Kdo byl ve skutečnosti Alí Baba?

Milé děti,

před pár dny došlo v pohádkovém světě ke skandálnímu odhalení, kdy přes našeho předního umělce vyplulo na povrch, že Sněhurka, coby zástupce slovanských děvčat, je ve skutečnosti jen nepovedenou hříčkou přírody s genetickými mutacemi, jež představují slepou evoluční větev odkázanou buď na osvobozující příliv genů tmavých ras, nebo na život hluboko pod zemským povrchem bez přístupu slunečního světla. Jsem rád, že k tomuto odhalení došlo, protože mi to dodalo odvahu zveřejnit i svá neméně skandální odhalení ze světa pohádek. Cítím totiž až palčivou povinnost vás informovat o výsledcích svých letitých výzkumů. Možná některé z vás z toho, co se za chvilku dozví, dostanou vyrážku, objeví se možná koktání, noční můry, pomočování či vše dohromady, nicméně pravdu, milé děti, pravdu nelze trvale umlčet. Ne ne. Tisíc a jedna noc strávená v terénu, v knihovnách, na netu a pod okny paláců i chýší, v mrazech i úmorných vedrech, to všechno přineslo pro někoho sladké, pro jiného však hořko-kyselé ovoce.

Už jako malému chlapci mi nedávaly spát některé pohádky, v nichž mi na mnohých postavách cosi takzvaně smrdělo. A tak ihned, jak mi to okolnosti dovolily, jsem se rozhodl na vlastní pěst zjistit, jak to všechno ve skutečnosti bylo. A jako prvního jsem si na mušku vzal legendárního loupežníkobijce Ali Babu.

Po několika letech tajných vykopávek v zemi půlměsíce a nemálo úplatcích strážným v tamních tajných knihovnách jsem dospěl k jednoznačně šokujícímu závěru: Ali Baba nebyl arabského původu! Ale to není to hlavní. Tou největší pomyslnou ranou do police bylo zjištění, že tento hrdina nebyl nikdo jiný, než nám známý – český Jeník z Horní Dolní alias Hloupý Honza. Ten totiž při hledání Zlatovlásky unesené černým mágem, kdy ho stopy a hlavně mylné informace škodolibých německých mravenců vedly přes Skandinávii a severní pól, konečně dorazil do zemí půlměsíce. Hloupý Honza nebyl žádný dříč a sprinter, a tak roky, které strávil nejen na krách Arktidy, ale i pod palčivým sluncem pouští, ho připravily o typicky českou barvu kůže, což mělo za následek, že tohoto nevěřícího psa tamní lid nechtěně pokládal za Allahova nohsleda. 
Než budu pokračovat, rád bych zmínil i další bizarní zjištění. Ona totiž Zlatovláska, což jak z našich volně šířených českých pohádek není vůbec známo, byla dcerou krále Miroslava a královny Lady. A právě ji unesl krutý černý mág Sulejmán, protože ji nutně potřeboval jako svou stopadesátišestou manželku. Jen důvtip této české dívky ji dokázal po celou tu dobu v sultánském doupěti ochránit. Celých tisíc a jednu noc! Tak dlouho, než se na scéně konečně objevil náš Jan z Horní Dolní. 

Z věrohodných zdrojů jednoznačně vyplývá, že Zlatovláska nebyla nikdo jiný než světoznámá Šeherezáda. Toto orientální jméno jí bylo přiděleno, protože nikdo, a to ani sultánovi vychytralí rádci, nebyli schopni vyslovit to krásné české – “Zlatovláska”. A jelikož ani jí hrdost nedovolila se naučit místnímu jazyku, začali jí říkat Šeherezáda, což byla zkomolenina toho, co z jejích úst směrem k sultánovi znělo nejčastěji – nešahej mi na záda.
Tím ale má odhalení Honzy Ali Baby nekončí. Místo nedobrovolného pobytu Zlatovlásky (Šeherezády) sice zjistil, ale když se ji pokusil ze spárů zlého sultána Sulejmána osvobodit, dostal se do křížku se čtyřiceti najatými islamisty. A když už-už Honzovi po krku sahala zubatá mačeta, zakopl o tajemný předmět, vypadající jako olejová lampa. Tehdy Honza neměl čas to prohlížet a je čistě štěstěnou osudu, že se nám tento, dnes již bájný předmět dostal do rukou. Řeknu vám, milé děti, byl to další šok. Ona to totiž nebyla olejová lampa, ale láhev od Prazdroje českého (!) původu. Kde se tam vzala, ví jen Alláh, protože Honza to odmítl komentovat. Jen díky očitému svědkovi jménem Aladin (odtud patrně ta chyba v překladu) se pak do místních pohádek dostala postava vystupující pod nickem Gin z lampy (nebo z láhve?). Tou nebyl nikdo jiný, než mocný bohatýr Dobryňa Nikitič (ano, čtete správně!), kterého zákeřně ve spánku zaklel černý mág Mustafa/Sulejmán (to on unesl Šeherezádu, pardón Zlatovlásku) a byl nechtěným Honzovým zakopnutím o láhev při pádu od prokletí osvobozen. Kletba zlého čaroděje Mustafy totiž mohla být zlomena jen dotykem nečistého bezvěrce. A to navíc v době, kdy nikdo nepředpokládal, že se v samotném srdci země půlměsíce někdo takový objeví. 
Za osvobození se Nikitič Honzovi odvděčil splněním tří přání. Prvním bylo pochopitelně odstranění čtyřiceti krutých pronásledovatelů, což byla pro bohatýra hračka. Tím vešel Honza/Ali Baba do povědomí místních obyvatel jako mocný, neporazitelný hrdina. No a jelikož Honza byl opravdu Čech, tudíž dobrák od kosti, druhým jeho přáním bylo zachránit Zlatovlásku před znásilněním v Sultánově harému a dopravit ji k utrápeným rodičům (mimochodem z žalu královna Lada dokonce přišla o zlatou hvězdu!). I s tímto úkolem se Dobryňa, i když fakt na poslední chvíli, popasoval na výtečnou. Sulejmán se totiž rozhodl Zlatovlásku popravit, protože jednak neměla dobrého mínění o Alláhovi a jednak byla i přes orientální slunce pořád bílá jako velbloudí mléko a Sulejmánovi se z pomyšlení, že by se mu narodil bílý dědic trůnu, kroutily nehty na nohách. Doslova zpod deště už skoro na zlatý vlas dopadajících kamenů vyrval Nikitič slovanskou krásku a pod rouškou kouřové clony, kterou Honza zajistil zapálením stájí, všichni tři prchli směr Čechy.
Co mě opravdu mrzí, je, že nevím, co bylo třetím a posledním Honzovým přáním. Ale jelikož se Dobryňa vrátil ve svou širou vlast, je jasné, že bylo vysloveno. Jen mohu tiše doufat, že jím byla naše světlá, nikoli světlehnědá budoucnost.

Hloupý Honza/Alí Baba vyráží naplnit svůj osud

(©)2016 myslenkyocemkoli.blogspot.com

Článek je povoleno publikovat v celé a nezměněné podobě s uvedením zdroje.
0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější počtu hlasů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře
Anonymní
Host
Anonymní
17. 3. 2022 13:49

Tak komupak jsi hacknul maila, priznej se!
Typnul bych to na Blbise…. 🙂

nenimito