Velké hry tajných služeb: jak Čína rozbila síť agentů CIA

V uplynulých dnech zcela nenápadně a bez velkého rozruchu médii proběhla dost zvláštní zpráva o popravách amerických špiónů v Číně. Zapátrala jsem tedy po podrobnostech na ruském internetu.


Za dva roky čínské tajné služby fakticky zlikvidovaly veškerou americkou špionážní síť v zemi. Desítky ilegálních agentů a jejich informátorů byly zatčeny nebo popraveny. Ve Washingtonu tomu říkají „největší neúspěch CIA“ v posledních desetiletích a odborníci nemohou pochopit, jak se to mohlo stát. A zároveň se obávají, že Peking se o získané informace podělí s Moskvou.

“Medojed” vyráží na lov
Jak se Čína rozvíjela a stávala se velmocí, Washington pozorně sledoval, co se v této zemi děje. Koncem uplynulého desetiletí už měla CIA veškeré informace o práci čínské vlády. Přicházely přímo z mocenských struktur, kam se Američanům podařilo dostat své agenty. Někteří informátoři byli úředníci, rozčarovaní stavem státu prolezlého korupcí. A někteří byli prostě koupeni.
Ale tok zpravodajství z království středu začal najednou vysychat a v roce 2011 velitelství CIA konstatovalo velmi vážný problém: zdroje informací mizely jeden po druhém.
Tajné služby USA proto vytvořily zvláštní skupinu obzvlášť hodnotných a vysoce postavených důstojníků FBI a CIA. V přísně utajeném velitelství v severní Virginii analyzovali každou operaci a věnovali velkou pozornost všem zaměstnancům velvyslanectví USA v Pekingu, a to bez ohledu na diplomatickou hodnost.
Podle některých zpráv byla tato operace označena kódem “Honey Badger”, (= medojed; je to holohlavá kunovitá šelma, vzácné exotické zvíře, neohrožený a agresivní dravec, který prakticky nemá žádné přirozené nepřátele).

Zrada nebo nabourání se do systému?
Zvažovali dvě hlavní verze. Nejdřív – do hloubi amerického zpravodajství se dostal „krtek“, který podává Pekingu informace o zpravodajské síti v Číně. Druhý – čínští hackeři prolomili šifrovaný komunikační systém.
Přibližně ve stejnou dobu odhalila kontrarozvědka ČLR systém sledování, který organizovala Národní bezpečnostní agentura USA (NSA) z Tchaj-wanu. Agenti CIA zas tehdy přišli na amerického studenta v Šanghaji, Glenna Shrivera, který za peníze shromažďoval informace obranného charakteru pro čínskou rozvědku. K vyškolení amerických studentů, studujících v zahraničí FBI dokonce vydala video s vyprávěním o Shriverově zradě.
Když zanalyzovali tato a další fakta, vyšetřovatelé se přiklonili k verzi „krtka“. I když je pravda, že nejznámější americký kontrašpionážní agent Mark Kelton, který vedl skupinu, o tom měl pochybnosti. Možná částečně proto, že byl blízkým přítelem důstojníka CIA Briana Kellyho, kterého FBI v 90. letech mylně podezřívala, že pracuje pro Rusko.
Ale ve prospěch druhé, “hackerské” verze, svědčila rychlost a přesnost, se kterou čínské speciální služby šly po amerických informátorech. Kromě toho podle tvrzení organizátorů zpravodajské sítě žádný člověk v USA, bez ohledu na to, jak vysokou úroveň přístupu k utajovaným informacím vlastnil, nemohl mít informace o všech agentech, které Čína tak úspěšně lovila.

Ztratili čich
Během vyšetřování vyvstal hrozivý obraz úrovně práce amerických špionů: když v Číně dosáhli pozoruhodných úspěchů, pracovníci CIA polevili, ztratili ostražitost a začali zanedbávat pravidla spiknutí. Agenti v Pekingu téměř nezměnili trasy pohybu a dojednávali tajné schůzky na stejných místech – prostě dárek síti vnějšího sledování působícího v zemi. Někteří důstojníci americké rozvědky dokonce komunikovali s informátory v restauracích, které byly pod dohledem tajných služeb – kde byly v každém stolku umístěny mikrofony a číšníci pracovali pro kontrarozvědku.
Kromě toho je tajný komunikační systém Covcom, který používala agenturní síť, podle názoru odborníků, velmi primitivní, navíc s přístupem k internetu. V podstatě kopíroval středovýchodní systém, kde je síťové prostředí méně nebezpečné. Schopnosti čínských hackerů tedy zjevně podcenili. Vyšetřovací tým provedl testy na proniknutí a ke svému úžasu zjistil, že systém obsahoval fatální chybu: díky ní byl možný přístup k mnohem většímu tajnému komunikačnímu systému, v němž CIA pracoval se sítí agentů po celém světě.
Poprvé o tomto špionážním případu informovaly v květnu loňského roku New York Times. Anonymní úředníci občas novinářům oznamovali různé počty ztrát 12 až 20 lidí. Poté se toto číslo zvýšilo na 30 – tolik agentů a informátorů od roku 2010 americká zpravodajská služba v Číně ztratila. Jen pár agentů se podařilo z této země evakuovat.

Krtek ano, ale ne tento
Souběžně se rozpracovávala i verze krtka. V březnu 2017 byla zveřejněna informace o zatčení zaměstnankyně ministerstva zahraničí Candice Kleinbornové, která během rozhovoru s vyšetřovacím týmem zamlčela kontakty s čínskými oficiálními představiteli. Na její bankovní účet přicházely peníze z Číny, úředníci z Čínské lidové republiky ji zasypávali dárky, mezi nimi i iPhone, laptop, plně zařízený byt a mnoho dalšího. Ale Kleinbornová svou vinu nepřipustila a oni nemohli dokázat, že to byla právě ona, kdo informace o amerických agentech vyzrazoval.
V lednu tohoto roku byl na letišti v New Yorku zadržen 53letý Jerry Chun Shin Li. Etnický Číňan, občan USA, sloužil ve Spojených státech v 80. letech a od roku 1994 pracoval v CIA, kde měl přístup k utajovaným dokumentům. V roce 2007 odešel do důchodu, odstěhoval se i s rodinou do Hongkongu a zabydlel se v aukčním domě, jehož spoluvlastníkem je vlivný čínský stranický funkcionář.
Po celou dobu ho americké zpravodajské služby sledovaly a v roce 2012 ho vylákaly do USA. Při prohlídce pokoje, ve kterém se ubytoval, byly nalezeny dva notebooky: jeden s telefony a adresami, druhý s podrobnými informacemi o agentech CIA, kteří pracují pod falešnou identitou. Byla tam uvedena jejich pravá jména, data setkání se spojkami i adresy tajných bytů.
Po pěti výsleších byl Li z jakéhosi důvodu ponechán na svobodě a mohl se vrátit do Hongkongu. Zatkli ho až o šest let později a obvinili z krádeže utajovaných informací. Ale žádný důkaz, který by naznačoval, že předával informace čínským tajným službám, se nepodařilo najít. Navíc data, která u něj byla zajištěna, nedovolila jednoznačně konstatovat, že on byl ten, kdo americkou síť v Číně vyzradil.

Důsledky jsou katastrofální
Zrada, hackeři, vlastní neopatrnost nebo všechno dohromady – CIA a FBI nevědí, co přesně zničilo americkou zpravodajskou síť v Číně. Ale hlavně nevědí, jak hluboce Číňané pronikli do systému amerických tajných služeb. CIA je obzvláště znepokojena tím, zda Peking nesdílí tyto informace, stejně jako přístup do sítě Covcom, s Moskvou. Právě v té době, kdy se hroutila americká zpravodajská síť v Číně, totiž několik agentů pracujících v Rusku přestalo komunikovat.
V každém případě je toto selhání katastrofální. Ve Spojených státech přiznávají, že obnovení zničené sítě bude trvat dlouhé roky. Nebo se neobnoví vůbec.
Podle počtu ztrát CIA lze s tímto selháním srovnávat pouze vyzrazení desítek amerických agentů v SSSR. Tehdy se jednalo o zradu – americkou agenturu vydali spolupracovník FBI Robert Hanssen a vedoucí oddělení kontrarozvědky Aldrich Ames. Oba byli naverbováni KGB v sedmdesátých a osmdesátých letech.


zdroj: https://www.kramola.info/vesti/protivostojanie/bolshie-igry-specsluzhb-kak-kitay-razdavil-cru
překlad: Vlabi


0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Alexandrie
Host
Alexandrie
17. 3. 2022 13:32

Vlabi, děkuji. Tak není nakonec ta celá šaškárna se sankcemi jen zastrašování? Další důvod, kvůli kterému se Ruska bojej.
Začíná mi být té kolem sebe kopající kobyly líto.

Anonymní
Host
Anonymní
17. 3. 2022 13:32

medojed; je to holohlavá kunovitá šelma-to je vtip asi
Sibirsky Rosomak

MichalB
Host
MichalB
17. 3. 2022 13:32
Odpovědět  Anonymní

Rosomáku,
za prvé – medojed je opravdu kunovitá šelma (je lepší si vždy ověřit pojmy, než do světa vypouštět dojmy) a za druhé – uniká mi pointa komentáře. Šlo snad o nevydařený pokus se před světem ukázat jako sečtělý nebo prostě jen prvním způsobem jaký napadne, se pokusit snižovat informační hodnotu článku, který mimochodem nebyl o exotických zvířatech?

Anonymní
Host
Anonymní
17. 3. 2022 13:32
Odpovědět  Anonymní

Michale, asi šlo spíše o ten překlad "holohlavý", taky mi to zarazilo:-)
V originále je tam honey badger – medový jezevec a rusky лысый барсук, или ратель, což je v překladu něco jako plešatý jezevec, nebo indický jezevec "Legendární zvíře, které jse uvedeno v Guinessově knize rekordů jako nejdivočejší ze všech zvířat, která žijí na souši"….
https://ru.wikipedia.org/wiki/Медоед
nenimito

MichalB
Host
MichalB
17. 3. 2022 13:32
Odpovědět  Anonymní

Nenimito,
Vlabi (ale i některé další pilné včeličky) nezištně věnují nemalé úsilí často velmi obtížným překladům z cizojazyčných zdrojů a pak někdo vypotí stěží deset slov (pět z nich ještě zkopírovaných z textu) a má "intelektuální" připomínku.
Myslíš si, že snad takto má vypadat civilizovaná konstruktivní připomínka?

Pár takových a já osobně bych se na nějaké další překlady vyprd a šel dělat jiné věci, co mě baví.

Anonymní
Host
Anonymní
17. 3. 2022 13:32
Odpovědět  Anonymní

medojed je drsoň, stojí za shlédnutí:
https://www.youtube.com/watch?v=LqBHpEfQbmE

Anonymní
Host
Anonymní
17. 3. 2022 13:32
Odpovědět  Anonymní

Vím Michale, to nebyla omluva "kontruktivní připomínky", jen snaha o upřesnění.
Vím, jaké usilí zde věnuje Vlabi i jiné včeličky. Osobně jsem za to velmi vděčný(a určitě ne sám).
Souhlasím, že kontruktivní připomínka vypadá jinak:-) Celý život je potřeba se něco učit….
nenimito

Anonymní
Host
Anonymní
17. 3. 2022 13:32
Odpovědět  Anonymní

Medojed není holohlavý! Je to nesmysl co máte v popisu…Medojed je robustní, se širokou hlavou a velmi malýma očima a ušima. Krk a ramenní oblast jsou svalnaté. Horní polovinu těla má medojed zbarvenou stříbro-šedě, zbytek těla je černý..comment image
Eva

Anonymní
Host
Anonymní
17. 3. 2022 13:32

myslel jsem tim vtipem "holohlavy"…holohlavy medojed opravdu ne,a neni treba se urazet nebo se jezit,tyto stranky jsou mezi mymi oblibenymi,velke uznani vasi praci 😉
Sibirsky Rosomak