Co se děje na Ukrajině 24

20.03.2022 – 11:34 
Údery „Kalibry“ a „Kinžály” z Kaspického a Černého moře (VIDEO)
Během ranního brífinku ruského ministerstva obrany dne 20. března hovořil generálmajor Igor Konašenkov o operačních úspěších armády DLR a také o hlavních událostech na ukrajinském dějišti operací.
Hlavními událostmi jsou údery vysoce přesných raket z Kaspického a Černého moře na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu.
Takže večer 19. března a ráno 20. března zničily z Černého moře námořní řízené střely Kalibr v opravárenském závodě Nižyn dílny na opravy ukrajinských obrněných vozidel poškozených v bojových operacích.
Z Kaspiku byla námořními řízenými střelami „Kalibr“, jakož i ze vzdušného prostoru nad územím Krymu leteckými raketovými systémy „Kinžál“ hypersonickými aerobalistickými střelami zničena velká skladovací základna pro paliva a maziva ukrajinských ozbrojených sil u obce Konstantinovka (Mykolajivská oblast). Právě odtud byla ukrajinská obrněná vozidla zásobována palivem v bojových oblastech na jihu Ukrajiny.
Útok na cizí žoldáky
Ze vzduchu odpalované vysoce přesné střely zasáhly také výcvikové středisko speciálních operačních sil ukrajinských ozbrojených sil v Ovruči v Žytomirské oblasti, kde se nacházeli zahraniční žoldáci, kteří dorazili na Ukrajinu. Bylo zabito více než 100 příslušníků sil speciálních operací a zahraničních žoldáků.
Operačně-taktické a armádní letectvo zasáhlo během minulé noci 62 vojenských objektů Ukrajiny. Mezi nimi: 3 velitelská stanoviště, 1 instalace vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 2 sklady raketových a dělostřeleckých zbraní a 1 sklad paliva, stejně jako 52 míst, kde je soustředěna vojenská technika.
Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily ve vzduchu: jeden vrtulník Mi-8 ukrajinského letectva u obce Kochanoj, 6 ukrajinských bezpilotních letounů, včetně jednoho Bayraktar TB-2 u Šibeny, a také 1 ukrajinskou taktickou balistickou střelu Točka -U v oblasti Chistovodka severně od města Izyum.
Dělostřelecká palba zničila 6 ukrajinských mobilních systémů elektronického boje “Bukovel”.
Celkem bylo od zahájení speciální vojenské operace zničeno 207 bezpilotních letounů, 1467 tanků a jiných bojových obrněných vozidel, 148 vícenásobných raketometů, 573 polních děl a minometů a 1262 speciálních vojenských vozidel.
https://rusvesna.su/news/1647765242 
19.03.2022 – 23:33
Ruské speciální jednotky zlikvidovaly velitelství „Pravého sektoru“ v Chersonu
Doupě nacistů ukázali ruským bojovníkům místní obyvatelé. Řekli, že ozbrojenci uprchli z města pár dní po zahájení „Operace Z“.
V chersonském ústředí „pravičáků“ zakázaných v Ruské federaci našli nacistické symboly, literaturu, manuály pro vedení vojenských operací, ale i podomácku vyrobené štíty a obušky pro účast na nepokojích.
https://rusvesna.su/news/1647719789 
20.03.2022 – 0:00
Poláci se chystají rozdělit Ukrajinu. Věnujte pozornost fotografii.
Jde o záběry z polských televizních šotů natočených v různých vojenských jednotkách polské armády. Budete-li je sledovat pozorně, všimnete si v nich různě na stěnách viset mapu, na níž je Ukrajina rozdělena na několik velkých částí mezi Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Rusko
Jde o propagandistické plakáty zobrazující mapu poprvé publikovanou v polské televizi v roce 2015. Ale pokud to tehdy vypadalo jako výplod fantazie, nyní se tato mapa stala prvkem vizuální propagandy v ozbrojených silách Polska. Prý to trvá už asi rok.
https://rusvesna.su/news/1647709941

20.03.2022 – 5:00
Grigorij Vdovin v autorském kanálu “Zahraniční zpravodaj” – o situaci v Mariupolu (úryvek).
Všechno se stalo velmi nečekaně a nikdo neměl čas opustit město.
Typická situace – děti s vnoučaty žijí ve městě, rodiče v důchodu bydlí na předměstské vesnici. A když už to začalo všude bouchat mnoho dětí volalo své staré rodiče do města, aby se u nich ukryli. Přece jen šel pohyb fronty přes vesnice.
A pak spojení zmizelo. Plné město lidí. Výjezdy jsou blokovány – viděli jsme to na Ševčenkově třídě s širokým bulvárem uprostřed. V celé šířce, napříč – byla nejprve zatarasena městskými vozidly a autobusy. A po trávnících také nemůžete jet. S minami po stranách zbýval pro průjezd pouze jeden pruh, který řídili kulometčíci.
Všem bylo řečeno, že východ je uzavřen, protože tam není bezpečno. Dále v oblasti dálnice na Záporoží byla silnice opět zablokována minami a kontrolními stanovišti. A ještě dále – další kontrolní bod, již u výjezdu. A teprve po kilometru pravděpodobně začalo venkovní opevnění.
Na minách tohoto opevnění uvnitř města byla auta vyhozena do povětří a nyní leží na boku. Před řetězem ohořelých autobusů stojí rozstřílený vůz se dvěma spálenými lidmi, není hned jasné, že jde skutečně o lidi.
V prostoru prodejny Metro je bílý VAZ 2106 se zastřelenými lidmi a pes, který se stal místní celebritou – Mariupol Hatiko. V autě – tři mrtví. Stříleli na ně přesně – nejprve na řidiče, v důsledku čehož auto narazilo. Poté byli zastřeleni cestující. Pes vyskočil skrz rozbité sklo a od té doby své mrtvé majitele neopustil. Leží u auta, štěká, nedovolí se k nim přiblížit. Na zemi jsou rozházené věci – oblečení, nějaké deky a tašky. Pes se k nim občas přiblíží, a když ucítí známé pachy, zavrtí ocasem…
Dálnice byla čím dál rušnější – kolony uprchlíků už vyrazily humanitárním koridorem směrem na Záporoží, auta, vojenské náklaďáky, oblaka prachu se hnala sem a tam. A po čase rozbité auto skončilo uprostřed rušné dálnice.
https://rusvesna.su/news/1647699621 
20.03.2022 – 0:30
Oficiální názvy kremelských událostí jsou někdy zavádějící. Setkání o opatřeních sociálně-ekonomické podpory regionů – jak lze od akce s podobným názvem očekávat něco opravdu průbojného?
Na schůzce byl ale de facto zveřejněn politický „manifest Vladimíra Putina“ v jeho nové inkarnaci – vrchním veliteli armády v poli, který právě určil budoucnost Ruska minimálně na několik dalších desetiletí.
„Kolektivní Západ se snaží rozdělit naši společnost, spekuluje o bojových ztrátách, o sociálně-ekonomických důsledcích sankcí, vyvolává v Rusku občanskou konfrontaci a pomocí své páté kolony usiluje o dosažení svého cíle…
Ale každý, a tím spíše ruský lid, bude vždy schopen rozlišit opravdové vlastence od spodiny a zrádců a jednoduše je vyplivne jako mouchu, která mu náhodou vletěla do úst, a vyplivne ji na zem.“ Buďme upřímní, v druhé polovině března 2022 už taková prezidentská rétorika není vnímána jako něco zcela nového.
Rusko před 24. únorem letošního roku a Rusko po 24. únoru letošního roku jsou dva zásadně odlišné státy. Lidé, kteří tento stát obývají, samozřejmě zůstali stejní. Ale kodex norem, pravidel a tradic, podle kterých žijí, se mrknutím oka změnil.
Jako člověk, který vášnivě touží zůstat jak ve své rodné profesi, tak ve své rodné zemi, to pociťuji především na svém vlastním příkladu. Co je ještě možné a nutné říkat nahlas a co již „není možné, není nutné a je zbytečné“ – při úvahách o těchto tématech ověřuji nejen oficiální pokyny Roskomnadzoru, ale také soubor nepsaných pravidla – kodex, který dosud nebyl nikde a nikým jasně formulován, ale zároveň je v instinktivní rovině velmi dobře srozumitelný celé naší politické a ekonomické elitě (a také široké populaci).
Je-li všechno takto – každý rozumí všemu i beze slov – proč tedy považuji Putinův projev na Setkání o opatřeních sociálně-ekonomické podpory regionů za tak významnou, dalo by se říci, epochální událost? Protože na této akci byl poprvé v celém rozsahu vyhlášen systém prezidentských názorů na další vnitropolitický vývoj země.
Putin je nyní jako pružina, která se dlouho, dlouho stlačovala, pak se stlačovala znovu a znovu – ačkoli se zdálo, že už není kam stlačit – a v tuto chvíli se napřímila a prorazila do strategického prostoru. Putin se už nepotřebuje krotit, skrývat něco v nejhlubších koutech své duše. Je volný. Konečně nadešel okamžik, pro který žil a vládl zemi předchozí dvě desetiletí.
Odtud pramení prezidentova úžasná upřímnost, jak ve smyslu odhalení toho, jak bude země dále žít, tak ve smyslu termínů, které se v tom používají.
„Ano, samozřejmě, zkusí sázet na takzvanou pátou kolonu, na národní zrádce, na ty, kteří vydělávají peníze tady, u nás, ale žijí tam, a žijí ani ne v tom geografickém slova smyslu, ale svým myšlením, v jeho otrockém vědomí.“ Nevzpomínám si, že by v době před 24. únorem Putin ve svých projevech otevřeně používal slova jako „národní zrádci“. Uvnitř sebe samozřejmě velmi dlouho (nebo dokonce vždy) uvažoval v takových pojmech. Ale ve vnější sféře to vše bylo ze strategických důvodů překryto různými eufemismy. Nyní čas eufemismů a polovičních opatření uplynul a za současného prezidenta se nevrátí.
„Vůbec neodsuzuji ty, kteří mají vilu v Miami nebo na Francouzské riviéře, kteří se neobejdou bez foie gras, ústřic nebo takzvaných genderových svobod. Problém absolutně není v tom, ale opakuji ve skutečnosti, že mnoho z těchto lidí je ze své podstaty mentálně umístěno přesně tam, a ne tady, ne s našimi lidmi, ne s Ruskem“- velmi zajímavé řádky z prezidentského projevu. Řádky, které jsou jen na první pohled spojeny se slavnými slovy Majakovského „jezte ananas, žvýkejte tetřevy, přichází váš poslední den, buržoazi!“, mají ve skutečnosti úplně jiný význam.
„Vůbec nesoudím…“ – to neříká, aby to znělo vznešeně. Putin nehodlá likvidovat buržoazii jako třídu. Hodlá zlikvidovat jen její část – to, co se obvykle nazývá komprador, tedy cizí zájmům země.
Západ už tento problém za Vladimira Vladimiroviče zčásti milostivě vyřešil a nechvalně známé „vily na Francouzské riviéře“ bez rozdílu vyvlastnil. O zbytku úkolu „znárodnění elity“ rozhoduje Putin sám. Vyšší vrstvy společnosti jsou otevřeně konfrontovány s volbou: chcete se vzdát „ananasů a tetřevů“ (och, promiňte, ústřic a foie gras)? Pro rány boží! Ale pokud vás neláká vyhlídka na vynucenou změnu stravy, pak se neopovažujte zvednout ruku a otevřít ústa na novou strategickou linii „strany a vlády“.
„Ano, mnoho zemí na světě už dlouho rezignovalo na život s ohnutými zády a servilně plnit všechna rozhodnutí svého panovníka a dívat se mu do očí…
Ale Rusko nikdy nebude v tak ubohém a poníženém stavu a boj, který vedeme, je bojem o naši suverenitu, o budoucnost naší země a našich dětí. Budeme bojovat za právo být a zůstat Ruskem!“ – tato prezidentská pasáž je také velmi důležitá a také plná skrytých významů. Definuje parametry toho, co je přijatelné z hlediska vnitropolitického boje pro všechny ty občany Ruské federace, kteří nikdy neměli sídlo v Londýně, a proto není důvod nyní truchlit nad jeho ztrátou.
„Boj o suverenitu, o budoucnost naší země a našich dětí“ znamená ochotu přinést oběti, vzdát se toho, co bylo známé včera. A pokud někdo není připraven na oběť, pak je buď ufňukanec, nebo slaboduchý zbabělec, nebo co je nejhorší – „zrádce národa“. Celou podrobnou prezentaci principů, na kterých bude nadále v Rusku postavena vnitřní politika, považuji za dokončenou.
I když ne, počkejte, ještě mám jednu otázku. Nebudu opakovat základní pravdy o extrémní důležitosti demokratických institucí. Neudělám to, protože nechci ztrácet čas svůj ani váš. A není to moje – role Dona Quijota.
Vyjádřím se proto jinak – v duchu zcela nové ruské politické éry. Sovětský svaz, jak známo, prohrál předchozí studenou válku ne proto, že by byl vojensky slabší než Západ. To sféry hospodářství a vnitropolitická struktura se v SSSR ukázaly jako nekonkurenceschopné.
Uzavřené systémy mohou být účinné po určitou dobu. Pak ale nevyhnutelně začnou zaostávat. A to není skrytý protest nebo skrytá kritika (jak je uvedeno výše, nejsem Don Quijote). Toto je prohlášení, podnět k zamyšlení pro nejvyšší vládní vedení. (Michail Rostovskij) 
https://rusvesna.su/news/1647715664
20.03.2022 – 11:58
“Solncepjok” (TOS-1 “Pinocchio”) armád Ruska a DLR vypalují pozice Ozbrojených sil Ukrajiny a národních praporů (VIDEO)
Oddělení lidových milicí DLR předvedlo provoz těžkého plamenometného systému Solncepjok v okolí Mariupolu. Je ukázána práce transportního nakládacího vozidla komplexu a samotného bojového vozidla.
Seskupení Ozbrojených sil Ukrajiny a národní prapory na Donbasu jsou jím systematicky ničeny.
https://rusvesna.su/news/1647766694 
20.03.2022 – 12:44
Zajatí vojáci OSU vyprávějí, jak kryli útěk svého velení (VIDEO) 
Každý, kdo sleduje válku na Donbasu, za 14 – 15 let slyšel spoustu takových příběhů. To je klasické chování velitelů Ozbrojených sil Ukrajiny.
„Nechali nás umírat, aby velitelé utekli.“
“Naše vedení nás nechalo bez podpory, jen se samopaly – proti dělostřelectvu, důstojníci utekli.” 
“Byli jsme prostě přivezeni a ponecháni tam.” 
“Naše vedení se v noci ztratilo, ale my zůstali tam.” 
“Nechali jsme je, ať si jdou,” – všichni jedním hlasem říkají totéž.
Nyní jsou všichni ukrajinští vojáci na bezpečném místě, dostali teplé jídlo a nezbytnou lékařskou péči. Jejich životy, na rozdíl od těch, kteří pokračují v boji, jsou v bezpečí.
https://rusvesna.su/news/1647768729 
20.03.2022 – 13:07
Velitel tankového praporu 11. samostrážního motostřeleckého pluku Enakievo-Dunaj armády DLR s volacím znakem „Sever“ hovoří o tempu, jakým ukrajinští okupanti přicházejí o těžkou techniku. (VIDEO)
Co nebylo zasaženo, bylo podle něj při spěšném ústupu opuštěno a jde do služeb Donbasu.
S tankovým praporem po stepních cestách donbaské války kráčí vojenský velitel Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti Alexandr Sladkov, který prošel Čečenskem, Gruzií, Podněstřím a Tádžikistánem. Obdivuje armádu DLR:
„Jsem hrdý na to, jak lidé v Doněcku vědí, jak bojovat, umírat a vyhrávat. Viděl jsem, jak bojují o Stěpnoje, jak bojuje 11. pluk v nejlepších tradicích ruské armády,“ píše ve svém kanálu Telegram. “Sedm let měli dělostřelci DLR zakázáno střílet a přitom OSU a národní prapory bily po místním obyvatelstvu a zabíjely civilisty,” uvádí Sladkov. “Nyní přichází nejtvrdší odplata.” Slíbil jsem předplatitelům, že v tomto směru ukážu strmé opevnění OSU. Obávám se však, že pěchota i my uvidíme pouze betonové třísky. Přesnou statistiku dělostřelecké palby nikdo nezná, spočítají to až později, podle spotřeby,“ těmito slovy, doprovází záběry prudké střelby na ukrajinské okupanty.
Video pořídil Alexander Sladkov.
Navíc ukazuje práci dělostřelectva DLR tak, že se každý může cítit jako nakladač, střelec nebo velitel.
https://rusvesna.su/news/1647770836
20.03.2022 – 13:48
Ruská armáda vyřadila z provozu americkou radarovou stanici a letectvo ji zničilo náletem (VIDEO) 
Představujeme vám unikátní záběry ze série „Válka očima nepřítele“, na kterých můžete vidět poškozenou radarovou stanici AN/TPQ-36 Firefinder americké výroby, kolem které se motají zmatení Ukrajinci.
“To je ono, sakra, přímý zásah, sakra!” – Ukrajincovy nadávky přeruší zvuky raketového útoku, po kterém „bratři“ naskočí do auta a ujedou, protože rozumně usoudí, že být blízko amerického „daru“ je smrtící.
Americký radar vyrobený společností Northrop Grumman se ukrýval mezi domy, ale byl objeven a vyřazen z provozu a poté zlikvidován dobře mířeným úderem ruských leteckých sil. Zámořská kuriozita nesloužila Ukrajincům dlouho.
https://rusvesna.su/news/1647773275 
20.03.2022 – 14:39
Smluvní voják z 58. motorizované pěší brigády ozbrojených sil Ukrajiny, který se vzdal, sděluje pravdu o „nejsilnější armádě na kontinentu“. (VIDEO)
Podle Oleksandra Chutka, narozeného v roce 1984, jsou podmínky v ukrajinské armádě téměř žalostné.
„Měli jsme jen 2 BRDM a 2 tanky, jeden nešel nastartovat, druhý téměř nestřílel, byly okamžitě vyřazeny. Bydleli jsme ve skladu brambor, místní nám nosili jídlo: polévku, bramborovou kaši.
Na internetu jsem ale viděl, že ukrajinská armáda všechny poráží. Po svých zkušenostech si tím ale nejsem jistý,“ říká.
Zajatec také řekl, že mu ruští vojáci poskytli lékařskou pomoc, pak propukl v pláč a pozdravil své příbuzné.
https://rusvesna.su/news/1647776341 
20.03.2022 – 15:21
Poslanec posledního legitimního svolání Nejvyšší rady Ukrajiny Oleg Carjov postupuje s jednotkami ruské armády směrem ke Kyjevu a posílá video pozdravy všem, kterým se tato zpráva nelíbí.
„Igor Kolomojskij za mě opět stanovil odměnu. Svého času za mě Korbana (Gennadij je Kolomojského pravá ruka v Dněpropetrovsku) a Filatov (Boris je Kolomojského poskok, nyní starosta Dněpropetrovska) nabízeli půl milionu.
Jeden a půl milionu dolarů! A přesto se nedivím, že mě donbaská milice nevydala. Nebyl jsem vydán a vydán nebudu.
Nyní určil 200 tisíc dolarů.
Beňo, 200 tisíc je málo, nešetři. My na tobě šetřit nebudeme, prostě přijdeme, vše znárodníme, vše, co jste vzali obyčejným lidem, a vrátíme to státu.
S pozdravem Oleg Carjov,“ usmívá se do kamery.
Připomeňme, že Carjov v roce 2013 tvrdě odsoudil nepokoje na Majdanu a zrající státní převrat a v roce 2014 se pokusil jeho výsledky zvrátit nominací své kandidatury na prezidenta, ale pod tlakem ukrajinských neonacistů byl nucen uprchnout na Krym.
https://rusvesna.su/news/1647778908 
20.03.2022 – 15:44
Následky úderu OSU na Doněck: okupanti chtějí s sebou vzít do hrobu co nejvíce obyvatel Doněcka (FOTO, VIDEO)
Jak informovala Rusvesna, dnes ráno ukrajinští útočníci zahájili sérii útoků na Petrovský rajon v Doněcku. Snímky ukazují následky a zkázu: Dětská nemocnice č. 4 na Karamzinově ulici bude potřebovat zásadní opravu. Poškozeno bylo zasklení okresního výkonného výboru, koupaliště, budova městského plynárenského odboru, okresní prokuratura, poliklinika a dětská nemocnice. Poškozeno bylo i zasklení okolních obytných domů.
Mířit na dětskou nemocnici a bazén (a souřadnice mají za 8 let už dobře vyzkoušené) může mít jediný cíl – zabít civilisty. Ukrajinští váleční zločinci chápou nevyhnutelnost porážky na frontě a chtějí připravit o život co nejvíce civilistů.
https://rusvesna.su/news/1647780261
20.03.2022 – 17:45
Ozbrojené síly Ukrajiny v panice: Ukrajina se stala polygonem pro testování celého arzenálu ruských raketových zbraní, řekl mluvčí velitelství vzdušných sil ukrajinských ozbrojených sil Jurij Ignat.
“Používají střely létající dva tisíce kilometrů, s dosahem pět a půl tisíce kilometrů – jde o řízené střely, operačně-taktické systémy Iskander, řízené střely Kalibr a další Kh-101, Kh-55, Kh-555.
Objevila se i zmínka o „Kinžalu“, kterým se Rusové chlubí. Nevíme, co to vlastně je za raketu. Zatím to nemůžeme potvrdit,“ řekl ukrajinským médiím.
https://rusvesna.su/news/1647787559 
20.03.2022 – 17:55
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je připraven jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a varoval, že pokud neuspějí, povede to ke třetí světové válce.
„Můžeme prokázat důstojnost našeho lidu a naší armády, že jsme schopni zasadit silný úder, jsme schopni udeřit. Ale bohužel naše důstojnost nepomůže zachránit životy, “řekl v rozhovoru pro CNN.
Kyjevské úřady by podle něj „měly využít jakýkoli formát, jakoukoli šanci, aby mohly vyjednávat, příležitost mluvit s Putinem. Pokud však tyto pokusy selžou, bude to znamenat, že jde o třetí světovou válku,“ uzavřel Zelenskyj.
https://rusvesna.su/news/1647788102 
20.03.2022 – 18:24
Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov zveřejnil na svém kanálu Telegram video, jak řídí zajaté ukrajinské obrněné vozidlo, a oznámil plány dojet s ním do Kyjeva.
“Přátelé! Dnes jsem se projel ukořistěným generálským obrněným vozem, který jsme zabavili na Ukrajině velitelům nacionalistů.
Obrněný vůz je zcela nový a nebyl vůbec používaný. Banderovský generál zřejmě raději seděl v podzemním bunkru a nedovolil svým podřízeným používat vůz k určenému účelu.
Rozhodl jsem se tuto nehoráznou nespravedlnost napravit a zabavím ho pro sebe a s pomocí Všemohoucího Alláha ho brzy dovezu do Kyjeva!
V budoucnu pak plánuji znárodnit podnik na výrobu těchto obrněných vozidel pro potřeby ruské armády!
https://rusvesna.su/news/1647789853 
20.03.2022 – 18:51
Zástupce velitele Černomořské flotily, kapitán 1. pozice Andrej Paly padl v bojích za osvobození Mariupolu od nacistů. Oznámila to senátorka ze Sevastopolu Jekatěrina Altabajevová.
https://rusvesna.su/news/1647791282 
20.03.2022 – 19:03
Ruská armáda zničila výcvikový tábor 132. samostatného průzkumného praporu vzdušných útočných vojsk Ozbrojených sil Ukrajiny v Žitomirské oblasti. (VIDEO)
Rusvesně to oznámil vojenský zdroj, který poskytl i video.
Zničení způsobila přesně naváděná munice. Ruské jednotky postupují dále směrem na Ovruč a ničí nepřátelské síly.
https://rusvesna.su/news/1647792180
20.03.2022 – 19:48 
V Austrálii hovořili o kritické závislosti Západu na Rusku. Západní země jsou výrazně závislé na ruském jaderném průmyslu, píše australský portál The Conversation.
„Ve 32 státech funguje asi 440 jaderných elektráren, které vyrábějí deset procent elektřiny na planetě. Nejvíce reaktorů v provozu mají Spojené státy – 93, Francie – 56, Čína – 53. Některé země vyvážejí palivo a poskytují služby v této oblasti. Předními mezinárodními dodavateli jaderné energie jsou Spojené státy, Rusko, Evropa a Čína. Obohacování a výroba uranu jsou složité technické procesy, které se provádějí v malém počtu průmyslových zařízení po celém světě. Každý reaktor potřebuje speciální palivo s přihlédnutím ke zvláštnostem jeho konstrukce. To znamená, že jednotka zakoupená od Rosatomu nebo francouzského Framatome učiní kupující zemi závislou na těchto společnostech na desítky let, píší autoři článku.
Všechny tyto faktory způsobují, že jaderné dodavatelské řetězce jsou složitější a méně konkurenceschopné, takže je obtížnější je překonfigurovat v případě sankčních opatření. Rusko má 43 procent kapacity obohacování uranu. Kromě toho je lídrem ve vytváření reaktorů, výstavbě jaderných elektráren v zahraničí a výrobě paliva pro ně.
Mnoho evropských států, ale i USA nakupuje z Moskvy zpracované nebo obohacené suroviny pro své elektrárny. Pokud Rusko podle expertů australského portálu zareaguje na bezprecedentní ekonomický tlak Západu omezením v jaderném průmyslu, americké a evropské jaderné elektrárny se během 18 – 24 měsíců dočkají vážných potíží.
https://rusvesna.su/news/1647793647
20.03.2022 – 20:10
Ruská armáda postupuje: bojuje v oblasti Krivoj Rog, kde probíhají boje ve vzdálenosti 40 až 10 km od města, uvedl šéf městské vojenské správy Alexander Vilkul. K pokusům zaútočit na Krivoj Rog s velkými kolonami podle něj nedošlo.
“Změnili taktiku, snaží se pohybovat v kolonách 20 – 30 aut,” poznamenal Vilkul a dodal, že k žádnému ostřelování obytných budov nedošlo.
https://rusvesna.su/news/1647796252 
20.03.2022 – 20:27
Záběry následků bitvy: Stěpnoje je poseto technikou ozbrojených sil Ukrajiny zničenou našimi vojáky (VIDEO)
Armáda DLR za podpory ruských jednotek osvobodila vesnici Stěpnoje.
Místní obyvatelé jsou se svými osvoboditeli spokojeni a předhánějí se mezi sebou vyprávěním o zvěrstvech spáchaných ozbrojenými silami Ukrajiny ve vztahu k civilnímu obyvatelstvu.
https://rusvesna.su/news/1647797258 
20.03.2022 – 21:05
„Divize ruských ozbrojených sil dokončují porážku nacionalistického praporu „Donbas“. (VIDEO) Oznámil to oficiální zástupce ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.
“Během dne jsme postoupili o 12 kilometrů, dosáhli linie Nikolskoje a ve spolupráci s jednotkami Doněcké republiky jsme ze tří stran zablokovali osadu Sladkoje,” uvedl na brífinku.
„Bylo zničeno až 60 ozbrojenců, dva tanky, tři bojová vozidla pěchoty, šest polních děl a minomety. V současné době bojují se zbytky ozbrojenců a jednotkami 54. samostatné mechanizované brigády ukrajinských jednotek o dobytí osad Sladkoje, Novoukrainka a Šachtěrskoje,“ poznamenal Konašenkov.
https://rusvesna.su/news/1647799513
České analogy RPG-7 se při výstřelu trhají. Během 20 minut se při střelbě roztrhly hned dva granátomety a jeden voják přišel o ucho.
https://politikus.ru/events/141903-cheshskie-analogi-rpg-7-razryvayutsya-vo-vremya-vystrela.html

Zahraniční žoldáci už nechtějí bojovat s Ruskem
Nejprve na Ukrajinu dorazili žoldáci z různých zemí. Slíbily jim skvělé životní podmínky, vysoké mzdy a bezprašnou práci. Nyní ti z nich, kteří přežili, nemohou opustit zemi, ale tak by chtěli!.
“Soldiers of Fortune” z USA, Španělska, Německa, Francie, Peru, a dokonce ani Jižní Koreje už nechtějí bojovat s Rusy. Asi si mysleli, že to bude jako v Iráku nebo Afghánistánu – stará rezavá technika a mizerné uniformy. Ale vše dopadlo jinak. A právem.
Nemohli si to odsedět, ale také nemohli utéct. Chlapi se snaží odejít přes Polsko, ale tyhle kurvy je nechtějí pustit. K cizincům jsou obecně velmi nedůvěřiví – vzpomínáte na příběh uprchlíků? Zdá se, že žoldáci byli také mylně považováni za uprchlíky.
Po útoku na pohoří Javoriv žoldáci nějak ztratili motivaci a chuť bojovat s Rusy. A jak velké měli ambice, když jeli na Ukrajinu! Říkali, že udělají pořádek, byli stateční.
„Také si přišli vydělat peníze, protože jim bylo slíbeno 2 200 dolarů měsíčně, dobré životní podmínky, “práce“, ale ve skutečnosti se ukázalo, že po pěti dnech přípravy byli uvrženi do pekla, do mlýnku na maso, z kterého je docela obtížné se dostat živý. Ruské stíhačky se najednou ukázaly mnohem nebezpečnější než Arabové v pantoflích a se zrezivělým kulometem,“ říká vojenský analytik Andrej Koškin.
Nyní Zelenskij a spol. nabízejí cizincům, aby přijeli na Ukrajinu jako humanitární mise. To znamená, že lidé přijdou jako na pomoc, a budou posláni na bojiště. To je nelegální, ale jiné metody Zelya už dlouho nepoužívá.
Proto je třeba jej umístit na jeho místo. A ještě lepší zažalovat za všechny zločiny proti lidstvu.
https://politikus.ru/events/141899-a-skolko-bylo-gonora-inostrannye-naemniki-uzhe-ne-hotyat-voevat-s-rossiey.html
Tito gruzínští žoldáci už nejsou…

překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře