Co se děje na Ukrajině 18


13.03.2022 – 20:30

Útok na Mariupol: Armády Ruska a DLR postupují (VIDEO)
Mariupol, poslední město okupované Kyjevem u Azovského moře, bude brzy osvobozeno ruskými jednotkami a jednotkami DLR.
Poté, co byla nastolena úplná kontrola nad hlavním železničním uzlem Donbass – Volnovacha, soustředily jednotky Doněcké lidové republiky všechny své síly na Mariupol,- hlásí z místa vojenský velitel Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti Michail Andronik.
https://rusvesna.su/news/1647191833
13.03.2022 – 22:43
Ruská armáda zasadila silné údery na opevněnou oblast národních praporů a ozbrojených sil Ukrajiny v Charkově (VIDEO)
Ukrajinští nacisté z “Azova” a armáda ozbrojených sil Ukrajiny proměnili tuto oblast ve skutečnou pevnost.
https://rusvesna.su/news/1647200609 

13.03.2022 – 23:30
Ruská armáda zlikvidovala u Kyjeva vůdce běloruských nacistů, který stál u zrodu běloruského dobrovolnického hnutí na Ukrajině“.
14.03.2022 – 0:32
Šéf Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov se domnívá, že Rusko plánuje vylodění vojáků v Oděse.
“V Černém moři chtěli tuto situaci uskutečnit už před 3 – 4 dny. Ale nebylo vhodné počasí, proto byli nuceni se vrátit do Sevastopolu. Nyní se vracejí.”
Ukrajinské úřady však podle něj „rozumí tomu, co se tam děje, a tamní situaci mají pod kontrolou“.
https://rusvesna.su/news/1647205793
14.03.2022 – 8:00
Ruská armáda odminovala loď ukrajinského námořnictva “Korejec” na molu Berdjansk (VIDEO). Ukrajinci se rozumně dali na útěk.
Vojenskou loď s legendárním jménem ukrajinská armáda narychlo opustila po obsazení Berdjansku ruskou armádou. Na lodi zůstalo velké množství ručních zbraní, munice, těžkých kulometů, výbušnin a signálních min.
Sapéři ozbrojených sil RF přijali všechna nezbytná opatření, aby zabránili možnému výbuchu min, které mohl nepřítel zanechat.
https://rusvesna.su/news/1647233204 
14.03.2022 – 8:39
Operace Z: Rivne zasaženo, žitomirské úřady nabádají, aby Rusům nebyl kladen odpor (+VIDEO, FOTO). Zóna speciálních operací se postupně rozšiřuje na západ Ukrajiny. Televizní věž v Rovně byla poškozena v důsledku nočního úderu. Informovala o tom Národní veřejnoprávní televizní a rozhlasová společnost Ukrajiny a starosta města.
Zóna speciální operace se s ohledem na včerejší útok na cvičiště Javorovskij ve Lvovské oblasti postupně rozšiřuje i do západních oblastí Ukrajiny.
Žytomyrské úřady navíc projevily nebývalou obezřetnost a vyzvaly civilní obyvatelstvo, aby opustilo město a nekladlo odpor ruské armádě.
„Bylo přijato rozhodnutí o nouzové evakuaci občanů. Vezměte si s sebou jen to nejnutnější. Při setkání s ruskou armádou neodporujte, abyste si zachránili životy,“ uvedly úřady v prohlášení.
Připomínáme, že příslušníci ruské armády nepoškozují civilní obyvatelstvo, zasahují pouze proti armádě nebo členům neonacistických ilegálních ozbrojených uskupení. Dále připomínáme, že občan, který si vyzvedne zbraň nebo zápalnou směs, je zbaven statusu „civil“. 
https://rusvesna.su/news/1647236352
14.03.2022 – 9:05
Koksovna Avdijivka hoří, nelze zahájit hašení (+FOTO), protože město je obsazeno nepřítelem.
Požár vypukl včera večer. Připomeňme, že právě z Avdijivky bylo po všechny ty roky od jara 2015 prováděno nejzuřivější ostřelování severu a severozápadu Doněcka. Lidové milice DLR dnes uvedly, že nebylo možné zahájit hašení požáru na území závodu z důvodu blokování vstupů do závodu zásahovými službami jednotek Pravého sektoru* a 25. výsadkové brigády.
Požár vypukl po sérii explozí, které v továrně zahřměly. Pravděpodobně nepřítel, který si uvědomuje neutěšenou situaci a dívá se na „bratry“ v obklíčeném Mariupolu, chce Donbasu způsobit co největší škody.
Přestože závod ve válečných letech nefungoval na plný výkon, některé dílny zůstaly aktivní, a tak by požár v chemičce mohl vést k ekologické katastrofě.
Mezitím zastoupení DLR v JCCC uvedlo, že dnes ráno byl z Avdijivky proveden dělostřelecký úder z velkorážných děl na vesnici Mineralnoje a město Jasinovatá. Na tyto osady bylo vypáleno 35 střel.
https://rusvesna.su/news/1647237944
14.03.2022 – 09:26
Ministerstvo obrany Ruské federace ukázalo záběry z bojového náletu útočných letounů Su-25: dvojice útočných letounů Su-25 zaútočila na muniční sklad Ozbrojených sil Ukrajiny (VIDEO). Letouny zničily muniční sklad OSU v prostoru speciální operace a po akci se úspěšně vrátily na polní letiště. Demilitarizace Ukrajiny pokračuje.
https://rusvesna.su/news/1647239205
14.03.2022 – 10:14
Oficiální představitel ministerstva obrany generál Igor Konašenkov oznámil významný pokrok jednotek ozbrojených sil RF a také úspěchy Lidových milicí LLR. Vojska tlačí na OSU a byly stanoveny nové hranice: dosáhly linie Vodjanoje, Sladkoje, Stepnoje, Taramčuk a Glorijus. Postup za den byl 11 kilometrů.
Skupina vojsk LLR, která předtím blokovala Severodoněck z východu a jihu, bojuje proti nacionalistům na severovýchodním okraji města.
https://rusvesna.su/news/1647241263
14.03.2022 – 10:35
Ztráty OSU za noc: velitelská stanoviště, MLRS, vojenské sklady
Během noci na 14. března sestřelilo letectvo a protivzdušná obrana ruských leteckých sil 4 ukrajinské bezpilotní letouny včetně Bayraktaru T-2.
Operačně-taktické, armádní a bezpilotní letouny zasáhly 187 objektů Ozbrojených sil Ukrajiny, včetně dvou velitelských stanovišť, jednoho protiletadlového raketového systému Buk-M1, jedné naváděcí a zaměřovací radarové stanice, dvou vícenásobných raketometů, dvou stanic elektronického boje, dva sklady munice, PHM a maziv, 31 míst akumulace vojenské techniky.
Celkem bylo od začátku speciální vojenské operace deaktivováno 3920 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny. Zničeno bylo 143 bezpilotních letadel, 1 267 tanků a jiných bojových obrněných vozidel, 124 vícenásobných raketometů, 457 polních děl a minometů a také 1 028 jednotek speciálních vojenských vozidel.
https://rusvesna.su/news/1647243359
14.03.2022 – 10:56
Ráno 14. března došlo k požáru na území podniku leteckého průmyslu Antonov v Kyjevě (VIDEO). Požár vypukl na území továrny, která vyrábí a udržuje vojenská transportní letadla ve výzbroji ukrajinského letectva.
Jaký druh škody byl způsoben na obranném závodě, je stále nejasné. “Rusvesna” monitoruje zprávy z Kyjeva.
https://rusvesna.su/news/1647242678
14.03.2022 – 11:17
Americké ministerstvo zahraničí: Existují známky připravenosti k vážným jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou. Podobná prohlášení zaznívají i v Moskvě.
Náměstkyně ministra zahraničí USA Wendy Shermanová v rozhovoru pro Fox News uvedla, že existují určité „známky připravenosti na seriózní jednání“ s Ukrajinou v Rusku. Podle Shermanové k tomu přispěl západní tlak na Moskvu. Náměstkyně ministra zahraničí nicméně poznamenala, že i tak „musíme Ukrajincům všemi možnými způsoby pomoci“.
Již dříve tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov potvrdil, že ruská a ukrajinská delegace pokračují v jednáních, probíhajících ve formátu videa.
Předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Leonid Sluckij, člen ruské delegace na rusko-ukrajinských jednáních, uvedl, že v jednání v nadcházejících dnech vidí předpoklady pro sblížení pozic Moskvy a Kyjeva.
Poradce vedoucího Kanceláře prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského Michail Podoljak v rozhovoru pro list Kommersant také vyjádřil názor, že jednání s Ruskem směřují ke kompromisu. Strany podle něj „začaly o něčem mluvit, a ne házet ultimáta“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zároveň řekl, že cílem jednání s Ruskem je získání bezpečnostních záruk a úkolem ukrajinské delegace při jednání s Ruskou federací je dosáhnout setkání prezidentů.
„Je jasné, že jde o těžký úkol. Těžká cesta. Ale cesta je potřeba. A naším cílem je, aby Ukrajina dosáhla potřebného výsledku v tomto boji, v této složité vyjednávací práci. Nezbytné pro nás, pro mír a bezpečnost,“ uvedl Zelenskyj ve videoposelství v noci z neděle na pondělí. Prezident Ukrajiny také řekl, že zástupci ukrajinské a ruské delegace denně hovoří prostřednictvím video spojení.
“Naše delegace má jasný úkol – udělat vše pro to, aby se setkání prezidentů uskutečnilo,” řekl. Zelenskyj také řekl, že cílem jednání je získat „normální, efektivní“ bezpečnostní záruky pro Ukrajinu. “Ne jako v Budapešti a ne jako na našem nebi.” A takové, aby Ukrajinci mohli říct: tohle funguje, to jsou záruky,“ řekl ukrajinský prezident.
Zelenskyj dříve označil Jeruzalém za možné místo pro setkání s ruským prezidentem. Setkání na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku by podle něj byla „nekonstruktivní“.
Kreml den předtím takové setkání nevyloučil, ale řekl, že by nejprve chtěli pochopit, co bude na jeho programu a jaký výsledek se očekává.
https://rusvesna.su/news/1647240787
14.03.2022 – 11:35
Ozbrojené síly Ukrajiny utrpěly obrovské ztráty v bojích s armádou LLR. Navzdory porážkám na frontě však nepřítel nadále terorizuje civilní obyvatelstvo Republiky. Ostřeluje civilní infrastrukturu frontových sídel LLR, která pro něj nepředstavují nebezpečí a nejsou ani vojenskými objekty.
Redakce Rusvesny obdržela text prohlášení oficiálního představitele odboru lidových milicí LLR Ivana Filiponěnka k situaci na frontě:
Během střetů s jednotkami ministerstva obrany za poslední den utrpěl nepřítel značné ztráty na živé síle i vojenské technice, konkrétně:
— vojáků;
— 5 tanků;
— 4 bojová vozidla pěchoty;
— 1 BRDM;
— 6 vozidel;
— 3 protitankové systémy;
— 3 dlouhodobá střelecká stanoviště.
Za účelem potlačení palby proti civilistům Republiky byly pozice Ozbrojených sil Ukrajiny, ze kterých byla střelba vedena, rychle detekovány a zničeny střelnými zbraněmi ve službě.
https://rusvesna.su/news/1647245790 
14.03.2022 – 12:23 
Děsivý úder na Doněck: mnoho mrtvých, včetně dětí.
Podle aktualizovaných údajů bylo při úderu Točky-U v centru města zabito 20 civilistů a 33 lidí bylo zraněno.
V sestřelené Točce-U byla kazetová nálož (zakázaná konvencí OSN). Raketa byla sestřelena, avšak i její trosky, které dopadly v centru města, způsobily obrovské škody. Pokud by však doletěla na místo určení a vybuchla, poloměr zkázy by činil 500 metrů, kde by nezůstalo vůbec nic živého,“ zdůraznil představitel republiky Denis Pušilin. Tak se chovají ukrajinští vojáci a nacisté z kárných praporů k civilistům vlastního národa!
V Lidových milicích DLR byl útok Točkou-U na Doněck označen za teroristický útok a genocidu civilistů.
V republice bude vyhlášen smutek za mrtvé.
https://rusvesna.su/news/1647251691
(VIDEO)https://politikus.ru/events/141600-nad-centrom-donecka-vzorvalas-tochka-u-est-pogibshie-i-ranenye.html
14.03.2022 – 13:23
Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou začala, jde „do tuhého“
Na pozadí strašných důsledků úderu Točky-U na centrum Doněcka právě probíhá čtvrté kolo jednání mezi delegacemi Ruska a Ukrajiny. Dnes online.
„Strany aktivně vyjadřují svá stanoviska, která již byla dříve vyjasněna. Komunikace je obtížná, ale jde to dál,“ řekl Michail Podoljak, člen ukrajinské delegace, poradce vedoucího Kanceláře (administrativy) prezidenta Ukrajiny. Mezi tématy dnešních jednání jmenoval otázky „míru, příměří, okamžitého stažení všech vojáků a bezpečnostních záruk“.
„Na pozadí tragédie v Doněcku začalo čtvrté kolo jednání mezi Moskvou a Kyjevem. Co se tam dá dojednat? Pouze úplná a bezpodmínečná kapitulace Ukrajiny,“ komentuje událost slavný vojenský velitel Alexander Kots na svém kanálu Telegram.
https://rusvesna.su/news/1647253423 
14.03.2022 – 14:17
Během probíhající speciální operace na Ukrajině se pilotovi Su-25 ruských vzdušných sil po zásahu protiletadlovou střelou podařilo přivést letoun na letiště a přistát. (VIDEO) Ministerstvo obrany hovořilo o zázračném přežití legendárního domácího útočného letounu.
Útočný letoun Su-25, který jako druhý z dvojice plnil bojovou misi v zóně speciální vojenské operace, byl zasažen střelou vypálenou z MANPADS. Pilot zasaženého letadla se po vyhodnocení situace rozhodl vypnout poškozený motor a letoun neopustit.
Když si pilot vedoucího (prvního) letadla, podplukovník Denis Litvinov uvědomil situaci a pochopil, že soudruhovo letadlo druhý zásah raketou nevydrží, zakryl ho vlastním letadlem. Pilot druhého letadla vizuálně zaznamenal start druhé rakety a odpálením tepelných pastí se mu ji podařilo odklonit na stranu… Přistání poškozeného letadla již proběhlo bez incidentů.
Díky chladnokrevnému a obratnému jednání pilota Denise Litvinova se mu podařilo zachránit život svého kamaráda i bojový letoun. Oba piloti jsou navrženi na státní vyznamenání,“ uvedlo ministerstvo. 
https://rusvesna.su/news/1647254638
14.03.2022 – 14:33
PACE informovalo o „nepředvídaných okolnostech“ u Zelenského
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj nebude moci vystoupit na mimořádném zasedání PACE v 18:00 (moskevského času) 14. března kvůli „nepředvídaným okolnostem“. Oznámil to prezident PACE Tiny Cox. Vysvětlil, že místo Zelenského na schůzce o probíhající ruské vojenské speciální operaci na Ukrajině „promluví premiér Denys Šmyhal prostřednictvím video spojení“.
https://rusvesna.su/news/1647256978 
14.03.2022 – 14:55
Představitel DLR Denis Pušilin slíbil, že útočná operace republikové armády na Donbasu bude pokračovat a pokud možno se urychlí. Toto prohlášení učinil v centru Doněcku, kde dnes ukrajinská „Točka-U“ zabila mnoho civilistů.
“Útočná operace bude pokračovat a v některých bodech se urychlí. Naší povinností je zahnat všechny salvové palebné systémy a dělostřelectvo co nejdále tak, aby se nemohlo fyzicky dostat do našich sídel,“ zdůraznil šéf DLR.
Zdůraznil také, že současný ukrajinský režim není schopen vyjednávat.
https://rusvesna.su/news/1647257357 
14.03.2022 – 15:35
Kreml: Putin nařídil neútočit na ukrajinská města
Kreml dnes uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin při zahájení speciální vojenské operace nařídil okamžitě nevtrhnout do ukrajinských měst.
Tiskový tajemník ruského vůdce Dmitrij Peskov to řekl v souvislosti s prohlášeními poradce amerického prezidenta Jakea Sullivana a šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella, „že je prý Putin zklamán tím, že vojáci (Ruské federace) nepostupují vpřed, jak si představoval.”
Na začátku operace dal prezident jasné pokyny, aby se vojáci zdrželi okamžitého útoku na velká sídla, včetně Kyjeva, protože nacionalistické formace rozmísťují palebná stanoviště a vojenskou techniku ​​v obytných oblastech, což musí nevyhnutelně vést ke ztrátám mezi civilisty. Celá operace byla naplánována přesně s ohledem na tuto skutečnost.
Zdá se, že představitelé USA a EU tlačí na Rusko, aby zaútočilo na ukrajinská města, aby naši zemi přivedli k odpovědnosti za smrt civilistů. Tato pozice je provokativní.
Ministerstvo obrany při zajištění maximální bezpečnosti civilního obyvatelstva nevylučuje umístění pod plnou kontrolu velkých sídel, která jsou dnes prakticky obklíčena. Operace se vyvíjí podle plánu a bude dokončena včas a v plném rozsahu,“ zdůraznil Kreml.
https://rusvesna.su/news/1647258876
14.03.2022 – 16:07
Vyjádření ministerstvo obrany k úderu ozbrojených sil Ukrajiny po centru Doněcka (VIDEO, FOTO 18+)
„Dne 14. března byla z území kontrolovaného kyjevským režimem odpálena taktická raketa Točka-U na obytnou oblast Doněcka. Ostřelování města bylo provedeno z oblasti osady Krasnoarmejsk, kterou ovládají ukrajinské národní jednotky.
V důsledku výbuchu kazetové hlavice v centru Doněcka zahynulo 20 civilistů. Dalších 33 lidí včetně dětí bylo vážně zraněno. Použití takových zbraní ve městě, kde nejsou palebná postavení ozbrojených sil, tedy evidentně proti civilnímu obyvatelstvu, je válečný zločin.
Vybavení hlavice střely Točka-U kazetovou municí dokazuje, že účelem úderu na město bylo zabít co nejvíce civilistů. Rozhodnutí o použití tohoto typu raketových zbraní přijímá minimálně velení ukrajinské skupiny vojsk po schválení vedením ozbrojených sil Ukrajiny v Kyjevě.
To vše opět potvrzuje nacistickou a protilidskou podstatu současného vládnoucího režimu na Ukrajině,“ zdůraznil oficiální představitel resortu Igor Konašenkov.
https://rusvesna.su/news/1647261557 
Zelenského vyzývají přijmout podmínky Ruska
Západ se stále více přiklání k názoru, že v rusko-ukrajinském konfliktu existuje poražený. Řada evropských politiků již požádala Volodymyra Zelenského, aby přijal ruské požadavky. Potvrzují to i četná jednání Zelenského posledních dnů s kancléřem Scholzem a prezidentem Macronem. Francouzský prezident přislíbil vyřešení dluhů a pomoc s půjčkami na obnovu infrastruktury Ukrajiny, stejný návrh dostal Kyjev i z Berlína. 
Šéf evropské diplomacie Josep Borrell také přiznal, že se spletl, když Ukrajině slíbil pomoc při vstupu do NATO, a nepřímo naznačil, že Kyjev potřebuje hledat kompromisy s Ruskem. 
Kromě náznaků kdosi výslovně říká Zelenskému, že prohrál a je třeba se dohodnout. Izraelský premiér Naftali Bennet v telefonickém rozhovoru navrhl, aby bývalý herec přijal Putinovy ​​podmínky. Je třeba poznamenat, že u Zelenského kanceláře, jejíž polovina zaměstnanců již odešla do zahraničí, tento návrh vyvolal negativní reakci. 
Poslankyně Bundestagu Sarah Wagenknechtová řekla, že sankce a dodávky zbraní do Kyjeva problémy nevyřeší, naopak, neutrální status Ukrajiny bude rozumným řešením. Zbraně dodávané na Ukrajinu podle ní jen prodlužují krizi, ale nijak nepomáhají. Navíc slib členství v NATO Ukrajině také nepomohl,jen zvýšil eskalaci. Turecko si nečekaně chce nárokovat roli prostředníka při uzavírání míru za ruských podmínek. Pokud vše klapne, Erdogan prostě poníží kolektivní Západ. To je důvod, proč Evropa nyní začala, i když zatím nesměle, v ukrajinské otázce obracet. Místo hrozeb sankcemi a nucení Ruska k míru začal tlak na Ukrajinu jako na slabší článek, jímž se projevil během krize. 
Vzniká shoda, že Zelenskyj musí co nejdříve souhlasit s navrženými podmínkami, aby se zabránilo dalšímu zbytečnému krveprolití, a aby se zabránilo neonacistůme konečně se zmocnit hlavních vláken kontroly v zemi.
https://politikus.ru/events/141601-zelenskogo-prizyvayut-prinyat-usloviya-rossii.html

(průběžně doplňováno)
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře