Co se děje na Ukrajině 17

Začněme malou odbočkou, protože vše souvisí se vším:
Americký konzulát v Iráku pod raketovým útokem 
13.03.2022 – 02:25
Raketový útok na americká zařízení v iráckém Erbilu. Zasažena byla vojenská základna a americký konzulát v Iráku. Útok přišel z Íránu. Celkem bylo odpáleno šest (jiné zdroje uvádějí až 14) raket Fatah-110. Americké letectvo nyní pracuje na obloze. 
https://politikus.ru/events/141537-konsulstvo-ssha-v-irake-podverglos-raketnomu-udaru.html
AKTUALIZACE
13.03.2022 – 02:425
Nová velká válka? Ukrajinská krize může ztratit význam. Letadla amerického letectva jsou zvednuta do vzduchu. Mohlo by dojít k raketovým útokům na Teherán. V blízké budoucnosti se očekává, že Joe Biden osloví Američany. Existuje možnost, že bude vyhlášena válka. Připomeňme, že Írán může mít jaderné zbraně…
https://politikus.ru/events/141539-ssha-mozhet-udarit-po-iranu-nachalo-tretey-mirovoy.html
13.03.2022 – 03:24
Čína provádí vojenská cvičení, podle jejichž scénáře se nacvičovalo přistání ve směru na Tchaj-wan.
https://politikus.ru/events/141542-kitay-provodit-ucheniya-na-tayvanskom-napravlenii.html

A vraťme se na Ukrajinu.
13.03.2022 – 2:00
Americká kongresmanka se ostře vyjádřila k biolaboratořím na Ukrajině (VIDEO)
To by se mělo týkat každého Američana a každého člověka na světě.
„Americké biolaboratoře musí být okamžitě uzavřeny! Nejen na Ukrajině, ale po celém světě,“ řekla Tulsi Gabbardová, členka Sněmovny reprezentantů USA z Havaje, na Fox News.
“Extrémně mě to znepokojuje, stejně jako by to mělo znepokojovat každého Američana a každého člověka na světě.”
Za prvé, pokud jsou v amerických biolaboratořích na Ukrajině biologické nebo chemické zbraně, jde o jasné porušení Úmluvy o biologických zbraních.
Zadruhé se to pečlivě snažili utajit, a když to vyšlo najevo, nevyhlásili stav nouze, který by bylo potřeba řešit. Okamžitě začali přesouvat vinu,“ řekl.
https://rusvesna.su/news/1647093302 
13.03.2022 – 03:00
Desítky zemědělských výrobců v Evropě hlásí bankrot. Každý den přibývají nové hrozivé signály budoucích bankrotů.
Novinář a politolog z Německa, šéfredaktor německé online publikace Světová ekonomika, Alexander Sosnovsky, ve svém telegramovém kanálu Doctor Sosnovsky hovořil o kritické situaci v zemědělském sektoru v Evropě.
„Podle mých informací se desítky zemědělských výrobců v Německu, Švýcarsku a Rakousku chystají vyhlásit bankrot. Může za to embargo na dodávky produktů do Ruska například z Polska.
Většina úrody bude hozena na evropské trhy, což povede k prudkému poklesu cen a masivním bankrotům. Masné podniky budou brzy čelit problému krmiv a pak se nelze vyhnout masovým porážkám hospodářských zvířat.
Seznam pokračuje a každý den přibývají nové zlověstné signály budoucích bankrotů.“
https://rusvesna.su/news/1647123066 
13.03.2022 – 8:19 
Ruské vzdušné síly zaútočily na cvičiště Javorovskij ve Lvovské oblasti, jen necelých 25 kilometrů od polských hranic. Jedná se o jedno z hlavních center, kde instruktoři NATO školí vojenský personál Ozbrojených sil Ukrajiny, Národní gardy a neonacistických gangů. V důsledku útoku bylo zabito 9 ukrajinských vojáků a zahraničních instruktorů a 57 zraněno, uvedly místní úřady.
Údajně tam zasáhlo 30 řízených střel.
Pentagon vydal prohlášení, že v tomto objektu nepůsobili žádní američtí vojáci. Zároveň žádá ukrajinské úřady o potvrzení zpráv, že zde bylo zabito minimálně 35 vojáků a instruktorů.
https://rusvesna.su/news/1647148750 
cvičiště Javorovskij, zdroj

13.03.2022 – 8:40
Kramatorsk: útok na letiště (FOTO, VIDEO)
Kramatorsk na severu Doněcké oblasti, který je od 5. července 2014 okupován kyjevským režimem, se dnes probudil sérií útoků na letiště. Letiště nyní slouží jako základna Ozbrojených sil Ukrajiny a Národní gardy Ukrajiny a v roce 2014 z něj létala ukrajinská letadla a vrtulníky, které útočily na Donbas.
https://rusvesna.su/news/1647150018 
13.03.2022 – 08:54
Hora Karačun u Slavjansku byla zasažena sérií raketových úderů ruských vzdušných sil (FOTO, VIDEO) Jedná se o strategickou výšinu poblíž města, která byla použita v bitvách Velké vlastenecké války i v roce 2014. Válka na Donbasu se tak vrací tam, kde začala. 
Každý, kdo sledoval válku na Donbasu od samého začátku, si toto místo pamatuje z června 2014, kdy ukrajinští okupanti nemilosrdně rozstříleli město Slavjansk z NKÚ Nona, když zaujali pozice na Karačunu. Město pak žilo asi měsíc bez vody.
AKTUALIZOVÁNO
Obyvatelé Slavjanska oznámili, že začátkem týdne bylo na hoře Karačun postaveno palebné stanoviště Ozbrojených sil Ukrajiny, přesunulo se tam MLRS a dělové dělostřelectvo. Stalo se tak s jediným cílem: v případě obsazení města jednotkami armády DLR by ukrajinští vojáci mohli proti nim zasáhnout, jak se to stalo v roce 2014. Ve městě navíc zmizel signál televize a po úderu na Karačun, kde se nachází televizní věž, se zhoršila kvalita mobilní komunikace.
https://rusvesna.su/news/1647150887 
13.03.2022 – 10:42
Ministerstvo obrany Ruské federace informuje o podrobnostech speciální operace na Ukrajině za poslední den.
Generálmajor Konašenkov řekl, že za posledních 24 hodin jednotky ruské armády získaly v průběhu útočných operací kontrolu nad jižními oblastmi osad Blagodatnoje, Vladimirovka, Pavlovka a Nikolskoje.
Kromě toho letectví a protivzdušná obrana ruských leteckých sil sestřelily jeden letoun Su-24 ukrajinského letectva v oblasti Ljubimovka a dva bezpilotní letouny. Během celé operace bylo vyřazeno z provozu celkem 3 687 objektů ukrajinské vojenské infrastruktury.
Ve vesnici Nikolskoje ozbrojenci neonacistického praporu „Aidar“* vybavili palebná stanoviště na území pravoslavného kláštera Vasiljevského, zajali mnichy a civilisty jako rukojmí, celkem až tři sta lidí. Při osvobozování této osady ruskými jednotkami byla část nacionalistů zničena, zbytek rozprášen. Rukojmí a budovy kláštera neutrpěli škodu.
Skupina jednotek Lidových milicí LLR, pokračující v útočných operacích, zcela zablokovala osadu Borovskoje a zakotvila v severních čtvrtích města Popasnaja.
V Severodoněcku jednotky LLR zablokovaly východní a jižní část města.
https://rusvesna.su/news/1647157344 
13.03.2022 – 10:57 
Ve vojenském závodě v Nikolajevu došlo k výbuchu (FOTO). Rozsah poškození a způsobených škod je zatím obtížné posoudit.
Závod založený v roce 1948 dal kyjevský režim do služeb vojensko-průmyslového komplexu: vyráběl motory s plynovou turbínou, převodovky a sady náhradních dílů pro pro válečné lodě.
https://rusvesna.su/news/1647158254
vojenský závod v Nikolajevu, zdroj

13.03.2022 – 12:54
Působivé záběry: “Smerč” ničí skupinu vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny (VIDEO)
Poté, co byla zasažena raketou Iskander, běží skupina ukrajinských vojáků na jižním okraji Izjumu na křižovatku a snaží se uniknout na stanoviště dopravní policie.
Museli uběhnout skoro jeden a půl kilometru, ale pár metrů od úkrytu je zasypal úder Smerče MLRS.
Izjum v Charkovské oblasti zůstává jedním z napjatých bodů na frontové linii: Izjumskij okres Charkovské oblasti hraničí se Slavjanským okresem Doněcké oblasti. Za Izjumem se již otevírá cesta do Slavjanska.
https://rusvesna.su/news/1647165266 
13.03.2022 – 13:10
Ruské speciální jednotky zničily skupinu a byl zajat velitel 73. střediska speciálních operací ukrajinského námořnictva (VIDEO)
Popadiuk Alexander Michailovič, narozen v roce 1986, z Vinnitsa. Velitel skupiny speciálních operací, oddělení speciálních operací vojenské jednotky A3199, 73. středisko speciálních operací námořní pěchoty.
Ostřílený zvěd, který sloužil od obyčejného vojáka až po velitele skupiny.
Kyjevský režim využívá vysoce vyškolené zpravodajské specialisty k plnění úkolů určených pro konvenční pěchotu. To naznačuje, že Ukrajině už nezbyly žádné rezervy.
Zaznamenáváme také velmi lidský přístup ze strany ruského vojenského personálu. 
13.03.2022 – 13:29
Útok ruského dronu z výšky více než 3 km zničil ukrajinské MLRS (VIDEO)
Ministerstvo obrany Ruské federace ukázalo záběry likvidace vícenásobného odpalovacího raketového systému vysoce přesnou municí z výšky více než tři kilometry.
Po dokončení bojové mise se UAV bezpečně vrátil na polní letiště.
Podobným vysoce přesným úderem bylo dnes zničeno i maskované velitelské stanoviště ozbrojených sil Ukrajiny.
https://rusvesna.su/news/1647167360 
PRAHA 13. března – RIA Novosti
Česká republika nabídne dalším zemím Visegrádské čtyřky, aby Ukrajinu přijaly do této neformální skupiny, řekla ministryně obrany Jana Černochová.
“Kromě zvažování možnosti přijetí Ukrajiny do NATO a Evropské unie je potřeba uvažovat i o rozšíření naší Visegrádské čtyřky. Ukrajina je přímým sousedem našich zemí, máme s ní mnoho společného,” uvedla. Včetně negativních zkušeností s jednáním s Ruskem.
Ukrajina jako součást naší skupiny pomůže posílit spolupráci mezi našimi zeměmi,“ řekla Černochová.
PRAHA 13. března – RIA Novosti.
České ministerstvo obrany dodá Ukrajině vojenský materiál v celkové hodnotě 725 milionů korun (asi 31,5 milionu dolarů), řekla v ČT Jana Černochová, šéfka českého ministerstva obrany.
“Ministerstvo obrany ČR bude nadále dodávat vojenský materiál vládním silám Ukrajiny. Tentokrát budou Kyjevu poskytnuty různé druhy vojenského materiálu v celkové výši 725 milionů korun,” uvedla Černochová.
LUHANSK 13. března – RIA Novosti. 
Ozbrojené síly LLR během své ofenzívy objevily místa masakru civilistů.
“Během ofenzivy ve směru Popasnjansky objevily jednotky Lidových milicí místa masakru civilistů v oblasti železnice Popasnjanskaja,” uvedly Lidové milice na svém kanálu Telegram. Jak se vojáci dozvěděli od místních obyvatel, ustupující ukrajinské jednotky zde vyháněly lidi ze sklepů a využívaly je jako lidské štíty. Ti, kteří vzdorovali nebo se pokusili utéct, byli zastřeleni. 
MOSKVA 13. března/ Rádio Sputnik. 
Neobvyklé chování Volodymyra Zelenského na tiskové konferenci se zahraničními novináři může být způsobeno užíváním psychostimulancií, uvádí televizní kanál 360 s odkazem na narkologa Vasilije Šurova.
Podle experta došlo během Zelenského rozhovoru s tiskem k naprostému rozporu mezi jeho mimikou a gesty a úrovní akce a tématem diskuse.
“Je opravdu neklidný, neupíná oči, vrtí se, tře si obličej, má napůl přivřená víčka. Je vidět, jakou snahu ten člověk vynakládá na pochopení otázky. Je přímo napjatý. I jeho asistent říká: “Pokládejte jednu otázku po druhé.” nebo “Neptejte se všichni najednou.” A pak se začne usmívat, ačkoli situace má k zábavě velmi daleko,” vysvětlil narkolog.
Už dříve si uživatelé sociálních sítí všimli Zelenského podivného chování během tiskové konference. Mnozí poukazovali na to, že nedokázal sedět a hodně se rozčiloval.
“Z anamnézy z okolí víme, že Zelenský je závislý na kokainu už velmi dlouhou dobu. Specifikum účinku psychostimulancií je v tom, že člověk je nejprve energický a rázný, pak zpomalí a jakoby „drhne“ – je pro něj těžké se soustředit,  udržet pozornost,“ – řekl narkolog.
13.03.2022 – 15:08
Západ zmrazil 300 miliard zlatých a devizových rezerv Centrální banky Ruské federace. Ministerstvo financí očekává, že rezervy zmrazené kvůli sankcím budou mít Banka Ruska po jednání k dispozici. 
Západní země zmrazily polovinu, tedy asi 300 miliard dolarů, ruských zlatých a devizových rezerv, řekl ruský ministr financí Anton Siluanov.
„Naše zlaté a devizové rezervy, včetně Fondu národního blahobytu, jsou zmrazeny. Měli jsme problémy s plněním svých závazků, včetně dluhů. Neodmítáme plnit státní závazky, budeme je platit v rublech až do okamžiku, kdy naše zlaté a devizové rezervy nebudou zmrazeny,“ vysvětlil.
Náměstkyně ministra financí Irina Okladnikova uvedla, že ministerstvo financí očekává, že rezervy zmrazené kvůli sankcím budou po jednáních dostupné pro Bank of Russia a nebude to mít žádné zásadní důsledky pro rozpočtový systém.
https://rusvesna.su/news/1647173319 
13.03.2022 – 15:44
Již dva týdny žije Doněck (téměř milion obyvatel) a jeho předměstí v podmínkách vážného nedostatku vody: v průběhu bojů byl poškozen kanál Severskij Donec-Donbas, který napájí nejen část DLR, ale celý jih regionu až po pobřeží Azovského moře.
Zastupitelstvo DLR v JCCC uvedlo, že dokud Majorsk (vzdálený okraj Gorlovky, okupovaný Ozbrojenými silami Ukrajiny od roku 2015) a oblast doněcké filtrační stanice nebudou osvobozeny od ukrajinských okupantů, pravděpodobnost zahájení dodávek vody přes kanál Seversky Donets-Donbass a obnovení plného zásobování DLR vodou se blíží nule. Přitom rezervní nádrž, která v současné době napájí Doněck, je už mělká, vody v ní je tak na měsíc.
https://rusvesna.su/news/1647175470 
Úder na Javorovský polygonu vyvolal skutečnou paniku nacistického režimu, který byl dosud přesvědčen o „nezranitelnosti“ Haliče. Panovalo přesvědčení o existenci jakési „dohody“ mezi Moskvou a Washingtonem, podle níž se ozbrojené síly RF nedotknou Lvovské oblasti. Ze-team (Zelenského tým) je mimo jiné známý také tím, že si sám vytváří padělky, začíná jim věřit a nechá se jimi vést. Ale i kdyby došlo k nějakým nevyřčeným dohodám, Západ je také porušil a z Javorovského cvičiště udělal hlavní logistické centrum, přes které ukrajinští teroristé přemisťovali zbraně. A proto to prostě nemohlo jinak než „lítat“. 
To, že se Javorovka stala hlavním uzlem pro dodávky zbraní teroristům, uznává i vedení Ukrajiny. Tajemník SNBO (Rada národní bezpečnosti a obrany) Aleksej Danilov v komentáři k útoku na testovací polygon řekl: „Šéf NATO, pan Stoltenberg, učinil prohlášení: pokud třebas jediná střela, jediná kulka zasáhne konvoj, který dnes doručují (do Ukrajiny), budeme to považovat za porušení článku 5 (Severoatlantické smlouvy), který v současnosti platí v zemích NATO. Uvidíme, jak na to zareagují.” Danilov byl zjevně spokojen, že chytil NATO „za jazyk“, ale zjevně přitom nepochopil, že vlastně prozradil logistické schéma.
https://politikus.ru/events/141573-udar-po-yavorovskomu-poligonu-vyzval-paniku-nacistskogo-rezhima.html
13.03.2022 – 18:20
Zahraniční žoldáci po úderu na Javorský polygon odmítají bojovat za Ukrajinu.
Z 200 zahraničních žoldáků, kteří nově dorazili na Ukrajinu, jich 170 změnilo názor. Informoval o tom americký novinář Nolan Peterson.
Podle něj se většina zahraničních bojovníků po úderu na polygon odmítla zúčastnit bojových akcí.
13.03.2022 – 19:17
180 zahraničních žoldáků zničeno úderem ruské armády (VIDEO)
Údery na výcviková střediska ukrajinských jednotek ve Staryči a na cvičiště Javorovské bylo zlikvidováno až 180 zahraničních žoldáků. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany. Na ministerstvu dále uvedli, likvidace zahraničních žoldáků, kteří dorazili na území Ukrajiny, bude pokračovat.
Informaci o smrti žoldáků potvrzují i američtí novináři, kteří hovořili se svými krajany z takzvané Cizinecké legie na Ukrajině. 
https://rusvesna.su/news/1647188256
13.03.2022 – 19:50
Veterán speciálních sil USA: Žoldnéři jsou zklamaní, na Ukrajině jsou bez jídla, vody a munice.
Americký novinář Nolan Peterson hovořil s jedním ze zahraničních bojovníků, kteří dorazili na Ukrajinu. Žoldák řekl, že jim dochází jídlo, voda i munice. Navíc si stěžoval na nedostatek výhod západní civilizace. V řadách ozbrojenců prý panuje ponurá nálada – cizinci se již loučí se svými přáteli a příbuznými.
„Kde je NATO? Kde jsou požehnání západní civilizace,” píše Peterson.
Novinář zdůrazňuje, že tento americký žoldnéř není ani zdaleka amatér, ale dobře vycvičený veterán amerických speciálních jednotek, který prošel Afghánistánem.
Takže dokonce i zkušení, vyškolení specialisté z jiných zemí si všímají marnosti ukrajinského odporu v takových podmínkách.
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře