Co se děje na Ukrajině 30

26.03.2022 – 23:30
Ruský politolog Sergej Markov – o zločinné povaze ukrajinského režimu.
Kdo podporuje Kyjev?
Lidé – z nevědomosti. Elita – ze strachu a konformismu.
1. Největší skupina jsou prostě oběti propagandy. Jde o obyčejné lidi, stamiliony, kteří jsou kvůli tvrdé politické cenzuře v médiích v Evropě a dalších zemích připraveni o možnost zjistit pravdu o ohavných zločinech kyjevského režimu. Zároveň sympatizují s uprchlíky, a proto Rusko odsuzují. O této skupině jsem již psal. Nyní o druhé skupině.
2. Představitelé elity v širokém slova smyslu. Vzdělaní lidé s přístupem k informacím. Masivně také odsuzují Rusko a podporují Kyjev, ačkoliv mají možnost dozvědět se pravdu o zločinech kyjevského režimu. Je zde kombinace strachu a konformity.
Nyní v EU a USA platí, že:
1. Pokud novinář napíše pravdu o zločinech kyjevského režimu, bude okamžitě vyhozen.
2. Pokud odborník, profesor řekne pravdu o zločinech kyjevského režimu, bude zablokován v médiích. Jeho smlouva bude rychle vypovězena. Nebude zván na žádné konference.
3. Pokud úředník řekne pravdu o zločinech kyjevského režimu, bude okamžitě propuštěn.
4. Pokud poslanec řekne pravdu o zločinech kyjevského režimu, bude mediálně zablokován a přijde o místo ve výboru a bude vyhozen ze stranických listin pro příští volby.
Všichni to dobře vědí. A nikdo nechce být ostrakizován. Všichni proto prostě dodržují příkaz úřadů – nadávat Rusku a ospravedlňovat zločinný režim Kyjeva.
A pak začne fungovat psychologický mechanismus sebeospravedlňování. Lidé se snaží ve vlastních očích ospravedlnit svůj obecně nemorální konformní postoj, a proto postupně začínají věřit lžím, které na příkaz svých nadřízených vyprávějí.
Ale hluboko uvnitř vědí, že se mýlí a Rusko má pravdu. A za to se za svou podlost začnou Rusku mstít ze všech sil zrádné duše. Čím více podlosti ospravedlňují, tím více se mstí Rusku.
Jak brilantně řekl Dostojevskij: “Nemilujeme lidi pro zlo, které jim přinášíme.” Proto Rusko nenávidí, protože směle jdeme proti fašistickému režimu, a tento režim hájí ze strachu před úřady. Proto, když západní univerzitní profesor nadává na Rusko a hájí Kyjev, nenechte se zahanbit – pravdu máme my, Rusko. A on lže.
https://rusvesna.su/news/1648320473 

27.03.2022 – 1:00
Proč je nebezpečné i jen mluvit o použití jaderných zbraní
Nad možností použití jaderných zbraní na Ukrajině se zamýšlí politický poradce a orientalista Igor Dimitriev ve svém telegramovém kanálu “Ruský orientalista”:
Minulý týden se vážně diskutovalo o možném použití taktických jaderných zbraní k prolomení strategické slepé uličky na Ukrajině. Je jasné, že se jedná o šokující úvahy a úřady mohou toto téma použít jen jako blaf.
Ale jak si jistě vzpomínáte, ještě před 24. únorem jsem si byl jistý, že blafujeme. Všechny ty idiotské výroky o jaderných zbraních jako nástroji v boji proti nacismu,… víte, kapka po kapce nahlodávají strach z nich. A nikdo neví, jak se to bude vyvíjet.
V SSSR existovala vojenská skupina, která věřila, že kvůli bezpečnosti je potřeba to někde v omezené formě použít. Aby věděli, že můžeme.
https://rusvesna.su/news/1648310943
27.03.2022 – 03:30
Hej Bidene, drž jazyk za zuby! – zlověstné prohlášení ruského ministerstva zahraničí, že nedávné osobní urážky prezidenta USA Putina dostaly vztahy mezi oběma zeměmi „na pokraj rozbití“, považovali mnozí odborníci za předehru k ukončení diplomatických vztahů.
Nicméně moskevské ultimátum má podle mě mnohem důležitější „dvojí dno“. Přerušení diplomatických styků, odvolání velvyslanců „na konzultaci“ – tato symbolická gesta lze v současné situaci přirovnat k bouchnutí pytlíku od bonbonů nebo píchnutí jehlou do papíru. Zkušenost nám říká, že to, co se obvykle rozumí diplomatickými vztahy, nekončí okamžikem jejich formálního přerušení.
Gruzie například přerušila diplomatické styky s Ruskem v roce 2008. Během současné krize však Tbilisi, navzdory svému příklonu k Západu, odmítlo uvalit sankce na Moskvu. Od roku 1979 neexistují žádné diplomatické vztahy mezi Íránem a USA. To ale Washingtonu a Teheránu nebrání v intenzivním diplomatickém vyjednávání s cílem obnovit íránskou jadernou dohodu uzavřenou za Obamy, ale zničenou za Trumpa.
Zkrátka, k čertu se symbolickými gesty a diplomatickými formalitami. Pojďme se bavit o podstatě problému. V anglickém politickém žargonu existuje takový termín – konflikt v zastoupení (“mediated conflict”). Zde je vědecká definice toho, co se za tímto pojmem skrývá: “Mezinárodní konflikt mezi dvěma zeměmi, které se snaží dosáhnout svých vlastních cílů prostřednictvím vojenských operací probíhajících na území třetí země a využívajících její zdroje.” Jsem si jistý, že už chápete, na co přesně narážím.
Ruská vojenská operace na Ukrajině je do značné míry konfliktem v zastoupení mezi Moskvou a Washingtonem, mezi Ruskou federací a kolektivním Západem.
Role Zelenského a celé současné kyjevské politické elity by samozřejmě v žádném případě neměla být redukována na roli němých loutek, jak to u nás občas některé horké hlavy dělají. Proto se vyjádřím opatrněji a zdá se mi, že přesněji: v politické hierarchii odpůrců Moskvy zaujímá oficiální ukrajinské vedení podřízené místo. Zelenskyj dokáže nekonečně zářit výmluvností během svých projevů v Kongresu USA, německém Bundestagu a izraelském Knesetu. Ale pokud mu kolektivní Západ přikáže: “Musíme vyjednávat!”, bude vyjednávat.
Nečeká se v nejbližší době takový tým? Bohužel se zdá, že tomu tak je.
Před deseti dny jsem byl opatrně optimistický ohledně možného brzkého pozitivního výsledku rusko-ukrajinských rozhovorů. Být optimistou v roce 2022 se však zdá být ztrátovou strategií.
Spojení mezi kolektivním Západem a oficiálním Kyjevem nyní jednoznačně sází na další eskalaci, na vyčerpání nepřítele (tedy Ruska), na „řešení rozporů“ pomocí boje. Konec příběhu? Mohou být komunikační kanály mezi Moskvou a Washingtonem bezpečně uzavřeny a zapečetěny kvůli jejich zbytečnosti?
Ne tak rychle! Udržování takových kanálů v provozuschopném stavu je nyní nesmírně, řekl bych dokonce životně důležité. Poradkyně pro kybernetickou bezpečnost Joea Bidena Anne Neubergerová na briefingu v Bílém domě začátkem tohoto týdne řekla: „Prezident dal jasně najevo, že nevyhledáváme konflikt s Ruskem. Vede nás prezidentova touha vyhnout se válce za každou cenu, investovat do diplomacie.“ Správná, velmi správná věc.
V moderních technologických podmínkách se válka v zastoupení může snadno změnit ve válku bez jakéhokoli zastoupení (ve smyslu prostředníků). A to znamená konec všeho – nebo alespoň lidské civilizace v její současné podobě.
Kde ale najít známky touhy Joea Bidena „investovat do diplomacie“, o které tak výmluvně hovořila jeho poradkyně Ann Neubergerová? Nechci hrát roli „pana Obviouse“, ale osobní urážky prezidenta Spojených států vůči Putinovi jsou rozhodně pohybem opačným než „investice do diplomacie“. To je zabíjení diplomacie, to je její blokování.
Biden je jedinou osobou, která v Putinových očích může vystupovat jako zmocněný zástupce kolektivního Západu.
Samozřejmě, HDP reagovalo na osobní útoky amerického prezidenta ve stylu „kdo to říká, ten to je“. Z vyjádření ruského ministerstva zahraničí ale vyplývá, že čas na to „dříve“ uplynul.
V předchozím odstavci jsem smíchal dva související, ale přesto odlišné politické jevy na jednu hromádku – nutnost zachovat fungující vyjednávací mechanismus za účelem prevence vojenských incidentů během války v zastoupení a nutnost zachovat možnost rozsáhlých politických vyjednávání mezi Ruskou federací a Spojenými státy pro případ, že by politická opotřebovací válka omrzela jednu nebo obě strany nebo kdyby se situace ve světě stala zcela nebezpečnou.
Přiznám se – nestihl jsem se elegantně vyjádřit. Ale je možné v zásadě mluvit elegantně a bez házení všeho na hromadu v této situaci?
V současné fázi krize jsem svou osobní rezervu „slovní elegance“ definitivně vyčerpal. Z tohoto důvodu se vyjádřím velmi jednoduše: opravdu doufám, že se alespoň tento signál z Moskvy dostane do povědomí hlavního člověka ve Washingtonu. V opačném případě budou rusko-americké vztahy čelit „blokování signálu“ nebo lékařsky řečeno trombóze. Pro ty, kteří to nevědí, je trombóza smrtelná. Když pokryje 75 % průřezu tepny, objeví se známky hypoxie neboli hladovění kyslíkem, při úrovni překrytí 90 % již nelze pacienta zachránit.
https://rusvesna.su/news/1648307845 
27.03.2022 – 7:30
Terminátor není připraven na dialog s Rusy 
Apel Arnolda Schwarzeneggera na Rusy vyvolal na internetu velký ohlas a bouři diskuzí. Při osobní komunikaci s americkou filmovou hvězdou se však ukázalo, že na skutečný přímý dialog s Rusy není připraven.
Na oficiální facebookové stránce umělec nemá funkci „poslat soukromou zprávu“, k dispozici jsou pouze komentáře, kterých se hvězda osobně neúčastní. Na stránce Instagramu jsou otevřené zprávy a já jsem využila příležitosti a herci napsala, protože velká část jeho projevu se mi zdála nesrozumitelná.
Zajímavé mi přišlo, odkud sám Arnold čerpá informace o dění na Ukrajině.
Není žádným tajemstvím, že tragédie, ke které došlo 14. března v centru Doněcku, zůstala zahraničními médii bez povšimnutí. Tisk prostě o tom, co se stalo, mlčel, a přitom jde o cynické, kruté, krvavé vraždění civilistů ukrajinskou armádou, která vypálila své smrtící střely Točka-U.
Byla jsem poblíž, když se stala tato hrozná tragédie.
Zemřelo 21 lidí, 28 bylo zraněno. Věděl o tom Arnold Schwarzenegger, když sepsal své provolání? Věděl o mučírnách, o tajných věznicích SBU, o masových popravách civilistů a jejich pohřbívání do masových hrobů, o krutosti, s jakou ukrajinští nacionalisté zabíjejí rusky mluvící obyvatelstvo na Ukrajině? Žiji v Doněcké lidové republice a naivně jsem věřila, že dokážu herci otevřít oči, co se děje, stejně jako mnoha Evropanům, kteří se později stali mými přáteli. To mě přimělo napsat herci zprávu.
„Ahoj Arnolde! Jmenuji se Julia a jsem Ruska. Vaše filmy miluji a dá se říct, že jsem na nich vyrůstala. Vaše výzva k ruským vojákům mě proto nenechala lhostejnou a rozhodla jsem se Vám napsat. Vaše touha říkat lidem pravdu je respektována. A když mluvíte o nutnosti říkat pravdu o tom, co se na Ukrajině skutečně děje, souhlasím s vámi. Proč ale říkáte, že Ukrajina denacifikaci nepotřebuje, tomu moc nerozumím? Tisk píše, že už 8 let jsou na jihovýchodě Ukrajiny zabíjeni lidé jen proto, že mluví rusky a chtějí uctívat památku svých předků, kteří zvítězili nad nacistickým Německem.
Arnolde, řekni mi, píšou ti o tom v tisku? 
Napsala jsem mu svou adresu. Ale nepřišla žádná odpověď. A jaká by mohla být odpověď, když v roce 2015 na turnaji Arnold Classic v USA ruská atletka, která vytvořila světový rekord, Mariana Naumova, osobně předala Arnoldu Schwarzeneggerovi složku s údaji o zvěrstvech ozbrojených sil Ukrajiny proti civilnímu obyvatelstvu Donbasu.
„Kluci, obyčejní školáci z Luganské a Doněcké republiky začali psát dopisy a posílat fotky s žádostí, aby vám je dali. Vyprávěli Terminátorovi, jak žijí ve válce, žádali o pomoc, žádali o nejjednodušší rady. Kluci ve vás viděli silného hrdinu, o kterém doufali, že je dokáže ochránit. Vytiskla jsem fotky, přeložila dopisy a dala ti obálku. Tehdy jsi řekl: „Ukrajina. Ano, ano, já vím. Uvidím, budu na tom pracovat.” A předal jsi obálku svému asistentovi. Je však zřejmé, že jste nepracovali s dopisy, které jsem předala, ačkoli jste to slíbili,“ říká sportovkyně.
Mariana Naumova, stejně jako já, prostě nemůže uvěřit, že herec vědomě podporuje genocidu a krveprolití na jihovýchodě Ukrajiny. Je však docela možné, že Arnold Schwarzenegger prostě věří, že ukrajinští nacionalisté se nedopouštějí zvěrstva nacistických vetřelců, na jejichž straně jeho otec bojoval ve 40. letech minulého století a účastnil se blokády Leningradu, a proto nepovažuje za nutné do záležitostí Ukrajiny zasahovat. Ve skutečnosti zřejmě ze stejného důvodu nezaznamenal žádná veřejná prohlášení o amerických biologických laboratořích na území Ukrajiny a zneužívání Ukrajinců jako pokusných králíků.
Mlčení umělce mi nezabránilo, abych mu napsala další zprávu. Zajímalo mě, jak vidí řešení současné situace.
„Na Ukrajině už 8 let nacionalisté zabíjejí lidi a ukrajinské úřady to podporují. Jste proti denacifikaci. Dobře. Jak tedy vidíte řešení tohoto problému? Jak zastavit ukrajinské nacionalisty?”
Připadá mi zvláštní, že Arnold Schwarzenegger se staví proti denacifikaci Ukrajiny. Ostatně hercův otec po denacifikaci Německa pracoval jako náčelník místní policie, protože se nenašly žádné důkazy o válečných zločinech. Arnold z první ruky ví, že potrestáni budou pouze prokázaní viníci a na ruské speciální operaci na Ukrajině tedy není nic hrozného.
Ale opět nepřišla žádná odpověď. Schwarzenegger kritizuje, ale nenabízí nic na oplátku. Nečinnost je také čin. Mlčení jen znovu prokázalo, že Arnold Schwarzenegger nemá Rusům co říct; z výšky svých amerických způsobů si zvykl jako americké úřady jen slepě diktovat podmínky celému světu.
https://rusvesna.su/news/1648329978
27.03.2022 – 8:30
Ruští výsadkáři obsadili nové hranice u Kyjeva (VIDEO) 
V průběhu průzkumu objevila rota výsadkářů nepřátelskou pevnost, kterou bránilo až 40 ukrajinských vojáků s obrněnými vozidly. Objekt byl za podpory dělostřelecké palby a bojových vozidel obsazen.
Poté výsadkáři provedli průzkum týlu nepřítele, přičemž dobyli minomet, dvě sady MANPADS Javelin, dvě bedny MANPADS Stinger a také další zbraně a bojové dokumenty.
https://rusvesna.su/news/1648356259 
27.03.2022 – 9:00
Trump: Kdybych byl v Bílém domě, k invazi na Ukrajinu by nedošlo
Bývalý americký prezident Donald Trump prohlásil, že za situaci kolem Ukrajiny, vysokou inflaci a rostoucí ceny benzínu může současná administrativa a prezident Joe Biden, který zabil „americký sen“.
„Můžete vzít pět nejhorších prezidentů v americké historii, dát je dohromady a za pouhých 15 měsíců nenadělají tolik škody jako Joe Biden. Za rok zabil americký sen,“ řekl Trump na shromáždění příznivců v Commerce ve státě Georgia.
„Invaze na Ukrajinu se nikdy neměla stát – jak všichni říkají: kdybych byl v Bílém domě,“ řekl politik.
Jak řekl Trump, situace kolem Ukrajiny by se nevyvíjela současným způsobem, kdyby vedl Spojené státy on, a ne Biden, kterého nazval „ospalým zkurvysynem“.
„Demokraté jsou špatní v ekonomice, příšerní v inflaci, špatní v kontextu Ukrajiny, to se nikdy nemělo stát,“ řekl Trump.
Dění kolem Ukrajiny spojil s neúspěchy Spojených států při stahování vojáků z Afghánistánu. „Bez toho byste Ukrajinu neviděli. Myslím, že (ruský prezident Vladimir) Putin se podíval a řekl: Bože, tito lidé jsou neschopní,“ řekl Trump.
Spojené státy mají podle Trumpa problémy i ve vztazích s NATO. “Tam naší reprezentaci také nedůvěřují,” řekl.
Trump Bidenovi připomněl i rekordní inflaci a ceny benzínu.
Čínský vůdce Si Ťin-pching, řekl, že vyvodí závěry poté, co uvidí, co se děje, a jak se zachová „slabé vedení“ Spojených států. “Další je tedy Tchaj-wan… Je velmi vysoká šance, že napadne Tchaj-wan,” řekl Trump.
https://rusvesna.su/news/1648360092 
27.03.2022 – 9:30
Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksiy Danilov podpořil možné územní nároky Polska na ruský Kaliningrad. Podle něj by ambice Varšavy mohly zasahovat do speciální operace Moskvy.
„Mohu říci, že Polsko, i když ne na oficiální úrovni, již vzneslo nároky na Kaliningradskou oblast. To by nám určitě pomohlo,“ řekl Danilov v ukrajinské televizi.
Jak informovala Rusvesna, bývalý velitel polských pozemních sil generál Waldemar Skshipchak řekl, že Polsko by mělo nastolit otázku příslušnosti Kaliningradské oblasti, která je od roku 1945 „okupována Ruskem“.
Moderní Kaliningradská oblast se nachází na území bývalé německé provincie Východní Prusko. V roce 1945 zde probíhaly boje východopruské operace sovětských vojsk. Po skončení 2. světové války byla rozhodnutím Postupimské konference část Východního Pruska (asi třetina) postoupena SSSR, zbytek území Polsku.
https://rusvesna.su/news/1648362644 
27.03.2022 – 09:55
Na území Donbasu vstupují obrovské kolony ruské vojenské techniky. (VIDEO)
Tyto záběry ukazují, jak se BMP a kamiony se znakem Z doslova řítí směrem k DLR a LLR. Tyto síly spolu s armádami lidových republik dokončí likvidaci skupiny okupačních ukrajinských jednotek na Donbasu.
https://rusvesna.su/news/1648364131 
27.03.2022 – 11:17
Ojevily se zprávy, že kolona ruské armády pohybující se směrem ke Kyjevu byla napadena jednotkou Ozbrojených sil Ukrajiny. Následovala bitva. Na útoku se kromě Ozbrojených sil Ukrajiny podílí i tzv. theroddefense (ukrajinská domobrana). Střetu se účastní také výsadkáři
https://rusvesna.su/news/1648369059
27.03.2022 – 11:43
Sklizeň “Pionů”: záběry z likvidace nejsilnějšího dělostřelectva Ozbrojených sil Ukrajiny (VIDEO) 
Ministerstvo obrany nadále ukazuje velkolepé záběry bojových událostí.
Jedním z posledních dílů je zničení nejsilnějšího dělostřelectva samohybných děl 2S-7 Pion za pomoci vysoce přesných raketových zbraní.
Tuto operaci lze nazvat demilitarizací i dekomunizací zároveň – „Piony“ dostala „Nězaležna“ ze SSSR. Toto samohybné dělo, vyvinuté v leningradském závodě Kirov, bylo uvedeno do výroby v roce 1975.
https://rusvesna.su/news/1648370631 
27.03.2022 – 11:51
Referendum o připojení k Rusku se v blízké budoucnosti bude konat v LLR
Referendum o vstupu Luganské lidové republiky do Ruska bude zorganizováno a konáno v blízké budoucnosti. Uvedl to představitel republiky Leonid Pasečnik.
„Myslím, že v blízké budoucnosti se na území republiky bude konat referendum, ve kterém lidé uplatní své absolutní ústavní právo a vyjádří svůj názor na připojení k Ruské federaci.
Z nějakého důvodu jsem si jistý, že přesně to se stane,“ řekl novinářům.
https://rusvesna.su/news/1648371093 
27.03.2022 – 12:18
Nedaleko Černigova vytvořila malá průzkumná skupina ozbrojených sil RF obratnými akcemi zdání rozsáhlého útoku na pozice ozbrojených sil Ukrajiny, v důsledku čehož Ukrajinci v panice prchli a nechali za sebou nestřežené objekty.
Fotografie ukazuje, že mezi zbraněmi, které Ukrajinci ve spěchu zanechali ve skladišti u obce Oliševka, jsou náboje M-210F pro MLRS a také řada další dělostřelecké munice.
https://rusvesna.su/news/1648372692 
27.03.2022 – 12:30
DLR a LLR mají právo rozhodnout o svém připojení k Rusku
Právě vyšlo ve známost, že Andrei Klišas, ​​člen Rady federace Federálního shromáždění Ruské federace z Krasnojarské oblasti, řekl, že Luganská a Doněcká lidová republika mají právo rozhodnout o připojení k Rusku.
V odpovědi na otázku novinářů, jak by Moskva mohla reagovat na případné referendum na Donbasu, připomněl, že Rusko uznalo suverenitu Luganské a Doněcké lidové republiky.
“Orgány těchto republik mají právo činit jakákoli rozhodnutí v souladu s jejich ústavami,” řekl Klišas.
Jak informovala Rusvesna, dnes šéf LLR Leonid Pasečnik řekl, že by se v republice mohlo konat referendum o připojení k Ruské federaci.
Předseda Výboru Státní dumy pro záležitosti SNS, euroasijskou integraci a vztahy s krajany Státní dumy Leonid Kalašnikov však zároveň novinářům řekl, že současný okamžik za vhodný pro uspořádání referenda o vstupu LLR do Ruské federace nepovažuje.
https://rusvesna.su/news/1648373419 
27.03.2022 – 12:57
Velení vzdušných sil Ukrajiny „vysvětlilo“, proč ruská armáda zasáhla sklad ropy a obrněný závod ve Lvově. Takže podle jejich verze nebyly datum a čas úderu zvoleny náhodou a rakety letěly „směrem k americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi“, který byl v tu chvíli v Polsku.
„Je jasné, proč se nyní Lvov stal Putinovým cílem. Je to výmluvná facka prezidentovi Spojených států, který byl v tu chvíli jen 10 minut od útočníky napadeného Lvova,“ uvedly ukrajinské ozbrojené síly.
Stojí však za zmínku, že v přímé linii od místa příletu „Kalibrů“ k Bidenovi hovořícímu v tu chvíli ve Varšavě, to bylo více než 400 km, což však nijak nezmenšuje pokusy Kyjeva zatáhnout Spojené státy do konfliktu. 
https://rusvesna.su/news/1648375030 
27.03.2022 – 13:55
Ruští vojáci odvezli z Chersonské oblasti na Krym 90 občanů Ruské federace, Moldavska a Ukrajiny. Někteří byli evakuováni autobusy, někteří cestovali v koloně v soukromých autech.
Když jsou mimo město, kde je mohou nacisté z SBU stále „navštívit“, sdílejí své dojmy z uplynulého měsíce. Jeden z uprchlíků řekl: 
„Měl jsem kladný vztah ke speciální operaci. Proč? Protože jsme žili v takovém… no prostě, bylo to těžké. Děkuji mnohokrát, že jste nás vyslechli. Vězte: 99 % obyvatel Chersonu rozhodně chce, abychom tu měli Rusy.“
“Když ruské jednotky vstoupily, všechno ztichlo a uklidnilo se, organizované, nebylo třeba chodit do protileteckého krytu.” Jedině, že obchody jsou zavřené, ale humanitární pomoc se vozí každý den,“ říká žena, která opustila město.
Připomeňme, že ukrajinští váleční zločinci nepřestávají ostřelovat Cherson, který je obsazený ruskou armádou.
Celkem podle ruské armády od začátku speciální operace odjelo z Chersonské oblasti na Krym asi 500 občanů cizích států.
https://rusvesna.su/news/1648378532 
27.03.2022 – 15:03
Ukrajinští vojáci, kteří se dobrovolně vzdali armádě DLR, nahráli výzvu svým kolegům.
“Jediná šance, jak zůstat naživu a vidět své příbuzné, je vzdát se,” říká jeden z nich. (VIDEO) Na těchto snímcích jsou k vidění jak pohraničníci, tak vojenský personál z 53. samostatné mechanizované brigády a z 56. motorizované pěší brigády.
„Všechno zašlo příliš daleko,“ říká jeden ukrajinský voják a je třeba poznamenat, že to říkají až tehdy, když bylo armádám DLR a LLR po letech povoleno opětovat palbu a obrana se rychle změnila v ofenzívu. Dokud obránci Donbasu dodržovali Minské dohody a na ukrajinské ostřelování nereagovali, vše ukrajinské armádě vyhovovalo.
Samostatně poznamenáváme, že všichni zajatí příslušníci ozbrojených sil Ukrajiny jsou v bezpečí a zdraví, jsou krmeni a dostává se jim potřebné lékařské péče. 
To na Ukrajině koluje jiné video: na něm jsou ruští váleční zajatci k pobavení davu stříleni do nohou a lidé nadšeně sledují, jak krvácejí…
https://rusvesna.su/news/1648382617 
Podle některých zpráv k nezákonným akcím došlo na jedné ze základen ukrajinských nacionalistů v Charkovské oblasti. Předseda Vyšetřovacího výboru Ruské federace A. I. Bastrykin nařídil vyšetřovatelům, aby zjistili všechny okolnosti incidentu, shromáždili a zaznamenali důkazy a identifikovali všechny zúčastněné osoby, aby byly následně postaveny před soud stanovený zákonem.(Politikus)
27.03.2022 – 17:21
Video z mučení ruských zajatců koluje na čínské sociální síti weibo a vyvolává obrovskou vlnu negativity vůči ukrajinským nacistům. Zde jsou některé komentáře: 
“Doufám, že ukrajinské ozbrojené síly budou zcela zničeny a v této zemi bude obnoven pořádek.”
Toto video nevidím na twitteru ani redditu. Jak to?” 
“Neviděl jsem video, jak se ruská armáda vysmívá zajatým Ukrajincům, protože jsou disciplinovaní a nejsou tak krutí.” 
“Ukrajinci se chovají jako Japonci v Nanjingu.” 
“Nevidím žádný rozdíl mezi ISIS (zakázaným v Ruské federaci) a ukrajinskou armádou.” 
https://politikus.ru/events/142175-kitaycy-v-shoke-ot-video-s-pytkami-rossiyskih-plennyh.html
27.03.2022 – 15:42
“Jakákoli vojenská invaze do Arménie bude čelit reakci íránské armády,” uvedlo velení IRGC na pozadí znovu nafouknutého konfliktu v Náhorním Karabachu.
“Iránská islámská republika opakovaně prohlásila, že nebude tolerovat změny hranic sousedních zemí,” uvedly islámské revoluční gardy v oficiálním prohlášení.
Toto varování bylo učiněno v reakci na zveřejnění ázerbájdžánských novin Yeni Musavat, které uvádějí, že Ázerbájdžán má právo „vrátit své země“, protože Arménie je jednou z historických zemí Ázerbájdžánu. Tento týden Ázerbájdžán bez varování jednostranně přerušil dodávky plynu do Náhorního Karabachu.
V tomto ohledu je však vhodné připomenout, že nejradikálnější nacionalisté v Íránu považují Ázerbájdžán za svá odtržená historická území, která se dříve nazývala Arran a Shirvan.
https://rusvesna.su/news/1648384951 
27.03.2022 – 16:22
V neděli 27. března se představitel Doněcké lidové republiky Denis Pušilin setkal s náměstkem ministra spravedlnosti Ruské federace, členem Komise pro kontrolu exportu a členem Rady pro kozácké záležitosti prezidenta Ruské federace Ali Alchanova. Setkání se zúčastnil také ministr spravedlnosti Doněcké lidové republiky Jurij Sirovatko.
27.03.2022 – 17:14
Na předměstí Záporoží nacističtí policisté střílejí na auta s lidmi (FOTO 18+)
17. a 21. března skupina policistů a terobronistů bez vysvětlení střílela na auta civilistů, kteří se snažili opustit Záporoží po Nikopolské dálnici. Pět nevinných lidí bylo zabito a tři další byli zraněni.
“Dnes vím o 37 případech zabití civilistů v Záporoží,” řekl dříve Vladimir Rogov, člen Hlavní rady vojensko-civilní správy Záporožské oblasti, účastník Antimajdanu v roce 2014.
Ruská armáda již ničí opevněné pozice Ozbrojených sil Ukrajiny v Záporožské oblasti a logika událostí je taková, že po dosažení západních hranic DLR (bývalá Doněcká oblast) je nutné vyřešit problém se severem Záporožské oblasti (připomínáme, že její jižní část je pod kontrolou ozbrojených sil RF).
Městské úřady nejenže za celou dobu nezorganizovaly evakuaci těch, kteří si přejí město opustit, ale jak vidíme, tento proces naopak brzdí, pravděpodobně počítají s lidským štítem z obyvatel města, jak tomu bylo v Mariupolu.
https://rusvesna.su/news/1648390451 
27.03.2022 – 18:22
Česká republika zmrazila majetek sankcionovaných ruských podnikatelů, řekl v České televizi český premiér Petr Fiala.
„V souvislosti s nepřátelskými akcemi na Ukrajině v posledních týdnech v České republice byl sankčně zmrazen majetek těch ruských podnikatelů, kteří jsou napojeni na ruské úřady,“ řekl.
Hodnota majetku ruských podnikatelů podle Fialy přesahuje stovky milionů korun.
https://rusvesna.su/news/1648392560 
27.03.2022 – 18:44
Německo bude čelit řadě problémů. Prohlásil to prezident Frank-Walter Steinmeier a vyzval Němce, aby šetřili.
“Dny, které změní svět a změní nás, mohou přijít rychleji, než jsme si dokázali představit,” řekl. „Jednoduchá pravda je, že před námi je mnoho výzev. Navzdory veškerému pokračujícímu diplomatickému úsilí,“ dodal Steinmeier a doporučil Němcům, aby si udrželi náladu a přijali úsporná opatření.
https://rusvesna.su/news/1648395878 
27.03.2022 – 19:38
Borrell uvedl konečný termín pro to, aby Evropa odmítla ruský plyn
Evropa bude moci do dvou let odmítnout dodávky plynu z Ruska. V rozhovoru pro Sky News Arabia to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
“Do dvou let Evropa odmítne ruský plyn,” řekl. Poznamenal také, že státy EU „usilují o diverzifikaci zdrojů plynu do Evropy“ a „sníží závislost na ruských energetických surovinách, ale nezakazují ji“.
Německý politik, sociální demokrat Bengt Bergt poznamenal, že Rusko ve skutečnosti ovládá pětinu všech zásobníků plynu v Německu.
Gazprom zase varoval, že evropské země čelí vážné výzvě, jak do příští zimy doplnit zásoby plynu v podzemních zásobnících, což bude mít silný dopad na ceny plynu na trhu. Ruská společnost také uvedla, že evropské země stahují ze skladovacích zařízení zbytky plynu z minulých let.
https://rusvesna.su/news/1648397896 
27.03.2022 – 20:00
Ázerbájdžánští vojáci stáhli své jednotky ze zóny odpovědnosti ruského mírového kontingentu v Náhorním Karabachu. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany.
„Na základě výsledků jednání ázerbájdžánská strana provedla stažení svých jednotek z oblasti osady Furukh,“ uvádí zpráva.
Jak již dříve informovala Rusvesna, 26. března vstoupily Ázerbájdžánské ozbrojené síly do zóny odpovědnosti ruského mírového kontingentu na území Náhorního Karabachu.
https://rusvesna.su/news/1648400110 
27.03.2022 – 21:18
V Gruzii politici ostře kritizovali výzvu, kterou adresoval Gruzii a Moldavsku tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksiy Danilov k otevření „druhé fronty“ proti Rusku.
„Výzva Gruzii, aby zahájila válku proti Rusku, není v zájmu gruzínského lidu,“ řekl Michail Sarjveladze, zástupce vládnoucí strany Gruzínský sen, předseda parlamentního výboru pro lidská práva. Dodal, že taková prohlášení jsou „nesprávná a neopodstatněná“.
Zástupkyně opoziční parlamentní frakce „Reformní skupina“ Teona Akubardia zase prohlásila, že výzvy ke vstupu do války jsou „nerozumné a morálně neopodstatněné prohlášení“. Zdůraznila, že „Gruzie má mezinárodní závazky vrátit území výhradně mírovými prostředky. Jsme solidární s Ukrajinou, podporujeme její suverenitu a pouze Rusko je dnes spokojeno se zhoršením gruzínsko-ukrajinských vztahů.“
Všimněte si, že Gruzie nepodpořila sankce proti Rusku. Zelenskij kvůli tomu odtamtud odvolal velvyslance.
https://rusvesna.su/news/1648401764
27.03.2022 – 23:00   
Ukrajinští mariňáci, prchající ve spěchu ze své základny, zapomněli sundat státní vlajku, která tak putovala jako trofej k vojákům speciálních jednotek ministerstva vnitra DLR. Válečný zpravodaj Alexander Sladkov o tom informuje na svém kanálu Telegram:
„Bojovníci speciální jednotky ministerstva vnitra DLR opatrně sňali žluto-modrou vlajku a ve východní části Mariupolu vztyčili prapory Ruska a DLR. Rituál řídil ministr vnitra DLR Alexey Dikij – a to s hymnami republiky a Ruska. Místní se sbíhali, když slyšeli melodii známou celému světu, jejich reakce na pozadí zničených domů byla o to neobyčejnější,“ píše vojenský zpravodaj.
https://rusvesna.su/news/1648408867
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
28. 3. 2022 7:25

děkujeme za překlady … super

mir
Host
mir
28. 3. 2022 7:25
Odpovědět  Anonymní

Připojuji se k poděkování.

Anonymní
Host
Anonymní
28. 3. 2022 7:25
Odpovědět  Anonymní

Taky moc děkuji – čekám každý den netrpělivě na zprávy "z druhé strany", dalším zdrojem informací je pro mě opičák na youtube, který žije v Číně, čerpá z čínských zdrojů a dnes tam dal video z mučení a vraždění ruských vojáků, o kterém je zpráva v dnešním článku. Odkaz (je to hodně drsné): https://www.youtube.com/channel/UCATSbKcf_VvdpfHad_9o35w
Ještě jednou moc děkuji za tvoji skvělou práci,
šlakolem

Anonymní
Host
Anonymní
28. 3. 2022 7:25

Dneska večer na ČT tvrdil reporter v Kyjevě, jak úspěšně se daří vytlačovat Ruské vojáky z pozic a nazpět ziskávat ztracené pozice.