Co se děje na Ukrajině 2217.03.2022 – 22:50
Ozbrojené síly Ukrajiny tento večer už potřetí vyslaly na Melitopol Točku-U. Poslední raketa byla sestřelena při přiblížení.
“Zelenského ozbrojené síly nezajímají lidi, kterým říkají ‚naši‘!” říká Vladimir Rogov, člen Hlavní rady vojensko-civilní správy Záporožské oblasti.
https://rusvesna.su/news/1647546653 

17.03.2022 – 23:27
Ministr zahraničí Anthony Blinken potvrdil smrt občana USA na Ukrajině s tím, že zatím nemá podrobnosti.
“Mohu potvrdit, že byl zabit americký občan. Kromě toho však nemám podrobnosti,“ řekl na tiskové konferenci.
The New York Times dříve s odvoláním na místní úřady uvedl, že při ostřelování ve městě Černigov byl zabit 68letý Američan, který tam byl se svou ukrajinskou přítelkyní, jež potřebovala léčbu.
https://rusvesna.su/news/1647548825
18.03.2022 – 0:30
Rusko v souvislosti s nově odhalenými detaily požádá o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN na téma amerických biolaboratoří na Ukrajině, řekl na zasedání Rady bezpečnosti OSN stálý zástupce Ruské federace Vasilij Něbenzja.
„Zítra požádáme o naléhavou schůzku, abychom znovu prodiskutovali téma amerických biologických laboratoří na Ukrajině, s přihlédnutím k novým dokumentům, které jsme získali během speciální vojenské operace. Hned teď zašleme odpovídající dopis emirátskému předsednictví,“ řekl Nebenzya.
Podle Dmitrije Poljanského, prvního zástupce představitele Ruské federace při OSN, na svém kanálu Telegram, bylo setkání požadováno na 18. března v 17:00 moskevského času.
Ministerstvo obrany Ruské federace již dříve uspořádalo prezentaci, z níž vyplývá, že Spojené státy vydaly více než 200 milionů dolarů na práci biologických laboratoří na Ukrajině, které se účastnily amerického vojenského biologického programu a zabývaly se zejména patogeny moru a antraxu. Na území Ukrajiny vznikla síť více než 30 biologických laboratoří, které pracovaly v zájmu Pentagonu, uvedlo ruské vojenské oddělení.
https://rusvesna.su/news/1647552337 
Doporučujeme se seznámit s dnešním vystoupením stálého zástupce RF Vasilije Něbenzji na briefingu Rady bezpečnosti OSN o biologických laboratořích na Ukrajině (doslovný překlad zde)
18.03.2022 – 1:00
USA hlasovaly pro pozastavení „normálního obchodu“ s Ruskem. Podobná opatření se plánují i pro Bělorusko.
Americká Sněmovna reprezentantů podpořila návrh zákona, který má zbavit Rusko statusu země s doložkou nejvyšších výhod. Nyní musí být zákon projednán v Senátu. Pozastavení „normálních obchodních vztahů“ by USA umožnilo stanovit vyšší vývozní cla, než jaká stanovila Světová obchodní organizace.
https://rusvesna.su/news/1647554090 
18.03.2022 – 1:24
Šéf státní pohraniční služby Ukrajiny Sergej Deineko slíbil, že zabije děti a všechny příbuzné ruských vojáků.
“Dnes v noci jste zabili ukrajinské pohraničníky poblíž Charkova. Cynicky. Jak vy ghúlové víte, jak to udělat. Ne ve férovém boji, ne jako muži…
Teď udělám všechno pro to, abych měl zítra všechny informace o těch, kteří to udělali: funkce, titul, bydliště, složení rodin, fotky atd…
Zbytek svého života věnuji pomstě. Slibuji: každý, kdo se toho zúčastnil, bude zabit,“ napsal na své stránce na sociální síti Deineko a dodal, že i “jejich manželky, děti, rodiče, bratři a sestry budou zabiti. Zabijeme všechny. Celé vaše pokrevní linie. Nenecháme ani zmínku, že takoví orkové kdysi žili. Odpočítávání začalo. Počkejte, jdeme si pro vás,“ hrozí šéf ukrajinské pohraniční služby.
https://rusvesna.su/news/1647555885 
18.03.2022 – 2:00
Něbenzja vysvětlil, proč se ukrajinští nacisté drží Mariupolu
Mariupol skrývá mnoho důkazů o zločinech ukrajinských radikálů, proto se v obavě, že se budou muset zodpovídat, na ně „přisáli“, prohlásil na zasedání Rady bezpečnosti OSN Vasilij Nebenzja, stálý představitel Ruska v organizaci.
Připomněl, že během událostí let 2014 – 2015 byl Mariupol jedním z hlavních center odporu v DLR a jeho obyvatelé aktivně vystupovali proti nacionalistickému kyjevskému režimu.
„Ukrajinští nacisté na to nezapomněli. Poté, co město utopili v krvi, udělali z něj jakési velitelství a baštu dobrovolnických a nacistických praporů, především Azova, a také Pravého sektoru*, řekl Něbenzya.
Podle něj bylo na letišti v Mariupolu notoricky známé mučicí vězení se všemi příslušnými náležitostmi, příkopy s těly mučených, trestní cely a motorové pily…Toto není středověk – to je neonacismus,” Proto ukrajinští radikálové tolik lpí na tomto městě,“ zdůraznil stálý představitel.
“Za prvé, skrývá spoustu důkazů o jejich zločinech. A za druhé, chápou, že se za ně budou muset zodpovídat. Proto jsou připraveni stáhnout do hrobu i veškeré obyvatelstvo Mariupolu,“ vysvětlil Něbenzja.
https://rusvesna.su/news/1647555188 
18.03.2022 – 03:00
Ukrajinské vydání Strana zveřejnilo rozhovor s 32letým Antonem, který žil v Mariupolu a město se mu podařilo opustit až 15. března.
„Pod bombami seděl 18 dní. Hned druhý den války – 25. února – začala ve městě mizet elektřina, voda a plyn. Mnozí spěchali k odchodům a na ukrajinských kontrolních stanovištích se vytvořily gigantické fronty. Lidé začali vykrádat obchody, protože si uvědomovali, že může dojít k blokádě. Navíc se mnoho z nich zavřelo a začala potravinová panika.
Po zahájení aktivního ostřelování se stalo nereálné město opustit. Anton se přestěhoval ke svým přátelům do soukromého domu blíže centra města v naději, že tam to nepoletí.
Naděje byly marné. Grad vyuchl poblíž domu ještě tentýž den, 25. února, zničil dvě auta přátel, se kterými žil. „Zrovna jsme oědvali, když se to stalo,“ vzpomíná ten muž.
Jeho auto zůstalo bez oken, ale jinak bylo nepoškozeno a bylo pojízdné, což mu později pomohlo opustit Mariupol.
Poté, co ostřelování zesílilo, se Anton přestěhoval ze soukromého domu do vybaveného protileteckého krytu, který se nyní nachází v jedné z veřejných budov v centru města. Bylo tam prostě bezpečněji, navíc do velkých krytů alespoň občas přicházeli dobrovolníci nebo ukrajinská armáda, nosili jídlo, deky a cigarety. Tam, blíže k přístřešku předjel s autem.
„V protileteckém krytu lidé jedli jednou denně, zásoby vody byly doplňovány z pramenů. Bylo tam mnoho dětí a lidí ze všech společenských vrstev: bohatých, chudých. Panoval velký duch vzájemné pomoci a podpory, to nám umožnilo vydržet,“ vzpomíná Anton.
Hlavní potravou v jejich úkrytu byly podle něj suché polévky, které se ředily horkou vodou. Venku byly zapáleny ohně, aby se ohřívala voda. To dělali obyvatelé všech okolních domů: v době klidu vycházeli do ulic, štípali stromy na dříví a vařili jídlo na ohni.
„Jednou, když jsme seděli ve sklepě, nějakým zázrakem poblíž fungoval jeden obchod. Odkud se jídlo vzalo, není jasné, město už bylo pod blokádou. Fronty v tomto obchodě byly kilometr dlouhé a ceny byly kosmické,“ vzpomíná muž.
Pak ale obchod zavřeli.
Tehdy se poprvé pokusil o útěk z města, to bylo 28. února. Připojil se ke koloně, která se na vlastní nebezpečí a riziko pokusila probít k výjezdu z Mariupolu, ale auta byla po cestě odpálena (všimněte si, že v té době město ještě nebylo obklíčeno ruskými jednotkami a DLR ; k tomu došlo až 7. března). Lidé se vrátili do města.
15. března Anton uviděl kolonu aut, která se pohybovala směrem k výjezdu z města. „Lidé označili auta bílou barvou ručníky, prostěradly, dokonce i tričky, aby bylo vidět, že tu jezdí civilisté. Nechal jsem všechny věci v krytu, vzal s sebou pár lidí ze sklepa, naskočili jsme do auta a hnali se za kolonou.“
Rusové nikoho na silnici nijak zvlášť nekontrolovali, jen mrkli do dokladů a pustili dál.
Mimochodem, na webu je video, jak ostatní lidé, kteří odešli, měli menší štěstí: byli kontrolováni kvůli neprůstřelným vestám, zbraním a dalším známkám toho, že nejde o uprchlíky, ale o převlečené vojáky ozbrojených sil Ukrajiny.
„Jel jsem do Berďjansku dvě hodiny – kvůli zácpám a kvůli rozbitým oknům v autě byla na rychlou jízdu příliš zima. V Berďjansku jsme se usadili, kam kdo mohl, – nikdo nebyl konkrétně někam přidělen,“ říká Anton.
Podle něj jsou ve městě obsazeném Rusy obchody, ale je jich nedostatek. „Chléb se rozdává jeden bochník denně, jídlo se do města téměř nevozí. Platba je přijímána pouze ukrajinskou kartou bankovním převodem, i když lze vybírat i hotovost – bankomaty v Berďjansku fungují.“
Ve městě je i signál a internet.
Z Berďjansku Rusové umožňují ukrajinským uprchlíkům průchod dvěma směry – do Záporoží a na Krym.
Kam přesně jít se Anton ještě nerozhodl, protože má příbuzné v Berďjansku, s nimiž se po několika týdnech života pod ombardování stále zotavuje.
https://rusvesna.su/news/1647531610 
18.03.2022 – 4:00
“Nikdy v historii jsem neviděl tak rychlý postup” – bývalý plukovník NATO a francouzský vojenský expert Jacques Beaux o speciální operaci ruské armády (VIDEO). 
„Chtěl bych, abyste věnovali pozornost oválné oblasti stínované modře. To je ukrajinská armáda a vůbec není blízko hranic Ruska. Tohle je region Donbas, tím to všechno začalo. Tato armáda je obklíčena, toto je fáze demilitarizace – eliminace hrozby invaze, která visí přímo nad republikami Donbasu.
Potřebujeme vědět, že ruskou strategií je vyhýbat se velkým městům. Pokud jste studovali historii druhé světové války, musíte vědět o všech velkých bitvách. Rusové se vyhýbají městským ulicím ne proto, že by se báli odporu, ale protože je to zbytečné a ztráta času. Jdou, kam mohou.
Když se podíváte na mapu, vidíme, že ruská armáda obchází všechna velká města a jde dál. Pohybují se velmi rychle. Nikdy v historii jsem neviděl tak rychlý postup.
Za 4 dny zabrali území, jako Velké Británie. Ano, musíme mít na paměti, že Ukrajina je velká země (rozlohou největší v Evropě).
Kromě toho jsou zde i další města, která obkličují. Například v Charkově a Mariupolu jsou polovojenské formace – ty drží města, ne ukrajinská armáda. To jsou ideologické milice, to jsou lidé, které lze nazvat divokými, protože jsou to šmejdi a lidé bez zákona – to je prapor Azov v Mariupolu.
Jsou zodpovědní za masakry civilistů v Mariupolu v roce 2014, páchali zvěrstva na celém Donbasu a v dalších regionech jihovýchodu Ukrajiny. Ale nikdo o tom nemluví.
V Mariupolu a Charkově se národní prapory jako Azov podílejí na nepředstavitelných zvěrstvech. Takových, jaká si ani neumíte představit.
Existují důkazy o těchto zvěrstvech tak živé, že bych je zde raději neuváděl. Jsou to skutečně zvířata.”
https://rusvesna.su/news/1647550560 
18.03.2022 – 4:30
Rusko odpovědělo na Bidenův útok na Putina (VIDEO)
Šéf výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Leonid Slucký komentoval prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena ve svém kanálu Telegram.
„Biden znovu učinil naprosto nepřijatelné poznámky o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a označil ho za „válečného zločince“. Bohužel to není poprvé, co slyšíme drsná prohlášení z Washingtonu. Bidenova slova ale znějí zvláště rouhavě právě teď – na pozadí nedávného raketového útoku na Doněck, který si vyžádal životy více než 20 lidí včetně dětí. Váleční zločinci jsou ti, kteří takové rozkazy vydávali, a ti, kteří je kryjí!
Ale nechme emoce, pojďme k faktům. V roce 1999 se Biden, ještě jako senátor, prakticky chlubil tím, že navrhl bombardovat Bělehrad, zničit mosty a zmocnit se ropy. Biden je jedním z autorů rezoluce vyzývající k bombardování Jugoslávie. Pak koalice NATO bez rozdílu zaíjela civilisty a dokonce i zahraniční ambasády!
To ale Bidenovi nestačilo. Ve svém projevu v americkém Senátu požadoval „opět poslat vojáky do pouště“, aby svrhli iráckého vůdce Saddáma Husajna, který údajně vlastnil zbraně hromadného ničení. Ale důležité je, kdy o tom mluvil. Ne v roce 2003, ne po teroristických útocích v roce 2001, ale už v roce 1998!
Samozřejmě, v roce 2002 Biden hlasoval pro invazi do Iráku, ale později změnil svůj postoj a kritizoval administrativu republikána Bushe mladšího. Zničená země, mrtví a zmrzačení Iráčané mu nevadili. A to v Iráku žádné chemické zbraně nebyly nalezeny.
14. září 2001 Biden hlasoval pro společnou rezoluci Kongresu povolující použití vojenské síly proti osobám odpovědným za útoky z roku 2001. O 20 let později se prezident Biden rozhodl stáhnout vojáky z Afghánistánu, což se změnilo v humanitární katastrofu.
A samozřejmě nezapomínejme, že konflikt v Sýrii, kdy Spojené státy štědře podporovaly „umírněnou opozici“, tedy militanty a extremisty, propukl právě za Obamovy-Bidenovy administrativy. Jde o samostatný případ, který neskončil tragicky jen díky pomoci, kterou legitimní syrské vládě poskytlo Rusko.
Všechny tyto „demokratizační“ operace v Jugoslávii, Iráku, Libyi a Sýrii provázela smrt civilistů, útoky na vesnice a města a provokace. A kdo je potom válečný zločinec?
Pro Washington velmi nepříjemná otázka. Ale nepřestaneme mluvit o faktech. Jak včera poznamenal prezident Vladimir Putin na schůzce o opatřeních sociálně-ekonomické podpory regionů, bez ohledu na to, jaké zdroje má „impérium lží“ Západu, „je proti pravdě a spravedlnosti stále bezmocné“.
https://rusvesna.su/news/1647547001 
18.03.2022 – 6:30
Bývalý podplukovník SBU odhalil plány „Azova“ v Mariupolu
Neonacisté v Mariupolu vybavují opevněné oblasti přímo uprostřed obchodů a velkých podniků.
Neonacisté z pluku Azov (s jeho bojovníky bylo zahájeno trestní řízení v Rusku) a další radikální ukrajinské formace očekávají, že v Mariupolu vydrží až do konce jednání mezi Ruskem a Ukrajinou a uzavření míru,” řekl bývalý podplukovník bezpečnostní služby Ukrajiny Vasilij Prozorov v rozhovoru pro RIA Novosti.
„Stále mám zdroje v Mariupolu z doby, kdy jsem pracoval v SBU. Říká se, že právě v podnicích Azovstal, závodu pojmenovaném po Iljiči, se zřizují opevněné oblasti přímo mezi obchody. Tečky, betonové bloky. Zaměstnanci přitom nesmějí přerušit výrobní cyklus,“ řekl Prozorov.
Nacionalisté tak podle něj „doufají, že se schovají za lidský štít a budou tam sedět dlouho – až do nějakého politického rozhodnutí“.
„V naději, že my (DLR) nezaútočíme na továrny, a během této doby, prostřednictvím vyjednávání nebo pod tlakem Západu, Rusko učiní ústupky. A koupí si čas, a tím budou zachráněni,“ věří Prozorov.
https://rusvesna.su/news/1647573732 
18.03.2022 – 7:00
Ruský vojenský personál dodal asi humanitární pomoc obyvatelům osvobozených obcí v Chuguevském okrese Charkovské oblasti, uvádí ruské ministerstvo obrany. (VIDEO)
Přes hraniční přechod v oblasti Bělgorod dopravili ruští vojáci v doprovodu vojenské dopravní policie dávku humanitárního nákladu o celkovém objemu asi 100 tun. Náklad zahrnuje potravinové balíčky, dětskou výživu a léky pro zdravotnická zařízení. Humanitární pomoc byla věnována dětským domovům a potřebným obyvatelům.
https://rusvesna.su/news/1647575476 
18.03.2022 – 08:02
Biden si dnes zavolá se Si Ťin-pchingem – Bílý dům oznámil telefonické rozhovory.
Americký prezident Joe Biden zahájí telefonický rozhovor s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v pátek v 16:00, další akce v rozvrhu amerického vůdce je naplánována na 18:00 moskevského času, což vyplývá z harmonogramu distribuovaného Bílým domem tiskovou službou.
Zpráva uvedla, že v 11:00 místního času (18:00 moskevského času) bude Biden pořádat pravidelnou poradu s národním bezpečnostním týmem.
Jak již dříve uvedl americký ministr zahraničí Anthony Blinken, Biden během rozhovoru sdělí vedení ČLR, že Washington „nezakolísá a nepodnikne kroky“, pokud se ukáže, že Čína podporuje akce Ruska na Ukrajině.
https://rusvesna.su/news/1647579601 
18.03.2022 – 08:02
Biden si dnes zavolá se Si Ťin-pchingem
Bílý dům oznámil telefonické rozhovory.
Americký prezident Joe Biden zahájí telefonický rozhovor s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v pátek v 16:00, další akce je v rozvrhu amerického vůdce naplánována na 18:00 moskevského času. Zpráva uvedla, že v 11:00 místního času (18:00 moskevského času) bude Biden pořádat pravidelnou poradu s národním bezpečnostním týmem. 
Jak již dříve uvedl americký ministr zahraničí Anthony Blinken, Biden během rozhovoru s vedením ČLR sdělí, že Washington „nezakolísá a začne jednat“, pokud se ukáže, že Čína podporuje akce Ruska na Ukrajině.
https://rusvesna.su/news/1647579601 
18.03.2022 – 08:07 
Lvov se stal cílem série útoků. Podle starosty Lvova Sadovoje byl cílem úderů závod na opravu letadel. Podle něj je zcela zničený, žádné oběti však nejsou hlášen.
https://rusvesna.su/news/1647580023
18.03.2022 – 8:30 
Ukrajinské ozbrojené síly zasadily další ránu Doněcku, tentokrát doněckému trhu: čtyři mrtví civilisté (FOTO 18+) Lidé si ráno vyšli pro mléko a chléb a byli zabiti ukrajinskými okupanty.
Právě bylo oznámeno, že v důsledku ranního ostřelování tržiště Tekstilšik v Kirovském regionu Doněcka zahynuli čtyři civilisté. 
Na místě jsou bezpečnostní složky.
https://rusvesna.su/news/1647581405 
18.03.2022 – 8:55
Přímo na cíl: útočné drony ničí obrněná vozidla Ozbrojených sil Ukrajiny (VIDEO)
Došlo také k útokům na sklady ozbrojených sil Ukrajiny.
Ministerstvo obrany Ruské federace ukázalo záběry ničení obrněných vozidel a skladů OSU pomocí útočných dronů.
Vysoce kvalitní střelba umožní vidět terén, krajinu a umístění toho, co se během okamžiku stane cílem.
Po dokončení bojové mise se UAV úspěšně vrátily na polní letiště.
https://rusvesna.su/news/1647582916 
18.03.2022 – 09:23
V důsledku útoku raketou Kalibr na kulturní dům města Merefa v Charkovské oblasti bylo zabito 21 vojáků ozbrojených sil Ukrajiny a 25 bylo zraněno, z toho 10 vážně. (FOTO, VIDEO)
Úřady byly nuceny přiznat, že „monstrózní rána do domu kultury“ se ukázala být ranou po uskupení vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny. Podle již zavedené tradice si totiž ukrajinská armáda zvolila jako místo nasazení sociální zařízení. V Merefě to byl kulturní dům.
Starosta města Veniamin Sitov zdůraznil, že civilisté nebyli zraněni
https://rusvesna.su/news/1647584622
18.03.2022 – 09:23
„Azov“ z Mariupolu požádal o pomoc Ukrajince
Zbytky nacionalistického pluku Azov z Mariupolu požádaly o pomoc a vyzvaly místní Ukrajince, aby se shromáždili v ulicích na jejich podporu. Jak jim to pomůže?
https://politikus.ru/events/141784-azov-iz-mariupolya-zaprosil-pomosch-u-ukraincev.html 
18.03.2022 – 09:23
V Mariupolu pokračují útočné skupiny armády DLR v tlaku na nepřítele a osvobozují ulici po ulici od nacistů „Azov“. Ve vyčištěných oblastech je možné zorganizovat centralizovanou evakuaci pro místní obyvatele, kteří žili v pekle bitev déle než 2 týdny.
Velitelství územní obrany DLR hlásí, že za poslední den (do 8:00 18. března) bylo z Mariupolu evakuováno 425 civilistů, včetně 95 dětí.
Byly dovezeni do Bezejmenného v Novoazovském okrese DLR, kde Ministerstvo pro mimořádné situace dislokovalo bod pomoci. Celkem bylo od 5. března Lidovými milicemi DLR evakuováno z Mariupolu do místa 2039 lidí.
18.03.2022 – 10:37
Oficiální představitel ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov oznámil nové úspěchy armád Ruska a lidových republik Donbasu během probíhající speciální vojenské operace.
Více než 90 % území republiky bylo osvobozeno skupinou vojsk LLR za palebné podpory Ozbrojených sil Ruské federace. V současné době jednotky LLR ničí rozptýlené skupiny nacionalistů na jižním okraji osvobozeného Rubežnoje.
V DLR pokračují ozbrojené síly Ruské federace v úspěšné ofenzivě severním směrem. Během dne byly pod kontrolu vzaty 4 další obce. Postup za den činil 16 kilometrů.
V Mariupolu jednotky Doněcké lidové republiky s podporou ruských ozbrojených sil zpevňují obklíčení a bojují proti nacionalistům v centru města.
https://rusvesna.su/news/1647588559 
18.03.2022 – 11:01
Čerstvá data oficiálního zástupce Ministerstva obrany Ruské federace generálmajora Igora Konašenkova:
Během noci operačně-taktické, armádní a bezpilotní letouny zasáhly 81 vojenských objektů Ukrajiny. Mezi nimi: čtyři instalace vícenásobných odpalovacích raketových systémů, tři velitelská stanoviště, osm muničních skladů a 28 oblastí akumulace vojenského materiálu.
Celkem bylo od zahájení speciální vojenské operace zničeno 183 bezpilotních letounů, 1406 tanků a jiných obrněných bojových vozidel, 138 vícenásobných raketometů, 535 polních děl a minometů a také 1197 speciálních vojenských vozidel.
https://rusvesna.su/news/1647588773 
18.03.2022 – 11:20
Vlajky Ruska a DLR v Mariupolu! Záběry z osvobozené oblasti (VIDEO)
Armáda DLR vztyčuje vlajku republiky nad administrativní budovou osvobozené levobřežní čtvrti Mariupolu.
Vojáci armády DPR s úsměvem odstraňují ukrajinské symboly z fasády a z prostor regionální správy. Místo toho zde budou vlát vlajky Lidové republiky a Ruské federace.
https://rusvesna.su/news/1647590276 
18.03.2022 – 11:49
Ruská armáda přesnými údery zničila budovu SBU v Kramatorsku (FOTO, VIDEO)
Připomeňme, že hrdinské město DLR bylo v roce 2014 obsazeno ozbrojenými silami Ukrajiny a národními prapory a od té doby čeká na osvobození. Už je to blízko: jednotky armády DLR se s podporou Ozbrojených sil Ruské federace přibližují ke Kramatorsku.
https://rusvesna.su/news/1647591522 
18.03.2022 – 12:05
Rusko snadno srazí Západ na kolena: říká americký architekt “Reaganomiky”
Přílišné spoléhání západních zemí na ruskou energii dává Moskvě příležitost získat, co chce, řekl The Unz Review Paul Roberts, bývalý asistent hospodářské politiky amerického ministra financí za Ronalda Reagana.
„Pokud Rusko úplně přeruší dodávky ropy, zemního plynu a nerostů, pak bude Západ brzy prosit o milost a bude souhlasit se vším, oč požádá,“ vysvětlil ekonom.
Tvrdí také, že zahraniční investice vedou pouze k ožebračování Ruska, protože příjmy z nich se vracejí do zahraničí a vyvádějí ze země.
Moskva tak má nyní velkou šanci využít sankcí a konfiskace ruských bankovních vkladů ke znárodnění všech zahraničních investic a znovu získat vlastnictví zdrojů. 
https://rusvesna.su/news/1647588190
18.03.2022 – 12:49
Lavrov: Rusko nedovolí přesun S-300 na Ukrajinu
“Jakýkoli náklad (se zbraněmi), který vstoupí na území Ukrajiny, se stane legitimním cílem.”
Sovětské a ruské systémy protiraketové obrany ze zákona nemohou být převedeny do třetích zemí, upozornil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov „západní partnery“.
Převoz S-300 z jiných států na Ukrajinu bude nezákonný. Moskva takové akce nedovolí.
Jak dodal šéf ruské diplomacie, jakýkoli náklad se zbraněmi pro Ukrajinu se stane pro Rusko legitimním cílem.
„Dali jsme jasně najevo, že jakýkoli náklad, který vstoupí na území Ukrajiny a který považujeme za přepravu zbraní, se stane legitimním cílem,“ zdůraznil ministr.
O den dříve se Socialistická strana Bulharska postavila proti převodu systémů protivzdušné obrany S-300 na Ukrajinu. Ve stejný den britský list Financial Times uvedl, že šéf Pentagonu Lloyd Austin bude během návštěvy Slovenska a Bulharska diskutovat o možnosti dodávek sovětských systémů S-300.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij 15. března požádal západní země, aby zvýšily vojenskou pomoc Kyjevu.
16. března CNN s odvoláním na zdroj z administrativy amerického prezidenta Joea Bidena oznámila, že Spojené státy pošlou na Ukrajinu sovětské systémy protivzdušné obrany. Americká administrativa také zvažuje možnost dodat Kyjevu vysoce přesné řízené střely Switchblades v rámci vojenské pomoci. Kanada a Velká Británie oznámily pokračování dodávek zbraní Ukrajině.
Slovenský ministr obrany Jaroslav Nagy také 17. března jednal se svým americkým protějškem o situaci na Ukrajině a obraně východní hranice. Kromě toho se rozhovor dotkl poskytování vojenské pomoci Ukrajině ze strany Slovenska – sovětských systémů protivzdušné obrany.
Rozhodnutí v této věci dosud nepadlo. USA a NATO stále na vyřešení tohoto problému pracují.
Rusko odsuzuje dodávky zbraní Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin tak řekl, že Západ tlačí Kyjev do krveprolití dodávkami zbraní a žoldáků na Ukrajinu.
https://rusvesna.su/news/1647595732 
18.03.2022 – 13:15
Ruská MLRS “Smerč” zničila vojenské cvičiště na předměstí Záporoží. Nedaleko se nachází továrna, která po ostřelování začala hořet. Uvedl to mluvčí Záporožské regionální vojenské správy plukovník ozbrojených sil Ukrajiny Ivan Arefiev.
„Zjišťuje se rozsah zničení a ztrát. V současné době je požár lokalizován, likvidován HZS,“ uvedl.
https://rusvesna.su/news/1647592839 
18.03.2022 – 13:37
Ruské úderné bezpilotní letouny ničí komunikaci ozbrojených sil Ukrajiny (VIDEO)
Ruská armáda v průběhu probíhající speciální vojenské operace zničila komunikační centrum Ozbrojených sil Ukrajiny vysoce přesnými zbraněmi za použití úderného UAV.
Podle ministerstva obrany bylo maskované komunikační centrum Ozbrojených sil Ukrajiny objevené v lese vyřazeno z provozu vysoce přesnou raketovou zbraní z bezpilotního letounu.
https://rusvesna.su/news/1647598643 
18.03.2022 – 14:01
V noci na 18. března zasáhly z území kontrolovaného ukrajinskými úřady obytné oblasti města Melitopol, které je již pod kontrolou ruské armády, raketami Točka-U s kazetovými hlavicemi. Ruské systémy protivzdušné obrany raketový útok směřující na civilisty ve městě odrazily.
Ostřelování města bylo prováděno ze severu, z jihovýchodního okraje města Záporoží, které zatím ovládají ukrajinské nacionalistické jednotky. Ozbrojené síly Ruské federace provedly zachycení souřadnic odpálení ukrajinských balistických raket a dvě ruské rakety Iskander odpalovací zařízení ukrajinských nacionalistů zničily.
Ministerstvo obrany zdůraznilo, že Melitopol nyní žije běžný život. Jsou zde obchody a MHD. Ruští vojenští pracovníci dodávají do města humanitární pomoc každý den, což opakovaně potvrzovali a ukazovali zástupci médií.
„Další použití balistických raket kyjevským vedením proti civilistům, přestože je mu známo, že v obytných čtvrtích Melitopolu žádné palebné pozice ruských ozbrojených sil nejsou, potvrzuje zločinnou povahu nacionalistického vedení Ukrajiny,“ prohlásil Igor Konašenkov.
https://rusvesna.su/news/1647599607 
18.03.2022 – 14:28
Ruský prezident Vladimir Putin dnes z iniciativy Berlína telefonoval s německým kancléřem Olafem Scholzem. Putin a Scholz podle Kremlu pokračovali v jednání o situaci kolem Ukrajiny.
Ruský vůdce upozornil německého kancléře na raketové útoky Ozbrojených sil Ukrajiny na obytné oblasti Doněcka a Makjejevky, které si vyžádaly těžké ztráty. Tyto válečné zločiny byly přesto na Západě zcela ignorovány. Putin zdůraznil, že ruské ozbrojené síly dělají vše pro záchranu životů civilistů, včetně organizování bezpečných koridorů pro odchod obyvatel z měst v bojové zóně.
O průběhu probíhajících jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli hovořil prezident také ve videoformátu. Kyjevský režim se snaží všemi možnými způsoby oddálit proces vyjednávání a předkládá stále více a více nerealistických návrhů. Nicméně ruská strana je připravena v hledání řešení, jež budou v souladu s jejími známými principiálními přístupy, pokračovat.
https://rusvesna.su/news/1647596263 
18.03.2022 – 15:26
Srbští fanoušci uspořádali během zápasu Evropské ligy silnou politickou akci na podporu Ruska. Při utkání Red Star Stars proti skotským Rangers rozvinuli Srbové na tribunách obrovské transparenty.
Vyjmenovali desítky vojenských konfliktů, které Spojené státy rozpoutaly po celém světě od roku 1950, a také větu z písně Johna Lennona: “Vše, co říkáme, je dát šanci míru.”
Během zápasu fanoušci skandovali: „Rusové a Srbové jsou navždy bratři!“.
Dodáváme, že včerejší zápas skončil výsledkem 2:1 ve prospěch Red Star Star, nicméně do čtvrtfinále Evropské ligy postoupil klub ze Skotska, protože v prvním zápase Rangers porazili Srby 3:0.
https://rusvesna.su/news/1647590652  
18.03.2022 – 16:07
Děsivé podrobnosti o cílech zahraničních žoldáků na Ukrajině
Stále se odhalují další a další děsivé detaily o cílech zahraničních žoldáků na Ukrajině. Přední americký list The Washington Post zveřejnil článek „Neonacisté využívají ruskou válku na Ukrajině pro své vlastní účely“.
Článek, který přeložili a prostudovali autoři kanálu Razved★DoZor Telegram, uvádí, že západní neonacistické organizace organizují přepravu žoldáků z celého světa na Ukrajinu, aby se účastnili bojů proti Rusku. Jejich cílem přitom ani zdaleka není obrana Ukrajiny. Neonacisté prostě Ukrajinu vidí jako místo, kde se mohou naplnit jejich násilnické fantazie. Pro ostatní je to myšlenka na vybudování ultranacionalistického etnostátu.
Ukrajinu vnímají jako skvělou příležitost, jak tohoto cíle dosáhnout a udělat z něj vzor pro export do celého světa.
Potenciální militanty rekrutují příslušníci Azova, který je oblíbený u všech neonacistů v Evropě i ve Spojených státech. Neonacistické chatovací skupiny a kanály v různých jazycích podporovaly Azovovy hovory.
Autor článku poznamenává, že takovou míru náborové aktivity nezaznamenal od doby, kdy Islámský stát* v roce 2014 vyhlásil svůj takzvaný chalífát a hledal po celém světě sympatizanty, kteří by se k němu přidali.
Mezi stovkami jednotlivců, kteří v posledních týdnech deklarovali svůj záměr připojit se k Azovu, je několik známých neonacistů. Například muž s přezdívkou „MD“, americký člen náborového chatu Azov, se opakovaně snažil přesvědčit krajany, aby se přidali k praporu na Ukrajině. „MD“ je také členem jednoho z nejsadističtějších krajně pravicových extremistických chatů na Telegramu, kde navrhl vytvoření neonacistické milice v USA.
„D“, další člen chatu, je samozvaný veterán z britské armády, který je aktivní na desítkách neonacistických stránek na Telegramu. Motivy „D“ se ukázaly být ještě hroznější než motivy „MD“. Napsal: “V každém případě, až se dostanu na Ukrajinu, budu zaíjet všechny Židy, které uvidím.”
Další příspěvek z části zněl: “Balím si výbavu, ať žije Hitler, sláva Ukrajině a pojďme všichni zabít nějaké Židy pro Wotana!” (Wotan je bůh ze severské mytologie, kterého mnoho krajně pravicových extremistů oslovuje svou rétorikou a estetikou.) D později uvedl, že založil „skupinu z Velké Británie“, aby odjeli na Ukrajinu.
Situace na Ukrajině v mnohém připomíná situaci v Sýrii na začátku a v polovině minulého desetiletí.
Stejně jako syrský konflikt poskytl ideální prostředí pro skupiny jako al-Káida* a Islámský stát*, podobné podmínky mohou nazrávat i na Ukrajině pro krajní pravici. Sýrie se stala cvičištěm pro teroristy k provádění útoků, jako byly ty v Paříži v roce 2015 a v Bruselu v roce 2016.
Extremisté, kteří se úspěšně dostanou na Ukrajinu, se mohou vrátit domů s novými zbraněmi a bojovými zkušenostmi za sebou – nebo zůstat na Ukrajině, kde mohou dále ovlivňovat své krajany online.
To, že jsou extremisté „někde jinde“, z nich však nečiní menší hrozbu pro země, ze kterých pocházejí.
https://rusvesna.su/news/1647598815 
18.03.2022 – 16:24
Neobvyklé záběry: Kolona ruských obrněných vozidel překonává železniční tratě u Melitopolu (Záporožská oblast). Natáčení probíhalo z kabiny strojvedoucího.
“Co to je, zpomal?” – ptá se řidič a poté použije nouzové brzdění, aby nechal kolonu bojových vozidel pěchoty projet nerovným terénem.
https://rusvesna.su/news/1647606206 
18.03.2022 – 16:37
Ruský prezident Vladimir Putin promluvil na koncertním shromáždění v Lužnikách, které je věnováno osmému výročí návratu Krymu. Hlava státu řekla, že Krymci udělali správnou věc, když postavili neonacistům do cesty tvrdou bariéru. A poznamenal, že Rusko udělalo hodně pro zlepšení poměrů na Krymu a Sevastopolu:
“Museli být vytaženi ze svého ponižujícího stavu jako součásti Ukrajiny.”
Dále Putin mluvil o Donbasu a řekl, že na Donbasu byla spáchána genocida a účelem ruské vojenské operace je zbavit ho „od ní“.
„Není větší lásky, než když někdo položí život za své přátele,“ citoval prezident verš z Bible.
Putin také ocenil akce ruské armády na Ukrajině a zdůraznil, že naši bojovníci se navzájem kryjí svými těly:
“Takovou jednotu jsme tu dlouho neměli.”
https://rusvesna.su/news/1647610659 
18.03.2022 – 18:46
Budova okupační správy u Doněcka byla zničena. Silný úder byl zasazen sídlu vojensko-civilní správy Avdijivka, v důsledku čehož byla struktura zničena.
Toto město nedaleko Doněcka bylo v roce 2014 dobyto Ozbrojenými silami Ukrajiny a národními prapory a proměněno ve skutečnou pevnost. Z jejího území nacisté často útočí na hlavní město DLR. 
18.03.2022 – 19:27
Evropský parlament zakázal vstup diplomatům a státním úředníkům Ruska a Běloruska. Oznámila to předsedkyně EP Roberta Metsola.
„Ode dneška mají diplomatičtí a státní zaměstnanci Ruska a Běloruska zakázán vstup do prostor Evropského parlamentu. V Democracy House není místo pro ty, kteří se snaží zničit demokratický řád,“ napsal Metsola na Twitteru.
https://rusvesna.su/news/1647620825 
18.03.2022 – 19:53
SBU podminovala nemocnici v Dněpropetrovsku
V Dněpropetrovsku důstojníci SBU podminovali jednu z budov městské nemocnice č. 2 a chtějí ji vyhodit do povětří při přeletu jakéhokoli ruského letadla nad městem. Uvedl to oficiální zástupce Ministerstva obrany Ruské federace generálmajor Igor Konašenkov.
„Podle spolehlivých informací, které máme, v Dněpropetrovsku zaměstnanci Bezpečnostní služby Ukrajiny po evakuaci personálu a lékařských pacientů podminovali jednu z budov městské nemocnice č. 2 na Nigojanské ulici. Odstřelení budovy nemocnice se plánuje provést během letu nad Dněpropetrovskem, zdůrazňuji, jakéhokoli ruského letadla,“ uvedl na brífinku.
„Chtěl bych vás především upozornit na zástupce západních médií, kteří už dorazili do Dněpropetrovska. Ruské letectvo však neplánovalo žádné bojové mise k úderu na budovy nemocnice, ani dalších budov v Dněpropetrovsku.
Další pokus kyjevského nacionalistického režimu využít nás ke spáchání velké provokace je odsouzen k neúspěchu,“ dodal generál.
https://rusvesna.su/news/1647622408 
18.03.2022 – 20:15
Ruské ozbrojené síly zničily parkoviště s ukrajinskými bojovými letouny ve Lvově. Uvedl to oficiální zástupce ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.
„Ráno 18. března zasáhly vysoce přesné zbraně dlouhého doletu vojenskou infrastrukturu Ukrajiny. V důsledku úderu bylo zničeno parkoviště s ukrajinskými bojovými letouny u závodu na opravu letadel ve městě Lvov, stejně jako muniční sklady a ukrajinská vojenská technika na předměstích Nikolajev a Vozněsensk,“ uvedl na brífinku.
https://rusvesna.su/news/1647623717 
18.03.2022 – 20:35
Kyjev věří, že na Ukrajině není nacismus – vedoucí ruské delegace Medinskij hovořil o podivném postavení ukrajinské delegace na jednáních. 
Podle Medinského se na jednáních na téma denacifikace vyvíjí „docela zvláštní“ situace, protože zástupci ukrajinské delegace se domnívají, že „na Ukrajině nejsou žádné nacistické formace, a to vůbec není téma pro moderní Ukrajinu“.
„Zdá se mi, že nevěnují pozornost věcem, které trápí celý svět. Nevěnují pozornost práci nacistických vojenských útvarů povolených na Ukrajině, jejich symbolům, jejich výcviku, jejich ideologii, práci neonacistických a extremistických organizací povolenou na Ukrajině, dokonce ani skutečnosti, že v mnoha městech Ukrajiny ulice a náměstí jsou oficiálně pojmenovány po zločincích, kteří bojovali proti zemím protihitlerovské koalice,“ dodal asistent ruského vůdce.
https://rusvesna.su/news/1647623736 
18.03.2022 – 21:15
Kyjev odsoudil nacisty „Azova“ k smrti: Ozbrojené síly Ukrajiny neprolomí blokádu Mariupolu
Aleksej Arestovič, poradce vedoucího Kanceláře prezidenta Ukrajiny, reagoval na výzvy “Azovců” k odblokování obklíčení Mariupolu a prohlásil, že v tuto chvíli je deblokáda Mariupolu nemožná.
Podle Arestoviče jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny, které jsou Mariupolu nejblíže, svádějí těžké boje severně od Volnovachy. Bojují s přesilou armády DLR a o nějaké deblokádě Mariupolu tedy nemůže být řeč.
Ostatní jednotky OSU se nacházejí více než 100 kilometrů od Mariupolu. Pokud by se přesunuly směrem k Mariupolu, ocitnou se v holé stepi, přímo pod leteckými údery.
Arestovič řekl, že žádné vojenské řešení problému blokády Mariupolu neexistuje. Existuje pouze politicko-diplomatická cesta. Přitom, jak vyplývá ze slov Arestoviče, hovoří o humanitární situaci (organizaci evakuace civilistů). Pokud jde o armádu, pak podle poradce historie zná mnoho příkladů, kdy v ještě horších situacích obranné síly vydržely i několik měsíců.
„Vojenské řešení v tuto chvíli není možné. Politická rozhodnutí řešíme každý den. Evakuace již začala. Válka je obousměrný proces a ne vše závisí na nás,“ dodal Arestovič.
Ty, kteří vyzývají k deblokačnímu úderu na Mariupol, Arestovič obvinil ze snahy provést “emocionální nádivku”, která podle jeho názoru funguje na nepřítele.
https://rusvesna.su/news/1647626871 
18.03.2022 – 23:00
Mnoho mrtvých: Zničena základna a personál 79. brigády Ozbrojených sil Ukrajiny (FOTO 18+)
Fotograf zaznamenal následky raketového útoku na kasárna 79. útočné výsadkové brigády Ozbrojených sil Ukrajiny v Nikolajevu. Tato jednotka se od roku 2014 „proslavila“ válečnými zločiny na Donbasu. Podle zpráv médií byly zabity desítky ukrajinských vojáků, mnozí byli zraněni a mnozí zmizeli.
https://rusvesna.su/news/1647631944
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře