Staré mapy Afriky

Všimli jste si, že staré mapy Afriky jsou detailnější, zatímco v 19. století je tento světadíl jedno bílé plátno?
V historii kartografie je patrný zvláštní paradox: na raných mapách 16. – 17. století prakticky chybí bílá místa. Území tehdy málo prozkoumaných kontinentů, jako Asie, Ameriky nebo Afriky, jsou pokryta nespočetnými nápisy a zobrazeními mnoha měst, zemí, hor a řek. Jak se však blížíme k naší době, začnou se objevovat bílá místa a je jich stále více, nicméně pak se zase začnou zmenšovat, až nakonec zmizí úplně. Jak si to vysvětlit?
Abychom si to doložili, ukážeme si to na konkrétním příkladu Afriky.

Mapa Afriky z atlasu Abrahama Ortelia, 1570
V plném rozlišení ZDE.

Mapa Afriky z atlasu Gerharda Mercatora, 1595. Zeměpisná délka kontinentu je okolo 80°, zatímco reálná je méně jak 70°.
V plném rozlišení ZDE.

Mapa patrně z roku 1658 (?).
V plném rozlišení ZDE.

Mapa z roku 1701. Obrázek s personifikací Nilu překrývá zející prázdnotu.
V plném rozlišení ZDE.

Mapa z roku 1782. Bílých míst už je velmi mnoho, ale délka i šířka je naznačena správně – méně než 70°.
V plném rozlišení ZDE.

Afrika 1812 – téměř bílé plátno. Naznačeno je víceméně jen pobřeží, a ani to ne všude. Takový je tedy začátek skutečné vědy geografie!
V plném rozlišení ZDE.

1860. Rozloha neprozkoumaných území se významně snížila, ale celá střední Afrika je stále prozkoumána velmi málo. Dokonce ani východní břeh Viktoriina jezera není zobrazen.
V plném rozlišení ZDE.
Když v roce 1885 Haggard psal román “Kopí krále Šalomouna”, umístil vymyšlené národy na tehdy neprozkoumaná území. Ale tehdy už i široká veřejnost, a tím spíš vědci, chápali rozdíl mezi fantasticko-dobrodružným románem a realitou. Ale o 200 – 300 let dříve to nejspíš zase tolik nerozlišovali.
Proč tohle všechno píšu?
Proto, že pokud už učenci 16. – 17. staletí umísťovali vymyšlená města, království a objekty fyzické geografie na neprozkoumaná území s vědomím, že je velmi pravděpodobné, že počet bílých míst se bude časem zmenšovat, pak je mohli “umístit” do vzdálenější epochy. Vždyť cestování v čase se zatím běžně neprovádí, a ani v nejbližší budoucnosti se nejspíš konat nebude. Tak proč ne?

PS: Podle některých lidí, kterých si velmi vážím, je velká část map 16. – 17. století podvrhem. Ale diskutovat o tom se zatím nechystám.


zdroj:
http://www.kramola.info/vesti/letopisi-proshlogo/starye-karty-afriki-detalny-v-19-veke-etot-materik-sploshnoe-beloe-pyatno
překlad: Vlabi

(©)2017 myslenkyocemkoli.blogspot.com
Článek je povoleno publikovat v celé a nezměněné podobě s uvedením zdroje.
0 0 hlasů
Hodnocení článku
Označeno tagem

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Nal
Host
Nal
17. 3. 2022 13:43

Zajímavé postřehy.
Ale trochu mne mate, že u některých map, které nemají ta bílá místa, ta písma působí strojově přesně stejně, jako počítačové fonty…

Anonymní
Host
Anonymní
17. 3. 2022 13:43

Každý podvrh spočívá v polopravdách. Vezmete nějaký jasný fakt, který nelze zamaskovat, dopatláte k němu nějaký svůj nesmysl(nejčastěji datování nebo jiná "číslíčka" nebo umažete písmenko v názvu) a někdo jiný prohlásí, že to musí být podvrh a vlastně bude mít pravdu. Na tom staví VŠICHNI "veřejně známí konspirátori" a jejich kritici, kteří jsou hromadně podporování a publikují přeloženi do světových jazyků. A ještě na tom vydělávají:-) Provedete reformu písemnictví, datovaní, číslování a za 70-100, když vymře generace, která to zažila "jinak", tak ta "nová" na tím kroutí hlavou a nechápe. Jen v Číně od r.1700 provedli císaři 3 reformy písemnictví a všechna ta předchozí spálili. A tudíž vlastně neexistují žádné záznamy o období před 1700, prostě NIC čínského. Natož něco o údajné historii 4tis. let:-) A tak je to úplně po CELÉ Zemi.
VŠE, co bylo před obdobím napoleonských válek, prostě bylo úplně JINAK, a i vlastně po nich bylo vše "doladěno" do nesmyslů. I podle Fomenka je myslím obdobobí faraonů posunuto o min. 1850 let dozadu a celá "antika" Makedona a jeho vyvražďujících, promiňte – přinášejících civilizaci, potomků přes Kleopatru a Alexandra o asi 1000 let. Nevěřím ničemu, co napsal nějaký jezuita z Libočan o Slovanech na zakázku Habsburků a "náhodou" v době, kdy shořely na Pražkém hradě Zemské desky. Nevěřím v nějaký údajný slovanský kalendář, který je na chlup stejný s byzantským letopočtem o stvoření světa dopočítaným z věku "osob" z knihy Genesis. Podle mne všechny "Lidské" kalendáře musely začít na jaře.
Nechci tu jít do podrobností, bylo by to na mnoho řádků. Snad jen dám znovu odkaz na otitulkovaná videa od Sylvinky. Ona za pár let dala dohromady mnoho faktů, která já hledal přes 20 let. A ačkoliv úplně nesouhlasím s některými jejími závěry, tak tahle mladá ruska je opravdu snaživá, co se týká hledání objektivních věcí z minulosti:-)
https://uloz.to/hledej?q=OMF-AR+mkv&type=videos
Afriky se týká myslím 10. a 22. díl…..

Stejné je to u nás…
https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_II.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Josef_I.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ochranka
http://www.policie.cz/clanek/historie-policie-a-cetnictva.aspx
https://cs.wikipedia.org/wiki/Prognostick%C3%BD_%C3%BAstav
Pokud v tom někdo nevidí spojitosti nebo si je neumí dohledat, tak nemá význam pátrat v jakékoliv minulosti….
nenimito

Anonymní
Host
Anonymní
17. 3. 2022 13:43
Odpovědět  Anonymní

nenimito,
Víte prosím, kde je OMF-AR-14 ?

Anonymní
Host
Anonymní
17. 3. 2022 13:43
Odpovědět  Anonymní

Zdravím, od překladatele:
"Díl 14 se nekoná, protože se v něm Sylvinka dohaduje s trolama, jejich připomínky jsou tištěné a tudíž i těžko titulkovatelné. Také nám nic konkrétně dějepisného neříká a co se týče trolů tak také nic, co by drtivá většina z nás o internetových skřítcích už nevěděla."
https://youtu.be/R7LOH-qvucg
nenimito

Anonymní
Host
Anonymní
17. 3. 2022 13:43
Odpovědět  Anonymní

A pokud by zaujalo, je tam ještě takové "bonusové"….
https://uloz.to/!cktBSmsbD/omf-biolvir-avi
nenimito

Nal
Host
Nal
17. 3. 2022 13:43
Odpovědět  Anonymní

Díky za odkazy. Tu Rusku znám, má toho ale tolik, že jsem rád za takovýto konkrétní tip na něco určitého.

Unknown
Host
Unknown
17. 3. 2022 13:43

Vidím to jednoduše- tvoje mapa Afriky z roku 1701 to ukazuje zcela jasně! Přišla povodeň (člověk-bůh-lije ze džbánu vodu) a oheň ze sopek(člověk nad pochodní s ohňem zvedá ruce a šíří se tak ohen z hlubin do výšky jako při výbuchu sopky), jasně je to tam nakresleno. S velkou povodní na povrchu dochází i ke změnám v podzemí a tato oblast je plná sopek. Proto před rokem 1701 jsou mapy Afriky přeplněné nápisy a po roce 1701 prostě zejí prázdnotou.Muj mail:adonajpetr@seznam.cz