Co se děje na Ukrajině 13

07.03.2022 – 23:54
Ve velkých městech Ukrajiny došlo k humanitární katastrofě
Situace ve velkém počtu sídel na téměř celém území Ukrajiny, především ve velkých městech, nabyla v důsledku neschopnosti a nezpůsobilosti Kyjeva zajistit fungování humanitárních koridorů charakter humanitární katastrofy, uvedlo to Meziresortní koordinační velitelství Ruské federace pro humanitární reakci na Ukrajině.
„Vzhledem k neschopnosti a nezpůsobilosti ukrajinské strany zajistit fungování humanitárních koridorů se situace ve velkém počtu sídel na téměř celém území Ukrajiny, především však ve velkých městech: Kyjev, Černigov, Sumy, Charkov a Mariupol, zhoršila a nabyla charakteru humanitární katastrofy,“ stojí v prohlášení.
„Přitom Ruská federace plně zajistila organizaci a bezpečnost na plánovaných trasách během dříve oznámených humanitárních operací k evakuaci civilistů a cizích občanů,“ uvádí se v prohlášení. 
https://rusvesna.su/news/1646686497

08.03.2022 – 0:31
Zahraniční žoldáci již zaujali pozice u Kyjeva 
Byla zveřejněna fotografie prvních ozbrojenců „cizinecké legie“, kteří přišli bojovat za Ukrajinu. Snímek zveřejnila tisková služba pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny.
“První dobrovolníci z Mezinárodní legie územní obrany jsou již na pozicích v blízkosti Kyjeva,” říká popisek k fotografii.
Podle tiskové služby žoldáci pocházejí ze Spojených států, Velké Británie, Švédska, Litvy, Mexika a Indie. 
https://rusvesna.su/news/1646687273
08.03.2022 – 1:00
Vatikán hovořil o skutečném účelu Západu na Ukrajině
Text vyšel v r
Arcibiskup a bývalý apoštolský nuncius ve Spojených státech Carlo Maria Vigano vydal prohlášení, ve kterém označil vměšování NATO a EU do ukrajinské politiky za nelegitimní a kritizoval západní přístup k cenzuře, který podle něj pohřbila realitu pod hromadou fejků.
Text na svém blogu zveřejnil jeden z nejstarších italských vatikánských novinářů Marco Tosatti.
„Zdá se, že Bidenova administrativa, stejně jako NATO a Evropská unie obecně, chtějí záměrně udržovat situaci zjevné nerovnováhy a znemožnit jakýkoli pokus o mírové urovnání ukrajinské krize,“ řekl.
Arcibiskup konkrétně upozornil na manipulace mainstreamových médií, jejichž postoj nyní odráží hlavní strategii Západu a je prezentován jako jediný správný. Zástupce Vatikánu také poukázal na touhu Západu zavést na Ukrajině vlastní pravidla. Zároveň přiznal, že i tak se toho o Kyjevě hodně provalí. Například pronásledování ruskojazyčného obyvatelstva v zemi, organizování laboratoří pod hlavičkou Pentagonu a útoky na ty, kteří nesouhlasí se současnými ukrajinskými úřady.
„Ať se Ukrajinci podívají na to, co se stalo zemím Evropské unie: prosperující a nezávislé národy, odlišné svými etnickými, jazykovými, kulturními a náboženskými specifiky, se proměnily v beztvarou masu lidí bez ideálů, bez naděje, bez víry,“ uvažoval arcibiskup.
Viganò ve svém textu došel k závěru, že střet mezi Ruskem a Ukrajinou se nakonec může ukázat jako západní past, která byla připravena nejen na Moskvu a Kyjev, ale i na ostatní evropské státy.
https://rusvesna.su/news/1646687708
08.03.2022 – 1:29
Ruské armádní letectvo na Ukrajině: Více než 50 bojových letů denně v minimální výšce
Hluk motorů na polním letišti neutichá ani minutu. Letectvo ruských leteckých sil plní přidělené úkoly 24 hodin denně. 
Ničení nepřátelských palebných postavení a vojenské techniky, průzkum prostoru, evakuace raněných, operativní přeprava zboží a hlídkování státní hranice – to je jen malá část úkolů, které letka denně plní.
Takový multitasking vyžaduje od pilotů maximální vytrvalost, soustředění a obětavost – z pohraničního letiště se denně uskuteční 50 až 70 bojových letů. Zároveň, aby se vyhnuli ostřelování nepřítele ze země, provádějí piloti manévry v minimální výšce 5 až 30 metrů.
Exkluzivní video Rusvesny ukazuje bojové stroje Mi-8 a Mi-24, jejichž účelem byl přesun skupiny speciálních sil z území obsazeného nepřítelem.
https://rusvesna.su/news/1646689168 
08.03.2022 – 2:00
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl stáhnout ukrajinské mírové jednotky ze všech misí ve světě a vyslat je do bojů proti Rusku. Společně s vybavením posílí ukrajinskou armádu, aby odrazila ruskou agresi,“ stojí ve zprávě Nejvyšší rady.
https://rusvesna.su/news/1646691728 
08.03.2022 – 2:30
V americké televizi najednou zazněla pravda: Rusům bylo líto Ukrajiny, Zelenskij je loutka
Americký plukovník ve výslužbě Douglas McGregor na americkém kanálu Fox News označil Vladimíra Zelenského za loutku a prohlásil, že neutrální Ukrajina by jako nárazníková zóna vyhovovala jak Spojeným státům, tak Rusku.
„Myslím si, že v prvních pěti dnech jednali ruští vojáci příliš opatrně. Teď se změnili, tak si myslím, že za nějakých 10 dní bude po všem úplně. Další otázkou je, co udělá Zelenskyj? Rusové dali jasně najevo, že chtějí neutrální Ukrajinu. Vše mohlo skončit před pár dny, kdyby Zelenskij přijal podmínky a dal správné pokyny.
Východní část Ukrajiny je již stejně v rukou Rusů, ale opakuji: Rusové území nezabírají, ale ničí ukrajinská vojska, to je jejich cíl,“ odpovídá na otázky hostitele.
McGregor také nazval Zelenského loutkou a zbytečně riskoval obrovské množství své vlastní populace. A upřímně řečeno, všechny informace, které přicházejí z Ukrajiny, se ukážou jako lež, která je během následujících 24 hodin vyvrácena.
„Cožpak to není hrdina?” ptá se hostitel a toto je poprvé, co vidíme úšklebek na tváři přísného plukovníka McGregora.
„Ne, nevidím na tom muži nic hrdinského. A myslím si, že to nejhrdinštější, co by teď mohl udělat, je dostat rozum a objektivně posoudit realitu. Neutrální Ukrajina není špatný scénář, neutrální Ukrajina je skvělá jak pro nás (Spojené státy, pozn. RV), tak pro Rusko. Vytvoříme tak nárazníkovou zónu, kterou, upřímně řečeno, obě strany chtějí,“ říká plukovník. Ale bylo mu zjevně řečeno, aby se držel, a to je tragédie pro lidi, kteří si tím vším musí projít,” uzavřel.
Jak informovala Rusvesna, není to poprvé, co plukovník McGregor hovořil o speciální operaci na demilitarizaci Ukrajiny. Před pár dny už řekl, že pro Ukrajinu je po všem.
https://rusvesna.su/news/1646677246 
08.03.2022 – 03:00
Pleinchamp: Protiruské sankce by mohly dovést svět k potravinové krizi
Sotva měli francouzští zemědělští producenti po dvou letech pandemie čas se trochu vzpamatovat, na obzoru se naplno rozrostly důsledky ruské speciální vojenské operace na Ukrajině, píše francouzská publikace Pleinchamp.
Přesněji sankční reakce kolektivního Západu na činy Ruska.
Jak publikace připomíná, Rusko a Ukrajina společně tvoří 30 % světového exportu pšenice a 25 % všech dusíkatých hnojiv na světě se vyrábí v Rusku. Nedostatek dodávek z Ruska a Ukrajiny již vedl k bezprecedentnímu nárůstu cen zemědělských surovin a hrozí světu vážnou potravinovou krizí, varují autoři článku.
Pokud se vývoz z oblasti Černého moře neobnoví, bude světovému trhu do července chybět 14 milionů tun obilí, předpovídá Pleinchamp.
Problém potravinové bezpečnosti je akutní pro mnoho dovážejících zemí. Například Tunisko, Libanon a subsaharská Afrika jsou silně závislé na dovozu, zejména ukrajinském, a jejich zásoby na konci sezóny jsou malé, varují novináři.
Když mluvíme o dopadu současné krize na francouzské zemědělství, autoři připomínají, že 25 % všech dusíkatých hnojiv dovážených do Evropy pochází z Ruska, které je také předním dodavatelem zemního plynu a čpavku do Evropy – dvou nezbytných složek pro výrobu hnojiv.
Vyhlídky na dlouhodobý růst cen plynu (a jen dnes přesáhly 4000 dolarů – pozn. RV) a hnojiv a obavy z jejich dostupnosti už mohou ovlivnit úrodu ve Francii v roce 2022. Například plocha osetá obilím na podzim se oproti předchozímu roku snížila. Nedostatek hnojiv by také mohl vést k velkým změnám ve výběru plodin pro výsadbu, věří publikace.
„To vše se děje po dvou letech pandemie,“ stěžují si francouzští farmáři, kteří mají velkou šanci stát se hlavní obětí protiruských sankcí Evropské unie.
https://rusvesna.su/news/1646679235 
08.03.2022 – 04:30
Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba řekl, že Kyjev žádá o přímé rozhovory mezi prezidenty Ukrajiny a Ruska Vladimirem Zelenským a Vladimirem Putinem. Informuje o tom agentura Reuters.
„Dlouho jsme se snažili o rozhovor mezi prezidentem Ukrajiny a Vladimirem Putinem, protože všichni chápeme, že je to on, kdo činí konečná rozhodnutí. Zvlášť za současných okolností… Náš prezident se ničeho nebojí. Včetně přímého setkání s Putinem. Pokud se Putin také nebojí, ať na schůzku přijde. Ať si sednou a popovídají si,“ řekl Kuleba.
Ministr také potvrdil, že se 10. března plánuje v Antalyi setkat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.
https://rusvesna.su/news/1646692377 
08.03.2022 – 5:00
Plukovník raketových vojsk SSSR z města Oděsa, účastník akcí na Kulikově poli a v Domě odborů, apeloval na obyvatele Oděsy a ruskou armádu.
„Vážení obyvatelé Oděsy, milí krajané!
Znáte mě dobře, jsem Alexander Jakimenko, velitel pravoslavného stanového tábora na Kulikově poli u Domu odborů, vypáleného fašistickou juntou 2. května 2014.
Sám jsem vedl veterány a civilisty z Domu odborů za hřmění granátů, zatímco na nás házeli Molotovovy koktejly, stříleli z bezprostřední blízkosti a tlačili ze střechy až na pokraj smrti. Ti, kterým se podařilo přežít, to i pak měli těžké: mučení SBU, šikana v ukrajinských záchytných centrech a nakonec i výměna.
Tím ale náš boj neskončil! Na tuto hodinu jsme čekali příliš dlouho! A je to tady – příležitost vyčistit naše rodné město a jeho předměstí od banderovských odpadků.
Od těch, kteří po několik desetiletí drancovali naše město, ponižovali jeho obyvatele a uráželi památku našich hrdinů, otců a dědů, kteří ve Velké vlastenecké válce položili své životy za svobodu našeho města.
Naše krásné město bylo odjakživa perlou u moře, dokud do země a našeho milovaného města nepřišli ti, kteří za babku prodali Černomořskou flotilu, vyplenili palivový a energetický komplex včetně ropné rafinerie, překladiště ropy. Narušili práci osobního a obchodního přístavu, dali město na výstavbu a rabování cizím podvodníkům.
Práce mnoha podniků města byla nakonec zničena a v některých případech dokonce vymazána z povrchu země.
Potenciál vysokých škol byl narušen a vzdělávací, vědecká, materiální a technická základna vysokých vojenských vzdělávacích institucí na třetím a šestém stanovišti Velké fontány byla zcela zničena.
Naše rodné, původně ruské město se proměnilo v místo odpočinku banderovských “hrdinů” z ATO, kteří za odměnu dostali bydlení, pozemky a podniky, které nám byly ukradeny a vyždímány! Ve snaze zachránit svůj ukradený majetek se schovají za nás, za vás, obyvatelé, děti, ženy a senioři.
Jenže my už víme, jak si s nimi v tomto případě poradit a jak tomu předejít. Teď už jim nedovolíme, aby beztrestně drancovali naše město. Neklaďte odpor osvobozenecké armádě Ruska! Postavte se bok po boku a zažeňte nacisty pryč. Přestaňte se bát! Vstávej, skvělá země!
A ještě pár slov. Obracím se na Genadije Truchanova. Známe se dlouho, znáte můj postoj ke všem otázkám, věřím, že ve vás žije důstojnické svědomí a rozhodnete se správně!
Apeluji na velení speciální operace Ruské federace. Soudruzi důstojníci, kolegové, jsem vám k dispozici, víte, jak mě najít, nikdo nezná situaci ve městě lépe než jeho místní obyvatel a bývalý vojenský velitel. Máme jen jednu Oděsu, ušetřete ji, prosím. Mám tu čest.”
https://rusvesna.su/news/1646652009 
08.03.2022 – 06:30
Gubernátor regionu Sumy Dmitrij Živitskij odmítl přijmout humanitární pomoc z Ruska a na konvoj se chystal střílet. Dal jasně najevo, že obrana a ozbrojené síly Ukrajiny budou takovou pomoc vnímat jako „invazi na území Ukrajiny“ a přednesl ultimátum:
„Nepřijmeme žádné humanitární konvoje z Ruské federace. Naši dobrovolníci, naše územní obrana, naše vojenské síly to budou vnímat jako invazi na území Ukrajiny, nebude tu žádný transport, který by přijel z Ruské federace.“
Kyjev, nacionalisté a místní úřady se rozhodly bojovat až do posledního sumského občana, doslova lpěly na civilistech a odmítaly lidi nejen pustit z města, ale dokonce si připustit, že se blíží humanitární katastrofa. Všichni totiž dobře vědí, že poté, co civilní obyvatelé opustí města, nebudou se mít za koho schovat a proti ruské armádě pak nebudou mít žádnou šanci.
https://rusvesna.su/news/1646709873 
08.03.2022 – 07:00
Macron vyzval k respektování Ruska a běloruského lidu.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na setkání s voliči vyzval k respektu k Rusku, cituje hlavu státu Figaro.
„Naší povinností je pokračovat v rozhovorech s ruským a běloruským národem“, stejně jako „s jejich vůdci“ a „vždy respektovat Rusko jako zemi,“ citoval list Figaro Macrona. Pro společnou evropskou bezpečnost je podle hlavy Francie dialog s Moskvou nezbytný.
„Není možné vybudovat trvalý mír, pokud se Rusko nebude podílet na budování rozsáhlé bezpečnostní architektury na našem kontinentu,“ zdůraznil francouzský vůdce.
https://rusvesna.su/news/1646711424 
08.03.2022 – 07:27
Starosta Gostomelu (Kyjevská oblast) Jurij Prilipko, který chtěl evakuovat obyvatelstvo, byl zabit. Ukrajinská média tvrdí, že byl „zastřelen ruskými okupanty“.
Starosta byl zabit SBU za organizaci jednání mezi ozbrojenými silami RF a OSU Ukrajiny před dvěma dny o otázce odchodu civilního obyvatelstva z města.
Po jeho vraždě spustila ukrajinská propaganda neudržitelný příběh o tom, jak „okupanti zastřelili“ Prylipka při distribuci buď léků, nebo chleba. Samozřejmě neexistují žádné fotografie nebo videodůkazy.
“Nikdo ho nenutil jít pod kulky útočníků. Mohl, jako stovky dalších, sedět ve sklepě. A kdo by ho vinil?! Zemřel pro komunitu, zemřel pro Gostomel, zemřel jako hrdina,“ píše ukrajinský tisk.
Stojí za připomenutí, že stejným způsobem byl dříve zabit Denis Kirejev, člen vyjednávací skupiny z Ukrajiny, který byl pro svou mírovou pozici zpočátku prohlášen za ruského špióna a o něco později, když vypukl mezinárodní skandál, prohlášen za hrdinu ukrajinské rozvědky.
Připomeňme, že včera na Ukrajině řekli, že humanitární koridory navrhované Ruskem nejsou vhodné, a nadále zadržovali obyvatelstvo Sumy, Charkova, Kyjeva a Mariupolu jako rukojmí.
https://rusvesna.su/news/1646713645 
08.03.2022 – 08:40
„Můžete chtít, co chcete,“ komentoval Podoljak ruské požadavky na jednání delegací
Poradce náčelníka generálního štábu Zelenského Michail Podoljak, který je součástí ukrajinské delegace na jednání s Ruskem v Bělorusku, novinářům řekl, že Moskva mimo jiné požaduje, aby Ukrajina omezila počet ukrajinských ozbrojených sil na 60 000 lidí.
“Na tomto světě je možné chtít cokoliv. Otázkou je realita,“ řekl Podoljak drsným způsobem.
Rusko takové požadavky předkládá v rámci demilitarizace Ukrajiny. Vzhledem k tomu, co se nyní děje na východní frontě, na Donbasu, však může být síla Ozbrojených sil Ukrajiny v důsledku uzavření řady kotlů značně snížena, bez ohledu na hrubost Podoljaka či jiných ukrajinských politiků.
Jak informovala Rusvesna, 7. března proběhla v Bělorusku třetí etapa jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. V Rusku řekli, že očekávání z jednání se nenaplnila, protože ani včera Ukrajina nedovolila civilnímu obyvatelstvu Sumy, Charkova, Kyjeva a Mariupolu opustit města podél humanitárních koridorů otevřených Ruskem. 
https://rusvesna.su/news/1646717954
08.03.2022 – 09:02
Ruské ministerstvo obrany ukázalo, jak se armáda vyrovnává s mosty vyhozenými ukrajinskými teroristy, když postupuje hlouběji na území Ukrajiny. Ženijní jednotky ruské armády jsou v nejlepší formě. (video je v odkazu)
Ukrajinští teroristé podle očekávání zcela zbytečně ničí svoji infrastrukturu, pro ženijní vojska ruské armády neexistují žádné neřešitelné úkoly a zničené mosty nejsou překážkou postupu ruských vojenských kolon.
Na těchto snímcích je vidět pohyb podél zavedených přechodů, nejspíš někde na severu země. 
https://rusvesna.su/news/1646719342
08.03.2022 – 09:49
Ruský prezident Vladimir Putin, který 8. března blahopřál dívkám a ženám k jejich svátku, připomněl a citoval slova carevny Kateřiny II., která „nebyla původem Ruska, ale byla hrdá na to, že se Ruskou stala“.
Budu bránit svou vlast svým jazykem, perem a mečem až dokonce života,“ vyslovil prezident slova, která jsou dnes tak aktuální, jak jen to je možné.
https://rusvesna.su/news/1646722003 
08.03.2022 – 10:03
Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč apeloval na současnou hlavu ukrajinského státu Volodymyra Zelenského s výzvou k zastavení krveprolití.
„Dobře chápu, že máte mnoho „poradců“, ale osobně jste povinen zastavit krveprolití za každou cenu a dosáhnout mírové dohody. To se od vás očekává na Ukrajině, Donbasu a v Rusku. Ukrajinský lid a vaši partneři na Západě vám budou vděční,“ řekl Janukovyč na jeho adresu.
Celé znění výzvy zveřejňuje RIA Novosti.
https://rusvesna.su/news/1646723024 
08.03.2022 – 10:30
Na Ukrajině se připravují hroby pro vojáky a důstojníky ozbrojených sil Ukrajiny zabité při pokusech o odpor ruské armádě, která provádí speciální vojenskou operaci.
Na webu se objevují záběry pořízené očitými svědky: velké množství čerstvých hrobů, které byly vykopány za účelem pohřbu ukrajinského vojenského personálu.
Tento video materiál tak úplně nezapadá do kyjevské propagandy, která vypráví o nepřetržitých úspěších ukrajinské armády. 
08.03.2022 – 10:45
Putin oznámil nové platby pro rodiny s dětmi
V Rusku jsou zavedeny nové příspěvky pro děti od 8 do 16 let včetně pro rodiny s nízkými příjmy. Oznámil to prezident Vladimir Putin, když 8. března blahopřál ženám.
„Myslím, že bychom měli učinit nové rozhodnutí – zavést příspěvky pro děti od 8 do 16 let včetně, zdůrazňuji, pro všechny rodiny s nízkými příjmy, podporovat je.
Toto opatření vstoupí v platnost 1. dubna a rodiny obdrží první platby v květnu,“ řekl Putin.
Dodal, že “stát udělá vše pro podporu rodiny – to je naše absolutní priorita.” 
https://rusvesna.su/news/1646725168
08.03.2022 – 11:03
Ruské ministerstvo obrany oznámilo nové údaje o průběhu speciální vojenské operace. Jednotky Ozbrojených sil Ruské federace, Lidových milicí DLR a LLR plní bojové úkoly, ničí ukrajinská vojenská zařízení a přebírají kontrolu nad novými osadami.
Za posledních 24 hodin zničily bombardovací a útočné letouny ruských leteckých sil 158 vojenských objektů na území Ukrajiny.
7. března vysoce přesné zbraně dlouhého doletu vyřadily z provozu letiště ukrajinského letectva “Ozernoe” v oblasti Žitomyr.
Stíhací letouny ruských leteckých sil sestřelily ve vzduchu dva MiGy-29 a jeden Su-27 ukrajinského letectva.
Dále mimo činnost jsou: 2 ukrajinské divize protiletadlového raketového systému S-300, 3 samohybné palebné systémy Buk M-1, 4 velitelská stanoviště, 2 radarové stanice, 9 muničních skladů a 11 oblastí soustředění zbraní a vojenské vybavení.
Celkem bylo během operace zničeno 2 482 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny. Mezi nimi: 87 velitelských stanovišť a komunikačních center ukrajinských ozbrojených sil, 124 protiletadlových raketových systémů S-300, Buk M-1 a Osa a také 79 radarových stanic.
Zničeno: 866 tanků a jiných bojových obrněných vozidel, 91 vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 317 polních dělostřeleckých děl a minometů, 634 jednotek speciálních vojenských vozidel a 81 bezpilotních vzdušných prostředků.
Za účelem bezpečné evakuace civilistů z obydlených oblastí je dnes od 10:00 moskevského času zaveden „tichý režim“ a jsou otevřeny humanitární koridory z Kyjeva, Černigova, Sumy, Charkova a Mariupolu.
Situace na Donbasu:
Jednotky Lidových milicí DLR získaly kontrolu nad čtvrtí Osoaviachim v Mariupolu.
Skupina vojsk LLR, pokračující v útočné operaci ovládla osady: Borsonino, Kremennaja, Sandy, Varvarovka, Pšeničnoje, Epifanovka, Novodružesk, Belogorovka. Postup byl 9 km. 
https://rusvesna.su/news/1646725663
08.03.2022 – 11:31
Armáda LLR vstoupila do Popasné
Síly armády LPR vstoupily do města Popasnaja a zahájily odminovací práce. Ráno 8. března to oznámil představitel republiky Leonid Pasečnik.
„Včera večer se bojovalo o Popasnou a stále existovala nezlomená „pěst“ ze tří měst: Severodoněck, Lisičansk a Rubižnoje.
Od dnešního rána již přicháejí zprávy, že jednotky Lidových milicí vstoupily do Popasné a organizují se odminovací práce,“ uvedl Pasečnik.
Připomeňme, že od začátku aktivní fáze operace na osvobození republiky od ukrajinských okupantů přešlo pod kontrolu armády LLR 54 osad. V rámci útočných akcí od 5. března do 8. března jednotky Lidových milicí osvobodily 8 osad. 
https://rusvesna.su/news/1646727546
08.03.2022 – 11:56
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro americkou televizi ABC oznámil, že je připraven jednat s Ruskem o budoucnosti Krymu a Donbasu.
„Lidé, kteří mě zvolili, nejsou připraveni se vzdát, nejsme připraveni na ultimáta. Ale můžeme s Ruskem diskutovat o budoucnosti Krymu a Donbasu. Můžeme o tom diskutovat a najít kompromis, jak tam lidé budou žít,“ řekl bývalý komik.
Připomeňme, že uznání ruského vlastnictví Krymu a nezávislosti republik Donbasu je součástí podmínek Moskvy pro ukončení speciální vojenské operace na Ukrajině.
https://rusvesna.su/news/1646728667 
08.03.2022 – 12:21
Ze Sumy začali evakuovat cizince
Ukrajinské úřady konečně zahájily evakuaci ze Sumy. Soudě podle záběrů však bylo rozhodnuto nejprve odvézt z města cizince. Včera totiž zahraniční studenti uspořádali v Sumy hlasité protesty požadující jejich vyvedení z válečné zóny. Ukrajinští nacionalisté zároveň nadále blokují odchod civilistů z Mariupolu a Volnovachy.
https://rusvesna.su/news/1646729518 
08.03.2022 – 12:44
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro americkou televizi ABC řekl, že „vychladl směrem k NATO“, protože je rozčarován schopnostmi západního vojenského bloku.
„Pokud jde o NATO: Ztratil jsem zájem o tuto otázku poté, co jsme si uvědomili, že NATO není připraveno přijmout Ukrajinu. Aliance se bojí protichůdných věcí a konfrontace s Ruskou federací,“ řekl Zelenskyj.
https://rusvesna.su/news/1646731357  
08.03.2022 – 13:02
Ruský tank zničil dva ukrajinské vrtulníky jednou ranou
„Posádka tanku, která zahrnovala staršího seržanta Dmitrije Garbuze, desátníka Arťoma Kabajeva a vojáka Tachira Urunova, zničila jedním výstřelem dva vrtulníky najednou.
Tři nízko letící stroje zaútočily na ruský vojenský konvoj u obce Baštanovka. Garbuzova posádka zaujala palebnou pozici a zamířila na jeden z nich. Když zasažený padal, střetl se s druhým. Třetí stroj odletěl sám,“ uvádí agentura.
https://rusvesna.su/news/1646732905 
08.03.2022 – 13:28
Ozbrojené síly Ukrajiny zintenzívnily údery na DLR a LR: obytné budovy jsou rozbité, jsou oběti. Karatelé i nadále záměrně zasazují intenzivní dělostřelecké údery na obytné oblasti.
Situace na linii kontaktu zůstává napjatá.
08.03.2022 – 13:54
Ostuda Porošenka: exprezident se snaží prosadit ve válce (VIDEO)
Exprezident Ukrajiny Petro Porošenko se snažil na sebe upozornit i ve válce, ale i na krátkých propagandistických videích je vidět skutečný postoj ukrajinské armády i civilistů k bývalému vrchnímu veliteli:
Ve 20sekundovém videu ukrajinský voják žádá bývalého prezidenta, oblečeného v maskáčích, aby se tam nepletl, a civilista ho odmítl „vitati“ (pozdravit).
https://rusvesna.su/news/1646735233 
08.03.2022 – 14:32
OSN hovoří o obrovském proudu uprchlíků z Ukrajiny
Od konce února Ukrajinu opustily více než 2 miliony lidí. Takové údaje oznámil 8. března vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Úřad OSN pro uprchlíky již dříve upřesnil, že uprchlíci z Ukrajiny míří do Polska, Maďarska, Slovenska, Moldavska a také do Ruska. Organizace varuje, že situace se zvyšujícím se proudem ukrajinských uprchlíků může vést k „největší uprchlické krizi v Evropě“ v 21. století.
https://rusvesna.su/news/1646738094 
08.03.2022 – 15:22
Zítra ráno bude za účasti Marie Zacharové do éteru spuštěn nový projekt. Na frekvenci zrušené stanice Echo Moskvy bude vysílat rádio Sputnik, které je součástí informační sítě Russia Today a Rossija Segodnya MIA.
Margarita Simonyanová, šéfredaktorka mediální skupiny Rossija Segodnya, uvedla, že zahájením vysílání rádia Sputnik v pásmu FM bude napravena historická nespravedlnost, že nejcitovanější rozhlasová stanice v Rusku stále nemá frekvenci FM.
„Rádio Sputnik je již několik let absolutním lídrem v citovanosti všech rozhlasových stanic v Rusku a vstup do FM v Moskvě, Petrohradu a dalších městech je logickým krokem,“ zdůraznila Simonjanová.
https://rusvesna.su/news/1646742139 
08.03.2022 – 15:49
U města Nižin v Černigovské oblasti byly právě sestřeleny vrtulníky Ozbrojených sil Ukrajiny.
„Dva stroje byly našimi vojáky sestřeleny při pokusu dostat se blíže k našim jednotkám u linie kontaktu. Dva přeživší členové posádky byli z místa havárie vyvezeni. Čekáme na podrobnosti.” 
08.03.2022 – 16:07
Známý prapor DLR „Sparta“ dnes úspěšně zasáhl nepřátelské pozice u Avdijivky. Přesné údery dopadly na místa nacistických praporů, včetně těch, které útočily na Doněck.
Podle velitele Pegova do Doněcké oblasti byly před dvěma dny nasazeny další síly teroristické skupiny Pravý sektor. Dělostřelecké útoky na hlavní město poté byly okamžitě častější.
“Bojovníci praporu Sparta však provedli průzkum, spočítali bojové posádky nacistů v oblasti a provedli proti nim přesné údery.”
08.03.2022 – 16:37
Královna války jede na Kyjev: dělostřelectvo ruské armády pochoduje na Ukrajinu (VIDEO)
Ministerstvo obrany ukázalo na pochodu silnou dělostřeleckou kolonu ruské armády. Na záběrech můžete vidět 152mm divizní samohybné houfnice 2C19 Msta-S, vícenásobné odpalovací raketové systémy Grad a další vojenské vybavení.
https://rusvesna.su/news/1646746674
08.03.2022 – 17:44
Už dnes mohou Spojené státy zakázat nejen dovoz ruské ropy a ropných produktů, ale také zkapalněného zemního plynu a ruského uhlí, uvádí Bloomberg.
Evropské země (které tvoří většinu ruských energetických dodávek) je zatím odmítnout nehodlají. V důsledku těchto opatření porostou ceny pohonných hmot po celé planetě, ale „toto je cena svobody,“ řekl senátor Chris Koons.
Oznámení sankcí americkým prezidentem Joem Bidenem se očekává v 18:45 moskevského času.
https://rusvesna.su/news/1646750699
08.03.2022 – 18:40
Ceny benzínu v USA dosáhly historického maxima 
Americké automobilové sdružení uvedlo, že maloobchodní ceny benzínu v USA v úterý přesáhly 4,17 dolaru za galon. Webová stránka sdružení uvádí, že celostátní průměrná cena běžného bezolovnatého benzínu dosáhla 4,173 dolaru za galon (3,785 litrů), což je nejvíce v historii.
Benzín ve Spojených státech zdražuje na pozadí konfliktu na Ukrajině a sankcí proti Rusku. Očekává se, že americká administrativa v úterý oznámí zákaz dovozu ruské ropy a ropných produktů. 
https://rusvesna.su/news/1646754017
08.03.2022 – 19:39
Mariupolským směrem ukrajinští nacionalisté nadále brání evakuaci civilního obyvatelstva z města Mariupol. Civilisté se musí skrytě pohybovat nádvořími a ubikacemi, přičemž po nich militanti pravidelně střílejí.
Na tísňové telefony jsou nadále přijímány hovory s žádostí o pomoc při opuštění města, v souvislosti s nimiž vojáci Doněcké lidové republiky, riskující vlastní životy, pronikají na předměstí města a provádějí evakuaci občanů.
08.03.2022 – 20:20
USA zakázaly dovoz energie z Ruska
Biden zároveň připustil, že takové sankce vůči Rusku povedou k dalšímu zdražování pohonných hmot na amerických čerpacích stanicích.
Washington zakázal dovoz energie z Ruska kvůli situaci na Ukrajině, uvedl ve videoposelství americký prezident Joe Biden.
“Jedná se o rozhodnutí, které získalo podporu obou stran v Kongresu a myslím, že i celé země,” dodala hlava státu.
Jak prezident poznamenal, Washington chápe, že ne všichni spojenci USA nyní mohou přijmout podobná opatření proti Rusku.
“Můžeme udělat krok, který mnozí nemohou,” dodal.
O den dříve ruský vicepremiér Alexander Novak zdůraznil, že odmítnutí ruské ropy by vedlo ke katastrofálním důsledkům pro světový trh a způsobilo by skokový nárůst cen na 300 dolarů za barel nebo více.
https://rusvesna.su/news/1646760006 
08.03.2022 – 20:30
Ruská armáda zničila velké množství vojenské techniky a vojenských objektů Ozbrojených sil Ukrajiny. Zpráva ministerstva obrany uvádí, že během dneška zničily bombardovací a útočné letouny ruských leteckých sil 32 vojenských objektů. Mezi nimi: 4 velitelská stanoviště, 3 radarové stanice, 2 sklady pohonných hmot a 23 oblastí koncentrace zbraní a vojenské techniky.
Celkem bylo během operace zničeno 2 581 objektů ukrajinské vojenské infrastruktury. Mezi nimi: 90 velitelských stanovišť a komunikačních center ukrajinských ozbrojených sil, 123 protiletadlových raketových systémů S-300, Buk M-1 a Osa a také 81 radarových stanic.
Dále zničeno: 897 tanků a jiných bojových obrněných vozidel, 95 vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 336 polních dělostřeleckých děl a minometů, 662 jednotek speciálních vojenských vozidel a také 84 bezpilotních vzdušných prostředků.
https://rusvesna.su/news/1646760630 
08.03.2022 – 20:40
Ruské speciální jednotky obsadily areál rozhlasové stanice Azov Wave, která se nachází v Berdjansku. Tím přerušily tok zombie-propagandy pro tuto oblast.
Zástupci Ruska pak apelovali na obyvatele města a vyzvali je, aby se připojili k řadám Lidových milicí LDNR, aby pomohli bojovat s nájezdníky a vojenskými ozbrojenými silami Ukrajiny, zakopanými na okraji města, spolu s Národní gardou.
https://rusvesna.su/news/1646759318 
08.03.2022 – 21:00
Biden: „Ukrajinu Putin nikdy nezíská. Může převzít jedno město, ale nemůže převzít celou zemi.“
Americký prezident dále dodal, že Spojené státy a jejich spojenci nadále každodenně dodávají Ukrajině zbraně, zvyšují humanitární pomoc a sdílejí odpovědnost za péči o uprchlíky z Ukrajiny. Prohlásil, že Rusko nebude schopno Ukrajinu porazit. V té souvislosti pak vyzval Kongres USA, aby schválil balíček ve výši 12 miliard dolarů na podporu Ukrajiny. 
https://rusvesna.su/news/1646759335
08.03.2022 – 21:20   
Armády Ruska, DLR a LLR během dne obsadily další osady. Ve městě Mariupol postoupily jednotky Doněcké republiky po skončení „tichého režimu“ o dalších 800 – 900 metrů.
https://rusvesna.su/news/1646763606
08.03.2022 – 03:30
Proč se Putin opět stal sovětským čekistou: skutečné důvody pro zahájení speciální operace na Ukrajině
Politický poradce a orientalista, rodák z Oděsy, Igor Dimitriev, se ve svém telegramovém kanálu „Dimitriev“ snaží vystopovat výchozí bod „konečného řešení ukrajinské otázky“.

„Zpočátku jsem nechápal, proč se Putin – navzdory všem svým činům v předchozích letech – rozhodl pro nejbrutálnější vojenskou operaci. Tedy, v konfliktních situacích vždy raději vzal zpátečku, vyhnul se přímé kolizi a maximálně zachovával komerční zisk pro ruské korporace.
Ale teď se vůbec nezachoval jako šéf korporace RF – což jsem od něj osobně očekával a až do poslední chvíle si myslel, že jde o blaf – ale jako plukovník KGB.
Ukrajinci, ti si to vysvětlují jako obvykle – krvežíznivý Putin úplně ztratil kontakt s realitou.
Tato verze je sice pohodlná, ale pochybná. Jeho výkony posledních dnů jsem slyšel mnohokrát, s jeho psychikou je vše v pořádku. Pravidelně ale opakuje dvě důležité věci – “Byli jsme nuceni” a “Nemohli jsme jinak.”
Co se stalo, že se z ředitele korporace stal znovu sovětským čekistou?
Všichni mluví o nějaké tajné zprávě, která změnila jeho postoj k dění na Ukrajině. Vždy jsem to pouštěl jedním uchem tam a druhým ven, stejně jako „mazané plány“, „strategické výpočty“ a tak dále. Znám úroveň strategického plánování ruských bezpečnostních složek. Nyní je ale jasné, že zpráva narazila na spoušť, která v Putinovi spustila úplně jiný režim – byly tam údaje o jaderných zbraních.
Musíte pochopit: Putin je sovětský důstojník, bez ohledu na to, jak je zaneprázdněn ekonomickými záležitostmi, jeho počáteční firmware je bojovat s potenciálním nepřítelem jadernými zbraněmi. Kolem jaderných zbraní se odehrála hlavní konfrontace mezi speciálními službami, jichž byl zaměstnancem. A teď je to jeho hlavní trumf.
Nevím, jaká konkrétní data byla v oné tajemné zprávě, ale nyní chápu, že tomu nasvědčovaly všechny nepřímé známky. Spěšná příprava kampaně bez ohledu na sociologii, na diplomatické předehry. Poprvé tak ultimativní požadavky na státy a Británii. Západ protahuje jednání, hrozí sankcemi, Moskva se tím neřídí, dál hromadí vojáky.
Oficiálním důvodem byla obrana Donbasu. Chápeme, že Donbas je dlouhodobě pod útokem. Ale taková spěšná rozhodnutí tam nebyla.
Osobně jsem slyšel momenty, které tuto verzi potvrzují, ale nepřikládal jsem tomu žádnou důležitost. Považoval jsem revizi podmínek Budapešťského memoranda, o kterém se diskutovalo v Kyjevě před dvěma lety, jen za formalitu, která dala Británii důvod usadit se na Ukrajině. Británie byla spolu se Spojenými státy a Ruskem garantem suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.
A zdá se, že je to jediný dokument, kde byla. Ale územní celistvost je narušena, respektive Británie by mohla vstoupit. Dále jsme předpokládali, že vytvoří polsko-ukrajinsko-turecký kordon mezi Ruskou federací a EU. S osobním ekonomickým zájmem.
Pamatujete si, že jsme o tom celou dobu psali?
Ale o jaderných zbraních nikdo vážně nepřemýšlel. Jejich objevení samozřejmě okamžitě změnilo situaci – Ukrajina mohla snadno vyhrát všechny územní konflikty s Ruskou federací a diktovat podmínky Moskvě. Jakékoli ruské projekty by narazily na Ukrajinu s jejími spojenci. Úplné vítězství! Ukrajina zabírá Donbas, pak Krym, diktuje kompenzační podmínky za nepřátelské akce. To je velmi chytrý a ostrý krok.
Velká Británie udělala něco podobného ve své bývalé kolonii, Indii, když ji rozdělila na dvě země, hinduistickou a muslimskou, a pomohla oběma získat jaderné zbraně. Pak se obě země utkaly v boji – mnoho let nevyřešené konfrontace. Navíc, pokud se ve vývoji pomohlo Indii, pak Pákistánu jednoduše předali dokumenty k výrobě (podle oficiální verze byly ukradeny).
Ukrajina má také vlastní vědecké zdroje – specializované ústavy v Charkově a Kyjevě a sovětské kapacity na výrobu nosičů v Dněpru.
K jaderným elektrárnám Ukrajiny, které se používají ve výrobním procesu, specialisté Rosatomu postupně ztratili přístup – Ukrajina oznámila kompletní přechod na americké jaderné palivo.
Není to tak dávno, co jsem mluvil s bývalým ministrem energetiky Ukrajiny a ptal jsem se, jak hodně je to nebezpečné, odpověděl krátce: “To je f***!” Já, technicky negramotný člověk, vám nemohu přesně říct, co to znamenalo.
Ale už tehdy jsem se měl divit, proč byl on a jeho kolegové najednou a masivně konzultováni v Moskvě? Poté se začaly propojovat všechny lidské zdroje. Pak začala nečekaně rozhodující očista týlu – v asijském Kazachstánu, v samotné Ruské federaci. Spěšná příprava na operaci.
Je zřejmé, že ani mnoho členů Rady bezpečnosti nebylo o věci informováno. Opotřebované teze o nacionalistech, NATO, smrti civilistů a strašlivé ráně byly staženy ze stolu. Důsledky čehož – destrukce a smrt – mě obrací naruby.
Co bylo ve zprávě, není jasné. Jestli začali něco vyrábět sami Ukrajinci, nebo Britové přinesli součástky, nevím…
A proč tyto informace nevyslovil sám Putin? Prý proto, aby nevypadal jako Colin Powell se zkumavkou v OSN. Pokud by byly nalezeny, bylo zřejmě zapotřebí vážnějšího důkazu.
Ale pouze tato verze vysvětluje všechny zvláštnosti současného dění. Od včerejška o tom můžu mluvit.”
Jak informovala Rusvesna, předevčírem byly částečně zveřejněny důkazy, že by se Ukrajina mohla ve velmi blízké budoucnosti stát jadernou mocností.  
překlad Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře