Co se děje na Ukrajině 14

09.03.2022 – 0:30
Polsko nemůže samostatně dodávat stíhačky MiG-29 Ukrajině, ale je připraveno je převést do Spojených států. 
„Orgány Polské republiky jsou po konzultaci s prezidentem a vládou republiky připraveny okamžitě a bezplatně převést všechna svá letadla MiG-29 na základnu Ramstein a předat je k dispozici vládě Spojených států amerických,“ stojí v prohlášení. Polsko zároveň žádá USA, aby mu „poskytly použitá letadla podobného výkonu“. Ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Polsko je „připraveno okamžitě stanovit podmínky pro nákup těchto strojů“.
„Je třeba zdůraznit, že Polsko není stranou této války a NATO není stranou této války. Rozhodování o dodávkách útočných zbraní by proto mělo být přijímáno na úrovni celého NATO.
Proto jsme ve skutečnosti připraveni převést část našich stíhaček do Ramsteinu, ale nejsme připraveni na žádné samostatné kroky,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki. 
https://rusvesna.su/news/1646772573

09.03.2022 – 1:30
Vučić vysvětlil, proč Srbsko odsoudilo speciální operaci na Ukrajině. Srbské úřady byly k podpoře rezoluce OSN přinuceny.
Srbské úřady byly nuceny podpořit rezoluci v OSN odsuzující ruskou operaci k demilitarizaci Ukrajiny, jinak by v situaci s Kosovem a Metohijí nebylo možné trvat na principu územní celistvosti, uvedl srbský prezident Aleksandar Vučič.
Vučić minulou středu v projevu k občanům uvedl, že srbské úřady podpořily čtyři ze 13 bodů rezoluce OSN odsuzující kroky Ruské federace na Ukrajině – ty, které neznamenají sankce a odcizení majetku ruských společností v zemi. Jak poznamenal Vučić, krize kvůli nepřátelství na Ukrajině má dramatický dopad na Srbsko, které se dostalo pod obrovský zahraničněpolitický tlak.
„Trváme na respektování územní celistvosti států, to je naše zásada. Na tom zakládáme zachování Kosova a Metohije jako součásti Srbska. Pokud by invaze na Ukrajinu nebyla odsouzena, už bychom nikdy neměli morální právo přednést tento argument,“ řekl Vučič ve vysílání televizního kanálu B92.
„Pokud jde o sankce, možná jsem nucen, možná jsem slabý a všichni jsou stateční, ale jednáme s lidmi, kteří vydali Srby do Haagu (mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii – pozn. red.) v pytlích,“ řekl srbský vůdce.
https://rusvesna.su/news/1646775818
09.03.2022 – 2:00
Coca-Cola, jejíž podnikání v Rusku a na Ukrajině představuje mezi 1 – 2 % čistých provozních příjmů, ukončuje provoz v Rusku. 
https://rusvesna.su/news/1646777241 
09.03.2022 – 2:30
Navzdory událostem na Ukrajině Čína označila Rusko za svého nejdůležitějšího strategického partnera, uvádí Das Erste.
Vztahy s Moskvou patří „mezi nejdůležitější bilaterální vztahy na světě“ a přátelství mezi těmito dvěma národy je „neotřesitelné,“ řekl čínský ministr zahraničí Wang Yi během svého projevu na výročním zasedání Národního lidového kongresu.
„Bez ohledu na to, jak nebezpečná je mezinárodní situace, budeme i nadále následovat naši strategii a rozvíjet komplexní partnerství mezi Čínou a Ruskem v nové éře,“ zdůraznil s tím, že spolupráce obou národů není prospěšná pouze pro obě země, ale také „podporuje mír, stabilitu a rozvoj ve světě.
Oficiálně se Nebeská říše snaží zaujmout neutrální postoj v rusko-ukrajinském konfliktu, nekritizuje kroky Kremlu, ale nepodporuje je, pokračuje Das Erste. Peking říká, že je nutné respektovat suverenitu a územní celistvost všech států. Čína však zároveň odsuzuje sankce uvalené na Rusko a říká, že brání dosažení politického řešení konfliktu.
Před čtyřmi týdny čínský prezident Si Ťin-pching a šéf Kremlu Vladimir Putin deklarovali vzájemnou podporu pro klíčové zájmy svých zemí. Peking podpořil Moskvu v otázce rozšiřování NATO, postavil se proti němu a Kreml zase uznal Tchaj-wan jako součást Číny.
Wang Yi zároveň zdůraznil, že situace na Tchaj-wanu je odlišná od situace na Ukrajině. Tchaj-wan je podle něj stále vnitropolitickým problémem, protože ostrov byl vždy součástí Číny, ale Rusko je v konfliktu s jinou zemí. Ministr zahraničí také varoval Spojené státy před zasahováním do situace na Tchaj-wanu a podporou místních sil za nezávislost. To by mohlo destabilizovat situaci a vést k nepřijatelným důsledkům pro americkou stranu.
https://rusvesna.su/news/1646760857
09.03.2022 – 03:00
„Státní koncern Ukroboronprom je připraven zaplatit prémii 1 000 000 dolarů za každé unesené nebo zajaté letadlo a 500 000 dolarů za ukořistěný vrtulník v provozuschopném stavu,“ píše Arakhamia.
Kromě toho řekl, že ruští piloti, kteří jsou připraveni se tohoto programu zúčastnit, mají zaručeno vydání občanství „svobodné země“.
https://rusvesna.su/news/1646760268 
09.03.2022 – 03:30
Britský premiér Boris Johnson řekl, že západní země vypracují obdobu Marshallova plánu na obnovu Ukrajiny. Informuje o tom agentura Reuters.
„Bylo [dosaženo] dohody o potřebě ukázat lidu Ukrajiny, že bez ohledu na to, co se stane, jakmile bude svobodná, suverénní a nezávislá Ukrajina zajištěna a obnovena, vypracujeme Marshallův plán na její obnovu,“ řekl.
Podle Johnsona může být část projektu financována odebraným majetkem ruských oligarchů.
Marshallův plán byl přijat Spojenými státy v roce 1948 a byl pojmenován po tehdejším ministru zahraničí George Marshallovi. Pomohl obnovit ekonomiku Evropy, kterou zdevastovala druhá světová válka.
https://rusvesna.su/news/1646763534 
09.03.2022 – 04:30
Bezpečnostní služba Ukrajiny začala zadržovat ukrajinské opozičníky, kteří byli častými hosty přímých přenosů na Hlasu Pravdy a vedli oblíbené blogy. Mnozí byli zbiti. Za účelem vytvoření iluze vítězství začala SBU bojovat proti silám, které se osm let nebály veřejně prosazovat obnovení míru s Donbasem a přátelství s Ruskem.
V Kyjevě byl zadržen známý politolog, opozičník Jurij Dudkin (z týmu Viktora Medvedčuka). U Kyjeva byl zadržen známý ukrajinský politolog, podplukovník SBU v záloze Vlad Mulyk (mluvil o zločinech kyjevského režimu). V Kyjevě SBU zadržela známé opozičníky Alexandra a Michaila Kononoviče (kteří veřejně prosazovali mír s Ruskem). Hlášeno je také zadržení politika Vasilije Volhy (častého hosta ruské televize).
Právníci a příbuzní nesmějí zadržené vidět. SBU přitom kontroluje stránky zadržených na sociálních sítích.
Zdroj: https://rusvesna.su/news/1646758742 
09.03.2022 – 5:30
Dopis z Bulharska: Hnutí Che Guevara a bulharští komunisté jsou připraveni zapojit se do bitvy po boku Rusů:
„Jsme připraveni přispět ke zničení tohoto Zla. Opět bok po boku s nebojácnými ruskými válečníky. To je naše svatá povinnost. Hnutí Che Guevara a bulharští komunisté se nestanou tichou obětí propagandy NATO a Ukrajiny v médiích. Ruská vojenská operace na Ukrajině je dnes operací proti Zlu visícímu nad Evropou a světem. Toto zlo je fašismus.
https://rusvesna.su/news/1646752664 
09.03.2022 – 06:35
Ruská garda objevila v Záporožské JE spoustu zbraní, munice a pohonných jednotek.
Situace v Záporožské JE je plně pod kontrolou Ruské gardy. Zaměstnanci stanice normálně pracují, řekl novinářům její zástupce. Dále vyprávěl, že probíhala jednání s Národní gardou Ukrajiny, což vedlo k tomu, že Ukrajinci odevzdali zbraně a elektrárna se dostala pod kontrolu ruských sil. Asi 240 lidí, včetně 50 žen, složilo zbraně a po podepsání dokumentů o neúčasti na dalších bojových akcích bylo vyvedeno z objektu a propuštěno domů.
„V současné době elektrárna normálně funguje, správa objektu plní své funkční povinnosti, v plném rozsahu se zavádí nezbytná kontrola vstupu, elektrárna je plně pod kontrolou Ruské gardy,“ uvedl plukovník Ruské gardy, který se představil jako Sergej.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v noci na 4. března ukrajinská sabotážní skupina provedla ozbrojenou provokaci, kdy došlo ke střetu v oblasti výcvikového střediska (UTC) jaderné elektrárny, které se nachází mimo objekt. Ruské síly zlikvidovaly palebná stanoviště a elektrárna byla převzata pod kontrolu, sdělilo ministerstvo obrany.
„Během střetu byla střelba potlačena. Při útěku sabotážní skupina zapálila budovu UTC. Požár zlikvidovalo ministerstvo pro mimořádné situace. Během střetů a hašení požáru se v tomto komplexu nenacházeli žádní civilisté,“ upřesnil zástupce Ruské gardy.
Připomeňme, že Záporožská JE je z hlediska instalovaného výkonu největší jadernou elektrárnou v Evropě.
https://rusvesna.su/news/1646797040 
09.03.2022 – 06:55
Washington nutí další země, aby se připojily k sankcím proti Rusku.
Náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová otevřeně prohlásila, že Washington nutí další země, aby se k sankcím proti Rusku připojily.
„Vyvíjíme tlak na každou zemi, se kterou mluvíme, nejen na úrovni prezidenta, ministra zahraničí a na všech úrovních ministerstva zahraničí. Každý z našich velvyslanců byl instruován, aby spolupracoval s hostitelskou zemí a snažil se ji přimět jednat v souladu se sankcemi USA, EU a spojenců do té míry, do jaké je schopna a ochotna odsoudit Rusko,“ uvedla.
„Pokračujeme v tlaku na země, které se dosud uvalování sankcí zdržely,“ dodala Nulandová.
Je také známo, že Spojené státy a spojenci se snaží přesvědčit Peking, aby opustil neutrální postoj k událostem kolem Ukrajiny.
https://rusvesna.su/news/1646798125 
09.03.2022 – 07:27
Zachránění lidí: evakuace Sumy úspěšně dokončena
Většina evakuovaných jsou ženy a děti.
Díky „tichému režimu“ vyhlášenému Ruskem a humanitárním koridorům opustilo Sumy asi 5 000 lidí a více než 1 000 soukromých aut. Většina evakuovaných jsou ženy a děti. Dnes můžeme říci, že evakuace ze Sumy byla úspěšně dokončena.
https://rusvesna.su/news/1646800033 
09.03.2022 – 07:45 
Ministerstvo zahraničí USA uznalo provádění experimentů s biologickými zbraněmi na Ukrajině
Během slyšení v Senátu byla náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová dotázána, zda na Ukrajině existují chemické nebo biologické zbraně. Nulandová uvedla, že na Ukrajině zařízení pro biologický výzkum jsou a Kyjev a Washington nyní pracují na tom, aby se materiály nahromaděné tam nedostaly do rukou ruských sil.
„Ukrajina má zařízení pro biologický výzkum. Obáváme se, že se nad nimi mohou ruské jednotky pokusit převzít kontrolu, takže pracujeme s Ukrajinci na tom, jak zabránit tomu, aby se některý z těchto výzkumných materiálů dostal do rukou ruských sil, “odpověděla Nulandová.
Ruské ministerstvo obrany dříve uspořádalo prezentaci, z níž vyplývá, že Spojené státy vydaly více než 200 milionů dolarů na provoz biologických laboratoří na Ukrajině, které se účastnily amerického vojenského biologického programu.
Ruská federace v souvislosti s fakty o vojenských biologických aktivitách USA na Ukrajině nevylučuje zahájení konzultačního mechanismu podle Úmluvy o zákazu biologických a toxinových zbraní (BTWC), uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lizqian v komentáři k informacím o biologických laboratořích financovaných USA na Ukrajině vyzval USA, aby objasnily své biologické militarizační aktivity doma i v zahraničí. 
https://rusvesna.su/news/1646774594
3. 9. 2022 – 8:11
Výbušniny, granátomety, americké pušky: muniční sklad v ZNPP. Soudě podle zásob zbraní bylo úkolem zabránit ozbrojeným silám RF v obsazení stanice za každou cenu.
Jak informovala Rusvesna, Záporožská jaderná elektrárna v Energodaru se nakonec po střetu se skupinou ozbrojených ukrajinských sabotérů dostala pod kontrolu ruské armády. Korespondent RT Murad Gazdiev, který se nyní pohybuje Ukrajinou s armádními kolonami, ukázal, jak byla jaderná elektrárna nacpaná zbraněmi a jaké zbraně to byly. Člověk má dojem, že se chystali elektrárnu bránit jako obleženou pevnost.
„Vojáci Národní gardy Ukrajiny dostali rozkaz bránit ZNPP do poslední kapky krve. Jak víme, vojáci si to naštěstí rozmysleli,“ uvádí novinář. “Je tu obrovské množství zbraní: tady je americká M4, nebo spíše její klon, zvaný Dill. Zde jsou odstřelovací pušky, granátomety, bedny plné kalašnikovů, munice všech ráží v obrovském množství a také výbušniny – bedny a bedny různých granátů. Také bojové a traumatické pistole. Ale byly zde nalezeny i kopie amerických zbraní – „Austin, Texas“ je napsáno na tomto granátometu, kde byl skutečně vyroben,“ komentuje Gazdiev skladiště zbraní.
Elektrárnu hlídalo více než 200 vojáků Národní gardy Ukrajiny. Jejich velitel během předávání zařízení ruské armádě řekl, že dostali rozkaz bojovat do posledního. Nyní je nadále ve službě v jaderné elektrárně, protože si je jistý, že je to jeho povinnost vůči Ukrajině, ale považuje se již za mrtvého.
Všichni ukrajinští vojáci směli jít domů ke svým rodinám.
https://rusvesna.su/news/1646802681 
09.03.2022 – 08:46
USA stahují ruský uran ze sankcí. Uran potřebují státy pro své vlastní jaderné elektrárny.
Washington nezavede sankce proti ruskému uranu, uvádí agentura Reuters s odkazem na zdroj z nejvyšších pater moci. Z Ruska, Kazachstánu a Uzbekistánu do Spojených států přichází zhruba polovina uranu, který je potřeba pro provoz amerických jaderných elektráren.
Jak uvedla Rusvesna, dřívější americký prezident Joe Biden podepsal dekret zakazující dovoz energie z Ruska a nové investice do ruského energetického sektoru. Sněmovna reprezentantů Kongresu USA ale s tímto rozhodnutím nesouhlasí a dnes se očekává, že bude hlasovat pro přijetí zákona zakazujícího dovoz ruské ropy do Spojených států.
https://rusvesna.su/news/1646804607 
09.03.2022 – 09:04
Pobaltské státy se chtějí odpojit od ruské elektrické sítě. Navzdory tomu, že zůstanou bez elektřiny a plynu, chápou to jako „vítěznou“ strategii „nátlaku“ na Rusko.
Pobaltské země uzavřely dohodu o odpojení od ruské elektrické sítě a synchronizaci s evropskou sítí nikoli v roce 2025, jak bylo plánováno, ale dříve, řekla Ilze Indriksone, parlamentní tajemnice lotyšského ministerstva hospodářství.
S Estonskem a Litvou se podle ní podařilo dohodnout, aby projekt synchronizace neoddalovaly do roku 2025, kdy bylo plánováno odpojení pobaltských zemí od napájecí sítě BRELL spojující Lotyšsko, Litvu a Estonsko s Běloruskem a Ruskem.
„Ministr (hospodářství Janis Vitenbergs) požádal o podporu z Evropy, aby tato rozhodnutí mohla být provedena rychleji,“ řekla Indriksone.
Lotyšsko, Litva a Estonsko spolu s Ruskem a Běloruskem stále fungují v postsovětském systému BRELL.
https://rusvesna.su/news/1646805868 
9.03.2022 – 09:23
Už jen pár dní: Ruská armáda zabavila dokumenty Národní gardy o útoku na Donbas (FOTO, VIDEO) Na brífinku to uvedl oficiální zástupce Ozbrojených sil Ruské federace generálmajor Konašenkov.
Během speciální operace na Ukrajině byly ruským ozbrojeným silám k dispozici tajné dokumenty Národní gardy Ukrajiny, které potvrzují skrytou přípravu kyjevského režimu na útočnou operaci na Donbasu v březnu 2022.
Ruské ministerstvo obrany ukázalo originál rozkazu velitele Národní gardy Ukrajiny, a vysvětlilo jeho obsah včetně plánu úderu.
Je zdůrazněno, že 80. samostatná letecká útočná brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny, které byla v útočné operaci přidělena zvláštní role, je od roku 2016 cvičena americkými a britskými vojenskými instruktory ve Lvově.
Podle plánu měly být všechny přípravy na ofenzivu dokončeny do 28. února.
Rozkaz nese originální podpisy vojensko-politického vedení Ukrajiny. Konašenkov se zvlášť pozastavil nad tím, že vše objevené je v naprostém rozporu s ujištěním oficiálního Kyjeva řešit problémy na Donbasu výhradně diplomatickou cestou.
Speciální operace Ruska, která začala 24. února, tak na poslední chvíli zmařila plány na násilné dobytí DLR a LLR, které nejsou pod kontrolou Kyjeva, uvedl zástupce ministerstva obrany. Co zůstává nejasné, řekl, je, jak hluboce byly do těchto útočných plánů zapojeny Spojené státy a další země NATO – všichni ti, kterým dnes tolik záleží na míru na Ukrajině. 
https://rusvesna.su/news/1646807005
09.03.2022 – 09:48
Předseda Ústředního výboru Komunistů Ruska Maxim Suraikin navrhl znárodnit restaurace McDonald’s a KFC, místo nich umístit státní restaurace poskytující výhradně ruská jídla a pro branding použít portréty Čapajeva a Budyonného a červené hvězdy.
McDonald’s v úterý oznámil, že kvůli situaci kolem Ukrajiny dočasně uzavře 850 restaurací rychlého občerstvení v Rusku a pozastaví veškerý provoz na trhu. Jak vysvětlil generální ředitel korporace Chris Kempchinski, všech 62 000 zaměstnanců McDonald’s v Rusku si ponechá své mzdy.
Suraikin agentuře RIA Novosti řekl, že zaslal premiérovi Michailu Mišustinovi výzvu s návrhem na znárodnění restaurací McDonald’s a KFC a na jejich místo umístit státní restaurace, které poskytují výhradně ruská jídla. Podle jeho názoru bylo jídlo v těchto restauracích „škodlivé“ a podniky „přinášely zisk těm státům, které se nyní vůči Rusku chovají nekorektně“. Domnívá se, že je nutné otevřít novou jednotnou síť zdravé výživy s využitím výhradně ruských receptur a domácích produktů.
https://rusvesna.su/news/1646808321
09.03.2022 – 10:35
Zacharova: Rusko varovalo západní země před vojenskými experimenty na Ukrajině. Prostřednictvím svých ambasád varovalo zahraniční partnery před odpovědností, kterou ponesou za případné „experimenty“ s poskytováním vojenské pomoci Ukrajině. Hovoříme o dodávkách zbraní do Kyjeva nebo vyslání „dobrovolníků“-žoldnéřů do země.
„Rusko už zareagovalo. Bylo řečeno, že za jakékoli zapojení s dodávkami zbraní nebo směřováním tzv. dobrovolníků, za jakékoli experimenty v tomto směru se budou zodpovídat ty země, které to budou provádět,” zdůraznila.
“Naši diplomaté a ambasády sdělily těmto hlavním městům naši přesně formovanou a formulovanou pozici,” upřesnila Zacharová. Poznamenala, že poté „nekontrolovaná (vojenská) rétorika jednotlivých zemí získala určitý rámec“.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí navíc vyzvala zahraniční politiky, aby se zamysleli nad tím, že žoldnéři, kteří nyní odejdou bojovat na Ukrajinu, se „jim vrátí jako asolutně hotoví teroristé“, jak se to děje s těmi hrdlořezy, kteří se účastnili bojů proti úřadům v Sýrie. 
https://rusvesna.su/news/1646809946
09.03.2022 – 11:00
Nacisté stále brání civilistům v odchodu z Mariupolu. Na silnicích označených jako humanitární koridory staví zátarasy z aut, bránící průjezdu civilistů. Obyvatelům jsou navíc odebírána soukromá auta. „Auta, berou všechno – člověk prostě jede v autě, oni ho vysadí a auto seberou,“ říká místní obyvatel.
Na dvorech v obytných čtvrtích Mariupolu nacisté vybavují střelnice, odkud provádějí ostřelování, schovaní za civilisty. 
https://rusvesna.su/news/1646810497
09.03.2022 – 11:18
Bitvy v LLR: nepřítel utrpěl ztráty
Navzdory porážkám na frontě nepřítel nadále terorizuje civilní obyvatelstvo Republiky. 
09.03.2022 – 11:38
„Aligátor“ Ka-52 ničí vojenskou techniku ​​Ozbrojených sil Ukrajiny na Donbasu (VIDEO) Posádka vrtulníku objevila maskované nepřátelské vybavení, zaměřila ho a odpálila rakety.
https://rusvesna.su/news/1646813883
09.03.2022 – 12:05
Vyšetřovací výbor se bude zabývat zločinnými plány Národní gardy Ukrajiny na dobytí Donbasu
Připomeňme, že dříve ruské ministerstvo obrany zveřejnilo původní tajný ukrajinský rozkaz ze dne 22. ledna 2022.
09.03.2022 – 12:23
Pušilin: V ozbrojených silách Ukrajiny zavládla hysterie a beznaděj (+VIDEO)
Představitel DLR Denis Pušilin hovořil o situaci v Mariupolu, chystaném masivním ostřelování území donbaských republik Ukrajinou a hysterickém ostřelování.
„Lidé jsou nadále drženi jako rukojmí. A vidíme, že nacionalistické jednotky jsou z Kyjeva špatně řízeny. Proto je situace nesmírně obtížná. Všichni, kdo mohli Mariupol opustit, se díky sebeobětování našich vojáků přesunuli na bezpečné místo. Klukům z jednotek se podařilo odvést lidi z těch oblastí Mariupolu, kam se jim podařilo dostat,“ řekl Pušilin v programu Fifth Studio na televizním kanálu Rossia-24.
Představitel DLR upřesnil, že zachránění lidé jsou odváženi do Novoazovského okresu do dočasných detenčních zařízení, a pokud si to přejí, mohou odjet do Ruské federace.
Zdůraznil, že je sice možné s kyjevskými úřady něco vyjednat, získat jejich souhlas, ale nelze zaručit, že příslušné rozkazy se dostanou až do Mariupolu nebo Volnovachy, a nebudou-li nacionalistické prapory popravovat ještě více.
“Jsme zde extrémně pesimističtí. A nepřítel využívá všechny naše režimy příměří jen pro své vlastní účely,“ řekl Pušilin.
Hlava republiky poznamenala, že jednotkám Lidových milicí DLR nezbývá nic jiného, ​​než metr po metru osvobozovat území Mariupolu a v rámci možností přitom evakuovat civilní obyvatelstvo.
„Za posledních 24 hodin se nám v určitých oblastech Mariupolu podařilo postoupit o 800 – 900 metrů,“ řekl Pušilin.
Dále informoval, že byly přijaty zpravodajské informace o nadcházejícím masivním ostřelování republik Donbasu ze strany Ukrajiny. V blízkosti linie dotyku se podle něj soustřeďuje velké množství techniky s obrovským množstvím munice, která se nyní chaoticky používá po území DLR.
„Naše jednotky pokračují v obraně republiky, ale vidíme, že potlačit takové množství techniky najednou je prostě nemožné. A dnes ráno opět ostřelování Petrovského okresu v Doněcku. Plynové potrubí bylo poškozeno, další civilista byl zraněn,“ řekl Pušilin.
Dodal, že území lidových republik bylo ostřelováno především z těžkého dělostřelectva.
„Vojáci ozbrojených formací Ukrajiny jsou demoralizovaní, dezorientovaní, zaniklo jediné řídící středisko, neexistuje žádné velení jako takové.
Ale přesto jsou tyto rozptýlené skupiny docela vážně ozbrojené, množství munice je prostě obrovské. A jsme svědky provokativních akcí, které jsou spojeny spíše se stavem hysterie a beznaděje. Ale to v žádném případě neubírá na škodách, které způsobují územím republik,“ uvedl Pušilin.
https://rusvesna.su/news/1646816438 
09.03.2022 – 12:52
Aréna divokých bitev: objevily se satelitní snímky měst poblíž Kyjeva (FOTO)
Vicepremiérka Ukrajiny Irina Verešchuk navrhuje, aby byli obyvatelé Buchy, Borodjanky, Irpenu a Gostomelu evakuováni do Kyjeva.
09.03.2022 – 13:20
Ruská armáda obsadila město na jihu Chersonské oblasti (FOTO, VIDEO)
Zdroje z terénu hlásí, že přímořské město bylo obsazeno podle „krymského scénáře“, aniž by padl jediný výstřel.
09.03.2022 – 14:15
Katastrofa v Mariupolu. “Dovolal se mi přítel, se kterým tři dny nebyl žádný kontakt. Ve městě je skutečný banderovský chaos: vraždy, loupeže, rabování. Není světlo, komunikace, internet, voda. Střílejí jen tak. Místní prosí, aby toto šílenství bylo co nejdříve ukončeno.” (https://politikus.ru/events/141360-katastrofa-v-mariupole.html)
Představitel DLR Denis Pušilin řekl: „Navzdory dohodám, které byly dosaženy v rámci jednání o otevření humanitárních koridorů, nikde plně nefungují. Občanům se daří dostat se z Mariupolu i přes tyto dohody a díky tomu, že se postupně osvobozují některé čtvrti a předměstí Mariupolu. A naši vojáci, riskujíce své životy, doslova vytahují civilisty a posílají je na bezpečné místo směrem na Novoazovsk, ale jsou to jen desítky lidí, a v Mariupolu jsou jich statisíce.“
Sdílel také zprávy od vojáků DLR o situaci ve městě:
„Naši říkají, že je tam hodně rozstřílených aut. Mrtvoly civilního obyvatelstva nemá kdo uklidit. V ulicích Mariupolu se prostě děje peklo. Lidé jsou ve sklepech. Ale zase ne všude. V některých výškových budovách nacisté zakazují lidem opustit určitá patra a umisťují střílny na střechy nebo v horních patrech týchž budov,“ uvedla hlava státu.
https://rusvesna.su/news/1646820198 
09.03.2022 – 14:19
Rusko se nechystá svrhnout vládu na Ukrajině – MZV
“Cílem speciální vojenské operace jsou ochrana DLR a LLR, demilitarizace a denacifikace Ukrajiny a eliminace vojenské hrozby pro Rusko.”
03/09/2022 – 14:52 
Zničená kolona vojenské techniky Ozbrojených sil Ukrajiny – záběry ruské armády (+VIDEO)
Čerstvé videozáznamy pořízené na Ukrajině čečenskými bojovníky zveřejňuje i šéf Čečenska Ramzan Kadyrov.
https://rusvesna.su/news/1646825755
09.03.2022 – 15:40
Ruské úřady oznámily akční plán na stabilizaci ekonomiky
Je zaměřena na podporu ruských občanů a podniků v době turbulencí.
Michail Mišustin:
„Dnes budeme diskutovat o řadě legislativních iniciativ kromě těch, které byly přijaty minulý týden. Všechny jsou potřeba pro urychlené přizpůsobení se současné situaci, podporu našich občanů a podniků v období turbulencí,“ uvedl na jednání vlády.
Kabinet ministrů tedy navrhuje osvobodit občany s bankovními vklady ve výši více než milion rublů od daně z příjmu fyzických osob s úroky na období 2021–2022 a také zvýšit hranici daně z luxusu pro majitele automobilů ze tří na deset milionů rublů.”
Premiér také oznámil přidělení dalších 25 miliard rublů na dotování zvýhodněných půjček pro zemědělské výrobce a také 2,5 miliardy na kompenzaci části nákladů výrobcům chleba.
„Kromě péče o budoucí úrodu je nutné udržovat rovnováhu cen na trhu s potravinami, proto pečlivě sledujeme, jak je to s náklady na pro lidi společensky nejvýznamnější potravinářské produkty, včetně cen chleba a pekařských výrobků,“ řekl Mišustin.
Šéf vlády hovořil také o opatřeních na podporu stavebnictví.
„V současných podmínkách je naším hlavním úkolem nenechat stavby zastavit. To je důležité především pro miliony našich občanů, kteří potřebují nové domy, byty, a také pro klíčové podniky,“ řekl Mišustin.
Část opatření vlády se podle něj dotkne i celní sféry, navrhuje se zjednodušit regulaci dovozu. Úřady navíc pro nepřátelské země zajistí odvetná omezení v oblasti dopravy, včetně zachování flotily zahraničních letadel leteckými dopravci.
„Vláda navrhuje podpořit hotelnictví snížením některých plateb státu. Toto odvětví je nyní ve složité situaci,“ řekl premiér.
Šéf vlády také poznamenal, že plán na podporu ruské ekonomiky bude doplněn.
„Značná část úsilí bude zaměřena na zlepšení podnikatelského klimatu, na usnadnění regulace, snížení administrativních omezení a nákladů, daňové pobídky a liberalizaci norem trestního řádu a daňového řádu,“ uzavřel Mišustin.
https://rusvesna.su/news/1646829600 
09.03.2022 – 15:59
Boj očima nepřítele: zpráva z fronty od generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny.
Informace vyjádřené nepřítelem by měly být vždy hodnoceny kriticky, ale lze z nich vyvodit důležité závěry.
– Hlavní síly ruské armády se soustředí na obklíčení Kyjeva (útok na Fastov), ​​na dobytí Sumy, Charkova, Mariupolu a Nikolajeva;
– Pokračují pokusy o zajištění pozemního koridoru mezi Krymem a kontinentální částí Ruské federace, existují také záměry vstoupit na administrativní hranice Doněcké a Luhanské oblasti;
– Volyň: žádná ofenzíva, ale je pravděpodobná sabotáž ve vojenských zařízeních, včetně oblastí Rivne a Lvov;
– Černigov: Ruské jednotky překročily řeku Trubež a zablokovaly dálnici E95 v regionu Zalesje;
– Slobožansky směr: jednotky ozbrojených sil RF drží linii ze Severodoněcka do Sumy, hlavní úsilí směřuje k pokusu obklíčit Charkov a dosáhnout linie k Dněpru;
– Doněck: Armády Ruska a DLR postupují, aby dosáhly administrativních hranic Doněcké a Luhanské oblasti.
https://rusvesna.su/news/1646829765 
09.03.2022 – 15:59
Ukrajinské námořnictvo teprve dnes oficiálně uznalo ztrátu hlídkového člunu Slavjansk, který byl 3. března zničen u Oděsy úderem ruských leteckých sil. Ukrajinské velení upřesnilo, že „během další bojové mise byla loď napadena ze vzduchu, během bitvy obdržela… poškození a potopila se“. Uvádí se, že se podařilo uprchnout pouze části posádky, zbytek jejích členů byl nezvěstný.
Upřesněme, že mluvíme o použitém americkém člunu typu Island – jednom z těch, které Washington předal ukrajinskému námořnictvu.
Dříve se Slavjansk jmenoval USCGC Cushing. Loď byla postavena v roce 1988 a na Ukrajinu dorazila v říjnu 2019.
https://rusvesna.su/news/1646826718 
09.03.2022 – 16:20
Americká společnost PMC Professionals Overseas Contractors najímá žoldáky pro práci na Ukrajině. Za 60 000 dolarů měsíčně je žadatelům nabídnuta možnost „setkat se tváří v tvář s eskadrami smrti vyslanými Kremlem“. 
„Rusvesna“ již dříve informovala, že Rusko prostřednictvím svých ambasád varovalo zahraniční partnery před odpovědností, kterou ponesou za jakékoli „experimenty“ s poskytováním vojenské pomoci Ukrajině: dodávky zbraní do Kyjeva nebo vyslání „dobrovolníků“ do země.
Americké ministerstvo zahraničí zase doporučilo Američanům, kteří se chystají na Ukrajinu, aby sepsali závěť a vzorky DNA a přání k pohřbu nechali ve své vlasti.
https://rusvesna.su/news/1646830125 
09.03.2022 – 16:41
Francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová v komentáři k protiruským sankcím v energetickém sektoru prohlásila, že jejich ekonomika je v ohrožení jako první.
„Využití této páky by znamenalo sankcionovat Francouze, francouzské podniky a ekonomiku, jejíž zotavení by pak trvalo roky. Důsledky tohoto kroku by mohly být horší než důsledky pandemie. Nejlepší způsob, jak vyřešit krizi, je použít nástroje diplomacie. Pokoušet se poškodit Rusko vlastním hara-kiri je špatný způsob. V tomto případě je naše ekonomika v nebezpečí, že zemře jako první, a zdá se, že o to dnes usilujeme,“ říká francouzská politička.
https://rusvesna.su/news/1646832037 
09.03.2022 – 16:58
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vyvrátila lži ukrajinských úřadů a uvedla, že žádné kritické narušení bezpečnosti v jaderné elektrárně v Černobylu nevidí. Ukrajina totiž MAAE informovala o údajném výpadku v černobylské elektrárně a tvrdila, že došlo k porušení klíčového bezpečnostního principu k zajištění nepřetržitého napájení.
“MAAE v tomto případě žádný kritický dopad na bezpečnost nevidí,” uvedla mezinárodní organizace v prohlášení.
Autoři kanálu Major a General Telegram se k situaci vyjádřili:
„Mimochodem, toto je již druhá „atomová“ hysterie zahrnující první osoby Ukrajiny.
První byla při ruském převzetí jaderné elektrárny v Energodaru. Na tom se podíleli Zelenskij a Kuleba (ministr zahraničí). Dnes už zbyl jen Kuleba.
V MAAE si tu a tam, jak se očekávalo, ťukali prstem na čelo. Ach, kdybyste věděli, kolikrát za těch dlouhých osm let slyšelo mnoho zaměstnanců mnoha ruských organizací od svých zahraničních kolegů větu „Už je nám zle z té VAŠÍ Ukrajiny“…“
https://rusvesna.su/news/1646834293 
09.03.2022 – 17:17
Neonacisté na Ukrajině oznámili “hon” na ruského válečného zpravodaje Alexandra Kotse. Otevřeně to na svém kanálu Telegram napsal nacista, bývalý šéf informačního oddělení skupiny Pravý sektor*, bývalý náměstek Rady Borislav Bereza.
Na informaci reagoval Běloruský svaz novinářů:
„Je možné zahájit hon na novináře v moderní Evropě? Jak je na tom EFJ (Evropská unie novinářů)? Žádné “obavy”? Denacifikace stále není potřeba?
https://rusvesna.su/news/1646833295 
09.03.2022 – 17:34
Výsledky speciální operace na Ukrajině od ministerstva obrany (VIDEO)
90 % ukrajinských vojenských letišť, na kterých byla založena hlavní část vojenského letectví, bylo vyřazeno z provozu.
O výsledcích speciální operace ruské armády na Ukrajině k 9. březnu hovořil oficiální představitel ruského MO generálmajor Igor Konašenkov:
„Seskupení vojsk Luganské lidové republiky, pokračující v útočné operaci, ovládlo osady Toškovka a Gračevo. Postup byl 2 kilometry.
Jednotky Lidových milicí Doněcké lidové republiky v průběhu útočných operací postoupily o 4 kilometry a dobyly osady Signalnoje, Taramčuk, Jelenovka a Trudovoje.
Hloubka postupu jednotek Lidových milicí Doněcké republiky v Mariupolu za den byla více než jeden kilometr.
Jednotky ruských ozbrojených sil ovládly osady Krasnaja Poljana a Stepnoje.
Během dne 9. března zničily bombardovací a útočné letouny ruských leteckých sil 49 vojenských objektů. Včetně: 2 velitelských stanovišť, 6 protiletadlových raketových systémů, 4 muničních a palivových skladů a 37 oblastí, kde jsou soustředěny zbraně a vojenská technika.
Celkem bylo během operace zničeno 2786 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny.
Mezi nimi: 953 tanků a dalších obrněných bojových vozidel, 101 vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 351 polních dělostřeleckých děl a minometů, 718 speciálních vojenských vozidel a také 93 bezpilotních vzdušných prostředků.
Samostatně se zastavím u výsledků porážky systémů letectví a protivzdušné obrany Ozbrojených sil Ukrajiny.
Do začátku speciální operace měly ukrajinské ozbrojené síly až 250 provozuschopných bojových letadel a vrtulníků. Ruské vzdušné síly zničily 89 bojových letadel a 57 vrtulníků na zemi i ve vzduchu. Část ukrajinských letadel odletěla do Rumunska a neúčastní se bojů.
90 % ukrajinských vojenských letišť, kde sídlila hlavní část vojenského letectva, bylo vyřazeno z provozu. Vycvičení ukrajinští piloti první a druhé třídy prakticky nezůstali. K dnešnímu dni byly zaznamenány pouze jednotlivé pokusy o bojové lety bojovými letouny ukrajinského letectva.
Nyní o výsledcích porážky ukrajinských systémů protivzdušné obrany.
Během operace ruské ozbrojené síly zničily 137 protiletadlových raketových systémů S-300, Buk M-1 a S-125. To je více než 90 procent protiletadlových raketových systémů dlouhého a středního doletu v provozu.
Zničeno 81 ukrajinských radarových stanovišť protivzdušné obrany To vedlo ke ztrátě bojové kontroly letectví a protivzdušné obrany Ukrajiny. V současné době je systém protivzdušné obrany pouze ohniskové povahy a není schopen zajistit významnou protiakci ruskému letectví.
Vedení ukrajinských ozbrojených sil se snaží nedostatek informací o vzdušné situaci nahradit získáváním dat na velitelském stanovišti vzdušných sil ve Vinnici z letounů E-3A systému AWACS-NATO. Tato letadla jsou ve vzdušném prostoru Polska nepřetržitě ve službě.
Bohužel bylo zjištěno několik skutečností o přítomnosti branců v jednotkách ruských ozbrojených sil účastnících se vedení speciální vojenské operace na území Ukrajiny. Téměř všichni takoví vojáci již byli staženi na území Ruska.
Na jednu z jednotek plnících úkoly logistické podpory zároveň zaútočila sabotážní skupina národního praporu. Řada vojáků, včetně branců, byla zajata.
V současné době jsou přijímána komplexní opatření, aby se zabránilo nasazování branců do bojových oblastí a propouštění zajatých vojáků.”
https://rusvesna.su/news/1646836469 
09.03.2022 – 17:47
Armáda a FSB pomáhají Ukrajincům (VIDEO)
Dnes naše armáda společně s oddílem pohraniční služby FSB v Kurské oblasti a správou Gluškovského okresu provedla humanitární akci ve vesnici Ryževka, okres Bělopolsky, Sumy.
Armáda rozdala 250 potravinových dávek těm, kteří potřebovali pomoc, a hovořila s místními obyvateli.
https://rusvesna.su/news/1646834866 
09.03.2022 – 18:00
Ruští hackeři se nabourali do databáze SBU (VIDEO)
Získali kompletní dokumentaci o 49 497 lidech, tajné dokumenty o speciálních operacích na Donbasu atd.
Ruská hackerská skupina KILLNET hackla databáze SBU. V ní údajně našli:
– kompletní dokumentace pro 49 497 osob,
– tajné dokumenty o zvláštních operacích na Donbasu,
– informace o způsobech ovlivňování vězňů (včetně mučení),
– informace o nacistických organizacích na Ukrajině.
https://rusvesna.su/news/1646838005
09.03.2022 – 18:16
Ukrajinská armáda opustila své bunkry na Donbasu. Jednotky armády LLR betonové opevnění používané Ozbrojenými silami Ukrajiny u města Ščastije zkontrolovaly.
“Tady jsou zapomenuté kalhoty! Asi odtud dost spěchali.”
https://rusvesna.su/news/1646838966 
09.03.2022 – 18:53
Ruská armáda zabavila ukrajinskou loď “Sapphire”, uvedlo Hlavní ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny. Podle agentury byla záchranná loď “Sapphire” zabavena v oblasti Hadího ostrova a v současné době míří do přístavu Sevastopol. Tyto akce Ruska jsou na ukrajinském ministerstvu obrany považovány za „pirátství“ a „porušení mezinárodních norem námořního práva“.
https://rusvesna.su/news/1646838046
09.03.2022 – 19:08
Spojené království zvažuje přesun protiletadlových raket Starstreak na Ukrajinu. Oznámil to britský ministr obrany Ben Wallace.
“Věříme, že tento systém zůstane v rámci definice obranné zbraně, ale umožní ukrajinským silám lépe bránit své nebe,” řekl Wallace.
Upozornil také na nutnost zvýšit dodávky potravin, zdravotnického materiálu a další nesmrtící vojenské pomoci Ukrajině.
Starstreak je britský přenosný protiletadlový raketový systém určený k ničení nízko letících vrtulníků a nepřátelských letadel. Bývá také označovaný jako Starstreak HVM (zkráceně High Velocity Missile). V roce 1997 byl přijat britskou armádou. Výrobce jej označuje jako víceúčelový komplex.
https://rusvesna.su/news/1646842131 
09.03.2022 – 19:46
Americké úřady jsou znepokojeny jednáním Pekingu po zahájení ruské speciální operace, píše vojenský expert Chris Osborne v článku pro The National Interest.
„Prohlubování spolupráce mezi Ruskem a Čínou je velkým znepokojením pro Washington a jeho spojence,“ píše se v publikaci. USA se podle autora nejvíce bojí možnosti vojenského spojenectví mezi Moskvou a Pekingem. Zdůraznil, že ve skutečnosti Washington nezná úroveň vztahů mezi oběma státy.
Kromě těchto „poplašných znamení“ autor článku připomněl Číně hlasování Valného shromáždění OSN o rezoluci požadující po Rusku zastavení speciální operace na Ukrajině. Osborne považuje rozhodnutí Pekingu zdržet se podpory požadavků předložených Moskvou jako budíček.
Hlasování ve Valném shromáždění OSN proběhlo minulý týden. Pro rezoluci bylo 141 států, pět bylo proti, zdrželo se 35. Zdrželi se Čína, Indie, Kuba, Středoafrická republika, Írán, Irák, Kazachstán, Pákistán, Jihoafrická republika a další. Proti byly Rusko, Bělorusko, Sýrie, Severní Korea a Eritrea.
https://rusvesna.su/news/1646844382
09.03.2022 – 20:05
zpráva z fronty: jednotliví vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny se vzdávají armádě DLR v Mariupolu, vojáci Doněcké lidové republiky dále pokračují v osvobozování osad od ukrajinských nacionalistů.
Redakce Rusvesny obdržela text prohlášení oficiálního představitele Lidových milicí DLR plukovníka Eduarda Basurina dne 9. března v 18:45 (z něhož vybíráme):
Situace na linii kontaktu zůstává napjatá.
Dělostřelecké jednotky ozbrojených uskupení Ukrajiny nadále cílevědomě zasazují masivní dělostřelecké údery na obytné oblasti sídel Republiky. V důsledku ukrajinské agrese jsou mezi civilním obyvatelstvem oběti.
Vojáci Doněcké lidové republiky pokračují v osvobozování osad od ukrajinských nacionalistů. Od začátku dnešního dne byla zavedena kontrola nad osadami Olginka, Rovnopol a Ivanovka. Během pouličních bojů ve městě Mariupol naši obránci zničili 12 nepřátelských palebných bodů, šestnáct civilistů bylo našimi obránci evakuováno z osvobozených domů, kde sídlili nacisté jednotky Azov. Nyní nejsou jejich životy v ohrožení.
Ve městě Mariupol navíc dobrovolně složilo zbraně 8 příslušníků Ozbrojených sil Ukrajiny z 36. brigády námořní pěchoty.
Ještě jednou apeluji na všechny vojáky ozbrojených sil Ukrajiny a oficiálně prohlašuji, že všem vojákům ozbrojených sil Ukrajiny, kteří dobrovolně složili zbraně, je zaručeno humánní zacházení, lékařská péče, jídlo a volání domů.
Od začátku speciální vojenské operace přešlo na stranu DLR dobrovolně 115 vojáků ozbrojených sil Ukrajiny, z nichž dvanáct je ve zdravotnických zařízeních, kde se jim dostává kvalifikované pomoci.
Doporučujeme vzít si z nich příklad a zachránit si život.
Bohužel mezi našimi vojenskými přáteli účastnícími se speciální vojenské operace na osvobození Donbasu od banderovské spodiny jsou ztráty – pět obránců Doněcké lidové republiky zahynulo při plnění vojenské povinnosti, jedenáct spolubojovníků bylo zraněno. Byli to vlastenci, kteří položili své životy za budoucnost našich dětí. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodinám a přátelům obětí.
https://rusvesna.su/news/1646844675
09.03.2022 – 20:19
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizující kroky Ruska uvedl, že nacistické Německo provedlo denacifikaci Židů:
„Totéž se stalo ve 40. letech, kdy nacistické Německo provedlo denacifikaci židovského národa. Totéž se děje nyní,“ řekl ABC News. „Prostě jsem nevěděl, co by to mohlo být v dnešním světě. Že člověk, který vyhlásí denacifikaci, za to může získat nějakou podporu. To je zločin proti lidu,“ dodal Zelenskyj.
Zelenského okouzlující výrok okomentoval politolog Vladimir Kornilov:
„A přesto je dnes vrcholem Zelenského idiocie jeho prohlášení, že nacistické Německo ve 40. letech „provádělo denacifikaci Židů“. Upřímně, nevím, kdo a kdy bude schopen tuto idiocii překonat!” – napsal na svém kanálu Telegram.
https://rusvesna.su/news/1646846351 
Zahraniční žoldáci na Ukrajině mizí
Důstojníci francouzské armády varují, že cizinci, kteří odcházejí bojovat na Ukrajinu, k frontové linii obvykle nedorazí. Značná část zahraničních žoldáků je nalezena zabitá nebo skončí v koncentračních oblastech či kasárnách. Francouzské ozbrojené síly z toho přímo viní vedení nacionalistických praporů na Ukrajině, z nichž část za peníze vyzrazuje informace o cizincích ruské a běloruské straně. V národních praporech začíná rozsáhlý hon na čarodějnice.
https://politikus.ru/events/141376-na-ukraine-ubivayut-inostrannyh-naemnikov.html
09.03.2022 – 21:40
Ukrajinští nacisté zaútočili na rozvodnu, která napájí jadernou elektrárnu v Černobylu, řekl na brífinku armádní generál Nikolaj Pankov, náměstek ministra obrany Ruska.
Označil to za extrémně nebezpečnou provokaci a dodal, že ruští specialisté přijali rychlá opatření k přechodu na záložní zdroje energie z dieselagregátů.
„V současné době se ukrajinská strana všemi možnými způsoby vyhýbá organizaci jakýchkoli oprav a restaurátorských prací. Dle našeho názoru to opět potvrzuje naprosto účelovou a provokativní povahu akcí nacionalistů,“ dodal Pankov.
Podle náměstka ministra energetiky Ruska Pavla Sorokina „je velmi důležité poznamenat, že otázka obnovení dodávek energie v rámci trvalého schématu z běloruského energetického systému již byla s běloruskou stranou operativně vyřešena“.
https://rusvesna.su/news/1646851212
Vzdušná síla made in Ukraine
Ukrajinské vojensko-politické vedení vesele hlásí uchopení strategické iniciativy ve vzduchu, a to i přes zničení všech svých bojeschopných letounů.
Ukrajinské letectvo vzniklo v roce 1992 a v té době na území země působily 4 letecké armády, 10 leteckých divizí, 49 leteckých pluků, 11 samostatných letek, vzdělávací a speciální ústavy a instituce. Po rozpadu SSSR Ukrajina „zdědila“ jednu z největších a nejvýkonnějších flotil vojenských letadel na světě. Ale čas, neschopnost a korupce nešetřily nikoho a nic, pro rok 2021 zbyla Ukrajině objektivně zastaralá letecká flotila ze SSSR nenáviděná kyjevskými úřady. Vzdušné síly Nězaležnoj měly ve svém složení podle odhadů řady odborníků přibližně 12 – 14 frontových bombardérů Su-24 a až 30 útočných letounů Su-25. Dosud zůstává ve službě asi 30 těžkých stíhaček Su-27 v prvních modifikacích, které byly vyrobeny koncem 80. a začátkem 90. let, a také asi 40 lehkých stíhaček MiG-29 vyrobených ve stejném období. Lze usuzovat, že počet provozuschopných letadel jen stěží přesáhne 100 kusů a téměř stejný počet tvoří flotila bitevních vrtulníků. O technickém stavu se můžeme jen dohadovat. V Kyjevě se čas od času začne mluvit o přechodu na letadla zahraniční výroby, například F-15 Eagle nebo F-16 Falcon. Ale jako vždy problém spočívá v nedostatku financí, zvláště nyní v současné hospodářské krizi a krizi moci. 
Na tomto pozadí vypadají čísla publikovaná v několika „odborných“ komunitách, že ukrajinská protivzdušná obrana od začátku války sestřelila 52 bojových letadel a 69 ruských vrtulníků, „fantasticky“. Tito nešťastní odborníci se zjevně snaží přesvědčit veřejnost, že Rusko se už nebude dlouho těšit ze vzdušné nadvlády, protože podle pravidel vedení války musí být letecká útočná operace zastavena při ztrátě 30 % flotily, a v tuto chvíli se ve speciální vojenské zóně nachází uskupení ruských leteckých sil, čítající podle odhadů ukrajinského velení přibližně 500 letadel. Horké ukrajinské hlavy jsou tedy plně přesvědčeny, že zbývá velmi málo a ruské vzdušné síly ustoupí. 
Na tomto pozadí zní výzva vedoucího ukrajinské delegace na jednání s Ruskem Davida Arachamia o bonusu za unesené nebo zajaté letadlo ve výši jednoho milionu dolarů a pět set tisíc amerických dolarů za unesený vrtulník v provozu velmi neobvykle. Na Ukrajině je podle všeho s akvizicí vše tak „dobré“, že úředník je nucen slíbit solidní sumy za alespoň nějaké letadlo, na které bude možné posadit ukrajinského pilota. 
Ukrajina se navíc snaží prosit NATO, aby uzavřelo nebe nad svým územím, ale členové NATO to tvrdošíjně odmítají, protože to znamená zapojit se do přímého konfliktu s Ruskem. Ukrajinské letectvo je výrazně horší než ruské, a proto je pro zemi velmi obtížné samostatně chránit své nebe. Nyní oblohu nad Ukrajinou ovládají ruské letouny. S pomocí letectví jsou prováděny raketové a pumové údery na vojenskou infrastrukturu v oblastech vzdálených od bodů dotyku ukrajinských a ruských sil. Teoreticky poskytnout bezletovou zónu nad Ukrajinou NATO jistě může. V takové situaci Rusko zjevně nebude toto rozhodnutí následovat a NATO bude muset sestřelit letouny VKS, a to téměř zaručeně povede k otevřenému konfliktu mezi Ruskem a Aliancí. Představitelé kolektivního Západu se tomu snaží ze všech sil vyhnout a nebudou obětovat své vlastní úsilí. Ruský prezident Vladimir Putin navíc jasně naznačil, že Rusko bude veškeré pokusy jiných zemí o vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou považovat za účast na nepřátelských akcích.
Je také nutné připomenout první velké „vítězství“ protivzdušné obrany Ukrajiny. Na žádost rumunského ministerstva obrany již tuto skutečnost začal vyšetřovat ukrajinský generální štáb. Rumunská strana dala jasně najevo, že nedávno havarovaná rumunská stíhačka MiG-21 byla sestřelena ukrajinským protiletadlovým systémem S-300. V troskách stíhačky totiž byly nalezeny prvky rakety. 
Z celého toku dat šířených ukrajinskými médii vyplývá závěr, že ukrajinské vedení se ze všech sil snaží přesvědčit své občany a západní partnery, že není vše ztraceno a boj bude pokračovat. Ale při podrobnějším přístupu se ukazuje, že Ukrajina má jen vyloženě staré věci, které neobstojí při kontrole obvinění o sestřelených ruských letadlech a jsou jen zástěnou, která má odvést pozornost od katastrofálního stavu letectva a armády Ukrajiny kvůli dlouhodobě neúčinné politice kyjevských nelídrů.
https://politikus.ru/events/141362-vozdushnaya-sila-made-in-ukraine.html
překlad: Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře