Co se děje na Ukrajině 15

10.03.2022  00:30
Volodymyr Zelenskyj a ukrajinská média replikují záběry z Mariupolu, kde místní porodnici údajně zasáhla ruská raketa. Fotografie jsou prezentovány jako důkaz „ruských zvěrstev“. Porodnice však ve skutečnosti už dlouho neslouží původnímu účelu a byla obsazena jako základna ukrajinských ozbrojenců. Obrázky jsou zinscenované a je na nich dokonce identifikována místní modelka.
„Přímý úder ruských jednotek na porodnici. Lidé pod troskami! Děti pod troskami! To je zvěrstvo! Jak dlouho ještě bude svět spoluviníkem a ignorovat teror? Okamžitě zavřete nebe! Okamžitě zastavte zabíjení!” pateticky volá Zelenskij. 
https://www.politnavigator.net/ukraina-falsificirovala-obstrel-roddoma.html

10.03.2022 – 0:30
Čtenáři britských publikací byli šokováni rozhodnutím Cardiffské filharmonie odstranit z programu předehru Petra Čajkovského. Podle listu The Independent údajně považoval orchestr provedení předehry z roku 1812 „v takové době za nepřijatelné“.
Stejně tak začátkem března Bavorská státní opera přerušila vztahy s operní pěvkyní Annou Netrebko a dirigentem Valerijem Gergijevem, protože se „nedostatečně distancovali“ od ruské speciální operace na Ukrajině. S Gergievem přerušila spolupráci i Mnichovská filharmonie.
(A co Mendělejevovu tabulku? Nezakážem?)
https://rusvesna.su/news/1646857930 
10.03.2022 – 1:00
Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon umožňující všem obyvatelům Ukrajiny používat zbraně během stanného práva, text zákona je zveřejněn na webu Nejvyšší rady.
„Civilisté nenesou odpovědnost za použití střelných zbraní proti osobám provádějícím ozbrojenou agresi proti Ukrajině, pokud jsou tyto zbraně použity na základě zákona a v pořádku,“ říká zákon.
https://rusvesna.su/news/1646858956
10.03.2022 – 1:30
USA odmítají poslat na Ukrajinu polské stíhačky MiG-29
Posílat letadla na Ukrajinu z americké základny není v zájmu Washingtonu. Oznámila to tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.
Jak již dříve informovala Rusvesnaa, polské ministerstvo zahraničí oznámilo, že republika je připravena přesunout své stíhačky MiG-29 na americkou leteckou základnu Ramstein v Německu.
„Myslím, že je to jasné, nemusíte být vojenským expertem, abyste vysvětlili, proč odlet letadel z americké základny do napadené části země, kde je válka, není v našem zájmu, ani v zájmu NATO,“ řekl Psaki.
https://rusvesna.su/news/1646860161 
10.03.2022 – 2:00
Americké úřady podniknou odvetná opatření, pokud Rusko zabaví majetek amerických společností, které se stáhly z trhu ve světle ruské vojenské operace na Ukrajině a následných sankcí, uvedla tisková tajemnice Bílého domu Jen Psakiová.
https://rusvesna.su/news/1646862530 
10.03.2022 – 2:30
Bratrstvo bílých plášťů: Ruští lékaři přijeli na pomoc Donbasu 
Do DLR dorazili specialisté z Baškirie, Kalmykie, Moskvy a moskevské oblasti, Osetie a dalších regionů. Cestu podnikli v rámci své dovolené, platili si ji sami, nikdo nepořádal žádné sbírky. Jeli skoro celý den a přijeli pozdě v noci, přesto hned ráno nastoupili do nemocnic. 
https://rusvesna.su/news/1646855348 
10.03.2022 – 15:00
Spojené státy jsou proti přesunu bojových letadel.
Alternativou k přesunu polských MiGů-29 na Ukrajinu by však mohlo být zajištění systémů protivzdušné obrany. Spojené státy věří, že letadla z Varšavy výrazně nezmění efektivitu ukrajinského letectva. Uvedl to mluvčí Pentagonu John Kirby, píše The Guardian.
„Vvěříme, že nejlepším způsobem, jak podpořit ukrajinskou obranu, je poskytnout jim zbraně a systémy, které nejvíce potřebují k odražení ruské agrese, zejména protitankovou a protivzdušnou obranu. My, spolu s dalšími zeměmi jim nadále tyto zbraně posíláme a víme, že jsou používány s velkým úspěchem. Pomalý postup Ruska na sever a sporný vzdušný prostor nad Ukrajinou je toho jediným důkazem,“ řekl mluvčí Pentagonu.
https://rusvesna.su/news/1646862800 
10.03.2022 – 15:30
„Nikdo o evakuaci neví, policie se schovala, úplná anarchie“ – obyvatel Mariupolu vypráví o situaci ve městě, které se mu podařilo opustit.
Jak informovala Rusvesna, odchod obyvatel z Mariupolu speciálními humanitárními koridory ve dnech 8. a 9. března narušili azovští nacisté a úřady Mariupolu, které pravděpodobně ovládají titíž nacisté. Jednotlivcům se ale stále daří dostat se přes „zahrady“.
Jak to bylo a co se nyní v obleženém městě děje, řekl novinářům jeden z obyvatel Mariupolu, který měl štěstí.
„Vystihli jsme ten správný okamžik, kdy bylo všechno v klidu, a šli jsme za úsvitu. Viděli jsme zničené domy, rozbitá okna, rozbité elektrické vedení, všude úlomky, není jasné čeho. Několik dní jsme se schovávali v Ljapinu (předměstí Mariupolu, skoro ve městě) a pak přišli doněčtí vojáci a poslali nás směrem na Novoazovsk k jejich nejbližšímu kontrolnímu bodu a tam si nás převzali vojáci DLR.“
Na otázku novináře o dění ve městě a o postupu úřadů muž jen mávne rukou: „Policie utekla domů, vykrádají se obchody, klidně přijďte, všechno seberte, ale to my ne, nevím, odkud ty balíčky pocházejí. 
“Věděl jsi vůbec, že ​​se můžeš evakuovat?” ptá se novinář.
“Ne! Ne, teprve když DLR přijela do naší vesnice, do Vinogradnoye (předměstí Mariupolu) a vysvětlila, kam jít. Přišli tiše, zaklepali. Zdvořilí chlapi,“ libuje si muž a lze jen hádat, jak se azovští nacisté chovají k obyvatelům města, pokud prosté zaklepání na dveře udělá takový dojem.
“Ohlásily městské úřady nějakou evakuaci?” – nevzdává se novinář.
“Ne ne ne ne! Nebyly sirény, začali postupně vypínat světla, pak vodu, žádné sirény, žádná evakuace,“ stěžuje si muž a srovnává současnou situaci s provokací z roku 2015, kdy jim řekli, že ostřelování města z Gradů je útok opolčenců.
“Takže lidé v Mariupolu o možnosti evakuace nevědí?” „Nevím, jestli nevědí! Zdá se, že jsou zajati jako rukojmí, úplná anarchie!“ uzavřel muž.
https://rusvesna.su/news/1646862249 
10.03.2022 – 4:00
Ukrajina sklouzává do chaosu a anarchie, chybí centrální kontrola vojenských jednotek, nacionalistické prapory terorizují nejen místní obyvatelstvo, ale i své kolegy.
Představitel Doněcké lidové republiky Denis Pušilin 9. března, ve vysílání rozhlasové stanice Komsomolskaja pravda hovořil o situaci na Donbasu a perspektivách jednání s Ukrajinou.
“Naše jednotky pokračují v osvobozování území Doněcké lidové republiky a Luganské lidové republiky za palebné podpory Ruské federace,” řekl Denis Pušilin. Dodal, že i přes určité potíže vojáci republiky nepřekračují stanovený časový plán.
„Operace probíhá podle plánu, harmonogramy se dodržují, a to i s přihlédnutím k tomu, že existují určité potíže spojené s tím, že nacionalistické prapory, které se ve větší míře zakopaly zejména v Mariupolu, nadále se schovávají za civilním obyvatelstvem,“ prohlásil šéf.
Nacionalistické prapory terorizují nejen místní obyvatelstvo, ale i své kolegy, kteří by rádi složili zbraně.
“Pokud jde o ty, kteří složili zbraně. V Doněcké lidové republice je v současnosti 115 takových lidí. Bylo by jich mnohem víc, ale ti, kteří začnou mluvit o tom, co by bylo rozumné složit zraně a zůstat naživu, jsou členy nacionalistických jednotek lkvidováni,“ řekl Denis Pušilin. Dodal, že všechny zločiny OSU na Donbasu za posledních osm let jsou příslušnými útvary evidovány.
„Kancelář generálního prokurátora DLR to dělá velmi pečlivě a dělá to i vyšetřovací výbor Ruské federace. Takových zločinů je mnoho a nic by nemělo zůstat bez pozornosti,“ uvedla hlava státu s tím, že shromážděná data budou použita po skončení osvobozovací operace.
Denis Pušilin na otázku o činnosti zahraničních žoldáků na území Donbasu uvedl, že mezi nimi jsou zástupci Gruzie, Turecka, Itálie, Německa a řady dalších zemí.
Vyjádřil se také k průběhu mobilizace v DLR.
„Mobilizační kampaň se chýlí ke konci a nyní jsou podnikány poslední kroky k dokončení rezervy. Zálohy, a to zásadně mobilizované, jsou potřeba k tomu, aby byly v osvobozených osadách zajištěny především bezpečnost a pořádek.
V první linii jsou útočné jednotky – profesionální armáda ostřílená v bojích a sloužící na základě smlouvy,“ zdůraznil.
V komentáři k možnosti činnosti diverzních buněk na osvobozených územích Denis Pušilin poznamenal, že OSU zatím nechali ve stavu opilosti pouze své kolegy.
„Na osvobozeném území je klid, pokud nevezmete v úvahu ostřelování ozbrojenými formacemi Ukrajiny, bohužel taková data existují. Co se týče partyzánského boje a dalších věcí, ne, to v osvobozených oblastech nepozorujeme.
Jsou tam nějaké případy, ale jde spíše o komický obsah. Zrovna včera v jedné z osvobozených osad byl asi před týdnem propuštěn jeden z nacionalistů, který po dlouhé opilosti vyšel na ulici a byl překvapený okolím. Při komunikaci s našimi orgány činnými v trestním řízení začal klást otázky: A kde jsou naši?” Přirozeně byl zadržen,“ řekl Denis Pušilin.
Mezi skutečné problémy na osvobozených územích patří miny.
„Naši sapéři nyní pracují doslova do úpadu, protože osady, které byly pod kontrolou Ukrajiny, jsou zcela zadminované. Nikdo nemá mapy, včetně ustupujícího nepřítele,“ prohlásila hlava státu.
V závěru rozhovoru se Denis Pušilin vyjádřil k procesu vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou.
„Přistupuji k těmto jednáním s jistou dávkou skepticismu. S Ukrajinou se nedá vyjednávat, Ukrajina není subjektem, Ukrajina plně nekontroluje jednotky, které se nacházejí na Donbasu a v jiných regionech země,“ řekl Denis Pušilin.
K takovým závěrům podle něj vede rozdíl mezi stavem deklarovaným Kyjevem o humanitárních koridorech a jejich blokováním na místě nacistickými prapory. Zdůraznil, že na Ukrajině „situace sklouzává do chaosu a anarchie, ztratila se centrální kontrola vojenských jednotek“.
https://rusvesna.su/news/1646839309 
10.03.2022 – 5:00
72. brigáda jsou hrozní lidé: obyvatelé osvobozené vesnice vyprávějí o zvěrstvech ukrajinské armády 
Po osvobození vesnice Granitnoje vojáky Doněcké lidové republiky začali obyvatelé této osady kontaktovat strážce zákona. Začalo se mluvit o zvěrstvech páchaných představiteli ukrajinských ozbrojených sil na Donbasu.
Rusvesně to bylo sděleno v Centru pro styk s veřejností (CSP) Ministerstva vnitra Doněcké lidové republiky.
V roce 2014 vesničané aktivně podpořili referendum a téměř jednomyslně hlasovali pro nezávislost Doněcké lidové republiky. Po obsazení Granitného zástupci ozbrojených formací Ukrajiny organizovali teror proti místním obyvatelům. Vesničané se neustále potýkali s humanitárními problémy a byli měsíce bez elektřiny.
Na rozdíl od obrazu předváděného ukrajinskými médii měli obyvatelé Donbasu extrémně negativní postoj k takzvaným „osvoboditelům“, protože se s ukrajinskými vojáky setkávali pravidelně a brzy si o nich vytvořili dojem.
Elena, obyvatelka vesnice Granitnoje, říká:
„Bylo to děsivé, ostřelování bylo velmi děsivé. No jasně, byli to Ukrajinci, kdo střílel. Kdo jiný. I když nám vždy říkali, že tohle je DLR, víme, byli jsme tam, viděli jsme všechno. Přecházeli řeku a odtud na nás stříleli…
Přerušili nám světlo a seděli jsme měsíce bez světla. Byli jsme bez elektřiny skoro rok.
72. brigáda (AFU) je hrozná sebranka. Spousta našich lidí byla bita: pytel na hlavu a už to jede. Pamatuji si to.
Tahle 72. brigáda nás tvrdě ostřelovala, zvlášť když byla nějaká sešlost. Smutek obyvatel Donbasu však nikoho netrápil. Umělci nadále zpívali písně, blogeři stále vytvářeli zábavná videa a ukrajinské televizní kanály produkovaly příběhy o tom, jak „nejmocnější armáda Evropy“ poráží mýtické „separatisty“. To vše se stalo s plným souhlasem „evropských partnerů“!
Ukrajinská armáda se neváhala schovávat za záda civilistů, protože věděla, že doněčtí dělostřelci by nikdy nezahájili palbu na civilisty.
„Stříleli z naší vesnice, neustále stáli uprostřed a stříleli na druhou stranu (DLR),“ říká obyvatel Granitného.
Elenin syn je v současné době v Mariupolu. Rád by opustil město a vzdal se armádě DLR, ale nacisti z praporů praporů si vzali obyvatelstvo Mariupolu jako rukojmí a pod hrozbou zbraní lidi drží ve městě.
https://rusvesna.su/news/1646840681 
10.03.2022 – 6:00
Kyjev plánoval útok na DLR na začátek března, vyzradil zajatý ozbrojenec národního praporu Aidar. Ale něco se pokazilo: najednou byl přijat rozkaz k ústupu.
V osvobozeném Granitném (DLR) našli příslušníka národního praporu Aidar, který nestihl utéct. Vyprávěl, jak západní instruktoři učili zabíjet obyvatele Donbasu, jak Ukrajinci chodili na Donbas zabíjet z beznaděje, o konfliktech mezi jednotkami útočníků, o vraždění civilistů zpravodajskými důstojníky.
“Kluci, válka je prohraná. Složte zbraně a jděte domů (jdi domů),“ obrátil se zajatý aidarovec k ozbrojencům.
https://rusvesna.su/news/1646854928 
10.03.2022 – 6:30
Prezident Bolívie: v Donbasu byly spáchány zločiny proti lidskosti. Západní tisk je pokrytecký.
Vražda tisíců proruských občanů na Ukrajině nacionalisty je zločinem proti lidskosti, řekl bývalý prezident Bolívie Evo Morales v rozhovoru pro RIA Novosti. Důvodem toho, co se děje na Ukrajině, byla podle něj politika expanze NATO pod vedením Spojených států. V tomto konfliktu USA hledají příležitost obklíčit Rusko vojenskou přítomností.
„To ale není jediný problém. Je tam i rasismus, nacionalismus. Od roku 2014 zemřelo na Ukrajině 14 000 lidí. Zbíjeli proruské (lidi). To je zločin proti lidskosti. Jakto, že média tato fakta neodsuzují?” řekl Morales. „Pro mě jsou pravicová média horší než atomová bomba. Každý den, každou noc otravují a ničí národy, zejména mladší generaci. Média by měla být zaměřena na ochranu života, sociální spravedlnost, měla by být zaměřena na vzdělávání, ochranu práv. Ale to ne,“ řekl.
https://rusvesna.su/news/1646882596 
10.03.2022 – 7:00
Zrada: Zelenskij nesměl vystoupit v izraelském parlamentu! A to do Izraele vkládal tak velké naděje.
Předseda izraelského Knessetu Mickey Levy nedovolil Vladimiru Zelenskému promluvit k poslancům země ohledně ruské vojenské operace a odmítl kvůli tomu uspořádat zvláštní schůzi, píše americké vydání Axios s odkazem na tři izraelské představitele.
Podle vydání ukrajinský velvyslanec v zemi ve středu, což byl poslední den legislativního zasedání, předal Levymu oficiální žádost o videovzkaz Zelenského izraelským poslancům. Předseda Knessetu v písemné odpovědi velvyslanci uvedl, že by pro něj bylo „ctí“ zorganizovat Zelenského projev, ale s odkazem na přestávku v jednání a „nepřítomnost mnoha členů Knessetu v budově navrhl Kyjevu pouze soukromou komunikaci mezi ukrajinským lídrem a poslanci přes Zoom.
Než Levy odpověděl zástupci Kyjeva, konzultoval to s izraelským ministerstvem zahraničí. Diplomaté mluvčího ujistili, že ministerstvo proti tomuto typu kontaktu mezi Zelenským a izraelskými poslanci  nemá námitky.
“Ukrajinci byli velmi zklamáni odpovědí a neměli zájem o soukromý hovor přes Zoom,” citovalo vydání nejmenovaného izraelského představitele. Velvyslanec Ukrajiny odmítl tuto situaci komentovat.
Vydání zdůrazňuje zvláštní význam neúspěšné příležitosti vystoupit v Knesetu pro Zelenského, kterého autor materiálu nazývá „jedním z mála židovských světových vůdců mimo Izrael“. Portál naznačuje, že Zelenskyj se snaží získat podporu, aby čelil ruské speciální operaci, ale hovor přes Zoom pro něj představoval mnohem méně příležitostí, než očekával.
https://rusvesna.su/news/1646884357 
10.03.2022 – 7:30
Ruská armáda pomáhá obyvatelům ukrajinských vesnic a tato pomoc zní mnohem hlasitěji než ukrajinská propaganda.
V důsledku nepřátelství byly dodávky životně důležitého zboží na velké ploše  země přerušeny a dodávky energie utrpěly. Ruský vojenský personál se snaží obyvatelům, kteří se ocitli v obtížné situaci, poskytnout alespoň balíčky s jídlem.
https://rusvesna.su/news/1646885643
10.03.2022 – 8:00
Ruští sapéři čistí ukrajinské osady od min (VIDEO)
Ruská armáda, na rozdíl od ozbrojených sil Ukrajiny, přináší obyčejným Ukrajincům mír.
Během bojů ukrajinská armáda aktivně používala raketové a dělové dělostřelectvo v obytných čtvrtích a zanechala po sobě spoustu nevybuchlé munice. Ruská armáda na již osvobozených územích se ptá místních obyvatel na střely, kterých si všimli, a sama provádí technický průzkum oblasti. Poté se rozhodne pro každý jednotlivý případ a munici zneškodní.
Šance setkat se za pár let s „ozvěnou války“ tak bude téměř nulová.
https://rusvesna.su/news/1646888430 
10.03.2022 – 8:30
Americký špion mezi ukrajinskými vyjednavači
Šéf regionální národně-kulturní autonomie Krymských Tatarů Eyvaz Umerov se domnívá, že mezi vyjednavači z Ukrajiny, kteří se účastnili jednání s ruskou delegací, byl americký špión.
„V Bělorusku proběhla tři kola jednání. Ale mé pozornosti ve vyjednávací skupině v Kyjevě nemohla uniknout přítomnost krymského Tatara a mého jmenovce, poslance Nejvyšší rady Ukrajiny Rustema Umerova. Mám všechny důvody ho považovat za amerického špióna a šedou eminenci spojenou s uprchlým tureckým opozičním kazatelem Fethullahem Gülenem,“ řekl Umerov agentuře RIA Novosti.
Úkolem Rustema Umerova je podle jeho názoru zabránit stranám v rychlé dohodě a co nejvíce informovat šéfy amerických zpravodajských služeb.
Šéf autonomie krymských Tatarů uvedl, že Umerov je hlavním držitelem obchodního majetku organizátora blokády Krymu, vůdce extremistické organizace „Mejlis krymskotatarského lidu“ zakázané v Rusku Mustafy Džemileva, a absolvent Nurcular vzdělávacího systému*, který byl aktivně sponzorován a propagován Gülen.
Umerov studoval ve Spojených státech prostřednictvím speciálních služeb. Zapřisáhlý nepřítel tureckého prezidenta Erdogana Gülen tak měl své eso na palubě Džemilev a americké zpravodajské služby svého agenta v ukrajinském parlamentu,“ zdůraznil mluvčí agentury.
https://rusvesna.su/news/1646890283
10.03.2022 – 08:58
Doněck pod palbou. Ozbrojené síly Ukrajiny znásobují své válečné zločiny. Ukrajinští útočníci dnes ráno zahájili minometnou palbu na předměstí Doněcka, vesnici Staromichajlovka a vesnici dolu Trudovskaja (Petrovskij okres Doněcka).
https://rusvesna.su/news/1646891888 
10.03.2022 – 09:22
Novináři RT hovořili s obvykle mlčenlivou armádou pohybující se přes Ukrajinu s kolonou Z. Jeden z vojáků vyprávěl, jak funguje ukrajinský Volkssturm:
“Mohou sedět u granátometů a střílet na naše kolony. Také odstřelovači pracují, sedí si v domech a čekají, až pojede kolona. V klidných domech sedí! Stává se, že se dokonce schovávají za civilisty, to je nejčastěji,“ vysvětlil velitel našeho obrněného transportéru.
Rusvesna ukázala, jak na rozdíl od kyjevských Volkssturm se ruská armáda zabývá odminováním na již osvobozených územích a jak distribuuje humanitární pomoc tam, kde se ukrajinské úřady ve skutečnosti stáhly. 
https://rusvesna.su/news/1646893360
Mariupol: Lidé jsou pohřbíváni v masových hrobech
Podle Anny Murlykiny, novinářky ze Suspіlny, dnes Veřejné služby Mariupolu pohřbily asi 100 lidí do hromadných hrobů na území starého uzavřeného hřbitova v centru. Podle jejích slov však je mnoho mrtvých pohřbeno příbuznými a sousedy na území soukromých domů a parků. Městské hřbitovy jsou podminovány nebo ostřelovány místní „sebeobranou“. V Mariupolu jsou lidé pohřbíváni v hromadných hrobech. Podle informací, které městské úřady sdělily obyvatelům města, je v Mariupolu asi 1300 mrtvých, přesné počty se však nyní nedají zjistit. Nacisté nadále drží civilisty jako lidské štíty…
https://politikus.ru/events/141393-v-mariupole-lyudey-horonyat-v-bratskih-mogilah.html

10.03.2022 – 09:43
Byl zveřejněn návrh usnesení, které umožní ponechat flotilu letadel zahraniční výroby v Rusku. Leteckým společnostem to dá právo nevracet tato letadla pronajímateli.
Návrh připravilo ministerstvo dopravy a zveřejnilo jej na adrese Regulation.gov.ru. Očekává se, že rozhodnutí ovlivní smlouvy o pronájmu letadel uzavřené před 24. únorem 2022. Jeho veřejné projednávání potrvá do 23. března.
Dokument říká, že pokud pronajímatel vypoví smlouvu s leteckou společností a bude požadovat vrácení letadla nebo motoru v předstihu, rozhodnutí o vrácení bude muset schválit vládní komise pro náhradu dovozu (v čele s místopředsedou vlády Jurijem Borisovem ). Bez takového rozhodnutí komise bude moci dopravce využívat letadla pronajímatele nadále. Zároveň může platit u pronajímatele v rublech.
Očekává se, že letadla a motory budou pojištěny a zajištěny „u ruských pojišťovacích organizací za podmínek ekvivalentních podmínkám stanoveným ve smlouvě.
Evropská unie na konci února uvalila sankce, které zakázaly dodávky civilních letadel a náhradních dílů do Ruska a také jejich údržbu a pojištění. Sankce navíc zavazují pronajímatele ukončit do konce března stávající smlouvy s ruskými aerolinkami.
Většina letadel ruských dopravců je zahraniční výroby, především Boeing a Airbus. Téměř všichni jsou registrovaní v zahraničí, hlavně na Bermudách. Více než polovinu letadel přitom mají podle poradenské společnosti Cirium pronajatou zahraniční vlastníci.
Premiér Michail Mišustin 9. března slíbil, že vláda pomůže ruským aerolinkám udržet si flotilu zahraničních letadel navzdory sankcím.
https://rusvesna.su/news/1646894438 
10.03.2022 – 10:02
Ozbrojené síly Ukrajiny utrpěly obrovské ztráty v bojích s armádou LLPR (VIDEO)
Redakce Rusvesny obdržela text prohlášení oficiálního představitele Lidových milicí LLR Ivana Filiponenka k situaci na frontě.
Během střetů s jednotkami ministerstva obrany za poslední den utrpěl nepřítel značné ztráty na živé síle a vojenské technice, konkrétně:
► 111 personál;
► 3 tanky;
► 2 bojová vozidla pěchoty;
► 7 dělostřeleckých zbraní;
► 10 protitankových systémů;
► 16 vozidel, včetně vozidel vybavených ručními palnými zbraněmi velké ráže;
► 10 dlouhodobých střeleckých bodů;
► 10 odpalovacích míst dřevo a zemina;
Nepřítel i přes porážky na frontě nadále terorizuje civilní obyvatelstvo Republiky, ostřeluje civilní infrastrukturu frontových sídel LLR, která pro nepřítele nepředstavují nebezpečí a nejedná se o vojenské objekty.
Za účelem potlačení palby proti civilistům byly pozice Ozbrojených sil Ukrajiny, ze kterých byla palba odpálena, obratem detekovány a zničeny.
Specialisté Lidových milicí navíc vynakládají veškeré úsilí, aby zastavili propagandistický aparát spuštěný zločinným vojensko-politickým vedením Ukrajiny na území osvobozeném a dočasně okupovaném Kyjevem. Vojenští spojaři ministerstva obrany ve Vesnici Svatovo a Troitskoje zastavily ukrajinské televizní vysílání, které dezinformovalo a podněcovalo civilní obyvatelstvo ke kriminálním akcím proti civilistům a vojenskému personálu LLR.
Aktivně se pracuje na zahájení vysílání státních rozhlasových a televizních kanálů pro plnou integraci obyvatel osvobozeného a dočasně okupovaného území do informačního prostoru republiky.
https://rusvesna.su/news/1646893155 
10.03.2022 – 10:19
Útočné vrtulníky Mi-28 a Ka-52 („Aligátoři“) úspěšně plní úkoly během speciální vojenské operace na Ukrajině. Záběry z úderů: “Nočních lovců” a “Aligátorů” (VIDEO).
Na videu vrtulník Mi-28 střílí z 30mm děla na pozice Ozbrojených sil Ukrajiny a Ka-52 odpaluje řízenou střelu Vikhr na nepřátelská obrněná vozidla.
https://rusvesna.su/news/1646896176 
10.03.2022 – 10:48
V bitvách u Charkova ve městě Izjum byl zlikvidován další zapálený nacista, bojovník „Pravého sektoru“*, známý jako Jaška Cygankov. Rodák z Gruzie bojoval proti civilistům Donbasu od roku 2014 a v průběhu let se „proslavil“ brutálním mučením válečných zajatců.
https://rusvesna.su/news/1646895120 
10.03.2022 – 11:05 
Děsivý americký projekt na Ukrajině: stěhovaví ptáci se připravovali na lety se smrtícími viry (+ VIDEO)
Biolaboratoře financované USA také experimentovaly se vzorky netopýřího koronaviru.
Během ranního briefingu Ministerstva obrany Ruské federace oznámil oficiální zástupce resortu generál Igor Konašenkov, že experimenty se vzorky netopýřího koronaviru probíhaly v biologických laboratořích na Ukrajině.
Ministerstvo obrany nadále pracuje na analýze dokumentů předložených zaměstnanci ukrajinských biologických laboratoří o tajných vojensko-biologických aktivitách Spojených států amerických na Ukrajině.
Ruští experti z radiační, chemické a biologické obrany prostudovali dokumenty o transferu lidských biomateriálů odebraných na Ukrajině do cizích zemí na pokyn představitelů USA.
Kromě toho byly zvláště zajímavé podrobné informace o realizaci amerického projektu na území Ukrajiny ke studiu přenosu patogenů volně žijícími ptáky migrujícími mezi Ukrajinou a Ruskem a dalšími sousedními zeměmi.
Podle dokumentů americká strana plánovala provést práce na patogenech ptáků, netopýrů a plazů na Ukrajině v roce 2022 s dalším přechodem na studium možnosti přenosu afrického moru prasat a antraxu.
Biolaboratoře založené a financované na Ukrajině experimentují se vzorky netopýřího koronaviru, ukazují dokumenty.
Účelem tohoto a dalších biologických výzkumů na Ukrajině financovaných Pentagonem bylo vytvořit mechanismus pro skryté šíření smrtících patogenů.
Ministerstvo obrany slibuje v nejbližší době zveřejnit další balík dokumentů obdržených od ukrajinských zaměstnanců biologických laboratoří a předložit výsledky jejich zkoumání.
https://rusvesna.su/news/1646898399 
10.03.2022 – 11:55
Armáda DLR osvobozuje Mariupol od nacistů (VIDEO)
Jednotlivé části NM DLR přebírají kontrolu nad městskými čtvrtěmi.
Oficiální představitel ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov oznámil nové úspěchy jednotek Ozbrojených sil RF a Lidových milicí DLR a LPR během speciální vojenské operace.
Operace na osvobození města Mariupol od nacionalistů pokračuje.
Jednotky Lidových milicí DLR na východě města ovládly čtvrti Azovsky, Najdenovka, Ljapino, Vinogradar a přešly do závodu Azovstal. V západní části města byl osvobozen mikroregion “Západní”.
Během dne skupina jednotek DLR ovládla osady Bližneje a Tavla. Postup byl 4 kilometry.
Celkem bylo během operace zničeno 2911 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny. Mezi nimi: 
97 letadel, 107 bezpilotních vzdušných prostředků, 141 protiletadlových raketových systémů protivzdušné obrany, 86 radarových stanovišť, 986 tanků a jiných obrněných bojových vozidel, 107 vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 368 polních dělostřeleckých děl a minometů, 749 speciálních vozidel armády.
Velitelství teritoriální obrany DLR hlásí, že ozbrojenci ukrajinských ozbrojených sil nadále zadržují civilisty v Mariupolu jako „lidský štít“. Podle rozvědky DLR zůstává ve městě obklopeném militanty z nacionalistických skupin jako rukojmí asi 400 tisíc lidí.
https://rusvesna.su/news/1646900945 
10.03.2022 – 12:41
Rusko opustilo Radu Evropy
“Ať si užijí vzájemnou komunikaci bez Ruska,” uvedlo ministerstvo zahraničí.
Moskva se nebude podílet na přeměně Rady Evropy na platformu pro západní narcismus ze strany NATO a EU: užívejte si navzájem, ale bez Ruska, uvedlo MZV RF v prohlášení.
„Státy EU a NATO, nepřátelské vůči Rusku, zneužívajíce své absolutní většiny ve Výboru ministrů Rady Evropy (CMCE), pokračují v linii ničení Rady Evropy a společného humanitárního a právního prostoru v Evropě, píše se v dokumentu.
„Běh událostí se stává nezvratným. Rusko se nehodlá smířit s těmito podvratnými akcemi prováděnými kolektivním Západem na prosazování „řádu založeného na pravidlech“, který má nahradit mezinárodní právo pošlapané Spojenými státy a jejich satelity,“ dodává.
„Rusko se nebude podílet na přeměně nejstarší evropské organizace natovci a EU, která je poslušně následuje, na další platformu pro demonstraci západní nadřazenosti a narcismu.
Ať si užívají vzájemnou komunikaci bez Ruska,“ uzavřelo ministerstvo zahraničí.
https://rusvesna.su/news/1646898524 
10.03.2022 – 13:01 
V Antalyi se sešli ministři zahraničí Ruska a Ukrajiny Sergej Lavrov a Dmitrij Kuleba. Jednání ministrů se koná na okraj Diplomatického fóra.
Na prvních záběrech z jednání je v čele stolu vidět turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.
Před začátkem trilaterálního jednání měl Cavusoglu rozhovor tête-à-tête, nejprve s Kulebou a poté s Lavrovem.
13:00. Schůzka skončila. Původně měla trvat až 2 hodiny. Následovat má tisková konference ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
https://rusvesna.su/news/1646901015 
10.03.2022 – 13:16 
Kuleba hovořil o výsledcích jednání s Lavrovem.  Přiznal, že byly „obtížné“ a strany se zatím nedokázaly dohodnout na příměří.
„Dnes jsem slyšel, že příměří souvisí s plněním Putinových požadavků vůči Ukrajině. Ukrajina se nevzdala a nevzdá. Jsme připraveni na diplomatická řešení, ale dokud žádná nebudou, budeme nezištně bránit naši zemi před ruskou agresí,“ vyjádřil nekonstruktivní postoj Kyjeva šéf ukrajinského ministerstva zahraničí.
Připomeňme, že mezi požadavky Moskvy je uznání ruského vlastnictví Krymu, nezávislost DLR a LLR, stejně jako legislativně zafixovaný neblokový status Ukrajiny.
Kuleba také řekl, že si dnes stanovil za úkol dohodnout se na organizaci humanitárního koridoru a 24hodinovém příměří „k vyřešení humanitárních otázek“.
Zároveň zvlášť zdůraznil, že NATO není připraveno „zajistit bezpečnost Ukrajiny“.
https://rusvesna.su/news/1646907389 
10.03.2022 – 13:31
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci shrnul výsledky jednání s ukrajinským ministrem zahraničí Dmitrijem Kulebou.
Rusko je podle Lavrova nakloněno jakýmkoliv kontaktům, které mohou přispět k východisku z krize na Ukrajině. Ruská iniciativa denně otevírat humanitární koridory zůstává v platnosti.
Ministři zahraničí také jednali o možnosti setkání prezidentů Vladimira Putina a Vladimira Zelenského. Lavrov řekl, že ukrajinská strana “vzala v úvahu” ruský projekt na řešení situace.
https://rusvesna.su/news/1646908293 
10.03.2022 – 13:58
V bojích na Ukrajině byl zlikvidován další známý nacista – bývalý velitel trestního praporu Kyjev-1, bývalý zástupce Nejvyšší rady Jevgenij Dějdej.
Dějdej vytvořil trestný prapor po začátku války v Donbasu a byl zvolen do Nejvyšší rady Majdanu v roce 2014 na seznamu „Lidové fronty“.
Jeho smrt dnes oznámila manželka.
Připomeňme, že dříve se informovalo o likvidaci dalšího brutálního nacisty „Jaški“ v bitvách u Charkova.
https://rusvesna.su/news/1646907002 
10.03.2022 – 14:17
EU dosáhla limitu finančních sankcí vůči Rusku. Uvedl to šéf evropské diplomacie Josep Borrell.
„Pokud jde o finanční sankce, samozřejmě můžete vždy jít dál, ale už jsme dosáhli limitů toho, co můžeme udělat. Udělali jsme všechno, co jsme mohli,“ řekl Borrell v rozhovoru pro Franceinfo. Již uvalené sankce „budou klást velkou zátěž na ruskou ekonomiku“.
https://rusvesna.su/news/1646906023
10.03.2022 – 14:40
Budova SBU u Charkova byla zničena, ruské tanky jedou na Kyjev (FOTO, VIDEO)
Na čerstvých záběrech z Charkovské oblasti můžete vidět, co zbylo z oddělení SBU ve městě Chugujev po přesném zásahu raketou a bombou.
Další video UAV ukazuje bitvu u Kyjeva a ofenzivu v Brovary: Ruské tanky se pohybují směrem ke Kyjevu.
https://rusvesna.su/news/1646902655 
10.03.2022 – 15:26
Útok na Mariupol: boje ve městě (VIDEO) 
Intenzivní boje pokračují 10. března na předměstí Mariupolu a v městských oblastech. Jednotky armády DLR zaútočily na pozice ukrajinských nacistů. Ve městě, kde zůstává jako rukojmí asi 400 tisíc civilistů, je slyšet střelba a výbuchy.
Připomeňme, že ve čtvrtek ráno oficiální představitel ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov řekl, že jednotky Lidových milicí DLR již ovládly východní čtvrti Mariupolu „Azovskij“, „Najdenovka“, „Ljapino“ a „Vinogradar“ a vstoupily do závodu „Azovstal“. V západní části města byl osvobozen mikroregion Zapadnyj.
„Levý břeh Mariupolu byl vyčištěn ze 60 %. 
Skupina vojsk DLR na Mariupolské frontě dosáhla vážných úspěchů. Navzdory skutečnosti, že ve městě stále probíhají těžké pouliční boje a stále není bezpečné se volně pohybovat v osvobozených oblastech kvůli neustálému ostřelování národních praporů, dnes se bojovníkům DLR podařilo postoupit o několik dalších ulic,“ řekl známý vojenský velitel Semjon Pegov. 
https://rusvesna.su/news/1646914116
10.03.2022 – 16:15 Novinky se aktualizují
Během tiskové konference po jednání s ukrajinským ministrem zahraničí Dmitrijem Kulebou učinil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řadu důležitých prohlášení týkajících se ruské zahraniční politiky. Zdůraznil, že Rusko do poslední chvíle chce vyřešit otázku bezpečnosti diplomacií, a pokud by se západní partneři chovali čestně, byli by se už dávno dokázali dohodnout. Současná situace na Ukrajině je bojem o právo Ruska být na politické mapě světa. 
Speciální operace probíhá podle plánu, uvedl Lavrov.
Rusko si nepřeje militarizaci Ukrajiny, pokračování trendu k budování neonacistického státu v zemi. “Chceme, aby Ukrajina byla neutrální, jsme připraveni diskutovat o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu spolu s bezpečnostními zárukami pro evropské země a Rusko,” zdůraznil Lavrov.
„Mnohokrát jsme vysvětlili, že situace na Ukrajině představuje pro Rusko hrozbu. A nová fakta, která jsou nyní odhalována na osvobozených územích, naznačují, že útok na tato území byl na tuto dobu již naplánován,“ řekl.
https://rusvesna.su/news/1646913122 
10.03.2022 – 17:10
Pasečnik: Armáda LLR postupuje na Severodoněck a Lisičansk
„V tuto chvíli jednotky naší Lidové milice rozvíjejí ofenzívu směrem k osadám Severodoněck a Lisičansk,“ řekl Leonid Pasečnik ve vysílání televizního kanálu Rossija-24.
Toto je v současnosti jedno z nejžhavějších míst na frontě v LLR. Města jsou obsazena dobře vyzbrojenými jednotkami ozbrojených sil Ukrajiny a nacisty.
Osvobozování osad především komplikuje fakt, že se okupanti všemi prostředky schovávají za civilisty.
https://rusvesna.su/news/1646920691 
10.03.2022 – 17:25
Jak pracují ruští vojáci na Ukrajině (VIDEO)
Ruské vzdušné síly se aktivně účastní speciální vojenské operace na území Ukrajiny. Záběry ukazují práci ruské výsadkové síly a její speciální vybavení: BMD-2, obrněný vůz Tigr, BTR-ZD Skrezhet se ZU-23-2, komplex RER/REP Infauna, BTR-MD Shell a UAZ.
https://rusvesna.su/news/1646917672 
10.03.2022 – 17:40
Volodin: Zítra místo “McDonald’s” by měl být “Strýček Váňa” (VIDEO)
Západní řetězce vyrábějící z ruských surovin by v případě odchodu měly být okamžitě nahrazeny domácími firmami se zachováním pracovních míst. Uvedl to předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin a jako příklad uvedl McDonald’s.
„Potřebujeme chránit lidi, protože společnosti, které nyní odcházejí, chtějí vydělávat peníze pomocí našich ruských surovin,“ řekl Volodin během diskuse na téma odchodu západních síťových společností z Ruska na plenárním zasedání Státní dumy.
„Tady je McDonald’s, 100% ruské suroviny, oznámili, že zavírají. No, dobře, ale zítra by tu už neměl být McDonald, ale strýček Váňa. Je třeba zachránit pracovní místa a snížit ceny. Toto je náš nový přístup,“ vysvětlil.
https://rusvesna.su/news/1646921956 
10.03.2022 – 17:54
Raketový útok na letiště Krivoj Rog v Dněpropetrovské oblasti (VIDEO) Demilitarizace Ukrajiny pokračuje. Podle náčelníka vojenské správy A. Vilkula zasáhly dvě rakety letiště v Lozovatce v oblasti Krivoj Rog. Okamžik příletu raket zaznamenali místní obyvatelé.
https://rusvesna.su/news/1646923178 
Na internetu se objevilo první video potvrzující přítomnost dvou baterií protiletadlového raketového systému Patriot na polském letišti Rzeszow, ležícím 130 km od Lvova. Vzhledem k maximálnímu dosahu systému 200 km můžeme říci, že Spojené státy již převzaly kontrolu nad západní hranicí Ukrajiny.
Ovlivní to nějak činnost ruských leteckých sil? 
V každém případě nyní může kterýkoli šarovarnik (nadávka ve významu ukrajinský tupec) hrdě uznat vítězství v nastolení kontroly nad nebem a vytvoření bezletové zóny. Washington včera oficiálně oznámil nasazení takových systémů a také jejich možný výskyt na samotné Ukrajině. Zároveň bylo rozhodnuto upustit od plánů na převod zastaralých stíhaček MiG-29 na ukrajinskou stranu jako neúčinného opatření.
https://politikus.ru/events/141408-na-granice-s-ukrainoy-razvernuty-amerikanskie-kompleksy-pvo.html 
10.03.2022 – 18:50
Kuleba vyzval představitele EU, aby „učinili historická rozhodnutí“
Poznamenal, že členství Ukrajiny v EU zemi do značné míry pomůže k vítězství.
Kuleba zveřejnil odpovídající výzvu ve svém sloupku ve Financial Times.
https://rusvesna.su/news/1646926833 
10.03.2022 – 19:17
Ministr financí Anton Siluanov: Rusko bude splácet zahraniční dluhy v rublech. Konverze se navrhuje provést na úkor zlaté a devizové rezervy zmrazené kvůli sankcím.
https://rusvesna.su/news/1646929027
10.03.2022 – 19:52
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo počty ztrát Ozbrojených sil Ukrajiny a Národní gardy v technice od zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině.
Podle oddělení bylo dosud zničeno:
– 98 letadel;
– 110 bezpilotních vzdušných prostředků;
– 144 protiletadlových raketových systémů protivzdušné obrany;
– 88 radarových stanovišť;
– 1007 tanků a jiných obrněných bojových vozidel;
– 109 vícenásobných odpalovacích raketových systémů;
– 374 polních dělostřeleckých děl a minometů;
– 793 kusů speciálních vojenských vozidel.
https://rusvesna.su/news/1646931136
10.03.2022 – 20:07
Ukrajinský ministr obrany Oleksiy Reznikov vytvořil novou úroveň nedostatečnosti mezi ukrajinským vojensko-politickým vedením, když prohlásil, že Kyjev je připraven přijmout ruskou kapitulaci.
„Vedení země v čele s prezidentem, členové vlády všichni pracují, všichni jsou na svých místech. Bez ohledu na to, jak je to pro Rusko urážlivé,” napsal na své stránce na sociální síti, kde dále poradil ruským vojákům, aby se vzdali.
“No a o té kapitulaci. Ukrajina přijme ruskou kapitulaci s pochopením,“ uzavřel.
https://rusvesna.su/news/1646932062 
10.03.2022 – 20:24
Ruská armáda během speciální vojenské operace na Ukrajině pokračuje v osvobozování osad. Informovalo o tom ministerstvo obrany. Během uplynulého dne ruské jednotky postoupily do hloubky 10 km a ovládly 5 dalších osad. Jednotky DLR postoupily 1 kilometr dovnitř Mariupolu ze severní strany.
https://rusvesna.su/news/1646933085 
10.03.2022 – 16:55
Vývoj biozbraní v amerických laboratořích na Ukrajině: nové podrobnosti z ministerstva obrany (VIDEO)
Některé výzkumy se provádějí v bezprostřední blízkosti hranic Ruska – v oblastech černomořského pobřeží a na Kavkaze.
Igor Kirillov, náčelník sil radiační, chemické a biologické obrany ozbrojených sil RF, na briefingu o výsledcích analýzy dokumentů souvisejících s americkými vojenskými biologickými aktivitami na Ukrajině hovořil o několika amerických projektech, které byly realizovány v oblasti biologické laboratoří na Ukrajině.
„Ruské ministerstvo obrany pokračuje ve studiu materiálů o realizaci vojensko-biologických programů Spojených států a jejich spojenců v bloku NATO na území Ukrajiny.
Informace získané z různých zdrojů potvrzují vedoucí roli amerického Úřadu pro snižování hrozeb obrany při financování a provádění vojenského biologického výzkumu na území Ukrajiny.
Vešly ve známost detaily projektu UP-4, který byl realizován za účasti laboratoří v Kyjevě, Charkově a Oděse a byl navržen na období do roku 2020.
Jeho účelem bylo prozkoumat možnost šíření zvláště nebezpečných infekcí prostřednictvím stěhovavých ptáků, včetně vysoce patogenní chřipky H5N1, jejíž letalita pro člověka dosahuje 50 procent, a také newcastleské choroby.
Vzhledem k tomu, že Ukrajina má jedinečnou geografickou polohu, kde se protínají transkontinentální migrační trasy, bylo v rámci tohoto projektu studováno 145 biologických druhů.
Zároveň byly identifikovány nejméně dva druhy stěhovavých ptáků, jejichž trasy procházejí převážně územím Ruska. Zároveň byly shrnuty informace o migračních trasách procházejících zeměmi východní Evropy.
Ze všech metod vyvinutých ve Spojených státech amerických k destabilizaci epidemiologické situace je tato jedna z nejbezohlednějších a nejzodpovědnějších, neboť neumožňuje kontrolovat další vývoj situace. Potvrzuje to průběh pandemie nové koronavirové infekce, jejíž výskyt a charakteristika vyvolává řadu otázek.
Zajímavý je navíc projekt R-781, kde jsou netopýři považováni za nositele potenciálních agentů biologických zbraní.
Mezi priority patří studium bakteriálních a virových patogenů přenosných z netopýrů na člověka: mor, leptospiróza, brucelóza, ale i koronaviry a filoviry.
Pozornost je věnována tomu, že výzkumy jsou prováděny v těsné blízkosti hranic Ruska – v oblastech pobřeží Černého moře a na Kavkaze.
Na realizaci projektu se podílejí nejen ukrajinské, ale i gruzínské biologické laboratoře řízené Pentagonem ve spolupráci s Virginia Polytechnic Institute a US Geological Survey.
Analyzované materiály k projektu UP-8, zaměřenému na studium viru krymsko-konžské hemoragické horečky a hantavirů na Ukrajině, jasně vyvracejí tvrzení americké veřejnosti, že v biolaboratořích Pentagonu na Ukrajině pracují pouze ukrajinští vědci bez zásahu amerických biologů.
Jeden z dokumentů potvrzuje, že všechny závažné vysoce rizikové studie jsou prováděny pod přímým dohledem specialistů ze Spojených států.
Výpočet mezd za práce prováděné ukrajinskými dodavateli jasně ukazuje schéma jejich financování.
Potvrzuje se fakt, že úřad amerického ministerstva obrany platí peníze za účast na výzkumu přímo, bez zapojení zprostředkovatelů. Za zmínku stojí extrémně skromné, na americké poměry, mzdy.
Svědčí to o nízkém hodnocení profesionality ukrajinských specialistů a jejich zanedbávání ze strany amerických kolegů.
Studované materiály navíc obsahují návrhy na rozšíření vojenského biologického programu USA na území Ukrajiny.
Byly tak nalezeny důkazy o pokračování dokončených biologických projektů UP-2, UP-9, UP-10, zaměřených na studium patogenů antraxu a afrického moru prasat.
Pentagon se také zajímá o hmyzí přenašeče, kteří mohou šířit nebezpečné infekční choroby.
Rozbor přijatých materiálů potvrzuje skutečnost, že z biologické laboratoře v Charkově bylo do zahraničí převezeno více než 140 kontejnerů s ektoparazity netopýrů – blechami a klíšťaty.
Je příznačné, že podobné studie byly provedeny ve 40. letech minulého století při vytváření komponent biologických zbraní japonským oddílem 731, jehož příslušníci následně uprchli do Spojených států před perzekucí za válečné zločiny.
Chci vám připomenout, že představitelé západních zemí jsou extrémně opatrní ohledně přesunu svých biomateriálů.
Dostupné dokumenty zároveň potvrzují četné případy předávání biologických vzorků ukrajinských občanů do zahraničí.
Pod záminkou stanovení titrů protilátek tak bylo z Centra veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Ukrajiny převezeno 350 kryokontejnerů se vzorky krevního séra do referenční laboratoře pro infekční onemocnění Australského Dohertyho institutu.
Dalším příkladem je německy financovaný projekt č. 68727 EN pro studium původců krymsko-konžské hemoragické horečky a hantavirů.
V jeho rámci bylo do Institutu tropické medicíny Bernanda Nochta (Hamburk) předáno tisíc vzorků krevního séra občanů z různých oblastí Ukrajiny náležejících výhradně ke slovanskému etnikuS vysokou mírou pravděpodobnosti lze říci, že jedním z úkolů Spojených států a jejich spojenců je vytváření bioagens schopných selektivně působit na různé etnické skupiny obyvatelstva.
Během slyšení ve výboru pro zahraniční věci Senátu USA 8. března náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová oznámila přítomnost biologických objektů na Ukrajině, které byly použity pro výzkum biologické bezpečnosti.
Vyjádřila obavy z možnosti převedení těchto biologických laboratoří a materiálů v nich pod kontrolu ruských ozbrojených sil.
Američanům se podle dostupných informací již podařilo evakuovat většinu dokumentace z laboratoří v Kyjevě, Charkově a Oděse, včetně databází, biomateriálů a vybavení do Lvovského výzkumného ústavu epidemiologie a hygieny a na americký konzulát ve Lvově.
Je možné, že se část sbírky přesune do Polska.
Nulandová ve skutečnosti svým prohlášením nepřímo potvrdila provádění vojenského biologického programu Pentagonu na Ukrajině obcházející stávající mezinárodní dohody.
https://rusvesna.su/news/1646919527
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře