“Ohňový kruh”

Tímto pojmem je označována oblast v Tichém oceánu vyznačující se častým výskytem vulkanické činnosti – zemětřeseními.
“Ohnivý kruh má ve skutečnosti tvar podkovy a obíhá většinou po okraji Pacifické litosférické desky v celkové délce 40 000 km. Výjimku tvoří oblast Latinské Ameriky, kde Ohnivý kruh končí na styku desek Nazca a Kokosové na jedné straně a desky Jihoamerické na straně druhé. V této oblasti se nachází 452 sopek, odehrává se zde přibližně 90 % všech zemětřesení.
Příčinou tak intenzivní seismické a vulkanické aktivity je kontinentální drift, který způsobuje tření jednotlivých desek navzájem. Výsledkem jsou pak erupce či otřesy. V minulosti se v důsledku pohybu litosférických desek v okolí Tichého oceánu odehrálo kolem 80% nejničivějších zemětřesení.”
– toliko oficiální stanovisko.
ohňový kruh
Když se ale podívám na rozmístění zemětřesení z posledních několika desítek hodin, mám pocit, že většina zemětřesení se odehrává mimo tento ohňový kruh a to v Evropě, konkrétně kolem oblasti Řecka na hranici litosférických desek euroasijské a arabské. Odhadoval bych to počtem na nějakých 50-60% všech zemětřesení na celé Zemi. A co se stupně intenzity týče, pak tu byly v posledních třech dnech tři ze čtyřech největších otřesů (jižně od ostrova Kréta). Podle barvy je patrné, že na rozdíl od ohňového kruhu, kde epicentra jsou nejčastěji v hloubkách mezi 40 – 300km, se v evropské části jedná o povrchové otřesy s epicentry nejčastěji do 10km.

znázornění umístění otřesů za posledních 48 hodin
Možná jste to stejně jako nevěděli, ale dle potenciálního dopadu na obyvatele jsou v Evropě hned tři nejnebezpečnější sopky z celosvětové top10. A to Etna a Vesuv v Itálii a Mount Teide, která patří ke Španělsku.
0 0 hlasů
Hodnocení článku

Čtěte dál

PředchozíDalší
odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
ukaž všechny komentáře