Co se děje na Ukrajině 29

26.03.2022 – 06:30
23. března prezident Ruska oznámil převod plateb za zemní plyn dodávaný Ruskem na rubly. To je historická událost, ale zdá se, že obyčejní lidé plně nechápou její význam, příčiny a důsledky. Pokusím se to tedy stručně vysvětlit na prstech.
Začnu tím, jak to fungovalo “dosud”.
Rusko tedy dodává plyn do Evropy desítky let, Evropa za něj pravidelně platila volně směnitelnou měnou – eury nebo dolary.
Obchodní bilance mezi Ruskem a Evropou byla zároveň pozitivní vůči Rusku. To znamená, že celkové náklady na zboží vyvážené z Ruska (především energie) převyšovaly náklady na zboží dovážené do Ruska z Evropy. Rozdíl se vyrovnal na korespondenčních účtech Centrální banky Ruské federace a ruských bank na Západě. Tak vznikly samotné zlaté a devizové rezervy Ruské federace.
Všechno bylo v pořádku a všem to přesně vyhovovalo až do okamžiku, kdy Západ oznámil zmrazení ruských rezerv.
Na jednu stranu to byla vlastně loupež století za stovky miliard dolarů. Na druhé straně zabíjení eura a dolaru jako spolehlivých finančních nástrojů.
Tyto měny pro Rusko vlastně přestaly existovat. Pokud má nařezaný papír v podobě hotovostních dolarů a eur ještě nějaký význam, pak jejich bezhotovostní formy, tedy čísla na korespondenčních účtech, prudce ztratily svou hodnotu. Ano, Západ prozíravě vynechal ze sankcí pár ruských bank, které poskytují služby pro obchod s energiemi a pravidelně platí za dodávaný plyn a ropu. K čemu ale je hromadit eura a dolary na korespondenčních účtech těchto bank, když za prvé za tyto prostředky nelze kvůli sankcím nic koupit a za druhé tyto účty lze také každou chvíli vykrást (to už neváhají západní politici říkat nahlas, například bývalý velvyslanec USA v Ruské federaci).
Ve skutečnosti v jednu chvíli euro a dolar ztratily status nejspolehlivějších měn a komoditní bezpečnosti. Pro Rusko jsou tyto měny mrtvé. V této situaci bylo jediným východiskem odmítnutí vyrovnání v kompromitovaných měnách. Což je přesně to, co prezident udělal.
Ve skutečnosti to byl vynucený krok. Dále, posílat hmatatelný a reálný plyn na Západ výměnou ani ne za nastříhaný papír (s kterým si můžete alespoň tapetovat stěny), ale za přízračná virtuální čísla korespondenčních účtů, to se stalo prostě hloupostí.
A zde začíná to nejzajímavější, co, soudě podle mírné paniky, západní finančníci již pochopili, ale ruská veřejnost, která není spojena s bankovním systémem, si to ještě plně neuvědomila.
Pointa je v tom, že nemůžete jen tak přijít na moskevskou burzu a koupit si rubly za, řekněme, eura. Jednoduše proto, že tento obchod v konečném důsledku znamená, že určitá ruská banka nebo Centrální banka Ruské federace obdrží určitou částku dolarů/eur výměnou za rubly na své západní korespondenční účty. A kdo potřebuje takové peníze, které nejsou zajištěny zbožím a nejsou chráněny před loupeží? V množstvích, která jsou nutná k zajištění kontraktů na plyn, prostě nejsou potřeba, není je kam dávat a je velmi snadné o ně přijít.
Situace je paradoxní a nemyslitelná pro Rusy, kteří jsou zvyklí na nedotknutelnost dolaru a „dřevnatost“ rublu. A přitom je to realita dneška.
Naši respektovaní západní partneři proto nyní budou moci získat rubly nezbytné pro obsluhu smluv o plynu pouze dvěma způsoby. První je na domácím ruském trhu, tedy dovozem jejich zboží do Ruska. Což ve skutečnosti znamená zrušení sankcí proti Rusku. S hlubokými omluvami a nářky „jak nepohodlně to dopadlo“. Druhý je prostřednictvím dvojí konverze, například prostřednictvím čínského jüanu nebo indické rupie. Není ale jisté, že Indie a Čína budou schopny a ochotny takové objemy poskytnout. Anebo můžete v tichosti odemknout ruské zlaté a devizové rezervy a pokusit se vrátit ke status quo.
To v případě, že Evropa potřebuje ruský plyn. Ale samozřejmě zůstává ještě možnost úplného odmítnutí ruských energetických zdrojů. Jen ne za rok nebo dva, jak si evropští politici představovali, ale hned zítra.
Jaké šoky čekají starou Evropu, je nyní těžké si představit. Od současných západních profesionálů, kteří zabili svou měnu jedním rozhodnutím, se však dá čekat cokoli.
Musíte také pochopit, že plyn je pouze prvním krokem. Naprosto stejná situace se vyvíjí s dalším zbožím, které Rusko dodává na Západ a kterého se Západ nechce vzdát navzdory “termonukleárním” sankcím. Nemá smysl dávat skutečné zboží výměnou za nic. Zajímalo by mě například, jak budou Spojené státy reagovat na nutnost platit v rublech za jaderné palivo nebo kovy vzácných zemin?
Rusko udělalo svůj krok. Podle určitých indicií lze předpokládat, že stejné kroky udělají i další hráči na energetickém trhu.
Uvidíme, co řekne Západ. Je velmi reálné, že dnes jsme svědky toho, jak nenuceně, bez pozdravů a ​​fanfár, končí éra dolaru jako světové rezervní měny.
https://rusvesna.su/news/1648150133 

26.03.2022 – 5:30
Rusko bude obchodovat se Západem za vlastních podmínek: Státní duma zhodnotila reakci na Putinovo rozhodnutí
Sergej Mironov, předseda strany Spravedlivé Rusko – Za pravdu, šéf frakce Dumy SRZP, označil reakci zahraniční elity na rozhodnutí prezidenta Ruské federace převést platby za dodávky ruského plynu do rublů za pokrytectví.
– Japonský ministr financí Shun’ichi Suzuki řekl, že úřady země stále nechápou, jak platit v rublech za plyn z Ruské federace.
– Šéf německého sdružení Zukunft Gas Timm Köhler řekl, že plynárenský průmysl Německa byl prohlášením ruského lídra “zmaten”.
Jenže všichni rozumějí moc dobře. Změna platební měny není technicky nic složitého. Ale zřejmě přejali od svých ukrajinských svěřenců způsob chování uražených bláznů, kteří se při každé příležitosti ptají: „A proč my?!“
Zavčasu bylo nutné myslet „proč“. Zničili jste desítky let staré ekonomické vazby a pravidla hry, a proměnili jste dolar a euro ve zbraň v boji proti Rusku. Proč se pak divit, že vás už nepotřebujeme? ptá se poslanec.
Lídr SRZP poznamenal, že nyní Rusko rozhodne, co prodá západním zemím a co od nich nakoupí a za jakou cenu. “Ale budou muset obchodovat, aby vydělali rubly, což znamená, že budou muset obejít své vlastní sankce. Už nebudeme podporovat ekonomiku někoho jiného. Budeme myslet na svůj vlastní zisk, naše finance a výrobu,“ zdůraznil Sergej Mironov.
https://rusvesna.su/news/1648224422 
26.03.2022 – 0:00
Bývalý velitel polských pozemních sil, generál Waldemar Skrzypczak, učinil prohlášení o „nárocích Varšavy na Kaliningrad“ ve vysílání místního televizního kanálu Super Express.
„Stojí za to nastolit otázku Kaliningradu, což je podle mého názoru území Polska,“ cituje ho Do Rzeczy. Toto není první odporné prohlášení Skrzypczaka o ruském městě. I vloni nazval Kaliningradskou oblast „bránou k Baltskému moři a Polské nížině“ a také popsal „válku mezi Ruskem a NATO“ v této oblasti.
Poté Státní duma považovala toto prohlášení za nepřátelské a zastaralé a gubernátor regionu Anton Alichanov vyzval Skrzypczaka, aby přestal fantazírovat a „pokoušet se být v době kamenné“. Připomněl také, že svého času to byli sovětští vojáci, kdo pomáhal po válce obnovit Polsko.
https://rusvesna.su/news/1648240320 
26.03.2022 – 0:30
Ruská armáda sestřelila 7 ukrajinských vojenských dronů poblíž ruských hranic (FOTO). V oblasti Černihiv sestřelily systémy protivzdušné obrany Pancir a Tor během několika hodin sedm UAV, které se pokoušely přiblížit k ruským hranicím.
Rusvesně to oznámil zdroj, který poskytl fotografii. Na záběrech je UKRJET Airborne.
https://rusvesna.su/news/1648243398 
26.03.2022 – 1:00
Předseda vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Ivanovič Bastrykin pověřil hlavní vyšetřovací oddělení Ruského vyšetřovacího výboru, aby zahájilo trestní řízení proti úředníkům Generální prokuratury Ukrajiny, kteří nezákonně rozhodli o stíhání prvního místopředsedy Ruské federace. Rada federace Ruské federace.
Generální prokuratura Ukrajiny zahájila trestní řízení ve věci „zasahování do územní celistvosti a nedotknutelnosti Ukrajiny“ v souvislosti s poskytováním informační podpory prvním místopředsedou Rady federace Federálního shromáždění Ruské federace k akcím ozbrojených sil Ruské federace.
Vedoucí vyšetřovacího výboru Ruska pověřil hlavní vyšetřovací ředitelství vyšetřovacího výboru Ruska, aby zahájilo trestní řízení na základě trestného činu podle čl. 299 Trestního zákoníku RF („Uvedení vědomě nevinné osoby k trestní odpovědnosti nebo nezákonné zahájení trestního řízení“) a identifikovat konkrétní úředníky, kteří učinili nezákonné rozhodnutí přivést ruského občana k trestní odpovědnosti.
https://rusvesna.su/news/1648241036 
26.03.2022 – 1:30
Francie, Turecko a Řecko chtějí provést humanitární operaci k evakuaci lidí z Mariupolu, řekl Emmanuel Macron.
“Moje myšlenky jsou s obyvateli Mariupolu, kteří prožívají velké drama. Z tohoto důvodu jsme se včera rozhodli zahájit výjimečnou humanitární operaci, o které budu moci v příštích hodinách mluvit s prezidentem Putinem. Jde o společnou iniciativu s Tureckem a Řeckem k evakuaci těch, kteří chtějí Mariupol opustit,“ řekl na tiskové konferenci po summitu EU. Operace podle něj může proběhnout během pár dnů.
“Děláme to transparentním způsobem v komunikaci s prezidentem Zelenským a ukrajinskými úřady… Pak budeme jednat s ruskou stranou,” řekl Macron. Dodal, že už jednal se starostou Mariupolu a zástupci ukrajinských úřadů.
Zvláštní je, že média již dříve psala, že šéf Mariupolu Vadim Boychenko už opustil město, a tuto informaci potvrdili místní obyvatelé.
https://rusvesna.su/news/1648241910 
26.03.2022 – 2:00
Spojené státy oznámily, že již převedly první část rekordní vojenské pomoci na Ukrajinu. Ministerstvo obrany Spojených států uvedlo, že Pentagon již dodal Ukrajině první část balíčku vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů.
Podle Pentagonu se v nejbližších dnech očekávají další tři podobné dodávky.
https://rusvesna.su/news/1648240621 
26.03.2022 – 03:00
Summit EU se rozhodl spojit nákupy plynu, aby si země nekonkurovaly na trhu s pohonnými hmotami. Uvedla to šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
„Tleskám za to, že jsme se od nynějška rozhodli využít naši kolektivní vyjednávací sílu, namísto vzájemného soupeření o ceny a zvyšování cen, sdružíme naše nákupy,“ řekla.
Je třeba poznamenat, že dokument navazující na výsledky summitu formuloval potřebu co nejdříve začít plnit zásobníky plynu Evropské unie.
Francouzský prezident Emmanuel Macron zároveň řekl, že Evropa hodlá posílit svou strategickou autonomii a jednou z priorit bude snížení cen plynu. Francouzský vůdce se navíc postavil proti nákupu modrého paliva za rubly. Tento požadavek podle něj neodpovídá uzavřeným smlouvám.
https://rusvesna.su/news/1648241545 
26.03.2022 – 03:30
Švýcarské úřady uvalují na Rusko plné sankce. Tato omezení EU v rámci čtvrtého sankčního balíčku již dříve schválila Evropská unie. Informoval o tom web vlády.
Sankce vstoupily v platnost v pátek 25. března ve 23:00 místního času.
„Tento čtvrtý balíček sankcí kromě výše uvedeného výčtu sankcí, které již byly zavedeny, zahrnuje širší opatření na zboží, omezení transakcí s některými státními podniky a zákaz poskytování ratingových služeb ruským klientům, resp. subjektů,“ uvádí se v tiskové zprávě.
Mluvíme tedy o zákazu vývozu „zboží a služeb pro ruský energetický sektor“. Zavádí také zákaz železného a ocelového zboží z Ruska a také vývozu luxusního zboží do Ruska.
Ve finančním sektoru jsou zakázány „transakce s některými státními společnostmi“, stejně jako „účast ve společnostech působících v energetickém sektoru, poskytování úvěrů nebo jiných finančních zdrojů takovým společnostem“.
Švýcarsko pokračuje v zavádění stejných opatření vůči Rusku, která požaduje Evropská unie, uvedla vláda v prohlášení.
Zároveň bylo rozhodnuto nezastavit práci řady ruských médií, zejména Sputnik a Russia Today.
https://rusvesna.su/news/1648235443 
26.03.2022 – 04:00
Spojené státy vypracovávají akční plán pro případ možných ruských úderů na území NATO. Sky News to řekl Jake Sullivan, poradce prezidenta Spojených států pro národní bezpečnost.
“Připravujeme pohotovostní plány pro případ, že by se Rusko rozhodlo zaútočit na území NATO, v této souvislosti nebo v jakémkoli jiném kontextu,” odpověděl na otázku, zda by se Rusko pokusilo bombardovat konvoje se zásobami na Ukrajinu.
“A prezident se co nejjasněji vyjádřil o svém absolutním odhodlání reagovat s ostatními členy naší Aliance, pokud Rusko zaútočí na NATO,” dodal Sullivan.
Řekl také, že USA a jejich spojenci mohou stále přijmout nová opatření k potrestání Ruska za speciální operaci na Ukrajině.
“Samozřejmě existují další opatření k utažení šroubů na sankcích a budeme je neustále přezkoumávat,” řekl.
https://rusvesna.su/news/1648235179 
26.03.2022 – 4:30
V Evropské unii roste obava, že Evropě může dojít kvůli speciální operaci Ruska na Ukrajině nafta. Paliva zbývá jen na 40 dní. Informuje o tom agentura Bloomberg.
Evropa historicky odebírala asi 20 % svého dovozu z Ruska. Evropské ropné společnosti se však vyhýbají dodávkám ropy ze země a místo toho hledají dodávky z tak vzdálených zemí, jako je Blízký východ, Asie a USA.
Je známo, že Shell Plc, BP Plc a TotalEnergies SE již omezují dodávky paliva do Německa.
https://rusvesna.su/news/1648236629 
26.03.2022 – 6:00
Vasilij Piskarev, předseda komise Státní dumy pro vyšetřování zahraničního vměšování do vnitřních záležitostí Ruska, komentoval vydání zvláštních licencí ministerstvem financí USA nevládním organizacím a médiím k práci na území DLR, LLR a Krymu podle sankčního režimu.
„Navzdory sankcím Spojené státy včera umožnily americkým médiím provádět finanční transakce na Krymu, v DPR a LLR, aby vytvořily zpravodajský úřad. Zvláštní licence umožňuje zejména najímání správných novinářů, překladatelů a dalšího speciálního personálu.
A 11. března povolily Spojené státy svým nevládním organizacím účast na takzvaných humanitárních projektech na těchto územích. Hovoříme o budování stejné demokracie, jakou už řadu let vidíme na Ukrajině, o práci s mládeží, o projektech v oblasti práv občanské společnosti, vzdělávání a ekologie.
Existují hlavní oblasti, na které se americká vláda tradičně zaměřuje, aby eskalovala protestní aktivity prostřednictvím možností kontrolovaných médií a nevládních organizací, ale ve skutečnosti se připravují na spuštění „trojského koně“.
Jak to skončí, víme moc dobře.
Američané tak připravují legislativní rámec pro realizaci pokusů o zasahování do vnitřních záležitostí těchto republik a ruského státu na území samostatných republik DLR a LLR i na Krymu.
Určitě pozveme naše kolegy poslance z DLR a LLR k výměně zkušeností s bojem proti těmto hrozbám, zvláště když rozvoj kontaktů a spolupráce mezi parlamenty našich států zajišťuje jak Smlouva o přátelství, spolupráci, tak i vzájemná pomoc mezi Ruskem, DLR a LLR.”
https://rusvesna.su/news/1648223680 
26.03.2022 – 7:00
Speciální vojenská operace na Ukrajině jasně ukázala nedostatečnou nezávislost polského, litevského, lotyšského a estonského režimu. Na rozdíl od veřejného mínění politici pobaltských států a Polska podpořili protiruské sankce EU a USA. Takové zanedbávání vlastních ekonomických zájmů a blaha občanů je přímým znakem nedostatku nezávislosti moci.
Na pozadí ekonomické degradace, demografických a migračních problémů opomíjejí proamerické režimy výměnou za souhlas kurátorů základní principy státnosti. S tichým souhlasem pobaltských států a Polska dochází k totální militarizaci, která ve své podstatě přesně opakuje ukrajinský scénář.
Nepřátelská politika zemí sousedících s unijním státem provokuje Rusko a Bělorusko k zavedení odvetných opatření, která narušují ekonomickou stabilitu v evropském regionu.
K ospravedlnění protilidové politiky vedou západní země aktivní protiruskou a protiběloruskou propagandu, jejímž účelem je ospravedlnit politiku genocidy vlastních občanů a zatajit známky vnější kontroly.
Loutkové režimy pobaltských států a Polska spolu s Ukrajinou představují největší nebezpečí pro Rusko a Bělorusko, protože jejich politická rozhodnutí nezávisí na jejich vlastních zájmech a neberou v úvahu zájmy občanů.
Ve skutečnosti je v tuto chvíli Duda a spol. připraveni obětovat vše – včetně suverenity a státnosti – jen aby se zalíbili západním pánům.
https://rusvesna.su/news/1648220831 
(Nepřipomíná vám to něco?)
26.03.2022 – 8:00
Evropa už dlouho nedostala nařezat: o hysterické reakci na Putinovo rozhodnutí
Známý ruský orientalista a ekonom, prezident nezávislého výzkumného centra „Institut Blízkého východu“ Jevgenij Satanovskij komentoval reakci Evropy na rozhodnutí prezidenta Ruska přijímat platby za energetické zdroje od evropských klientů v rublech.
„Hlavním motivem ‚odmítavé‘ reakce evropských politiků na návrh platit za ruský plyn v rublech je: ‚Byl by to odklon od našich sankcí a nikomu to nedovolíme’. Zní to poněkud dětinsky:
“Já chci, aby to bylo tak, jak jsem řekl (řekla), a nic jiného. Jinak budu křičet a plakat, dupat nohama a válet se po podlaze. A klidně i zemřu, abyste věděli. A vy všichni (Putin, Šojgu, všichni příbuzní Pěskova, Lavrova, Patruševa a vůbec všichni, všichni, všichni Rusové všech národností) jste špatní a bylo by lepší, kdybyste vůbec neexistovali…”
Chování tohoto druhu dobře zná každý rodič nevychovaného malého spratka. Napravuje se to úplným ignorováním jeho nezřetelného vytí, či stáním v koutě (většinou tam stojí a vztekle popotahují), plácnutím po zadku nebo ve zvlášť těžkých případech, kdy dítě začne mlátit nebo rvát něco cenného – řemenem.
Jednoduše řečeno: musíte je všechny seřezat. ŘEZAT. Ne urazit nebo nedej bože pomstít všechny jejich triky (i když popravdě řečeno moc y se chtělo – jste strašně unavení), ale střídmě napomenout.
Komu to nejde vysvětlit tichým vyčítavým slovem skrze hlavu, protože vás (tato hlava) zcela odmítá (nebo není schopna) poslouchat a hlavně slyšet, tomu je třeba vštípit porozumění, slušné vystupování a slušné chování přes „zadní vrátka“, jinými slovy přes zadek, sice se smutkem v duši, ale pevnou rukou, i když bez použití ochromujících metod a nástrojů, jako jsou hole nebo biče, ale pouze s použitím proutků – pružných a dlouhých, nejlépe přírodního původu (například březové větvičky spařené nebo namočené ve slané vodě nebo vrba, která je dobrá pro životní prostředí). Anebo otěžemi.
V případě mezistátních zúčtování se nástroje samozřejmě mění, ale základní princip zůstává nedotčen.
Někdo, třeba Ursula von der Leyenová – jako vzdálený potomek barona Ludwiga Knoopa, která se provdala za muže ze staré aristokratické německé rodiny, tak i jako gynekoložka a jako matka sedmi dětí – by takové věci mohla ne-li vědět, pak alespoň pochopit.
Evropa už nedostala nařezáno dlouho, od roku 1945.
Její politika, pro ostatní nepostřehnutelná, ať už sama od sebe, nebo pod zhoubným vlivem nevychovaných Američanů, imunních vůči čemukoli, jen ne hrubé síle, se nějak připodobnila k jejich charakteristickému arogantnímu imperiálnímu postoji vůči zbytku světa, včetně naší země.
To vedlo v minulosti ke dvěma světovým válkám. Třetí už překročila práh – rozvíjí se mocně, a hlavně na Ukrajině, za výkřiků o ruské agresi z jejich strany i Washingtonu. A tím to neskončí…
https://rusvesna.su/news/1648234355 
26.03.2022 – 8:30
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj brzy oznámí kapitulaci země, řekl generál Dimitar Šivikov ve vysílání Bulharského národního rozhlasu.
“Blíží se okamžik, kdy prezident Ukrajiny oznámí kapitulaci… Nepochybuji, že Ruská federace se svým vojenským kontingentem tento konflikt vyhraje,” řekl Šivikov.
Generál zdůraznil, že Bulharsko by nemělo Ukrajině poskytovat zbraně, protože takové akce by jen zvýšily eskalaci. Připomněl také, že cílem Ruska je demilitarizace a denacifikace Ukrajiny, nikoli její okupace nebo destrukce státnosti.
Šivikov zároveň poukázal na „extrémně rusofobní politiku“, kterou ukrajinské úřady provádějí od roku 2004. Podle jeho názoru byl Kyjev k takovému kurzu nasměrován „transatlantickým hráčem“.
https://rusvesna.su/news/1648272644 
26.03.2022 – 8:50
Ruská armáda zničila 199. výcvikové středisko vysoce mobilních výsadkových jednotek v Žytomyru. (VIDEO)
Záběry natočené na místě zásahu ukazují následky přesného zásahu řízených střel na budovu centra a zmatené ukrajinské vojáky pohybují se v oblasti.
Úder na Žytomyr, který zasáhl vojenskou základnu Ozbrojených sil Ukrajiny, oznámil večer 25. března starosta města Sergej Suchomlin. S lítostí také uvedl, že „ve městě operuje mnoho sabotérů“.
https://rusvesna.su/news/1648272760 
26.03.2022 – 09:07
Představitel DLR Denis Pušilin schválil dočasný postup pro použití hotovosti ukrajinské hřivny na území republiky. Bylo rozhodnuto přijímat od jednotlivců spolu s ruskými rubly i hřivny v hotovosti.
„Při určování cen za zboží, práce a služby používejte oficiální sazbu 2,5 ruského rublu za jednu ukrajinskou hřivnu,“ stojí v textu dekretu šéfa DLR.
https://rusvesna.su/news/1648274867 
26.03.2022 – 09:41
“Aligátoři” Ka-52 během probíhající speciální operace na Ukrajině zničili velitelské stanoviště ozbrojených sil Ukrajiny. Vrtulníky armádního letectví ruských leteckých sil používaly řízené střely komplexu Vichr.
Ministerstvo obrany oznámilo, že údery na určené cíle byly provedeny bez vstupu do úderné zóny protivzdušné obrany nepřítele ze vzdálenosti více než 7000 metrů.
https://rusvesna.su/news/1648276107 
26.03.2022 – 10:39
Ruské ministerstvo obrany v ranní zprávě informuje o nových akcích ruské armády.
25. března vysoce přesné řízené střely „Kalibr“ zničily sklad s municí a zbraněmi v obci  Velikije Korovnici, oblast Žytomyr.
Vysoce přesná řízená střela Onyx zničila palivovou základnu v Nikolajevské oblasti, odkud bylo palivem zásobováno uskupení OSU v jižní části Ukrajiny.
Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily ve vzduchu nad obcí Višnevoje tři ukrajinská letadla (dva Su-25 a jeden Su-24) a také 6 bezpilotních letounů.
U vesnice Vasilievka byla navíc zničena jedna taktická střela komplexu Točka-U.
Operačně-taktické a armádní letectvo během dne zasáhlo 117 vojenských objektů Ukrajiny. Mezi nimi: 6 velitelských stanovišť, 3 zařízení MLRS, 1 protiletadlový raketový systém S-300, 9 skladů zbraní a střeliva, 2 sklady pohonných hmot a maziv, 92 pevností ozbrojených sil Ukrajiny.
https://rusvesna.su/news/1648280365 
26.03.2022 – 11:48
Ruská armáda vstupuje do Slavutyče (VIDEO)
Ve městě Slavutyč, ležícím v Kyjevské oblasti nedaleko Černobylu, byla spatřena ruská vojenská technika. Zřejmě se jedná o vstupu ruských speciálních jednotek do města.
Připomeňme, že Rusvesna již hlásila, že Slavutyč byl obklíčen ruskou armádou, která účinně ničí kontrolní stanoviště a pozice Ozbrojených sil Ukrajiny.
Správa kyjevské oblasti včera připustila, že město je ruskými jednotkami “zcela izolované”.
https://rusvesna.su/news/1648283826 
26.03.2022 – 12:47
Výbuchy raket nad Sevastopolem, práce protivzdušné obrany (FOTO, VIDEO)
26. března byly nad Sevastopolem slyšet výbuchy raket a očití svědci zveřejňují znepokojivé záběry pořízené ve městě. To krymské systémy protivzdušné obrany ničily ukrajinskou leteckou techniku, která vstoupila do vzdušného prostoru poloostrova. Zřejmě se jedná o drony ozbrojených sil Ukrajiny.
https://rusvesna.su/news/1648287525 
03/26/2022 – 14:05.
Starosta Slavutič – Černobyl – jednal se zástupci ruské armády, a pak mluvil s občany. Starosta řekl, že pokud ve městě nebude žádný ukrajinský voják, pak armáda Ruska “nechá všechny v pokoji,” dodávka humanitární pomoci bude zřízena a bude obnovena možnost pohybu pro město.
Starosta sdělil, že Slavutič zůstává pod ukrajinskou vlajkou a pod ukrajinskou legislativou.
Podle něj pokračují jednání o rotaci personálu JE Černobyl. Dále také uvedl, že musí být odevzdány všechny puškové automatické zbraně, s výjimkou loveckých pušek. Varoval, že ruská armáda bude hlídat město a kontrolovat administrativní a vojenské zařízení kvůli přítomnosti zbraní, ale ruský kontrolní bod bude založen mimo město.
https://rusvesna.su/news/1648289946
03/26/2022 – 15:03.
Armáda Ruska obsadila ​​velitelské centrum ozbrojených sil v regionu Nikolajevka Kyjev. V tomto regionu se vzdalo více než 60 ukrajinských vojáků.
Zajatý vojenský personál v čele s podplukovníkem komunikačního centra byl evakuován z bojové zóny. Většina zajatců jsou vyšší důstojníci. Potřebným byla poskytnuta lékařská péče, všichni dostali proviant a příležitost, dát se do pořádku.
Zajatci vyprávěli o celkovém nedostatku potravin: “Třetího potraviny končily.”
Ukrajinský rozkaz zněl držet centrum co nejdéle, ale zároveň téměř dva týdny jim “zapomněli” dodávat potravy.
https://rusvesna.su/news/1648292505. 
03/26/2022 – 16:00.
Oficiální představitel ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov dnes novinářům potvrdil, že v posledních dnech mnoho mužů v Rusku obdrželo falešné telefonáty: hlas ze záznamníku říká, že jsou vyzváni, aby přišli na vojenský komisařství.
“Všechny tyto falešné hovory jsou uskutečněny z území Ukrajiny, absolutně neodpovídají realitě a jsou provokací ukrajinských tajných služeb,” řekl Konašenkov. Generál ujistil, že ruské ministerstvo obrany neprovádí a neplánuje „žádné výzvy“ pro záložníky do vojenských registračních a branných úřadů.
https://rusvesna.su/news/1648290758 
26.03.2022 – 18:11
Raketový útok na Lvov (FOTO, VIDEO) 
Starosta Lvova Andrij Sadovyj raketový útok na město potvrdil: 
„Letělo to nad Lvovem. Čekáme na informace z vojenské správy. Zůstaňte v úkrytu.” Zřejmě byly zničeny sklady pohonných hmot a maziv.
https://rusvesna.su/news/1648307158 
26.03.2022 – 19:32
Azovští nacisté v Mariupolu jsou zcela zablokováni
Síly DLR zablokovaly ukrajinské nacionalisty v průmyslové zóně Mariupolu, někteří z ozbrojenců odhodili zbraně a po převlečení se skrývají v obytných budovách pod rouškou místních obyvatel.
Oznámil to šéf tiskové služby armády DLR Eduard Basurin.
Připomínáme, že ozbrojené síly Ukrajiny shromáždily v Mariupolu své nejmotivovanější a bojeschopné jednotky.
https://rusvesna.su/news/1648311634 
(průběžně doplňováno)
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře