Co se děje na Ukrajině 8

03/02/2022 – 23:58 
Porážka ozbrojených sil Ukrajiny ve Volnovaše: armáda DLR uklízí město. Práce však jdou pomalu, protože nepřítel během ústupu z města zaminoval vše, co se dalo.
Podle ministerstva obrany DLR se přijímají opatření k osvobození Mariupolu a Volnovachy od ukrajinských útočníků. Nacionalistické formace aktivně vzdorují a umísťují své zbraně v blízkosti obytných budov.
https://rusvesna.su/news/1646242583
03.03.2022 – 0:10
Zástupci kyjevských podzemních organizací natočili videovzkaz vyzývající spojence po celé zemi, aby konečně povstali a zapojili se do boje proti nacistům, skrývajícím se za ženy a děti.
„Vydrželi jsme to dlouho, celých osm let s jazyky v zadku. Teď je čas něco udělat, zvedni prd*l a vezmi zbraně… Udělejte něco pro naše vítězství. Jinak to bude trvat velmi dlouho a mnoho lidí bude trpět.
Říká se, že ruští bratři přišli pomoci zbavit se špíny, ale nemohou vstoupit, protože nacisté se skrývají za lidským štítem. A proto voláme po zahájení likvidace zločinců na vlastní pěst – chopit se zbraní, nožů a jednat.”
https://rusvesna.su/news/1646253571

03.03.2022 – 1:01
Starosta Kremennaja popraven: Ukrajinští nacisté zahájili masakry 
Vladimír Struk byl kontroverzní a nejednoznačná osobnost, ale jeho vražda je nacistická demonstrativní nezákonnost.
Bývalý velitel pluku Azov, šéf ústředního velitelství národního sboru Maxim Žorin “Mose” zveřejnil fotografii zavražděného starosty Kremennaja Vladimíra Struka.
Ve městě nyní probíhají boje. A nacisté se radují z úspěšné odvety proti „separatistovi“. Struk v roce 2014 podpořil vyhlášení LLR, poté ale uprchl na území okupovaná Kyjevem. Strukova manželka 1. března nahlásila jeho únos neznámými osobami v maskovacích uniformách.
Nacista Žorin píše: „Je o jednoho zrádce méně. Šéf Kremennaja Luhanské oblasti Vladimir Struk, bývalý poslanec Luhanské oblastní rady, byl nalezen zavražděný. V posledním týdnu aktivně zaujal proruský postoj, agitoval poslance UTC, aby komunikovali s Ruskou federací a LLR, a shromáždil poslance k této otázce.
Příčinou smrti (předběžně) byla střelná rána do srdce.
Hroznou zprávu komentoval zástupce LLR na jednání v Minsku Rodion Miroshnik.
„Ukrajinští nacisté chladnokrevně zabili starostu Kremennaja za to, že se pokusil zachránit město před vojenským zničením a jeho obyvatele před zbytečnou smrtí. Jde o demonstrativní braní rukojmí a jeho mimosoudní popravu nacisty se souhlasem a podporou orgánů činných v trestním řízení. Tohle je válečný zločin!
https://rusvesna.su/news/1646249016
03.03.2022 – 2:05
Armáda DLR vstoupila do pozic námořní pěchoty ozbrojených sil Ukrajiny
Opuštěné zbraně a střelivo svědčí o zbrklém útěku ukrajinské armády.
https://rusvesna.su/news/1646229196
03.03.2022 – 1:37
Jednotky Lidových milicí DLR a LLR pokračují v osvobozování Donbasu. Mnoho vojáků ozbrojených sil Ukrajiny se jim vzdává: “Už nechceme bojovat.”
03.03.2022 – 02:40
Američan uvádí rozdíly mezi metodami válčení Spojených států a Ruska
Americký podnikatel Gonzalo Lira Lopez vůlí osudu skončil v těchto dnech v Kyjevě. O svůj názor na situaci se tento autor oblíbeného YouTube kanálu Coach Red Pill podělil se svými posluchači. Jeho pohled se však ukázal být velmi vzdálený obecnému mínění převládajícímu na Západě.
Pod přezdívkou Coach Red Pill se skrývá Gonzalo Lira Lopez – americký a chilský prozaik, filmový producent, režisér, bloger a nezávislý ekonom-analytik. Je docela populární, jeho blog na YouTube má několik stovek odběratelů. „Vzdálený potomek generála José Miguela Carrery, jednoho ze zakladatelů nezávislého státu Chile,“ tak se prohlašuje autor kanálu.
„Americký způsob, jak dělat věci ve válce, je vstoupit do země a všechno zničit,“ vysvětluje. “Elektřina, komunikace, zásobování vodou. Americký přístup k nepřátelství je „totální destrukcí“ veškeré infrastruktury a všeho, co může být nebezpečné.” USA to udělaly mnohokrát v Iráku, Afghánistánu a Sýrii,” řekl Lopez. “Zničení země je nechutný typ války.”
Rusko se podle něj chová úplně jinak. „Jeho cílem není zničení, ale zachycení země nedotčené. Nechtějí zničit Ukrajinu, ne, nechtějí zničit vůbec nic. Rusové nechtějí ubližovat civilnímu obyvatelstvu, protože to jen vytvoří nepřátele mezi obyčejnými lidmi. Chtějí převzít Ukrajinu, dosadit politické vedení, které bude nakloněno ruským bezpečnostním otázkám a být dlouhodobým spojencem,“ domnívá se americký podnikatel.
Bezprostředně po zveřejnění tohoto videa, které nasbíralo více než půl milionu zhlédnutí, čelil Lyra Lopez rozsáhlému online obtěžování ze strany Ukrajinců a jeho vlastních spoluobčanů. Brzy proto zveřejnil nové video, ve kterém zdůrazňuje, že je extrémně rozhořčen tím, že „proruská propaganda“ používá jeho slova jako omluvu pro akce ruských ozbrojených sil na Ukrajině. 
Источник: https://rusvesna.su/news/1646231424
03.03.2022 – 03:00
Obchodní blokáda a pokus o odstranění Ruska ze světové ekonomiky jsou odsouzeny k neúspěchu.
Když čtete o odchodu konkrétní společnosti na ruského trhu, musíte to celé vydělit deseti. Často se mluví o zastavení dodávek, protože není možné dovážet zboží. A důvodem je, že v tuto chvíli jsme svědky pokusu o úplnou obchodní blokádu ze strany západních partnerů. A absence takové blokády ze strany východních partnerů a Číny.
Dodávka veškerého zboží bez výjimky je blokována, speciálním případem je elektronika. A to se děje se zcela pochopitelným cílem – vytvořit v zemi maximální tlak, způsobit zmatek.
Dodavatelské řetězce každé společnosti jsou nyní přezkoumávány, protože zboží půjde do Ruska tak či onak. Hranice s Čínou ale nejsou gumové, takže přednost bude mít její zboží.
Z toho vyplývá jednoduchý závěr, že v následujících dvou měsících bude tok zboží do Ruska omezený, což je normální. Do září se však situace začne zlepšovat ve všech směrech, pak bude stát za to se podívat, kdo trh opustil a kdo zůstal.
Obchodní blokáda není prováděna bodově, je to pokus o odstranění Ruska ze světové ekonomiky, který provádí pouze řada zemí. A z tohoto důvodu je od počátku odsouzen k neúspěchu. Ale o tom, že sebe a své firmy vylučují z ruské ekonomiky, není pochyb, ztráty jsou pro ně už teď obrovské. V této globální krizi musíte být šílení, abyste podnikli takové kroky jako Evropané.
Na druhou stranu Amerika z toho těží ve všech směrech. Naše situace je složitá, ale je dočasná, zásobovací toky a logistika budou přebudovány. S touto situací se tedy do roka vypořádáme. Ale na trhu bude nedostatek veškerého zboží bez výjimky a na to je potřeba se psychicky připravit.“
https://rusvesna.su/news/1646260621
03.03.2022 – 03:30
Ruská armáda vysvětlila význam záhadných písmen na vojenské technice
Obrázky s popisky byly zveřejněny na oficiálním instagramovém účtu ruského ministerstva obrany. Tam byly zveřejněny obrázky s titulky: „Z – Za vítězství“, „V – Síla je v pravdě“ i „V – Úkol bude splněn“. 
https://rusvesna.su/news/1646249680
03. 03. 2022 – 16:00
Ex-prezidentka Litvy požaduje od Západu zahájení války proti Rusku
Řekla, že nikoli sankce, ale pouze zbraně mohou zastavit „agresi vůči Ukrajině“. Západ proto podle ní nutně potřebuje poslat své vojáky na Ukrajinu a ne „uklidňovat své svědomí“ dodávkami zbraní.
„Pokud nebude Putin zastaven na Ukrajině, budeme muset bojovat i nadále, ale v našich zemích,“ řekla Grybauskaiteová. 
https://rusvesna.su/news/1646247682
03. 03. 2022 – 4:30
Zdvořilí Čečenci na Ukrajině zachraňují vyděšené civilisty 
Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov ukázal záběry zachraňování civilních Ukrajinců čečenskými speciálními jednotkami z bojové zóny.
„Ukrajinští uprchlíci masově prchají před banderovským útlakem. Ve velkém počtu se vyskytují i ​​na cestě našich jednotek. V přestřelkách jim pomáhají bojovníci pod vedením milého BRATRA, velitele Husajna Mežidova. Naši chlapi jim najdou úkryt, umístí je na bezpečné místo, přinesou jim zásoby. Žádná mezinárodní organizace včetně OBSE se totiž o tyto lidi nestará.
OBSE mimochodem nedělá nic jiného než zbytečné jízdy ve velkých krásných kolonách cizích aut po celé Ukrajině. Nešťastníci jsou přitom mírně řečeno ve špatné pozici. Nevědí, co mají dělat a kam utéct od banderovské tyranie.
Žádám vedení Ukrajiny a všechny, kteří by měli a jsou povinni takové humanitární záležitosti přímo řešit, aby neseděli v bunkrech, ale začali zachraňovat nemajetné lidi. Pomáhat jim, vybavovat je, přidělovat jídlo, podporovat alespoň nějak. Přestaňte konečně myslet jen na sebe a na své zájmy! Váš postoj k těmto nešťastníkům jen znovu dokazuje, že na správné cestě jsme my. A proto ať proti nám třeba celý svět zvedne zbraně, my je z nacistické nadvlády osvobodíme. 
https://rusvesna.su/news/1646257099
03. 03. 2022 – 5:00
Proč Západ rozumí pouze síle
Nyní se svět mění, sociální a ekonomický darwinismus, který Západ hlásá, již nefunguje. To říká moderní věda, i sám Darwin se to na sklonku života snažil říct, ale samozřejmě nebyl vyslyšen. Celý Západ je postaven na konkurenci – od tržní ekonomické struktury až po soutěž stran o voliče – všechno je konkurence… A takový přístup se ukázal jako omezeně úspěšný, protože drtí ty, kteří jsou v ekonomické nebo vojenské oblasti třeba jen o krok pozadu, i když to způsobuje, že samotný Západ je uvnitř velmi konfliktní.
Rusko na druhé straně poskytuje alternativní přístup, kdy národy zůstaly součástí Ruska, nezmizely, nevymírají a nepropadají se do chudoby, nestaly se kolonií, ale staly se rovnocennou součástí Ruska.
A tak rozsáhlé území Ruska se nevysvětluje jako ve Spojených státech vyvražďováním původního obyvatelstva, ale tím, že Rusko je schopno rozumět jazyku spravedlnosti, je schopno se obětovat, zastávat se národů, které jsou součástí civilizace a jsou schopny budovat vztahy na rovnocenném základu.
Nyní se svět mění, sociální a ekonomický darwinismus, který hlásá Západ, již nefunguje, kapitalismus je v krizi nikoli čas od času, ale neustále… Pochopení tohoto posunu, stejně jako pochopení toho, že Západ díky své mentalitě nepřijde rychle k rozumu, nezbaví se chamtivosti a vzájemně se dusí v konkurenčním šílenství, vytváří okno příležitosti pro Rusko, aby ruská civilizace byla první, kdo změní způsob myšlení a způsob života, čímž získává hlavní konkurenční výhodu v moderním světě – smysl. 
https://rusvesna.su/news/1646245271
3. 3. 2022 – 5:30
Chaos a šílené ozbrojené gangy: Číňan z Kyjeva promluvil o hrůzách života v hlavním městě, vyprávěl, jak když šel koupit potraviny, málem přišel o život, a příběh čínských studentů o tom, jak je místní zbili.
“Ukrajinská vláda rozdávala zbraně místním obyvatelům a někteří je už drželi doma. Současná situace připomíná chaos. Existuje skutečný problém s bezpečností a lidé jsou v neustálém nervovém napětí. Nyní se s Číňany špatně zachází, protože ukrajinští influenceři včera zveřejnili na sociálních sítích překlad výběru komentářů, ve kterých jsou Číňané prezentováni jako političtí odpůrci Ukrajinců.
Nedávno jsem byl také v metru, které se změnilo na provizorní bunkr, a slyšel jsem tam čínské studenty mluvit o tom, jak je místní zbili. Jsme velmi znepokojeni současnou situací. Právě jsme se dozvěděli, že Rusko a Ukrajina zahájily jednání a ruská speciální operace nabírá na síle. Obáváme se vyhrocení konfliktu a střelby v ulicích. V tuto chvíli se můžeme ukrýt pouze doma.“ 
https://rusvesna.su/news/1646247208
3. 3. 2022 – 6:00
O podpoře z Bulharska píše náš kolega Alexander ze Sofie. Přátelé Rusvesny tam provedli v ulicích země NATO průzkum na téma: Na čí straně jste?
“Toto video jsme natočili, protože chceme, aby obyvatelé Donbasu a Ruska věděli, že mnoho Bulharů je na straně pravdy. A my všichni, rozumní Bulhaři, věříme, že Rusko je jedinou zemí na světě, která může zastavit agresi NATO, evropský cynismus a nový fašismus proti slovanské rase! 
https://rusvesna.su/news/1646169135
03.03.2022 – 06:30
Rogozin na pozadí rozsáhlých sankcí snížil platy sobě i vrcholovým manažerům Roskosmosu.
https://rusvesna.su/news/1646278308
03.03.2022 – 07:00
Doplatíme na to: Bundestag označil sankce proti Rusku za chybu
Sankce, které EU uvaluje na Rusko kvůli situaci na Ukrajině, jsou špatné. Politika Rady EU zavést novou vlnu restriktivních opatření vůči Rusku kvůli konfliktu na Ukrajině je chybná a nepovede k ničemu dobrému především pro samotnou sjednocenou Evropu.
Například nepředvídatelné sankce způsobí dlouhodobé narušení obchodních vztahů s Ruskem, které je pro Německo důležitým obchodním partnerem. Tento názor vyjádřil německý europoslanec Markus Buheit. Politik v tomto ohledu naznačil, jaké by mohly být další kroky Rady EU, aby byly minimalizovány škody z protiruských sankcí pro ekonomiku samotné Evropy.
“Neměla by Rada rozšířit svůj komplexní přístup k sankcím třeba tím, že by zabránila občanům EU… zastávat vysoce placené funkce v představenstvech ruských státních společností, jako je Rosněfť, Gazprom, Ruské dráhy, Rostelecom a další?” zeptal se Bukhite. Politik připomněl, že mezi takové občany patří bývalý německý kancléř Gerhard Schroeder a také bývalí kancléři Rakouska Christian Kern a Wolfgang Schüssel.
https://rusvesna.su/news/1646279721
03.03.2022 – 07:30
OSN: Ukrajinu už opustil milion lidí. V tom nejsou započítáni ti, kteří byli evakuováni z Donbasu do Ruska.
https://rusvesna.su/news/1646281129
3. 3. 2022 – 8:00
Bulhaři o pokryteckých sankcích: Evropa zatáhla Ukrajinu do takového pekla a teď „nebude pít ruskou vodku“
V Evropě se vylévá alkohol již nakoupený z Ruska. Prodejny v Dánsku, Německu, Finsku, Švédsku a Austrálii začaly ruské zboží bojkotovat a stahovat je ze svých regálů. Německý řetězec supermarketů Netto Nord, který má v severním a východním Německu asi 340 obchodů, oznámil okamžitý bojkot ruského zboží, což bylo rozhodnutí, které dříve učinila jeho mateřská společnost Salling Group, největší dánský maloobchodník. Zástupce Netto Nord uvedl, že všechny produkty vyrobené v Rusku jsou stahovány z regálů na protest proti vojenské speciální operaci na Ukrajině. To se dotkne asi 15 položek, včetně cukrovinek, hotových jídel a vodky. Společnost má také obchody v Dánsku a Polsku.
“Všichni jsme znepokojeni situací na Ukrajině a děsivými záběry toho, co se tam děje,” řekl Henrik Winter Olesen, ředitel komunikace v Salling Group. “V Polsku společnost dodává základní zboží institucím, které poskytují pomoc ukrajinským uprchlíkům.”
Včera večer státní společnosti odpovědné za maloobchodní prodej alkoholických nápojů ve Finsku a Švédsku oznámily, že stahují z obchodů všechny ruské alkoholické nápoje. Finská společnost Alko upřesnila, že z online prodeje se stahují i ​​ruské nápoje. Tiskový mluvčí Anu Koskinen označil situaci na Ukrajině za šokující. Společnost nabízí více než 11 tisíc položek zboží, z toho třicet ruských, především vodku. Opatření je symbolické, protože pokrývá 0,1 % obratu společnosti Alko a bylo přijato jako projev solidarity s Ukrajinou. Podobně se zachovaly i další finské firmy, například členové družstva S Group, kteří stáhli z prodeje zhruba 50 položek.
Ve Švédsku se státní společnost Systembolaget rozhodla okamžitě a na dobu neurčitou pozastavit prodej všech ruských výrobků a zrušit veškeré prezentace ruských výrobků.
V Austrálii donutila ukrajinská diaspora největší maloobchodní řetězec s alkoholem Endeavour Group, aby přestal prodávat ruskou vodku ve svých obchodech. Tisková služba společnosti uvedla, že ruské zboží bude během několika dnů staženo z prodeje, a to i na internetu.
Prodej ruské vodky je také zakázán v některých státech USA, včetně Pensylvánie.
Co na to říkají čtenáři?
GOST – Zastavte tu špinavou propagandu… Zboží nikdo nestahuje – kvůli sankcím stupidní Evropy se prostě dovážet nedá. Rusko bez Evropy přežije, stejně jako Evropa bez Ruska, ale budou trpět obyčejní lidé, ne chamtiví politici.
SS – A od roku 1990 bojkotovali i bulharské zboží – prostě zničili náš průmysl.
123 – Proč nebyly USA bojkotovány a sankcionovány, když zaútočily na jiné země?
Tikva – Tak hloupé, že prostě nejsou slova. V USA dokonce zvlášť apelovali, že Smirnov není ruská vodka, aby nebyla bojkotována.
KDS – Nechej blázna, aby se modlil, poraní si čelo. 
https://rusvesna.su/news/1646282965
3. 3. 2022 – 8:34
“Chléb za tisícovku”: Německá expertka upozornila na závislost světa na hnojivech z Ruska
Ředitelka institutu RUSSTRAT Elena Panina píše, že sankce jsou dvousečná zbraň a Západ může brzy pocítit ránu.
„Evropská média ukazují čtenářům nové kategorie zboží, ve kterých jsou závislí na Rusku. Vyplývá z toho, že nejde jen o ropu, plyn, uhlí nebo kovy, ale také o hnojiva. A to už je dost špatné: sklizeň roku 2022 je ohrožena s vyhlídkou na prudký růst cen všech potravinářských výrobků.
Ceny hnojiv jsou v poslední době stabilní, ale to se může rychle změnit, varuje zemědělský a komoditní analytik Olaf Zinke v článku na německém agrarheute.com. A lidově vysvětluje proč.
Faktem je, že Ruská federace je významným světovým dodavatelem hnojiv a souvisejících surovin. V roce 2021 se ruský chemický průmysl stal největším světovým vývozcem močoviny, komplexních hnojiv NPK (dusík + fosfor + draslík), čpavku, roztoků dusíku a dusičnanu amonného. Rusko je na třetím místě ve vývozu potaše a na čtvrtém místě ve vývozu fosfátů a síry.
„Mezery v dodávkách tohoto zboží nelze ve skutečnosti zaplnit z alternativních zdrojů,“ říká Zinke. “Sankce proti tak velkému vývozci nepřímo ovlivňují celý světový obchod s hnojivy – a ceny. To ovlivní především trh s potaší.“
Rusko a Bělorusko dohromady tvoří asi 40 % světového exportu této základní suroviny, přičemž jejich hlavními zákazníky jsou Čína, Brazílie a Indie, země s celkovým počtem 3 miliard obyvatel. Závislost ČLR na zahraničních potašových hnojivech je 50% a v roce 2021 dovezla třetinu veškerého dovozu (2,25 mil. tun) z Ruska.
Takže ještě před událostmi na Ukrajině vzrostla cena chloridu draselného v Číně na desetileté maximum a ve srovnání se začátkem roku 2021 se zdvojnásobila.
Ve skutečnosti je jakýkoli vážný zákaz obchodu s ruskými hnojivy schopen vyvolat potravinovou krizi po celém světě. Hororové příběhy o „chlebu za tisíc“ by proto v dobrém slova smyslu neměly vzrušovat občany Ruska, které je v tomto ohledu soběstačné, ale obyvatele zemí, které jsou k němu nepřátelské. 
https://rusvesna.su/news/1646285104
3. 3. 2022 – 9:00
Armáda dodává do Chersonu humanitární pomoc z Ruska. První konvoje byly  včera vyslány z oblasti Bělgorod. Uvádí se, že sami Ukrajinci se obrátili na ruskou armádu s žádostí o podporu.
Místní posílají videa, která ukazují distribuci potravinových balíčků. Už týden je v Chersonu vážný nedostatek potravin, obchody nefungují všude, většina je zavřená a regály v těch stále otevřených se rychle vyprazdňují. 
https://rusvesna.su/news/1646287145
3. 3. 2022 – 9:27
Jižní Korea nesouhlasí se zničením svého podnikání. Prohlásila, že navzdory americkým sankcím bude do Ruské federace i nadále dodávat chytré telefony, pračky, auta a další spotřební zboží.
Ministerstvo obchodu Jižní Koreje uvedlo, že toto zboží nepodléhá sankcím, protože je určeno pro masové spotřebitele, nikoli pro vojenské potřeby. Ministerstvo také poznamenalo, že jihokorejské společnosti mohou získat povolení dodávat produkty do svých továren v Rusku. Takové žádosti budou posuzovány individuálně. 
https://rusvesna.su/news/1646288833
03.03.2022 – 09:38
Armáda DLR: Na pozice Ozbrojených sil Ukrajiny v Mariupolu mohou být zasazeny přesné údery
Díky akcím ukrajinské strany se město skutečně stává koncentračním táborem, jak je uvedeno v NM DLR. Oozbrojenci „Azova“ a „Pravého sektoru“ nepustili obyvatele Mariupolu přes humanitární koridory navrhované Moskvou a Doněckem.
Ve městě jsou vážné výpadky vody a elektřiny, ve skutečnosti se Mariupol stává koncentračním táborem kvůli akcím ukrajinské armády, uvedl Basurin.
„Musíme pár dní počkat a situace bude vyřešena. Pokud s tím (ozbrojené síly Ukrajiny – pozn. RV) nebudou souhlasit, pak naše speciální operace ukázala, že je možné provádět přesné údery tak, aby netrpělo civilní obyvatelstvo, ale demoralizovat tak nepřítele uvnitř tohoto koncentračního tábora, aby se sami začali vzdávat,“ řekl oficiální zástupce NM DLR ve vysílání televizního kanálu „Rusko-24“. 
https://rusvesna.su/news/1646289537
3. 3. 2022 – 9:57
Výsadkový oddíl ruské armády míří do Oděsy
U jižního pobřeží Krymu byla spatřena velká skupina vyloďovacích lodí ruského námořnictva.
Ráno 3. března generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny oznámil, že výsadkový oddíl ruské armády, skládající se ze čtyř velkých výsadkových lodí a tří raketových člunů, míří k Oděse. 
https://rusvesna.su/news/1646290295
3. 3. 2022 – 10:17
Ministerstvo obrany: Balakleja je osvobozena od neonacistů, kruh kolem Mariupolu se stále zmenšuje. Jednotky LLR postoupily za den o 4 km a dosáhly severního okraje Severodoněcku.
03.03.2022 – 10:33   
Paralympijský výbor pohrozil vyloučením ruských sportovců z paralympijských her
Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) pod tlakem hrozeb ze strany řady národních paralympijských výborů oznámil pozastavení účasti ruských a běloruských sportovců na paralympiádě v roce 2022 v Pekingu.
Připomeňme, že IPC se včera rozhodlo umožnit Rusům a Bělorusům (v neutrálním postavení) účast na paralympiádě začínající 4. března, ale soupeři začali organizátory her doslova vydírat.
„Za posledních 12 hodin nás kontaktovalo velké množství účastníků (paralympiády). Uvedli, že pokud své rozhodnutí nepřehodnotíme, bude to mít pravděpodobně vážné důsledky pro zimní paralympijské hry v Pekingu 2022. Četné národní paralympijské výbory, z nichž některé byly kontaktovány jejich vládami, týmy a sportovci, hrozí, že odstoupí ze soutěže.
Zajištění bezpečnosti sportovců je pro nás prvořadé, ale situace se vyostřuje a nyní se stala nepřijatelnou. V rámci našeho paralympijského poslání musíme zajistit, aby byly paralympijské hry úspěšné, aby převládal duch fair play, aby bylo zakázáno násilí, aby byla kontrolována zdravotní rizika pro sportovce a aby byly dodržovány základní etické principy. S přihlédnutím ke všemu výše uvedenému a ve jménu zachování integrity těchto her a bezpečnosti všech účastníků jsme se rozhodli vyloučit sportovce z Ruského a Běloruského paralympijského výboru z účasti na nich, “uvedl Andrew Parsons, ředitel IPC, v prohlášení.
https://rusvesna.su/news/1646292116
03.03.2022 – 10:55   
Útok na základnu v Černigově, hoří tisíce tun paliva
Zničení dalšího ropného skladu zhoršuje již tak složitou situaci s nedostatkem paliva v ozbrojených silách Ukrajiny.
Po ostřelování v ropném skladu „Kombinát Astra“ došlo k požáru, záběry z místa zveřejňují místní obyvatelé.
https://rusvesna.su/news/1646293216
3. 3. 2022 – 11:55
K dřívějším vztahům mezi Ruskem a Západem už nebude možný návrat. Uvedl to náměstek ministra zahraničí Ruské federace Sergej Rjabkov.
„Sám Západ zničil architekturu vztahů a bezpečnosti, která existovala před událostmi nedávné doby,“ řekl diplomat ve vysílání televizního kanálu RBC. Očekává však, že pokud Rusko a země Západu budou spoléhat na zdravý rozum, budou moci začít směřovat „k něčemu novému“.
„Jsem si jistý, že se odlepíme od tohoto dna a začneme narovnávat vztahy. To vyžaduje politickou vůli Západu, především ze strany Spojených států… Doufáme, že pochopení nevyhnutelnosti překonání současné krize, ne-li chaosu, v mezinárodních vztazích dorazí i do hlavních západních metropolí,“ vysvětlil náměstek ministra zahraničí. Rjabkov si je také jistý, že cílů speciální vojenské operace na Ukrajině bude plně dosaženo.
https://rusvesna.su/news/1646297358
03.03.2022 – 12:17 
Nejasnosti kolem jednání
Ukrajina údajně odmítá uspořádat druhé jednání s Ruskem (které mohlo začít už včera – pozn. RV) v Belovežské Pušči. Ukrajinská delegace je v současné době v Polsku.
Informují o tom zdroje blízké delegacím Moskvy a Kyjeva. Zejména běloruský politolog Jurij Voskresenskij upřesňuje, že ukrajinská delegace je v současné době v Polsku a trvá na přenesení jednání s ruskými zástupci do jedné ze sousedních zemí. Moskva tento návrh odmítá. Aktuální situaci okomentovala oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova:
„Ukrajinská strana je již v Polsku, ale je proti jednání s Ruskou federací v Belovežské Pušči. Lidé umírají a představitelé „kyjevského režimu“ si vybírají místo, kde pro ně bude pohodlnější se předvádět před kamerami,“ ocenila kyjevskou demarši na svém kanálu Telegram.
AKTUALIZOVÁNO
12:50. Vedoucí ruské delegace Vladimir Medinskij zase hlásí, že druhé kolo jednání může začít dnes v 15:00 v Brestské oblasti v Bělorusku (v této oblasti se nachází Belovežská Pušča).
Připomeňme, že v prosinci 1991 podepsali Boris Jelcin, Leonid Kravčuk a Stanislav Šuškevič v Belovežské Pušči dohodu o vytvoření SNS, která ukončila existenci Sovětského svazu.
15:05. Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou „začnou za pár hodin“. Uvedl to poradce vedoucího kanceláře (správy) prezidenta Ukrajiny Mykhailo Podoljaka.
Uvádí se, že ukrajinská delegace přiletěla do Běloruska z Polska na polském vrtulníku.
https://rusvesna.su/news/1646299039
3. 3. 2022 – 12:35
Lavrov: Řešení krize se najde, podmínky Ruska jsou minimální
Ministr zahraničí Sergej Lavrov vyjádřil přesvědčení, že schůzka delegací Moskvy a Kyjeva se dnes uskuteční. Šéf ruského ministerstva zahraničí přitom nepochybuje o tom, že ukrajinská delegace během těchto jednání dostává signály od svých zámořských partnerů z Washingtonu.
https://rusvesna.su/news/1646299587
03.03.2022 – 13:31
Představitel DLR oslovil obyvatele Mariupolu – boje o město vstupují do rozhodující fáze.
Šéf DLR Denis Pušilin odpoledne 3. března oslovil obyvatele Mariupolu, kteří chtěli odejít na bezpečné místo, zatímco bitvy o město vstupovaly do rozhodující fáze.
„Pro všechny civilisty Mariupolu, kteří vyjádřili přání dočasně odejít na bezpečné místo, organizují ozbrojené síly Ruské federace spolu s jednotkami Lidových milicí DLR humanitární koridor. Bezpečnost pohybu po trase východním směrem po dálnici M23 Mariupol-Novoazovsk je zaručena. Všem obyvatelům bude poskytnuta lékařská péče a základní potřeby. V budoucnu budou přepraveni na území Ruské federace. Rád bych vás upozornil na skutečnost, že Ruská federace je připravena občany Mariupolu přijmout a ubytovat,“ oznámil šéf DLR.
https://rusvesna.su/news/1646302502
3. 3. 2022 – 13:51
Operace “Z” u Charkova: Ozbrojené síly Ukrajiny masivně opouštějí vybavení a vzdávají se. Postup ruské armády hluboko do Charkovské oblasti pokračuje.
Místní jsou loajální k ruské armádě a nezasahují, takže město Kupjansk bylo obsazeno bez poškození civilistů a civilní infrastruktury.
Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny nekladou téměř žádný odpor a vzdávají se, nebo opouštějí techniku ​​a utíkají.
https://rusvesna.su/news/1646300670 
03.03.2022 – 14:00
Boje v Mariupolu: exploze a požáry, nacisté se skrývají v obytných budovách a nadále vzdorují jednotkám armád Ruska a DLR.
Ve městě se ozývají výbuchy, očití svědci hlásí, že nacistické jednotky obsazují balkony obytných budov a pálí na ruské jednotky. Obloha nad částí okresů je pokryta černým kouřem. Místní obyvatelé hlásí silný požár v oblasti stavebního hypermarketu Epicenter.
https://rusvesna.su/news/1646302690 
03.03.2022 – 14:13 
Roskosmos na pozadí nepřátelských restriktivních opatření iniciovaných západními zeměmi vůči Ruské federaci zastavuje dodávky raketových motorů do Spojených států. Oznámil to dnes šéf státní korporace Dmitrij Rogozin.
“V této situaci nemůžeme pokračovat v zásobování Spojených států našimi raketovými motory, které jsou nejlepší na světě.”
Ať létají na něčem jiném, třeba na košťatech. Ale my zmrazujeme dodávky,“ oznámil Rogozin na televizní stanici Russia-24.
https://rusvesna.su/news/1646303575
03.03.2022 – 14:47
Ministerstvo obrany: V Mariupolu nacisté podminovali univerzitu a školu s rukojmími. Teroristé využívají civilisty jako lidský štít a vydírají postupující jednotky, že vyhodí do povětří školu s rukojmími.
Podminovaná je Priazovského univerzita a na jejím okraji jsou postavena řízená výbušná zařízení. Oznámil to šéf Národního centra pro kontrolu obrany Ruské federace Michail Mizincev.
Ukrajinští zločinci také zadrželi 60 obyvatel Mariupolu, kteří se snažili opustit město humanitárním koridorem. Byli násilně přivedeni do školy č. 34, která byla také zaminována.
https://rusvesna.su/news/1646308079 
03.03.2022 – 15:02
Macron naléhavě volal Putinovi. Rozhovor prezidentů, iniciovaný francouzskou stranou, trval 1,5 hodiny, poté Macron zavolal Zelenskému.
Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve vztahu s ruským vůdcem Vladimirem Putinem prohlašuje za nejefektivnějšího prostředníka Západu.
AKTUALIZOVÁNO
Kreml informoval o některých podrobnostech z jednání. Upřesnil, že hlava ruského státu Macronovi řekla, že úkoly ruské „zvláštní vojenské operace“ na Ukrajině budou v každém případě splněny.
Putin zároveň podrobně oznámil podmínky Ruska při jednání se zástupci ukrajinských úřadů, včetně demilitarizace a neutrálního statutu země, aby z jejího území nikdy nevycházelo ohrožení Ruska.
Zdůraznil, že pokusy o protahování jednání povedou pouze k tomu, že v ruské vyjednávací pozici budou na Kyjev kladeny dodatečné požadavky.
Francie byla vyzvána, aby se zapojila do úsilí zajistit bezpečnou evakuaci cizích občanů z Ukrajiny.
Kromě toho prezident vyjádřil svůj názor na Macronovy výroky o „ruských lžích“. Přitom Putin obvinil Západ z protiruské dezinformační kampaně, například o tom, že v Kyjevě jsou prováděny raketové útoky a bombové nálety. 
https://rusvesna.su/news/1646308954 
03.03.2022 – 15:24
Voda z Dněpru plní Severokrymský průplav, který v roce 2014 zablokovala Ukrajina a zastavila tak hlavní zdroj vody pro Krym. Dodatečně nakupená hráz v Chersonské oblasti byla ruským specnazem odstřelena hned 26. února. Voda nyní teče samospádem (bez čerpání) a dosáhla Armjansku. Tuto informaci potvrdil starosta města Vasilij Teliženko.
https://rusvesna.su/news/1646309125 
03.03.2022 – 15:50
Šéfka Evropské komise odpověděla Zelenskému, který naléhavě žádal o přijetí Ukrajiny do EU. Ursula von der Leyenová uvedla, že v první řadě je nutné ukončit „válku na Ukrajině“ a poté teprve mluvit o vyhlídkách Kyjeva na vstup do EU.
Připomeňme, že v Kyjevě vážně věřili, že je Evropská unie přijme ve zrychleném režimu, a prezident Volodymyr Zelenskyj dokonce poslal do Bruselu odpovídající žádost.
„Není pochyb o tom, že statečný ukrajinský lid, který svými životy brání naše hodnoty, patří do evropské rodiny. Zelenskyj skutečně poslal dopis s oficiální žádostí Ukrajiny o vstup do EU. Začal tedy proces. Tato otázka bude projednána s členskými zeměmi, ale nyní by naším prvním úkolem mělo být ukončení této hrozné války,“ utnula naděje Ukrajiny šéfka Evropské komise.
„Dnes jsou si EU a Ukrajina blíž než kdy jindy. Ale je před námi ještě dlouhá cesta, musíme ukončit tuto válku a pak teprve můžeme diskutovat o dalších krocích,“ vysvětlila von der Leyen. 
03.03.2022 – 16:41
Ukrajinští poslanci dnes na zasedání Nejvyšší rady schválili dekret Volodymyra Zelenského o všeobecné mobilizaci na Ukrajině.
Parlament také přijal řadu zákonů, včetně znárodnění ruského majetku.
Odpovědnost za zločiny podle stanného práva byla zpřísněna, za rabování, sabotáž a zradu nyní může hrozit doživotní vězení. 
3. 3. 2022 – 16:57
Hlava administrativy Doněcka Kulemzin: „Doněck je opět pod palbou Ozbrojených sil Ukrajiny! Rakety dopadají také na Jasinovatou a Gorlovku.
03.03.2022 – 17:10
Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov oznámil porážku nacistického praporu čečenskými speciálními jednotkami a převzetí kontroly nad největší vojenskou základnou na Ukrajině.
Hussein Mežidov, velitel čečenských speciálních jednotek, informoval: „Přes 2500 banderovců se ani nepostavilo na odpor a uprchlo.“
Ve skladech základny bylo nalezeno nejen obrovské množství zbraní, střeliva, munice, ale také moderní obrněná vozidla. V trofejovém parku ruských vojáků je nyní sedm tanků, 12 obrněných transportérů, TIGERS a dělostřelecké lafety.
03.03.2022 – 17:31
Ruská armáda postupuje směrem na Kyjev. Vyhozené mosty pro ni nejsou překážkou, protože velká část vojenské techniky je obojživelná. Zbytek v krátkém čase řeší pantonové přechody. 
03.03.2022 – 17:42
Nad Chersonem, který je pod kontrolou ruské armády, byl sestřelen útočný letoun Su-25 Ozbrojených sil Ukrajiny
Pilotovi se podařilo katapultovat a byl zajat. Dostává se mu potřebné lékařské péče v nemocnici, kde leží na oddělení spolu s ruskými vojáky.
03.03.2022 – 18:15
Sergej Lysyuk: Výzva veteránů speciálních jednotek “Vítězi” ukrajinské armádě: 
„Bratři-Slované, zaměstnanci Berkutu, Národní gardy a Ozbrojených sil Ukrajiny, obracíme se na vás ústy bývalého velitele “Vítěze” s výzvou, abyste přestali klást odpor a společně s ruskou armádou začali obnovovat pořádek ve své rodné Ukrajině, skoncovali s fašismem a umožnili nové Ukrajině, aby se normálně vyvíjela,” říká ve videovzkazu bývalý velitel Sergej Lysyuk (video je v odkazu).
https://rusvesna.su/news/1646316957
3. 3. 2022 – 17:56
Ruské letecké síly přesným úderem zničily vojenské letiště Korotič v Charkovské oblasti. Byly zasaženy letouny a protiletadlové raketové systémy umístěné na letišti. Ozbrojené síly Ukrajiny utrpěly značné ztráty na výstroji a výzbroji.
https://rusvesna.su/news/1646319397
V černohorské Podgorici obyvatelé demonstrovali podporu Rusku. Foto v odkazu
https://politikus.ru/events/141097-v-chernogorskoy-podgorice-podderzhali-rossiyu.html
Etiopie podporuje Rusko
Etiopie, kde včera na počest státního svátku – Dne vítězství v bitvě u Adua vyšli lidé do ulic, nesli i ruské vlajky a hesla na podporu ruských akcí: 
Děkujeme vám, bratři!
https://politikus.ru/events/141095-efiopiya-podderzhala-rossiyu.html 
Podpora Ruska v Bagdádu
Irácký Bagdád uspořádal shromáždění na podporu Vladimira Putina a ruské speciální vojenské operace na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny.
https://politikus.ru/events/141094-v-bagdade-podderzhali-rossiyu.html
03.03.2022 – 19:21
Vojska Ruska a LLR se setkala v Novoajdaru
Jednotky Lidových milicí LLR se v obci Novoajdar setkaly s předsunutými jednotkami ruské armády. Oznámil to oficiální zástupce NM LPR Ivan Filiponěnko.
„Nyní společné koordinované akce pomohou jednotkám Lidových milicí osvobodit území Luhanské lidové republiky a ozbrojeným silám Ruské federace k provedení speciální vojenské operace, kterou vedou na Ukrajině,“ řekl Filiponěnko. 
https://rusvesna.su/news/1646323504
03.03.2022 – 19:35
Polsko podpořilo brzký vstup Ukrajiny do EU
“Sejm Polské republiky apeluje na Evropskou radu, aby zahájila proceduru pro udělení Ukrajině statutu kandidátské země, a vyzývá Evropskou komisi, aby připravila plán pro integraci Ukrajiny do Evropské unie.” 
Sejm ve svém usnesení vyzývá „všechny instituce EU a členské země, aby umožnily Ukrajině co nejdříve přistoupit k Evropskému společenství“ a apeluje na Evropskou unii s požadavkem „zahrnout Ukrajinu do evropského nástroje pro obnovení a posílení imunity, jakož i vytvoření samostatného fondu podpory na obnovu válečných škod. 
https://rusvesna.su/news/1646325312 
03.03.2022 – 19:50   
Francouzský prezident Emmanuel Macron po jednání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem nabádá „připravit se na nejhorší“. Putin podle Macrona, pokud Kyjev nepřistoupí na podmínky Ruska, vyjádřil „velké odhodlání“ pokračovat v ofenzivě, jejímž cílem je „ovládnutí“ celého území Ukrajiny.
Vojenské cíle Vladimira Putina se nezměnily,“ citovala Macronova tisková služba BFM. Francouzský prezident je „pesimistický“:
„Prezident republiky očekává, že to nejhorší teprve přijde, vzhledem k tomu, že nic, co Putin řekl, nebylo uklidňující. Byl velmi byl rozhodný,“ stojí ve zprávě.
Zdroj: https://rusvesna.su/news/1646326206
03.03.2022 – 20:34   
Ruský prezident Vladimir Putin udělil posmrtně titul Hrdina Ruska důstojníku Nurmagomedu Gadžimagomedovovi. Oznámil to během setkání s členy ruské bezpečnostní rady.
„Podepsal jsem dekret o udělení titulu Hrdina Ruska nadporučíku Nurmagomedu Engelsoviči Gadžigamomedovovi. Bohužel posmrtně. V bitvě sebevědomě velel svým bojovníkům. Jako skutečný velitel se staral o své podřízené. Poté, co už utrpěl vážné zranění, bojoval do posledního okamžiku, kdy vyhodil do vzduchu militanty, kteří ho obklopovali, i sebe granátem.
K tomuto kroku přistoupil, protože pochopil, s kým má co do činění. S neonacisty, kteří se vězňům vysmívají a brutálně je mučí a zabíjejí,“ uvedla hlava státu.
Poznamenal, že titul byl udělen důstojníkovi za hrdinský čin během ruské speciální vojenské operace na Ukrajině. 
https://rusvesna.su/news/1646328332
3. 3. 2022 – 20:59
Zelenskyj: Není třeba mluvit s Ukrajinou jako se zemí druhé kategorie
Volodymyr Zelenskyj řekl, že je připraven mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, pokud ten nebude o Ukrajině mluvit „jako o zemi druhé kategorie“.
„Jsem připraven diskutovat o všech otázkách, hluboce je znám, všechna ta místa, o nichž se jedná: o Ukrajině, o problémech ruského jazyka – já žádný nevidím – o Donbasu okupovaném či neokupovaném, o stavu Donbasu, o DLR a LLR, o tom, co se děje… Vím, kde tyto body najít, aby se nebojovalo,“ řekl.
“Jen s námi nemluvte jako s druhořadou zemí,” dodal Zelenskyj. 
https://rusvesna.su/news/1646330351
3. 3. 2022 – 21:10
Zelenskyj hovořil o jednání s Ruskem
Poradce šéfa Kanceláře prezidenta Ukrajiny Michail Podoljak po druhém kole rusko-ukrajinských jednání oznámil, že se stranám podařilo dohodnout na „společném zajištění humanitárních koridorů s dočasným příměřím“.
„Strany se dohodly na společném zajištění humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů, civilního obyvatelstva, jakož i pro dodávky léků a potravin do míst nejtvrdších bojů, s možností dočasného příměří.
Tedy ne všude, ale pouze v těch místech, kde se budou nacházet humanitární koridory. Možná bude příměří. Za tímto účelem budou ve velmi blízké budoucnosti organizovány speciální kanály komunikace a interakce a budou vytvořeny vhodné logistické postupy,“ řekl Podoljak.
“Ukrajinská delegace nedosáhla výsledků, které očekávala, a budou pokračovat v dialogu ve třetím kole jednání,” dodal Podoljak.
https://rusvesna.su/news/1646331057
03.03.2022 – 21:30
Armáda DPR hovořila o ztrátách ozbrojených sil Ukrajiny 
Prohlášení oficiálního představitele Lidových milicí DLR plukovníka Eduarda Basurina k situaci ve 20:00.
Situace na linii kontaktu zůstává napjatá.
Dělostřelecké jednotky ozbrojených formací Ukrajiny nadále cíleně zasahují obytné oblasti osad v Doněcké lidové republice.
Od začátku dnešního dne zahájil nepřítel třiadvacetkrát palbu na naše území pomocí vícenásobných odpalovacích raketových systémů BM-21 Grad, 152 a 122mm děla, 120 a 82mm minometů. Oblasti patnácti sídel republiky byly ostřelovány.
V důsledku ukrajinské agrese jsou oběti mezi civilním obyvatelstvem. Jeden civilista byl zabit a sedm bylo zraněno, včetně tří dětí. Bylo poškozeno devatenáct obytných budov, jedno zařízení infrastruktury a jedno vozidlo.
Materiály o skutečnosti zranění a smrti civilistů, jakož i poškození infrastruktury, budou předány zástupcům mezinárodních organizací sídlících v republice, jakož i Generální prokuraturě DLR k zahrnutí do trestních řízení zahájených proti velení OSU.
Jednotky Lidových milicí DLR pokračují v opatřeních k osvobození osad Doněcké lidové republiky od ukrajinských vetřelců. V důsledku úspěšných akcí byla od začátku provozu zavedena kontrola nad 36 osadami. Jsou přijímána opatření k osvobození měst Volnovacha a Mariupol od ukrajinských nacionalistů.
Podle informací od civilistů si v Dzeržinsku, Konstantinovce, Družkovce ukrajinští fašisté z jednotek Pravého sektoru* a Národní gardy Ukrajiny zřizují palebná postavení na střechách vícepodlažních obytných domů. S využitím zkušeností trestných praporů divize SS „Galicia“, se ukrajinská armáda skrývá za zády civilistů, provádí dělostřeleckou palbu ze dvorů a škol. S každou osvobozenou osadou jsme svědky válečných zločinů spáchaných ustupujícími ukrajinskými nacionalisty.
Zbytky jednotek 53. brigády Ozbrojených sil Ukrajiny a národních praporů opouštějí výzbroj, výstroj a své pozice. V opuštěných osadách jsou okrádáni civilisté, ustupující kradou auta, civilní oblečení a pod rouškou civilistů se snaží odejít do centrálních oblastí Ukrajiny.
Jak jsme opakovaně varovali vojenský personál Ozbrojených sil Ukrajiny, velitelé vás při první příležitosti opustí, jak tomu již bylo u Děbalceva, Izvarina a Ilovajska. Příslušníci 53. mechanizované brigády, 36. brigády námořní pěchoty a 55. dělostřelecké brigády, kteří dobrovolně složili zbraně, potvrzují svým velením skutečnosti o zradě.
Od začátku speciální vojenské operace podle předběžných údajů dosáhly ztráty nepřítele (zřejmě pouze na území DLR):
54 brigáda – 41 vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny zemřelo a 77 bylo zraněno;
53. brigáda – 127 vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny bylo zabito, včetně velitele brigády, a 72 bylo zraněno;
36. námořní pěchota – 103 příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny bylo zabito a 129 zraněno;
Kromě toho bylo zničeno více než 76 jednotek vojenské techniky ze složení 53. a 36. brigád.
76 příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny dobrovolně složilo zbraně a přešlo na stranu DLR, z nichž 5 je ve zdravotnickém zařízení, dostává se jim kvalifikované pomoci.
Znovu vyzýváme ukrajinské důstojníky, vojáky a seržanty! Můžete si zachránit životy tím, že se dobrovolně odmítnete účastnit nepřátelských akcí. Složte zbraně a jděte domů! Nemá cenu riskovat život kvůli zkorumpovaným ukrajinským úřadům a zkorumpovaným generálům.  
03.03.2022 – 22:30
Západ zahájil masivní přesun žoldáků na Ukrajinu: Ruské ministerstvo obrany varovalo před následky
Oficiální představitel ruského ministerstva obrany generálporučík Igor Konašenkov: 
Na pozadí obklíčení a ničení hlavních skupin ukrajinských nacionalistů ruskými ozbrojenými silami zvýšily západní země vysílání smluvních vojáků ze soukromých vojenských společností do bojových oblastí.
Zahraniční žoldáci, kteří dorazili na Ukrajinu, páchají sabotáže a nálety na ruské konvoje s vybavením a zásobami a také na letadla, která je kryjí. Právě oni se v propagandistických videích distribuovaných na sociálních sítích ukrajinskými speciálními službami vyhýbají tomu, aby se dostali do rámečku telefonů údajně „místních obyvatel“
Všechny útoky zahraničních žoldáků jsou prováděny pomocí zbraní, které Západ dodává kyjevskému režimu. Hovoříme o protitankových systémech Javelin (USA), NLOW (Velká Británie) a přenosných protiletadlových raketových systémech Stinger, jejichž použití vyžaduje seriózní výcvik.
Americká vojenská rozvědka zahájila rozsáhlou kampaň na nábor dodavatelů PMC, kteří budou vysláni na Ukrajinu. Nejprve jsou přijímáni zaměstnanci amerických PMC „Academy“, „Kubik“ a „Dean Corporation“.
Velká Británie, Dánsko, Lotyšsko, Polsko a Chorvatsko legálně umožnily svým občanům účastnit se bojů na území Ukrajiny. Velení francouzské cizinecké legie plánuje vyslat na pomoc kyjevskému režimu vojenský personál – etnické Ukrajince
Podle Zelenského se očekává, že na Ukrajinu kromě těch stávajících dorazí ještě asi 16 000 zahraničních žoldáků, aby kompenzovali drtivá vojenská selhání ukrajinských bezpečnostních sil. Pro ně je oficiálně zaveden bezvízový režim
Jen minulý týden dorazilo přes Polsko asi 200 žoldáků z Chorvatska a přidali se k jednomu z nacionalistických praporů na jihovýchodě Ukrajiny.
Dnes byl přidělenec obrany na chorvatské ambasádě v Moskvě předvolán na ruské ministerstvo obrany. Vojenský atašé byl upozorněn na nezákonné aktivity chorvatského občana Denise Shelera, který se v roce 2015 účastnil bojových akcí na jihovýchodě Ukrajiny a vytvořil oddíly chorvatských žoldáků, kteří mají být vysláni na Ukrajinu.
Chceme oficiálně zdůraznit, že všichni žoldáci vyslaní Západem na pomoc kyjevskému nacionalistickému režimu nejsou bojovníky podle mezinárodního humanitárního práva a nemají nárok na status válečného zajatce
To nejlepší, co zahraniční žoldáky po zatčení čeká, je trestní stíhání. Vyzýváme občany cizích zemí, kteří plánují jít bojovat za kyjevský nacionalistický režim, aby si cestu dobře rozmysleli
https://rusvesna.su/news/1646317173 
03.03.2022 – 22:50
Vojska DLR a Ruska postupují u Mariupolu: pozice ozbrojených sil Ukrajiny u Gnutova jsou obsazeny. Pokračuje rozsáhlá operace na osvobození Donbasu od ukrajinských ozbrojenců. 
https://rusvesna.su/news/1646314876 
(průběžně dle možností doplňováno)
překlad: Vlabi
Upozornění: 
Vzhledem k současné situaci byla diskuze dočasně uzavřena. 
Prosíme čtenáře o pochopení. 😉

0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
5 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

13:34
3. 3. 2022
Ubytovací kapacity pro uprchlíky z Ukrajiny se na nově vzniklém vyhledávači firem Hotel.cz a Previo rychle plní. Ukrajinci mají velký zájem o Prahu.

12:44
3. 3. 2022
Česká hotelová síť Pytloun Hotels, která v současné době provozuje čtrnáct hotelů v Česku, oznámila, že v reakci na pokračující ruskou agresi na Ukrajině přestala s okamžitou platností ve svých hotelech ubytovávat hosty z Ruska a Běloruska. Společnost vyzvala i další hotely a penziony v zemi, aby se k této iniciativě připojili.

https://www.e15.cz/ukrajina-vs-rusko-konflikt-valka-aktualne
*****
14:06
Univerzita H.Králové kvůli válce na Ukrajině vypoví smlouvy o spolupráci s 15 ruskými univerzitami. Přestala také přijímat nové ruské studenty.

13:52
Fiala s Černochovou budou v pátek jednat s vedením vojenských průzkumníků v Prostějově. Před tím premiér navštíví asistenční centrum v Hradci Králové.

13:39
Akademie věd ČR v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu ukončí či přeruší smlouvy o vědecké spolupráci s institucemi z Ruska a Běloruska.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/on-line-prenos-z-ruske-invaze-na-ukrajinu/2166966
*****

Na Ukrajinu chtějí jet bojovat také někteří Češi. Podle dosavadní právní úpravy tak mohou učinit legálně pouze v případě získání výjimky od prezidenta republiky.

Politici zvažují změnu zákona, která by službu v ukrajinské armádě umožnila. Některé země už službu v ukrajinské armádě svým občanům povolily.

Na Pražský hrad se podle jeho mluvčího dosud obrátilo asi 300 zájemců o výjimku pro působení v cizí armádě.

Ministerstvo obrany eviduje více než 100 uchazečů, další na úřad podle jeho mluvčí volají. Už v úterý ministerstvo uvedlo, že někteří lidé se mohli obrátit na obě instituce zároveň.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/zelenskyj-dobrovolnici-cizinecka-legie-valka-rusko_2203031238_til

jirik

VítězslavK.
Host
VítězslavK.
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  Anonymní

No v Brně je největší hotel Voroněž,tak nevím jak ho přejmenují, U Kabátníků(podle převlékačů vstupu do jiných stran,asi).Pokud chtějí bojovat v cizí armádě,to už můžou povolit do všech.Ale každý za svoje peníze,a ne abychom je dotovali,a oni si hráli na vojáčky.Jo do Francouzské legie.Když povolí jen do jedné,tak to už bude diškriminácia.

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

«Z За победу», «Сила V правде» и «V Задача будет выполнена».
Источник: https://rusvesna.su/news/1646249680

Tak to chápem ešte menej ako doteraz. Už som si myslel že mám jasno, s vysvetlením že ide o Začšitnik, sviatok 23.2 víťazstva nad Nemcami v prvej vojne 1918.
Keď už to má byť začiatočné latinské písmeno tých troch fráz, tak už teda ZSZ či?

Z «За победу», S «Сила V правде», Z «Задача будет выполнена»

Prečo ten zdánlivo nezmyselný dôraz na predložku "V «Сила V правде»"?
A «V Задача будет выполнена», veď tu V ani niet. Alebo žeby V, ako rímska 5, Rusi by podľa mňa nepoužili rímske číslice. Som z toho jeleň :).

Raslav

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

14:40
EU je připravena zavést vůči Moskvě další sankce, pokud se situace na Ukrajině zhorší, stávající Rusko výrazně ovlivňují, řekla von der Leyenová.

14:37
Vlaky a autobusy už do ČR přicestovaly tisíce uprchlíků z Ukrajiny. Obsazenost spojů stoupla několikanásobně, pokračovat budou i speciální vlaky.

14:29
Z českých firem podle průzkumu Hospodářské komory zatím odešlo asi 15 procent ukrajinských pracovníků. Část jich bude možné nahradit uprchlíky.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/on-line-prenos-z-ruske-invaze-na-ukrajinu/2166966
*****
14:39
3. 3. 2022
EU je podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové připravena odbourat svou závislost na ruském plynu, nynější topnou sezónu zvládne i v případě přerušení dodávek z Ruska.
https://www.e15.cz/ukrajina-vs-rusko-konflikt-valka-aktualne
*****
‚AŽ DO KONCE‘ Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov věří, že se někteří zahraníční lídři chystají na válku s Ruskem. Dodal, že ve válce s Ukrajinou budou pokračovat „až do konce“. Moskva však podle něj jaderný konflikt nechce. Informovala o tom agentura Reuters.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/zelenskyj-dobrovolnici-cizinecka-legie-valka-rusko_2203031238_til

jirik

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

Nie je náhodou kolektívne trestanie na základe rasovej, náboženskej či národnej príslušnosti porušením § 423 trestného zákona? A v čase vojny vojnovým zločinom? Alebo sa tento paragraf uplatňuje len keď je dotknutý istý jeden vyvolený národ, ale na rusov sa nevzťahuje? Čo ma taký ruský paraolympionik s tým čo sa deje na Ukrajine? Mal by spáchať samovraždu lebo je Rus? Asi by sa zdalo že národu už hrablo, ale zrejme je väčšina národa v poriadku, len mediálny štváči a psychopatickí politici usilujú o to, aby to vyzeralo že národu hrablo. Dúfajú že tým naverbujú obete do vojny proti Rusku. Neskočte im na špek. A podávajte na nich trestné oznámenia za hanobenie. Je zjavné že budú teraz len založené do šuplíka. Ale až sa karta obráti zo zla v dobro, zo šuplíka sa zase vytiahnú…

Raslav