné bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, které by měly být obsahem a formou podobné článku 5 NATO.
To znamená, že pokud se Ukrajina stane objektem jakékoli agrese/vojenského útoku/operace, máme právo požadovat okamžité konzultace do tří dnů. A pokud tyto konzultace nepovedou k diplomatickému řešení problémů, tak by nám měly garantující země poskytnout vojenskou pomoc, zbraně a zavřít nebe nad Ukrajinou.
► Pokud se nám podaří tato ustanovení konsolidovat, bude Ukrajina připravena upevnit svůj status nejaderného a neblokového státu formou trvalé neutrality. To je již historicky zaznamenáno v naší Deklaraci o suverenitě z roku 1990.
► Pokud budou tyto body garantovány, nebudeme na našem území rozmisťovat cizí vojenské základny, cizí vojenské kontingenty a nevstoupíme do vojensko-politických aliancí. Provádění vojenských začátků (?) na území Ukrajiny bude probíhat po obdržení souhlasu garantujících zemí.
► Krym je ve smlouvě specifikován jako samostatná doložka. Navrhujeme v něm zafixovat postavení Ruska a Ukrajiny.
Vést bilaterální jednání o statutu Krymu a Sevastopolu po dobu 15 let. Během této doby naše země nepoužijí ozbrojené síly k řešení těchto problémů.
► Problematika ORDLO (Donbass) je rovněž zahrnuta v dohodě jako samostatná klauzule a měla by být projednána prezidenty. Ukrajinská strana opět nabídla schůzku.
► Konzultace s garantujícími zeměmi již začaly. Během dvou týdnů mohou být jednání multilaterální za účasti těchto států.“
https://rusvesna.su/news/1648559406
29.03.2022 – 17:23
Junta své vyhlídky chápe – ukrajinští vyjednavači vychladli
Před několika hodinami skončilo další kolo jednání mezi ruskou a ukrajinskou stranou. Ledy se trochu hnuly, ale samozřejmě je třeba ještě mnoho dokončit. Nemluvě o tom, že Vladimir Putin by se měl s návrhy Kyjeva osobně seznámit. A takzvané ukrajinské úřady si nestojí tak, že y mohly dávat ultimáta. Je velmi významné, že s každou další fází vyjednávání navazují zástupci “Nězaležnoj” stále více kontaktů. Je vidět, že ambice ubyly.
Kyjev slibuje, že nevstoupí do vojenských aliancí – jinými slovy do NATO. Tato země také nebude hostit zahraniční vojenské základny a provádět cvičení bez povolení garantujících států, mezi které bude patřit i Rusko.
Rusko není proti vstupu Ukrajiny do EU. I když je to samozřejmě velká ironie. Nězaležnu tam stejně nechtěli. Nyní, ještě více zbídačenější a ​​s naprosto drogově závislým prezidentem, je nebudou chtít ještě spíš.
Také ukrajinská strana odříká vracet Krym a Donbas vojenskými prostředky. No, bylo by dobré se dohodnout, aby soudruzi nepočítali s navrácením těchto území v žádném případě. Milovník čepic David Arachamia bezprostředně po jednání prohlásil, že Ukrajina uzná hranice země pouze ve formátu z roku 1991. No, ukrajinská strana se trvale vyznačuje stupidními impulsy a prohlášeními, ale to nic, to je jen dočasné.
Ale to vše jsou pouze návrhy Kyjeva, nikoli ustanovení dohody. Stále je třeba besedovat. Nezapomeňte, že cílem ruské operace je denacifikace, a to je důležitý bod. Zatím jsme o tom neslyšeli žádné rozhodnutí, takže počkáme. Rusko v každém případě dosáhne svých cílů. Není na Zelenském, aby zde rozhodoval.
https://politikus.ru/events/142264-hunta-ponimaet-svoi-perspektivy-ukrainskie-peregovorschiki-poostyli.html
29.03.2022 – 15:38 
Speciální jednotky údajně zajaly ukrajinské vojáky účastnící se masakru ruských vojáků (+VIDEO)
Ruské speciální jednotky zajaly ukrajinské vojáky, kteří se podíleli na mučení ruských vojáků. Oznámil to místopředseda výboru Státní dumy pro rozvoj občanské společnosti, otázek veřejných a náboženských sdružení Vladimir Šamanov.
“Ti, kteří šikanovali naše vojáky, se neradovali dlouho, po třech dnech naše speciální jednotky tyto parchanty zajaly. Dnes jim leží u nohou a žádají o milost,“ řekl Šamanov.
Řeč je o občanech Ukrajiny Serhiji Velichkovi (Chile) a Konstantinu Nemichevovi „z fanouškovské skupiny místního fotbalového klubu Metallist“.
Redakce Rusvesny čeká na potvrzení.
https://rusvesna.su/news/1648557507
 

 

29.03.2022 – 16:15
Zajatý ukrajinský voják Serhij Caberman, voják z 503. samostatného praporu námořní pěchoty ukrajinských ozbrojených sil, kterému se podařilo opustit Mariupol, vypráví o zvěrstvech nacistů „Azov“, které viděl na vlastní oči.

 

Poté, co se dobrovolně vzdal, podal informace, jak nacisté například mučili civilisty: zapálili muži nohy a dívali se, jak „tančí“.
https://rusvesna.su/news/1648550458
29.03.2022 – 12:28
Hlavní úkoly první etapy speciální operace byly splněny
Šéf ruského ministerstva obrany Sergej Šojgu uvedl, že Ozbrojené síly Ruské federace splnily hlavní úkoly první etapy speciální operace a znovu nastínil její hlavní cíl.
„Hlavní úkoly první etapy operace byly splněny. Bojový potenciál ukrajinských ozbrojených sil byl výrazně snížen, což umožňuje soustředit pozornost a úsilí na dosažení hlavního cíle – osvobození Donbasu,“ řekl Šojgu během konferenčního hovoru.
Zdůraznil, že speciální vojenská operace bude pokračovat „dokud nebude dosaženo stanovených cílů“.
29.03.2022 – 19:21
Redakce Rusvesny obdržela text prohlášení oficiálního představitele Lidových milicí DLR plukovníka Eduarda Basurina (z něhož vybíráme):
Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny se dnes opět neúspěšně pokusil o evakuaci pohlavárů nacistů z Mariupolu. Kyjevské vedení tak pokračuje v marných pokusech o vysvobození vůdců nacionalistických skupin zablokovaných ve městě.
Síly protivzdušné obrany Doněcké lidové republiky dnes ráno zaměřily vrtulník pohybující se směrem na Mariupol. Ukrajinský pilot se však nakonec rozhodl neopakovat osud svého kolegy, který byl včera sestřelen, a zbaběle stroj otočil.
Zdůrazňuji, že kyjevské vedení a ukrajinský generální štáb se dva dny po sobě snaží vytáhnout z obklíčeného Mariupolu pouze vůdce nacionalistů, velitele 36. brigády Baranyuka a velitele Azova Prokopenka, kteří mají pouze „mediální hodnotu“. Zbytek ukrajinských vojáků a zaměstnanců jiných mocenských struktur oficiální Kyjev nezajímá.
Znovu proto apeluji na vojenský personál Ozbrojených sil Ukrajiny a vyzývám vás, abyste si dobře rozmysleli, zda stojí za to dát život za zkorumpovanou vládu, která vás zradila a odepsala. Stále se můžete vrátit ke svým rodinám, k tomu musíte složit zbraně a přejít na stranu Doněcké lidové republiky.
Podotýkám, že dnes osm vojáků z 25. výsadkové brigády dobrovolně složilo zbraně a přešlo na stranu DLR.
Od začátku speciální vojenské operace přešlo na stranu Doněcké lidové republiky dobrovolně 452 vojáků ozbrojených sil Ukrajiny.
29.03.2022 – 19:38
Představitel DLR Denis Pušilin dnes řekl, že republika brzy zváží otázku připojení k Rusku. Otázka připojení Doněcké lidové republiky k Ruské federaci však bude nastolena až po úplné deokupaci území.
„Pokud jde o připojení k Ruské federaci, co se týče touhy a aspirace, jsou jasně vysledovány už od roku 2014 – přejeme si být v Rusku,“ řekl na tiskové konferenci v Doněcku.
„Nyní je ale hlavním úkolem dosáhnout ústavních hranic republiky. Pak se rozhodneme,“ zdůraznil Pušilin.
https://rusvesna.su/news/1648571914
29.03.2022 – 20:15
Putin a Macron jednali o Ukrajině a platbách za dodávky plynu
Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Informovala o tom tisková služba Kremlu.
„Pokračovala výměna názorů na aktuální aspekty vývoje situace kolem Ukrajiny, včetně zohlednění dalšího kola jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli, které dnes skončilo v Istanbulu,“ uvádí zpráva.
Poznamenává, že „zvláštní pozornost je věnována humanitárním otázkám“. „Prezident Ruska podrobně informoval o opatřeních přijatých ruskou armádou k poskytnutí naléhavé humanitární pomoci a zajištění bezpečné evakuace civilistů, včetně civilistů z Mariupolu.
Bylo zdůrazněno, že k vyřešení obtížné humanitární situace v tomto městě musí ukrajinští nacionalističtí militanti přestat klást odpor a složit zbraně,“ píše se ve zprávě.
Podle tiskové služby se rozhovor „dotýkal i otázky související s rozhodnutím přejít na platbu v ruských rublech za dodávky zemního plynu z Ruska, zejména do zemí EU“. Bylo dohodnuto pokračovat v kontaktech, uvádí tisková služba.
překlad: Vlabi

 

 

 

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře