Co se děje na Ukrajině 6


letecké snímky kyjevského letiště Gostomel

Pokračujeme výběrem překladů zpráv z ruských zpravodajských portálů Ruská Vesna, TASS a Politikus. Vzhledem k občasným výpadkům zdrojů však prosíme o trpělivost. Práce nejde tak rychle.01. 03. 2022 – 0:41
Byly zveřejněny satelitní snímky následků útoků na letiště Gostomel u Kyjeva, kde 200 Sparťanů ruských speciálních jednotek drželo úspěšnou obranu proti mnohonásobné přesile.
Ozbrojené síly Ukrajiny při ostřelování letiště zničily ukrajinský poklad – největší letadlo světa An-225 Mrija, které Ukrajině vydělávalo velké peníze bleskovou přepravou nadrozměrných nákladů po celém světě. Už nebude…
01.03.2022 – 0:19
Ukrajinští piloti odjeli do Polska pro sovětské stíhačky MiG-29.
Po přesných útocích na letecké základny – práci protivzdušné obrany a letectví ruských vzdušných a kosmických sil – už na Ukrajině nezůstaly téměř žádné bojové letouny. Podle posledních údajů ruského ministerstva obrany bylo při speciální operaci na Ukrajině zničeno 42 letadel a vrtulníků, a to i na zemi.

01. 03. 2022 – 0:56
Biden hovořil o jaderné válce a Bílý dům o zmírnění sankcí
Prezident Spojených států Joe Biden věří, že by se Američané neměli obávat jaderné války, píše Reuters. Bílý dům zároveň začal mluvit o zmírnění sankcí.
Mluvčí Jen Psaki řekla, že „ani Spojené státy ani NATO netouží po konfliktu s Ruskem“.
Agentura Reuters s odvoláním na vysokého představitele Pentagonu uvádí, že Spojené státy v současné době nevidí hrozbu ze strany Ruska. Podle představitele americké obrany Pentagon analyzuje situaci, protože s jistotou neví, co Putin svým rozkazem myslel.
Mezitím Bílý dům uvedl, že by mohl s Ruskem projednat uvolnění sankcí, pokud Moskva podnikne kroky k deeskalaci.
01.03.2022 – 1:37
Ukrajina se potápí do chaosu: ve velkých městech země – Kyjevě, Charkově, Nikolajevu – řádí ozbrojené gangy. Vypořádat se s marodéry nepomáhá ani nařízený zákaz vycházení, a tak někteří dopadení míří k lidovému soudu.
Podobná situace se vyvíjí v dalších městech země: v Nikolaevu a Melitopolu. Skutečnost, že bude vytvořena obecní varta (místní oddíly) pro boj s pouličními lupiči, včera oznámil šéf Nikolajevské regionální státní správy Vitalij Kim. 
01.03.2022 – 1:56
Kadyrov se obrátil k ukrajinským nacistům a ukázal pohyb obrovských kolon vojsk.
„Cítíte ducha vlastenců, kteří se chystají bránit ukrajinský lid?! Dejte si pozor vy náckové, azovci a banderovci a hlavně ti ďáblové, kteří po útěku od nás neváhají klamat ukrajinský lid tím, že prý je ochráníte. Jste tak odporní!!!
Nežili jste statečně, nebojovali jste statečně a zemřete nedůstojně!
Žádám ukrajinský lid, aby těmto ďáblům nevěřil! Vedou vás k jisté smrti. Rozhodněte o svém osudu sami! Společně jsme silní,“ uvedl Kadyrov v popisku ke zveřejněným záběrům.
01. 03. 2022 – 2:08
Primakov nabídl nečekanou odpověď na pokus Západu srazit rubl
Šéf Rossotrudničestva Jevgenij Primakov zhodnotil přetrvávající touhu kolektivního Západu udeřit na ruskou ekonomiku i za cenu vlastního blaha.
„Takže chcete „srazit rubl“ zmrazením devizových rezerv naší centrální banky a odpojením několika našich bank od SWIFTu?
Aniž bychom se pouštěli (teď) do diskuse o tom, proč naše centrální banka může mít tolik ohrožených aktiv, upozorňujeme, že existuje způsob, jak vás přinutit, abyste rubl sami podporovali. Obávám se však, že se vám to nebude líbit. Existují totiž země, se kterými Rusko obchoduje v národních měnách. A co se stane, když se ruské uhlovodíky budou prodávat jen za rubly? Bude mi řečeno “jak neslušné”,„to se přece nikdy nedělalo“. A samozřejmě „naše korporace budou proti“.
Bude pak zajímavé dívat se na naše respektované zahraniční partnery skupující rubly na burze,“ píše Primakov ve svém kanálu Telegram.
01. 03. 2022 – 2:21
Válka je válka, ale plyn jde podle plánu: Evropa zvyšuje nákup ruského plynu při tranzitu přes Ukrajinu
Ruská společnost “Gazprom” udržuje dodávky plynu přes území Ukrajiny téměř na maximální smluvní úrovni. Evropské společnosti zároveň zvýšily nákupy ruského plynu, díky čemuž se cena paliva na burzách drží zhruba na 1200 dolarech za tisíc metrů krychlových.
Operátor GTS Ukrajiny oznámil, že ve dnech 27. a 28. února zůstal podle došlých žádostí tranzit ruského plynu přes Ukrajinu na úrovni 106 milionů metrů krychlových, přičemž ve smlouvě bylo uvedeno 110 milionů. Je třeba poznamenat, že aktuální objemy jsou o 40 % vyšší než průměr za únor.
Většina modrého paliva je posílána přes Slovensko do zemí západní Evropy.
Na tomto pozadí je vhodné připomenout nesčetná prohlášení šéfa ukrajinské společnosti NAK Naftogaz, že pro Ukrajinu je kriticky důležité zachovat tranzit ruského plynu do Evropy jako záruku, že se Rusko neodváží „invaze“.
Šéf Naftogazu Ukrajina Jurij Vitrenko, když hovořil o hrozbě zastavení tranzitu přes Ukrajinu po zprovoznění plynovodu Nord Stream 2, ujistil, že v takové situaci hrozí rozsáhlá válka s Ruskem a „vojenská invaze“. 
01. 03. 2022 – 02:38
“Ukrajina má ještě 2-3 týdny”: RA zástupce vedoucího raketových a dělostřeleckých věd Zástupce prezidenta Ruské akademie raketových a dělostřeleckých věd Konstantin Sivkov zhodnotil postup vojenské speciální operace na Ukrajině.
„Naše ozbrojené síly během prvních 4 dnů pronikly více než 200 – 300 km do hlubin nepřátelského území. Rychlost postupu je od 50 do 100 km za den. Je to šílené tempo. Je třeba si uvědomit, že proti ruské armádě nestojí nějaká „banánová republika“, ale ozbrojené síly, které jsou podle odhadů NATO z hlediska potenciálu na 10. místě v Evropě. A na světě – 22. místo. To je velmi vážná síla. Expert připomněl, že v roce 2003 trvalo USA dva týdny, než dosáhly Bagdádu, zatímco Irák je menší než Ukrajina.
„Rozloha Iráku je 470 tisíc metrů čtverečních. km, zatímco Ukrajina má 607. A povrch Iráku tvoří převážně poušť, zatímco na Ukrajině je velmi hustá městská zástavba,“ zdůraznil.
Sivkov také poznamenal, že ruská armáda může mít potíže s ovládnutím Kyjeva a Charkova.
„S Kyjevem a Charkovem budou problémy, protože jsou to prostě velká města. Vznikne odpor. V Charkově je situace komplikovaná tím, že Charkovský tankový závod má určité množství těžké techniky, i když jí není mnoho,“ řekl expert.
Podle analytika může vojenská operace na Ukrajině skončit za dva až tři týdny. Tempo ofenzivy je fenomenální a ozbrojené síly Ukrajiny jsou téměř poraženy, domnívá se vojenský specialista.
„Operace, kterou Rusko nyní provádí, bude ve všech učebnicích světa, je to brilantní operace v konceptu i provedení. Dělá se to relativně malými silami. Ztráty našich vojáků jsou minimální. Navzdory skutečnosti, že ztráty nepřítele jsou velmi významné, “vysvětlil Sivkov. 
01. 03. 2022 – 6:28
Pokud najdeme aktiva, zmrazíme je: Japonsko uvalilo sankce na Putina, Šojgu a Lavrova 
Japonské ministerstvo zahraničí zveřejnilo podrobnosti o sankcích, které vláda uvalila na Rusko v souvislosti se situací na Ukrajině.
Osobní sankce byly uvaleny na šest zástupců vedení země, zejména na prezidenta Vladimira Putina, ministra zahraničí Sergeje Lavrova a ministra obrany Sergeje Šojgu. Osobní sankce se navíc vztahují na místopředsedu Rady bezpečnosti Dmitrije Medveděva, náčelníka generálního štábu ozbrojených sil Valerije Gerasimova a tajemníka Rady bezpečnosti Nikolaje Patruševa. Jejich majetek v Japonsku bude zmrazen, pokud bude odhalen.
Kromě toho byly vývozní sankce uvaleny na 49 společností a organizací, včetně FSB, GRU, Sukhoi Company JSC, RAC MiG JSC, Rostec State Corporation a dalších. Seznam sankcí zahrnuje také Bank of Russia, VEB a Promsvyazbank.
Kromě toho Tokio zakázalo vývoz výrobků pro všeobecné použití, jejichž dodávky mohou přispět k růstu ruského vojenského potenciálu, zejména polovodičů. 
01. 03. 2022 – 07:01
Seskupení ozbrojených sil Ukrajiny u Doněcka bude brzo obklíčeno
Armáda DLR díky svému postupu směrem na Doněck obklíčí jednotky odstřelující Doněck.
Ve směru na Doněck se jednotky DLR pomalu, ale jistě pohybují vpřed. Musíme vzít v úvahu, že tímto směrem bylo shromážděno obrovské množství ozbrojených sil Ukrajiny spolu s nacionalistickými prapory. Jednalo se o dobře opevněné oblasti. Každý den však složí zbraně určitý počet ukrajinských bezpečnostních složek. Na straně DLR jsou bohužel ztráty.
Ukrajinští dobrovolníci začínají mít problémy s pohonnými hmotami, s municí, s potravinami, se zásobami, protože značná část těchto jednotek je již odříznuta. To se postupně, ale nevyhnutelně projeví na bojeschopnosti ukrajinských jednotek. Jakmile se kruh úplně uzavře, zesílí to a morálka bude klesat. Brzo uvidíme, jak se vzdávají.
01.03.2022 – 08:30
„Ukrajinu jsme do toho zatáhli,“ zní nepříjemná pravda v Bundestagu
Zatímco nová německá kancléřka pronáší prohlášení jako „Ruská genocida je směšná“ a „Rusko odstranilo historickou vinu z Německa“, v Bundestagu zaznívají zcela adekvátní prohlášení. Ale kupodivu znějí z úst představitelů pravicové strany „Alternativa pro Německo“.
Alice Weidelová říká, že za to, co se nyní děje na Ukrajině, může i Německo: „Byla chyba štvát Ukrajinu nereálnými sliby o vstupu do EU a NATO. Tím jsme ji do této konfrontace zatáhli.
Její stranický kolega Piotr Bystroň vzpomíná na mnichovský projev Vladimira Putina, kdy navrhoval společnou bezpečnostní architekturu v Evropě, ale Evropa ho odmítla.
„Ignorovali jsme všechna varování, jak od samotného Ruska, tak od německé armády, zahnali jsme Rusko do kouta a výsledkem je válka v Evropě,“ řekl.
01.03.2022 – 08:54
Dnes ráno první jednotky ruské armády vstoupily do Chersonu. Možná to však jsou zatím průzkumné jednotky. Uvidíme.
Na jihovýchodě Ukrajiny je toto město z mnoha důvodů považováno za nejvěrnější Kyjevu. Jeho ztráta bude pro Kyjev hmatatelnou ranou.
01.03.2022 – 09:34
Točka-U byla sestřelena při letu k Doněcku
Během pádu byla munice rozdělena, úlomky poškodily domy v Chartsyzsku. Město se nachází 15 kilometrů od Doněcka. V kazetové části nálože byl nalezen bílý prášek, pravděpodobně fosfor. Ozbrojené síly Ukrajiny, které budou brzy obklíčeny, posílají „pozdrav na rozloučenou“ těm, které údajně po celá ta léta osvobozovali. Včera bylo ostřelováno centrum Doněcku, což se nestalo už několik let.
01.03.2022 – 09:54
Charkov: mohutný úder na místo shromažďování nacistů “Azov”
Dnes ráno byla provedena řada dělostřeleckých úderů na objekty vojenské infrastruktury v okolí Charkova. Zničeny byly vojenské sklady.
Výbuch navíc zazněl v centru města, na náměstí u krajské státní správy, kde bylo na 11:00 místního času naplánováno setkání neonacistů a jejich sympatizantů, aby se přihlásili do batalionu Azov. Kdo zasáhl centrum města, není známo. Ukrajinská média připouštějí, že by mohlo jít o předem položenou minu.
AKTUALIZOVÁNO
Dnešní úder na centrum Charkova byl s ​​největší pravděpodobností proveden ukrajinskou střelou Olcha. Není to řízená střela z Bělgorodu, jak tvrdí Zelenskij. Jedná se o ukrajinský vícenásobný raketový systém s novou municí, vytvořený na základě sovětského Smerš MLRS. V provozu je od roku 2018. Je potvrzen i směr dopadu: západ, severozápad. Tyto oblasti jsou pod kontrolou ozbrojených sil Ukrajiny.
01. 03. 2022 – 10:13
Mise OBSE prchá z Doněcku
Celá ta léta se jim na Donbasu říkalo „hluchosleponěmí pozorovatelé“, ale také mnohem sprostěji, protože pozorovatelé si ostřelování z ukrajinské strany raději nevšímali a ve svých zprávách je pokaždé nereflektovali.
Mise navíc nikdy nezamířila do míst, kde bylo ostřelování opravdu silné, místo toho preferovala restaurace v centru města, kde byly bílé džípy k vidění mnohem častěji než v ostřelovaném Zajcevu nebo Kominternovu.  
01.03.2022 – 10:35
Armáda DLR otevírá koridory pro evakuaci z Mariupolu
Redakce Rusvesny obdržela text prohlášení Eduarda Basurina:
“Situace na linii kontaktu zůstává napjatá.
Dělostřelecké jednotky ozbrojených formací Ukrajiny nadále cíleně zasahují obytné oblasti osad v Doněcké lidové republice.
V důsledku ukrajinské agrese jsou další oběti mezi civilním obyvatelstvem. Pět občanů zemřelo a 23 bylo zraněno. Poškozeno bylo 22 bytových domů, 10 objektů občanské infrastruktury a 6 vozidel.
Poté, co řada ukrajinských oligarchů oznámila, že ukrajinští nacionalisté budou za zničení ruské techniky odměněni částkou 500 až 1000 dolarů za kus, začali ozbrojenci územní obrany za účelem zisku útočit na zbytky vojenské techniky ukrajinské armády a vydávat je za ruskou výzbroj.
Nadále také dostáváme informace o zvěrstvech nacionalistických formací, které poté, co dostaly zbraně na základě Zelenského dekretu, je používají proti civilistům za účelem loupeží. 
01.03.2022 – 10:58
Zásoby plynu v Evropě klesají na historická minima
Úroveň zásob v podzemních zásobnících plynu (PZP) v Evropě klesne do konce období stahování na rekordních 18 %. Předchozí minimum bylo zaznamenáno v roce 2018 – 18,56 %.
„Pokud bude současná situace pokračovat, dostaneme se v dubnu na 18 % zásob z 30 % v předchozích letech. Proto je důležité dobře naplánovat naše zásoby plynu do konce zimy, ale především na zimu příští,“ řekla eurokomisařka Kadri Simsonová.
S takovým tokem plynu, aby se zásobníky naplnily až na 100 %, bude Evropa potřebovat 88 miliard metrů krychlových plynu, až na 90 % (průměr za sledované období na začátku těžební sezóny) – 77 miliard metrů krychlových plynu. Toto číslo odpovídá všem ruským dodávkám do Evropy po dobu 6 – 7 měsíců. Přitom i v létě zůstává spotřeba plynu v energetice a ekonomice aktuální.
Gazprom v pondělí také upozornil na extrémní závažnost této výzvy: „Aby se zásoby plynu v evropských zásobnících doplnily do příští zimy, bude nutné načerpat tak významné objemy plynu, které nebyly nikdy přečerpány během jediné letní sezóny. Jde o velmi vážnou výzvu, mimo jiné s přihlédnutím k denním limitům objemů stahování, které jsou striktně omezeny technologickými možnostmi úložišť.
Kromě toho je celkové množství plynu dostupného na evropském trhu vysoce závislé na poptávce na rostoucím asijském trhu. (A Nord Strem 2 spinká a spinká…)
01.03.2022 – 11:05
Neonacisté zastřelili civilisty Volnovachy
„Ukrajinští nacionalisté zastřelili civilisty ve Volnovaše, když v 10:10 ráno zahájili palbu na skupinu opouštějící město s bílou vlajkou,“ uvedlo ministerstvo. Další podrobnosti zatím nejsou. Boje o město pokračují.
01.03.2022 – 11:34
Ráno 1. března oznámila armáda LLR osvobození dalších 15 osad dříve obsazených ukrajinskou armádou. Lidové milice pokračují v osvobozování území dosud okupovaného Kyjevem.
01.03.2022 – 11:51
Poblíž Kyjeva přešli k ruské armádě vojáci 95. brigády Ozbrojených sil Ukrajiny.
Byli povoláni 25. února a téměř bez přípravy už 28. února stanuli proti pozicím ruské armády 25 km západně od Kyjeva u dálnice Kyjev-Žytomyr. Tehdy složili zbraně. Vojáci vypověděli o nuceném odvodu do Ozbrojených sil Ukrajiny, o nedostatečné přípravě, zásobování a přístupu ukrajinského velení k podřízeným.
01. 03. 2022 – 12:12
Ruská armáda vstoupila do Chersonu: probíhá čistka od militantů a zbytků OSU. V síti se v těchto minutách objevují záběry pořízené očitými svědky. V blízké budoucnosti bude osvobozeno město, které má pro Kyjev velký strategický význam. 
01.03.2022 – 12:35
EU ústy francouzského ministra financí Bruno Le Maire vyhrožuje Rusku „globální ekonomickou a finanční válkou“. Brusel podle něj hodlá Ruskou federaci „ekonomicky zničit“.
01. 03. 2022 – 12:48
Uskupení ruských ozbrojených sil bude pokračovat ve speciální vojenské operaci na Ukrajině, dokud nebude dosaženo stanovených cílů. Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Šéf rezortu obrany připomněl, že během speciální operace ruská armáda útočí pouze na vojenské objekty a to výhradně vysoce přesnými zbraněmi. Zatímco ukrajinská strana neváhá při vojenských střetech využívat civilisty jako lidský štít. Zbraně Ozbrojených sil Ukrajiny – vícenásobné odpalovací raketové systémy, děla, velkorážné minomety – jsou umísťovány na nádvořích obytných budov, v blízkosti škol a školek.
Šojgu znovu zdůraznil: Ruská armáda neokupuje ukrajinské území, ruská armáda přijímá veškerá opatření k zachování životů a bezpečnosti civilistů.
01.03.2022 – 13:23
Šéf DLR Denis Pušilin oslovil své krajany – všechny Rusy, obyvatele Donbasu a Ruska a všechny, kdo si berou k srdci to, co se dnes děje v Doněcké a Luhanské lidové republice a také na zbytku Ukrajiny.
„Je jasné, že v současné době neexistuje pouze speciální operace na pomoc republikám Donbasu. Probíhá válka mezi dobrem a zlem. Ukrajina je osvobozována od nacistické ideologie, od militarizace, od zločinného kyjevského režimu. Spravedlnost je obnovena.
V čele tohoto boje jsou nyní odvážní vojáci Ruska a Doněcké a Luhanské lidové republiky, kteří jsou postaveni před nejtěžší úkol – provést osvobozovací operaci tak, aby neškodila civilistům.
Ozbrojenci Ukrajiny se chovají opačně. Při ústupu pálí na osady, kde se předtím rozmístili, vyhazují do povětří mosty a míří na kritickou infrastrukturu.
Nelidské. Jinak se to nazvat nedá.
V tuto hodinu, kdy se rozhoduje o osudu milionů, je velmi důležité, na jaké straně stojíte. Je velmi důležité podporovat obránce, kteří riskují své životy pro mírovou a spravedlivou budoucnost. To nejmenší, co může kdokoli z vás udělat pro podporu našich vojáků v předních liniích, je umístit na své auto znak Z. Mnozí to již udělali.
Žádám novináře, blogery, sociální aktivisty, všechny přátele Donbasu, aby se zapojili, aby se k této iniciativě mohlo připojit co nejvíce lidí.
Podpora musí být univerzální. V takové jednotě spočívá síla ruského ducha a záruka našeho vítězství!“ 
01.03.2022 – 14:32
Johnson: NATO nemůže zajistit bezletovou zónu nad Ukrajinou
Opakovaně kvůli tomu volal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s odkazem na „západní partnery“. Bývalý komik to uvedl zejména 24. února a 1. března.
“Abych byl upřímný, nemůžeme zajistit bezletovou zónu nad Ukrajinou, protože by to vedlo k přímému střetu s Ruskem,” odpověděl Johnson Kyjevu.  
01.03.2022 – 14:56
Ozbrojené síly Ukrajiny roznášejí smrt a zkázu. Nové tragické zprávy přicházejí z osad DLR, na které pálí ukrajinští karatelé.
V Gorlovce bylo jen v první polovině dne 1. března zraněno 15 lidí, a to jsou jen předběžné údaje. Ostřelování měst a obcí DLR pokračuje.
01.03.2022 – 15:17
Vojáci armády ozbrojených sil Ukrajiny a Národní gardy Ukrajiny přecházejí na stranu LLR. Jejich příslušníci se nadále dobrovolně vzdávají, skládají zbraně a překračují frontovou linii. Dokládají to nové záběry v síti. Ukrajinští vojáci i důstojníci si uvědomují, že jejich zemi a její vládu nezajímají. Nyní mají jediný cíl – přežít a dostat se co nejdříve domů k rodině a příbuzným. 
01.03.2022 – 15:30
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve zveřejněném videoposelství Evropskému parlamentu právě oznámil, že všechna velká města v zemi jsou blokována silami ruské armády.
01.03.2022 – 15:49
Předsunuté oddíly DLR dosáhly hranice bývalé Doněcké oblasti a spojily se s ruskými silami, které převzaly kontrolu nad oblastmi podél pobřeží Azovského moře. Jižní kotel pro ozbrojené síly Ukrajiny byl vytvořen! Výjezd ukrajinských jednotek do Azova je zcela zablokován. Právě o tom informovalo ruské ministerstvo obrany.
Kromě toho ministerstvo uvedlo, že ruské jednotky dnes zahájily údery přesnými zbraněmi dlouhého doletu, a to vzdušnými i námořními. Zasažena byla dvě letiště a tři stanoviště radarů protivzdušné obrany. Tyto údery vyloučily další ohrožení civilní infrastruktury a obytných budov.
Celkem ruské ozbrojené síly už zasáhly 1325 objektů ukrajinské vojenské infrastruktury, včetně 43 velitelských stanovišť a komunikačních center. Bylo zničeno 395 tanků a dalších bojových obrněných vozidel, 59 vícenásobných raketometů, 179 polních děl a minometů. 
01.03.2022 – 16:13
Ruská armáda zaútočí na zařízení psychických jednotek v Kyjevě
Ruské ministerstvo obrany hlásí, že za účelem potlačení informačních útoků proti Rusku zaútočí vysoce přesné zbraně na technologická zařízení SBU a 72. hlavní centrum pro speciální psychologické operace v Kyjevě.
„Vyzýváme ukrajinské občany, lákané ukrajinskými nacionalisty, aby prováděli provokace proti Rusku, a také obyvatele Kyjeva žijící v blízkosti přenosových uzlů, aby opustili své domovy,“ vyzvalo Ukrajince ministerstvo obrany.
Rezort vysvětlil, že se zahájením speciální vojenské operace výrazně vzrostl počet informačních útoků na ruské státní instituce. Rusové neustále dostávají hovory s výhrůžkami smrtí, objevují se zprávy o zaminování škol, školek, nádraží a dalších sociálních zařízeních. Informační útoky na Rusko provádí zmíněné 72. hlavní středisko informačně-ozbrojených sil Ukrajiny a kybernetické operační síly SBU, k tomuto účelu jsou využívány hardwarové a softwarové systémy a komunikační zařízení v Kyjevě.
Dodáváme, že Rusvesna také každý den čelí masivním DDoS útokům. 
01. 03. 2022 – 16:40
Ruská armáda udeřila na štáb velení Ozbrojených sil Ukrajiny “Vostok.
Zdroje uvádějí, že 1. března zasáhla ruská armáda přesnou ranou velitelství operačně-taktické skupiny Vostok (OTG), která vedla trestnou operaci Ozbrojených sil Ukrajiny na Donbasu. Toto velitelství ovládalo nepřátelské uskupení od Doněcka po Mariupol. Většina důstojníků velitelství Vostok OTG byla zabita nebo zraněna. Podle nepotvrzených informací zemřel i velitel uskupení Vostok, generál ozbrojených sil Ukrajiny Sodol. Zachránit ho mohl jen včasný útěk z velitelského stanoviště. Jinou možnost, jak přežít, neměl.
Kontrola nad brigádami OTG “Vostok” ozbrojených sil Ukrajiny je v současné době ztracena. Nepřítel je zcela dezorganizovaný,“ píší autoři kanálu Welders Z Telegram, který je spojen s mocenskými strukturami Ruské federace. 
01.03.2022 – 17:53
Jak informovala Rusvesna, jednotky ruské armády převzaly kontrolu nad Záporožskou jadernou elektrárnou. Záporožští jaderní vědci na to reagovali v oficiálním telegramovém kanálu jaderné elektrárny a tato reakce si zaslouží, aby ji znalo celé Rusko.
“Hurá! Tento den přišel! Naši na ZNPP! Sláva ruskému bojovníku-osvoboditeli! Sláva Rusku!” – píší vědci a zveřejňují fotografii vojáka ruské armády na pozadí černobylské jaderné elektrárny, která byla pod kontrolou před dvěma dny.
„Celou dobu ukrajinské okupace jsme pracovali pod tlakem SBU, agenta americké rozvědky Petra Kotina a amerických kurátorů z Ministerstva energetiky, Energoatomu a SINR. Prohlášení, která jsme byli nuceni zveřejňovat, pocházela od zahraničních kurátorů. Podrobnosti brzy zveřejníme, stejně jako tak budeme vypovídat u soudu. Díky Rusku za to, že tato noční můra skončila. Díky Rusku, které nám přineslo osvobození od ukrofašistů. Našim partnerům poskytujeme dokumentaci o nehodách a poruchách palivových souborů Westinghouse. Brzy se celý svět dozví pravdu,“ říkají další zprávy.
Rusvesna žádá své čtenáře, aby tato slova jaderných vědců ze Záporoží co nejvíce rozšířili, aby celé Rusko vědělo, jak jsou ve skutečnosti ruští vojáci na Ukrajině očekáváni a vítáni.
01.03.2022 – 18:44
Jak již bylo dříve oznámeno, byly plánovány útoky na televizní věže a retlanslátory. V tuto chvíli byla televizní věž v Kyjevě vystavena raketovým útokům (video). Potvrzen byl zásah v řídící místnosti. Uvádí se, že vysílání zmizelo ve všech městech.
(Nevím, jestli to souvisí, ale ve stejnou dobu zmizely rubriky zpráv na Rusvesně i na TASSu, z nichž jsem čerpala. Vyčkejme.)
Rusvesna opět běží. 🙂
01.03.2022 – 18:38
Konec propagandy: série úderů na kyjevskou televizní věž
Právě vešlo ve známost o dvou úderech na kyjevskou televizní věž. Ozval se silný výbuch. Jedná se o jednu z nejvyšších budov v Kyjevě, která se nachází na západě Kyjeva.
Ruské ministerstvo obrany již dříve oznámilo, že za účelem potlačení informačních útoků proti Rusku budou na technologická zařízení SBU a 72. hlavního centra pro speciální psychologické operace v Kyjevě provedeny údery přesnými zbraněmi.
V tuto chvíli je televizní vysílání v Kyjevě zastaveno.
01.03.2022 – 19:55
Redakce Rusvesny obdržela vyjádření představitele Lidových milicí DLR Eduarda Basurina k situaci:
V důsledku úspěšných společných akcí Ozbrojených sil Ruské federace a Lidových milicí DLR a LPR dnes bylo zničeno Velitelství operačně-taktické skupiny „Sever“. Většina štábních důstojníků zemřela. Podle naší rozvědky je mezi mrtvými i generál Krasilnikov, velitel speciálních sil Sever.
Při osvobozování Volnovachy bylo raketovým dělostřelectvem postupující skupiny zničeno i velitelství 53. brigády Ozbrojených sil Ukrajiny. Přijaté rádiové odposlechy potvrzují likvidaci velitele 53. brigády plukovníka Titěnka.
Podle informací obdržených z Mariupolu byl ve velmi vážném stavu naléhavě  vrtulníkem evakuován velitel OTG “Vostok” generál Sodol. Generál byl vážně zraněn v důsledku nekoordinovaných akcí vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny a samostatného oddělení „Azov“ 12. brigády Národní gardy. Při pokusu projet jedním z kontrolních stanovišť bez překážek došlo k palbě na Sodolovo auto. 
01. 03. 2022 – 20:19
Пошли птички! Nad Donbasem létá skupina ruských leteckých sil, naši zpravodajové to hlásí jak z Doněcku (střed a východ města), tak z území stále okupovaného Donbasu.
Na nepřítele začíná útočit celá armáda stíhaček, bombardérů a bitevních vrtulníků. Obyvatelé měst a obcí Donbasu, kteří si za 8 let odvykli zvukům letadel na obloze, hlásí řev velkého množství přelétávajících proudových letadel.
víceúčelový letoun Su-34

01. 03. 2022 – 20:33

Drsné záběry následků pokusu o útok na ruskou armádu.
V Chersonu se skupina tzv. “územní obrany” pokusila zaútočit na projíždějící kolonu ruské armády. Následky tohoto pokusu zaznamenal místní blogger spolu s představitelem města: mrtvoly, vedle nichž leží jimi připravené Molotovovy koktejly („banderovské smoothie“), budou těžko identifikovatelné, snad kromě bot, oblečení nebo hodinek…
Tyto záběry by měl vidět každý, kdo má v úmyslu „partyzánštit“.
Tak zase stojíme. Chjo…
01.03.2022 – 20:45
Výzva armády DLR k obyvatelům Mariupolu:
Obyvatelé Mariupolu! Abychom zachránili život vám, vašim dětem a blízkým, vyzýváme vás, abyste si vzali doklady, minimální počet nezbytných věcí a opustili Mariupol jedním ze dvou pro vás vhodných humanitárních koridorů. Do 2. března 2022 organizují ozbrojené síly Ruské federace spolu s UNM DLR dva humanitární koridory. Garantujeme bezpečnost pohybu na úsecích dálnice E58 ve směru jak do Záporožské oblasti, tak na území Ruské federace:
západním směrem: MARIUPOL – MANGUSH.
východním směrem: MARIUPOL – NAMELESS.
Upozorňujeme na skutečnost, že Ruská federace je připravena občany města MARIUPOL přijmout a ubytovat.
Apelujeme na ukrajinské vojáky a důstojníky! Vy, stejně jako vaši bratři, si můžete zachránit život. Složte zbraně, odmítněte se účastnit bojů a využijte humanitární koridory. Nemá cenu riskovat život pro zločinecké ukrajinské orgány a oligarchy. Zažili jsme krutost a cynismus trestních příkazů ukrajinského režimu. Vážíme si každého života všech spoluobčanů žijících v hranicích bývalé Doněcké oblasti.
01.03.2022 – 20:56
Silný výbuch na letecké základně ukrajinské armády u Čugujeva v Charkovské oblasti.
01.03.2022 – 21:10
Kyjev vyhrožuje raketovým útokem na Bělorusko
“Ukrajina může zahájit preventivní raketový útok na Bělorusko, pokud vrchní velitel učiní takové rozhodnutí,” řekl Alexej Danilov, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany.
„Naše jednotky jsou nyní zapojeny do likvidace ruské vojenské techniky a zdrojů, které se dnes nacházejí na území naší země. Bude-li to nutné, pokud k tomu nejvyšší velitel učiní takové rozhodnutí, bude přijato,“ řekl ve vysílání televizního kanálu Ukrajina 24. Na objasňující otázku, zda by Ukrajina opravdu zahájila preventivní úder na Bělorusko, pokud by Zelenskij tak rozhodl, Danilov odpověděl: „Přirozeně. 
01.03.2022 – 21:18
Dožď a Echo Moskvy v Rusku zablokovány.
Na žádost generálního prokurátora byl omezen přístup k informačním zdrojům rozhlasové stanice Echo Moskvy a televizního kanálu Dožď. Ve zprávě na webu Roskomnadzoru se uvádí, že „požadavky na přijetí opatření k omezení přístupu“ předložila generální prokuratura. Tento požadavek byl zaveden z důvodu účelového a systematického umisťování na webové stránky těchto médií informací s výzvami k extremistické činnosti a násilí, jakož i záměrně nepravdivými informacemi o akcích ruské armády během speciální operace na ochranu republik Donbasu.
V tuto chvíli již poskytovatelé a mobilní operátoři přístup na stránky zahraničních agentů Echo Moskvy* a Dožď* zablokovali.
Aleksej Venediktov, šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy, řekl, že hlavní liberální zdroj byl odpojen od vysílání.
01.03.2022 – 22:22
Úder BSU: S jihem Záporoží již neexistuje žádná železniční komunikace. Ozbrojené síly Ukrajiny vyhodily do vzduchu železniční most, který spojoval Záporoží s jihem regionu. Most vedl do města Vasilievka a přes něj do Melitopolu, Energodaru a Tokmaku. 
01.03.2022 – 22:41
Turecko odmítá uvalit protiruské sankce, aby udrželo kanál pro dialog. Uvedl to tiskový tajemník tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogan Ibrahim Kalin. “Musíme jednat s ohledem na priority naší země. Musí existovat strana schopná vyjednávat s Ruskem. Kdo bude mluvit s Ruskem, když všichni pálí mosty?
01.03.2022 – 22:56
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o dalších dočasných opatřeních k zajištění finanční stability v zemi. Tento výnos mimo jiné zakazuje od 2. března vývoz cizí měny z Ruska v množství přesahujícím deset tisíc dolarů.
01.03.2022 – 23:05
Mohutný nálet ruských leteckých sil na Donbas: část ozbrojených sil Ukrajiny byla zničena. 
Objevily se první údaje o plodech silného náletu. Rusvesnu o tom informoval první náměstek ministra informací DLR Daniil Bezsonov: V Konstantinovce byla ruským leteckým úderem zničena vojenská jednotka Ozbrojených sil Ukrajiny. Možná se jedná o 90. letecký prapor, umístěný na okupovaném území DLR.  
01.03.2022 – 23:27
Ruská armáda zničila základnu speciálních sil Hlavního zpravodajského ředitelství Ukrajiny u Kyjeva. Raketový útok GUR zcela zničil.
 

překlad: Vlabi


Upozornění: 
Vzhledem k současné situaci byla diskuze dočasně uzavřena. Prosíme čtenáře o pochopení. 😉


0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
20 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

„Bohužiaľ, medzi rodákmi z Čečenskej republiky sú už straty. Dvaja zomreli, šesť ďalších utrpelo rôzne zranenia,“ uviedol Kadyrov, bývalý povstalec a v súčasnosti spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina prostredníctvom aplikácie na odosielanie správ Telegram.

Zabití čečenskí vojaci sa podľa Kadyrova „rozhodli stať hrdinami“. Kadyrov už v minulosti vyslal svoje sily ako podporu do vojenských operácií Kremľa – napríklad do Sýrie a Gruzínska.

„Áno, vo vojne zabíjajú, také si zvolili povolanie,“ dodal Kadyrov s tým, že „mali rozkaz minimalizovať straty medzi civilným obyvateľstvom Ukrajiny“.

https://www.hlavnespravy.sk/cecensky-vodca-kadyrov-priznal-prve-straty-medzi-svojimi-jednotkami-na-ukrajine/2877676

*****

Na bratislavskom letisku v utorok pristálo lietadlo s palivom pre atómové elektrárne Mochovce a Jaslovské Bohunice. V utorok o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Slovensko sa tak zabezpečuje proti možným problémom s dodávkami paliva z Ruska v súvislosti so sankciami za inváziu na Ukrajine

https://www.hlavnespravy.sk/v-bratislave-pristalo-lietadlo-s-palivom-pre-jadrove-elektrarne/2877608

jirik

ps: jak dlouho budou asi hlavné správy funkční?!

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  Anonymní

nez zapnou diskuzi

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  Anonymní

Anonymní1. března 2022 18:23

diskuze na hlavných správách je už funkční!

jirik

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

1. nevite ako sa dostať na zvedavca?
2. zákon potláča dezinformačné weby. Náboženstvo by tam nemalo patriť? Informácie o nejakom bohu ktorý nás miluje a všetko vie…….. Je to potvrdená info?

3. Za všetky civilné obete a zbombardované budovy môzu
a. haag a ženeva dohody zakazujú viesť boje v obývaných územiach.pri začatí bojov armáda balí kufre a hajde na pole. ak sa armáda zašila v mestách, už to neni armáda ale teroristi a môže za to ukropska vláda
b. ukropy sa chváli že zničili v mestách konvoje, len na videách vidno, ako povyskakujú nejakí polovojaci s pancierovkami a zlikvidujú nebrániacu kolonu. toto sú separatisti a teroristi, ktorí zaliezli medzi civilov, schovávajú sa tam ako šváby a zavliekli rusov do miest, kde musia bombardovať a strieľat. takže to nie je vojna ale boj s teroristami

viac haagske a ženevské dohody. pochybujem že ich rusko porušuje

vojna sa vedie na otvorenom fronte mimo obývaný zón, ak ich ukropi do týchto zón zavliekli, je to boj s teroristami

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

Earlier, Sputnik Polska became unavailable to users in Poland, as over the weekend, multiple Sputniks, including Sputnik International, Sputnik German SNA, Sputnik Ceska Republika reported large-scale DDoS attacks amid Russia's ongoing special operation to demilitarize and denazify Ukraine.

https://sputniknews.com/20220301/sputnik-czech-republic-no-longer-accessible-in-the-country-1093469616.html
******

Google Blocking YouTube Channels Connected to Sputnik, RT in Europe

jirik

ps: sputnik international a polský občas/nahodile funguje….

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

Takže ta Mrija, o které tvrdili, že ji zničili rusáci sice byla zničená, ale ne rusáky?

Vlabi
Host
Vlabi
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  Anonymní

Letiště ostřelovali Ukrajinci a náhodou se jim podařilo trefit hangár, kde byla Mrija. Ruští výsadkáři tam byli jen "nalehko".

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  Anonymní

Aha, takže UA si ostřelovali vlastní letiště… jak úskočné.
VaKla

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

Wlabi: bylo by dobré používat správné termíny v nadpisu a textu. Jestliže někoho označujete za nacistu, neonacistu, tak jej opravdu označujete za "národního socialistu"?
Nacionalista totiž není nacista, mezi tyhle termíny nelze dát rovnítko.
Tož tak.
VaKla

Vlabi
Host
Vlabi
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  Anonymní

Respektuji originál.

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  Anonymní

Vy jste znalec nacismu a národního socialismu?
Sibiřský Rosomák

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

Je už známo, co znamená ten znak Z na ruských vozidlech?

Roman

BAcon
Host
BAcon
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  Anonymní

jedna ze zpráv je,
že byl v Rusku svátek, na počest nějaké bitvy, nebo vítězství ze začátku
19. st.
a ten svátek se jmenuje

Zaščitnik – ochránce (či obrábce)

BAcon
Host
BAcon
6. 3. 2022 14:30
Odpovědět  Anonymní

tak jsem se mrknul na soudruha gůgl:

Den obránců vlasti se v Rusku slaví každoročně 23. února jako národní svátek. Začal se slavit za dob Sovětského svazu, kdy svátek slavili na počest sovětské armády a námořnictva.

Poprvé v tomto smyslu byl den 23. února uveden v roce 1918, kdy v Moskvě a dalších městech v zemi se konaly masové demonstrace, během kterých lidé vyzvali k obraně své vlasti před postupujícími německými jednotkami. Pak začal masivní vstup dobrovolníků do Rudé armády a její formování.

Po rozpadu Sovětského svazu se začal slavit 23. únor na počest vítězství Rudé armády nad německými císařskými vojsky v roce 1918. 23. únor je v Rusku od roku 2002 sváteční den. Stal se veřejným národním svátkem, který je věnován všem generacím obránců vlasti. Většina ruských občanů považuje 23. února za den opravdových mužů, ochránců v nejširším smyslu slova.
ZAŠČITNIK

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

No já z té zprávy pochopil, že o to letiště Ukrajinci zkraje přišli a snažili se ho dobýt zpátky.

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

Jaká jsou konkrétní úmrtí? Dokument uvádí, že před 11 lety se v Ternopilu objevil virus neznámého původu, který způsobil hemoragický zápal plic: zemřelo 450 Ukrajinců. V roce 2011 vypukla na Ukrajině cholera – zemřelo 33 lidí, v roce 2014 bylo cholerou nakaženo již 800 Ukrajinců. V lednu 2016 zemřelo v Charkově na virus podobný chřipce 20 vojáků a více než 200 lidí bylo hospitalizováno. O dva měsíce později bylo v zemi zaznamenáno 364 úmrtí. Podle poslanců byla příčinou všech těchto úmrtí prasečí chřipka, stejný kmen chřipky, který vedl v roce 2009 k celosvětové pandemii.

V žádosti se uvádí, že práce laboratoří začala v srpnu 2005 za prezidenta Juščenka, zastavila se za Janukovyče a obnovila se za Porošenka. Myšlenku potřeby zintenzivnit činnost takových laboratoří na území Ukrajiny aktivně lobbovala v letech 2016 až 2019 ministryně zdravotnictví Ukrajiny Uliana Suprun.

https://ksbforum.eu/index.php?u=/topic/4981/biohazard-americk%C3%A9-biolaborato%C5%99e-na-ukrajin%C4%9B-sergej-filatov

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

Komu pomohli sankcie uvalené na Rusko?

Rusko znovu posilnilo svoju moc a nech teraz niekto skúsi povedať, že Putin
je hlupák a že nie je génius !! Na základe vyhlásenia Putina, že bude brániť
Rusko jazyčné obyvateľstvo na Ukrajine, začali klesať akcie na burze cenných
papierov, stále sa hovorilo o poklese rubľa, pričom Národná banka Ruska
proti tomu prekvapivo nič nepodnikala. Putin vyčkával celý týždeň. Na
tlačovkách sa iba usmieval. Keď rubeľ klesol až pod istú hranicu, Putin dal
príkaz prudko skúpiť všetky akcie Ruských firiem od amerických a
západoeurópskych vlastníkov na burze súčasne za lacný peniaz.
Takže, kým sa finanční "žraloci západu" spamätali, že ich "prekabátili" ako HLUPÁKOV,
už bolo neskoro. Rusko nielen zarobilo na tom viac ako 20 miliárd USD,
ale aj vrátilo akcie späť ruským spoločnostiam. Odteraz zisky z ropy a plynu
nepôjdu do zahraničia ale zostanú v Rusku, rubeľ sám od seba začal stúpať
bez toho, aby ho zachraňovali z rezerv, uložených v zlate.
Za pár minút Rusko za "babku" skúpilo vlastné akcie od európskych a
amerických vlastníkov, takže finanční "žraloci" prišli o miliardové zisky,
ktoré mali z ropy a plynu. Takúto geniálnu operáciu burza cenných
papierov ešte nezažila !!

Bingo!

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

"EU ústy francouzského ministra financí Bruno Le Maire vyhrožuje Rusku „globální ekonomickou a finanční válkou“. Brusel podle něj hodlá Ruskou federaci „ekonomicky zničit“."

To je akoby feťák chcel ekonomicky zničiť svojho drogového dílera tým, že si už od neho nekúpi fet :)..

s0lar

Sabama
Host
Sabama
6. 3. 2022 14:30

"Otázkou pro Rusy je jestli udrží nárazníkovou zónu alespoň neutrální nebo je Západ(NATO) přetlačí tak hluboko do Ukrajiny, že budem 100km daleko od Stalingradu 500km daleko od Moskvy" Toto a mnohem více přednesl George Friedman v Chicágské radě pro globální záležitosti již v roce 2015
https://www.facebook.com/tvurci.budoucnosti/vi indeos/681318599668425/

Anonymní
Host
Anonymní
6. 3. 2022 14:30

Máš tu různě psané špatné datumy . 1.3. a 3.1. , v tomhle 6 dílu.