Co se děje na Ukrajině 7


Prosíme čtenáře o shovívavost. Je stále těžší se k nějakým relevantním informacím dostat. Ale snažíme se dělat maximum. 🙂02.03. 2022 – 1:54
Cherson je náš: Ruská armáda zaútočila na poslední objekt nepřítele.
V noci začaly boje v Chersonu, ruská armáda zaútočila na opevněnou budovu regionální správy SBU. Město bylo osvobozeno a je pod kontrolou ruské armády. Moc ve městě je dočasně převedena do kanceláře ruského velitele, poté bude převedena na místní představitele. Předtím ve městě hřměly bitvy.
https://rusvesna.su/news/1646175273
02.03.2022 – 02:10
Ozbrojeným silám Ukrajiny dochází vybavení. Ráno začnou nevratně odebírat civilnímu obyvatelstvu auta.
Podle oficiální verze se chystají zabavovat auta pouze opilcům. Ale soudě podle toho, jak z hysterické ozbrojené síly Ukrajiny a nacistů stávají marodéři, se zabavování aut stane rozšířenou praxí. Nařízení vstoupí v platnost ráno.
https://rusvesna.su/news/1646171619

02.03. 2022 – 2:21
Zujevská tepelná elektrárna byla poškozena v důsledku ostřelování ozbrojenými silami Ukrajiny. Zaměstnanci Ministerstva pro mimořádné situace DLR zaznamenali průchozí otvor v chladicí věži.
Ve 21:55 byla přijata zpráva o spuštěném požárním poplachu. Ukázalo se, že území zasáhl výbušný předmět bez následného hoření.
Ve 22:07 zaznamenali pracovníci ministerstva pro mimořádné situace DLR průchozí otvor ve výšce asi 100 metrů v chladicí věži, speciálním zařízení pro chlazení velkého množství vody usměrněným proudem vzduchu. Odborníci objekt zkoumají. 
https://rusvesna.su/news/1646165901
02.03. 2022 – 02:44
Ukrajinská armáda hromadně skládá své zbraně a přechází na stranu LLR
Všichni prohlašují, že svou zemi, svou vládu prostě nepotřebují.
https://rusvesna.su/news/1646157200
02.03.2022 – 04:00
Hra skončila: Plukovník americké armády v operaci na Ukrajině
“Proč tlačit Ukrajince k nesmyslné smrti v bitvě, kterou nemohou vyhrát?”
Plukovník americké armády ve výslužbě Douglas McGregor ve vysílání amerického televizního kanálu Fox News vyčerpávajícím způsobem odpovídal na otázky, co se děje na Ukrajině a jaké jsou bezprostřední vyhlídky Ukrajiny samotné.
„Proč si myslíte, že Vladimir Putin dělá to, co dělá? Jaký je jeho konečný cíl? ptá se hostitel.
„Vladimir Putin dodržuje to, před čím nás varoval nejméně 15 let: že nebude tolerovat americké jednotky a rakety na své hranici. Stejně jako bychom netolerovali ruské jednotky a rakety na Kubě. Ignorovali jsme ho a on nakonec začal jednat.
Opakovaně prohlásil, že vstup Ukrajiny do NATO je absolutně nepřijatelný, a to za jakýchkoli okolností.
Dnes jsou boje na východní Ukrajině vlastně téměř u konce. Všechny ukrajinské jednotky tam umístěné byly obklíčeny a odříznuty, na jihovýchodě je jich asi 30 – 40 tisíc (dle McGregora – cca RV). Pokud se do 24 hodin nevzdají, mám podezření, že je Rusové nakonec zničí.
Zelenskij se proto schází se zástupci Putina – hra je u konce.
Řekli jsme mu, prezident USA řekl, že pokud doufá v neutrální status Ukrajiny, podpoříme ho. Myslím, že Vladimir Putin to udělá pro západní Ukrajinu, část za Dněprem. Ale u toho na východě si nejsem jistý, jaký je jeho plán: vytvořit další republiku, připojit ji k Rusku, protože historicky jde o ruské území? Ale západní ukrajinská území ruská nejsou. Ví to a tato část Ukrajiny mu jako neutrální stát bude vyhovovat.
Moderátor dále nedobrovolně potvrzuje velmi slavné zvolání Michaila Zadornova slovy: „Nejsem vojenský expert, nejsem ani specialista na geografii, ale pokud (Putin) okupuje Ukrajinu a Ukrajina hraničí s Polskem a Polsko je zemí NATO, neznamená to, že bude pokračovat v zabírání jedné země za druhou, dokud země NATO nedojdou?
Plukovník těžce vzdychne a říká:
„Zdá se mi, že stojí za to opakovat: Putin nemá zájem překročit Dněpr a zamířit na západ k polským hranicím. Na neutrální status těchto území podle rakouského či finského vzoru je celkem připraven. Nemá zájem o válku s námi, jeho armáda je na to příliš malá, jeho ekonomika je menší než v Jižní Koreji.
Přičítáme mu věci, které nechce, ale jako obvykle se snažíme démonizovat jeho a jeho zemi. Musíme si pamatovat, že Ukrajina je z hlediska korupce čtvrtá nejhorší ze 158 zemí. To má ke svobodné demokracii daleko, zářný příklad, jak všichni říkají. Zelenskyj vězní novináře, politické opozičníky.
Myslím, že bychom se od toho měli držet dál, Američané si myslí, že bychom se měli držet stranou, Evropané si myslí, že bychom se měli držet stranou. A musíme zastavit dodávky zbraní a podněcovat Ukrajince k umírání za tento beznadějný podnik.
Moderátor objasňuje: “Chcete říct, že je třeba držet se dál, to znamená, že žádné sankce, žádná vojenská podpora, jen ať si Rusko vezme část Ukrajiny, kterou potřebuje?”
“Ano přesně. Nevidím důvod, proč bychom měli bojovat proti Rusku za něco, o čem se léta mluvilo a my jsme to prostě ignorovali. A co je ještě důležitější: tam (na Ukrajině – pozn. RV) je obyvatelstvo k nerozeznání od ruského.
Víš co je strašné? Neposíláme naše letectvo bojovat, ale povzbuzujeme Ukrajince, aby zbytečně umírali v bitvě, kterou nemohou vyhrát.
Vyvoláme bezprecedentní humanitární katastrofu, pokud se to všechno nezastaví.” 
https://rusvesna.su/news/1646177682
02.03.2022 – 04:30
Američan z Kyjeva řekl, o čem západní média mlčí: že v hlavním městě Ukrajiny byl zaznamenán explozivní nárůst počtu loupeží a znásilnění. Bez obalu to vysvětluje tím, že se vojenské zbraně dostaly do rukou zločinců. V důsledku toho se nyní bojí především ne ruské nebo ukrajinské armády, ale ozbrojených civilistů – banditů se zbraněmi. 
https://rusvesna.su/news/1646122805
02.03.2022 – 5:00
Telegram RT zveřejnil krátký komentář jednoho z ruských důstojníků, který se účastní speciální operace na Ukrajině, a to o postupu jižním směrem:
„Jižním směrem postupujeme bez „dvoustých“ (mrtvých). Téměř celé pobřeží bylo vyčištěno. Čečenci jsou tu s námi – všichni jsou slušní, šťastní, že bojují za Rusko. Náckové neprojdou.
Na pobřeží se chováme takto: mariňáci obklíčí osadu, Čečenci přicházejí uklízet, Národní garda je kryje.
Zajatých Ukrajinců je hodně. Autobusy jezdí nepřetržitě. Ti, kteří se vzdají, jsou naloženi do vozidel a směřují do “filtračního kalu”. Po válce je pustí domů. Ti, kteří jsou zajímáni v bitvách, se zbraní v ruce – odcházejí prostřednictvím soudů. 
Nejsou tu žádní nacisté – všichni jsou „dvoustí“. 
https://rusvesna.su/news/1646159211
02.03.2022 – 06:35
Washington uzavírá vzdušný prostor země pro všechna ruská letadla, řekl v úterý americký prezident Joe Biden v projevu v Kongresu.
“Dnes oznamuji, že následujeme naše spojence, abychom dále izolovali Rusko uzavřením amerického vzdušného prostoru pro všechny ruské lety a zvýšením tlaku na jejich ekonomiku,” řekl.
Podle amerického ministerstva dopravy se zákaz využívání vzdušného prostoru USA vztahuje na všechna letadla spojená s Ruskem, včetně charterových letů. 
https://rusvesna.su/news/1646192569
02.03.2022 – 7:58
Biden také řekl, že Putin je „izolován od světa“. “Nyní je ruský vůdce Vladimir Putin izolovanější od světa než kdy jindy“.
„Škodíme Rusku a podporujeme lid Ukrajiny. Putin je nyní izolovanější od světa než kdy jindy. Společně s našimi spojenci právě nyní uvalujeme silné ekonomické sankce,“ řekl Biden v projevu v Kongresu.
V tomto projevu zároveň nazýval Ukrajince Íránci. V Íránu museli být dost překvapeni. 🙂
https://rusvesna.su/news/1646197101
02.03.2022 – 08:19
Mariupol je obklíčen: Nepřítel spěšně opouští své pozice a stahuje se do města. Civilní obyvatelstvo stále nesmí město opustit. Jednotky ruské armády a Lidových milicí DLR zpevňují obklíčení.
Jak již bylo dříve oznámeno, civilnímu obyvatelstvu nepřítel nedovoluje opustit město v naději, že se za ním schová, až začne aktivní ofenzíva Ozbrojených sil Ruské federace a DLR.
Vojenský zpravodaj Semjon Pegov hlásí, že samostatné útočné oddíly již vstoupily na okraj města a začínají se tam prosazovat. Přicházejí i zálohy, aby rozvinuly ofenzivu.
Během dne bude pokračovat čištění Volnovachy, kde se situace blíží humanitární katastrofě. Civilní obyvatelstvo už čtyři dny sedí v krytech bez elektřiny a vody. Ukrajinští okupanti na žádosti o otevření humanitárního koridoru nereagují.
https://rusvesna.su/news/1646197822
02.03.2022 – 08:53
Dálnice Charkov-Izjum přerušena, ruská armáda je na cestě do Izjumu a Slavjansku. Kolona ruské armády byla spatřena u Balakleje. Jde o město jihovýchodně od Charkova a 50 kilometrů od Izyumu, které se v roce 2019 dostalo na titulky novin kvůli explozím a požárům v muničních skladech.
Ukrajinské zdroje uvádějí, že samotná Balaklija je odříznuta od Charkova, potvrzuje to prohlášení starosty města Ivana Stolbovoye a vedoucího správy okresu Izjum Stěpana Maselského.
Za Izjumem, posledním velkým regionálním centrem na jihu Charkovské oblasti, leží hranice DLR-Svjatogorsk (pouze 4 km od hranice regionů) a poté Slavjansk. 
https://rusvesna.su/news/1646200385
02.03.2022 – 09:26
V Melitopolu ukázali, jak žije město pod kontrolou ruské armády. Obyvatelé natočili video, které ukazuje, jak se život ve městě změnil s příchodem ruské armády. Ukazuje klidné, dobře osvětlené ulice, kolem projíždějící sanitka. Měšťané se zorganizovali, aby hlídkovali na směny a hledali marodéry.
Jak bylo slíbeno, ruská armáda neškodí civilnímu obyvatelstvu, pouze se zaměřuje na neonacisty a vojenskou infrastrukturu.
https://rusvesna.su/news/1646202405
02.03.2022 – 9:48
Charkov: Budova krajského policejního oddělení byla zasažena, v důsledku čehož došlo k požáru a střecha se začala hroutit doslova před očima. Sto metrů od této budovy je regionální oddělení SBU. Informace o obětech jsou upřesňovány.
https://rusvesna.su/news/1646203689
02.03.2022 – 10:08
Ukrajinské ozbrojené síly zaútočily u Gorlovky, obránci Donbasu byli zajati 
Jak informovala Rusvesna, 1. března se ve směru na Gorlovku pokusili ozbrojenci 1. praporu 95. výsadkové útočné brigády se silami až po rotu, pod krytím dělostřelecké palby zmocnit pozic DLR NM u obce Bessarabka.
Během bitvy utrpěl nepřítel ztráty a byl nucen ustoupit. Čtyři ozbrojenci byli zabiti a tři byli zraněni.
Při střetu s nerovnými nepřátelskými silami byli zabiti i dva příslušníci Lidových milicí, několik vojáků bylo zajato. Upřesňují se další informace o zajatých obráncích Republiky. 
https://rusvesna.su/news/1646204924
02.03.2022 – 10:09
Pouze vpřed: K ránu 2. března 2022 Lidové milice LLR osvobodily 32 osad Luganské lidové republiky.  ⁣
https://rusvesna.su/news/1646203781
02.03.2022 – 10:13
Ministerstvo obrany: Ruská armáda převzala Cherson plně pod kontrolu 
Civilní infrastruktura, zařízení na podporu života pro obyvatelstvo a městská doprava Chersonu fungují na denní bázi. Obyvatelé města nepociťují nedostatek potravin a základního zboží.
V současné době probíhají jednání mezi ruským velením, správou města a regionu o zachování fungování sociální infrastruktury, zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti obyvatel. 
https://rusvesna.su/news/1646205180
02.03.2022 – 10:35
Vojska DLR a LLR už zatlačila útočníky o desítky kilometrů zpět.
„Seskupení vojsk Luganské lidové republiky s palebnou podporou ozbrojených sil RF pokračují v úspěšné útočné operaci a zřídila kontrolu nad osadami Starobelsk a Svatovo. Od začátku speciální vojenské operace byla hloubka postupu 75 kilometrů.
Seskupení vojsk Doněcké lidové republiky rozšiřuje útočné pásmo a zřídilo kontrolu nad osadami Kalinovka, Lebedinskoje, Pionerskoje, Karl Marx, Nikolaevka a Osipenko. Pokrok od začátku operace byl 58 kilometrů,“ uvedl oficiální zástupce ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov. 
https://rusvesna.su/news/1646205878
02.03.2022 – 11:02   
Ruské vzdušné síly zničily během noci masivním náletem desítky vojenských objektů ozbrojených sil Ukrajiny. Zničeny byly i objekty SBU a 72. hlavního centra psychologických operací. Oznámil to oficiální zástupce resortu generál Igor Konašenkov. Televizní vysílací zařízení v Kyjevě bylo také vyřazeno z provozu.
„Síly operačně-taktického a armádního letectví ruských vzdušných a kosmických sil provedly masivní letecký útok na vojenskou infrastrukturu Ukrajiny a zasáhly 67 objektů. Celkem bylo během operace vyřazeno z provozu 1 502 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny, včetně 51 velitelských stanovišť a komunikačních center, 38 protiletadlových raketových systémů S-300, Buk M-1 a Osa, 51 radarových stanic. Zničeno bylo 47 letadel na zemi a 11 letadel ve vzduchu, 472 tanků a dalších bojových obrněných vozidel, 62 vícenásobných raketometů, 206 polních dělostřeleckých děl a minometů, 46 bezpilotních letounů.
K potlačení informačních útoků proti Rusku byla na technologická zařízení SBU a 72. hlavní centrum psychologických operací v Kyjevě použita vysoce přesná zbraň a bylo deaktivováno vysílací zařízení televizní věže. Nebylo povoleno ničení obytných budov,“ Seznam zasažených cílů je na ministerstvu obrany. 
https://rusvesna.su/news/1646206127
02.03.2022 – 12:20   
Ceny plynu v Evropě vyletěly na historická maxima. Důvodem je probíhající speciální vojenská operace Ruska na Ukrajině a také povětrnostní podmínky. 
02.03.2022 – 11:27
Ruští “Noční lovci” Mi-28N vylétli na bojovou misi ve směru na Nikolajev. Dokládají to záběry pořízené místními obyvateli v Nikolajevské oblasti.
Ukrajinští propagandisté ​​v tuto chvíli píší o „výsadku ruských jednotek v Nikolajevu na čtyřech větrnících“. 
02.03.2022 – 12:44   
Rogozin doručil Britům ultimátum: Čekáme dva dny
“Máme čas do 4. března, do 21:30… kdy budou práce na organizaci startu nevratné,” vysvětlil šéf Roskosmosu. 
02.03.2022 – 13:03   
Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny: 30 obrněných transportérů ruské armády míří do Kyjeva.
Ukrajinská strana hlásí, že se ruské jednotky snaží blokovat ukrajinské hlavní město. 
02.03.2022 – 13:15  
Symbolické: v Moskvě stažena ukrajinská vlajka
Velvyslanectví Ukrajiny v Rusku je uzavřeno, vlajka je odstraněna, brány jsou zapečetěny.
02.03.2022 – 13:23   
Operace Z je nyní v Rusku – proti vnitřním nepřátelům. Úder je veden na pátou kolonu.
2. března administrace sociální sítě VKontakte zablokovala oficiální stránky Echo Moskvy a Dožď. Připomeňme, že včera byly tyto liberální rozhlasové stanice vypnuty na žádost generálního prokurátora. Přístup na jejich stránky uzavírají i mobilní operátoři.
02.03.2022 – 13:42   
Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny: Ruská armáda připravuje výsadkovou operaci v Černém moři. 
Ukrajinská strana hlásí, že ruská armáda připravuje operaci obojživelného vylodění.
02.03.2022 – 14:08   
Ukrajinská armáda vstoupila do bitvy se svými a vzdala se armádě DLR 
Jeden z ukrajinských vojáků, který se vzdal, žádá obyvatele DLR a LLR o odpuštění. 
02.03.2022 – 14:33   
Mohutný úder po zombie-propagandě na Ukrajině. Po Kyjevě přišly na řadu objekty v Charkově a Lisičansku (část LLR obsazená Kyjevem). 
Útoky na zombie-propagandu pokračují po celé Ukrajině: televizní věže v Lisičansku (část LLR okupovaná Kyjevem) a Charkově byly dnes přesnými údery zničeny.
Připomeňme, že včera přesné údery ozbrojených sil RF zničily i reléovou věž v Kyjevě a objekty psychických jednotek ozbrojených sil Ukrajiny.
02.03.2022 – 14:47   
Bratři, jdeme k vám! – Váleční veteráni z Uralu nahráli vzkaz a jedou do zóny operace.
02.03.2022 – 14:59
Druhé kolo rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou se bude konat dnes v Bělorusku.
Tato informace již byla potvrzena v Kremlu i v Kanceláři (správě) prezidenta Ukrajiny.
Podle tiskového tajemníka prezidenta Ruské federace Dmitrije Peskova ruská delegace na vyjednavače z Ukrajiny čeká.
Oleksij Arestovič, poradce šéfa Zelenského kanceláře v komentáři pro jeden z ukrajinských televizních kanálů uvedl, že druhé kolo jednání se uskuteční dnes večer a delegace budou zastoupeny ve stejném složení jako 28. února.
02.03.2022 – 15:12   
Lavrov: Rusko nedovolí Ukrajině získat jaderné zbraně. Uvedl to ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro televizní stanici al-Džazíra.
Vysvětlil, že ruská speciální vojenská operace je zaměřena na odzbrojení Ukrajiny.
Západní pokusy o izolaci naší země jsou zároveň odsouzeny k neúspěchu, protože „Rusko má mnoho přátel a nelze je izolovat,“ zdůraznil. 
https://rusvesna.su/news/1646215486
02.03.2022 – 07:08 
Mnozí jistě slyšeli ukrajinské legendy o “pilotu-přízraku” ozbrojených sil Ukrajiny, který už údajně nad Kyjevem sestřelil tu 10, tu 110 ruských letadel. Ve skutečnosti je situace prozaičtější. Nejlepší bojový pilot ozbrojených sil Ukrajiny, plukovník Alexander Oksančenko, před 2 dny zahynul. Posmrtně mu byl udělen titul Hrdina Ukrajiny. Patrně to byl jeho Su-27, který nad Kyjevem sestřelili ukrajinští čarostřelci z protivzdušné obrany…
https://politikus.ru/events/141035-nemnogo-informacii-o-letchike-prizrake-vsu.html
02.03.2022 – 15:40   
Neonacisté připravují masakry v Mariupolu
Ukrajinská strana se chystá z masakrů civilistů a ničení civilní infrastruktury obvinit Ruskou federaci. 
02.03.2022 – 16:03   
KuZbass – Za vlast
Gubernátor regionu Kemerovo Sergej Civiljev zahájil akci na podporu speciální ruské operace na Ukrajině. Počínaje dnešním dnem bude název kraje v informačních materiálech krajské samosprávy psán „KuZbass“.
„Zatímco naši hoši plní úkoly demilitarizace a denacifikace Ukrajiny, obyvatelé Ruska a zejména Kuzbassu čelili bezprecedentnímu ekonomickému a morálnímu tlaku z jiných zemí s vlnou dezinformací o průběhu speciální operace a ostře negativním postojem. Z je především znamením podpory našim bojovníkům a symbolem solidarity v naší společnosti,“ uvedl guvernér.
Akce KuZbass je součástí souboru opatření na podporu našich ozbrojených sil a bratrského hornického Donbasu, vysvětlil Civilev.
https://rusvesna.su/news/1646217428 
(“čelili bezprecedentnímu ekonomickému a morálnímu tlaku z jiných zemí s vlnou dezinformací o průběhu speciální operace a ostře negativním postojem” – Co mi to jen připomíná?)
02.03.2022 – 16:13   
Pouliční boje v Mariupolu
Příslušníci ozbrojených sil Ruské federace a Lidových milicí DLR ničí nacistické jednotky. V Mariupolu, obklíčeném jednotkami armád Ruska a DLR, v tuto chvíli probíhají pouliční bitvy. Příslušníci ozbrojených sil Ruské federace a Lidových milicí DLR ničí nacistické jednotky. Brzy bude město osvobozeno od okupace.
https://rusvesna.su/news/1646226609 
02.03.2022 – 16:38   
Hlava Čečenska Ramzan Kadyrov informoval o skutečných údajích o ztrátách Čečenců v bojích na Ukrajině. Zdůraznil, že lži „o tisících zabitých Čečenců“ při kontrole rozhodně neobstojí.
„Prohlašuji, že po celou dobu, co se akce konaly na území Ukrajiny, jsme skutečně měli mrtvé: a to dva zaměstnance ruského ministerstva obrany a šest, o kterých jsem již mluvil dříve. Čečenští bojovníci se stali kostí v krku ukrajinských propagandistů, a tak na ně vrhli všechny své falešné síly.
Řeknu vám ještě víc. Jsem v kontaktu s našimi bojovníky. Pro ně je po provedení bojového rozkazu důležité, aby v mírumilovném obyvatelstvu zůstal uctivý dojem z čečenských jednotek, a takový rozkaz přichází i shora od našeho vrchního velitele. Takhle se to děje.
Nedávno naše chlapy oslovily ženy s dětmi a požádaly o pomoc s jídlem a ubytováním. Přirozeně jim bylo pomoženo a bude se jim pomáhat, dokud to bude potřeba. Jsou v teple, dobře živené a chráněné. A to se děje všude.
Je příjemné pak slyšet z úst takových lidí slova vděčnosti a uznání, že se v ruské armádě spletli, když je považovali za násilníky.
Opakuji. V tuto chvíli nejsou mezi Čečenci žádné ztráty, kromě těch, které jsou uvedeny výše,“ zdůraznil Kadyrov ve svém kanálu Telegram a znovu upřesnil, že civilní obyvatelstvo se může bezpečně obrátit na bojovníky z Čečenské republiky o pomoc. 
https://rusvesna.su/news/1646226837
02.03.2022 – 16:58   
Děsivé záběry z Doněcku: následky dělostřeleckých úderů ozbrojených sil Ukrajiny 
Ukrajinští karatelé bořili obytné budovy a zabíjeli a zraňovali civilisty.
Zastupitelský úřad DLR ve Společném centru pro kontrolu a koordinaci (JCCC) režimu příměří zveřejnil záběry natočené dnes v Kirovském okrese v Doněcku.
Noční ostřelování Ozbrojenými silami Ukrajiny v obci dolu. Abakumov na západním okraji hlavního města DLR.
Oddělení lidových milicí (NM) DLR již dříve sdělilo, že dělostřelecké jednotky ozbrojených formací Ukrajiny nadále cíleně útočí na obytné oblasti sídel Republiky.
„Během posledního dne nepřítel zahájil palbu na naše území 41krát pomocí vícenásobných odpalovacích raketových systémů, 152, 122mm děl, 120 a 82mm minometů. Oblasti 13 sídel republiky byly ostřelovány.
V důsledku ukrajinské agrese jsou oběti mezi civilním obyvatelstvem. Čtyři občané zemřeli, třicet bylo zraněno, včetně dítěte.
Bylo poškozeno 118 obytných domů, 33 objektů občanské infrastruktury, včetně: Doněckého gymnázia č. 107, školy č. 43 a 71, mateřských škol č. 127 a č. 93, Stavební koleje, Městské psychiatrické nemocnice č. 1, Městské klinické nemocnice č. 21, tepelné elektrárny Žujevskaja, stejně jako 25 vozidel.
28 kotelen a 204 trafostanic je bez napětí. Více než 106 000 spotřebitelů zůstalo bez elektřiny. Práce na filtračních stanicích č. 1 a č. 2 byly zastaveny,“ uvedla NM DPR. 
https://rusvesna.su/news/1646224487
02.03.2022 – 17:10 
Ve Státní dumě zazněl pozměňovací návrh na úpravu trestu za šíření nepravdivých informací o akcích ozbrojených sil RF až 15 let vězení.
https://politikus.ru/v-rossii/141050-15-let-lisheniya-svobody-za-rasprostranenie-lozhnoy-informacii-o-deystviyah-vs-rf.html 
02.03.2022 – 17:18   
Obyvatelstvu Ukrajiny konečně začalo docházet, že odvážná tvrzení ukrajinské armády neodpovídají realitě. Válečný zpravodaj Oleg Blochin poskytl Rusvesně aktuální informace o situaci na frontách Ukrajiny.
“Začněme od jihu: taktické výsadky byly provedeny v oblasti letiště Nikolajev a v oblasti Vozněsensk, v blízkosti kterého je soustředěno velké množství jednotek letectva a PVO. V těchto částech je také jihoukrajinská jaderná elektrárna. Nikolajev pravděpodobně nebude napaden. Stačí ho obklíčit.
Osady Vasiljevka a Tokmak jsou pod plnou kontrolou ruských ozbrojených sil. Jejich posádky se vzdaly bez boje.
Boje v Mariupolu. Vzhledem k vybavenosti obrany Mariupolu se rychlé dobytí města neočekává.
Východ dnes stál, nikde žádný pokrok. Armáda DLR zcela zabrala Volnovachu.
Na severu: pokračuje útok na Charkov a jeho pokrytí z východu. Vojska ruských ozbrojených sil se blíží k městům Izjum a Krasnograd. Oblast jižního Charkova je vzata pod kontrolu ruských ozbrojených sil.
V Kyjevě: naše jednotky se přiblížily k Brovary a Boryspilu. Je nepravděpodobné, že by tato města obsadily. Prostě blokují Kyjev z východu i z jihu.
A dále. Ministerstvo obrany Ukrajiny konečně začalo přiznávat své porážky. Předtím to byla pouze velká vítězství. Začalo jim i obyvatelstvu docházet, že něco nesedí s odvážnými prohlášeními ukrajinské armády se skutečností.“
https://rusvesna.su/news/1646230720 
02.03.2022 – 17:47   
Ruské komando poslalo v krátkém videu pozdrav z Ukrajiny a poděkovalo občanům Ruska za podporu armády. Jeden z nich promluvil o bitvě s ozbrojenými silami Ukrajiny a s nacisty:
“Dnes došlo k boji s Pravým sektorem, navzájem se postříleli a vušnikové (vojáci VOS) se vzdali. Vyšlo deset lidí, nakrmili jsme je, oblékli, obuli. Ale to není to hlavní.
Hlavně vám děkujeme za slova podpory, za to, že nám věříte, pomáháte nám, dostáváme všechny vaše zprávy, děkujeme vám, vládě, lidem!
Osvobodíme Ukrajinu od nacistů a lidé budou opět žít v míru a přátelství. Brzy budeme doma,“ vzkázal bojovník. Jeho kolega v pozadí složil z prstů obou rukou znak Z.
https://rusvesna.su/news/1646232450 
02.03.2022 – 18:15   
„Sankce jsou zábavná týmová hra. Nemyslete si, že se to týká jen nás a jen našich společností,“ komentuje současnou situaci na světových trzích Andrej Medveděv, místopředseda Moskevské městské dumy a novinář Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti.
Dnes se tuna uhlí na burzách obchoduje za 400 dolarů, 1000 metrů krychlových plynu za 2360 dolarů a barel ropy Brent za 113 dolarů. Ceny pšenice také raketově vzrostly. Uprostřed obav z možného přerušení dodávek obilí kvůli ruské vojenské operaci na Ukrajině vyskočily na maximum z roku 2008. Kotace květnových futures na pšenici v Chicagu během středečního obchodování vyskočily o 7,6 % a dosáhly 10,59 USD za bušel.
Pro pochopení: v Německu a Francii je nyní nafta od 1,70 eura za litr. Ceny plynu pro spotřebitele v Německu se od léta zčtyřnásobily. Ve Španělsku – 6krát.
A ano, platy nerostou jako u nás. A ano, kupní síla eura také klesá.
Zkrátka každého to bude zajímat. A nejen „toho zlého a zrádného Rusa“, jak slibují politici na Západě,“ uzavřel Medveděv. 
https://rusvesna.su/news/1646234124
02.03.2022 – 18:40   
Ruská armáda vstoupila do Balakleje v Charkovské oblasti. Z ukrajinských zdrojů je známo, že ve městě neprobíhají žádné bitvy, navíc se situace neliší od běžně poklidné. Zřejmě došlo k dohodě s vedením města, které se správně rozhodlo neohrožovat civilní obyvatelstvo. 
https://rusvesna.su/news/1646235613
02.03.2022 – 18:57   
A je konec: Biden učinil prohlášení o Zelenském. Vypadá to, že se Státy zbavují odpovědnosti za bezpečnost „prezidenta“ Ukrajiny.
“Zelenskyj se musí sám rozhodnout, zda na Ukrajině zůstane,” řekl šéf Bílého domu Joe Biden v odpovědi na otázku novinářů. Připomeňme, že dříve Biden odmítl Zelenskému zavést bezletovou zónu nad územím Ukrajiny s tím, že „ještě není čas“.
Existuje tedy důvod se domnívat, že Spojené státy se odpovědnosti za bezpečnost „prezidenta“ Ukrajiny zříkají. 
https://rusvesna.su/news/1646236632
02.03.2022 – 19:20   
“Kyrgyzstán a Tádžikistán jsou připraveny poskytnout Rusku vojenskou pomoc,” řekl bývalý šéf Výboru pro národní bezpečnost Kazachstánu Alnur Musaev.
“Hovoříme o vojenské pomoci v rámci operace na Ukrajině. Vojenské vybavení, munice a částečně ruský kontingent z těchto středoasijských republik se nabízí do Ruska pro válečné použití,” řekl. Připomínáme, že obě země jsou členy ODKB (Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti). 
https://rusvesna.su/news/1646238037
02.03.2022 – 19:51   
Ministerstvo obrany oznamuje ztráty na Ukrajině 
Mezi našimi soudruhy, kteří se účastní speciální vojenské operace, jsou ztráty – 498 ruských vojáků zemřelo při plnění vojenské povinnosti a 1597 bylo zraněno, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
Byly také oznámeny ztráty mezi ukrajinskými nacionalisty a vojenským personálem: do večera 2. března dosáhly více než 2 870 zabitých a asi 3 700 zraněných.
Samostatně vojenské oddělení zdůrazňuje, že branci a kadeti vzdělávacích institucí ministerstva obrany se operace na Ukrajině neúčastní.
Navíc byly odhaleny zločinecké plány ukrajinských neonacistů: například v Mariupolu ozbrojenci Azova podminovali cechy závodu Azovstal – obyvatelé pokračují v práci, aniž by věděli, že nacionalisté chystají v případě průlomu obrany města závod vyhodit do povětří i s lidmi.
Generálmajor Konašenkov znovu zdůraznil, že informace šířené mnoha západními i jednotlivými ruskými médii o údajně „nevyčíslitelných“ ztrátách ruské skupiny jsou záměrné dezinformace.
Ruští vojáci a důstojníci podle něj při speciální vojenské operaci prokazují odvahu, statečnost a hrdinství.
Tak například posádka jednoho z ruských tanků pod velením vrchního seržanta Nimčenka v čele zničila 9 obrněných vozidel (6 tanků a 3 BTR-80) a také více než 90 nacionalistů dobře mířenou palbou v průběhu 40 minut.
Další osádka tanku pod velením velitele tankové roty nadporučíka Starostina, odrážející útok výrazné přesily nepřátelských sil, zničila 8 obrněných vozidel (BTR-80) a více než 100 nacionalistů, čímž jim zabránila v průlomu.
Během jedné bitvy byl ruský tank napaden americkým Javelin ATGM. Posádka utrpěla granátový šok, ale z bitvy neujela. Po ujištění, že zařízení je v dobrém stavu, dobře mířenou palbou zničila další 2 nepřátelské tanky.
I nadále budeme pravidelně přinášet informace o hrdinstvích a hrdinech ruské armády.
Ruští vojáci, ruská armáda plní své poslání se ctí. Eliminuje skutečnou hrozbu pro Rusko, která donedávna vycházela z území Ukrajiny. Z území, na kterém se proti vůli ukrajinského lidu měly v blízké budoucnosti objevit základny NATO, jaderné zbraně a prostředky jejich nosiče.
“Vlast bude chráněna,” uzavřel. 
https://rusvesna.su/news/1646239907 
02.03.2022 – 20:55
Osvobozeno další město poblíž Záporoží. Ruská armáda vstoupila do města Kamenka-Dneprovskoje v Záporožské oblasti. V ulicích města, které se nachází hned vedle Energodaru, byla na snímcích zachycena ruská vojenská technika a vojáci.
https://rusvesna.su/news/1646243728
02.03.2022 – 21:13   
Porážka ozbrojených sil Ukrajiny ve Volnovaše: armáda DLR začišťuje město. Na záběrech z ulic je rozbitá vojenská technika a mrtví okupanti. 
02.03.2022 – 21:28   
LLR a ruské jednotky osvobodily Novoaidar. Ukrajinské ozbrojené síly prchají a zanechávají za sebou vojenskou techniku ​​a zbraně. 
02.03.2022 – 21:44
Po celé Ukrajině především ve velkých městech houkají poplašné sirény. Informují o tom místní zdroje.
Varovné signály zazní v Ivano-Frankivsku, Charkově, Žytomyru, Kamenetz-Podolském, Lvově, Oděse, Kyjevě a Chmelnickém kraji, v Čerkassech, ​​Černivci, Ternopilu.
02.03.2022 – 22:45
Azovští militanti zajali desítky obyvatel Mariupolu jako rukojmí: ženy a děti jsou zavřené ve škole, která je zaminována. 
Redakce Rusvesny obdržela vyjádření oficiálního zástupce NM DPR k situaci 2. března večer:
Jednotky Lidových milicí DLR pokračují v opatřeních k osvobození osad Mariupol a Volnovacha od ukrajinských okupantů. Nacionalistické formace aktivně vzdorují a umísťují své zbraně v blízkosti obytných budov.
Podle obdržených operačních informací se ve městě Mariupol na území závodu Azov-Stal velitel samostatného oddílu speciálních sil „Azov“ připravuje na masovou provokaci se smrtí civilistů.
Za tímto účelem je na území závodu Azov-Steel přiváženo civilní obyvatelstvo, které je umístěno v důlních dílnách a kancelářských prostorách. Vojenská technika je umístěna na nádvoří podniku.
V případě průlomu v obraně města Mariupol jednotkami Ozbrojených sil Ruské federace plánují nacionalisté vyhodit do povětří budovy elektrárny s dalším obviněním z ruské strany z vraždění civilistů a civilní infrastruktury dělostřelectvem. 
V suterénu a prostorách školy č. 34 v ulici Gastelo 17 je násilně zadržováno více než 60 civilistů, z toho více než polovinu tvoří ženy a děti.
Všichni civilisté, kteří se pokusili opustit město poskytnutými humanitárními koridory, byli násilně přivedeni do školy. 
Podle informací učitelů Azovské státní technické univerzity, která se nachází na Universitetskaja, 7, ozbrojenci z jednotky Azov začali podminovávat budovu a přístupy k ní pomocí řízených výbušných zařízení.
Apeluji na ukrajinské vojáky a důstojníky! Vy, stejně jako vaši bratři, si můžete zachránit životy tím, že se dobrovolně odmítnete účastnit nepřátelských akcí. Nemá cenu riskovat život pro zločinecké ukrajinské orgány a oligarchy.
Důstojníci ukrajinské armády! Jste povinni zachraňovat životy svých podřízených, učiňte jediné správné rozhodnutí. Složte zbraně a jděte domů! 
https://rusvesna.su/news/1646242746

překlad: Vlabi

Upozornění: 
Vzhledem k současné situaci byla diskuze dočasně uzavřena. Prosíme čtenáře o pochopení. 😉
0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
20 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
vojta
Host
vojta
6. 3. 2022 14:30

Rýsuje se velký kotel na rozdělení Ukrajiny na ukrajinsky a rusky mluvící části. O desítkách mrtvých civilistů v Charkově jsem nikde mimo ČT1 nic nenašel, Zelenský v nejnovějším prohlášení vyzývá židy celého světa, aby se postavili za Ukrajinu. Doporučuji stránku aktuanikonflikty.cz – tam jsou jen fakta, žádné komentáře.
https://www.youtube.com/watch?v=jVmt23Fqc9Q
https://www.youtube.com/watch?v=fAEahDdyeAE&t=219s

Jana
Host
Jana
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  vojta

Takže ten "klavirista" dúfa, že za jeho nacistický štát, ktorý vo veľkom podporuje tých, ktorých ideológia je vyhladenie židov, pôjdu bojovať židia celého sveta???? Tak to je ešte väčšia haluz ako covid!

menhira
Host
menhira
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  vojta

Putin o rozdělení Ukrajiny nepřemýšlí. To by byl celý tento mírový manévr zbytečný. Celá Ukrajina musí být zbavena nacistů a benderovců, jinak by ta benderovská líheň nezmizela. DLR a LLR jsou republiky, pod které se má celá Ukrajina začlenit jako jeden stát.

Jarek
Host
Jarek
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  vojta

Nemyslím si, že je jednotná Ukrajina možná. Jsem zvědav na možnost zmiňované federace, ale i tak to bude spíš federace pouze v názvu, ne ve skutečnosti.

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  vojta

Osobně vidím 2 varianty uspořádání Ukrajiny:
1. Historické území Ruska se stanou součástí Ruské federace, z historických území Ukrajiny, Polska, Maďarska a Rumunska vznikne neutrální federace, která převezme pomajdanovské závazky Ukrajiny s ekonomikou silně propojenou na Ruskou federaci.
2. Z celé Ukrajiny se stane neutrální federace, pomajdanovské dluhy se zaplatí znárodněním oligarchů, časem se stane součástí Ruské federace.
Žijeme v době geopolitických změn, jsem zvědavý jak to dopadne.

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

Leden 2022 – USA i NATO odmítají tyto nejdůležitější ruské požadavky, a zvyšují stavy vojsk NATO ve východní Evropě a zintenzivňují dodávky zbraní na Ukrajinu. Proti komu?

19. 2. 2022 – President Zelenský na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlašuje, že Ukrajina zvažuje odstoupit od smlouvy o nešíření jaderných zbraní; jinými slovy zvažuje získat jaderné zbraně. Proti komu?

24. 2. 2022 – Ruské ozbrojené síly zahajují bez rozhodnutí RB OSN vojenskou operaci na Ukrajině. Jejím cílem je „osvobození lidu od kyjevského režimu, demilitarizace a denacifikace Ukrajiny“

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Tak-sel-cas-s-Ukrajinou-General-Pelz-vytahl-data-Zbytek-na-ctenari-694483

jirik

vojta
Host
vojta
6. 3. 2022 14:30

samozřejmě aktualnikonflikty.cz
doporučuji na parlamentnilisty příspěvek generála Pelze

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

"Prosíme čtenáře o shovívavost. Je stále těžší se k nějakým relevantním informacím dostat. Ale snažíme se dělat maximum."

Ano, na mnohé ruské weby už sa dá len cez VPN. Je zaujímavé, že ruské weby blokuje skoro celá EU, ale okrem Maďarska! Je to doba kedy sa všetci odkopávajú čo sú skutočne zač..

Raslav

VítězslavK.
Host
VítězslavK.
6. 3. 2022 14:30

Svatoslav Mazur
KAM POLEZOU REPTILOIDY ?
2.3.2022
Matka Světa-Irina Kokoš ⚛️
https://www.youtube.com/watch?v=w7BbJ8MeJVY
Dnes, Já, Svatoslav Mazur, Velký Magistr, Ježíš Kristus druhého příchodu, vám, lidé světa, chci vysvětlit kam se snaží dostat reptiloidy. Snaží se dostat na území Ukrajiny, protože tam mají imaginární Centrum podpory života-synagogu Zlatá Růže v Dněpropetrovsku. Proto se dnes kolem tohoto centra odehrává obrovský obraz oběti-získání havvaha.
Havvach je energie utrpení krvavých obětí nevinných lidí, služebníků Boha Otce Všemohoucího, potřebná tímto reptiloidam, aby si otevřeli dveře do podzemí, v opačný Bohu svět.
Ale problém je v tom, že jsem, Velký Magistr, už schválil na Zemi Nový Moldavský Světový Řád, jehož centrum se nenachází v synagoze Zlatá Růže, ale v Moldavsku, v Butučene, ve Starém Оrchee, kde se Země a Nebe se spojili v jednotnou vazbu. Střed pravdy není pod zemí, ale na Nebi. Takže všechny oběti, dnes přijímané v Ukrajině, nemůže dát reptiliím a jejich sluhům ze sekty Cabad potřebné síly pro otevření království satana, protože toto království je navždy odstraněné a nikdy se neobnoví. Poté, co reptilii se sejdou v centru židomasonství v nové synagoze Minor a uvědomí si, že jejich svět zahynul, začne nejdůležitější akce na Zemi strach a hrůzu v jejich řadách, neboť umírá poslední kvalita z jejich hlediska a to je naděje.
Svatoslav Mazur: Ultimátum Velmistra Svatoslava Mazura.
https://www.youtube.com/watch?v=eEvhB

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  VítězslavK.

Panebože, tohle je co? Tohle běhá po zemi a má platnou občanku? Hmmm…. ale výmluvné to je. Alespoň je vidět s čím kdo leze na světlo a udělat si vlastí názor.
Za mne náhodný shluk slov.
VaKla

MichalB
Host
MichalB
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  VítězslavK.

VaKla,
žádám o vyhýbání se osobní rovině! Toto je poslední varování.

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  VítězslavK.

Celkem tomu dobře rozumím.
Chápu, že některým lidem tyto informace nedávají smysl, protože si myslí, že neexistuje nic, než fyzické tělo……

Jarek
Host
Jarek
6. 3. 2022 14:30

"Operace Z je nyní v Rusku – proti vnitřním nepřátelům." – Ne, že bych měl nějaké velké sympatie k páté koloně v Rusku, ale myslím si, že je hodně důležité rozlišit placené agenty ze zahraničí a místní obyvatele, kteří prostě jen mají jiný názor. Rusko není v horké válce. Není ve velké válce, pokud chcete označovat operaci na Ukrajině za válku. Hromadné potlačení disentu by nebylo až tak dobré.

Bylo by to jako u nás, a to naše republika není ve válce ani ozbrojeném konfliktu s nikým. Ale lidi v jednom šiku u nás, lidi v jednom šiku v Rusku. Pak stačí málo k opravdové válce.

(Bojím se, že si Rusové budou říkat že když v západnější Evropě se chovají krajně nepřátelsky, netřeba mít nějaké slitování a chovat se k nim přátelštěji.)

Jarek
Host
Jarek
6. 3. 2022 14:30

Tak to vypadá, že při přístupu ze sítě O2 DNS servery přestaly překládat adresy rusvesna.su, infokuryr.cz atd. Když si dám tracert rusverna.su nebo tracert infokuryr.cz, dozvím se, že dané adresy nemají záznamy.

Při přístupu přes zahraniční VPN se zdá, že weby fungují. (A to vypadá, že je Infokuryr v síti Wedosu, tedy na území ČR.)

No pěkně se nám to vybarvuje.

Jarek
Host
Jarek
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  Jarek

Kdyby někdo chtěl adresy pro lokální obejití DNS filtrování pro hosts:

45.138.107.17 http://www.infokuryr.cz infokuryr.cz
172.67.3.106 http://www.rusvesna.su rusvesna.su

Jana
Host
Jana
6. 3. 2022 14:30

Na Slovensku už vypli hlavné správy a armádny magazín, tam stále fungovala diskusia. Sú besní, myslia si, že ľudia si neporadia? Že nám zapchajú ústa? Majú smolu!

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

Na základě žádosti Generální prokuratory Ruské federace zaslal ruský úřad pro dohled nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor ruské verzi Wikipedie požadavek, aby odstranila článek s názvem Вторжение России на Украину (2022), který se věnuje ruské invazi na Ukrajinu. Roskomnadzor pohrozil, že v případě neuposlechnutí hrozí celé Wikipedii na území Ruské federace zablokování. Podle názoru Roskomnadzoru Wikipedie nepravdivě informuje o následcích invaze na Ukrajinu.

Ruská Wikipedie již v minulosti obdržela několik požadavků od úřadu Roskomnadzor na cenzuru svého obsahu. Všechny tyto požadavky jsou veřejně dostupné na stránkách ruské Wikipedie. Hrozící blokaci ruské Wikipedie se již věnoval například magazín Vice nebo BBC News.

https://www.root.cz/zpravicky/roskomnadzor-pohrozil-ruske-wikipedii-zablokovanim-kvuli-heslu-o-ruske-invazi-na-ukrajinu/

jirik

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

15:22 2.3.2022
Kvůli efektivnější pomoci Ukrajincům bude podle Rakušana brzy třeba nozový stav
Kvůli efektivnější pomoci lidem utíkajícím z Ukrajiny po ruské vojenské invazi bude pravděpodobně nezbytné v nejbližší době vyhlásit v České republice nouzový stav, uvedl na twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Především krajům podle něj umožní efektivněji zapojit všechny lidské i materiální zdroje. O tom, kdy bude nouzový stav nezbytné vyhlásit, rozhodne vláda, doplnil Rakušan.
Nouzový stav v posledních dvou letech opakovaně platil kvůli epidemii covidu-19. Celkově trval 284 dní a naposledy skončil v noci na loňského 26. prosince. Tentokrát by podle Rakušana nouzový stav nijak nezasáhl do života lidí. „Nebylo by nutné jakkoliv omezovat pohyb osob, vzdělávání, zdravotnictví, obchod či služby. Vládě a krajům by ale pomohl účinněji a rychleji pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny,“ uvedl.

https://www.e15.cz/ukrajina-vs-rusko-konflikt-valka-aktualne#headerComments

jirik

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

Naši vojáci z brigády rychlého nasazení právě dokončují certifikační trénink. Budou součástí aliančních sil rychlé reakce. Společně s partnery z #NATO budeme připraveni k nasazení kdekoliv na území Aliance během několika dní. Na Doupově přišel mezi vojáky generál Opata. pic.twitter.com/scRDjCyn5O
— Armáda ČR (@ArmadaCR) 2. března 2022

jirik

ps: Vlabi snad nevadí, že takto vypomáhám….

Vlabi
Host
Vlabi
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  Anonymní

Každá pravdivá informace se počítá. 🙂