Co se děje na Ukrajině 26

22.03.2022 – 16:27
Poslanec Nejvyšší rady Ilja Kiva řekl, že nacisté připravují svržení Vladimira Zelenského vojenským převratem a obsazení západních regionů (VIDEO) 
Ve své video zprávě Kiva poznamenal, že bezpečnostní síly na Ukrajině jsou v nejistotě.
V této souvislosti vysvětlil další scénář se svržením demoralizovaného a slabého Zelenského, k čemuž existuje dobrý důvod: zničení skupiny v Mariupolu.
Zástupce říká, že nacistické síly — založené na praporu Azov a Národním sboru — již mají připravený plán. Po uchopení moci začnou „táhnout na západ“ a obsadí území západních oblastí.
https://rusvesna.su/news/1647954908 

22.03.2022 – 16:40
Ruská armáda zasadila silnou ránu námořnímu přístavu Nikolajev, infrastruktura byla těžce poškozena. (VIDEO) Podle ukrajinské správy námořních přístavů nebyly žádné oběti.
Náletové sirény mezitím houkají téměř po celé Ukrajině. Sirény znějí v Kyjevě, Volyni, Čerkasích, Chmelnickém, Žytomyru, Rivně, Ivano-Frankivsku, Sumy, Ternopilu, Lvově, Oděse, Černovice, Zakarpatské a Kirovogradské oblasti a také v Kyjevě, Dněpropetrovsku a Krivom Rogu. Ve směru na Charkov byly vidět řízené střely.
https://rusvesna.su/news/1647956418 
22.03.2022 – 16:55
Špión v každé kanceláři: Generální prokurátorka Ukrajiny je v panice
Generální prokurátorka Ukrajiny Irina Venediktová uvedla, že v každém státním orgánu, včetně prokuratury, jsou špioni a nepřátelští agenti.
Orgány činné v trestním řízení podle ní takové osoby identifikují. Vzhledem k propagandistickému pozadí všech „vítězství“ je však těžké si představit, jak se věci mají ve skutečnosti.
Venediktová navíc hrozila stíháním poslancům skrývajícím se v zahraničí.
Všimněte si, že špióni a agenti budou s největší pravděpodobností ti, kteří nesouhlasí s postojem Zelenského a jeho junty.
https://rusvesna.su/news/1647956206
22.03.2022 – 17:42
Vojska Ruska a DLR ovládla letiště Mariupol (VIDEO), které ukrajinští nacisté využívali jako vojenskou základnu. Na území letiště je velké množství zbraní, střeliva a potravin.
Tisková služba Lidových milicí DLR z místa ukazuje, v co se letiště změnilo. Ozbrojenci, spěšně opouštějící oblast, se pokusili zničit vybavení, ale nepodařilo se jim to dokončit. Zcela však zničili řídící věž.
V jedné z technických místností bylo nalezeno podzemní vězení. Pravděpodobně se jedná o nechvalně známou azovskou neonacistickou věznici, která se nazývala „Knihovna“. Bezpečnostní složky DLR se zabývají důkladným vyšetřováním válečných zločinů ukrajinských okupantů, kteří na letišti zřídili podzemní vězení, kde byli mučeni a zabíjeni nevinní lidé.
https://rusvesna.su/news/1647960124 
22.03.2022 – 18:19
Rada Euroligy rozhodla o vyloučení ruských basketbalových týmů z účasti na turnaji, řekl zdroj z agentury RIA Novosti.
CSKA Moskva, Kazaň UNICS a Petrohrad Zenit mají pozastavenou účast v Eurolize, Krasnodar Lokomotiv-Kubaň nebude moci hrát pohárovou Evropu. Výsledky zápasů ruských týmů byly kvůli opravě tabulky zrušeny. Rozhodnutí o pozastavení účasti ruských týmů na turnajích padlo 28. února. 
https://rusvesna.su/news/1647962376
22.03.2022 – 18:54
Bělorusko údajně pošle na Ukrajinu 10 – 15 tisíc vojáků. Oznámil to zástupce Bezpečnostní služby Ukrajiny generálmajor Viktor Jagun.
„Možnost invaze Běloruska zůstává poměrně vysoká. Je známo, že již připravili první sled – 5 taktických skupin praporu, to je asi 5 tisíc vojáků, kteří mohou kdykoli překročit hranici. Mají i rezervu, asi o 5 tisíc lidí víc. A zhruba stejný počet je připraven pro tzv. třetí vlnu přesunu záložníků.
Jedná se o 10 000 až 15 000 vojáků, které mohou vyslat na Ukrajinu,“ řekl.
Uvedl také, že nyní je hlavní rolí běloruské armády týlová záloha, která zajišťuje logistiku ruským jednotkám přes jejich zemi.
„Už teď můžeme říci, že Bělorusové, ať se jim to líbí nebo ne, se již skutečně účastní války s Ukrajinou. Dalším problémem pro Lukašenka je, že ve skutečnosti nevede svou armádu. Šéf běloruské Rady národní bezpečnosti a obrany a šéf generálního štábu jsou pod operační kontrolou Ruska,“ říká generál SBU.
https://rusvesna.su/news/1647963080 
22.03.2022 – 19:15
Zakládající akt Ruska a NATO o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti přestal existovat a již nikoho nezavazuje, řekl v úterý novinářům v Bukurešti polský prezident Andrzej Duda.
Podle zakládajícího aktu NATO-Rusko z roku 1997 se aliance zavázala, že nebude trvale rozmisťovat významné bojové síly na území svých rekrutovaných zemí.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v polovině března prohlásil, že zakládající akt Rusko-NATO nebude vzhledem ke změněné situaci zasahovat do posilování aliance na východě. Později německá ministryně zahraničí Annalena Burbock zas uvedla, že země Severoatlantické aliance nadále dodržují Zakládající akt Rusko-NATO. Polský prezident se přitom domnívá, že „Rusko ukázalo, že se jím absolutně nepovažuje za vázáno“.
“NATO by také mělo přestat přemýšlet o tomto aktu z roku 1997 a jeho rozhodnutích a jakýchkoli závazcích pro NATO, které z něj vyplývají,” řekl. “Nyní je povinností NATO bránit svobodný svět před Ruskem, které je obyčejným agresorem a na Ukrajině se dnes dopouští válečných zločinů,“ uzavřel.
https://rusvesna.su/news/1647965740 
22.03.2022 – 20:39
Silný úder ruské armády: bylo zničeno zásobovací centrum seskupení ozbrojených sil na Donbasu (FOTO) 
Gubernátor Dněpropetrovska Valentin Rezničenko oznámil raketový útok ruských jednotek na Pavlograd. Železniční stanice Pavlograd-2 byla podle něj zničena. Zničena byla také železniční trať a koleje. Vykolejilo 15 nákladních vozů. Provoz přes nádraží byl přerušen na dobu neurčitou.
Pavlograd je důležitým strategickým bodem. Skrze něj jde zásobování ukrajinských jednotek na Donbasu, které se ruská armáda snaží obklíčit ze západu.
https://rusvesna.su/news/1647970778 
22.03.2022 – 21:22
Ukrajinští uprchlíci se musí vrátit do své vlasti
Dánská premiérka Mette Frederiksenová uvedla, že ukrajinští uprchlíci by neměli být integrováni do dánské společnosti, protože by se po nějaké době měli vrátit domů, aby znovu vybudovali svou zemi.
„Být uprchlíkem je dočasné, takže byste se měli vrátit a pomoci vybudovat svou vlast, až budete mít příležitost. To nám umožňuje pomáhat dalším uprchlíkům,“ řekla Frederiksenová.
Dánský parlament již dříve přijal zákon, který zrovnoprávňuje práva ukrajinských uprchlíků s občany EU, a také zákon o zvláštním postupu při udělování povolení k pobytu pro uprchlíky z Ukrajiny.
https://rusvesna.su/news/1647970816
22.03.2022 – 21:58
Černomořská flotila útočí na ozbrojené síly (VIDEO)
Z oblasti Sevastopolu byly z malé raketové lodi projektu 21631 právě odpáleny řízené střely Kalibr-NK. Šest raket se řítí k cílům.
https://rusvesna.su/news/1647975489 
22.03.2022 – 22:20
Západní média se zájmem sledují nejnovější zbraně, které ruská armáda používá při speciální operaci k denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny.
První bojové použití jedné z nich, hypersonického Kinžalu, okomentoval i americký prezident Joe Biden, který poznamenal, že tato střela má stejnou hlavici jako každá jiná, ale nelze ji zastavit.
Podle Blakea Stilwella, sloupkaře amerického portálu Military.com, na svět přišel věk ruských superzbraní. Taková pokročilá technologie z Moskvy by měla znepokojovat Washington, protože Spojené státy nemají systémy včasného varování schopné hypersonické střely detekovat.
Expert Tom Karako v rozhovoru pro The Washington Post řekl, že Kinžal byl navržen na základě operačně-taktického raketového systému Iskander. Rozdíl oproti modernizované verzi je v tom, že ji lze odpálit ze stíhacího letadla, nikoli jen ze země.
Obě střely jsou schopné nízké trajektorie a manévrovatelnosti. Z tohoto důvodu je mnohem obtížnější zjistit, jaký konkrétní cíl hodlají zasáhnout, uvedl analytik.
Podle pozorovatelů portálu Military Watch je „Kinžál“ asymetrickým prostředkem boje se silami NATO. Umožňuje, aniž by opustil vzdušný prostor Ruska, neutralizovat infrastrukturu, velitelská centra a letiště Aliance už v prvních fázích teoretického konfliktu, uvádí materiál.
https://rusvesna.su/news/1647973009 
22.03.2022 – 22:40
Kreml učinil prohlášení o možnosti použití jaderných zbraní
Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Pěskov řekl, že Rusko může použít jaderné zbraně pouze v případě reálného ohrožení existence země.
„Máme koncept národní bezpečnosti, je to veřejné vlastnictví, můžete si přečíst všechny důvody, proč lze použít jaderné zbraně. Tedy pokud dojde k ohrožení existence země, tak to lze využít v souladu s naší koncepcí. V tomto textu nejsou uvedeny žádné další důvody,“ řekl Pěskov na CNN.
https://rusvesna.su/news/1647978019 
22.03.2022 – 23:00
Státní bezpečnostní výbor Běloruska zlikvidoval rezidenci Ukrajiny, která v republice působila pod diplomatickým krytím. Uvedl to zástupce vedoucího oddělení vyšetřování KGB Konstantin Byček.
„Při celkovém počtu diplomatických misí Ukrajiny něco málo přes dvě desítky lidí, nejméně polovinu z nich tvořili pracovníci Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny a Zahraniční rozvědky Ukrajiny,“ řekl Byček.
Zdůraznil, že „konání jednotlivých ukrajinských diplomatů obsahuje znaky špionáže“.
Vzhledem k tomu, že jsou imunní vůči trestnímu stíhání, přijala KGB opatření, aby „svázala zpravodajské aktivity nepřítele a rezidenci operující pod diplomatickým krytím“ eliminovala. To je podle Byčeka bezprecedentní i „pro diplomatické mise velkých států“. Navíc to naznačuje, že Ukrajina zvolila kurz „agresivních zpravodajských aktivit“ proti Bělorusku.
https://rusvesna.su/news/1647978850 
23.03.2022 – 0:30
Přesný úder ruských leteckých sil na základnu ozbrojených sil Ukrajiny na letišti v Kramatorsku zničil vojenskou techniku ​​a sklad paliva a eliminoval vojáky. Oznámil to starosta Kramatorsku Alexander Gončarenko.
Z útoku byli obviněni místní obyvatelé, kteří na webu zveřejnili videa s vojenskými náklaďáky s pohonnými hmotami. Byli označeni jako „gaučoví zrádci“.
https://rusvesna.su/news/1647981698 

23.03.2022 – 00:35

Nad budovou ruské ambasády ve Varšavě byl vyfotografován černý kouř. Lze z toho usuzovat, že ruští diplomaté se připravují na opuštění země. Existuje totiž možnost zapojení Polska do konfliktu na Ukrajině. Když ne přímo, tak Polsko požádá alespoň o vstup mírových sil NATO.
https://politikus.ru/events/142001-nad-zdaniem-posolstva-rossii-v-varshave-zametili-chernyy-dym.html 
V Polsku se k hranicím s Běloruskem sjíždí vojenská technika s americkými vlajkami (VIDEO)
https://politikus.ru/events/142002-v-polshe-na-granicu-s-belorussiey-styagivayut-tehniku-s-amerikanskimi-flagami.html 
23.03.2022 – 1:30
The Wall Street Journal píše, že zahraniční společnosti rozšiřují koncept „nezbytného zboží“, přičemž nadále plní regály obchodů v Rusku svými produkty, navzdory slibům, že omezí prodej na nejnutnější zboží.
Tyto společnosti jsou podle deníku pod stále větším tlakem politiků, investorů, aktivistů a spotřebitelů z celého světa, kteří je v souvislosti s ruskou speciální operací na Ukrajině vyzývají k dalšímu omezení prodeje a výroby v Rusku.
Nicméně, píší noviny, velké společnosti, zejména PepsiCo, Procter & Gamble, Unilever, navzdory slibům, že omezí prodej na základní zboží, nadále plní regály ruských obchodů svými produkty.
Například ruské obchody stále prodávají bramborové lupínky Lay’s, žiletky Gillette, domácí vůně a zmrzlinu Air Wick, dětskou kosmetiku a čisticí prostředky na obličej, poznamenává Wall Street Journal. 8. března Procter & Gamble a Unilever oznámily, že pozastavují investice a reklamní činnost v Rusku a na trhu ponechají pouze „základní hygienické produkty“. Následující den společnost PepsiCo oznámila ukončení reklamních aktivit a prodeje nápojů v Ruské federaci, zejména Pepsi-Cola, 7Up a Mirinda. Nicméně, podle zprávy, PepsiCo “má povinnost” v prodeji mléka a dětské výživy v Rusku pokračovat.
https://rusvesna.su/news/1647985494 
23.03.2022 – 2:00
Přerušení dodávek plynu do Německa by mohlo mít katastrofální následky pro potravinářský průmysl v zemi, způsobit vlnu nachlazení mezi obyvatelstvem a nedostatek pekařských a mléčných výrobků, píše list Die Welt.
Jak noviny poznamenávají, po videovzkazu Vladimíra Zelenského Bundestagu roste tlak na německou vládu, aby uvalila embargo na nákup ruských energetických zdrojů, ale jen málokdo v Německu chápe, jaké budou skutečné důsledky takového kroku.
Německý ministr hospodářství Robert Habek varoval, že takové rozhodnutí neohrožuje jen „individuální omezení komfortu“, ale „všeobecné ekonomické a sociální škody“.
Podle listu Die Welt provedl v roce 2018 německý úřad pro ochranu veřejnosti a pomoc při katastrofách zátěžový test, aby otestoval dopady nedostatku plynu, který simuloval omezení dodávek plynu v jižním Německu během dvou týdnů mrazu. Tento scénář přitom nelze plně srovnávat se současným stavem, ale ukázal v případě nedostatku paliva řadu rizik, upozorňuje publikace. Čtyři roky starý test tak například ukázal, že s ochlazováním domů by Němci mohli čelit vlně nachlazení, která by mohla omezit práci záchranných složek. Nedostatek potravin hrozí také v nemocnicích a domovech pro seniory.
Dalším možným důsledkem je navíc poškození domů v důsledku jejich ochlazení. Mnoho obyvatel tak při nedostatku plynu přejde na vytápění kamny a krby, což sníží požární bezpečnost.
Velké problémy může očekávat i potravinářský průmysl, protože polovinu jeho energetické potřeby zajišťuje plyn a obdobná situace může nastat v chovu zvířat a výrobě krmiv pro hospodářská zvířata. Jak poznamenal Die Welt, v případě dlouhodobé absence plynu by se Německo potýkalo s nedostatkem pekařských a mléčných výrobků.
Agentura Reuters s odvoláním na zdroje dříve uvedla, že země EU pracují na pátém balíčku sankcí proti Rusku a zvažují i ​​možnost uvalení ropného embarga na Moskvu.
https://rusvesna.su/news/1647987415 
23.03.2022 – 03:00
Zástupce posledního legitimního svolání Nejvyšší rady Ukrajiny Oleg Carjov řekl, že je nyní v Moskvě, kde předložil důležitou otázku vyžadující naléhavé řešení.
“Drazí přátelé. Nejsem na Ukrajině.
Přijel jsem na pár dní, abych se zúčastnil jednání o procesech, které právě probíhají na Ukrajině. Jedna z otázek, které jsem na setkání vznesl, se týkala ukrajinských politických vězňů.
Domnívám se, že tento problém je třeba urychleně vyřešit. Pod kontrolou ruské armády je již značné území Ukrajiny. Mnoho našich příznivců je vězněno v místech, která jsme už osvobodili. Ti, kdo psali příspěvky na sociální sítě a byli proti válce na Donbasu, ti, kteří kritizovali ukrajinské úřady za rusofobii, ti, kdo obhajovali přátelství s Ruskem, jsou zbaveni svobody.
Přemýšlejte o tom – chlapi byli uvězněni pod Ukrajinou a už měsíc jsou ve vězení, pod Ruskem. To je nespravedlivé a špatné. Představte si sebe na jejich místě. Představte si, jak se cítí. Mají pocit, že se na ně zapomnělo.
Domnívám se, že je nutné urychleně provést kontroly na osvobozených územích ve věznicích a propustit vězně, kteří dostali trest za sympatizování s Ruskem. A tato práce musí být provedena okamžitě!
Kromě toho je nutné provést amnestii za účelem uvolnění vězení pro ukrajinské válečné zločince a státní zločince, představitele staré vlády. Ale to je další otázka.
Pojďme společně zajistit, aby tato práce byla provedena okamžitě a naši příznivci se dostali z vězení. Na každém dni záleží. Prosím podpořte mě repostem.
https://rusvesna.su/news/1647976049
23.03.2022 – 03:30
Frakce Spravedlivé Rusko–za pravdu podporuje rezoluci Státní dumy o zřízení parlamentní komise pro vyšetřování práce amerických biologických laboratoří na Ukrajině.
“Je nutné identifikovat účastníky tohoto projektu, prezentovat získaná data mezinárodnímu společenství a dosáhnout trestního stíhání pachatelů,” řekl předseda frakce Sergej Mironov. Dále připomněl, že nedávno na slyšení v zahraničním výboru Senátu Kongresu USA náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová potvrdila, že takové biolaboratoře na Ukrajině opravdu existují. Spojené státy podle ní pracují na tom, aby se nedostaly pod kontrolu ruské armády.
„Jak víte, ministerstvo obrany oznámilo, že během speciální vojenské operace byla odhalena fakta o mimořádné snaze kyjevského režimu o začištění stop velmi nebezpečného biologického programu. Provedli to ukrajinští specialisté na náklady amerického ministerstva obrany,“ dodal náměstek. Podle předběžných údajů šlo o práci na původcích moru, antraxu, tularemie, cholery a dalších smrtelných nemocí, které mohou způsobit onemocnění u zástupců slovanských národností.
„Ne všechny dokumenty byly zveřejněny a poslanci je budou studovat. Myslím si, že zástupci Federálního shromáždění by měli provést komplexní parlamentní vyšetřování.
Je nutné identifikovat účastníky tohoto projektu, prezentovat získaná data mezinárodnímu společenství a dosáhnout trestního stíhání pachatelů,“ uzavřel Sergej Mironov.
https://rusvesna.su/news/1647963529 
23.03.2022 – 04:00
Bývalý americký velvyslanec v Rusku, který také působil jako zvláštní asistent amerického prezidenta Baracka Obamy pro záležitosti národní bezpečnosti, Michael McFaul přišel s „geniálním“ nápadem, že Rusko by mělo do konce speciální operace na Ukrajině vyvážet ropu zdarma.
„Rusko musí pokračovat ve vývozu ropy do demokracií, ale příjemci musí držet platby za tyto energetické zdroje na vázaných účtech, dokud Putin neukončí válku. Pak bude na Putinově rozhodnutí, zda dodávky ropy zastaví nebo ne,“ napsal McFaul na své stránce na sociální síti.
Americký diplomat zde však vůbec není inovátor, možná byl prodchnut myšlenkou, kterou dříve vyslovil šéf ukrajinského Naftogazu Jurij Vitrenko v rozhovoru pro Bloomberg. Vitrenko hovořil o probíhajícím tranzitu ruského plynu přes území Ukrajiny a byl dotázán, zda Rusko platí za tranzit a jak. Šéf Naftogazu řekl, že platba se provádí v dolarech.
„Bohužel sankce proti Rusku obsahují velmi důležité výjimky, takže hlavní ruské společnosti mohou stále používat své účty na Západě. Věříme, že by se to mělo změnit.
I když se nyní nemůžeme zbavit své závislosti na ruském plynu a ropě, nemůžeme dovolit, aby Putinův režim získával peníze z vývozu ropy a plynu. Vázané účty by proto měly být používány tak, aby peníze šly pouze na ně a aby k nim neměli přístup, dokud nestáhnou vojáky z Ukrajiny,“ řekl Vitrenko.
https://rusvesna.su/news/1647973977 
23.03.2022 – 04:30
Vito Petrocelli, italský politik z vládního Hnutí pěti hvězd, se vyslovil proti dodávkám zbraní na Ukrajinu a navrhl, aby politici zastupující politickou stranu odstoupili z kabinetu.
Petrocelli, předseda italské komise pro zahraniční věci Senátu, učinil ostré prohlášení po projevu Volodymyra Zelenského v italském parlamentu. Petrocelli vyzval spolustraníky, aby opustili vládu kvůli postoji úřadů k Ukrajině.
„Myslím, že nastal čas, aby Hnutí pěti hvězd stáhlo ministry a náměstky ministrů z Dragovy vlády (Mario Draga je šéfem Rady ministrů). Tato vláda se rozhodla poslat zbraně na Ukrajinu, čímž se Itálie fakticky stala válčící zemí. Jaký má smysl znovu prosazovat důvěru intervenční vládě?” řekl Petrocelli.
Zdůraznil, že „většina Italů si nepřeje, aby se naše země účastnila války s nepředvídatelnými výsledky“. Politik se tak postavil proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, které zajišťuje dekret, o němž se bude brzy v italském Senátu hlasovat.
https://rusvesna.su/news/1647961651 
23.03.2022 – 6:00
Banderovský teror na oficiální úrovni: šokující dokument z Oděsy (FOTO)
Takto bojují banderovci – překlad rozkazu, který vydal náčelník Oděské oblastní vojenské správy M. Marčenko “O organizaci obrany”:
“V souladu s výnosem prezidenta Ukrajiny č. 64/2022 ze dne 24. února 2022 „O zavedení stanného práva na Ukrajině“, schváleným zákonem Ukrajiny ze dne 24. února 2022 č. 2102-IX, zákony Ukrajiny „O právním režimu stanného práva“, „O obraně Ukrajiny“, k uspokojení potřeb státu v podmínkách právního režimu stanného práva v souvislosti s vojenskou agresí Ruské federace proti Ukrajině, zajistit:
1. Posílení opěrných bodů ve: škole č. 1 (Michajlovskaja náměstí, 10), škole č. 57 (ul. Jamchitskogo 7), škole č. 59 (ul. Kanatnaja 89), škole č. 101 (ul. Bolšaja Arnautskaja, 9), škola č. 94 (Marazlievskaya ul., 60), městská nemocnice č. 8 (Fontanskaja, 110), Oděské regionální klinické lékařské centrum (chirurgické oddělení) (Sudostroitelnaja ul., 1), Klinika v Oděse Medical Institute (Tenistaj, 8); Lyceum “Rišelevsky” (Elizavetinskaj 5).
2. Na vybraných pevných místech vytvořit protitanková a palebná postavení, ženijní a sapérské překážky.
3. Nepovolit civilistům útěk humanitárními koridory.
Vedoucí Oděské regionální vojenské správy (podpis) Maxim Marčenko”
Čtěte pozorně: 
proměňte šest škol a vzdělávacích institucí, dvě porodnice, tři lékařské ústavy ve vojenská zařízení, pevnosti a palebná postavení.
Proč? Aby později lhali, že Rusové ničí školy, nemocnice a porodnice.
Čtěte pozorně: nepovolit civilistům útěk humanitárními koridory.
Co znamená „nepovolit“? Zabít každého, kdo se pokusí dostat ven humanitárními koridory navrženými Ruskem, jak to dělají banderovci v Mariupolu. Použít civilní obyvatelstvo jako lidské štíty.
A zvláště pozorně si přečtěte preambuli: všechen tento teroristický hnus a ničemnost jsou prováděny v souladu se zákony Ukrajiny, stanovenými orgány banderovců.
A udělejte si vlastní závěry.
https://rusvesna.su/news/1647963720 
23.03.2022 – 9:10
Rusko má v úmyslu v Chersonské oblasti od 1. dubna „uvést do oběhu rubly“, řekl místní poslanec Sergej Chlan.
Tato zpráva vyděsila profesionální Ukrajince a představitele kyjevského režimu, ačkoliv de facto Cherson už Kyjev neovládá. Takže podle Chlana bude v obchodech možné platit pouze měnou Ruska.
„Myslím, že nakonec půjde o platy v rublech ve stávajících rozpočtových a obecních institucích. Postupně se tak Chersonská oblast vtahuje do rublové zóny,“ řekl ukrajinský poslanec a vyzval k ignorování.
Ruské úřady tuto informaci oficiálně nepotvrzují, ale je známo, že se zvažuje otázka plateb obyvatelům území osvobozených od nacistů v rublech.
Absence jakýchkoli oficiálních informací o budoucnosti osvobozených území přispívá k obavám Kyjeva.
https://rusvesna.su/news/1648015809 
23.03.2022 – 10:05
V LLR zahřměl obrovský výbuch. Tlakovou vlnu z detonace objektu nacházejícího se poblíž města Rubižne pocítil celý sever Donbasu, desítky kilometrů od jeho epicentra. Obyvatelé okupovaného Slavjanska a Kramatorsku (DLR), které se nacházejí 50 – 60 km od Rubižně, hlásí, že se jejich domy třásly. Podle předběžných údajů explodoval velký muniční sklad Ozbrojených sil Ukrajiny.
AKTUALIZOVÁNO
Podle jiné verze je řeč o výbuchu ve výzkumném a výrobním podniku Zarya, který vyrábí chemické produkty a výbušniny.
https://rusvesna.su/news/1648018481
23.03.2022 – 10:31
Bojové záběry z Mariupolu, kde DLR a ruské jednotky dokončují čištění městské části Levoberežnyj. (VIDEO) Pokračují zde těžké boje, ukrajinští nacisté se usadili v domech a snaží se pálit z pozic vybavených přímo v bytech civilistů.
Útočné skupiny však důsledně a nevyhnutelně likidují válečné zločince z obytných oblastí. Mnoho nacistů umírá, jiní jsou zajati. Na záběrech můžete vidět i část výslechu válečného zajatce.
https://rusvesna.su/news/1648020255 
23.03.2022 – 11:28
Večer 22. března zaútočily námořní vysoce přesné zbraně dlouhého doletu na arzenál ve vesnici Oržev, 14 kilometrů severozápadně od města Rovno. V důsledku úderu byl zničen velký arzenál zbraní a vojenského vybavení ukrajinských jednotek, včetně těch, které obdržely ze západních zemí.
Celkem bylo od začátku speciální vojenské operace zničeno: 184 letadel a vrtulníků ukrajinského letectva, 246 bezpilotních prostředků, 189 protiletadlových raketových systémů, 1558 tanků a dalších obrněných bojových vozidel, 156 vícenásobných raketometů, 624 polních dělostřeleckých děl a minometů a také 1354 jednotek speciálních vojenských vozidel.
https://rusvesna.su/news/1648022718 
23.03.2022 – 11:58
Ruská armáda přesným zásahem zničila odpalovací zařízení protiletadlového raketového systému S-300 Ozbrojených sil Ukrajiny. (VIDEO) Systém byl ukryt v městské průmyslové oblasti na severním okraji Kyjeva a jeho polohu odhalil bezpilotní letoun. Komplex protivzdušné obrany Ozbrojených sil Ukrajiny byl zasažen vysoce přesnými raketovými zbraněmi.
https://rusvesna.su/news/1648025929 
23.03.2022 – 12:15
Ministerstvo obrany demonstruje záběry zásahu pobřežních raketových systémů Bastion na vojenskou infrastrukturu Ozbrojených sil Ukrajiny. (VIDEO) Výkonné pobřežní raketové systémy jsou schopny zasáhnout cíle vzdálené mnoho stovek kilometrů.
https://rusvesna.su/news/1648025011 
23.03.2022 – 12:52
Známý ukrajinský mediální expert Anatolij Šaríj oznámil šokující čísla ztrát ukrajinské armády. Podle něj bylo během jediného dne v důsledku úderu na kasárna 79. samostatné letecké útočné brigády v Nikolajevu zničeno 294 vojáků ozbrojených sil Ukrajiny.
Připomeňme, že Rusvesna opakovaně informovala o zvěrstvech vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny ze 79. brigády během represivní operace na Donbasu.
https://rusvesna.su/news/1648018930 
23.03.2022 – 13:33
Polské úřady se rozhodly vyhostit asi 40 ruských diplomatů z Polska za aktivity „neslučitelné s jejich statusem“, uvádí polské vydání Onet s odkazem na zdroje. Varšava toto rozhodnutí oznámí 23. března odpoledne.
Polský úřad pro vnitřní bezpečnost sestavil seznam 45 ruských diplomatů podezřelých ze špionáže a požadoval jejich vyhoštění. Ti podle Varšavy pracují v zájmu Ruska pod diplomatickým krytím.
Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev byl předvolán na polské ministerstvo zahraničí, informuje Polskoye Radio. 
Podle údajů na webu ruské ambasády v Polsku má diplomatický personál zastoupení asi 100 lidí, v tomto počtu jsou ale zahrnuti i členové rodin diplomatů. Kromě toho jsou v Polsku tři ruské konzuláty: v Krakově, Poznani a Gdaňsku.
Oficiální zástupkyně ministerstva zahraničí Maria Zacharova již uvedla, že ruská strana dá v případě vyhoštění diplomatů z Polska odpovídající reakci.
https://rusvesna.su/news/1648030277
23.03.2022 – 14:34
Evropská unie schválila dohodu s Ukrajinou o předávání utajovaných informací do Kyjeva, včetně satelitních snímků, uvádí ve středu agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
“Zpočátku bude dohoda v platnosti jeden rok a může být obnovena,” píše agentura.
Jak bylo uvedeno, stálí zástupci EU byli o příslušné dohodě informováni v úterý.
https://rusvesna.su/news/1648034870 
23.03.2022 – 15:05
Britské vydání The Times píše, že na Ukrajině docházejí zbraně a munice. Západ nebyl připraven na skutečný vývoj situace a nestihl Ukrajině zajistit další objemy dodávek zbraní.
Připomeňme, že v předvečer poradce vedoucího úřadu prezidenta Ukrajiny Mykhailo Podolyak se obrátil na západní země s žádostí o zajištění dodávek zbraní.
Země EU (zejména Německo a Francie) přitom na pomoc Kyjevu nespěchají a hlavní naděje na Ukrajině se vkládají do anglosaských zemí, především do Británie a Spojených států.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve varoval, že Rusko bude považovat jakýkoli vojenský náklad na Ukrajinu za nepřátelský a vyhrazuje si právo na ně zaútočit.
https://rusvesna.su/news/1648032548
23.03.2022 – 15:29
Ruský prezident Vladimir Putin právě oznámil, že se rozhodl co nejdříve převést platby za dodávky plynu do Evropy do rublů.
„Je jasné, že doručovat naše zboží do EU, USA a dostávat platby v dolarech neo eurech pro nás nedává smysl. Proto jsem se rozhodl zavést soubor opatření k převedení plateb za náš zemní plyn dodávaný do nepřátelských zemí v co nejkratším čase na ruské rubly,“ řekl prezident na setkání s členy vlády.
Putin zároveň zdůraznil, že Rusko si váží své pověsti spolehlivého partnera a bude i nadále dodávat plyn za ceny a v objemech stanovených stávajícími smlouvami. Dodal, že Západ poté, co zmrazil ruské zlaté a devizové rezervy, vyhlásil vůči Rusku platební neschopnost a udělal čáru za spolehlivostí svých měn.
https://rusvesna.su/news/1648038544  
23.03.2022 – 15:51
Strašidelné záběry: Ukrajinský UAV natočil Mariupol ze vzduchu (VIDEO)
Nad Mariupolem přeletěl ukrajinský dron. Tyto snímky svědčí o tom, čím se přímořské město po krutých bojích s nacisty stalo.
Připomeňme, že ukrajinští ozbrojenci, kteří se usadili ve městě, zřídili palebná místa v bytech civilistů a útočili odtud na ruskou armádu a vojenský personál Lidových milicí DLR. Nedovolili civilnímu obyvatelstvu opustit Mariupol a proměnili statisíce jeho obyvatel v lidské štíty.
V současné době jednotky DLR a Ruska dokončují čištění levobřežní městské části, útočné skupiny vyřazují z obytných čtvrtí dosud přeživší nacisty.
https://rusvesna.su/news/1648036630 
23.03.2022 – 16:11
Lavrov varoval NATO před „přímým střetem“ s Ruskem
Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu bude mít za následek přímý střet mezi Aliancí a Ruskem. Uvedl to ministr zahraničí Sergej Lavrov na setkání se studenty a učiteli MGIMO.
„Naši polští kolegové již uvedli, že nyní bude summit NATO a je nutné vyslat mírové jednotky. Doufám, že rozumí tomu, o čem mluví. Půjde o velmi přímý střet mezi ruskými ozbrojenými silami a ozbrojenými silami NATO, kterému se všichni nejen chtěli vyhnout, ale řekli, že by k němu v zásadě nikdy nemělo dojít,“ řekl Lavrov.
Pokud budou na Ukrajinu poslány mírové jednotky, což je podle něj plánováno pravděpodobně od západní hranice, Polsko může podle něj sledovat cíl vytvořit „velitelství ve Lvově a – zůstat tam“.
O druhém cíli této „provokace“ Lavrov řekl, že „už se mluví nejen o mírových silách“, ale také o tom, že pobaltské země „mohou poslat prapory“ na „obranu Ukrajiny“.
Rusko se v takové situaci musí zachovat zdrženlivě, poznamenal ministr. Moskva podle něj již písemně nastínila své stanovisko k ukrajinské otázce.
To, že je nutné zavést na Ukrajinu mírovou misi NATO, oznámil 16. března polský vicepremiér Jaroslav Kaczynski. „Věřím, že je zapotřebí mírová mise NATO, možná nějaký širší mezinárodní systém, ale mise, která dokáže bránit i sama sebe a která bude působit na Ukrajině,“ řekl.
Přitom Charta NATO neobsahuje žádné ustanovení, že by Aliance mohla zavádět mírové mise na území třetích zemí.
https://rusvesna.su/news/1648030957
23.03.2022 – 16:46
Bělorusko vyzvalo některé ukrajinské diplomaty, aby opustili zemi. Novinářům to řekl Anatolij Glaz, tiskový tajemník ministerstva zahraničí, informuje BelTA.
V této souvislosti bylo také rozhodnuto o uzavření Generálního konzulátu Ukrajiny v Brestu. Ukrajinská ambasáda bude v Bělorusku nadále pracovat ve formátu 1 + 4, tedy velvyslanec a čtyři zaměstnanci.
„V plném souladu s čl. 11 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích se Běloruská republika rozhodla snížit počet ukrajinských diplomatů na svém území,“ uvedl Anatolij Glaz. Tento krok podle něj směřuje k zastavení nediplomatické činnosti řady zaměstnanců ukrajinských zahraničních misí.
“Byli požádáni, aby naši zemi opustili do 72 hodin,” řekl mluvčí ministerstva zahraničí.
Anatolij Glaz poznamenal, že od roku 2020 běloruská strana zaznamenala četné nepřátelské akce Ukrajiny směřující k nezodpovědnému zničení mezistátních vztahů s Běloruskem, obchodních kontaktů a dlouhodobých vazeb mezi lidmi.
„Ale mimo naše chápání jsou nedávné kroky ukrajinských úřadů ve vztahu k nevinným běloruským občanům, kteří se proti své vůli ocitli v zóně konfliktu. Konfiskace majetku, drsné zacházení s běloruskými diplomaty a členy jejich rodin na kontrolním stanovišti Mogilev-Podolskij – to vše jsou cynické pokusy podněcovat nenávist mezi národy, přenést politické rozbroje na obyčejné lidi. Tohle nikdy nedovolíme.”
https://rusvesna.su/news/1648043161
23.03.2022 – 17:56
Anatolij Čubajs, zvláštní vyslanec ruského prezidenta pro udržitelný rozvoj, rezignoval na svůj post a opustil zemi. Informaci o propuštění potvrdil tiskový tajemník prezidenta Ruska Dmitrij Pěskov s tím, že odvolání Čubajse bylo z jeho vlastní vůle.
Vešlo ve známost, že opustil zemi, protože byl zaznamenán a v jednom z bankomatů v Istanbulu. Jak objasňují autoři oblíbeného telegramového kanálu „Major a generál“, „teď je to jen tranzitní bod pro cestování do pohodlnějších zemí“.
https://rusvesna.su/news/1648047374 
23.03.2022 – 18:10
V jedné z osad v oblasti ruského Bělgorodu vybuchla ukrajinská střela. Jsou tu zraněni; ve dvou obcích byl zaveden nouzový režim.
Podle gubernátora Bělgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova byl úder zasazen ze strany Ukrajiny. Pro zajištění bezpečnosti obyvatel vesnic Žhuravlevka a Něchotějevka byl v souvislosti s výbuchem granátu zaveden nouzový režim.
https://rusvesna.su/news/1648048218 
23.03.2022 – 19:30
Šéf zahraničního výboru německého Bundestagu Michael Roth oznámil „rozhodující týdny“ konfliktu na Ukrajině, v souvislosti s nimiž by měl Kyjev dostat veškerou možnou humanitární a vojenskou podporu ze Západu.
„Vidím vysokou připravenost federální vlády a světového společenství poskytnout podporu, takže nyní opravdu uděláme vše, co je v našich silách, abychom Ukrajinu podpořili jak v humanitární pomoci, tak i v přijímání uprchlíků a podpoře těch států, které dostaly významně více uprchlíků než Německo, jako je Polsko, a také v pokračující vojenské podpoře Ukrajinu.
Ukrajina se musí stát více obranyschopnou, jedná se o rozhodující týdny na Ukrajině,“ řekl Roth živě na televizním kanálu N24.
Německá vláda by podle šéfa výboru německého Bundestagu měla „okamžitě prověřit, co je ještě potřeba udělat pro (dodávku) ochranných prostředků, ale i obranných zbraní“ do Kyjeva.
https://rusvesna.su/news/1648052524 
23.03.2022 – 20:43
Izraelská vláda zablokovala prodej spywaru Pegasus ukrajinským úřadům ze strachu z ruské nelibosti, uvedl Guardian s odkazem na zdroje obeznámené se situací.
Nejméně od roku 2019 ukrajinští představitelé neúspěšně usilují o licenci k používání spywaru vyvinutého izraelskou skupinou NSO, uvedly zdroje. Licence Pegasus jsou regulovány izraelským ministerstvem obrany.
Vysoký ukrajinský zpravodajský důstojník v této souvislosti uvedl, že rozhodnutí Izraele zanechalo Kyjev ve „zmatku“. Poznamenal, že k odmítnutí převodu mocného hackerského nástroje došlo navzdory postoji Spojených států, které podle jeho názoru podpořily snahy Ukrajiny.
Zdroje říkají, že odmítnutí odráží neochotu narušit dobré vztahy s Ruskem. Konkrétně, jak uvedli partneři v publikaci, Izrael se obával, že poskytnutí Ukrajinw možnosti sledovat mobilní telefonní čísla v Rusku pomocí Pegasu by bylo považováno za akt agrese proti ruským speciálním službám.
Software Pegasus vyvinutý izraelskou skupinou NSO byl podle zpráv médií používán zpravodajskými agenturami různých zemí nejen ke sledování zločinců a teroristů, ale také ke špehování politiků, podnikatelů, aktivistů, novinářů a opozičních představitelů po celém světě.
https://rusvesna.su/news/1648057405 
23.03.2022 – 21:30
Ve středu byla americkému diplomatovi předána nóta se seznamem zaměstnanců, kteří mají být vyhoštěni v reakci na vyhoštění ruských diplomatů Washingtonem, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
„Dne 23. března byla vedoucímu diplomatovi americké diplomatické mise v Moskvě, který byl předvolán na ministerstvo zahraničí, předána nóta se seznamem deportovaných amerických diplomatických zaměstnanců prohlášených za „persona non grata“ v reakci na vyhoštění Washingtonem diplomatů ze Stálé ruské mise při OSN v New Yorku a také ruského zaměstnance sekretariátu OSN,“ stojí ve zprávě.
„Americká straně bylo tvrdě sděleno, že jakékoli nepřátelské akce Spojených států proti Rusku budou mít rozhodnou a adekvátní odpověď,“ zdůraznilo ministerstvo zahraničí.
https://rusvesna.su/news/1648060213 
23.03.2022 – 22:07
OSN uvedla podmínku pro zavedení mírových jednotek na Ukrajinu: mírová mise na Ukrajině je možná pouze v případě, že ji schválí Rada bezpečnosti OSN. Uvedl to zástupce generálního tajemníka OSN Stefan Dujarric v reakci na iniciativu Polska zavést na území Ukrajiny mírovou misi zemí NATO.
“Jak víte, Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti OSN s právem veta, takže kladné rozhodnutí tohoto orgánu o mírové misi je vyloučeno.”
Kromě toho, jak poznamenal Dujarric, mírová mise je zavedena k udržení míru, a ne k vedení bojových akcí. 
https://rusvesna.su/news/1648062458
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře