Co se děje na Ukrajině 12

– předchozí část –


07.03.2022 – 1:46
Noční bitvy v Charkově: exploze a silná střelba
Občané jsou vyzýváni, aby zůstali v protileteckých krytech.
V Charkově probíhá silná bitva.
Očití svědci zveřejňují záběry výbuchů a střelby. 
https://rusvesna.su/news/1646606819

07.03.2022 – 1:17
Zahraniční zpravodajské agentury provádějí na Rusvesnu silný útok na. Omlouváme se za dočasné nepříjemnosti.
Stránky jsou už více než týden vystaveny masivním útokům ukrajinských informačních jednotek a jejich kurátorů ze zahraničí z amerických IP adres. Z tohoto důvodu mají stránky drobná přerušení práce. V současné době jsou pod neustálým silným útokem DDoS.
https://rusvesna.su/news/1646599800

07.03.2022 – 03:00
Proč teď Ukrajina šokuje ty, kteří žili 8 let ve svém vlastním světě
Stoprocentní „lži ruské propagandy“ se ukázaly jako pravdivé, potvrzené množstvím nezávislých zdrojů.
Bývalý voják Lidových milicí DLR, válečný zpravodaj Dmitrij Astrachán, napsal jakýsi krátký úvod do Ukrajiny pro ty, kteří žili předchozích 8 let v blažené nevědomosti.
„Na pozadí rychle se rozvíjející ofenzívy se objevuje množství informací o zločinech ukrajinského režimu, o nacionalistech, o zbraních, o teroristických útocích, biologických laboratořích vyrábějících smrtící viry a pokusech vyrobit „špinavou“ bombu…
Hlavním argumentem dosud spících Ukrajinců proti novým informacím je často rozhodné „to by nikdy neudělali!!“ (to v televizi nebylo). Což mimochodem není žádná novinka. Už 8 let po každé události slyším, že “to nemůže být tak”, že Ukrajina „by něco takového nikdy neudělala.“ 

Co říkali ti 8 let spící:
1. „Nemůže to být tak, že Ukrajina nevyjednávala s demonstranty na Donbasu, ale použila na ně hned speciální jednotky. Ne ne!“.
2. „No dobře, speciální jednotky…, ale armádu určitě ne, Ukrajina armádu nikdy nepošle proti vlastním občanům…“
3. “Ukrajina přece nepoužívá dělostřelectvo, zvlášť ve městech…”
4. „Vyzbrojit ilegální oddíly radikálů a dát jim úplnou beztrestnost na páchání zločinů, – tak to by Ukrajina rozhodně nikdy nedovolila!” 
5. „Ukrajina nemůže, no, rozhodně nemůže, blokovat města! To je prostě nemožné. A není to ani ziskové…“
6. “Ukrajina se nikdy nedopustila teroristických útoků na Donbasu, vraždy, verbování, ne ne, to rozhodně neplatí…” 
A tak dále a tak dále, 8 let v řadě.
Vše, co bylo z pohledu normálních lidí považováno za „nemožné“ nebo „nemyslitelné“, Ukrajina dělala. Něco Ukrajina přiznala okamžitě, něco později. Ale nakonec se provalilo vše.

Stoprocentní „lži ruské propagandy“ se ukázaly být pravdou, potvrzenou množstvím nezávislých zdrojů. Od poprav civilistů až po tajné dodávky zbraní.
Protože není pravda, že „Ukrajina nemohla vyvíjet špinavou bombu“, „Ukrajina nemohla vyvolat ztráty mezi vlastními občany, ani humanitární katastrofu“ nebo ještě více – protože „ukrajinské dělostřelectvo nikdy nemohlo střílet na vlastní města“?
Probuďte se, spáči! Mohli, vyvíjeli, stříleli, mučili, dělali stovky dalších věcí, o kterých zatím nevíme.” 
https://rusvesna.su/news/1646555764
07.03.2022 – 5:00
Takový krok od Ruska nikdo nečekal. Všichni měli společnou otázku – proč?
Svět se v posledních dnech rapidně změnil. Mnoho evropských zemí a EU začalo vůči Rusku uplatňovat různé ekonomické a finanční sankce, které podle nich mohou zachránit nacistický režim na Ukrajině.
Dochází k silnému ideologickému a politickému maskování, blokují se ruské televizní a informační kanály a současně se prostřednictvím zpravodajských kanálů šíří ukrajinské lži.
Německý kancléře Scholz řekl, že Německo již necítí historickou vinu za zločiny německého nacismu. Přibližně stejnou rétoriku používal po první světové válce Adolf Hitler, který po porážce volal po pomstě.
Je třeba poznamenat, že v případě krátkého trvání dalších nepřátelských akcí tyto sankce neovlivní výsledek ruské speciální vojenské operace, ale mohou ovlivnit následné události a stav území, kde se kdysi nacházel ukrajinský stát.
Evropské sankce mohou vést k dalšímu zhoršení vztahů mezi Ruskem a evropskými státy a ustavení nové „železné opony“, která se potáhne podél západní hranice bývalé Ukrajiny.
Všechny ekonomické a finanční sankce evropských zemí vůči Rusku mají svou cenu a nebudou jednostranné. Výsledkem těchto sankcí bude i zhoršení ekonomické situace v samotné Evropě.
Vzájemné zákazy letecké dopravy a leteckých tras již vedly k prodloužení letů mezi Evropou a Asií, což znamená zvýšení nákladů leteckých společností v důsledku vyšší spotřeby leteckého paliva, zvýšení v ceně letenek a poklesu akcií velkých evropských leteckých společností.
Sankce proti ruskému „Gazpromu“ vedly k prudkému nárůstu ceny zemního plynu v Evropě, jehož cena již přesáhla 2 400 dolarů za tisíc metrů krychlových a dále roste. V souladu s tím se v Evropě zvýšily i ceny všech ostatních energetických nosičů. Tak zejména cena uhlí na burze dosáhla nového absolutního rekordu – 400 dolarů za tunu. Růst činil téměř 33 %.
Spolu s energetickou krizí Evropu ohrožuje i krize potravinová: Rusko a Ukrajina jsou hlavními producenty pšenice. Společně tvoří asi třetinu světového exportu. Ceny pšenice tedy výrazně rostou i kvůli obavám z možného přerušení dodávek obilí.
Evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Janusz Wojciechowski poznamenal, že ztráta těchto trhů se týká především Německa, Nizozemska a Polska. Poznamenal, že Rusko a Bělorusko, na které se vztahují sankce, a Ukrajina představují v obchodu s Evropskou unií 10,5 miliardy eur exportu a téměř 8 miliard eur importu. Wojciechowski také poznamenal, že Ukrajina je významným dodavatelem krmných plodin, kukuřice, pšenice, olejnin. „Zastavení těchto dovozů zasáhne nejprve odvětví živočišné výroby v EU,“ řekl.
Země Evropy již pocítily různé důsledky jimi uvalených protiruských sankcí. Přední evropské banky již za dva týdny ztratily 30 % hodnoty svých akcií.
Kromě ekonomických sankcí vůči Rusku se nyní jednotlivé evropské země snaží poskytnout Ukrajině přímou vojenskou pomoc a začínají jí dodávat mnoho druhů útočných a smrtících zbraní. Jenže za současné vojenské situace vzhledem k porážce hlavních jednotek ozbrojených sil Ukrajiny tuto evropskou zbraň prostě brzy nebude mít kdo dodat. Navíc kvůli nízké úrovni ukrajinské armády její vojáci prostě nebudou moci používat mnoho moderních typů zbraní z důvodu jejich relativní složitosti. Takže například během dneška přišla z Donbasu informace o hromadném zabrání vojsky LLR a DLR zcela nových komplexů Javelin, které ukrajinská armáda nemohla nebo neuměla využít. Navíc vzhledem k absolutní dominanci ruských leteckých sil ve vzduchu jsou pozemní dodávky zbraní na Ukrajinu spojeny s rizikem jejich úplného zničení.
Jak ruská armáda postupuje na západ, některé evropské země, které s ní sousedí a mají vůči ní územní nároky, mohou změnit svou politiku vůči Ukrajině z plné nebo částečné podpory na přímé politické, případně vojenské akce s cílem anektovat její západní území.
Takže v různých regionech Zakarpatí už probíhají přípravy na referendum o odtržení od Ukrajiny a připojení k Maďarsku, Maďaři ze Zakarpatí se již obrátili na maďarského premiéra Viktora Orbána s žádostí o poskytnutí fyzické ochrany, Maďarsko již soustřeďuje své jednotky, na hranici s Ukrajinou již Maďarsko posílilo dopravní spojení se Zakarpatí.
Je třeba také připomenout, že historické územní nároky na Ukrajinu mají kromě Maďarska i Polsko a Rumunsko, jejichž elity sní o znovuzískání kontroly nad svými bývalými východními územími. Rumunsko si stále nárokuje území bývalé Besarábie a Bukoviny, kde kompaktně žijí ukrajinští občané 
https://rusvesna.su/news/1646591434
07.03.2022 – 06:30
Nové kolo války na Ukrajině: Spojené státy se chopí iniciativy junty
Putin vážně varoval Evropu a Spojené státy před nepřípustností vměšování se do války na Ukrajině.
Zdá se, že USA přebírají vojenskou iniciativu Ukrajiny. Nespoléhají se už na nacisty, vytvářejí žoldnéřské armády, aby pokračovaly a zintenzivnily válku s Ruskem.
Prezident Spojených států oznámil přidělení až 20 miliard dolarů, které budou vynaloženy na žoldáky a zbraně. Žoldáky, kteří jsou připraveni bojovat kdekoli, se to podle Američanů ve světě jen hemží.
Cílem Spojených států je proměnit Ukrajinu v druhý Afghánistán a co nejvíce prodloužit válku s využitím Zelenského jako zástěrky pro vlastní intervenci NATO.
Američtí prezidenti věřili, že to byla válka v Afghánistánu, která se stala předehrou rozpadu SSSR. Proč nezopakovat situaci organizováním vleklé války na Ukrajině? Rumunsko, Polsko, Maďarsko jako členové NATO mohou dodávat zbraně na Ukrajinu. Je možné, že se k sankcím může připojit i Moldavsko, kde se k sankcím může připojit i prozápadní prezident, který má obavy z Podněstří.
Putin vážně varoval Evropu a USA před vměšováním se do války na Ukrajině. “Partneři” ho ujistili, že se nechystají posílat vojáky, ale standardně nadále pomáhají nacionalistům zbraněmi, informacemi a naverbovanými ozbrojenci.
Konkrétně:
– Francouzská legie oficiálně nejede na Ukrajinu, ale nebude překážet cestě tamním dobrovolníkům. Mnoho dalších anonymních struktur také rekrutuje.
– Bylo zjištěno, že dobrovolní žoldáci z různých zemí (Pobaltí, Gruzie, Rumunsko, Polsko, Švédsko, Nigérie, Jižní Kamerun, Chorvatsko atd.), celkem až 15 tisíc, se mohou brzy objevit na Ukrajině a tento proces již začal. Financovat je budou samozřejmě evropští „dárci“a Spojené státy, kteří chtějí ukázat, že celý svět se  proti Rusům bouří.
– Na webu se objevila informace, že na Ukrajinu míří i syrští ozbrojenci. Je jasné, kdo je platí a radí jim. Za den bojů dostanou až 1 000 $ nebo více, v závislosti na provedených úkolech.
– Nacionalistické bataliony Ukrajiny, financované Západem, nyní nemusí být podřízeny ozbrojeným silám Ukrajiny, Zelenskému. Pro obě strany je výhodné pustit zde mlhu.
– Země EU, USA, Kanada, Japonsko, Austrálie a další zároveň organizují celosvětové sankce proti Rusku ve všech možných oblastech – od financí, blokování transferu špičkových technologií až po kulturu a sport.
Účel západní agrese: 
– vykrvácet Rusko pomocí sankcí, ozbrojených akcí na Ukrajině; 
– vytvářet finanční, technologické, informační problémy; 
– způsobit nervozitu v obchodních kruzích; 
– zbavit velké podniky možnosti pracovat v Evropě, 
– znárodnit tamní majetek ruských podnikatelů; 
– způsobit nespokojenost Rusů s vládou, 
– mocenská krize v zemi, aby nakonec vklouzla z Ruska do loutky jako Navalnyj neo Chodorkovskij.
Západ nadále umisťuje základny NATO po celém obvodu Ruska a nakonec se snaží vyhodit do povětří Ruskou federaci zevnitř jako v 90. letech, pokud to nepůjde „jinak“.
Ukrajina je jen předehra, první krvavý krok. Je to zkouška síly Ruska.
Další kroky západních „partnerů“ závisí na tom, jak to tam dopadne. Je škoda, že se Rusko stále neodvažuje nazývat vyložené nepřátele svými „nepartnery“. Snad doufá, že se podaří dosáhnout dohody. Jedna věc je však „vyjednávat“ a druhá „vyjednávat“. Ale jak se dá vyjednávat s těmi, kteří mají nenávist k Rusku doslova na genetické úrovni?
Rusko přitom nemá moc času na “vyjednávání”, snad jen 3 – 5 let. Během této doby budou Spojené státy vyvíjet, vyrábět a instalovat hypersonické zbraně v Evropě, například v Polsku nebo Rumunsku, kde jsou již umístěny Pershingy, pokud nezasáhneme.
Vojenský rozpočet NATO a Spojených států dosahuje 1 bilionu dolarů oproti ruským 60 – 70 miliardám dolarů.
Je možné, že v případě ruské pasivity budou do Pobaltí dodány hypersonické střely s jadernými hlavicemi. A to znamená, že doba letu bude již jen  2 – 3 minuty, tedy taková, že bude téměř nemožné reagovat, nebo bude muset rozhodnout obranný automatizovaný řídicí systém s umělou inteligencí, tedy bez osoby. Od té chvíle se lidstvo stane hračkou v „rukách“ elektronických technologií. V důsledku toho nastane situace horší než v jednačtyřicátém.
Proto dnes Rusko potřebuje novou obrannou doktrínu, která implikuje právo na preventivní úder v případě ohrožení. Navíc za předpokladu práva zasáhnout jadernými zbraněmi, aniž by se čekalo na smrtelné ohrožení konvenčními zbraněmi.
https://rusvesna.su/news/1646580767
02.03.2022
Slovensko – Generální stávka 9. 3. 2022 ve 12 hod.
Mír proti fašistické nadvládě. Slováci, řekněme NE válce, NE dodávkám zbraní Ukrajině přes Slovensko
https://www.biblik.sk/news/generalny-strajk-9-3-2022-o-12-00-slovensko-za-mier-proti-fasistickej-vlade-slovaci-povedzme-nie-vojne-nie-dodavaniu-zbrani-ukrajine-cez-slovensko/
07.03.2022 – 06:30
Trump „žertem“ navrhl „bombardování“ Ruska pod vlajkami Číny – Washington tak našel důvod k obvinění Pekingu z konfliktu s Ruskem.
Bývalý americký prezident Donald Trump „žertem“ nabídl bombardování Ruska z amerických stíhaček F-22, ale připevnit na ně čínské vlajky, aby Washington mohl ze všeho vinit Peking a sledovat konflikt mezi oběma zeměmi, píše Washington Post. Trump o tom hovořil v sobotu na akci pro sponzory Republikánské strany.
„Spojené státy by měly označit F-22 čínskými vlajkami a vytlačit sakra Rusko bombami‘,“ řekl Trump. “Pak řekneme: Čína to udělala, my ne, Čína.” A pak spolu začnou bojovat a my budeme sedět a dívat se,“ vyplývá ze záznamu jeho projevu, který noviny obdržely.
Podle deníku diváci taková slova exprezidenta vítali smíchem. Trump také kritizoval amerického prezidenta Joea Bidena za to, že Spojené státy nechtějí v situaci kolem Ukrajiny „zaútočit“ na Rusko.
„V jakém okamžiku řekneme, že už nemůžeme dál snášet tento masivní zločin proti lidskosti? To nemůžeme dovolit. Nemůžeme dovolit, aby se to nadále dělo,“ řekl bývalý americký prezident. Navíc řekl, že ruský prezident Vladimir Putin je připravenější na „jadernou válku“ a „třetí světovou válku“, protože v čele Spojených států stojí Biden. Trump také tvrdil, že během jeho vlády se americká armáda pustila do „potyček“ s Rusy a „vyhrála“. Jaké „přestřelky“ a „vítězství“ měl na mysli, noviny nevědí. 
https://rusvesna.su/news/1646623548
07.03.2022 – 07:00
Státní duma označila biologický program Kyjeva za dobrý důvod pro operaci
Rusvesna už nejednou psalo o amerických biolaboratořích na Ukrajině.
Údaje ruského ministerstva obrany o vývoji komponent biologických zbraní na Ukrajině potvrzují, že Ruská federace měla dobré důvody pro provedení speciální vojenské operace k demilitarizaci Ukrajiny, řekl Leonid Sluckij, šéf výboru pro mezinárodní záležitosti Dumy a člen ruská delegace na jednání s Ukrajinou.
Mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov v neděli řekl, že ruské ministerstvo obrany poskytne analýzu dokumentů o programu vytváření komponent biologických zbraní na Ukrajině.
Sluckij poznamenal, že podle agentury dostali 24. února pracovníci laboratoří na Ukrajině příkaz k okamžitému zničení zvláště nebezpečných patogenů, včetně původců moru, antraxu, tularémie, cholery a dalších smrtelných nemocí.
“Dostáváme stále více k potvrzení, že Rusko mělo více než dobré důvody pro provedení speciální vojenské operace k demilitarizaci Ukrajiny,” napsal na svém kanálu Telegram.
Poznamenal také, že Moskva opakovaně varovala, že americké biologické laboratoře, které mají daleko k mírovým účelům, se nacházejí v řadě postsovětských zemí.
„Ale takzvaná světová komunita, která se dnes dostává do rusofobní agónie, zůstala zticha a prostě ‚zavřela oči‘. Nyní se ukazuje, že Washington a Kyjev očividně porušují své mezinárodní závazky, především Úmluvu o zákazu vývoje, výroby a hromadění bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní a o jejich zničení (BTWC).
Stejně jako je zřejmé, že by to mělo být předmětem samostatného vyšetřování, a to i ze strany struktur OSN. Pokud se o tom ovšem nebavíme v rovině objektivity a nestrannosti, “dodal. 
https://rusvesna.su/news/1646625519
07.03.2022 – 07:30
Kolem sedmé hodiny ráno 7. března zahřměl v Luhansku silný výbuch, po kterém se na obloze objevil sloup hustého černého dýmu.
Obyvatelé města tvrdí, že hoří tankodrom, a výbuch předcházející požáru nebyl nic jiného než úder z ukrajinských pozic nebo diverze.
Lidové milice LLR označují za příčinu výbuchu v ropném skladu v Lugansku zásah raketou Točka-U odpálenou z ukrajinských pozic.
https://rusvesna.su/news/1646626722
07.03.2022 – 07:59
USA zasáhly? Americký generál osobně navštívil letiště na hranici s Ukrajinou, kam se dodávají zbraně
Počet letů na Ukrajinu vzrostl na 17 denně, navážení zbraní pokračuje.
Předseda náčelníků generálních štábů USA generál Mark Milley navštívil tajné letiště na hranici s Ukrajinou, které se stalo centrem dodávek zbraní do této země, uvádí CNN s odkazem na vysokého představitele obrany.
Milli podle něj osobně dohlížel na dodávky zbraní na Ukrajinu. Na letišti se Milli setkal se zástupci armády a seznámil se s procesem přepravy zbraní. V posledních dnech se na letišti, jehož poloha nebyla zveřejněna, počet letů za den zvýšil z několika na 17.
Zástupce Pentagonu řekl CNN, že ruská armáda se o zastavení těchto přesunů  zbraní nepokusila, ale v USA nyní panují obavy, že by kanál mohl být zaměřen, „jak ofenziva pokročí“.
Operaci jako celek má na starosti evropské velení USA (EUCOM), které využívá svých kontaktů se spojenci a partnery pro „koordinaci v reálném čase“. Pomoc Kyjevu údajně poslalo 14 zemí a „drtivá“ část USA ve výši 240 milionů z 350 milionů na tento účel vyčleněných, už byla Ukrajině doručena.
Mezi dodané – “brnění-piercing” prostředky. 
https://rusvesna.su/news/1646629142
07.03.2022 – 08:05
Ruská armáda u Černigova ukořistila velké množství nových tanků Ozbrojených sil Ukrajiny, informují o tom zpravodajové Rusvesny z operační zóny na Ukrajině.
Tanky byly nedávno vyjmuty ze skladu a ponechány v plné výbavě. V bojových vozidlech byly i vysoce výbušné tříštivé granáty. Nové záběry od našeho dobrovolníka ukazují jen pár z velké skupiny tanků, na další fotky čekáme později. 
https://rusvesna.su/news/1646578159
07.03.2022 – 08:28 
Od 10:00 Rusko vyhlašuje režim příměří a otevírá humanitární koridory z Kyjeva, Mariupolu, Charkova a Sumy, hlásí ruské humanitární velitelství. Pokusy Kyjeva obvinit Rusko z narušení humanitární operace tentokrát nemají smysl, kontrola bude probíhat pomocí dronů, hlásí humanitární centrála. Připomeňme, že včera byla plnohodnotná evakuace z Mariupolu zmařena ukrajinskými nacisty, kteří drží město jako rukojmí.
AKTUALIZOVÁNO
Ministerstvo obrany Ruské federace určilo únikové trasy z Mariupolu, Kyjeva, Charkova a Sumy. Mapy ukazují, že je zajištěn odchod civilního obyvatelstva na území Běloruska (z Kyjeva) a Ruska
https://rusvesna.su/news/1646630902
07.03.2022 – 08:52
Systémy protivzdušné obrany sestřelily ukrajinské rakety Točka-U nad Gorlovkou a Rostovskou oblastí.
Ozbrojené síly Ukrajiny se s největší pravděpodobností pokusily provést několik raketových úderů současně na území DLR, LLR a Ruska, ale pouze jedna z odpálených raket dosáhla cíle – zasáhla ropný sklad v Lugansku.
Jak informovala Rusvesna, dnes kolem sedmé hodiny ráno zahřměla v Lugansku silná exploze, načež tankodrom vzplál. Lidové milice LLR hlásí, že požár způsobil zásah rakety Točka-U. 
https://rusvesna.su/news/1646632365
07.03.2022 – 09:16
Sabotážní a teroristická činnost kyjevského režimu na Donbasu zesílila.
Ministerstvo státní bezpečnosti LLR zadrželo agenty Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny. Uvádí se, že speciální skupina připravovala teroristické útoky na území LLR a Ruské federace a byla zajata při přepravě zbraní a munice.
Ukázalo se, že sloužili v „Pravém sektoru“ a teroristický útok na ropný sklad v Rovenkách byl jejich dílem. 
https://rusvesna.su/news/1646633778
07.03.2022 – 10:21
Ruská MLRS zapracovala na pozice Ozbrojených sil Ukrajiny v Nikolajevu. Noční záběry z regionálního centra potvrzují úspěšné zasažení cílů. Po ostřelování vypukla na nepřátelské pozice palba.
Místní obyvatelé hlásí problémy s komunikací s jedním z operátorů, což pravděpodobně ukazuje na zásah do mobilní věže. Město se potýká s výpadky elektřiny a vody. Ve stejnou dobu ukrajinská strana, která rozmístila dělostřelectvo v městských oblastech a schovala se v civilním sektoru, ostřeluje formace ruské armády. Hlavní síly ozbrojených sil RF v Nikolajevské oblasti jsou v současnosti soustředěny na třech stranách regionálního centra: u obce Galitsinovo (jižní směr), v Kujbyševské oblasti (východní směr) a kolem Kašperovo-Nikolajevya (sever). V regionu pokračují intenzivní boje.
https://rusvesna.su/news/1646636447
07.03.2022 – 11:21   
Bylo osvobozeno téměř celé území LLR v rámci bývalé Luhanské oblasti Ukrajiny. Právě to oznámil představitel republiky Leonid Pasečnik. Zbývající osady na hranici mezi Doněckou a Luhanskou republikou jsou obklíčeny. Na osvobozených územích byly zahájeny výplaty dávek a důchodů, uvedl Pasečnik. 
https://rusvesna.su/news/1646641313
07.03.2022 – 11:45   
Ukrajina se vrací do středověku a bojuje s katapulty 
Na pozadí zničení tisíců vojenských zařízení na Ukrajině, včetně skladišť se západními zbraněmi a municí, se Ukrajina vrací ke středověkým metodám válčení.
V Lucku se neonacisté chlubí vlastnoručně vyrobeným katapultem na „Molotovovy koktejly“, který analogicky s americkými protitankovými systémy Javelin pojmenovali „DžaVolyna“.
Přijdou na řadu i luky a beranidla?
https://rusvesna.su/news/1646640018
07.03.2022 – 12:04   
Ruská armáda postupuje na několika frontách
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo čerstvé údaje o průběhu speciální vojenské operace na Ukrajině.
Jednotky ruských ozbrojených sil ovládly osady Urožanoje, Novodoněckoje, Novomajorskoje, Dorožjanka, Zagornoje a Charivnoje
Stíhací letouny ruských vzdušných sil a vojenské protivzdušné obrany sestřelily včera v noci další tři Su-27 ukrajinského letectva v oblasti Poltavy, jeden Su-25 v oblasti Gostomel, dva vrtulníky Mi-24 v oblasti Makarov a osm bezpilotních vzdušných prostředků, včetně „Bayraktar TB-2“.
Bombardovací a útočné letouny zasáhly tři protiletadlové raketové systémy Buk M1 a dvě radarové stanice Ozbrojených sil Ukrajiny.
Celkem bylo během operace zničeno 2396 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny. Mezi nimi: 82 kontrolních bodů a komunikačních center ukrajinských ozbrojených sil, 119 protiletadlových raketových systémů S-300, Buk M-1 a Osa a také 76 radarových stanic.
Zničeno: 827 tanků a dalších bojových obrněných vozidel, 84 vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 304 polních dělostřeleckých a minometných děl, 603 jednotek speciálních vojenských vozidel a také 78 bezpilotních vzdušných prostředků.
Včera, asi v 17:00 moskevského času, se na třídě Pobědy v Mariupolu střetli příslušníci DLR s jednotkou ukrajinských ozbrojených nacionalistů. Ozbrojenci hnali před sebou více než 150 civilistů, a nimiž se skrývali. Když ukrajinští nacionalisté zjistili bojovníky Lidových milicí, zahájili na ně palbu zpoza zad civilistů. V důsledku střelby ukrajinských nacistů byli zabiti 4 civilisté a 5 zraněno. Vojáci lidových milicí DLR pak odvedli osvobozené civilisty přes okres Vinogradnoje z Mariupolu na kontrolované území. Všichni dostali potřebnou pomoc.
Skupina vojsk LLR, pokračující v útočné operaci, ovládla osady Smolyaninovo, Voevodovka, Kremennaja, Kudrjašovka, Borovenky, Purdovka, Zamulovka. Postup byl 6 kilometrů.
Jednotky ozbrojených sil DLR zřídily kontrolu nad osadami Azov, Novotatarovka a Mirnoje
Útočné operace v Mariupolu prováděly jednotky Lidových milicí DLR. Hlavní střety se odehrály na západě města – v Novoselovce, vesnici Moryakov, Osaviakhim a na východě – v Naydenovce a Azov Kolce. 
https://rusvesna.su/news/1646642633
07.03.2022 – 12:18   
Ukrajina odmítla humanitární koridory
Již dříve ruské ministerstvo obrany navrhlo příměří pro evakuaci obyvatel Kyjeva, Mariupolu, Charkova a Sumy. Kyjev však tyto návrhy opět odmítl. Uvedla to místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuk a označila ruskou iniciativu za „cynickou a nepřijatelnou“. 
https://rusvesna.su/news/1646644711
07.03.2022 – 12:39
Začátek třetího kola rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou je naplánován na 15:00 hod. (moskevského času). Ruská delegace již odletěla do Běloruska.
Jednání se bude konat v Bělověžské Pušče – na stejném místě jako předchozí kolo. V Rusku jsou ale připraveni na to, že čas zahájení jednání se stejně jako v minulosti může posunout kvůli problémům s logistikou ukrajinské delegace – vyjednavači z Kyjeva se pokaždé dostanou do Běloruska „po přepřahu“ pomocí polských vojenských vrtulníků. 
(průběžně doplňováno)
překlad Vlabi

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře