Co se děje na Ukrajině 10


05.03.2022 – 0:59   
Zelenský se v šoku obořil na NATO, protože byl pobouřen jeho odmítnutím vytvořit nad Ukrajinou bezletovou zónu.
„Věříme, že to byly samotné země NATO, kdo vytvořil narativ, podle kterého údajně uzavření nebe vyvolá přímou agresi proti NATO. Toto je autohypnóza těch, kteří jsou slabí a nejistí,“ řekl.
“Vedení aliance tak dalo zelenou k dalšímu bombardování ukrajinských měst a vesnic, když odmítlo vytvořit bezletovou zónu. Všichni lidé, kteří ode dneška zemřou, zahynou kvůli vám. Kvůli vaší slabosti, kvůli vaší nejednotnosti. Jediné, co dnes aliance mohla udělat, bylo předat 50 tun motorové nafty pro Ukrajinu prostřednictvím svého systému nákupu. Asi proto, abychom mohli spálit Budapešťské memorandum, aby lépe hořelo. Ale pro nás už shořelo v palbě ruských vojsk,“ uzavřel ukrajinský prezident a ujistil, že Ukrajina „bude i nadále bojovat a bránit svou zemi“. 
https://rusvesna.su/news/1646429436

05.03.2022 – 0:28   
Všechny ukrajinské kanály Telegram a blogeři nyní aktivně šíří video s názvem „Letecká bitva nad Kyjevem“. Video je údajně záznamem jedné z leteckých bitev bájného „přízračného pilota“, který prý sestřelil 12 ruských letadel. Video si získává v ukrajinské veřejnosti značnou oblibu.
Jako každé ukrajinské „vítězství“ však to, co se odehrává na obrazovce, nemá nic společného s realitou. Video je úryvkem z oblíbené počítačové hry Digital Combat Simulator, což je dobře vidět v zelených 2D stromech. 
https://rusvesna.su/news/1646427471
05.03.2022 – 1:29   
Ukrajina bude požadovat plnou konfiskaci všech ruských energetických aktiv ve světě. Informovala o tom tisková služba Nejvyšší rady.
„Můžeme a musíme požadovat úplnou konfiskaci všech energetických aktiv Ruské federace na světě. Můžeme a měli bychom tato aktiva použít ke zvýšení ozdravného fondu pro Ukrajinu,“ zdůraznil Zerkal. 
https://rusvesna.su/news/1646430501
05.03.2022 – 1:57   
I ukrajinský ministr zahraničí obviňuje NATO ze slabosti. Aliance podle něj nebyla schopna přijímat žádná rozhodnutí o odporu vůči Rusku a „vše hodila na úroveň bilaterálních vztahů“.
Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba se domnívá, že NATO v posledních dnech výrazně na Ukrajině ztratilo svou image.
„Před válkou ukrajinský lid věřil, že NATO je síla, zatímco EU je slabá a nerozhodná. Ale po začátku války lidé viděli, že opak je pravdou. Že Evropská unie má charakter, má sílu, uplatnila bezprecedentní sankce, vytvořila fond na financování ozbrojených sil Ukrajiny, dala nám status kandidáta a vyhlídky na členství, ale NATO nedokáže vyřešit nic,“ řekl ve vysílání jednoho z ukrajinských televizních kanálů.
Kuleba poznamenal, že přesně toto řekl i ve svém projevu na ministerském zasedání NATO konaném 4. března.
Aliance podle ministra nebyla schopna přijímat žádná rozhodnutí o odporu vůči Rusku a “vše převedla na úroveň bilaterálních vztahů. To je slabina, na kterou Aliance v budoucnu bohužel doplatí. A teď kvůli tomu budou trpět Ukrajinci,“ zdůraznil. 
https://rusvesna.su/news/1646432805

05.03.2022 – 2:30   
Útočníci zasáhli porodnici a nemocnici v Doněcku. Situace v hlavním městě DLR je stále obtížná – útočníci nepřestávají ostřelovat město a ničit společensky významné objekty. Včera odpoledne zaútočily na Kirovský obvod Doněcka, a zasáhli polikliniku. 
https://rusvesna.su/news/1646422662
05.03.2022 – 3:30   
Útoky okupantů v DLR za necelé dva týdny poškodily téměř tisíc infrastrukturních zařízení. Nejvíce utrpěly Gorlovka, Doněck a Dokučajevsk.
Od evakuace civilistů republiky vyhlášené šéfem DLR bylo ostřelováním ozbrojených sil Ukrajiny poškozeno více než 900 infrastrukturních zařízení. Oznámil to v pátek 4. března náměstek ministra výstavby a bydlení a komunálních služeb DLR Vladimír Dubovka.
„Vzhledem k ostře vyhrocené situaci a ohrožení bezpečnosti civilistů vyzval představitel republiky Denis Pušilin civilisty, především ženy s dětmi, k evakuaci.
Jen za dva neúplné týdny, od 20. února, bylo v našich sídlech zničeno 923 infrastrukturních zařízení: zařízení pro podporu života, obytné budovy a sociální zařízení. Hlavní zkázu utrpěla taková města jako Gorlovka, Jasinovatá, Dokučaevsk a hlavní město republiky, Doněck.
Pokud vezmeme celkový počet objektů zničených během těchto dnů, tak nejvíce utrpěla Gorlovka – 337 objektů, dále Doněck – 307, Dokučajevsk – 149, Jasinovatá – 59, Novoazovskij okres – 21, Amvrosievskij – 19, Makjejevka -15 a ostatní osady.
Nejvíce postiženy byly domy soukromého sektoru (474 ​​domů), protože se nacházejí především na okraji a podél demarkační linie. Poškozeno bylo také 184 bytových domů, 31 sociálních zařízení — nemocnice, školy a školky. Vážné škody byly způsobeny na zařízeních pro podporu života v osadách, v důsledku ostřelování bylo poškozeno 195 topných, plynových a vodovodních zařízení,“ uvedl Vladimír Dubovka. I přes intenzivní ostřelování však veřejné služby republiky v nouzovém režimu nadále fungují.
Připomeňme, že od roku 2014 ozbrojené síly Ukrajiny zničily asi 30 000 infrastrukturních zařízení. 
https://rusvesna.su/news/1646422342
05.03.2022 – 4:00   
Západní média odhalila osud připravený pro Zelenského. Britské vydání The Times zveřejnilo přelomový článek o plánech Západu.
Vojenský zpravodaj Andrej Rudenko komentoval propagandistickou publikaci zveřejněnou v britském vydání The Times, že údajně již došlo ke třem pokusům o atentát na ukrajinského prezidenta Zelenského.
„Během několika dní Vladimír Zelenskij přežil tři pokusy o atentát,“ píší The Times.
Dnes jsme cestou do první linie diskutovali o možných variantách ukončení projektu Zelenskij. A všichni došli ke stejnému názoru, s největší pravděpodobností se ho jeho „západní přátelé“ zbaví. Jelikož pokud padne do rukou Ruska, stane se Pan Ze velmi cenným svědkem, který může celému světu odhalit pravdu – kdo stojí za všemi událostmi na Ukrajině.
A tohle je článek v „úctyhodné“ publikaci. Připravují si půdu!” 
https://rusvesna.su/news/1646423256
05.03.2022 – 6:00   
Co si o útěku Zelenského myslí vojáci armády DLR
O svůj názor na situaci s Ukrajinou a útěkem jejího prezidenta, který se šíří mezi vojáky armády DLR, se podělil veterán milice DLR, známý „Motorollovec“ Gennadij Dubov.
„Všichni, kdo se mnou slouží (metodou nepřímých rozhovorů, pokud možno studuji názory aktivních spolubojovníků), se domnívají, že ukrajinská strana, pokud mluvíme o současném kyjevském režimu, nebyla původně zaměřena na skutečná jednání, ale měla pouze protahovat čas, protože věděli o nevyhnutelném útěku Zelenského. Můj názor (sdílený všemi vojáky, se kterými jsem mluvil) je tento. Nikdy nepodepíše kapitulaci a nebude souhlasit se žádnými mírovými dohodami, které by zachránily Ukrajinu.
Zelenského chování je diktováno následujícími motivy:
1. Snaží se (přesněji už to udělal) vybudovat kariéru „exilového, ale neporaženého“ prezidenta v zahraničí na krvi mírumilovných Ukrajinců a vytvořit alternativní „legitimní“ centrum moci na Západě jako nástroj informačně-politické války s Ruskem. To Zelenskému zaručí financování na celý život a status „nezlomeného vůdce národa“. Čili klaun vyměnil krev spoluobčanů za masopustní důchod a pokusí se režírovat krvavý karneval ze zahraničí.
2. To vše dělá na přímý rozkaz Spojených států a nemůže neuposlechnout: jakýkoli pokus vymknout se kontrole a přijmout ruské mírové návrhy skončí tím, že budou anulovány nejen offshore účty Zelenského a spol., ale i on sám a obviní se z toho Rusko. 
https://rusvesna.su/news/1646411582
05.03.2022 – 7:00   
Ukrajina bude přijata do Společného centra pro kybernetickou obranu NATO jako přispěvatel (NATO CCDCOE). To je uvedeno v prohlášení NATO CCDCOE.
„Jednomyslným hlasováním souhlasilo 27 sponzorských zemí v řídícím výboru CCDCOE s členstvím Ukrajiny v CCDCOE jako přispěvatelem,“ uvádí se v prohlášení.
„Přítomnost Ukrajiny v centru usnadní výměnu kybernetických zkušeností mezi Ukrajinou a členskými zeměmi CCDCOE. Ukrajina by mohla přinést cenné poznatky z první ruky o několika kybernetických protivnících, které by mohly být použity pro výzkum, cvičení a výcvik,“ řekl plukovník Jaak Tarien, ředitel Centra NATO pro kooperativní kybernetickou obranu.
CCDCOE je akreditované NATO centrum kybernetických znalostí, výzkumná instituce, vzdělávací instituce a školicí středisko. 
https://rusvesna.su/news/1646422977
05.03.2022 – 7:30   
Skandál: Německé MANPADS pro Ukrajinu jsou rezavé, vyřazené z provozu a bez personálu. Přitom ukrajinská vláda si prý tyto rakety výslovně vyžádala, navzdory jejich stáří.
Stovky z 2700 protiletadlových raket Strela, které německá vláda slíbila převézt na Ukrajinu, jsou nejen zcela zastaralé, ale také nepoužitelné – a celá várka MANPADS je navíc personálně poddimenzovaná. Informovalo o tom německé vydání Spiegelu.
Berlín tento týden oznámil, že plánuje dodat Ukrajině 2700 protiletadlových střel Strela z bývalých zásob ozbrojených sil Německé demokratické republiky (Východní Německo). Dodávku schválilo ministerstvo hospodářství.
Německé ministerstvo obrany zároveň vyjádřilo překvapení nad tímto prohlášením, protože rakety Strela byly již dříve prohlášeny za zastaralé a v roce 2014 umístěny do skladu k následné likvidaci. Jsou minimálně 35 let staré a jejich používání již nebylo považováno za bezpečné. Zbraně nebyly zlikvidovány z důvodu nemožnosti uzavřít příslušné smlouvy se specializovanými firmami.
Ukrajinská vláda si však prý výslovně vyžádala tyto rakety, navzdory jejich stáří. Nyní se ale ukázalo, že 700 raket bylo tak poškozeno, že už je nebylo možné použít. Mají drobné praskliny, které vedly ke korozi.
Ve vydání se navíc píše, že dřevěné bedny, ve kterých jsou střely uloženy, jsou tak plesnivé, že při jejich poslední kontrole v listopadu musela armáda nosit ochranné pomůcky.
Utajovaný vojenský dokument, který časopis získal, uvádí, že „kvůli zastaralému raketovému motoru již není použití rakety Strela bezpečné, a proto je již nelze odpálit“.
V únorové zprávě Bundeswehru zásobovacího oddělení se uvádí, že pravděpodobně je stále provozuschopných asi 2000 raket.
Mluvčí ministerstva obrany řekl, že Federální bezpečnostní rada dosud o předání raket na Ukrajinu nerozhodla. Bundeswehr navíc zajistí otestování těchto zbraňových systémů před případným dodáním na Ukrajinu.
„Všechno, co Bundeswehr dodává, je kontrolováno,“ řekl tiskový mluvčí ministerstva.
Řízená raketa Strela byla vyvinuta v Sovětském svazu jako ekvivalent amerického systému Stinger. Tuto snadno použitelnou zbraň lze použít proti nízko letícím vrtulníkům a letadlům. Je to jednorázová, střelná a vrhací zbraň.
https://rusvesna.su/news/1646417390
05.03.2022 – 8:00   
Ukrajinská ekonomika se kvůli válce s Ruskem zhroutila na polovinu – NBU
Zástupce šéfa Národní banky Sergej Nikolajčuk řekl v rozhovoru pro Bloomberg, že Ukrajina naléhavě potřebuje podporu mezinárodního společenství.
“Snažíme se udržet náš finanční systém pod kontrolou, ale naše předběžné výpočty ukazují, že náš denní HDP je jen poloviční oproti normálnímu HDP, který byl v mírových podmínkách.”
Obtížná ekonomická situace podle něj negativně ovlivňuje veřejné finance a rezervy centrální banky, Ukrajina proto nutně potřebuje podporu mezinárodního společenství.
Podle jeho propočtů budou na obnovu ekonomiky a normálního života Ukrajiny po válce potřeba stovky miliard dolarů. 
https://rusvesna.su/news/1646409189
05.03.2022 – 8:30   
Trofeje armády LLR: Ustupující ukrajinské jednotky odhazují nové zbraně. Významné trofeje tak putují k vojákům Armády republiky, kteří osvobozují území dříve okupovaná ozbrojenými silami Ukrajiny.
Mezi zbraněmi jsou například:
► 2 ATGM FGM-148 Javelin;
► 15 ATGM;
► 3 houfnice D-20
► 1 tank T-64B;
► 3 BMP-1;
► 1 SAM “Strela-10”;
► 1 BRDM-2;
► 1 MTLB (obrněný transportér);
► 1 ZIL-131;
► 2 KRAZ;
► 1 ukrajinský obrněný vůz “Kazak-2”. 
https://rusvesna.su/news/1646457661
05.03.2022 – 8:51 
Boje u Kyjeva – ruský výsadek v Gostomelu
V Kyjevě píší, že do Gostomelu vstoupili ruští výsadkáři z 31. výsadkové útočné brigády (Uljanovsk). Na severozápad od Kyjeva pokračují boje v oblasti strategického trojúhelníku Irpen – Gostomel – Bucha. Boje probíhají také u vesnice Sofievskaja Boršchagovka (západní předměstí hlavního města Ukrajiny) a dále na západ podél dálnice Kyjev-Žytomyr. Formace ruské armády se postupně přesouvají na jih, směrem k městu Bojarka.
https://rusvesna.su/news/1646458371
05.03.2022 – 9:18 
Nebe nad jihem Ruska je uzavřené: Federální agentura pro leteckou dopravu oznámila rozšíření omezení. 
„Do 14. března 2022, 03:45 moskevského času, bylo prodlouženo dočasné omezení letů na ruská letiště v jižní a střední části Ruska, a to na tato letiště: Anapa, Bělgorod, Brjansk, Voroněž, Gelendžik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov na Donu, Simferopol, Elista.
K organizaci přepravy cestujících na uzavřená letiště se ruským leteckým společnostem doporučuje organizovat přepravu cestujících na alternativních trasách s využitím letišť Soči, Volgograd, Mineralnje Vody, Stavropol a Moskva.
Tato letiště fungují normálně a mají dostatečnou kapacitu pro zajištění cestujících v letecké dopravě při zvýšené intenzitě letů.
Lety ruských aerolinek do Kaliningradu probíhají podle letového řádu. Pro lety do tohoto regionu ruské aerolinky využívají letecké trasy přes neutrální vody Baltského moře,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Připomeňme, že po zahájení speciální vojenské operace na Ukrajině a několika úderech ukrajinské strany na území Ruské federace (včetně letiště v Rostovské oblasti) byly některé ruské regiony nacházející se poblíž hranic uznány za nebezpečné pro civilní obyvatelstvo.
https://rusvesna.su/news/1646460015
05.03.2022 – 9:27
Ruské ministerstvo obrany právě oznámilo, že dnes od 10:00 (moskevského času) ruská strana vyhlašuje režim ticha a otevírá humanitární koridory pro odchod civilistů z Mariupolu a Volnovachy.
Připomeňme, že Mariupol a Volnovacha jsou již několik dní jedním z nejžhavějších míst speciální vojenské operace.
Ministerstvo obrany Ruské federace opakovaně upozorňovalo, že ukrajinské nacionalistické jednotky brání odchodu civilistů z osad a mění je v lidské štíty.
Situace v regionu již dosáhla rozsahu humanitární katastrofy.
Na webu se také objevila četná svědectví, že neonacisté zabíjejí civilisty, kteří se pokusili opustit válečnou zónu ve vlastních vozidlech.
AKTUALIZOVÁNO
Starosta Mariupolu Vadim Bojšenko potvrdil, že se strany v současné době dohodly na době ticha a uspořádání humanitárního koridoru pro evakuaci civilistů z města. 
https://rusvesna.su/news/1646461678
05.03.2022 – 9:59   
Ukrajinské úřady dohodu o příměří popřely
Ministerstvo obrany Ruské federace již dříve oznámilo otevření humanitárních koridorů pro obyvatele Mariupolu a Volnovachy.
Šéf Kyjevské oblastní státní správy Oleksij Kuleba řekl, že ukrajinská strana „nemá žádné oficiální potvrzení, že je plánováno příměří na 5. 3. 2022“.
„Za takových podmínek není možné zajistit bezpečnost při přepravě osob tzv. „humanitárními koridory“ z postižených míst. Zdůrazňujeme, že vytvoření „humanitárního koridoru“ je možné pouze za úplného ticha! Jakmile bude mít ukrajinská strana oficiální potvrzení, bude to oznámeno,“ napsal Kuleba na Telegramu.
Upřesněme, že Kulebovo prohlášení bylo učiněno před oznámením Ministerstva obrany Ruské federace o otevření humanitárních koridorů pro obyvatele Mariupolu a Volnovachy, ale to nic nemění na podstatě věci: ukrajinské úřady jasně prokazují že nehodlají uzavírat dohody, které by chránily životy civilistů.
Šéf Kyjevské oblastní státní správy zároveň cynicky píše, že „každý život je největší hodnotou a úkolem ukrajinského státu je zajistit bezpečný pohyb civilního obyvatelstva“. 
https://rusvesna.su/news/1646463561
05.03.2022 – 10:25   
Ofenzíva je na široké frontě: Ministerstvo obrany informuje o úspěchu speciální operace
Vojska Ruské federace a LDLR přebírají kontrolu nad novými osadami, velké skladiště s NLAW a Javeliny je zničeno.
Oficiální představitel ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov ráno 5. března oznámil nové úspěchy armád Ruské federace a LDLR během speciální vojenské operace na Ukrajině:
Skupina vojsk LLR za palebné podpory Ozbrojených sil Ruské federace pokračovala v útočných operacích a dosáhla linie Boguslavka – Telmahovka – Kalinovka.
Jednotky ozbrojených sil DLR přes noc postoupily o 27 km.
Osady Novogrigorovka, Novonikolajevka, Višněvatoje, Volnoje, Listvjanka a Antonovka byly ovládnuty.
Subdivize ozbrojených sil Ruské federace provádějí útočné operace na široké frontě. Během uplynulého dne byly pod kontrolu ovládnuty osady Preobraženka, Komsomolskoje, Zagornoje, Dorožjanka, Rešetilovskoje, Konstantinovka, Ševčenko, Čubarevka, Proletarskoje, Ljubimovka.
Vojáci DLR nadále posilují obklíčení kolem Mariupolu. Ozbrojenci nacistických praporů „Azov“ a „Aidar“ střílejí na jednotky Lidových milicí vstupující do města z pozic zřízených ve školách, nemocnicích, porodnicích a školkách.
Za posledních 24 hodin zničila vysoce přesná zbraň muniční sklad na území vojenské jednotky Žytomyr, kde byly uloženy protitankové raketové systémy Javelin a NLAW.
Celkem bylo během celé operace zasaženo 2037 objektů ukrajinské vojenské infrastruktury. Mezi nimi: 71 kontrolních bodů a komunikačních center ukrajinských ozbrojených sil; 98 raketových systémů protivzdušné obrany S-300, Buk M-1 a Osa, stejně jako 61 radarových stanic.
Zničeno: 66 letadel na zemi a 16 letadel ve vzduchu, 708 tanků a jiných bojových obrněných vozidel, 74 vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 261 polních děl a minometů, 505 jednotek speciálních vojenských vozidel a také 56 bezpilotních vzdušných prostředků. 
https://rusvesna.su/news/1646465134
05.03.2022 – 10:57
Ukrajina oznámila začátek evakuace obyvatel Mariupolu
Ukrajinská okupační správa otevřela evakuační cestu na západ, do Záporoží. Městská rada Mariupol, potvrzující informaci oznámenou dříve ministerstvem obrany Ruské federace, oznámila zahájení evakuace civilistů od 11:00 místního času (12:00 moskevského času).
Uvádí se, že režim ticha je nastaven od 9:00 do 16:00 (10-17 moskevského času). Od 11:00 začíná evakuace civilistů po “zeleném” koridoru Mariupol – Nikolskoje – Rozovka – Pologi – Orechov – Záporoží.
Evakuace je organizována autobusy, které budou odjíždět ze tří bodů. Obyvatelé Mariupolu mohou také opustit město soukromými vozidly. Okupační úřady Mariupolu přísně zakazují odchýlit se od vyznačené trasy. Šéf okupační „doněcké vojensko-civilní správy“ Pavel Kirilenko také potvrdil nastolení režimu příměří od 09:00 (Kyjev) pro evakuaci obyvatel Mariupolu a Volnovachy.
AKTUALIZOVÁNO
Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Věreščuk uvedla, že se plánuje evakuace více než 200 000 civilistů z Mariupolu a více než 15 000 z Volnovachy (také směrem na Záporoží).
Garantem příměří je Červený kříž. 
https://rusvesna.su/news/1646466307
05.03.2022 – 11:28   
Denis Pušilin: „Před několika minutami ozbrojenci Azova odpálili dříve nastražená výbušná zařízení, v důsledku čehož se zřítil dům na bulváru Meotida. Pod troskami zůstalo asi 200 lidí, z nichž většinu tvoří ženy a děti. Neonacisté spáchali tento teroristický čin bezprostředně poté, co se dozvěděli o dohodě mezi Moskvou a Kyjevem o otevření koridoru pro evakuaci civilistů z Mariupolu.
AKTUALIZOVÁNO
12:30. Představitel DLR upřesnil, že úřady republiky se snaží o obětech výbuchu získat další informace. K tomu armáda DLR zapojila drony. 
https://rusvesna.su/news/1646468937
05.03.2022 – 11:51   
Ruská armáda v noci zničila základnu Národní gardy v Charkově. Z budovy, kde dříve sídlila 5. samostatná brigáda Národní gardy Ukrajiny, zbyly jen ruiny.
https://rusvesna.su/news/1646466848
05.03.2022 – 12:16   
„Aligátor“ Ka-52 ničí raketami obrněná vozidla Ozbrojených sil Ukrajiny. Záběry z místa speciální vojenské operace zveřejnilo ministerstvo obrany.
“Posádky vrtulníků Ka-52 ve dvojici ničily obrněná vozidla ukrajinských nacionalistů protitankovými řízenými střelami,” uvedlo ministerstvo obrany.
Ministerstvo dále uvedlo, že během speciální operace posádky ruských leteckých sil doprovázejí kolony, ničí nepřátelská obrněná vozidla, přesouvají jednotky a vojenský náklad a poskytují nezbytnou leteckou podporu jednotkám ruské armády.
https://rusvesna.su/news/1646470268
05.03.2022 – 12:42   
Už v prosinci 2021 Pentagon vybavoval Ukrajinu zbraněmi a vybavením vhodným pro boj v městských oblastech. Informoval o tom list Washington Post s odkazem na odtajněnou zprávu o dodávkách a prodejích.
“Je to pokračující proces. Stále sledujeme, co Ukrajina potřebuje, a děláme to tak již mnoho let. Jen jsme urychlili proces identifikace potřeb a naše konzultace, stejně jako [konzultace] s Ukrajinci. Mluvili jsme s nimi denně, na rozdíl od příležitostných schůzek, které jsme měli před touto krizí,“ řekl nejmenovaný vysoký představitel Pentagonu.
Je třeba poznamenat, že k ochraně vojáků před nevybuchlou municí byly dodány zejména brokovnice a specializované obleky.
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena během minulého týdne objem dodávek navýšila a podle vydání poprvé vyslala na Ukrajinu i protiletadlové raketové systémy Stinger. Kromě toho byly odeslány další protitankové raketové systémy Javelin.
Podle expertů se boje na Ukrajině nevyhnutelně změní v boje pouliční, píše list.
Tisková tajemnice Bílého domu Jen Psaki již dříve uvedla, že americká administrativa za žádných okolností nehodlá na Ukrajinu vyslat americké vojáky, aby bojovali proti Rusku. 
https://rusvesna.su/news/1646473348
05.03.2022 – 12:57   
Do 12:30 (moskevského času) evakuace z Mariupolu (odkud dnes ukrajinské úřady slíbily stažení až 200 000 civilistů) nezačala. Šéf DLR Denis Pušilin ve vysílání televizního kanálu Rossija-24 uvedl, že dohodnutým humanitárním koridorem zatím Mariupol neopustil ani jeden člověk. Upozornil na slabost ukrajinské armády, která nedokáže odolat svévoli nacionalistických militantů.
Šéf okupační správy „Doněcké oblasti“ Pavel Kirilenko zase řekl, že evakuace z Mariupolu nemohla začít kvůli tomu, že na její trase pokračují boje v Záporožské oblasti a v současné době teprve probíhají jednání o jejich zastavení.
Situace ve Volnovaše
Válečnou zónu nemohou opustit ani obyvatelé Volnovachy. Velitelství územní obrany DLR hlásí, že ozbrojenci evakuaci civilistů brání.
“Zatím bylo evakuováno pouze 24 civilistů, z toho čtyři jsou místní rodáci. Podle nich jsou ve městě, ve sklepích zničených obytných budov civilisté, kteří se nemohou dostat ven sami. Ozbrojenci však záměrně neposkytují pomoc potřebným, aby nemohli opustit město,“ uvedlo ministerstvo. 
https://rusvesna.su/news/1646474246
05.03.2022 – 13:15   
Šéf amerického ministerstva zahraničí Anthony Blinken řekl, že úkolem Washingtonu je zabránit tomu, aby se ozbrojená konfrontace dostala za hranice Ukrajiny.
“Naším úkolem je zajistit, aby konflikt nepřesáhl hranice Ukrajiny,” řekl.
Odpověděl také na otázku o zavedení „bezletové zóny“ nad Ukrajinou. Podle jeho slov v tomto ohledu podporuje generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga a stejně jako on o takovém scénáři neuvažuje.
Stoltenberg již dříve uvedl, že NATO možnost zavedení „bezletové zóny“ nad Ukrajinou vylučuje. Aliance má nyní odpovědnost zajistit, aby se tento konflikt „nevymkl kontrole, dále neeskaloval a nezměnil se v totální válku v Evropě zahrnující spojence z NATO,“ řekl.
Blinken také řekl, že Washington je připraven zahájit dialog s Moskvou, pokud Rusko projeví zájem „zapojit se do konstruktivní diplomacie“.
“Vždy budeme hledat příležitosti pro diplomacii a dialog,” řekl v rozhovoru pro BBC, když hovořil o možnosti diplomatického urovnání situace na Ukrajině.
„Záleží zcela na prezidentu Putinovi a na Rusku. Pokud projeví jakékoli známky toho, že se chtějí zapojit do konstruktivní diplomacie, samozřejmě se jí zúčastníme,“ řekl.
Ministr uvedl, že Spojené státy počítají i s ukrajinskými partnery. 
https://rusvesna.su/news/1646471580
05.03.2022 – 13:35   
Ruské jednotky se vylodily ve vesnici Jastrebinoje v Nikolajevské oblasti u Voznesensku, kde probíhají urputné boje. Jastrabinje se nachází na pravém břehu Bugu. Ruské jednotky se snaží překročit řeku a bojují o Vozněsensk, kde byl předtím vyhozen most.
Tyto bitvy mají strategický význam – po překročení Bugu a dobytí Vozněsenska mají ruští vojáci příležitost přeříznout dálnice Kyjev-Oděsa s následnou ofenzívou proti Oděse. 
https://rusvesna.su/news/1646475668
05.03.2022 – 13:55   
Labilní a nezvladatelní amatéři “územní obrany” na Ukrajině stříleli na novináře britské televizní stanice Sky News. „K incidentu došlo 28. února v blízkosti Kyjeva. Ozbrojenci zahájili palbu na auto reportérů a ani po volání, že jde o zástupce tisku, oheň neustal. No, Zelenský, byl to opravdu dobrý nápad rozdat 20 000 kulometů každému, kdo po něm natáhl ruku?“ – píše telegramový kanál “Vojenští zpravodajové Rusvesny”. 
https://rusvesna.su/news/1646476135
05.03.2022 – 14:14  
Jeden z prezidentských IL-96 zamířil z Petrohradu do Washingtonu. Právě tento letoun, soudě podle historie jeho letů, dopravil ruskou delegaci na jednání s Ukrajinci do Běloruska. Plánují se tajná jednání mezi Ruskem a Američany na nejvyšší úrovni?
https://politikus.ru/v-rossii/141201-prezidentskiy-il-96-napravilsya-iz-sankt-peterburga-v-vashington.html
05.03.2022 – 14:20   
SBU zlikvidovala člena vyjednávací skupiny Ukrajiny Denise Kirjejeva. O vraždě politika informuje i poslanec Rady Alexander Dubinský.
Ukrajinský politik byl podezřelý z vlastizrady. Alexandr Dubinskij a také vydání “Obozrevatel” s odkazem na zdroje jako první informovaly, že Kirjejev byl při zatýkání zabit. Brzy se objevila i fotografie zesnulého. Média s odkazem na strážce zákona píší, že k vraždě došlo poblíž budovy Pečerského soudu
„Během zatýkání SBU byl zabit člen první gomelské delegace Ukrajiny Denis Kirjejev. Byl podezřelý ze zrady,“ napsal Dubinský. 
https://rusvesna.su/news/1646478746
05.03.2022 – 14:45   
Ruské ministerstvo obrany oznámilo selhání evakuace civilistů: z Mariupolu a Volnovachy otevřenými koridory nikdo nedorazil. Podrobnosti uvedl oficiální zástupce ruského ministerstva obrany:
► V tuto chvíli z deklarovaných 200 000 uprchlíků z Mariupolu a 15 000 z Volnovachy do otevřených humanitárních koridorů nikdo nevstoupil, nacionalisté civilisty a cizince nepropouštějí.
► Podle výsledků objektivní kontroly (3 drony nad Mariupolem, 2 nad Volnovachou) bylo zjištěno, že se humanitární konvoje netvořily a místo toho byl deklarovaný „tichý režim“ aktivně využíván k přeskupování ukrajinských jednotek a národních praporů v obranných pozicích.
► Jsme nuceni se obrátit přímo na vicepremiérku Ukrajiny Vereščuku, se kterou jsme se poslední den intenzivně stýkali a splnili všechna její přání a požadavky: pokud vás kyjevský režim vtáhl do operace k vytvoření příznivějších podmínek pro bránící se nacisty, řekněte o tom osobně ukrajinskému lidu, který vaše činy zhodnotí politicky.
► I přes závažnost následků narušení dnešní humanitární operace jsme připraveni nadále trpělivě a vytrvale spolupracovat s představiteli Ukrajiny a mezinárodních organizací na okamžitém řešení humanitární krize.
Nutno podotknout, že ve stejnou dobu učinila ukrajinská vicepremiérka Vereščuk prohlášení o narušení evakuace technikou, která se na Donbase praktikuje řadu let: obvinila Rusko, že koridor údajně začalo ostřelovat z těžkých zbraní.
https://rusvesna.su/news/1646480750
05.03.2022 – 15:10   
Ukrajina vzala jako rukojmí tisíce cizinců pobývajících na jejím území: Ministerstvo obrany informovalo o podrobnostech o teroristických akcích tamních úřadů a nacionalistických praporů proti nim.
Situace v různých regionech byla podrobně popsána:
Od začátku operace bylo z nebezpečných zón na Ukrajině do Ruska evakuováno více než 156 000 lidí, z toho 41 596 dětí, ruské hranice překročilo 17 365 soukromých aut, z toho průměrně 924 denně;
Nacionalistické prapory nadále jako rukojmí drží asi 5 tisíc cizinců, většinou studentů“:
► v Charkově je zadržováno až 1,5 tisíce studentů z Indie, až 200 občanů Jordánska, 40 občanů Egypta, 15 občanů Vietnamu;
► v Sumy 576 Indů, 159 Tanzanců, 121 Číňanů, 100 studentů z Ghany, 60 Egypťanů, 45 Jordánců, 16 Pákistánců, 15 Tunisanů a 14 Zambijců;
► V Sumy zbili nacionalisté 20 pákistánských studentů, kteří se pokusili nezávisle dosáhnout kontrolního bodu Sudža. Byli posláni zpět do ubytovny;
Ukrajina soustavně odmítá ruské návrhy na otevření humanitárních koridorů v Charkově a Sumy. Kyjevští radikálové brání civilistům v evakuaci – byl zaveden zákaz vycházení, východy byly zaminovány, lidem hrozí odveta.
Případy rasismu jsou stále častější, nacionalisté brání zejména evakuaci černochů, ale i občanů Indie, Izraele, Indonésie, Pákistánu a Egypta. 
https://rusvesna.su/news/1646482234
05.03.2022 – 17:15   
Ruský prezident a nejvyšší velitel Vladimir Putin dnes učinil řadu důležitých prohlášení k postupu speciální vojenské operace. Ty sankce, které se zavádějí, jsou podobné vyhlášení války, ale k tomu zatím nedošlo.
Zveřejňujeme to nejdůležitější:
– Lidé na Donbasu nejsou toulaví psi. Od vypuknutí bojů na Donbasu v roce 2014 bylo zabito 13 až 14 tisíc lidí, včetně více než 500 dětí, ale Západ si toho nevšiml.
– Důsledky konfliktu mezi Ruskem a NATO, pokud by k němu došlo, „jsou každému jasné“.
– Chlapci, kteří bojují a pokládají své životy, bojují za naši budoucnost
– Neutrální status Ukrajiny je nutný, aby země nevstoupila do NATO;
– I v Rusku jsou neonacisté, ale ne ve vládě jako na Ukrajině.
– Současné vedení v Kyjevě musí pochopit, že pokud budou pokračovat ve stejném duchu, zpochybňují budoucnost ukrajinské státnosti, a pokud se tak stane, bude to zcela na jejich svědomí.
– Sankce, které se zavádějí, se podobají vyhlášení války, ale zatím tohoto bodu nedosáhly.
– Stanné právo je v zemi podle zákona zavedeno prezidentským dekretem v případě vnější agrese. Zavádět je neplánujeme, taková potřeba není.
– Na samotné Ukrajině jsou ti, kteří vyjadřují stejné postoje jako představitelé naší liberální části společnosti, prostě chyceni na ulici a zastřeleni. Tyto informace nyní shromažďují naše speciální služby.
– Rusko bude považovat jakékoli pokusy jiných zemí o zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou za účast na nepřátelských akcích.
– Branci nejsou zapojeni do vojenské operace na Ukrajině a ani to neplánujeme.
– Rusko neplánuje zapojit do speciální operace na Ukrajině ty, které láká výcvikový kemp.
– Náš generální štáb a ministerstvo obrany především zničily celou vojenskou infrastrukturu, muniční sklady a systémy protivzdušné obrany. Práce na zničení vojenské infrastruktury jsou téměř hotové.
– Operace probíhá podle plánu.
– Bylo možné poslat vojáky pouze na Donbas, ale pak by Kyjev měl „nekonečnou podporu“ ze západních zemí, rozhodli jsme se proto jít jinou cestou.
– Jsme vděčni dobrovolníkům, kteří přicházejí do našich vojenských registračních a náborových kanceláří, ale jejich pomoc zatím není třeba a jsem si jist, že ani v budoucnu nebude vyžadována. 
https://rusvesna.su/news/1646487248
05.03.2022 – 16:50   
Plukovník americké armády ve výslužbě Douglas McGregor vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby složil zbraně a souhlasil s mírovou variantou navrženou Moskvou. Hovoříme o uznání Krymu, DLR, LLR, demilitarizaci, denacifikaci a neutrálním statusu Ukrajiny.
Další odpor Ozbrojených sil Ukrajiny vůči ruským jednotkám je podle McGregora zbytečný.
„Rusko zcela jasně řeklo, že potřebuje neutrální Ukrajinu. Mohlo to skončit už před pár dny; kdyby to přijal, zůstali by na hranicích. Východní část Ukrajiny je v rukou Ruska, ale opět – oni nezabírají území, ale rozhánějí ukrajinské jednotky,“ řekl plukovník v rozhovoru pro Fox News.
Prezident Zelenskyj se podle americké armády jeví jako loutka, která vystavuje obrovské množství svých občanů zbytečnému riziku.
„Nevidím na něm nic hrdinského. Myslím, že to nejhrdinštější, co teď mohl udělat, je smířit se s realitou. Neutralizovat Ukrajinu. To není špatné! Neutrální Ukrajina je pro nás stejně dobrá jako pro Rusko,“ je si jistý Douglas McGregor.
Věří, že Rusko dokáže porazit ozbrojené síly Ukrajiny do deseti dnů. McGregor poznamenal, že ruská armáda se zpočátku chovala „příliš delikátně“, ale nyní se „napravila“, takže strategická porážka ozbrojených sil Ukrajiny není daleko. 
https://rusvesna.su/news/1646482879
05.03.2022 – 19:03
Zásobovací základna ozbrojených sil Ukrajiny v Chersonské oblasti je plně pod kontrolou ruských ozbrojených sil. Ruská armáda si odtud odvezla obrovské množství válečných trofejí, protože ukrajinští vojáci bez odporu vše opustili; pozice, opustili vybavení, zbraně a munici. Jak uvádí ruské ministerstvo obrany jsou mezi nimi například i ukrajinské tanky T-64 a T-80, obrněné transportéry a bojová vozidla pěchoty. Součástí základny je i hangár s muničním skladem (více než 4,5 tisíce tun).
Pravděpodobně se zde cvičily různé jednotky – námořní pěchota, sapéři, spojaři, tankisté a dělostřelci. Základna mohla pojmout asi 4 tisíce bojovníků.
Zdroj: https://rusvesna.su/news/1646485790 
05.03.2022 – 20:16
Ozbrojené síly Ukrajiny zajaly civilisty jako rukojmí na předměstí Kyjeva.
Ukrajinská armáda nejprve vyhodila do vzduchu most a nyní brání evakuaci civilistů z předměstí Kyjeva, města Irpin (8 km do hlavního města Ukrajiny).
Informace o tom běží v místních skupinách a chatech na internetu.
V tuto chvíli vstoupily do Irpinu předsunuté jednotky ruské armády.
https://rusvesna.su/news/1646493535 

05.03.2022 – 21:03
Izraelský premiér Naftali Bennet se v sobotu v Moskvě sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby diskutovali o ukrajinské krizi, uvedla izraelská státní televizní a rozhlasová společnost CAN s odvoláním na Kreml.
„Kreml sdělil, že Bennett se v Moskvě schází s Putinem, strany diskutují o ukrajinské krizi,“ píše se ve zpravodajství.
Zdroj: https://rusvesna.su/news/1646500275
05.03.2022 – 21:15
Peklo pro banderovce: Bombardéry Tu-22 vzlétly z Krymu na Nikolajev – hlásí guernátor oblasti Nikolajev. Cituje ho telegramový kanál „Operace Z: Během dne, jak hlásili civilisté, byl ve městě relativně klid.
https://rusvesna.su/news/1646502901
05.03.2022 – 21:50
Letecký útok na základnu Národní gardy v Charkově: vše je zničeno, mnoho mrtvých i raněných.
Ruské vzdušné síly zaútočily na vojenský tábor 5. Slobozhanské brigády Národní gardy v Charkově. Při leteckém úderu byli zabiti vojáci, zničeny budovy, odklízejí se sutiny. O tom se píše ve zprávě pro velení NGU.
https://rusvesna.su/news/1646506116
05.03.2022 – 23:07
Putin zjednodušil vstup cizinců z území DLR, LLR a Ukrajiny
Cizinci a osoby bez státní příslušnosti z území LLR, DLR a Ukrajiny mají zjednodušený vstup do Ruské federace, uvádí s odkazem na vyhlášku kremelská tisková služba a dále přesně vymezuje podmínky pro toto opatření.
Rodiny vojáků armády Ruské federace a Národní gardy, kteří zemřeli během speciální operace na ochranu Donbasu nebo v Sýrii, obdrží další jednorázové platby ve výši 5 milionů rublů. Podle kremelské tiskové služby takový dekret podepsal ruský prezident Vladimir Putin. (TASS) 
Bezpečnostní systémy jaderných elektráren na Ukrajině jsou stále v dobrém stavu, uvedl generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi.
MAAE uvedla, že se ukrajinské straně podařilo navázat kontakt s personálem Záporožské jaderné elektrárny, největší na Ukrajině, kterou převzala ruská armáda. V této elektrárně pracují dva ze šesti reaktorů. Personál elektrárny oznámil, že bezpečnostní systémy elektrárny nebyly poškozeny, úroveň radiace zůstala normální. Nebyla zaznamenána žádná hrozba šíření radiace na Ukrajině.(TASS) 
05.03.2022 – 23:46
Známý opolčenec „první vlny“ Alexandr Žučkovský o probíhajících událostech:
“Nyní, díky otevřenému vstupu Ruska do války oblíbené eufemismy jako ‘severní vítr’, ‘velcí bratři’ atd. navždy zmizely z našeho slovníku. Vždy mě urážela tato potřeba maskovat ruskou vojenskou pomoc na Donbase. Když jsem to tehdy někdy neudělal, zažíval jsem hněv různých úředníků. Nyní je vše upřímné, vše je otevřené, vše je seriozní. Sláva Rusku,“ píše.
https://rusvesna.su/news/1646511898
Organizátoři dodávek přenosných systémů protivzdušné obrany (MANPADS) a protitankových raketových systémů (ATGM) na Ukrajinu si nemohou neuvědomovat rostoucí hrozbu, že se tyto vysoce přesné zbraně dostanou do rukou teroristů a gangů nejen na Ukrajině, ale i v Evropě jako celku, řekla oficiální představitelka Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Marie Zacharová.
Diplomatka upozornila na skutečnost, že západní země zahájily na Ukrajinu masivní dodávky Stinger MANPADS (které zasahují pozemní a povrchové cíle na vzdálenost až 8 km a ve výšce až 3,5 km), dalších přenosných systémů a také jako jsou protitankové systémy Javelin, NLAW a Carl Gustaf, které bez nadsázky patří k nejcitlivějším typům zbraní. (TASS)

(průběžně doplňováno)
překlad: Vlabi

Čtěte dál

PředchozíDalší