Co se děje na Ukrajině 25

21.03.2022 – 00:28
Letecký poplach v Kyjevě, raketový útok (VIDEO)
Náletové sirény nyní houkají po celém Kyjevě.
Ukrajinská metropole byla znovu vystavena raketovému útoku.
https://rusvesna.su/news/1647811729 
21.03.2022 – 1:30
“Tohle nejsou lidé”: Ukrajinský hlavní lékař nařídil kastraci ruských vojáků (VIDEO)
Na ukrajinském televizním kanálu “Ukrajina 24”, který vlastní Rinat Achmetov, ve vysílání bývalého moderátora NTV Jevgenije Kiseljova náčelník vojenské lékařské služby řekl, že nařídil svým podřízeným kastrovat zraněné ruské vojáky.
“Protože jsou to švábi, ne lidé,” vysvětlil svou pozici.
„Opravdu chci věřit, že jde o fejk, ale soudě podle úst řečníka to fejk není,“ komentují prohlášení ukrajinského nacisty autoři kanálu Major and General Telegram.
https://rusvesna.su/news/1647812983 

21.03.2022 – 2:00
Čtenáři Daily Mail kritizovali britskou vládu kvůli zvýšení cen, které zhoršily protiruské sankce. Podle publikace se zátěž na rozpočet britských rodin zvýšila kvůli restriktivním opatřením, která Londýn zavedl vůči Rusku po zahájení speciální operace na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny. Kancléř státní pokladny Spojeného království Rishi Sunak v komentáři k situaci s cenou paliva uvedl, že „chápe bolest, kterou pociťují obyčejní lidé v zemi“.
A diskuze?
“Ten chlap ztratil kontakt s realitou,” říká Packet of three.
„Je to multimilionář, nikdy nám nebude rozumět,“ stěžovala si SophieO7.
“Okamžitě snižte cla na palivo!” požadoval Jagstar69.
„Stěží chápu, jak může mít člověk s devítimístným bankovním účtem tušení, jak moc se tato země cítí,“ rozhořčil se Vinyladdict.
„Letos mi bude 72. Všechny mé naděje na zasloužený odpočinek se zhroutily. Jak budou žít naši důchodci? zeptal se Tyretrader.
“Není to jen o benzínu. Voda zdražila o deset procent. Ale platy nerostou,“ poznamenal BONOX.
„Růst životních nákladů souvisí s politikou režimu Borise Johnsona. Bez ohledu na to, jak se snaží vše vysvětlit situací na Ukrajině,“ říká jim1978.
https://rusvesna.su/news/1647806254 
21.03.2022 – 2:00
Spojené státy nabízejí Turecku převod ruských systémů protivzdušné obrany S-400 na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje. Americké úřady nyní hledají po celém světě ruské nebo sovětské protiletadlové raketové systémy, které by Ukrajina mohla použít k boji proti ruským letadlům a raketám.
„Američtí představitelé tuto myšlenku vyjadřovali během minulého měsíce v kontaktech s tureckými protějšky, ale nebyla vznesena žádná konkrétní nebo formální žádost,“ píše agentura.
Nákup S-400 se stal jedním z hlavních dráždidel ve vztazích mezi Spojenými státy a Tureckem, kde odmítají vyřadit ruské systémy z provozu i přes politický tlak Washingtonu, sankce a vyloučení z výrobního programu stíhačky páté generace F-35.
Dodavatelem systémů protivzdušné obrany pro Ukrajinu by se mohlo stát i Slovensko, jehož úřady nedávno oznámily připravenost převést systémy S-300 do sousední země, pokud jim Spojené státy poskytnou adekvátní náhradu. Podobné systémy jsou také v provozu v Řecku.
https://rusvesna.su/news/1647774057 
21.03.2022 – 02:30
Po Ukrajině Putin vrátí Rusku Aljašku, – britské vydání The Sunday Times
Článek uvádí, že konfrontace mezi Spojenými státy a Ruskem kvůli speciální operaci na Ukrajině dosáhla úrovně přímého konfliktu mezi oběma zeměmi. Britští novináři ujišťují, že Putinovi lze porozumět jedině tak, že začneme myslet jako on, vzhledem k tomu, že má dobrou historickou paměť. Ruskému prezidentovi se připisuje touha po Aljašce, kterou Rusko “prodalo” Americe ještě v 19. století.
Jen málo Američanů si pamatuje dohodu z roku 1867, uvádí článek, ale „Ruští nacionalisté si stále stěžují, že byli podvedeni,“ ujišťuje The Sunday Times. Americká a západní politika vůči Rusku a jeho pozdějšímu nástupci, Sovětskému svazu, byla nekonzistentní, píší noviny.
List poznamenává, že v minulém století se občas Amerika a Sovětský svaz „staly zvláštním párem, který se hádal, ale učil se spolu žít“. Když studená válka v roce 1989 pokojně skončila, Sovětský svaz zmizel a Spojené státy se „uvolnily a obrátily svou pozornost k něčemu jinému“.
“Příliš brzy, jak se ukázalo, protože Rusko zůstalo příliš velké,” píše se v článku. 
Je pozoruhodné, že britští novináři již nepochybují o budoucím osudu Ukrajiny a úspěchu ruské speciální operace.
https://rusvesna.su/news/1647818378
21.03.2022 – 03:00
Ministerstvo obrany vyzvalo úřady Mariupolu, aby přešly na stranu lidu
Orgány Mariupolu mají nyní možnost se rozhodnout a přejít na stranu lidu, jinak budou čelit vojenskému soudu, řekl generálplukovník Michail Mizincev, šéf Národního centra pro kontrolu obrany Ruské federace.
„Osobně apelujeme na odporné bandity mající na svědomí stovky životů nevinných lidí, kteří se nyní nazývají zástupci oficiálních místních úřadů, tohoto jedinečného města Mariupol. Jsme si vědomi, že v současné situaci na vás málo záleží, jelikož jste zcela pod kontrolou nacionalistických praporů, ale opravdu doufáme, že máte, včetně starosty města, alespoň něco elementárního, lidského, alespoň pocit soucitu s civilisty, kteří jsou vám svěřeni,“ řekl na nedělním brífinku.
„Jste to vy, kdo nyní máte právo učinit historickou volbu – buď jste se svými lidmi, anebo jste s bandity, jinak vojenský soud, který na vás čeká, je jen málo, co jste si již zasloužili kvůli odpornému postoji vůči vlastním občanům, stejně jako strašným zločinům a provokacím, které jste již zorganizovali,“ řekl Mizincev.
Podle generála jde o výbuchy školky, dvou škol, porodnice, budovy činoherního divadla, „a mnoha a mnoha dalších věcí“.
„Zachránění obyvatelé Mariupolu, a to je téměř 60 tisíc lidí, kteří se již ocitli v bezpečí v Rusku, nyní otevřeně mluví o masových zvěrstvech a zločinech, které jste spáchali. V současné době to vše velmi pečlivě dokumentujeme,“ uzavřel generál.
https://rusvesna.su/news/1647805969 
21.03.2022 – 03:30
EU čelí největší uprchlické krizi od druhé světové války – OSN
Podle organizace bude kvůli konfliktu na Ukrajině brzy potřebovat pomoc 12 milionů lidí přímo v zemi a více než 4 miliony uprchlíků v zemích sousedních.
Koordinátor Světového potravinového programu OSN Jacob Kern již dříve uvedl, že situace na Ukrajině přivedla mnoho lidí na pokraj hladomoru. Vzhledem k tomu, že Ukrajina je klíčovým producentem zemědělských produktů, vojenský konflikt ohrožuje potravinovou bezpečnost na celém světě, zejména v „horkých místech“.
https://rusvesna.su/news/1647799979 
21.03.2022 – 4:30
Proč ruská speciální vojenská operace na Ukrajině není válkou a proč na ní záleží
Války se odehrávají mezi dvěma státy. Ukrajina v tomto případě není stát, ale území obsazené teroristy. Teroristé se obvykle zmocňují letadel, nemocnic a nanejvýš malých osad. V roce 2014 však zajali celý stát.
Všechno, co se od té chvíle na tomto území dělo, nemělo nic společného s ukrajinskou státností. Snad kromě vlajky. To znamená, že tu existoval takový ISIS.
Trestná operace proti civilnímu obyvatelstvu Donbasu za použití zakázaných metod vedení války, vytváření neonacistických ozbrojených gangů mimo strukturu ozbrojených sil a použití samotných ozbrojených sil proti vlastnímu lidu probíhalo v rozporu s ústavou.
A vůbec vše, co se stalo od roku 2014, se stalo v rozporu s ústavou. Včetně volby „prezidentů“, „parlamentu“ (včetně jím přijatých zákonů), vytvoření „kabinetu ministrů“, zavedení totální cenzury a teroru proti disentu. Ústava byla zabita.
Není-li ústava, není ani stát.
Posledním legitimním prezidentem Ukrajiny byl (a zůstává) Viktor Janukovyč. Bez ohledu na postoj k jeho zbabělosti se musí vrátit do prezidentského úřadu, aby obnovil právní stát a poté legitimně přenesl moc na jiného legálně zvoleného vůdce v souladu s ústavou Ukrajiny.
Proto by speciální vojenská operace neměla být považována za válku. S teroristy nebojuje – ona je odklízí. Obecně by bylo podle mého názoru správné nazývat tuto operaci protiteroristickou. Ale jestli se to někomu líbí…
A co je nejdůležitější, Rusko vrací Ukrajinu zpět do rukou ukrajinského lidu. Obnovuje ztracenou ukrajinskou státnost. Chirurgicky odstraňuje nádor neonacismu, vyvádí ji z propagandistického kómatu a odstraňuje historickou amnézii.
https://rusvesna.su/news/1647813775 
21.03.2022 – 5:30
Projev, který nezazněl v Bundestagu, ale měl 
Facebook dvakrát zablokoval účet novináře VGTRK Andreje Medveděva za jeho příspěvek o vystoupení v Bundestagu po skandálu s Koljou z Urengoje. Uplynulo několik let a Medveděvův text nejenže neztratil na aktuálnosti, ale doslova získal nový život a znovu se rozběhl po síti. Kdyby tam tato slova zazněla včas, možná by dnes bylo všechno jinak.
V roce 2017 jako blesk z čistého nebe rozvířil naši společnost kajícný projev před Bundestagem ruského školáka Nikolaje Děsjatničenka z Urengoje o nešťastných vojácích wehrmachtu, kteří „nechtěli bojovat“. Andrej Medveděv v reakci na to zveřejnil text projevu, který by byl mnohem důležitější a vhodnější pro vyznění před federálním shromážděním. Protože se zdá, že všichni na něco důležitého zapomněli a západní politici nyní zašli příliš daleko. Možná by už kancléř Scholz nebyl tak zábavný.
Navrhujeme, aby byl tento text znovu oceněn a pokud možno rozšiřován:
„Kdybych měl mluvit v Bundestagu jako chlapec Kolja, pak bych pravděpodobně řekl tato slova:
— Vážení poslanci. Dnes jsem viděl zázrak. A tento zázrak se jmenuje Německo. Šel jsem k vám a díval se na krásné berlínské ulice, na lidi, na nádherné architektonické památky – a teď tu stojím a dívám se na vás. A chápu, že to všechno je zázrak. Že jste se všichni narodili a žijete v Německu. Proč si to myslím?
Protože vzhledem k tomu, co s námi vaši vojáci na okupovaných územích Ruska prováděli, měli vojáci Rudé armády plné morální právo zničit celý německý lid.
Nechat místo Německa spálená pole, ruiny a jen krátké odstavce učebnic by připomněly, že taková země kdysi byla. Pravděpodobně si nepamatujete všechny detaily okupace, ale to není nutné. Jen připomenu, co dělali vojáci Wehrmachtu a SS sovětským dětem. Byli stříleny. Často před očima rodičů. Nebo naopak, nejprve stříleli na otce a matku a pak na děti.
Vaši vojáci děti znásilňovali. Děti byly upalovány zaživa. Byli posílány do koncentračních táborů, kde jim brali krev na výrobu séra pro vaše vojáky. Děti hladověly. Vaši pastevečtí psi byli jimi krmeni. Děti byly použity jako terče. Děti byly brutálně mučeny jen pro zábavu.
Nebo zde jsou dva jiné příklady. Důstojníkovi wehrmachtu zabránilo ve spánku miminko, vzalo ho tedy za nohu a rozbil mu hlavu o roh sporáku.
Vaši piloti na nádraží Lyčkovo bombardovali vlak, kterým se snažili děti odvézt do týlu. A potom vaše letecká esa vyděšené děti pronásledovala a střílela je na holém poli. Dva tisíce dětí bylo zabito.
Jen za to, co jste udělal s dětmi, opakuji, mohla Rudá armáda zcela zničit Německo s jeho obyvateli. Měla plné morální právo. Ale neudělala to.
Lituji toho? Samozřejmě že ne.
Skláním se před ocelovou vůlí svých předků, kteří v sobě našli nějakou neuvěřitelnou sílu, aby se nestali stejným dobytkem, jakým byli vojáci Wehrmachtu.
Na přezkách německých vojáků bylo napsáno “Bůh s námi.” Ale byla to pekelná stvoření a přinesli peklo do naší země. Vojáci Rudé armády byli komsomolci a komunisté, ale sovětský lid se ukázal být mnohem křesťanštější než obyvatelé osvícené nábožené Evropy. A nemstili se. Byli schopni pochopit, že peklo nemůže být poraženo peklem.
Neměli byste nás žádat o odpuštění, protože vy osobně za nic nemůžete. Nemůžete být odpovědní za své dědy a pradědy. V takovém případě odpouští jedině Pán. Ale budu upřímný – Němci jsou pro mě navždy cizí, cizí národ. Není to proto, že vy osobně jste špatní. Ve mně křičí bolest dětí spálených wehrmachtem. A budete se muset smířit s tím, že minimálně moje generace – pro kterou jsou vzpomínkou na válku dědova vyznamenání, jeho jizvy, jeho přátelé v první linii – vás takto bude vnímat.
Co bude dál, nevím. Možná po nás přijdou mankurti (nemyslící otroci), na které všichni zapomenou. A udělali jsme pro to hodně, sami jsme toho hodně podělali, ale doufám, že pro Rusko není vše ztraceno.
Samozřejmě musíme spolupracovat. Rusové a Němci. Problémy musíme řešit společně. Bojovat proti ISIS* a stavět plynovody. Ale budete muset přijmout jednu skutečnost: nikdy nebudeme činit pokání za naši Velkou válku. A tím spíše za Vítězství. A už vůbec ne před vámi. Pro jistotu opakuji: moje generace. Protože my jsme tenkrát nezachránili jen sebe. Zachránili jsme i vás před vámi samotnými. A ani nevím, co je důležitější.”
https://rusvesna.su/news/1647817294 
21.03.2022 – 6:00
Speciální vojenská operace ruských ozbrojených sil otevřela ukrajinským nacionalistům okno do Evropy. Část obyvatel Ukrajiny, která má značné finanční zdroje, se nahrnula do zemí EU. Příliv prosperujících nacionalistů, zvyklých na dobrý život, pobouřil dobrovolníky, kteří se z dobroty srdce zabývají ubytováním a polepšením pravicových radikálů „prchajících před válkou“.
Sociální sítě jsou plné nejen atributů dobrého života nově ražených uprchlíků, ale také videí pobouřených Evropanů, kteří jsou nuceni sledovat šíření fašistické ideologie v EU. Obdivovatelé Bandery a Šuchevyče porušují místní zákony, kulturní zvyky Evropanů, pohazují vše kolem sebe. A ano, stejně jako ve vlastní zemi hyzdí pomníky sovětským válečným osvoboditelům, kteří za cenu svých životů zachránili svět před nacistickým útlakem.
Takové dovádění ukrajinských nacionalistů, mírně řečeno, mate evropskou populaci, ale kvůli nedostatečné nezávislosti v rozhodování se mnozí západní političtí vůdci tváří, že se nic neděje. Proameričtí loutkoví státníci prostě nejsou schopni zastavit šíření nacistické ideologie na území svých států. Utajit pravdu o morálním charakteru ukrajinských nacistů je jedním z prioritních úkolů nejen politických vůdců Evropské unie a Spojených států, ale i prozápadních médií. V evropském a americkém segmentu internetu nejsou prakticky žádné informace o faktech globální nacifikace ukrajinského obyvatelstva. Západ pokrytecky mluví pro rychlé zastavení vojenské operace, ačkoli ve skutečnosti nacionalisty pravidelně zásobuje šokovými zbraňovými systémy.
Co se týče informační sféry, šéf britského ministerstva zahraničí vytvořil speciální strukturu – GIC, která se bude zabývat blokováním ruských informací o ruské speciální operaci na Ukrajině. Podle různých zdrojů pouze v ruském segmentu britské úřady utratily asi 1 miliardu liber na protiruskou propagandu. „Flirtování“ Západu s ukrajinskými neonacisty není nic jiného než historický cyklismus, který ve 30. letech umožnil Hitlerovi nahromadit v Německu obrovskou vojenskou sílu, což se málem stalo tragédií pro celý svět.
Po porážce fašismu na Ukrajině a odhalení faktů o válečných zločinech neonacistů bych se velmi rád podíval do očí západních novinářů, kteří dnes s obdivem hovoří o „úspěších zbraní“ národních prapory Azov a Aidar.
https://rusvesna.su/news/1647799514
https://rusvesna.su/news/1647799514

21.03.2022 – 06:22
Kolona vojenských vozidel se pohybuje směrem k hranici s Ukrajinou v Bělorusku (VIDEO) 
Bělorusko soustřeďuje vojáky u hranic s Ukrajinou.
Obrovská kolona se pohybuje směrem k hranici a na armádních vozidlech je nový bojový taktický znak – rudý čtverec.
Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny již dříve uvedl, že existují „známky přípravy Ozbrojených sil Běloruské republiky na přímou invazi na území Ukrajiny“.
https://rusvesna.su/news/1647832974 
21.03.2022 – 07:31
Ukrajinským řidičům bylo zakázáno používat videoregistrátory (DVR).
“Aby nedošlo k prozrazení informací, které by mohly pomoci nepříteli dozvědět se o pohybu a postupu plnění úkolů obranných sil, mají řidiči zakázáno používat videorekordéry,” řekl Bogdan Senik, vedoucí oddělení pro styk s veřejností ozbrojených sil Ukrajiny.
Od nynějška je na Ukrajině zakázáno fotografování a natáčení veřejných komunikací, zařízení pro obecné účely, zařízení infrastruktury, kontrolních bodů, opevnění, umístění, koncentrace nebo pohybu vojenských jednotek.
„Toto varování je velmi důležité pro všechny regiony a především pro ty, kde probíhají nepřátelské akce,“ vysvětluje Senik.
Je třeba tomu rozumět tak, že takové rozhodnutí bylo způsobeno především touhou skrýt skutečný stav věcí na frontě: oficiální propaganda již nemůže vydávat spálené kolony za ruské, snímky silných výbuchů a salv s vyděšenými výkřiky autorů videí nepřispívají k posílení víry v brzké „vítězství“ Ukrajiny a v začátek vyplácení reparací od poraženého Ruska.
https://rusvesna.su/news/1647837119 
21.03.2022 – 07:56
Silný úder Kyjevu: byl zničen maskovaný vojenský objekt (FOTO, VIDEO) 
Na webu se objevily záběry zničeného (zcela vyhořelého) nákupního a zábavního centra (SEC) Retroville v podolské čtvrti Kyjeva.
Požár v obchodním centru vznikl v důsledku detonace muničního skladu pro samohybná děla 2S7 „Pion“. Munice pro „Piony“ byla uložena v tajném skladišti raketových a dělostřeleckých zbraní v rezidenční oblasti Vinogradar. Takové sklady vznikají v obleženém Kyjevě, aby se zabránilo jejich zničení údery na vojenské cíle a také pro operativní zásobování vojsk v městských bitvách. Sklad byl zničen přesným úderem ruských ozbrojených sil večer 20. března a rozptýlené střely způsobily škody na civilní infrastruktuře, včetně nákupního centra Retroville.
https://rusvesna.su/news/1647847165 
Svědci také zveřejnili video: v místě dopadu nečekaně zahřměl druhý výbuch, který hovoří ve prospěch verze úderu na muniční sklad.
https://rusvesna.su/news/1647838571 

21.03.2022 – 08:28
Poblíž pobřeží Oděsy byly spatřeny dvě lodě ruského námořnictva. Vzrušení obyvatelé Oděsy si vyfotili lodě na vnější rejdě, kde jsou na obzoru sotva vidět.
Ve městě se přitom ozývaly výbuchy podobné dělostřeleckým salvám.
Zvěsti o vylodění obojživelných útočných sil v Oděské oblasti kolovaly doslova od prvního dne speciální operace. Jejich výsledkem bylo zatím jen chaotické zaminování pobřeží a miny roznesené po celém Černém moři od Bulharska až po Soči.
https://rusvesna.su/news/1647840379 
21.03.2022 – 09:07 
Únik čpavku v chemičce v Sumy (+VIDEO, FOTO)
V Sumy došlo k úniku čpavku v továrně chemického průmyslu Sumychimprom. 
Postižená oblast má poloměr cca 5 km. Pracují havarijní týmy elektrárny a Státní pohotovostní služba. Sumy zatím nic neohrožuje (vítr nesměřuje na město).
Amoniak je bezbarvý plyn se štiplavým, dusivým zápachem, výbušný a toxický. Je lehčí než vzduch.
Státní pohotovostní služba (obdoba ruského ministerstva pro mimořádné situace) tvrdí, že k úniku čpavku v Sumy došlo v důsledku ostřelování elektrárny Sumychimprom. Podle agentury byla poškozena jedna plynová nádrž, k menšímu úniku došlo v 5:00 místního času.
Připomeňme, že minulý týden Ministerstvo obrany Ruské federace informovalo o chystané provokaci kyjevského režimu za podpory západních zpravodajských služeb s použitím chemických látek. Provokace měla být namířena proti civilnímu obyvatelstvu, vina měla být svedena na ruské jednotky.
Zdroj: https://rusvesna.su/news/1647834614 
21.03.2022 – 10:59
Oficiální představitel ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov na ranním brífinku 21. března uvedl podrobnosti o plánované provokaci ukrajinských nacionalistů ve městě Sumy, na kterou ministerstvo upozornilo několik dní předem.
Konašenkov v té souvislosti zdůraznil, že Ozbrojené síly Ruské federace neplánovaly a nepodnikají žádné údery na ukrajinská zařízení na skladování nebo výrobu toxických látek. Souřadnice všech takových zařízení a údaje o jedovatých látkách tam uložených na území Ukrajiny byly získány při zachycení bojové dokumentace 4. brigády Ukrajinské národní gardy. Za jakékoli možné incidenty s ukrajinskými sklady jedovatých látek je přímo odpovědný kyjevský nacionalistický režim,“ zdůraznil Konašenkov.
https://rusvesna.su/news/1647849571 
21.03.2022 – 11:18
Oficiální představitel ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov oznámil nové úspěchy ruské armády a vojenského personálu Lidových milicí Republiky Donbas během probíhající speciální vojenské operace.
V noci jednotky ruských ozbrojených sil postoupily o další 4 kilometry a zcela ovládly osadu Sladkoje. V současnosti jsou likvidovány nesourodé skupiny nacionalistického praporu „Donbas“.
Seskupení vojsk Doněcké lidové republiky dokončuje porážku zbytků 53. mechanizované brigády ukrajinských ozbrojených sil a rozvíjí ofenzívu ve směru k osadě Novomichajlovka. Celkem bylo v této oblasti přes noc zničeno až 50 ozbrojenců, tři tanky, čtyři bojová vozidla pěchoty, dvě polní děla a 4 terénní vozy.
Jednotky Doněcké republiky navíc bojují s jednotkami 25. výsadkové brigády ukrajinských ozbrojených sil a dokončuje se dobytí osady Verchnetoreckoje.
Ve vesnici Nikolajevka na předměstí Kyjeva převzal ruský vojenský personál kontrolu nad chráněným zakopaným velitelským stanovištěm ozbrojených sil Ukrajiny. Dobrovolně se na velitelském stanovišti vzdalo 61 ukrajinských vojáků, z nichž více než polovinu tvoří vyšší důstojníci ozbrojených sil Ukrajiny.
V noci na 21. března zaútočily vysoce přesné střely s plochou dráhou letu ze vzduchu na Výcvikové středisko zahraničních žoldáků a ukrajinských nacionalistických formací na cvičišti kombinovaných zbraní Novaja Lubomirka v oblasti Rivne. Zničeno více než 80 žoldáků a nacionalistů.
Vysoce přesné střely s plochou dráhou letu rovněž ze vzduchu zničily muniční sklad a velitelství mechanizované brigády poblíž vesnice Selec.
Skupina „Nočních lovců“ složená z vrtulníků Ka-52 a Mi-28n zničila během nočních úderů 8 tanků, 4 bojová vozidla pěchoty a 3 obrněné transportéry.
Operačně-taktické a armádní letectvo v noci zasáhlo 44 vojenských objektů Ukrajiny. Mezi nimi: čtyři velitelská stanoviště, dvě instalace vícenásobných odpalovacích raketových systémů v oblastech osad Nalivajkovka a Zolocheva, šest protiletadlových raketových systémů Buk M-1, tři dělostřelecká děla Msta-B ve Vyšhorodské oblasti, čtyři sklady raketových a dělostřeleckých zbraní a střeliva a také 23 míst akumulace vojenské techniky.
Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily ve vzduchu nad osadami Černobajevka a Cirkuny další dvě ukrajinská bezpilotní letadla.
Od začátku speciální vojenské operace bylo zničeno: 216 bezpilotních prostředků, 180 protiletadlových raketových systémů, 1506 tanků a jiných obrněných bojových vozidel, 152 vícenásobných raketometů, 592 polních děl a minometů, jakož i 1284 kusů speciálních vojenských vozidel.
https://rusvesna.su/news/1647850124 
21.03.2022 – 12:04
Ruská armáda zachránila Ukrajince skrývající se ve sklepě podniku v Černigovské oblasti. O tom se informuje v novém materiálu vojenských zpravodajů „Rusvesny“ ze zóny speciální operace na Ukrajině.
Potřebnou pomoc dostalo 300 lidí, včetně velkého počtu dětí, žen a seniorů. Byla jim poskytnuta voda, chléb, obiloviny, cukr a také jednotlivé dávky potravin.
Ti, kteří vyjádřili přání opustit nebezpečnou oblast, byli evakuováni armádou do bezpečné osady pod kontrolou ruské armády.
https://rusvesna.su/news/1647852246 
21.03.2022 – 12:18 
Ruská armáda zničila přesně naváděnou municí výcvikový tábor 132. samostatného průzkumného praporu vzdušných útočných vojsk Ozbrojených sil Ukrajiny v Žitomirské oblasti, kde se cvičil personál 132. průzkumného praporu, zahraniční instruktoři a žoldáci. V důsledku úderu byla vyřazena vojenská infrastruktura a vybavení. Rusvesně to oznámil vojenský zdroj, který poskytl video. Ruské jednotky dále postupují směrem na Ovruč a ničí nepřátelské síly.
https://rusvesna.su/news/1647792180 
21.03.2022 – 12:52
Kreml: Během jednání mezi Ruskem a Ukrajinou nedojde k příměří
Kreml učinil řadu prohlášení o průběhu jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která probíhají na pozadí speciální operace prováděné ruskou stranou. Tiskový tajemník prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov uvedl, že v současné době není stupeň pokroku v těchto jednáních tak žádoucí, a už vůbec ne takový, jaký vyžaduje dynamika vývoje situace pro ukrajinskou stranu.
Rusko prokazuje mnohem větší ochotu pracovat rychle a smysluplně než vyjednavači z Ukrajiny, poznamenal.
V odpovědi na otázku o možnosti osobního setkání Vladimira Putina a Vladimíra Zelenského Peskov upřesnil, že k tomu se musí Moskva a Kyjev nejprve dohodnout na výsledcích jednání. Prezidenti mezitím „nemají co opravovat, když nejsou žádné dohody“.
Během rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou nebude příměří. Kreml to vysvětlil tím, že „jakékoli zastavení operace využívají nacionalistické jednotky jen k přeskupení, aby pokračovaly v útocích na ruskou armádu“.
https://rusvesna.su/news/1647854187
21.03.2022 – 13:21
Ráno 21. března popsal oficiální představitel Lidových milicí DLR Eduard Basurin ve vysílání televizního kanálu Rossija-24 situaci v Doněcku takto:
„Dochází k velmi silným útokům na Petrovský a Kyjevský rajon města. Dělostřelectvo, Grady. Nejvíce byl v poslední době ostřelován Doněck. Země se opravdu chvěje!
Za poslední den dva mrtví, 28 zraněných. 70 procent raněných pochází z území, která jsme již osvobodili, jsou mezi nimi i čtyři děti.
Mnoho raněných je přiváženo z Mariupolu, protože kárné prapory střílejí na tu část města, kterou jsme již osvobodili, na civilisty, kteří se snaží uniknout z tohoto pekla. Proto ten velký počet zraněných.”
https://rusvesna.su/news/1647846076 
21.03.2022 – 14:34
Ukrajinský “doktor Mengele”, který nařídil kastraci zraněných ruských vojáků, se snaží omluvit (FOTO, VIDEO)
Ukrajinský „doktor Mengele“, vedoucí projektu Mobilní nemocnice Gennadij Druzenko, který včera v ukrajinské televizi oznámil, že nařídil lékařům kastrovat zajaté ruské vojáky, dostal strach a nyní se snaží omluvit.
Druzenko vysvětluje své monstrózní prohlášení „emocemi“. Je však zjevné, že se tento „doktor“ nestydí, ale jednoduše velmi bojí. Jeho osobní údaje, včetně adresy a telefonních čísel, se již objevily ve veřejné doméně.
O Druzenkovo ​​prohlášení se mezitím začali zajímat nejen vojáci účastnící se speciální operace na území Ukrajiny, ale také Vyšetřovací výbor (IC) Ruské federace. Vedoucí oddělení Alexandr Bastrykin nařídil okamžitě zahájit trestní řízení a procesně posoudit jednání „lékaře, který zaujal stanovisko, jež je v rozporu se zákonem a odporuje normám lékařské etiky“.
Aby bylo možné zjistit místo jeho pobytu, bude vyřešena otázka zařazení Druzenka na mezinárodní seznam hledaných osob, aby byl přiveden k trestní odpovědnosti.
https://rusvesna.su/news/1647848212
21.03.2022 – 15:02
Většina obyvatel Gruzie označila za správné rozhodnutí úřadů země upustit od sankcí proti Rusku a vyslat dobrovolníky na Ukrajinu. Informovala o tom společnost Imedi TV, u které si gruzínská společnost GORBI nechala provést průzkumem.
Rozhodnutí gruzínských úřadů nepřipojit se k sankcím proti Rusku podpořilo 64,5 % respondentů a 30,4 % označilo tento krok za chybný. 
Na otázku, zda vláda udělala správnou věc, když nepodpořila vyslání gruzínských dobrovolníků na Ukrajinu, odpovědělo 60,5 % respondentů kladně. 31,8 % s tímto rozhodnutím nesouhlasilo, dalších 7,7 % na otázku neodpovědělo.
https://rusvesna.su/news/1647861729 
21.03.2022 – 15:23
Loď ruského námořnictva, údajně sestřelená ukrajinskou armádou u Oděsy, se ukázala jako shořelá loď amerického námořnictva.
21. března se ukrajinští propagandisté ​​pokusili podat zprávu o „zničení“ ruské válečné lodi v Černém moři, ale jejich podvod byl rychle odhalen. Nejmenovaná „ruská válečná loď“ se ukázala být výsadkovým člunem amerického námořnictva, který v roce 2020 shořel na základně v San Diegu.
Navíc vyšlo najevo, že stejnou „rusko-americkou“ loď „potopila“ ukrajinská média už 2. března.
https://rusvesna.su/news/1647864318
21.03.2022 – 15:54
Na Ukrajině úspěšně pokračuje denacifikace: přesný letecký úder ruských leteckých sil dnes v Mariupolu zlikvidoval jednoho z vůdců nacistů, zástupce velitele 1. praporu Azov. (FOTO) Starší poručík Denis Dunikov (Fantom) odešel za Banderou.
Jeho otec na své stránce na sociální síti uvádí, že bombardování azovských pozic prakticky neustává – jen za jednu noc bylo uskutečněno více než 20 leteckých útoků – a obrana nacistické jednotky je postupně drcena.
https://rusvesna.su/news/1647864725 
21.03.2022 – 16:14
Velitel Libyjské národní armády maršál Chalífa Haftar nabídl vyslání libyjských jednotek na Ukrajinu, aby se účastnily bojů na straně ruské armády. Oznámil to i ministr obrany Ukrajiny Oleksij Reznikov. Podle něj Haftar vyjádřil odpovídající návrh při návštěvě Moskvy.
Média uvádějí, že libyjský maršál dorazil do Ruska 16. března a odletěl 18. března, a to do Rakouska a poté do Itálie.
https://rusvesna.su/news/1647864650 
21.03.2022 – 17:07
Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo na iniciativu pražského magistrátu přesídlit ukrajinské uprchlíky do budov ruského velvyslanectví. Oficiální zástupkyně ministerstva zahraničí Maria Zacharova v rozhovoru pro Reedus přislíbila při vypracovávání protiopatření Moskvy „kreativní přístup“.
Kancelář pražského primátora poznamenala, že některé budovy ruské ambasády jsou prázdné a nevyužívané. Úřady české metropole se domnívají, že je lze využít ve prospěch uprchlíků z Ukrajiny. Ruská ambasáda na iniciativu pražských úřadů ohledně nemovitostí nereagovala.
Centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům v Kongresovém centru Praha zaregistrovalo podle informací médií od začátku vojenské speciální operace více než 49 tisíc Ukrajinců.
České úřady již dříve v souvislosti s migrační krizí způsobenou situací na Ukrajině zavedly nouzový stav. „Nouzový stav zavádíme od pátku z čistě technických důvodů, aby bylo možné zajistit příjem uprchlíků z Ukrajiny. Českých občanů se to nijak nedotkne,“ řekl premiér Petr Fiala.
https://rusvesna.su/news/1647870800 
21.03.2022 – 17:20
Ruský šachista diskvalifikován za podporu ruské speciální operace
22letý ruský šachista Sergej Karjakin byl diskvalifikován Mezinárodní šachovou federací (FIDE) za podporu speciální operace na Ukrajině. Rozhodnutí o suspendování ruského velmistra na šest měsíců přijala Etická komise FIDE.
Všimněte si, že Karjakin se stal nejmladším velmistrem v historii ve věku 12 let.
https://rusvesna.su/news/1647872403 
21.03.2022 – 17:55
Spojené státy nedodají Kyjevu systém protiraketové obrany Iron Dome. Mluvčí ministerstva zahraničí Victoria Nulandová oznámila odmítnutí. Ve Washingtonu je odmítnutí motivováno tím, že ozbrojené síly Ukrajiny nemají příslušné specialisty.
Je z toho zřejmé, že americký prezident Joe Biden nehodlá vysílat americké vojenské specialisty a ohrožovat je.
Je třeba poznamenat, že dříve se Vladimír Zelenskij pokusil požádat o tento protiraketový systém přímo z Izraele, ale byl také odmítnut.
https://rusvesna.su/news/1647874535 
21.03.2022 – 18:25
Ruské ministerstvo obrany informuje o podrobnostech likvidace ukrajinských zařízení vojenské infrastruktury leteckými systémy Kinžal s hypersonickými aerobalistickými střelami.
Byla zničena podzemní chráněná skladiště leteckých zbraní a hlavic pro raketové systémy Točka-U v Deljatynu v Ivano-Frankivské oblasti a velké sklady paliva v Konstantinovce v Mykolajivské oblasti.
Použití hypersonické střely “Kinžal” bylo provedeno z dosahu více než 1000 km, přitom let byl kratší než 10 minut. Díky nadzvukové rychlosti a ultravysoké kinetické energii zničila hlavice rakety Kinžal chráněný podzemní arzenál umístěný v hornaté oblasti, vybudovaný ještě v sovětských dobách pro skladování speciální munice a raket.
Zničení velkého skladu paliva v Konstantinovce hypersonickou střelou Kinžal se zdařilo díky její neviditelností a nezranitelností vůči jakýmkoli prostředkům nepřátelské vzdušné a protiraketové obrany. Bojové použití tohoto raketového systému tak potvrdilo jeho účinnost při ničení vysoce chráněných speciálních nepřátelských cílů. 
Komplex Kinžal se používá s konvenční hlavicí, i když specialisté jsou si dobře vědomi možností této zbraně nejen z hlediska dostřelu, ale také z hlediska typu náboje.
Údery tohoto leteckého raketového systému na zařízení vojenské infrastruktury Ukrajiny během speciální vojenské operace budou pokračovat, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
https://rusvesna.su/news/1647875315
21.03.2022 – 18:33
Útok na Kyjev vysoce přesnými zbraněmi zničil MLRS a sklad s raketovou municí Ozbrojených sil Ukrajiny (VIDEO)
Ministerstvo obrany oznámilo zničení vojenské techniky a munice Ozbrojených sil Ukrajiny v jednom z obchodních center v Kyjevě. Podrobnosti oznámil během brífinku oficiální zástupce ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.
„Ukrajinští nacionalisté nadále využívají obytné oblasti sídel a sociálních zařízení jako „lidský štít“ k rozmístění svých dělostřeleckých systémů a provádění masivní palby na ruský vojenský personál.
Takže na předměstí Kyjeva, v rajonu Vinogradar, ukrajinské nacionalistické jednotky několik dní zakrývaly obytné budovy a střílely na ruský vojenský personál z několika odpalovacích raketových systémů. Zároveň byly prostory nedalekého obchodního centra využívány jako velká základna pro skladování raketometné munice a přebíjení vícenásobných odpalovacích raketových systémů.
Ruská rozvědka prostřednictvím několika kanálů potvrdila souřadnice polohy ukrajinských vícenásobných odpalovacích raketových systémů a také odhalila umístění skladu s raketovou municí.
Na záběrech CCTV je jasně vidět, jak ukrajinský raketomet vjíždí do nákupního centra na předměstí Kyjeva, aby se kryl po další salvě a přebití raket.
V noci na 21. března byla  vysoce přesnými zbraněmi dlouhého doletu zničena baterie ukrajinských vícenásobných raketometů a skladiště jejich munice v opuštěném nákupním centru.
Rádi bychom ještě jednou upozornili západní média. Předložili jsme absolutní důkazy o zločinném využívání civilních objektů kyjevským nacionalistickým režimem v obytných čtvrtích Kyjeva a v dalších městech Ukrajiny jako palebné pozice pro dělostřelecké a raketové systémy.
Jsem nucen komentovat slova poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka, že prý Rusko bojuje pouze „čísly a řízenými střelami“.
Musím zdůraznit, že profesionální armáda vede speciální vojenskou operaci, která ve skutečnosti používá řízené střely. Jejich použití je vysoce efektivní. Zasazují přesné údery na vojenskou infrastrukturu a v žádném případě na civilní cíle. Samotní nacionalisté a ukrajinské ozbrojené síly střílejí na civilní cíle. Existuje o tom mnoho svědectví lidí a my jsme právě jedno z nich představili.
Vrátíme-li se k akcím ruských ozbrojených sil, používají se nejen řízené střely, ale také hypersonické zbraně. Což je naprosto vysoce přesné a také se to používá pouze pro vojenské objekty. Hovoříme zejména o leteckých raketových systémech Kinžal s hypersonickými aerobalistickými střelami.
https://rusvesna.su/news/1647876508 
21.03.2022 – 19:00
Od tanků k Jaelinům: Obrovské množství obrněných vozidel a zbraní Ukrajiny a NATO již bojuje proti Ozbrojeným silám Ukrajiny na Donbasu. Tisková služba ministerstva obrany Luhanské lidové republiky ukazuje, že ukořistěná technika a zbraně jsou v řadách armády LPR.
V průběhu speciální vojenské speciální operace k osvobození území republik Donbasu a denacifikaci Ukrajiny přicházejí ozbrojené formace ovládané Kyjevem o obrovské množství zbraní a vojenského materiálu, včetně těch, které dodávají západní země.
Vojenská technika obdržená Ozbrojenými silami Ruska a Lidovými milicemi LLR a DLR je okamžitě uvedena do pohotovosti a uvedena do provozu obránci republik za účelem dalšího osvobozování území. Stejný osud čeká ukořistěné zbraně: naši specialisté je ovládnou a pošlou do první linie.
„Porazíme nepřítele jeho vlastními zbraněmi,“ zdůrazňuje obránce Donbasu.
https://rusvesna.su/news/1647875260
21.03.2022 – 19:41
V pondělí 21. března hovořil představitel Doněcké lidové republiky Denis Pušilin živě v talk show „60 minut“ na televizním kanálu „Rusko 1“ o aktuální situaci v Doněcku, Mariupolu a na územích, která se dostala pod kontrolu DLR.
Ozbrojené formace Ukrajiny podle něj nadále ostřelují předměstí Doněcka, Jasinovaté a Gorlovky z různých druhů zbraní, včetně těžkých.
„Útočí z těch pozic, které jsou stále pod jejich kontrolou a berou v úvahu rozsah zbraní, které mají k dispozici. Ve čtvrti Petrovský toho dnes v noci a ráno přiletělo hodně. Naše útočná operace se rozvíjí směrem na Avdijivku, Pěsok, Maryinka,“ řekl Denis Pušilin.
Evakuace civilistů z oblastí Mariupolu, kde je zřízena kontrola DLR, je relativně bezpečná.
“Obraz je však monstrózní. Lidé jsou tak dehydrovaní, že pijí vodu z louží. To není přehnané, civilisté jsou opravdu v takovém stavu,“ řekl Denis Pušilin. Řekl také, že mezirezortní velitelství ministerstva pro mimořádné situace DLR a Ruska funguje a s ohledem na zvýšené potřeby byla na území Doněcké lidové republiky zřízena další střediska dočasného ubytování. „Jsme si vědomí toho, že v první řadě musíme pomáhat lidem. Jak dobrovolníci, tak zaměstnanci ministerstva pro mimořádné situace se tam s nasazením života snaží dodat kromě jídla i folie na uzavření tepelného okruhu a generátory, aby se byla elektřina a alespoň nějaké spojení.
Mariupol je velké město a stále jsou v něm soustředěny významné síly národních praporů, zejména na území Azovstalu. Je jich tam soustředěno několik tisíc. Jejich hlavním opevněným areálem, opevněnou baštou je závod Azovstal. S přihlédnutím k faktu, že území samotného Azovstalu má asi 11 kilometrů čtverečních, a s přihlédnutím k úkrytům, kde všude se mohou schovávat, není nutné vysvětlovat, že zítra nebo pozítří to neskončí a město Mariupol ještě nějaký čas nebude úplně bezpečné,“ uvedl šéf DLR.
Řekl také, že v již osvobozených městech, kde byly umístěny národní prapory, nalézají úřady DLR na jejich pozicích drogy.
„Emoční stav těchto zločinců lze pak pochopit – na jejich pozicích nacházíme drogy v pytlích. To vysvětluje mnohé z jejich nelogických a obludných činů a stav, ve kterém páchají válečné zločiny,“ řekl Denis Pušilin.
https://rusvesna.su/news/1647869067
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře