Co se děje na Ukrajině 28

25.03.2022 – 6:30
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že EU nepovolí platby za ruský plyn v rublech, uvádí agentura Reuters.
Úřednice označila tuto možnost za nepřijatelnou, protože podle jejího názoru by platby v rublech byly porušením protiruských omezení uložených Evropskou unií.
„Byl by to pokus obejít sankce. Nedovolíme, aby naše omezení byla obcházena,“ řekla von der Leyenová.
Den předtím ruský prezident Vladimir Putin na schůzce se členy vlády řekl, že Moskva převádí platby za dodávky plynu do nepřátelských zemí na rubly, protože nemá smysl dodávat ruské zboží do Evropské unie a Spojených států amerických. a přijímat platby v jejich měně.
Hlava státu zároveň oznámila pokračování dodávek modrého paliva v objemech a za ceny stanovené ve smlouvách, protože si stát váží své pověsti.
Ráno 24. února zahájilo Rusko vojenskou speciální operaci s cílem demilitarizovat Ukrajinu. Ozbrojené síly podle ministerstva obrany útočí pouze na vojenskou infrastrukturu a ukrajinské jednotky. Západní země v reakci schválily sérii nových sankcí proti Rusku a v Evropě začala hlasitěji znít prohlášení o nutnosti snížit závislost na ruských energetických zdrojích.
https://rusvesna.su/news/1648178490

25.03.2022 – 7:00
Puškov o patové situaci Západu s plynem: Nebude na výběr
Západ bude nucen nakupovat zemní plyn v rublech, pokud Rusko zaujme principiální postoj k této otázce, řekl senátor Alexej Puškov v rozhovoru pro Parlamentskaja Gazeta. Podle jeho názoru nyní už západní země pochopily nové obchodní podmínky.
„Někteří budou připraveni přejít na placení za plyn v rublech, zatímco jiní budou trvat na platbách v eurech a dolarech. Pokud tedy Rusko bude důsledně bránit svou pozici, pak naše protistrany prostě nebudou mít na výběr,“ řekl Puškov.
Senátor věří, že rozhodnutí Ruska převést platby za modré palivo do nepřátelských zemí na rubly změní konfiguraci světové ekonomiky.
Nyní jsme svědky přeformátování nejen světové geopolitiky, ale také světového systému finančních a ekonomických vztahů. Toto přeformátování nebylo zahájeno námi. Hluboký důvod spočívá v ekonomické válce, která byla proti Rusku už dávno vyhlášena. Za těchto podmínek se zapojíme do takového přeformátování v souladu s našimi zájmy a potřebami,“ vysvětlil člen Rady federace Puškov a naznačil, že v budoucnu by toto opatření mohlo vést k posílení rublu.
https://rusvesna.su/news/1648180754 
25.03.2022 – 0:30
Americký prezident Joe Biden nečekaně prohlásil, že ukrajinské úřady by se měly samy rozhodnout, zda potřebují při jednání s Ruskem udělat nějaké územní ústupky. Prezident to řekl ve čtvrtek 24. března na tiskové konferenci v Bruselu.
„Rozhodnutí je zcela na Ukrajině. O Ukrajině nelze mluvit bez účasti Ukrajiny,“ odpověděl na otázku, zda by podle jeho názoru měl Kyjev „postoupit nějaká ukrajinská území kvůli příměří“.
“Nemyslím si, že to musí dělat. Ale je na nich, aby se rozhodli,“ dodal Biden.
Americký prezident uvedl, že mezi Ukrajinou a Ruskem „probíhají jednání“ a uvedl, že se těchto konzultací neúčastní.
https://rusvesna.su/news/1648154331
25.03.2022 – 2:00
Nord Stream2 AG vyhlásil bankrot – Stuttgarter Zeitung
Jedna ze společností provozujících plynovod Nord Stream2, sídlící ve Švýcarsku, plánuje v nejbližší době podat žádost o zahájení konkurzního řízení, uvedl ve čtvrtek německý list Stuttgarter Zeitung.
„Potrubní společnost Nord Stream2 je na pokraji bankrotu kvůli válce na Ukrajině a sankcím uvaleným Západem. V nejbližších dnech (společnost) podá návrh na zahájení konkurzního řízení u příslušného soudu města Zug ve Švýcarsku,“ píší noviny s odvoláním na Matthiase Warniga, generálního ředitele Nord Stream2 AG.
K uvedenému prohlášení bude podle vydavatele přiložena také žádost o „dočasné moratorium“ na činnost.
Německý kancléř Olaf Scholz 22. února oznámil, že nařídil ministerstvu hospodářství stáhnout od regulátora, federální síťové agentury, již vydanou zprávu o plynovodu, čímž byl proces certifikace zastaven. Rozhodnutí o zastavení certifikace v Německu padlo poté, co Rusko oznámilo uznání nezávislosti republik Donbasu.
https://rusvesna.su/news/1648156990 
25.03.2022 – 02:30
Britský premiér učinil prohlášení o tancích a letadlech pro Ukrajinu
Jak píše Politico, britský premiér Boris Johnson po summitu NATO v Bruselu řekl, že západní spojenci pracují na zvýšení smrtící vojenské pomoci Ukrajině na obranu proti Rusku. Tato dodatečná pomoc však s největší pravděpodobností nebude zahrnovat tanky a letadla, dva klíčové požadavky vznesené ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
„Z hlediska logistiky to vypadá velmi obtížně, jak u obrněných vozidel, tak u letadel. Dokonale rozumíme tomu, co požaduje. Zařízení, které v tuto chvíli považujeme za nejcennější, jsou však rakety, které mohou použít k obraně,“ řekl Johnson.
Poznamenal, že žádná západní demokracie v současnosti nepřemýšlí o boji na území Ukrajiny a nikdo nechce zavádět bezletovou zónu.
https://rusvesna.su/news/1648152241 
25.03.2022 – 03:00
Světové společenství je na pokraji bezprecedentní potravinové krize způsobené ukrajinským konfliktem, prohlásil to francouzský prezident Emmanuel Macron.
„Nyní vstupujeme do bezprecedentní potravinové krize. Rusko a Ukrajina jsou největšími zemědělskými producenty,“ řekl francouzský lídr. Macron dále poznamenal, že co se týče potravin, nejvíce utrpí státy severní Afriky a Blízkého východu.
“Tyto země již nyní mají potíže s dodávkami pšenice a dalších obilovin,” uzavřel.
Podle prezidenta Francie se potravinová situace v příštích 12 – 18 měsících ještě prohloubí. 
K dalšímu fungování zahraničních společností v Rusku i přes existenci sankcí řekl:
„Můj postoj je nechat společnosti, aby se rozhodovaly samy,“ řekl Macron.
https://rusvesna.su/news/1648147117
25.03.2022 – 4:30
Starosta lotyšské Rigy Stakis nazval Den vítězství „oslavou smrti“; vyzval k zákazu jeho oslavy v hlavním městě Lotyšska a doporučil, aby se o ni pořadatelé této akce ani nepokoušeli.
Policie už uzavřela přístup k památníku Osvoboditelů Rigy. Lidé k pomníku přicházejí, ale speciálně nastavený kordon je dovnitř nepustí.
Naopak do průvodu legionářů SS v Rize nikdo nezasahuje. V polovině března pochodovalo v hlavním městě Lotyšska více než sto lidí na památku lotyšské legie SS, poražené Rudou armádou během válečných let.
https://rusvesna.su/news/1648140545 
25.03.2022 – 8:26
Rusko otevřelo námořní humanitární koridor
Zahraniční lodě budou moci opouštět ukrajinské přístavy denně od 8:00 do 19:00 moskevského času, počínaje 25. březnem. Délka koridoru je 80 námořních mil jihozápadním směrem, šířka jízdního pruhu je 3 míle.
„Aby zahraniční lodě mohly opustit ukrajinské přístavy na otevřené moře, vytváří Ruská federace humanitární koridor, který je bezpečným pruhem pro lodě ze shromažďovacího prostoru, který se nachází 20 mil jihovýchodně od přístavu Iljičevsk,“ řekl Michail Mizincev, vedoucí Centra řízení národní obrany.
V ukrajinských přístavech je podle něj blokováno 67 zahraničních lodí z 15 zemí.
Ministerstvo obrany zdůraznilo, že kyjevský režim vytvořil extrémně vysokou minovou hrozbu ve vnitrozemských vodách a teritoriálních vodách, aniž by vypracoval mapy. Navíc je vysoká pravděpodobnost ostřelování ukrajinskými vojenskými loděmi po doporučených trasách z Nikolajeva, Černomorska, Očakova, Oděsy a Južného.
“Z Ruské federace nehrozí civilní plavbě žádné nebezpečí,” řekl generálplukovník Michail Mizincev, šéf Národního centra pro kontrolu obrany Ruské federace.
https://rusvesna.su/news/1648185992 
25.03.2022 – 9:10
Americký prezident Joe Biden šokoval novináře i celou Ukrajinu, když řekl, že sankce nikdy nikoho od ničeho neodradily.
“Proč si myslíte, že se Vladimir Putin po vašich dnešních činech změní?“ – zeptal se korespondent jednoho z amerických televizních kanálů. Na což Biden bez váhání odpověděl:
„Pokud jste se tomuto tématu věnovali od úplného začátku, možná si pamatujete, že jsem nikdy neřekl, že by ho mohly odradit sankce! Sankce nikdy nekončí. Jste to vy (tisk), kdo o tom dále mluví. Sankce nikdy nekončí.”
Toto prohlášení zní poněkud nečekaně po četných prohlášeních o „pekelných sankcích“, která nejednou zazněla z Washingtonu a byla doprovázena spokojeným kvílením z Ukrajiny.
https://rusvesna.su/news/1648188392 
25.03.2022 – 11:08   
“Kalibr” zničil největší základnu paliv a maziv poblíž Kyjeva. (VIDEA) 
Večer 24. března zaútočily vysoce přesné námořní řízené střely Kalibr na palivovou základnu v osadě Kalinovka u Kyjeva.
Byla zničena největší z palivových základen zanechaných Ozbrojenými silami Ukrajiny, z nichž bylo palivo dodáváno vojenským jednotkám v centrální části země. Sklad ropy u Kyjeva stále ještě hoří.
https://rusvesna.su/news/1648195803
25.03.2022 – 13:33
Ruské vzdušné síly zaútočily na letiště Kramatorsk (FOTO) Na webu se objevují první záběry z místa.
Na tomto letišti sídlí velitelství Ozbrojených sil Ukrajiny a množství vojáků zajišťujících obsazení Donbasu.
Připomeňme, že Kramatorsk patřil mezi ta města Donbasu, která navzdory hrdinskému odporu obyvatel v roce 2014 obsadily Ozbrojené síly Ukrajiny. Od té doby zde lidé čekají na osvobození od ukrajinských okupantů.
Ruská armáda a síly DLR v posledních dnech prováděly pravidelné údery na objekty Ozbrojených sil Ukrajiny v Kramatorskské oblasti. Ničí se vojenská technika okupantů, vojenské sklady a zásoby pohonných hmot a maziv.
14:40. Ruské letecké a kosmické síly zničily základnu paliv a maziv v Konstantinovce nedaleko Slavjanska.
https://rusvesna.su/news/1648202205 
25.03.2022 – 16:15
Šéfka Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala v rozhovoru pro list Guardian řekla, že zvýšení globálních cen potravin kvůli situaci kolem Ukrajiny může vyvolat nepokoje mezi hladovými lidmi v chudých zemích.
„Vliv (situace kolem Ukrajiny) na ceny potravin a hlad v letošním a příštím roce bude značný. Jídlo a palivo jsou dvě nejdůležitější položky v nákupním košíku chudých po celém světě. Chudé země budou trpět nejvíce,“ řekla Okonjo-Iweala. Poznamenala, že 35 afrických zemí je závislých na dodávkách potravin z oblasti Černého moře.
„Pokud nebudeme přemýšlet o tom, jak zmírnit následky války, bude to další katastrofa, nejen v tomto, ale i v příštím roce,“ dodala.
Vyjádřila obavy, že existuje nebezpečí potravinových nepokojů, jaké nastaly v roce 2000 po prudkém nárůstu cen potravin.
Okonjo-Iwealaová také uvedla, že si nedokáže představit vyloučení Ruska z WTO kvůli speciální operaci na Ukrajině, protože tento proces by byl náročný a vyžadoval by souhlas 75 procent členských zemí.
https://rusvesna.su/news/1648198457
25.03.2022 – 16:29
Ukrajinské letectvo a systém protivzdušné obrany byly v důsledku ruské speciální operace téměř zničeny a přestalo existovat i námořnictvo. Uvedl to náčelník hlavního operačního oddělení Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace Sergej Rudskoj.
„V současné době jsou ukrajinské letectvo a systém protivzdušné obrany vpodstatě nefunkční. Námořní síly země přestaly existovat,“ řekl Rudskoj na briefingu.
Demilitarizace Ukrajiny se podle něj dosahuje vysoce přesnými údery proti zařízením vojenské infrastruktury, umístěním formací a vojenských jednotek, letištím, velitelským stanovištím, arzenálům a skladům zbraní a vojenského materiálu, jakož i akcemi vojsk k likvidaci nepřátelských skupin.
Bylo zničeno 16 hlavních vojenských letišť, ze kterých byly prováděny bojové lety, dále 39 arzenálů, kde bylo uskladněno až 70 % všech zásob vojenské techniky Ukrajiny.
Ze 152 vojenských letadel jich zůstalo 112, 75 ze 149 vrtulníků a 35 z 36 dronů Bayraktar TB2 bylo zničeno.
Ruská armáda navíc vyřadila z provozu 30 ukrajinských vojenských podniků, které opravovaly bojovou techniku.
“Aby se zabránilo obnově zbraní a vojenského vybavení ozbrojených sil Ukrajiny, které byly poškozeny bojem, ruské ozbrojené síly deaktivují opravárenské podniky, arzenály, skladovací základny, logistické sklady s vysoce přesnými zbraněmi,” řekl Rudskoj.
„K dnešnímu dni zasáhly řízené střely Kh-101, Kalibr, Iskander a komplex Kinžal 30 klíčových podniků vojensko-průmyslového komplexu, které opravovaly 68 % zbraní a vybavení vyřazených během bojových akcí,“ zdůraznil.
https://rusvesna.su/news/1648214995 
25.03.2022 – 17:10
Generální štáb hovořil o ztrátách ozbrojených sil Ukrajiny
Během měsíce bojů dosáhly ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny asi 30 tisíc lidí, z toho více než 14 tisíc – nevratných a asi 16 tisíc – sanitárních,“ uvedl to první zástupce náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace generálplukovník Sergej Rudskoj.
Ukrajinští vojáci na Donbasu navíc ztratili asi 16 000 lidí, což je 26 % z celkové síly skupiny k 24. únoru, z toho více než 7 000 tvoří ztráty nenávratné.
„Na začátku speciální vojenské operace proti jednotkám Lidových milicí LLR a DLR stálo uskupení o celkovém počtu 59 300 osob, včetně nejbojovnějších formací a vojenských jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny, Národní gardy a nacionalistických formací.
Doplňování ztrát podle Rudského brání izolace ukrajinské skupiny vojsk na Donbasu, ovládnutí železničních uzlových stanic a klíčových silničních směrů palebnými zbraněmi.
Zásobování ukrajinských jednotek raketami a municí, palivem a potravinami bylo téměř úplně zastaveno.
„Obecně jsou hlavní úkoly první etapy operace splněny. Bojový potenciál Ozbrojených sil Ukrajiny byl výrazně snížen, což umožňuje – ještě jednou zdůrazňuji – zaměřit úsilí na dosažení hlavního cíle – osvobození Donbasu,“ zdůraznil Rudskoj.
https://rusvesna.su/news/1648216920
25.03.2022 – 18:09
Během speciální vojenské operace na Ukrajině bylo zabito 1351 ruských vojáků a 3825 zraněno. Uvedl to v pátek na brífinku v Moskvě první zástupce náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil generálplukovník Sergej Rudskoj.
„Bohužel během speciální vojenské operace dochází mezi našimi soudruhy ke ztrátám. K dnešnímu dni zemřelo 1351 vojáků, 3825 bylo zraněno,“ řekl.
https://rusvesna.su/news/1648219706 
25.03.2022 – 17:30
Polský prezident Andrzej Duda nedorazil do Rzeszowa, kam v pátek přiletěl americký prezident Joe Biden, protože letadlo polského vůdce se muselo vrátit a nouzově přistát ve Varšavě, řekl šéf Kanceláře polského prezidenta Jakub Kumoch.
Biden absolvuje dvoudenní návštěvu Polska po návštěvě Bruselu, kde se zúčastnil mimořádného summitu NATO, summitu šéfů zemí G7 a Evropské rady.
Air Force One s Bidenem na palubě přistálo na letišti Jasionka u Rzeszowa v Podkarpatském vojvodství v Polsku. Zde se měl v doprovodu polského prezidenta Andrzeje Dudy setkat s nedávno do Polska přemístěnými americkými vojáky z 82. výsadkové divize.
V sobotu se Biden ve Varšavě sejde se svým polským protějškem. Tam pronese projev na nádvoří královského hradu.
https://rusvesna.su/news/1648217049 
25.03.2022 – 18:35
Evropané negativně hodnotili prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena o nutnosti oběti, kterou musí přinést, pokud odmítnou ruský plyn. Své rozhořčení vyjádřili v komentářích na Twitteru.
Den předtím na tiskové konferenci v Bruselu Biden připustil, že důsledky případného omezení dodávek ruského plynu by se mohly negativně dotknout evropských zemí. Je to vysoká cena, ale je „povinná“, řekl americký lídr.
Americký novinář a autor podcastů Carl Zha zveřejnil na Twitteru úryvek z projevu Bílého domu s popiskem: “Odmítnutí ruského plynu poškodí Evropu, ale tohle je cena, kterou je Biden ochoten zaplatit.” Příspěvek získal stovky komentářů.
„Je nejen připraven na to, že EU zaplatí tuto cenu, ale také s tím počítá,“ napsal v reakci jeden uživatel.
“Promiňte, odkdy Biden zastupuje zájmy Evropy?” zeptal se další.
„Americký LNG nenahradí ruský plyn a stále rostoucí náklady na energii potopí ekonomiku. Lídři zemí EU budou muset nakupovat plyn za rubly,“ dodal komentátor.
“Myslím, že hrozby bankrotu a smrti hladem všech jejich obchodních partnerů jsou součástí amerického plánu,” dodal uživatel Twitteru ironicky.
„Bude Biden prodávat americký plyn do EU za nižší cenu? Nebo chtějí USA jen vydělat peníze? — uzavřel účastník.
V Evropě se v poslední době stále hlasitěji ozývají výzvy ke snížení závislosti na ruských energetických zdrojích. Vyzýváme proto občany ke snížení teploty v bytech a snížení rychlosti na silnicích.
Vladimir Putin 23. března oznámil, že Moskva přejde na rubly v platbách za plyn dodávaný nepřátelským zemím. Prezident zdůraznil, že objemy a ceny stanovené ve smlouvách jsou zachovány.
Toto rozhodnutí bylo reakcí na nové kolo protiruských sankcí, které byly zavedeny po zahájení speciální vojenské operace Moskvy na demilitarizaci Ukrajiny. Západ tak mimo jiné zablokoval přístup k části zlatých a devizových rezerv, podle ruského ministra financí Antona Siluanova se bavíme o 300 miliardách dolarů.
https://rusvesna.su/news/1648222544
25.03.2022 – 19:00
Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba uvedl, že k 25. březnu nedosáhly Ukrajina a Rusko při jednáních k žádné shodě, ačkoli tuto informaci dříve oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Erdogan již dříve uvedl, že Ukrajina a Rusko jsou blízko ke konsensu ve 4 ze 6 bodů mírových rozhovorů, zejména pokud jde o odmítnutí vstupu do NATO, oficiální status ruského jazyka, demilitarizaci a otázky kolektivní bezpečnosti.
„Neexistuje shoda s Ruskem ve čtyřech bodech zmíněných tureckým prezidentem. Zejména jediným státním jazykem na Ukrajině je a bude ukrajinština,“ řekl Kuleba.
Připustil také, že proces vyjednávání je obtížný, přičemž ukrajinská delegace se nevzdává svých požadavků, trvá na příměří, zárukách bezpečnosti a územní celistvosti Ukrajiny.
https://rusvesna.su/news/1648223395 
25.03.2022 – 19:57
Německý ministr financí Christian Lindner doporučil německým společnostem, aby neplatily za dodávky ruského plynu v rublech, jak Rusko požaduje, a poukázal na to, že takový krok by mohl posílit ruskou měnu, a tím i pozici Kremlu. Christian Lindner to uvedl v rozhovoru pro Die Welt v pátek 25. března.
Ruský prezident Vladimir Putin se podle ministra snaží takovými opatřeními zlepšit ekonomickou situaci.
„Pokud platíte pouze v rublech, posilujete jeho měnu. Moje rada: neměli bychom akceptovat Putinovy ​​podmínky, měli bychom se řídit smlouvami v podobě, v jaké byly uzavřeny,“ řekl Christian Lindner.
https://rusvesna.su/news/1648227426
25.03.2022 – 21:49
Luganská oblast je poseta mrtvolami a spálenou technikou Ozbrojených sil Ukrajiny. O vyhledávání pozůstatků vojáků se stará i Policie LLR. U Starobilska bylo například nalezeno bojové vozidlo pěchoty, do jehož vnitřku vletěla střela a zabila 5 vojáků. Místní obyvatelé hlásili, že to na ustupující kolonu Ozbrojených sil Ukrajiny střílel prapor Aidar…
25.03.2022 – 23:00
Biden naznačil vyslání amerických vojáků na Ukrajinu 
Americký prezident Joe Biden v projevu k americkým výsadkářům v polském Rzeszowě řekl, že armáda bude mít příležitost ocenit odvahu Ukrajinců, jakmile budou „tam“.
„Všechno uvidíte na vlastní oči, až tam budete. A někteří z vás, někteří, někteří z vás už tam byli,“ řekl.
Uvidíte… ženy, mladé lidi, kteří stojí před zatraceným tankem a říkají: “Neodejdu, nehnu se odtud.” Jsou neuvěřitelní, ale podstatnou část své inspirace čerpají od nás,“ dodal Biden.
Neupřesnil však, proč by se američtí vojáci měli ocitnout „tam“ a měl-li na mysli Ukrajinu.
https://rusvesna.su/news/1648237838 
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře